Schriftuurlijke politiek waarborg voor welvaart ENGELAND KLOPTE SPANJE MET 2-1 Minister: Geen crisis in de rundveehouderij Finale bekerwinnaars toch in Rotterdam Eerste partij afgebroken Overval op station van Soest-Zuid Russische turnploeg geeft demonstraties Eén provincie voor Schelde- en Rijn-delta Leeuwezegel in beschermende Allu-verpakking... verrassend lekker! Twee miljoen voor Carré geboden Kamer akkoord met hulp aan Tilburg Ds. Abma op algemene vergadering SGP 9 DONDERDAG 9 MEI T968 Plaats in halve finales verzekerd MADRID Engeland heeft zich woensdagavond in Madrid door een 21 zege op Spanje geplaatst voor de halve finales van het Europees kampioenschap voor landenploegen. Bij de rust van de wedstrijd tegen de Span jaarden was de stand nog 00. Engeland won de eerste wed strijd met 10. Het komt op 5 juni in Florence uit tegen Zuidslavië. De overwinning die het Engelse elftal voor 120.000 toeschouwers in het Bernabeustadion behaalde, was volkomen verdiend. Met een 10 voorsprong, verkregen in de eerste wedstrijd in Londen, als ruggesteun, was het begrijpelijk dat de Engelsen het accent op de verdediging legden. De defensie van de kampioensploeg speelde een briljante partij en hield de Spanjaarden, die vooral in de eerste helft lange perioden heftig in het offensief waren, volkomen in be dwang. Brian Labone en Keith New ton waren de grote uitblinkers. Amancio De gevaarlijkste man in de Spaanse aanval was de Real Ma- drid-speler Amancio, die echter goed werd bewaakt door Bobby Moore. En toch was het Amancio, die het eerste doelpunt van de wedstrijd scoorde. Drie minuten na rust schoot hij na een prachtige solo de bal achter doel man Bonetti. Engeland, dat zich in de eerste helft in de tegenaanvallen al had doen kennen als een gevaarlijk te genstander, putte inspiratie uit het voortreffelijke spel van zijn verdedi- Westduitser arbiter Nederland-Schotland DUSSELDORP De interland wedstrijd Nederland Schotland, die op 30 mei in het Olympisch Sta dion te Amsterdam zal worden gespeeld, wordt geleid door de West- duitse arbiter Karl Riegg uit Augsburg. Het is nog niet bekend wie Riegg als grensrechters zullen as sisteren. AC Milaan plaatste zich MUENCHEN Door Bayern Miinchen woensdagavond op eigen terrein een 00 gelijkspel af te dwingen, bereikte AC Milaan de fi nale in het tornooi om de Europese beker voor bekerwinnaars die op donderdag 23 mei in het Stadion Feij- enoord zal worden gespeeld. De Ita lianen, di de eerste wedstrijd tegen Bayern met 20 hadden gewonnen, komen in de eindstrijd uit tegen de Hamburger SV. Ondanks uitstekend stuwend werk van Franz Beckenbauer slaagde Bay ern er niet in de granieten Milanese defensie met doelman Cudicini aan het hoofd, open te splijten. Boven dien stond het houtwerk enkele ma len een Duitse treffer in de weg. Reshevsky-Kortsnoi AMSTERDAM De eerste partij van de schaaktweekamp tussen de Amerikaan Samuel Reshevsky (wit) en Viktor Kortsnoi voor de kwartfi nales van het kandidatentornooi is woensdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam na 41 zetten afgebro ken. Reshevsky heeft een klein voor deel, maar de experts verwachten dat het plus onvoldoende zal zijn voor de winst. Beide grootmeesters wilden in deze eerste partij niet de kat uit de boom kijken. Zij begonnen een fel mid denspel es uit een Nimzo-Indiër ontstaan dat aanvankelijk gunstig voor wit leek te verlopen. Een wat overhaaste zet van Reshevsky wijzig de het beeld. Kortsnoi kwam tot ac ties, doch werd in wederzijdse tijd nood verrast. Na een scherpe slag wisseling werd de afgebroken stand bereikt. De klok zegde de dienst op, toen de tijdnood van de groot meesters het grootst was. Ernstige invloed had dit echter niet. De twee de partij wordt vandaag gespeeld. SOEST De 22-jarige Martin van de E. uit Baarn heeft vannacht een overval gepleegd op het station van Soet-Zuid. Hij verdween met een geldkistje met 85. Waarschijnlijk heeft Van E. de vorige week ook de overval op het Voorburgse station gepleegd. De lokettist herkende de dader on middellijk van een foto. De jongeman is onlangs uit het huis van bewaring te Amsterdam ontsnapt. Van hem ontbreekt nog elk spoor. Tegen twaalven vroeg de dader de lokettist een kaartje naar Utrecht. Er reed echter geen trein meer in die richting. Van de E. verdween, maar kwam even later terug met een pistool, waarmee hij de N.S.-beambte bedreigde. Elders in Soest vond de politie een gestolen Simca. Bij de overval in Voorburg werd ook een gestolen Simca gebruikt. ging en met geraffineerde combina ties werd de Spaanse verdediging bestormd. Zeven minuten na Amancio's tref fer kopte Martin Peters uit een hoekschop de bal in het Spaanse doel (1—1). De Engelsen kwamen nu sterk opzetten en beheersten na de gelijk maker van Peters, de wedstrijd vol komen. Tien minuten voor het einde voltrok Norman Hunter definitief het vonnis over Spanje door het tweede doelpunt voor Engeland op zijn naam te brengen. Daarmee kwam de to taalscore op 31, en was Engeland onbereikbaar vcor de tegenstander. HAARLEM Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek- verbond maakt een Russische turn ploeg momenteel een trip door Ne derland. De demonstraties van de Russen, vijf jonge turnsters en tur ners, worden omlijst door het optre den van Nederlandse groepen en ver enigingen. Dinsdagavond gaf de Russische ploeg een demonstratie in de Kerrne- imer-sporthal in Haarlem. Hoewel de oefeningen door de weinige routine niet altijd vlekkeloos werden uitge voerd, hadden de Russen veel succes. De andere plaatsen waar de ploeg komt zijn: Enschede (9 mei), Eindho ven (11 mei), Hilversum (13 mei), Groningen (15 mei), Schiedam (17 mei), en Zwolle (18 mei). Burgemeester V. d. Laar: BERGEN OP ZOOM „De bestuurlijke indeling van het gebied van de Schelde-Rijn-Delta is op geen enkele manier aangepast aan de soci aal-economische realiteit. De grenzen, zoals die nu zijn getrokken, hadden zin op het eind van de Tachtigjarige Oorlog. Het gehele Delta-gebied, van Gent en Antwerpen in het zuiden, over Zeeland en Brabant tot het ge bied van de Nieuwe Waterweg in het noorden, zal een behoorlijke aange paste bestuurlijke structuur moeten krijgen". Dit zei burgemeester drs. L. J. M. van de Laar1 van Bergen op Zoom gisteren tot,een groep journalisten die op uitnodiging van de Vereniging Nederlands Fabrikaat een bezoek bracht aan West-Brabant. Hij pleitte voor een juiste structu rele bestuursvorm waarin de belan gentegenstellingen kunnen worden opgevangen. De verwezenlijking daarvan zag de heer Van de Laar in een nieuwe provincie voor het gehele Schelde-Rijn-Delta-gebied. Hij was tenslotte van mening, dat als de Schelde-oevers in één hand waren, nooit die problemen zouden zijn ontstaan die er nu zijn. Hij had ook kritiek op het planolo gische beleid zoals dat nu wordt ge voerd en op de gang van zaken bij de zeehavenontwikkeling in zuid west-Nederland. 6 vorstelijke paleisglazen bij leeuwezegel Toetjes, dranken, vruchtencocktails - alles wordt extra t feestelijk, extra lekker, als u het opdient in zo'n sierlijk paleisglas. Maak meteen gebruik van deze zeer voordelige aanbieding: 6 vorstelijk-mooie glazen voor 30 rode leeuwtjes en slechts f 3,25. U stuurt niets op! U ontvangt de glazen direct van uw melkman. Geen wachttijd uw melkman heeft ze in voorraad! Landbouwschap erg pessimistisch DEN HAAG Er is bepaald geen reden te spreken van een noodsituatie in de rundveehou derij, meent minister Lardinois van Landbouw en visserij. In een nota aan de Tweede Kamer tegen overdreven pessimisme. Ofschoon voor de overgangsperiode naar de gemeenschappelijke EEG- zuivelmarkt maximaal gebruik is ge maakt van de mogelijkheden van de EEG-zuivelverordening om de. Ne derlandse markt voor mager melk poeder te beschermen, bleken de maatregelen na 1 april 1968 onvol doende te zijn. Onzekerheid De minister schrijft dat vooral toe aan de bij voorraadhouders in de ge meenschap bestaande onzekerheid over de ontwikkeling van het beleid. Dit heeft hen ertoe gebracht voor raden tegen sterk verlaagde prijzen op te ruimen, wat op de zuivelmarkt een extra verstorende factor is. De minister betreurt het zeer, dat in de EEG nog geen overeenstemming is bereikt over de hoofdzaken van het gemeenschappelijke EEG-melk- prijs- en rundvleesbeleid. Hij voert aan dat bij het rundvlees tweede pijler van de rundveehou derij geen moeilijkheden zijn op getreden. Het prijspeil voor slacht- runderen ligt hoger dan vorig jaar, terwijl de prijzen van de vette kalve ren anders dan vorig jaar zeer aantrekkelijk zijn. Onder nulpunt De voorzitter van het Landbouw schap, ir. C. S. Knottnerus, deed gisteren in de bestuursvergadering van het schap een minder optimis tisch geluid horen. Hij zei dat door de teleurstellende prijsontwikkeling by een aantal pro- dukten de stemming onder vele boe ren en tuinders onder het nulpunt Ie gedaald. Hij had In de eerste plaats de si tuatie in de zuivel op het oog, maar ook andere produkten, zoals appelen en aardappelen zijn op zo'n laag prijs niveau voor de producent aangeland, dat van een crisis moet worden ge sproken. Over de zuivelstituatie merkte de heer Knottnerus op dat het Land bouwschap wel groot gelijk had, toen het al in een heel vroeg stadium aan drong op een regeling. „We zijn nu door de omstandighe den in een positie gekomen dat de zuivel het sluitstuk van het gemeen schappelijk landbouwbeleid is ge worden, en hierdoor is vooral de po sitie van Nederland aanzienlijk ver zwakt." Inmiddels heeft het Produktschap voor Zuivel een inleveringsregeling opgesteld, op grond waarvan mager melk(verstuvings) poeder na 1 juni kan worden ingeleverd tegen 142.50 per 100 kg. HUIZEN Namens twee Amster dammers, die nog onbekend wensen te blijven, heeft makelaar J. Rappan- ge twee miljoen gulden geboden voor het theater Carré in Amsterdam. Zo als bekend heeft het EMS-concern van de heer Zwolsman een aanzien lijk hogere vraagprijs (tussen vier en zes miljoen). Hoewel er volgens de EMS wel met nog andere belangstellenden wordt onderhandeld, schijnt de heer Rap- pange tot dusver de enige bieder te zijn. Het ziet er niet naar uit dat er gegadigden zijn die Carré willen overnemen om het als theater te ex ploiteren. De gemeente Amsterdam heeft nog geen definitief standpunt laten horen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering wil de wollenstoffenindustrie in Tilburg helpen op de been te blijven door kredietgaranties met soepele rente betaling en het deelnemen van de staat in het risicodragend kapitaal. In de Tweede Kamer is daarover gisteren gediscussieerd. Met uitzondering van CPN, PSP en Boerenpartij, die veel verder hadden willen gaan, was de Kamer over het algemeen wel te spreken over het pakket maatregelen, die in grote trekken de aanbevelingen van het rapport-Goldschmidt volgt. Toekomst De meeste sprekers meenden, dat de Tilburgse wollenstoffenindustrie nog wel toekomst heeft als de sane ringspogingen resulteren in samen voeging van kleine bedrijven, moderr nisering van het inachinepark e.d. Minister De Block beloofde de sa- nerings- en stimuleringsmaatregelen soepel te hanteren. Voor enthousi asme over deze voorzieningen is, ge let op hun karakter, geen plaats. Til burg zal een moeilijke weg moeten bewandelen om althans iets van deze vroegere welvaartsbron, die langza merhand verstopt is geraakt, voor de toekomst te behouden. Een hard be leid is onvermijdelijk. De bewindsman bleef bij zijn wei gering een financiële bijdrage te ge ven voor het tot schroot verwerken van overtollige machines. Hij zei niet geïnteresseerd te zijn in de sloop van verouderde apparatuur, maar in de opbouw van nieuwe bedrijven. Hij was het eens met de socialist Willems, dat Tilburg zich meer zal moeten werpen op de tienermode, zo mogelijk door invoering van een ei gen merk. Mr. De Block deelde verder mee, dat nog vóór het einde van dit jaar -interim-rapporten zijn te verwachten over de ontwikkeling van de schoe nen- en leerindustrie, en dat in sep tember, tegelijk met de presentatie van de begroting-1969, het nieuwe re gionale industrialisatiebeleid bekend zal worden gemaakt. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT „Schriftelijk geïnspireerde politiek is voor waarde en waarborg voor de waarachtige welvaart van land en volk. Die politiek hebben wij thans vijftig jaar voorgestaan en aangeprezen, die politiek moet het thans zijn en die politiek zal alleen voor de toekomst dage raad brengen." Dit zei de voorzitter van de Staat kundig gereformeerde partij, ds. H. G. Abma, vanmorgen in Utrecht op de algemene vergadering van de SGP. De bijeenkomst stond in het teken van het vijftigjarig bestaan van deze partij. Ds. Abma sprak de vrees uit, dat al te weke, en te algemeen mense lijk getinte christelijke geïnspireer de politiek niet voldoende verzet biedt aan de ontwrichting en we- reldlijking. Hii verzette zich tegen de opvatting van D'66, die stelt dat dogmatische politiek plaats moet ma ken voor pragmatische politiek. Het handelen wordt aan het uitgangs punt ondergeschikt gemaakt. De SGP-voorzitter waarschuwde te gen de opkomende vrijzinnigheid, waarin diverse stromingen elkaar thans vinden. Dit blijkt wel uit de benoeming van pater Jelsma bij de VPRO. Hij vreesde dat de huidige ontwikkeling van de Rooms-katho- lieke kerk in vrijzinnigheid zal ver zanden. Oecumene Ook ten aanzien van het oecume nisch streven was hij beducht. „Het heeft menig reformatorisch hart ver wond dat de Grote Kerk in Den Haag beschikbaar werd gesteld voor een paapse mis", aldus ds. Abma. Typerende verschijnselen van de- I ze tyd noemde hij godverloochening. afgoderij en zelfvergoding. Sex en geweld zijn de Baals van de tijd waarin we leven. De mens vergoddelijkt het eige ne. Het ware christendom is zonder meer het socialisme en het socialis me in christendom. Voor velen is zelfs het puur erotische ware gods dienst. Wat gevestigd is en wat God zelf heeft ingesteld veegt men van de kaart alsof het ppu belaching is. Geïnspireerd Ds. Abma herinnerde aan de op merking van radicaal drs. Aarden in de Tweede Kamer dat het „kwet send wordt wanneer we Christus te pas en te onpas met politieke za ken in verband brengen". Het is, zei hij, echter minder kwetsend wanneer men Christus te pas met de politiek in verband brengt. Het grote euvel is echter dat men Chris tus voor het eigen wagentje wil spannen. Recht christelijke politiek moet, niet "napraten of uit het hoofd le ren maar zich innerlijk eigen ma ken de grondwaarheden van het hei lige geloof om vanuit de volheid van de kennis van het koninkrijk Gods nieuwe en oude dingen voort te brengen. Men streeft tegenwoordig echter naar een verbintenis met andersden kenden waarbij het christelijk ver worden is tot een bijkomstigheid. Cultuur De SGP-voorzitter had ernstige be zwaren tegen het huidige cultuurbe leid. Men wil een nieuw mensentype creëren dat de geboden Gods als be lemmerend ter zijde stelt. Hij zei een hartgrondige afschuw te hebben tegen de werkzaamheden van de NVSH. Sprekend over de oorlog in Viet nam vroeg hij begrip voor het Ame rikaanse optreden. Hij vreesde dat menigeen de oorlog in Vietnam zo spoedig mogelijk beëindigd wilde zien om des te geruster te leven w valse zekerheid en genotzucht. Ds. Abma zei, dat gezien de proeve men straks een grondwet krijgt die als een haantje op de to ren van het regeerkasteel kan fun geren. De regering kan er alle kan ten mee uit. Men kan zonder be zwaar supra-nationaal of republi keins worden. In de studies over de herziening van het kiesstelsel zag hij een aan slag op de kleine partijen. Hij vond het oneerlijk dat de grote partijen hun eigen falen op de kleinere par tijen af trachten te schuiven. Aangezien de betrokken partijen waarschijnlijk alle mogelijke alter natieven willen bestuderen achtte hij het niet onwaarschijnlijk dat een plan waarmee een meerderheid ak koord kan gaan voorlopig noe niet ter tafel ligt. Ds. Abma meende dat de SGP daarom vol vertrouwv moet doorgaan op de ingeslagen weg. Hij sprak dankbaarheideid uit jegen de Heer, „die in de afgelopen vijftig jaar alle aanslagen die op de SGP zijn gepleegd, heeft verijdeld." DEN HAAG De PTT heeft nog geen definitieve plannen voor een grondstation voor het ontvangen van signalen via tv-satellieten. Wel heeft de PTT in samenwerking met het technisch hoger onderwijs en de in dustrie een projektgroep gevormd, die een ontwerp voor een grondstation heeft gemaakt. Dit deelt minister Bakker van ver keer en waterstaat mee aan het libe rale Tweede-Kamerlid mevrouw G. V. van Someren-Downer. De minister deelt mee, dat het in beginsel mogelijk is via zo'n grond station tv-programma's uit te wisse len.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9