Wij worden wel onverdraagzaam GRIEKSE KOLONELS VREZEN KENNEDY IJmuidense sleepboot redt 28 Grieken Oost-Duitsland geen lid WHO Pas op voor leeuwen Drie Israëliërs door mijn gedood DONDERDAG 9 MEI 1968 *1 IJMUIDEN e=> De IJmuidense zeesleepboot Noord-Holland heelt gisteren bij de zuid-west kust van Afrika de 28 opvarenden gered van het Griekse tankschip Andron dat in zinkende toestand lag op 100 mijl ten zuid-zuidwesten van Walvisbaai. De Noord-Holland (van de vloot van NV bureau Wijsmuller), was ilechts 40 mijl verwijderd van de plaats waar de bemanning van de 10.431 ton metende tanker gistermor gen in de reddingvlotten ging. Een poging om de in zinkende toestand verkerende tanker vast te maken, moest worden opgegeven toen de Andron snel wegzonk in de Atlantische Qceaan. De geredden zullen naar Wal visbaai worden gebracht. Een andere boot van Wijsmuller, de zeesleepboot Titan heeft gister middag op ongeveer vijftig mijl ten westen van het Spaanse Vigo het met machineschade ronddrijvende mo torschip Lisbeth Bulow op sleeptouw genomen. Het schip dreef op de At lantische Oceaan rond sinds dinsdag avond. De Titan sleept het 300 ton metende schip naar Vigo. GENÈVE De Wereldgezondheids organisatie (WHO) heeft gisteren aanvraag voor het lidmaatschap van Oost-Duitsland afgewezen. Op de jaarvergadering van deze organisatie, die in Genève plaats vindt, spraken 59 afgevaardigden zich tegen toetreding van Oost- Duitsland uit. Negentien waren er voor en 27 onthielden zich van temming. De tegenstemmers gingen uit van de stelling, dat Oost-Duits land geen officiële staat is en dus geen lid kan worden. Onder de voorstemmers waren negen communistische staten en een aantal vertegenwoordigers van Afri kaanse en Aziatische landen. Van de Wereldgezondheidsorganisatie zyn 129 landen lid. BRUSSEL e=» Dr. J. Zijlstra, presi dent van de Nederlandsche Bank, is door de Europese commissie in Brus sel uitgenodigd met nog enkele Euro pese deskundigen een studie te ma ken van de concurrentiepositie der Europese gemeenschappen na tien jaar economische integratie. DEN HAAG Er bestaat een kans dat bij de eerstvolgende verkie zingen voor de Tweede Kamer gelijk tijdig, via een apart stembiljet, ver kiezingen zullen worden gehouden van Nederlandse leden voor het Eu ropese parlement. Angstaanjagend bord en dat in het hart van Nederland: Pas op voor overstekende leeuwen. Maar het is toch echt waar, want in het binnen- I kort te openen Burger's Wildpark bij Arnhem lopen deze dieren vrij rond. Dat wil zeggen: binnen de ruime omheining van het park, waar het bord staat en de dieren een maxi mum aan bewegingsvrijheid hebben. De echte leeuw (onder) schijnt er zich wel bij te voelen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Anti-Revolutionaire Partij zal moeten kiezen, zei PPR-fractieleider drs. Aarden op 27 april in Dronten, vier weken vóór de belangrijke vergadering van het AR-Partijconvent. Kiezen is in 's heren Aardens gedachtengang: kiezen vóór de zg. vooruit strevende concentratie en tegen de Achttien. Het is deze keuze, die AR-fractieleider mr. Barend W. Biesheuvel resoluut van de hand wijst. „Ik ben vierkant tegen die opdeling in een progressieve en een conservatieve concentratie. Dat is geen wezenlijke tegenstelling in de Nederlandse politiek. Er wordt niets mee opgelost, we komen er geen stap verder mee". Mr. Biesheuvel hoopt, dat de orga nen van zijn partij Centraal Co mité, Partijconvent straks zullen adviseren tot voortzetting van de AR-deelname aan het overleg van de Achttien. „Maar ook in dit geval blijft het nog een open vraag of dit overleg uiteindelijk zal slagen. De si tuatie is gecompliceerder geworden door het optreden van de Politieke Partij „Radicalen". En de studies van de Acht tien zyn nog maar proefborin gen. Terugkeer op de weg die we met dit overleg van de drie christe lijke partijen zijn ingeslagen, blijft voor de ARP altijd mogelijk. Maar.... we zullen daar wel héél zware argu menten voor moeten aanvoeren. En tot dusver heb ik die niet gehoord, ook niet van cc-lid mr. J. N. Scholten in zijn artikel in „De Groene" van vorige week." De AR-fractieleider staat ons te woord kort na een bezoek aan Cana da (voor de Bilderberg-conferentie) en de Verenigde Staten. In Washing ton stak hij bij kopstukken als Aver- ell Harriman, Cabot Lodge en enkele onderministers van het State Depart ment zijn licht op over het Ameri kaanse Vietnam-beleid. Een ongebrui kelijke stap voor een Nederlandse fractieleider? „Ik vind het in het algemeen wense lijk dat fractieleiders meer met de Amerikanen praten. Wij hebben ons als AR-fractie bijzonder kritisch op gesteld tegenover het optreden van de Amerikanen in Vietnam en daar om vond ik het goed de kans te be nutten uit de eerste hand wat meer informatie te krijgen over de achter gronden. Ze schenken in Washington bijzonder veel aandacht aan wat over deze zaak in bevriende landen wordt gezegd. Zo zeiden Amerikaanse amb tenaren mij dat het hun was opge vallen, dat de AR-fractie in augustus van het vorig jaar een veel ongenu anceerder standpunt inzake Vietnam had ingenomen dan in februari van dit jaar." É*s HARRIMAN „Belangwekkend en bemoedigend" noemt mr. Biesheuvel het gesprek met de belangrijkste Amerikaanse onderhandelaar voor Parijs, de 76-ja- rige Averell Harriman. „Ik kende hem al van vroeger. In 1961 sprak ik als Kamerlid met 'm over de kwestie Nieuw Guinea. Ons onderhoud over Vietnam blijft uiteraard vertrouwe lijk, ik kan er niet veel over zeggen. Wel dit: ik ben volstrekt overtuigd van de ernst van de Amerikanen en van hun onderhandelaar om te stre ven naar een politiek verantwoord akkoord voor Zuid-Oost Azië. Ik hoop dat bij Hanoi eenzelfde instel ling aanwezig is. Wij van onze kant moeten de Amerikanen niet tussen de benen gaan lopen tijdens de stel lig moeilijke en langdurige onder handelingen". „Harriman heeft zich veel moeite getroost het Amerikaanse Viet nam-beleid zoals dat in het verleden is gevoerd, voor mij toe te lichten. Nee, ik denk daar nu niet anders over. De rede van Johnson heeft trouwens bevestigd, dat de meerder heid van het Nederlandse parlement een juisf standpunt heeft ingeno men". Mr. Biesheuvel noemt Harri man een bijzonder knap diplomaat en een groot kenner van de Scw- jetunie en Azië. Zyn hoge leeftijd lijkt hem geen bezwaar. In Amerika is daar geen kritiek op geleverd. Harriman krijgt veel assistentie en dat is niet overbodig, want de onder handelingen in Parijs gaan maanden lang duren. PRIORITEITEN U verwerpt dus een opdeling van de Nederlandse politiek in een pro gressieve en een meer behoudende concentratie, maar wat is dan uw oplossing om tot meer politieke dui delijkheid en grotere inspraak van de kiezers in de totstandkoming en de vorming van het regeringsbeleid te komen? „Kijk eens, ik heb hier vandaag niet de oplossing bij de hand. We zijn met elkaar bezig te proberen goede oplossingen te vinden. En daarbij kunnen we hoogstens spreken van prioriteiten. Den Uyl daarente gen meent dé oplossing al gevonden te hebben. Zijn ijveren voor een pro gressieve concentratie vind ik beden kelijk, omdat het tot een isolement van de PvdA leidt. Den Uyl poneert zijn stellingen op een moment, dat in de PvdA zelf, en trouwens ook in de andere partijen ter linkerzijde, nog alles in beweging is. We weten niet hoe de progressieve partners in spe van de PvdA zich zullen ontwikke len. Den Uyl kiest voor een progres sieve concentratie zonder het pro gram daarvoor te kennen". „Maar zelfs al zou dat program nu bekend zijn, dan nog zeg ik: het is een stukje illusionisme dat men hier najaagt. De tijd is er niet rijp voor, omdat de partijen er niet rijp voor zijn. Het werk van de Achttien steekt daar gunstig bij af. Dat is nou mijn prioriteit: de samenwerking met partijen die elkaar politiek geestelijk het meest na staan, die alledrie de zelfde politiek willen voeren en het uitgangspunt van christelijke partij vorming aanvaarden als motor voor het politieke handelen". „Principieel hebben we elkaar daarop gevonden. Dat was niet zo moeilijk. Belangrijker is, dat we el kaar ook op een aantal praktische punten hebben gevonden. De ARP loopt daarbij niet te hard van stapel. We doen van de drie het voorzich tigst aan, omdat we niet graag prijsgeven wat we de laatste jaren in eigen kring hebben gewonnen". Zijn mening over de PvdA acht mr. Biesheuvel treffend onder woor den gebracht in een citaat uit het boek „Het politieke spel in Neder land" van prof. dr. G. Kuypers, hoog leraar politicologie aan de V.U. en „directeur van een instituut dat bij de PvdA nogal sympathie ontmoet". Het luidt: „Waarbij ik tegen de PvdA, bij alle bewondering en sym pathie, nog dit bezwaar heb, dat zij te veel wil; ze wekt de indruk alle politieke beginselen te willen mono poliseren die er zijn, ook die der vrijheid en ook die der saamhorig heid. Zo gedraagt zij zich soms meer als de voorloper van een één-partij enstelsel dan als medespeler in een meer-partijenstelsel, waar iedere par tij uiteindelijk slechts een deel der politieke waarheid draagt. Misschien een laatste rest van het langvervlo- gen tijdsperspectief, dat de proleta riërs, eenmaal tot bewustzijn geko men, een volstrekte meerderheid ge makkelijk zouden veroveren. Ook dat is onduidelijkheid". ONVERDRAAGZAAM Mr. Biesheuvel gelooft niet in een tweepartijenstelsel als middel tot grotere politieke duidelijkheid. Hij ziet het in Nederland ook niet ontstaan. „Wij zullen heel realistisch een meer-partijenstelsel moeten aan vaarden. Dat vraagt tolerantie en verdraagzaamheid. Politiek tolerant, verdraagzaam moeten we zijn, willen we Nederland bestuurbaar houden. De essentie van mijn artikel in „Neder landse Gedachten" handelde over die bestuurbaarheid. „Wij zijn in dit land hard bezig onverdraagzaam te worden en elkaar te verketteren. Dat merken we aan de houding van PvdA en WD tegen over christelijke partijvorming. In hun denkpatroon is geen plaats voor christelijke partijen. De progressieve concentratie waar PvdA en PPR naar streven, is een gesloten blok. Daar kan niemand bij die niet aan hun maatstaven van progressiviteit beant woordt. De samenwerking van poli- tiek-geestelijk gelijkgezinden zoals de Achttien die voorstaan, is géén gesloten zaak. Wij staan uitdrukke lijk open voor anderen. Binnen christelijke partijen zal je ook wel spanningen blijven houden. Dat vraagt om een grote mate van tole rantie. Wij zijn ook in onze partij in het verleden onverdraagzaam ge weest. We zullen het niet meer mo gen zijn". U ziet nog toekomst voor christe lijke partijvorming? „Stellig, als de christelijke partijen steeds weer een antwoord weten te geven op de vragen van deze tijd en zich tijdig van een eigen aanpak we ten te verzekeren. In het verleden hebben we daarin nogal eens gefaald. Onze benadering van problemen als de ontwikkelingshulp, oorlog en vre de bewijzen dat we ons leven aan het beteren zijn". Denkt U in de richting van een (vooruitstrevend) CDU-blok, dat ad libitum uitmaakt of het met socia listen dan wel met liberalen in zee gaat? „Dat woordje „vooruitstrevend" wil ik wel even benadrukken. „Ad libi tum" is een mooi woord voor de lood - om - oud - ijzer - theorie. Daar moeten we van af. Lood om oud ijzer suggereert iets negatiefs, alsof het er niet toe doet wie we kiezen om mee samen te werken. Het doet er deksels veel toe. We willen naar een welbe wuste, goed overwogen keuze. Daar zijn we op aan het studeren. Of we die keuze voor of na de verkiezingen kenbaar maken, weet ik nog niet. Het komt niet alleen aan op pro gram en intentie, maar vooral ook op de uitvoering. De Achttien heb ben gezegd: het is niet voldoende dat we een gemeenschappelijke in tentie hebben. De gezindheid be hoeft een praktische uitwerking. Hoeveel temeer geldt dat voor onze verhouding tot partijen die verder van ons afstaan, zoals PvdA en de VVD." O PROGRESSIEF ZONDER PVDA Acht U een vooruitstrevend beleid mogelijk zonder samenwerking met de PvdA? „Stellig wel. Ik spreek uit mijn er varing als lid van het kabinet-Marij- nen. Dat kabinet voerde een redelijk vooruitstrevend beleid. Ook Bogaers was die mening toegedaan.. Lees er de Handelingen maar op na. Marij- nen zelf was in z'n sociale denken een vooruitstrevend man en hetzelfde kan gezegd worden van mensen als Veldkamp en Andriessen". „Socialisme betekent niet altijd per definitie vooruitstrevendheid. De so cialisten blijken nog te vaak vast te zitten aan verouderde dogmatische denkbeelden. Zie hun benadering van de grondpolitiek en de kwestie van de bodemschatten. Dogmatisch in gesteld zijn ze ook soms op buiten land-politiek gebied." Wordt het beleid van elk kabinet, hoe samengesteld ook, niet uiteinde lijk bepaald door de wet van de eco nomie? Zijn er, zo gezien, eigenlijk wel essentiële verschillen tussen het kabinet-Cals en b.v. het kabinet-Ma- rijnen? „Kabinetten en afzonderlijke mi nisters kunnen altijd hun eigen koers aan het beleid geven. Maar ik vind het typisch een eng standpunt om te zeggen: het kabinet-Cals voerde een socialistische en het kabinet-De Jong voert een liberaal beleid. Als je een kabinet een socialistische signatuur gaat opdrukken, roep je tegen zo'n ploeg politieke weerstanden op, die zelfs tot kabinetscrises kunnen lei den. In Uw krant schreef PvdA-voor- zitter dr. Tans destijds, dat het kabi net-Cals bezig was „De kwaliteit van het bestaan" uit te voeren. Minister Veldkamp heeft zich daar toen te recht tegen verzet. Ik geloof, dat de VVD zich nu ten aanzien van het kabinet-De Jong voorzichtiger opstelt". MR. J. N. SCHOLTEN AR-Kamcrkandidaat mr. J. N. Scholten bepleit in „De Groene" opschorting of beëindiging van de AR-deelname aan de Achttien en voorts het aangaan van een gesprek met de PPR, die door Scholten „de natuurlijke bondgenoot" van de ARP wordt genoemd. Acht U dit natuur lijk bondgenootschap zo evident, ge let op de grondslag van de PPR en op de uitspraak van de heer Aarden, dat zijn partij geen direkt verband legt tussen geloofsovertuiging en po litieke beslissingen? „Ik ben het niet eens met de strek king van dat artikel, nog afgezien van de vraag of het moment waarop het geschreven is wel het juiste is. Ik blijf staande houden wat ik in de Kamer heb gezegd bij het uittreden van de groep-Aarden: ik vind het onverstandig en betreur het. Bogaers en Aarden hadden bij ons behoren te blijven. Wij staan open voor elke partij, ook voor de PvdA, en a fortiori voor de PPR, maar Bogaers en Aarden hebben de samenbundeling die wij nastreven, wél uitermate moeilijk ge maakt. Al te gemakkelijk praten zij over deelname aan de progressieve concentratie. De ideeën van Bogaers over buitenlandse politiek kennend, vraag ik me toch af hoe hij in vre desnaam denkt te kunnen samenwer ken met b.v. de heren Boetes en Van der Spek van de PSP. Bogaers loopt te hard, dat is een typische ei genschap van hem. De PPR zal zich moeten beraden over haar houding tegenover de christelijke partijen". Hoe taxeert u de uitspraak van mr. Toxopeus, dat de VVD best wel weer eens met de PvdA zou kunnen sa menwerken? „Toxopeus gaf eigenlijk antwoord op de vraag die ik in „Nederlandse Gedachten" stelde: of PvdA en VVD samenwerking met elkaar blijven uitsluiten. Het antwoord is echter on voldoende. Meer opheldering is no dig, gezien ook Toxopeus' houding ten aanzien van het kabinet-Cals. Op welke punten zijn PvdA en VVD naar elkaar toegegroeid? Wat hebben de voormannen van deze partijen van elkaar overgenomen? Ik zou het graag horen. Ik weet niet wat er precies achter de uitspraak van Toxopeus zit, maar ik zie het niet als een verspreking, zoals De Telegraaf veronderstelde". Hoe zijn uw contacten met de christen-radicalen in het algemeen en de AR-radicalen alias spijtstem mers in het bijzonder? Denkt u ze voor de ARP te kunnen behouden, zelfs al zou de partij doorgaan in het spoor van de Achttien? „Niet met de christen-radicalen, maar wel met. de AR-radicalen heb ik een zeer intensief contact. Hun werkstukken hebben wij diepgaand met elkaar besproken. Ik heb zeker niet de indruk, dat de verschillen met de AR-radicalen groter zijn ge worden. Ik dacht dan ook, dat ze voor de ARP behouden zouden kun nen blijven, zelfs al wordt het gesprek met de Achttien voortgezet". Hebt u spijt van uw uitspraak op het AR-najaarsconvent, dat de partij „door de bocht" is? „Geen spijt. Kijk, ook in onze par tij zijn er mensen die zweren bij de tegenstelling socialisme-liberalisme. Maar gelukkig groeit het besef, dat daar niet de scheidslijnen liggen, dat er veel wezenlijker tegenstellingen in de wereld bestaan en dat een christe lijke partij een eigen aanpak van de problemen heeft, die noch typisch so cialistisch, noch typisch liberaal is. In dat opzicht kunnen we zeggen, dat de ARP „door de bocht" is. Maar om het eigene van onze aanpak nog duide lijker te maken, moet meer aandacht aan interne voorlichting worden besteed. Het behoort tot de verant woordelijkheid van de partijleiding ook leiding te geven aan de „rank and file" van de partij". „AR-kiezers zijn geneigd een grote mate van vertrouwen aan hun leiders te schenken. Wat wezenlijk is in ons Program van Actie wordt door veel grotere groepen in de partij geschraagd dan wij geneigd zijn te denken". „Dan zult u zeggen: en de verkie zingsenquêtes dan, waaruit blijkt dat zoveel AR-kiezers niet met de PvdA in zee willen? Ik begrijp dat wel. Veel AR-mensen zijn nog niet verge ten hoe de PvdA zich opgesteld heeft tegenover het kabinet-Zijlstra, met grote verhalen in het Vrije Volk over terugkeer naar de tijd van Colijn, de werkloosheidsellende en de politiek van de harde gulden. Hoogst on verstandig van de socialisten. De kie zer heeft er de PvdA niet voor be loond. Ook nu is de koers van de PvdA nog niet duidelijk". KABINET-DE JONG Kimt u globaal uw mening geven over beleid en presentatie van het kabinet-De Jong? Uw verwijt bij de verschijning van Troonrede en Mil joenennota 1968 was, dat dexe stuk ken weinig geïnspireerd waren. Geldt dat naar uw mening ook voor het sedertdien gevoerde beleid? „Als ik naar het afgelopen jaar kijk, dan heeft het kabinet op verschillende punten in verschillende zaken een redelijk beleid gevoerd, soms eerst nadat het door de rege ringspartijen daartoe was aan gespoord. Ik denk aan de ontwikke lingshulp en het werkloosheidsbeleid. In de belangrijke nota als die over het Noorden des lands had ik echter graag een fundamenteler aanpak ont moet". „Een vaak redelijke, zakelijke aan pak van de problemen dus, maar af en toe zou ik willen dat er iets uit het kabinet kwam wat meer inspi reerde. Dat wil de ploeg kennelijk niet en wil ook de minister-president niet. Het interview dat Bibeb vorige weck met hem in Vrij Nederland had, is niet iets wat inspireert. Over de belangrijke problemen, zoals de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika en de kwestie Griekenland, wil de premier bijv. geen oordeel geven." „Maar nog eens: zakelijk gezien heeft het kabinet het hier in de Ka mer niet onredelijk gedaan, waarbij we dan nog moeten bedenken, dat de regering op buitengewoon zwaar ter rein speelt. De economische toestand plaatst haar voor grote problemen. Over de steun van de regeringsfrac ties hoeft het kabinet bepaald niet ontevreden te zijn. Nee, ik vind die coaching van het kabinet door de be vriende fractieleiders op zichzelf geen ongezond verschijnsel." Valt het een oud-minister, die het besturen in het bloed zit, niet moei lijk om nu als parlementariër weer passief te moeten zitten afwachten hoe anderen besturen? ,,'t Is inderdaad even wennen. De overgang naar het parlementaire werk is voor een oud-minister moei lijk, ook al ben ik voor m'n mi nisterschap zeven jaar Kamerlid ge weest. Maar „passief afwachten" is er niet bij. Je speelt als fractieleider een heel actieve rol. Ik heb vorig jaar dit geprefereerd. Persoonlijk was ik graag op het ministerie van landbouw gebleven, maar om politie ke redenen heb ik aan het fractielei derschap de voorkeur gegeven". ROBERT KENNEDY Nog even over uw reis naar Ameri ka. Op wie van de potentiële presi dentskandidaten zou u stemmen als u Amerikaan was: Kennedy, McCarthy, Nixon, Humphrey of Rockefeller? „Op Robert Kennedy, omdat ik van hem de meest fundamentele aanpak van het rassenprobleem verwacht Dat wordt voor de komende presi dent, naast de buitenlands-politieke zaken, het belangrijkste punt". „Nee, ik ben niet jaloers op de Amerikaanse wijze van politiek-be- drijven, met name niet op het twee- partijensysteem daar, dat geen poli tieke duidelijkheid garandeert. Ame rika en Nederland zijn politiek overi gens onvergelijkbare landen. Waar ik wel jaloers op ben, dat is op de uit rusting van de Amerikaanse parle mentariërs, hun wetenschappelijke staf, de mogelijkheden van research e.d. die hen ten dienste staan. Als je dat met de onze vergelijkt Voor de wetenschappelijke en ad ministratieve assistentie van de Ka merfracties is ƒ350.000 uitgetrokken, op een begroting van ƒ20 miljard. Over de huisvesting praat ik dan nog niet eens. Er verrijzen nieuwe grote gebouwen voor ministeries, maar het parlement blijft maar aangewezen op een veel te nauwe behuizing. Dat kan niet zo blijven, 't Is voor mij geen wet van Meden en Perzen dat we hier op het Binnenhof blijven. Waar om geen nieuw parlementsgebouw? Maar als we hier blijven, moeten we rond het Binnenhof meer ruimte krijgen, bijvoorbeeld ten koste van Verkeer en Waterstaat". Een slotvraag. Hoe moeilijk is het anno 1968 fractieleider van de ARP te zijn? „Niet zo moeilijk. We hebben een goede fractie met een prettige, colle giale sfeer. Ik doe dit werk met ple zier, omdat de politiek mij boeit". ATHENE Om niet toege lichte redenen heeft de Griekse militaire junta gisteren gelast, dat de verkiezingszege van sena tor Robert Kennedy in Indiana hi de Griekse kranten niet op de voorpagina's mocht worden ge publiceerd. Vele kranten moesten de hele op maak veranderen waardoor zij te laat verschenen. De berichten over Kennedy verhuisden, onder toezicht van de censoren, naar een onopval lende plaats op de binnenpagina's. Volgens waarnemers zijn de kolo nels bang dat wanneer Robert Ken nedy tot president wordt gekozen, dit het einde zal betekenen van hun be wind. De leiding van het ministerie voor pers en voorlichting is sinds gisteren in handen van minister-president Ge orge Papadopoulos. Staatssecretaris Michael Siderator stond aanvankelijk aan het hoofd van dit ministerie. Intussen zijn de eigenaars en de hoofdredacteur van twee dagbladen, die dinsdag in hechtenis zijn geno men, gisteren weer vrijgelaten. Zij werden gearresteerd op beschuldiging van het verspreiden van onjuiste berichten. Tijdens een rechtszitting in Athene kregen zij de waarschuwing zich te houden aan de wettelijke voorschrif ten inzake de censuur. Op de zitting werd hen gezegd dat foto's van ge- ESRO lanceert raket NUERO (Sardinië) Gisteren is op Sardinië een Centaurus-raket ge lanceerd. De lancering maakt deel uit van proeven van de ESRO, de Euro pese Organisatie voor Ruimteonder wonden en doden in Vietnam, die zij onlangs hadden gepubliceerd, in strijd waren met de regels die het afbeelden van gruwelijkheden in Griekenland verbieden. zoek. Zij is de eerste van een reeks van vier. De tweetrapsraket bereikte in 18 seconden een hoogte van 90 km en stootte toen wetenschappelijke meetinstrumenten aan valschermen af. Morgen wordt de tweede lance ring verricht. WASHINGTON In de VS heb ben congresleden aangedrongen op de benoeming van een presidentiële commissie voor een onderzoek naar honger en ondervoeding in de VS. Naar het schijnt zijn ruim 10 miljoen Amerikanen ondervoed. TEL AVIV Drie Israëlische sol daten zijn dinsdagavond gedood en zeven gewond door twee mijnont- ploffingen in het district Romani, in het noordwestep van de Si- nai-woestijn bij de kust van de Mid dellandse Zee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7