Parijs bereidt zich voor op felle propagandaslag Studenten in Parijs worden weer rustig Ook mr. Beernink in Krimpen OOSTEUROPESE TOP WEER BEËINDIGD Rioolbuizen de grond in Meer orders voor de VMF Stork-W erkspoor Al veel onderhandelingen aan de Avenue Kléber Bijna 2000 journalisten bij vredesgesprek alles goed en wel Actiecomité opgericht Studentenraad VU solidair met Parijse studenten Zonder Roemenië en Tsjechoslowakije Auto's botsen frontaal twee doden 5 DONDERDAG 9 MEI 1968 Uitgesteld A/TEN kan moeilijk beweren dat Kennedy niet als overwinnaar tevoorschijn is getreden uit de voor verkiezingen in Indiana. Met 42 pet. stak hij uit boven zijn beide con currenten. Ook kan men niet stellen, dat 58 pet. tegen Kennedy was, omdat men voor keur had voor zijn tegenstanders, gouverneur Branigin en senator McCarthy. Evenmin kan men concluderen, dat McCarthy meer dan 70 pet. van de democratische kiezers in de staat tegen zich had. De aanhang van de gouverneur laat ons daarover in het ongewisse. Wel staat vast, dat het resultaat voor Kennedy beneden de verwachtingen is gebleven. Zijn gigantische propa gandamachine had een overrompe lende overwinning moeten brengen. Dat dit niet is gebeurd betekent, dat Indiana niet werkelijk gekozen heeft tussen Kennedy en McCarthy. Deze had tevoren gezegd, al tevreden te zullen zijn met 25 pet. Hij kreeg méér. De beslissing is voorlopig weer uitge steld tot de volgende week in Ne braska, waar ook vice-president Humphreys naam kan worden bijge schreven. Mogelijk legt Kennedy daar de basis voor verdere overwinningen. Formatie ,T^E zaterdag uitgesproken verwach ting dat in België de socialist Collard als formateur zou worden vervangen door de demissionaire premier Vanden Boeynants (CVP) bleek niet ongegrond. Het lag voor de hand, dat de CVP als grootste partij geen socialist als premier zou aanvaarden. Dat Collard slechts Franstalig is was slechts een overigens niet onbelangrijke bijzaak. De weigerachtige houding van de CVP zal het de leiding van de BSP niet gemakkelijk maken mee te wer ken aan het regeringsprogram van Vanden Boeynants. Er zijn dan ook stemmen die ervoor pleiten, dat de BSP oppositiepartij blijft ondanks het verlies dat ook zij heeft geleden bij de jongste parle mentsverkiezingen. Krijgen zij hun zin, dan wordt de formatiepoging van Vanden Boey nants bijzonder moeilijk. Hy is dan niet alleen aangewezen op de (libe rale) PVV, maar ook op belangen groepen. Tenzy hy erin slaagt de eenheid bin nen zyn eigen party te herstellen, die als gevolg van de onverzetteiyke hou ding van de Vlaamse vleugel ver loren is gegaan. (Van onze 6peciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Ook vandaag wordt het Internationale Conferentie Centrum aan de Avenue Kléber nog wat bijgevijld om representatiever te lijken. Toen ik er langs kwam morgen wordt er de beginfase ingeluid van de langverbeide onderhandelingen over de vrede in Vietnam waren schil ders, electriciëns, glazenwassers en timmerlieden nog met een soort schoonheidsbehandeling bezig. Er gingen nog wat gigantische rioolbuizen de grond in. Ik kon niet helpen er een bepaalde sym boliek in te zien. Het Internationale Conferen tie Centrum, waarvan de boven ste vijf verdiepingen door het Frahse ministerie van buiten landse zaken zijn bezet, is van buiten lelijk en grauw. Dit werd vanmorgen nog geacentueerd door de gestadig neervallende regen. Niettemin hebben duizenden toe risten er de afgelopen dagen hun ca mera op gericht. In de ruim zestig jaren van zijn bewogen bestaan is het gebouw waarschijnlijk niet meer ge fotografeerd dan sinds maandag, toen het als onderhandelingsplaats van Amerikanen en Noordvietnamezen werd aangewezen. In de Parijse volksmond heeft het overigens modern ingerichte congres centrum nog altijd Hotel Majestic, hoewel de horeca-aktiviteiten al meer dan dertig jaar zijn gestaakt. Men kent het ook nog als het hoofdkwar tier van de Weermacht en de Ges tapo tijdens de Tweede Wereldoor log. Ook als het onderkomen van de Unesco wat het van 1946 tot 1958 was. I960 De derde zitting van de Verenigde Naties is er gehouden, evenals de Vier Mogendhedenconferentie van 1960, die niet doorging, toen Chroesj- tsjef na de U 2-affaire boos wegliep. Van de vier staatslieden, die toen over het lot van de wereld beslisten, is alleen president De Gaulle nog aan de macht. Over de vrede is in het Parijse ICC al eens eerder gesproken. In 1946 kwamen daar de 21 mogendhe den bijeen, die Duitsland na zes jaar strijd op de knieën dwongen. De inau guratie van het gebouw als con ferentieoord' geschiedde merkwaar dig genoeg door Fransen en Vietna- mezen, die daar het was eveneens in 1946 ruim twee maanden over hun uit de hand gelopen na-oorlogse verhoudingen vergaderden. Zo jong nog eigenlijk en al zoveel geschiedenis. Het belangrijkste hoofd stuk begint overigens pas morgen. Het is te hopen dat het een verhaal wordt met zo'n „happy-ending", dat de hele wereld zich erop kan ver heugen. TIEN Hoewel de Amerikaanse en ook de Noordvietnamese delegatie uit onge veer dertig man bestaat, nemen, op basis van pariteit, slechts tien per sonen aan de vredesbesprekingen deel. De leiders van beide groepen, die vanwege het overleg, dat voortdu- AMSTERDAM De verbete ring van de resultaten van het concern VMF/Stork-Werkspoor, in 1966 ingezet, bleef vorig jaar gehandhaafd. In het jaarverslag over 1967 zegt het bestuur, dat het aantal orders voor de meeste bedrijven' nog steeds stijgt. Dat betekent dat men dit jaar weer een dividend van 12 procent kan uit keren. Het bedrijfsresultaat verbeter de van 58,7 miljoen tot 62,2 mil joen. Na afschrijving en toevoeging van opbrengsten van deelnemingen en licenties is het resultaat 39,8 miljoen. De raad van bestuur meent dat de maatregelen die het bestuur heeft ge nomen om tot een slagvaardiger be leid te komen, succes hebben. Het concern is blij met de steun van de regering bij de research. Niet temin zijn de fondsen voor onder zoek, vergeleken met het buitenland, een bron van zorg. VMF zal in de toekomst in versterkte mate worden ingeschakeld bij de oplossing van waterproblemen. De bouw van een zoetwaterfabriek te Terneuzen en deelneming aan zulke fabrieken in Arabië en de Canarische eilanden zijn daar het bewijs van. De export naar communistische landen bedraagt ruim een derde van de totale export. Brede basis De kracht van het VMF-concern ïkt in de brede basis, zijn vele pro- dukten en afzetgebieden. Dit jaar zal waarschijnlijk nog meer worden geïnvesteerd dan in 1967, toen daar door 26 miljoen werd uitgegeven. Het concern hecht veel waarde aan de uitbouw van de bedrijven en zal daarom een converteerbare obligatie lening uitschrijven van 15 miljoen. Met dit bedrag zullen nieuwe bedrij ven worden opgericht of aangekocht. Dr. C. Barnard, de Zuidafrïkaanse chirurg van het befaamde hartteam, dat de eerste transplantatie ver richtte, was gisteren op doorreis naar de VS even op Schiphol. Hier staat hij op de roltrap, begeleid door een charmante KLM-gastvrouwe. rend moet worden'gepleegd, uit nogal wat technici bestaat (codeurs, telegra fisten en andere verbindingsfunctio narissen), zouden vandaag in de Franse hoofdstad aankomen. De ene, Averel Harriman in Europa vroeger bekend als adminis trateur van het zoveel zegen gebracht hebbende Marshallplan is 77 jaar. De andere, Xoean Thoey in Azië een begrip voor sluwe onderhande- lingstaktiek, welke in de praktijk werd gebracht, toen hij nog Noord- vietnamees minister van buitenlandse zaken was is ruim 21 jaar jonger. WAARNEMERS Om de kerngroep heen zwermen heel wat officiële en officieuze waar nemers. Ze vertegenwoordigen een veelheid van staten zoals Zuid-Viet- nam, Australië, de Philippijnen, Zuid-Korea, Thailand, Nieuw-Zee- land, China, Rusland, Groot-Brittan- nië en Frankrijk. In een later stadium wanneer is nog niet te zeggen, er zal in ieder geval overeenstemming moeten wor den bereikt over de voorwaarde, onder welke de Verenigde Staten hun bombardementen op Noord- Vietnam willen stopzetten zal de vredesconferentie wellicht aanzien lijk worden uitgebreid. Het ligt in de lijn der verwachting, dat alle bel- ligerenten bij de onderhandelingen worden betrokken. Waarnemers in Parijs achten het niet onwaarschijnlijk dat het Natio nale Bevrijdingsfront (het politieke verlengstuk van de Vietcong) in de ze tweede fase voor een onaange name complicatie zal zorgen. Na mens wie beoogt het straks op te treden? De felle gevechten, die thans in Saigon worden gevoerd, kunnen ten doel hebben m een of andere wijk de nationalistische vlag te hijsen en een tegenregering te vormen. Ook zonder de bezetting van een deel van de Zuidvietnamese hoofdstad is het Nationale Bevrijdingsfront trou wens in staat met eigen ministers voor de dag te treden, omdat het op het platteland heer en meester is. PERS Een groep van waarnemers, die ze ker niet vergeten mag worden, is de karavaan van publiciteitsverte- genwoordigers. Hun aantal zou dich ter bij de 2000 dan bij de 1500 lig gen. De Amerikanen zijn wel het sterkst vertegenwoordigd. Alleen The New York Times heeft in het Paleis aan de Place de la Concorde liefst dertig peperdure kamers af gehuurd. Er zijn aanwijzingen dat zich in de Franse hoofdstad in de komende weken en misschien wel maanden een propagandaslag ontwikkelen zal. Hoewel de onderhandelingen over de vrede in Vietnam strikt geheim zijn, wordt van alle kanten ongewo ne aandacht aan de publiciteit be steed. Amerikanen zowel als Noordviet namezen en Fransen zijn van plan dagelijks de nodige persconferenties te houden. Aan de inrichting van diverse pers- en communicatiecen tra wordt vandaag de laatste hand gelegd. VS-DELEGATIE In het ook aan de Place de la Concorde gelegen luxe hotel Cril- lon zijn in ongeveer 40 kamers de officiële Amerikaanse delegatieleden ondergebracht. De Noordvietnamezen bevinden (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS In de Franse hoofdstad is er van een duide lijke verbetering sprake in de sinds maandag explosieve situa tie onder de studenten. De demonstraties, die gister avond en vannacht voor de zo veelste keer gehouden werden sinds de sluiting van de Sorbon- ne op vrijdag jl., verliepen kalm en ordelijk. Nergens 'n het Quartier Latin de den zich onlusten van entge beteke nis voor, hoewel er toch opnieuw zo'n twaalfduizend studenten op de been waren. De voorwaarden zijn thans gescha pen voor de heropening van de histo rische Parijse universiteit. In een typisch Frans en daarom dramatisch parlementair debat kon digde de minister van onderwijs, Peyrefitte, gisteren aan dat hij de sluiting van de Sorbonne vandaag ongedaan zou maken, als de docenten geen bezwaar maken en de orde is hersteld. Indien vandaag de faculteiten weer toegankelijk zou worden verklaard, zou dit betekenen dat ook aan een tweede eis van de studenten is vol daan: het terugtrekken namelijk van de onvoorstelbaar grote politiemacht uit het Quartier Latin. Nieuwe actie Een derde eis van de studenten zal niet worden ingewilligd. Het betreft de vrijlating van -en amnestie voor de gearresteerde studenten, die nog gevangen gehouden worden, of reeds veroordeeld zijn. Het gaat om ongeveer vijftig van de duizend jongeren, die de afgelopen dagen in de kraag werden gepakt wegens 'het plegen van geweld tegen het wettige gezag. Inmiddels hebben de studenten toch weer een nieuwe demonstratie aangekondigd om hun eisen voor on derwijshervormingen kracht bij te zetten. Zij zal zaterdag gehouden worden, als zij tenminste niet voor dien wordt afgelast. De links georiënteerde stu denten- organisatie UNEF heeft reeds laten weten dat het om een gezamenlijke actie gaat van studenten en arbei ders. zich in het bescheiden hotel Lutetia op de linker oever van de Seine. Geen pluche daar, geen dikke tapij ten, geen kronen en geruisloos ope rerende liften. Er gingen vanmorgen geruchten dat Xoean Thoey en de zijnen naar een onderkomen met wat meer prestige zoeken. Dat zal dan wel een door de Franse regering aange boden kasteeltje moeten worden, want de hotels, die voor hen in aan merking komen, zijn overvol. (Van een onzer verslaggevers) KRIMPEN Behalve de com missaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz, die gistermorgen vroeg al in Krimpen was, heeft ook minister Beernink van Bin nenlandse zaken gistermiddag de verwoestingen in ogenschouw genomen. Mr. Beernink sprak zijn grote waardering uit over de genomen maatregelen en de wijze waarop reeds hulp werd verleend. Burge meester L. C. A. Lepelaars had te voren met de minister de situatie besproken. Inmiddels is gisteravond nog een actiecomité hulpverlening opgericht om de getroffen winkeliers en om wonenden die niet alle schade van de verzekering vergoed krijgen, fi nancieel bij te staan. Bij de Amro- bank is een speciaal gironummer (665051) hiervoor opengesteld. Ook wordt deze week nog een huis-aan- huis collecte gehouden. Een voorlopig onderzoek heeft uit gewezen dat de explosie moet zijn veroorzaakt door lekkende propaan- gasflessen, die in de lunchroom van de heer Baanen lagen. De heer Baa- nen had in ieder geval een vergun ning voor het in bezit hebben van deze apparatuur. De officier van justitie, tevens hoofd van het parket Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, heeft, zo vernamen wij van de politie in Krimpen, meegedeeld deze zaak te zullen seponeren. Demonstreren (4) Als de heer Jaap de Jong het woord „vakidioot" gebruikt lokt hij automa tisch het woord „studie-idioot" uit! Een vakidioot is iemand die niet beseft wat zijn functie uitwerkt in de maatschappij. Dat kan. Maar is een studie-idioot dan niet iemand die niet inziet dat in iedere samenleving er wel een goed standpunt is, waarvoor geen meerderheid te vinden is, bij welk feit men zich zal moeten neer leggen? Een andere vraag: wat is de filosofie van een demonstratie? Wie wordt daardoor overtuigd? Is het de herle ving van „Die Straszen frei den brau- nen (roten!) Batallionen"??? En wat lokt men er niet mee uit, juist aan gehate rechtse reacties? De verregaande stupiditeit van vele studentenvertegenwoordigers valt elke dag op. Zondagavond jl. zette ik uit verveling mijn t.v.-toestel aan om te 19.05 voorgelicht te worden over stu dentenrellen. De wereldvreemde domi nee slikte het als zoetekoek, dat de heren studenten hun afkeer van ge weld bewezen door het vermelden van zitacties. Er werd niet bij gezegd, dat de heren niet gaan zitten in een park of weide, maar op de openbare weg, aldus alle verkeer en economisch le ven lamleggend. Geweld is volgens hen immers al leen de knuppel. Al het andere mag! Weet men nog meer van zulke mop jes? Kortgene J- v. d. Boomgaard STADSKANAAL In Stadskanaal is gisteren bij het passeren van een brug de ruiter R. Haaijer, doordat zijn paard uitgleed, zodanig te vallen gekomen dat hij voor de wielen van een vrachtauto kwam. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht, maar bij aankomst Minister Beernink voorgrond) heeft gisteren een kijkje geno men bij het zwaar gehavende winkelcentrum in Krimpen aan den IJssel. Links naast hem burgemeester Lepelaars. AMSTERDAM De studenten raad van de Vrije Universiteit heeft- zich solidair verklaard met de pro testerende studenten en hoogleraren in Parijs. In een motie veroordeelt de raad de reakties van de autoriteiten „op de in eerste instantie vreedzame protesten". Ongeveer 250 studenten en andere jongeren hielden gisteravond in Amsterdam een demonstratie voor solidariteit met de Franse studenten. ARNHEM De 41-jarige W. V. is in Arnhem aangehouden. Hij wordt er van vérdacht goederen ter waarde van 15.000 op ongedekte cheques in het hele land te hebben gekocht. Er is weer wat ontdekt: twee per cent van de bomen sterft door aard gas. Een speciale commissie heeft dit onderzocht. Verscheidene gemeenten meldden sterfte van bomen en sierheesters in de buurt van een aardgaslek. ■Dat is iets wat ik begrijpen kan: aardgaslek ontdekt; gerepareerd en een poosje later gaat boom of heester dood. Maar de paniek bij mij zit in een andere redenering. Als boom en heester dood gaan is er dan een aardgaslek? Ten eerste de lariks in de tuin van zijn moeder. Plotsklaps dood, kaal akelig dood. De tuinman heeft er hoofdschud dend bij gestaan. Rooien, was, zijn enig commentaar Je hebt daar verder geen seconde, over nagedacht, maar nu vind ik hel griezelig. Waarom wilde die lariks opeens niet meer? En vlak om de hoek in mijn be mind Vredespaleisparkje staat een boom, die heel exotisch moet zijn. Met bladeren, die net schuitjes zijn en met heel veel nerfjes. Maar dit voorjaar knopte de boom niet. De 'vorst, zeiden we. Maar de boom er naast, een Wantrouwen broertje, knopte wel. We hebben er ons met veel aan dacht in verdiept. Of onze böom te veel tocht kreeg misschien? Neen. Te veel klem stond? Neen. Dan neem je het verlies maar er ienkt er niet meer aan. Maar nu? Een bel? Elke dorrende boom en struik zal ik in het vervolg met argwaan be kijken. Wat borrelt en perst daaronder? Helemaal niks of wel wat? Misschien is er gewoon een hond je geweest, dat van een vast plaatsje houdt, Misschien hadden die bomen er gewoon genoeg van om altijd maar voor ons plezier te groeien en te bloeien. Misschien is het allemaal niet an ders dan het vroeger was toen de boom voor ons huis dreigde dood te gaan, omdat een hond hem had uit gekozen. Met paaltjes en kippegaas als een beschermend huisje en veel emmers water is de boom gered. Je zag hem gewoon opleven. Het was een eenvoudige zaak van oorzaak, gevolg en remedie. We leefden toen nog op een onge weten bel, wat veel prettiger is dan op een vermoedelijke bel. Onder iedere dode boom vertrouw ik de zaak nu niet meer. MOSKOU/PRAAG Partij leiders uit vier Oosteuropese lan den zijn gistermiddag onver wachts in Moskou aangekomen voor een spoedconferentie over de ontwikkelingen in Tsjecho slowakije. Het overleg is inmid dels geëindigd. KOPIJ R2 De partijleiders uit Roemenië en Tsjechoslowakije waren niet aanwe zig. Gomoelka (Polen), Ulbricht (DDR), Zjikof (Bulgarije) en Kadar (Hongarije) werden op het Moskouse vliegveld verwelkomd door de Russische leiders Kosygin, Brezjnef en Podgomy. De Russen willen hun bondgenoten blijkbaar inlichten over de onafhan kelijke koers, die Roemenië en Tsje choslowakije hebben ingeslagen.. Met name Oost-Duitsland en Polen maken zich ernstig zorgen over de liberalisa tie in Praag. In een vraaggesprek met het Russi- che blad Izwestia heeft premier Cer- nik vriendelijke woorden gesproken over Rusland. Niettemin hekelde hij de aanhangers van Novotny, die nog steeds door Moskou worden gesteund. MOORD OP KENNEDY Clay Shaw in juni voor de rechtbank NEW ORLEANS Begin juni start het proces tegen Clay Shaw, I die door de openbare aanklager j Jim Garrison wordt verdacht van medeplichtigheid bij de moord op president John F. Kennedy. Garrison heeft laten weten dat hij zich zal verzetten tegen elke poging het pro- j ces uit te stellen. De Tsjechische oud-minister van buitenlandse zaken Rudolf Barak, die in 1962 tot vijftien jaar werd veroor deeld, omdat hij het regime van No votny omver had willen werpen, is in voorlopige vrijheid gesteld. Er zal een nieuw onderzoek worden in gesteld naar de „misdaden" van Ba rak. Volgens kranten in Praag is zijn veroordeling een „rechterlijke dwa ling". Een Praags dagblad heeft gisteren ook geëist dat alle vluchtelingen moeten worden gerehabiliteerd. UDEN Bij een frontale botsing in Uden is gisteren het echtpaar W. A. Roos uit Eindhoven om het leven gekomen. De auto, bestuurd door de 43-jarige heer Roos, werd aangereden door een auto afkomstig uit Enschede die aan een inhaalpoging bezig was. De bestuurder hiervan werd le vensgevaarlijk gewond en opgeno men in een ziekenhuis te Veghcl. TERSCHELLING De 13-jarige Grietje van der Goot is gisteren op West-Terschelling door een autobus aaneererieo en gedood. Zij liet zich op de fiets voorttrekken door een vriendinnetie met bromfiets over het fietsoad langs de weg. Op zekere mo ment raakte zij de macht over het stuur kwijt, kwam daardoor op de rijweg en werd overreden door een autobus. Zij is overleden in het zie kenhuis in Leeuwarden, waarheen zij per helikopter was overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5