A. C. Broeshart (Haarlem) commandant brandweer WEEKAGENDA Liederenavond Leny Stevens - Ridderhof Foto's en muziek in Jeugdbuitencentrum Jé van hét (voor MAM) De hartekreet van de Verontruste Vijf EEN STERK STAALTJE 2.95 Ensemble fantastisch in Het paard van de koning EEN STERK STAALTJE 12.95 MOEDERDAG Chr. Besturenbond in 1967 Is Noor cl wijk onleefbaar fcfer Toneelgroep Imperium waagt zich aan Pinter-experiment alles ra Vlieland NIEUWE lEIDSE COURANT DONDERDAG 9 MEI LEIDEN Burgemeester en wethouders hebben de heer A. C. Broes- hart (44) te Haarlem met ingang van 1 september benoemd tot com mandant van de Leidse brandweer. Door deze benoeming wordt de vacature vervuld, die was ontstaan door het overlijden van de heer S. W. Hagedoorn. De heer Broeshart, die gehuwd is en vier kinderen heeft, is hoofd van de afdeling preventie van de Haarlemse brandweer, tevens plaats vervangend commandant. Na het voltooien van zijn HBS- opleiding en zijn studie aan de HTS (weg- en waterbouw), bekleedde hij verscheidene functies, zowel in het bedrijfsleven als bij gemeenten. Zo was hij enige jaren technisch ambtenaar te Zoetermeer en te Oegstgeest. In 1957 werd hij benoemd tot ad junct-hoof dbrandmeester te Haar lem. waar hij in 1961 werd bevor derd tot hoofdbrandmeester en hoofd van de afdeling preventie. In 1964 ten slotte werd hij hoofdbrand meester eerste klas. Donderdag 9 mei Schouwburg. 8 uur: Ensemble met „Het paard van de koning". Breestraat 85, 8 u.: bijeenkomst Radica len Inleiding en beantwoording vragen door J Aarden. Vrijdag 10 mei Herv. Jeugdgebouw, Levendaal 101: tie nersociëteit. Vergaderzaal kerk Geref. Gemeente Middelstegracht la. 8 uur: voorlich tingsbijeenkomst Mammoetwet, sprs.: J. W. van Buuren en ir. M. Houtman. Antonius-clubhuls, 7.30 uur: 60-jarig ju bileum afd. Lelden Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond. met Sempre Avanti en Jong en Jolig. Boshuis, achter Hof laan 74: 's avonds rullclub voor verzamelaars. Opstandlngskerk, Steenschuur 9, 8 uur? orgelconcert Feike Asma, overdenking ds. Carller, samenzang, verkoop glazen en zeep t.b.v. zendingsactie. Zaterdag 11 mei Pieterskerk, 8 u.: uitvoering Maastrech ter Staar (department Wassenaar en Voor schoten Mij. tot Nut van *t Algemeen en K. en O. Lelden) L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: midden- en ouderensoclëteit. Koningskerk (Noord), 7.30 u'.: ringavond Jeugdver. Calvijn, ds. A J de Jong over „Opdat zij allen één zijn". OEGSTGEEST: Het Witte Huis, 2 tot JJ0 uur: schaaksociëteit Palamedes. Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur): Les ris- ques du metier (18 jaar); vrijdag- en zater dagavond 11.30 uur? Hiroshima, mon amour (18 jaar). LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur): De nacht van Inspecteur Tlbbs (14 jaa(. LUXOR (2 en 7.30 uur): De tien geboden (alle leeftijden). REX (2.30, 7 en 9.15 uur): Het bloedspoor ln de heuvels (14 jr); vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur: Onlbaba (18 jaar). STUDIO (2.30. 7 en 9.15 uur): Een elegant geval van moord (14 jaar). TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur): Matt Helm en de verdrukkers (14 jaar). DIENST APOTHEKEN Géopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Tot Hulp der Menschheld, Hooi gracht 48, tel. 21060. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst" van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Mobiel A.N.W.B.-kantoor Elke donderdag van 1016 uur bij mo len De Valk Musea en Hortus Museum Volkenkunde. Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag: zondag van 1 tot 6 uur. Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 6 u., ook zaterdag: wndag van 1 tot 6 uur. Sted. Museum De Lakenhal. Oude Sin- gel: op werkdagen van 10 tot 4 u.; zon dags van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg)- op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten. Badinrichtingen De gemeentelijke Dadtnncntlngen zijn op dc volgende tijden geopende Lindestraat 1 b: maandag -esloten, dins dag 9—11.15 u. en 13 30—17 15 u., woensdag gesloten, donderdag 13 30—18.15 u., vrijdag 1-11.15 u. en 13.30—18 45 u.. zaterdag 8- 11.15 u en 13.30-16 30 u- Van der Werfstraat 39: maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8—11.15 en 13.3017.15 u., donderdag 8.30—11.15 en 13.30-18.15 u.. vrijdag 8.30—11.15 u en 13.3018.45 u_ zaterdag 730—11.15 en 13.30- 1620 u. Bezoekuren ziekenhuizen Academlscb ziekenhuis: voor patiënten ln klasse la, lb en 2e: dagelijks 10.30- 1130, 1430—16 en 19—2C uur. Voor patiënten ln klasse -naandag, woensdag, donderdag en vrijdag t815— lï, dinsdag 13—14 .zaterdag 15—16, zondag ilgcmeen christelijke eD nationale feest dagen 14.30—16 uur Vrouwenkliniek: maandag t.m. vrijdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.30—16 30 uur. zondag 15.30—17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek: dagelijks 10.30—1130. 14—16.30 eD 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp 12 laar niet worden toe gelaten In net belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten, Dlaconessenhuls Lelden- derde klas da gelijks 2 tot 3, dinsdag .donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas: dagelijks van 2 tot 3 en van LEUKE KINDER BLOUSES Leeftijd 4 jaar vanaf KINDER BLOUSES met lange 7 tot 8; eerste klas dagelijks van IJ tot 12, 2 tot 3 en J tot 8 Ellsabethzlekenhuls Letden: derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8, kraamafdeling dagelijks van 3 tot 4 eD 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 eD kwart voor 7 tot half 8: eerste klas: dagelijks van half 12 tot half 8. Annakllntek Lelden: dagelijks van hall twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven Klassepatiënten dagelijks van half twee tol half vier en elke avdhd var zeven tot acht. ALPHEN-Rijnoord: alle klassen dage lijks van half 5 tot half a op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vaders van 6 tot half 7. KATWIJK - Zeehospitium: longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdeling: dagelijks van half 3 tol half 5. Revalidatiecentrum: dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; Revalidatie centrum kinderen: woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdeling kinderen: woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 8 tot half 4. NOORDWIJK - Sole Mlo: Klasse-pa- tlënten dagelijks van 3 tot nalf 6 en 's avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten: zon dags van 1 tot 3, dinsdags van 1 tot hall 3, donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van 1 tot half 3. Tentoonstellingen Rapenburg 73 (Academie): schilderijen van Vincent Hamel, 9 mei tot 9 juni. Galerie 't Dulvenhuys, Rapenburg 94: grafiek van Hermanus Berserik, 3 tot en met 24 mei, dagelijks open van 2 tot 9 uur (ook zondags), maandags gesloten. De Lakenhal: tentoonstelling Rondom Rembrandt, de verzameling Daan Cevat, 11 april tot 16 juni, dag. 10 tot 17 u„ zond. 13 tot 17 u„ Goede Vrijdag, Pasen, Konin ginnedag. Hemelvaartsdag en Pinksteren en 7.nndnM opslotpn. nnen april 8 uur. Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3: tentoonstelling flek Rob Clous en plastiek Frans dc Wit, opening zaterdag 27 april 9 uur n.m t.e.m. 24 mei, geopend dinsdag t.e m. zaterdag 9 tot 6 uur. WASSENAAR Kunstzaal Heuff, Hof- laan 7, schilderijen en gouaches van Bauwke Zijlstra en keramiek van Lucle Q Bakker, opening 27 april uur, t.e.m. 15 mei, maandag t.e.m. zaterdag 10 tot 5 uur, dinsdagavond 8 tot 10 uur. zondags gesloten. Zodra voor het gezin Hagedoorn andere woonruimte is gevonden, hoopt de heer Broeshart zich met zijn gezin in de dienstwoning naast de brandweerkazerne te vestigen. Het commandantschap wordt sinds het overlijden van de heer Hage doorn waargenomen door onder commandant W. A. Kosten. MOEDERDAG WENSEN Gangetje 4 Leiden VERWEN HAAR EENS EXTRA LEIDEN Slechts zes maanden is Hendrik VIII met Anna van Kleef getrouwd geweest. Toen had hij er dik genoeg van. Hij liet het huwelijk door een synode van bisschoppen annuleren. Anna mocht haar hoofd houden en werd verbannen naar Sussex, waar zij lustig verder leefde op een kasteel en in een landhuis, terwijl ze per jaar 4000 pond kon verteren. De historische gegevens zijn zeer summier. De schrijver Jean Canolle heeft dan ook niet de bedoeling ge had een historische roman te schrij ven, noch een drama, het zoveelste, dat zich dan afspeelt aan het hof |van deze koning. Canolle heeft er een Frans blij- HEREN BADSTOF OVERHEMDEN I ROOD TURQUOISE I LINDEGROEN Haarlemmerstraat 172—174 MIDZA Haarlemmerstraat 172—174—179 Herenstraat 9 MIDZA LEIDEN In samenwerking met de Vereniging van Vrienden van het Lied werd gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal door de sopraan Leny Stevens-Ridderhof een liederen- voordracht gehouden waaraan pianist Henk Briër en klarinettist Hans Stoóp hun medewerking ver leenden. Er bestond voor dit con cert een heel ruime belangstelling; het programma met werken van Brahms, Schumann, Mompou, Montsalvatge, Wolf en Schubert droeg zeker bij tot de goede ver standhouding tussen concertgevers en publiek. Een ongunstige factor vonden we de akoestiek van de zaal, die het geluid eerder afdempt dan flatteert. Waarschijnlijk kwam het daardoor dat de drie solisten vóór de pauze nogal wat tijd nodig hadden hun eigenlijke niveau te bereiken. De groep liederen van Brahms leed er vooral onder, de voordracht was hier wat mat en de toon zowel van de zangstem als van de piano wat iel, waarbij we de indruk kre gen dat Brahms' brede zangmelo- diek niet steeds gunstig ligt voor het timbre van Leny Stevens-Rid derhof. Niettemin troffen ons „Es wohnet ein Fidler", „Trennung", „Immer leiser wird mein Schlummer" en natuurlijk het bekende „Verge- bliches Standchen". Hans Stoop gaf een in het alge meen uitstekende vertolking van Schumanns Phantasiestücke voor klarinet en piano en Henk Briër speelde met toewijding en talent een aantrekkelijk werk, „Suburbis", van de Catelaanse componist Fede- rico Mompou. Deze wat verrassende sprong naar Spanje diende ter inleiding van een groep liederen eigenlijk geculti veerde folklore, van Xavier Mont salvatge uit dezelfde regionen als Mompou. In dit gemakkelijk aan sprekende programmadeel kwamen zangeres en pianist geleidelijk al meer los van hun aanvankelijke remmingen. Toch heeft dit recital ons pas werkelijk geheel geboeid na de pauze met name in de liederengroep van Hugo Wolf, een zeer speciaal lied-idioom waaraan Leny Stevens- Ridderhof zich tot dusver nog niet had gewaagd. Hoewel niet alles ge heel slaagde, was het duidelijk dat zangeres en begeleider zich door Wolfs liedkunst sterk gefascineerd voelden. Er werden interpretatief uitstekende prestaties geleverd, o.a. in „Auch kleine Dinge", „Madchen- lied", „Verborgenheit". Schuberts zeer moeilijke aria met klarinet-obligaat „Der Hirt auf dem Felsen" verenigde het drietal tot een hecht team, dat op nog enkele on volkomenheden na, een briljante af sluiting van deze avond realiseerde- De toehoorders dankten met een zeer spontaan en langdurig applaus. Dr. J. van der Veen. EERST NAAR Haarlemi 1 erstraat 172—174—179 Herenstr. 95 MIDZA spel van gemaakt. Een tikje frivool, met veel dubbele bodem en een vaak flitsende humor. Tegen het eind wordt er net iets te veel sentiment toegevoegd, maar ook dan blijft de humor de boven toon voeren. Midden in die sprankeling van humor, die vooral ontstaat door dat bruid en bruidegom eikaars taal niet kennen (zelfs in de huwelijksnacht moet een tolk aan wezig zijn) heeft bij Anna een ontwikkeling plaats. Van de stijve, wereldvreemde Duitse prinses, die alleen kan borduren en alles van heraldiek af weet, wordt ze een levensgenietster, dol op mooie kleren. De opvoering door het gezelschap Ensemble was de laatste abonne mentsvoorstelling van dit seizoen. Arnold Gelderman voerde de re gie met fantasie en in zijn tempo wist hij de vaart, die in de tekst zit, bij te houden. Van de lange lijst medespelenden beperken we ons tot Henny Orri, die een Anna van Kleef liet zien met veel schakering en in haar ont wikkeling volkomen aanvaardbaar was. De Hendrik-figuur kreeg veel verve van Guus Verstraete. Hij is een wrede wellusteling, maar ook een genoeglijk eter en drinker. Bij alles behoudt hij een zekere bon homie, althans dat kreeg hij van Canolle. Het was een knappe presta tie van Verstraete om ons dit alles te laten zien. Het publiek betoonde zich uiter mate dankbaar voor dit „lachertje" van Ensemble. Henny Orri kreeg bloemen. A. C. Bouwman. LEIDEN De Leidse Chr. Be sturenbond en de „Stichting tot ex ploitatie van gebouwen voor christe lijk sociale belangen" hebben een even verzorgd als uitvoerig jaarver slag uitgegeven over 1967. Het jaar verslag is grotendeels samengesteld door de pas overleden secretaris, de heer J. Pison. Uit het verslag blijkt onder meer, dat de bond op 31 december j.l. 2619 leden telde tegen 2631 op 1 januari 1967. Het gebouw voor chr. sociale be langen, geheel vernieuwd en geres taureerd, is mede exploitabel ge maakt door de benedenverdieping overdag te verhuren. Op 4 juni wordt de jaarvergade ring gehouden. Ingezonden Met grote verslagenheid heb in uw krant gelezen, dat Noordwijk binnenkort onleefbaar zal worden. Maar toen ik het verhaal uit had, werd ik weer wat rustiger. Toen wist ik uit welke hoek de wind waaide. Wat was namelijk gebeurd. En kele Noordwijkers hadden bij gebrek aan rust het geniale plan opgevat een comité op te richten, dat tot doel heeft de toeristen af te schrik ken door in de krant te schrijven, dat in Noordwijk halve gangsters op straat lopen. Stel u voor: men loopt met zijn kinderen op straat en je komt plot seling een halve gangster tegen. Je moet dan wel het geluk hebben, dat het de onderste helft is. Dan kan hij tenminste geen revolver hanteren. Nee, laten die lui maar weg blij ven. Wij in Noordwijk zullen wel borden laten plaatsen met het op schrift: Alleen voor comitéleden. Dat kan leuk worden. Dan is Noord wijk in de kortst mogelijke tijd een vervallen dorp, waar heerlijk een museum van kan worden gemaakt, slechts toegankelijk voor leden van het comité. Kom beste mensen, alle gekheid op een stokje. Gebruik je verstand. Als jullie rust tekort komen, ga dan maar de duinen in. Daar is nog rust genoeg. Kom je daar toevallig een toerist tegen, sla hem dan het duin uit met de knuppel waarmee de an dere Noordwijkers hun slapers ver dedigen. Of ga naar het pas verrezen eiland bij de Zuidpool. Wanneer jul lie daar tot rust zijn gekomen, zul len we jullie een kaartje van Noord wijk sturen met eén afbeelding van de Grent op een drukke zomerse dag. Krijg dan echter alsjeblieft geen heimwee naar Noordwijk. Wij hier kunnen jullie en jullie comité mis sen als kiespijn. Met de hand op het hart: bij jullie vertrek wordt de vlag uitgestoken. Een Noordwijker die met vele anderen trots is op zijn ge boorteplaats. Ah, wat een bouquet Ollanier Brandy, een originele eau de vie Frangaise. Een chique, gloedvolle brandy, gestookt uit zuivere witte wijn. Opge vangen in eikenhouten fusten, die 10 jaar lang gerust hebben in koele kelders. Ja. 'n grote cognac deze Ollanier! Niet te koud drinken, dat komt bouquet en smaak ten goede COSTER'S slokje van de week» Ollanier Brandy 40%; per fles slechts 10,95 wijnen en gedistilleerd Steenstraat 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 Tele£ 21611 ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN Geslaagd: doet. ex. psycho logie: de heer J Zwart (Den Haag), mevr. D A Meier-Termos (Den Haag); doet. ex. farmacie: de heren P G N van Hagen (Lelden), F R F M Hamer (Lelden); doet. ex. sociologie: mej. E S Tjon Plan G1 (Roosendaal). LEIDEN De Engelse to neelschrijver Harold Pinter is een controversiële auteur, zoals ook weer is gebleken na het onlangs op de televisie opgevoerde stuk „De thuiskomst". Het is dan ook verheu gend dat de amateurtoncelgroep Im perium een serie zomeravondvoor stellingen in het eigen Microthea ter aan de Vestestraat gaat geven van Pinters „De dienstlift", een een akter die een uur duurt. De pre mière is op dinsdag 14 mei om 9 uur (eerdere berichten als zou de pre mière plaatshebben op 16 mei, zijn onjuist). Het stuk dat een voorberei dingstijd van drie maanden heeft gevergd, is reeds eerder opgevoerd door de Nieuwe Komedie en de to neelgroep Centrum. Het publiek zal bij de opvoering van Imperium niet tevoren over het thema en de in houd van „De dienstlift" worden in gelicht, zodat iedereen een eigen in terpretatie aan het stuk kan geven. De persoonlijke mening kan men LEIDEN Onder het motto Jongeren musiceren en exposeren" wordt volgendew eek vrijdagavond om half 8 in het Jeugdbuitencentrum De Korte Vliet aan de Vlietweg een tentoonstelling geopend van door Jaap van Riessen gemaakte foto's. Deze expositie is (behalve 's woens dags) daarna dagelijks te bezichtigen van 2 tot 4 en 7 tot 9 uur, tot en met zondag 26 mei. Voorts geeft het Dionysos-Kwartet volgende week vrijdagavond een concert; het programma vermeldt strijkkwartetten van J. Haydn, W. A. Mozart en Fr. Schubert. Zaterdagavond 25 mei geeft het Jeugdkamerorkest Leiden een concert, aanvang half 9. Het programma omvat zang en muziek. kenbaar maken na afloop van het stuk, als er gelegenheid is met de beide spelers (Jan Kijnen en Loek Krassenburg) en de regisseur (Wil lem Arend Siere) te discussiëren. Na het succes van de proef- voorstelling voor de leden, ver trouwt de toneelgroep erop dat ook de vijf voorstellingen voor het Leidse publiek (dinsdag 14, zaterdag 18, woensdag 22 zaterdag 25 en dinsdag 28 mei) goed worden ont vangen. Naar men ons nader meedeelde zal ook op donderdag 16 mei een voorstelling worden gegeven, waar mee het totale aantal voorstellingen op zes wordt gebracht. (ADVERTENTIE) Tientallen echt gezellige geschenkjes; Voor haar kamerplanten een planten spuit (vanaf 2,25) of een leuk gietertje, of een plantenbak, of een vogelkooi met zangertje, of een kooistandaard 14„95) of een damesspade, of een onkruidsteker (ƒ2,351, of een leuke plastic tuinkabouter (vanaf 4,65), of een halsband voor haar lievelingshond, óf een cadeaubon (kan ze lekker zelf neuzen), of of of Een cadeautje van Vlieland is altijd RAAK weet heeft Nieuw» Rijn 50 Tin 20824 (01710) EEN comité van vijf individuele Noordwijkers heeft zijn verontrusting uitge sproken over de vloedgolf van het toerisme die deze badplaats dreigt te over spoelen. De woorden waarvan zij zich bedienen, zijn niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Noordwijk ligt in de ban van een materialistische geest. Deze uiting van onbehagen kan gezien worden tegen de achtergrond van een kanselboodschap die de Kerken vorig jaar lieten uitgaan en waarin de Noord wijkers werden opgeroepen hun levenswaarden, zoals de gezinsharmonie, niet ondergeschikt te maken aan het louter materiële gewin. In het zomerseizoen, als duizenden gasten een veeleisend beroep doen op de gastvrijheid en de in schikkelijkheid der ingezetenen, schijnt Noordwijk te wórden geleefd en alles te moeten wijken voor de belangen van de almachtige badgast die te gebieden heeft en het staat er. De kreet der verontrusten is zelfs doorgetrild tot de landelijke pers en dc radio. Wat was te verwachten, want het is een merkwaardig protest, waarvoor bovendien een al even opmerkelijk tijdstip werd gekozen: aan de vooravond van de toeristische invasie. Dan dient iedere verhuurder in Noordwijk te weten dat hij opnieuw op het punt staat zich aan dc mammon te vergooien: DE keuze van het moment is, naar ons gevoel, ongelukkig. Het coipité kan bezwaarlijk een serieuze overweging van zyn bedenkingen en wensen ver wachten, als ieder zich al heeft opgemaakt om zijn afspraken na te komen. Het was beter geweest, dit tc doen direct na het opmaken van dc balans. In deze zin: materieel zijn we wel voldaan, maar kan dat ooit opwegen tegen de opofferingen. Voor bezinning is rust en ontspanning nodig. En dat kan een toeristencen trum zich in dit stadium eenvoudig niet veroorloven. Als er in Noordwijk dan al een latent onbehagen bestaat over de mate waarin men zich aan deze moloch heeft uitgeleverd, dan gooit het comité er nu nog eens een schepje bovenop door met zijn kritiek te komen op een zinloos moment, waardoor zjj het karakter krijgt van een dolksteek in de rug. Dat vermindert de overtui gingskracht van de verontrusting. DE bezwaarden hebben hun gedachten ook gezet in een, althans voor onze oren, nogal schrille toon. Hun compositie lijkt er een van dissonanten. Zy vin den ons aan hun kant als zy te velde trekken tegen duidelijke uitwassen van de badgastenindustrie. Wel vragen wij ons af hoe Noordwykers zich geroepen kunnen voelen te fulmineren tegen een situatie, die eenvoudig verklaard moet worden uit het nuchtere en simpele feit dat men zich in een reeks van jaren bewust heeft willen ontwikkelen tot een Internationale badplaats, waar bij niets is nagelaten om by de gasteh in het gevlij te komen. De propaganda mikt op een veelheid van nationaliteiten, vindt op grote schaal weerklank, drommen dagjesmensen (de walm van de stad ontvlucht) bezetten de nog open plekken, het toerisme wordt bestaansbron van velen, de plaatselijke economie krygt ongekende impulsen, het vertrouwde dorps karakter moet wijken, het gemeentelijke beleid buigt méé om en concretiseert de onvermijdelijke aanpassingen. Dat is niet maar een plotselinge, onvoorziene verandering, die elke ordening by voorbaat uitsluit. Het Noordwyk van nu is het resultaat van een jaren ge leden bewust begonnen ontwikkeling. Men wilde in de internationale folders graag vooraan paraderen. Dat bracht een structuurverandering in het Noord- wykse leven met zich die niemand meer ongedaan kan maken. Wie het hele jaar door rustig buiten wil leven, moet vast en zeker niet in Noordwijk zyn. De recreatie heeft deze plaats nu eenmaal voor zich opgeëist. Eigen rechten zyn prijsgegeven om massa's anderen te plezieren. Dat is het lot van een toe ristencentrum. Maar de inkomsten ervan worden met de gunst van de gasten dankbaar genoten. MEN is badplaats Noordwijk in deze tijd of men is het niet. Wie de vloed op zich laat afkomen, moet kunnen verdragen dat hy natte voeten krijgt. De gasten konien naar zee met hun verlangens en eisen. Die lopen nogal uiteen. Wenst Noordwijk de poort open te houden, dan zyn gemeentebestuur, V.V.V. en burgerij, ook aan zichzelf, verplicht daaraan zoveel mogelijk tegemoet te komen, nog afgezien van het nationale belang. Of men moet radicaal afstand willen doen van zijn reputatie. Maar wy vragen ons in gemoede af, of iémand in Noordwyk in dat opzicht de klok nog kan en wil terugdraaien. Zeker voor wie zich enige weken in Noordwijk nestelt, zyn er nog genoeg andere vakantiemogelijkheden. Je gaat er niet heen om goedkoop uit te zyn. Verandering van sfeer en verlaging van het service-niveau zullen onmiddellijk gevolgen hebben. Wil Noordwijk ten minste op dit getalspeil blyven, dan zal het zelfs aan bepaalde faciliteiten ten gunste van de badgasten niet kunnen ontkomen. Het is de consequentie van wat men zelf heeft opgeroepen. TWEE dingen zyn vooral nodig. Er zal een vooruitstrevend beleid moeten zijn om voorzieningen te treffen die de gasten gerieven en de bevolking in staat stellen een verantwoord aan deel in haar eigen zomerbcdryf te leveren. De gast hoeft niet in alles het laat ste woord te hebben. Het beleid zal dan ook zeker met bepaalde grenzen wor den geconfronteerd. Die kunnen niet straffeloos worden overschreden. Maar ze hebben weinig te maken met de pittoreske sfeer van het oude Noordwyk, want dié is een restant van een voorbye tyd. Punt twee: de Noordwykers zullen persoonlijk moeten uitmaken waar hun gastvrijheid het eigen gezinsleven gaat aantasten en de commercie levens waarden gaat overwoekeren. Vaste regels zijn daarvoor niet te geven. Zij heb ben hun taak in de massarecreatie aanvaard. Het is een zaak van persoonlijke vrijheid, de belangen van gezin en gasten te harmoniseren. De hartekreet van de Verontruste Vyf is krachtig genoeg om tc blyven na klinken tot een rustiger tyd Noordwyk de gelegenheid geeft hem nog eens te analyseren en, waar nodig, ter harte te nemen. DE GROOT KAM EN BORSTEL en een tube CREME MARCHAL en in drie minuten herkrijgen Uw grijze haren zonder wassen hun oorspronke lijke kleur. Onschadelijk er) gezond voor Uw haar! (ADVERTENTIE) „KON IK MAAR weer jong zijn!" Gebruik toch onze MARCHAL RIMPELCORRECTOR en Uw voorhoofd en ooghoeken zijn be vrijd van rimpels en kraaiepootjes. Prijs per flesje (voor maandenlang ge bruik) slechts f 8,75. Gratis folder bij: DROGISTERIJ A. VAN DORP Vijf Meiplein 98 Telefoon 33982 RUndUkstraat 2 Telefoon 30260

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3