Vandaag verscheen het blauwe boekje Nijenburgh vierde tweede lustrum Pastorale herindeling in Hervormde Kerk naar Paus Colombia OPEN BRIEF EN A-BOM JOYSTRINGS IN ONS LAND Een noord voor vandaag Studenten: colleges zijn a-sociaal DS. BOER: BLOEIENDE GEMEENTEN VERDWIJNEN DICHTERSPSALTER DEFINITIEF BEROEPWGSWEBK Organist opgelet MEI 1968 Zoekt de Here, terwijl Hij Zich laat vindenroept Hem aan, terwijl Hij nabij is", lezen we in Jesaja 55. Dat zijn woorden die eigenlijk niet passen in de Calvinistische theologie die in ons land overheerst. Die voelt zich beter thuis bij het woord van Paulus: „Er is niemand die God zoekt." Maar dat wil niet zeggen dat we deze woorden naast ons neer mogen leggen. Dat zou een vorm van bijbelkritiek zijn, die bij anderen wordt afgekeurd. En laten we eerlijk zijn: ortho doxe mensen in onze tijd klagen soms hevig over de huidige bijbelkritiek. Maar ze vergeten soms, dat ze zelf ook de neiging hebben om teksten die niet in hun theologie passen buiten spel te zetten. Er is niet alleen vrijzinnige, er is ook orthodoxe bijbelkritiek. Dit woord van Jesaja is speciaal geschreven voor mensen, die niet menen tot God te kunnen gaan, die alsmaar blijven wachten tot God tot hen komt, die geloven dat er iets bijzon ders moet gebeuren. Tot hen zegt Jesaja: ,£oekt de Here, terwijl Hij Zich laat vinden." ,Jdaar ik mag toch niet zomaar gaan?", zeggen sommigen. Het bijbelse antwoord is „Ja". Maar het ts „ja", omdat u niet zo maar gaat. Het is ,Ja", omdat God Zich laat vinden. Het initiatief is toch van God uitgegaan. Omdat Hij Zich laat vinden, mag u Hem zoeken. We lezen vandaag: I Koningen 919. H1E UTRECHT De „Aktiegroep universiteit" heeft in Utrecht het eerste deel uitgegeven van een zwartboek, waarin toegespitst op de faculteit der letteren 'kritiek wordt geleverd op de universitaire structuur en methoden. In het zwartboek wordt het hoor college als „anti-sociaal" en „anli- commuiricatief gebrandmerkt. In een autotaire universiteitsstructuur wordt het louter een vorm van we tenschappelijke en maatschappelijke indoctrinatie, vindt 'het zwartboek. „De docent weet zijn stof niet tot leven te 'brengen, vervalt dikwijls in eindeloze herhalingen en parallel len, er is een gebrek aan overzicht over het vakgebied, waardoor de studenten voelen dat het college een onvolledig of misschien zelfs scheef beeld van hun studie oplevert, en vaak ook is het onderwerp onbe nullig." Men zou de instituutsamibtenaren van vandaag moeten splitsen in do centen en wetenschappelijke onder zoekers. De docenten moeten di dactisch geschoold en vooral in hun werk geïnteresseerd zijn. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Vanaf vandaag kunnen de reformatorische kerken de nieuwe psalmberijming zingen. Het Dichterspsalter, officieel al aanvaard door de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken is van de pers. In de plaats van het groene proef-boekje is voorlopig een eenvoudige uitgave verschenen met een lichtblauwe omslag, getiteld „Psalmen". De uitgave begint met de grootste oplage ooit in één keer van de pers gekomen, namelijk 400.000 exemplaren. Evenals de proefuitgave kost ook dit boekje 2,50, hoewel op iedere pagina de muziek wordt herhaald en een iets grotere letter is gebruikt voor de duidelijkheid. Gisteren ontvingen dr. G. de Ru, praeses van de hervormde synode en ds. P. Visser, waarnemend voorzitter van de gereformeerde synode, de eerste exemplaren uit de hand van dr. P. G. Kunst, voorzitter van de Interkerkelijke Stichting Psalmberij ming. Ook al de leden van het koninklijk huis ontvingen gisteren nog een exemplaar van de nieuwe bundel. Maar dat was geen eenvoudig blauw boekje, maar een in rood leer gebon den uitgave. Ook de officieel in op dracht van de Staten-Generaal ge maakte uitgave van 1773 werd inder tijd met bloemrijke woorden aan het Huis van Oranje aangeboden. De stichting wilde die oude traditie niet verbreken. Het boekje werd tevens aangebo den aan de andere kerken in ons land, terwijl ook de beide aartsbis schoppen van Utrecht de rooms-katholieke en de oud-katholie ke en de verschillende bisschop pen een exemplaar kregen. Tijdens de persconferentie kwam door een vraag dr. Kunst tot de ontdekking dat de drie joodse kerkelijke ge meenten vergeten waren. Ook die zullen nog een exemplaar krijgen. Tevens gaan 30 exemplaren naar Nes Ammim, de dhristély'ke nederzetting in Israël. Geschiedenis De dichter Martinus Nijhoff is een van degenen geweest die een stoot heeft gegeven tot deze uitgave. Er werd in stilte begonnen, later werd het een opdracht eerst van de Her vormde en toen van meer kerken. Daartoe werd een Interkerkelijke Stichting voor de Psalmberijming in het leven geroepen. De dichter-dominee Jan Wit herin nerde zich gisteren op de persconfe rentie dat hij in 1950 gevraagd werd om mee te werken. Hij kreeg tege lijkertijd huiswerk op en de medede ling dat de nieuwe bundel zo nauw mogelijk moest aansluiten bij de bundel van 1773. Hij ging aan het werk, maar het lukte niet. Vooral de psalm over het „hijgend hert der jacht ontkomen" bleek weerbarstig. Eindelijk schreef hij dat hij het niet kon. Enige tijd later kwam hij in aanraking met de nu overleden dichter Nijhoff. ,.lk hoorde hoe hij kans zag om een psalm te maken die zowel poëtisch was als zingbaar. Toen was ik ook gf jsonnen." Proefbundel De proefbundel kwam in 1961 uit De Nederlandse kerkgangers werd verzocht de bundel kritisch te bekij ken en op- en aanmerkingen in te sturen. Een lawine van kritiek was het gevolg. De dichters zijn toen opnieuw aan het werk gegaan om een revisie ge reed te maken. Het vorig jaar kwam dat gigantisch werk klaar en konden de synode van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken op één dag de definitieve uitgave bespreken. Het werk werd aanvaard als officieel psalmboek van deze beide kerken. Anderen kerken hebben nog geen dergelijke beslissing genomen. In de Hervormde Kerk wordt het gebruik over gelaten aan de vrijheid van de plaatselijke gemeenten. De Gereformeerde Kerken hebben de nieuwe berijming aanvaard ala de berijming die daadwerkelijk de plaats van die van 1773 zal innemen. Maar voorlopig rijn de plaatselijke kerken nog niet verplicht om op slag deze berijming te gaan zingen. Revisie In de revisie is hier en daar iets van het poëtische van de proefbundel prijsgegeven om dichter aan te slui ten bij de grondtekst. Zo is in psalm 51 vers 3 „De overmacht van bloed en duisternis," waarbij de nood lotsleer wat om de hoek kwam kij ken, nu geworden tot: „Ik ben, o Heer in ongerechtigheid geboren en in zware schuld gebonden. Ontvan gen heeft mijn moeder mij in zonde, zie op mij neer in uw barmhartig heid." Oorspronkelijk was in psalm 130 een couplet uit de statenberijming bewaard gebleven, maar er kwam zo veel kritiek op dat toch ook vers vier is herdicht Die luidt nu: Gij al Gods bondgenoten, ziet naar zijn toekomst uit! De Heer is vast besloten tot goedertierenheid! Hoort aan de goede tijding: Hij geeft in Zijn geduld aan Israël bevrijding van onrecht en van schuld. Buigings-n Helemaal modern is deze uitgave toch ook weer niet. „Waarom is de buigings-n in verschillende psalmen gehandhaafd?" zo vroeg gisteren op de persconferentie in Den Haag ie mand. Prof. dr. G. Kuiper voorzitter van de Interkerkelijke Werkcommissie voor de Psalmberijming zei. dat die „n" in de poëzie nog lang niet hele maal verdwenen is. „U moet bedenken," vervolgde hij, „in welke tijd deze bundel tot stand gekomen is. Het is een overgangstijd voor de taal. Het was niet mogelijk in de psalmen die het eerst zijn ge dicht die buigings-n zo maar te schrappen, want dan moesten hele coupletten herdicht worden." Die buigings-n komt nog al voor in psalmen die het werk zijn van de dichter Nijhoff. Uit de woorden van prof. dr. Kuiper bleek dat ook uit piëteit voor het prachtige werk van deze man zijn gedichten om die „n" niet nogmaals herdicht zijn. De tijd zal moeten leren of die beslissing juist was. NED. HERV. KERK Beroepen te Bruinisse (toez.): C. v. Wijngaarden te Zwaagwesteinde. Bedankt voor Boven-Hardinxveld (2e pred.pl.)E. M. Bakker te Tholen. GEREF. KERKEN (vrHfem.) Beroepen te Rijnsburg: C. J. Smelik te Bunschoten-Spakenburg; te Zaan dam: G. Mulders te Murberwoude. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis (vac. N. de Jong): C. Verhage. te Den Haag-cen trum. GEREF. GEM. IN NED. Beroepbaar gesteld: kand. J. de Groot, Gerard Doustraat 29, Veenen- (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Voorlopig komt er nog geen nieuwe uitgave van de psalmen voor de organisten. Die zullen het voorlopig nog met de oude uitgave moeten doen, tot zij uitverkocht raakt. Maar wel is er al een nieuwe uitgave in voorbereiding.' Tooh zullen de organisten wel moeten opletten, want er zijn minstens vier veranderingen in de muziek door de kerken aan vaard: In psalm 115 is in de tweede regel een lange noot kort geworden. In psalm 104 zijn de vierde en vijfde noot kort gewor den. In psalm 31 krijgt de voor laatste noot geen verho ging; de gis is dus een g geworden. In psalm 91 derde regel wordt de vierde noot niet meer verlaagd, die is dus weer hersteld als een b. (Van onze kerkredactie UTRECHT Achter de schermen wordt in de Hervormde Kerk hard gewerkt aan een algehele gemeentelijke herindeling. Het is de bedoeling, dat de kleine gemeenten gaan verdwijnen. Met name in de provincie Zuid-Holland is men al met de voor bereiding bezig. Rapporten circuleren en kerkelijke functio narissen reizen de moderamina van de classicale vergaderingen af. om deze te winnen voor de plannen. raad, die dit blijkbaar nuttig vindt en zij reist zonder gemachtigd te zijn door de kerkelijke vergaderingen reeds de moderamina van de classi cale vergaderingen af. Het is onbe grijpelijk, dat het moderamen van de PKV van Zuid-Holland zich daartoe leent. Laten de afgevaardigden in de ze PKV dit alles maar toe?" aldus vroeg ds. Boer zich af. „Hier wreekt zich de gegeven of genomen macht van de raden, het aanstellen van vrijgestelden, die hun baan waar moeten maken en door de porseleinkast van de presbyteriale kerkorde wandelen en daarmee of de kerkelijke anarchie of de bisschop voorbereiden." Als hoofdbezwaar noemde ds. Boer, dat de gedaante van de ge meente niet wordt afgelezen uit het Nieuwe Testament, maar aan de zich snel wijzigende structuren van de sa menleving. De eigen aard en het ei gen geheim van de gemeente worden niet ontzien. De vernieuwers van de kerk putten zijns inziens uit de bron van het revolutionair humanisme. De gemeenten, die nog enigszins functioneren, worden tot de grond toe afgebroken. Ds. Boer voorzag, wanneer deze ondermijning van de presbyteriale structuur van de kerk orde zou doorgaan, zo'n diepe on rust in de kerk, dat er een tegenbe weging zou komen, veel breder dan de organisatie van de Gereformeerde Bond. Hij wees daarbij op de 24. Hij achtte het onduldbaar, dat ra den, commissies en vrijgestelden, die door de gemeenten moeten worden onderhouden, „hun tijd gebruiken, om de gemeenten onder onze voeten op te rollen. Er kan moeilijk worden Dit onthulde de voorzitter van de Gereformeerde Bond. ds. G. Boer uit Katwijk, op de jaarvergadering van de bond, die gisteren in Utrecht werd gehouden. Hij sprak over de plannen zijn grote verontrusting uit. Men kent in de Hervormde Kerk al enige tijd streekgemeenten, namelijk daar waar gemeenten afzonderlijk niet meer in staat zijn om een eigen predikant te onderhouden. Reeds hierbij waarschuwde prof. Van Itter- zon, omdat de moderamina het recht kregen, van bovenaf in te grijpen in de zelfstandigheid van de plaatselijke gemeente. Nu wordt het duidelijk, dat er veel meer aan de hand is, aldus ds. Boer. Ook bloeiende kleine gemeenten, die gemakkelijk een eigen predikant kunnen onderhouden, moeten worden samengevoegd tot grotere gemeenten. Hij wees op de discussienota „Schaalverandering" van februari 1967 van de commissie voor gemeen - tevormen en gemeenteopbouw, niet in druk verschenen en blijkbaar al leen voor ingewijden bedoeld. Nu circuleren er weer rapporten, onder andere „Overwegingen ten opzichte van de pastorale Indeling van het platteland", opgesteld door de raad voor de herderlijke zorg (secretaris ds. R. Kaptein). Met dit rapport zijn reeds de classes Brielle en Gorinchem bezocht. De classis Rotterdam-Zuid wordt of is al bezocht. Ook de classis Gouda is bezocht met een plan van het agglo meraat Groot-Rotterdam. Bezoekers zijn ds. G. Samsom en ds. E. J. Beens, praeses en scriba van de pro vinciale kerkvergadering, en ds. Kap tein. Goeree-Overflakkee zou ln een of twee streekgemeenten kunnen wor den ingedeeld, de classis Gorinchem in 12 13 streekgemeenten. HERSCHOLING De drie tot vijf predikanten van zo'n streekgemeente worden gespeci aliseerd en krijgen een herscholing. Wika's, jeugdleiders, hulppredikers, katecheten, administratief en leiding gevend personeel moeten het verdere werk opvangen. Lekendiensten met „vrijwilligers" in teamverband doen hun intrede. Verschillende typen van kerkdienst moeten worden gehouden. „Ge grijpt naar uw hoofd en zegt: Maar dat is toch niet waar? Dit is wel waar. Maar het gebeurt ge ruisloos", aldus ds. Boer. „Stencils worden aan sommige moderamina van classicale vergaderingen pas ge zonden, als de bezoekers al in aan tocht zijn. Er komt niets van in de publiciteit. Wie is de afzender van deze ge heimzinnige stukken? Carnegielaan 9, Den Haag, raad voor de herderlijke zorg. Maar nooit is dit rapport de synode en de andere kerkelijke ver gaderingen gepasseerd. Er is een ROME Paus Paulus gaat voor de sesde maal op reis. Hij wil nu een bezoek brengen aan het eucharistisch congres in Bogota. Colombia en zal tevens van de gelegenheid gebruik maken om de opening bij te wonen van de conferentie van Latijnsameri- kaanse bisschoppen die in het bijzon der zijn encycliek over armoede in de wereld gaan bespreken. Ondanks het feit dat hij nog niet helemaal hersteld is van zijn prostaatoperatie en zichtbaar ver moeid blijft, wil hij de reis in ijltem po afleggen. Hij zal slechts twee drie dagen in Colombia verblijven. De paus reisde reeds naar Israël, New York, India, Portugal en Tur kije. Het eucharistisch congres wordt van 15 tot 25 augustus gehouden. Zeer waarschijnlijk zal de paus op 24 of 25 augustus in Colombia arriveren. Het is de eerste maal dat een paus Latijns-Amerika bezoekt. verlangd van de gemeenten, dat zij hun eigen ondermijning blijven beta len". Er hangen buien aan de lucht, waar bij vergeleken de zaak van de vrouw in het ambt nog maar een storm in een glas water was. ZINKEND Ds. Boer sprak van een weldoor dacht plan, om de Hervormde Kerk te herstructureren en via de Raad van Kerken binnen te loodsen in de ene Evangelische Kerk in Nederland. Maar wanneer een nieuw reveil uit blijft, is niet te verwachten, dat drie zinkende schepen (rooms-katholiek, hervormd en gereformeerd) bij ver binding met elkaar boven water blij ven. De Katwijkse predikant drong aan op gebed. „Onze organisatie moet be zwijken onder de gebeden." Bidden met Josafat: „Onze God, zult Gij geen recht tegen hen oefenen?" Dat zou geestelijke hoogmoed zijn en ver eenzelvigen van de eigen zaak met Gods zaak, als Josafat met eigen kracht of werk voor God verscheen. Maar hij staat er arm en gebroken bij. Hij is door alle bodems heenge- zakt en staat op de vloer van Gods onfeilbare en onwankelbare beloften. In deze geest riep ds. Boer de bon ders op, door te gaan met preken, katechisaties en het pastorale werk, want God maakt ruimte, telkens op nieuw. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het is een slag ln de lucht, als ds. A. van Es in Hervormd I Nederland als reactie op de Open Brief zegt, dat wij dan pas de zonde, de wet en het gericht serieus nemen, als we van de kansel zeggen, dat wij niet langer moeten flirten met de 1 atoombom. Als Christus komt zal het voor u en mij zaak zyn, dat wij Hem niet. als een Vreemde in )de ogen hoevep te zien. Dan zal het mij niet baten;, als een Vreemde in de ogen ihoevem Vietnam-dèmonstratie. Het zal mij ook niet baten, als ik de leefbaarheid van het bestaan bevorderd heb door het najagen van sociale gerechtig heid, hoezeer ik dat ook verplicht was te doen. Dan kan ik alleen gered worden door de vreemde gerechtig heid van de Gekruisigde. Dat is een zaak, die mij voor die tijd ten deel moet zijn gevallen. Als mijn werk in deze wereld een vrucht moet zijn, die Gode aangenaam is, dan kan dat alleen, als mijn hart vrede heeft gevonden in God. Dat is niet de aarde voor de hemel verge ten. Dat wil ook niet zijn: een terug draaien van de klok. Maar dat is door alle tijden heen het eeuwig evangelie. En dat is de roeping van de gemeente Gods, daarvan te getui gen in de donkere tijd, waarin wij leven. Aldus ds. C. den Boer uit Zeist aan het slot van zijn referaat over „De praktijk der godzaligheid", gistermid dag op de jaarvergadering van de Gereformeerde Bond. Het referaat is in druk verschenen bij de admi nistratie van De Waarheidsvriend te Maassluis. Popgroep van Leger ties Heils tvordt dit jaar ontbonden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De populaire Engelse popgroep „The Joy- strings" van het Leger des Heils zijn woensdag in Arnhem begon nen aan een toernee in ons land dat volgende week op 15 mei in Leeuwarden eindigt. The Joy strings. zijn hier op uitnodiging van het Nederlandse Leger des Heils. Enkele dagen later, op zondag 19 mei, komt de „New York Stafband", een van Ame- rika's beste muziekkorpsen, voor een festival naar Rotterdam. The Joystrings zijn in 1963 met hun activiteiten begonnen en sindsdien heeft de nu internationaal bekende groep de harten van vele mensen gewonnen. Zij proberen door middel van zanghet evangelie op spontane wijze te brengen, de godsdienst aanspreekbaar te maken, vooral voor niet kerkelijke mensen. The Joystrings hebben talloze malen opgetreden in Groot-Britannië, het vasteland van Europa en Scandina vië. Hoe vermaard de groep wel is blijkt uit het feit dat zij in Amerika en Canada in een kleuren-t.v.-program- ma zijn opgetreden. In landen als Duitsland, Italië, Ceylon, Rhodesië en Australië hebben zij eveneens hun geestelijke liederen gebracht. In 1967 zijn The Joystrings zelfs voorgesteld aan koningin Elisabeth II. Ook verleenden zij medewerking aan een oecumenische dienst, waar behalve de Engelse Koningin-moeder, Grieks-Orthodoxe, Armeense, Rooms-katholieke. Lutherse en Joodse geestelijken aanwezig waren. The Joystrings is verder de eerste popgroep die optrad in de West- minster Abbey, tijdens het 900-jarig bestaan van dit bouwwerk. In 1963 was het kapieine Joy Webb die de groep vormde en tevens de leiding op zich nam. Haar com positie „It's an open secret" verwierf in 1964 grote bekendheid in de we reld, toen het op de Engelse hitpara de stond. Zij begeleidt de groep op het elektrisch orgel en als zij tijdens uitvoeringen solo's zingt, begeleidt zij zichzelf met de gitaar. The Joystrings worden gevormd door twee mannelijke en twee vrou welijke kapiteins en een heilssoldaat, (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT „Er is een her oriëntatieproces op gang" zei ds. R. C. Harder als directeur van de gereformeerde sociale acade mie De Nijenburgh, die opleidt voor maatschappelijk werkers, gisteren over deze academie. Daarom was het thema van de tweede lustrumviering, die in de Utrechtse stadsschouwburg werd gehouden: Heroriëntering in de wereld en heroriëntering in het veld. Voor het eerst werd een Nijen- burgh-feest in Utrecht gevierd om vooruit te lopen op de komende ge beurtenissen. de verhuizing naar deze stad. Er is nog geen gebouw en er is ook nog geen plaats bekend, maar men is ervan overtuigd dat De Nijen burgh als sociale academie een plaats in de stad moet hebben, want daar is het arbeidsterrien voor de praktise rende studenten. Een factor, die daarbij komt is dat in het gebouw in Baarn met ruimte gebrek wordt gekampt. Inmiddels is er al een urgentie-opleiding geopend in Utrecht, die wordt gegeven in het sociologisch instituut van de Rijksu niversiteit De Nijenburgh, die tien jaar gele den is begonnen met ongeveer 25 leerlingen telt er nu 165. Een deel van hen verzorgde gisteren het feestelijk gedeelte van het program ma. Cantate Begonnen werd met het uitvoeren van de cantate „Alles was ihr tut" van Dietrich Buxtehude. De directie berustte bij de heer Maarten Kooy, docent aan de academie, 's Middags voerden enkele studenten een cabaret op. Veel nuttigs werd met het aange name op deze feestdag verenigd en daarom waren er drie sprekers. Als eerste trad op prof. dr. C. A. van Peursen, hoogleraar in de wijsbe geerte te Leiden en aan de VU. Zijn onderwerp was het eerste deel van het thema, namelijk: Heroriëntering in de wereld. Hy definieerde hero riëntering als zoeken naar herken baarheid. Het is het zich inspannen om zekerheden, die zijn weggevallen nieuw te doen worden in het veld waarin we bezig zijn. 's Middags namen twee oud-docen ten het tweede deel van het thema: Heroriëntering in het veld voor hun rekening. Dr. H. van den Berg, we tenschappelijk hoofdambtenaar voor de sociologie aan de VU uitte prak tische kritiek op sommige toestanden in de wereld van het maatschappelijk werk. Leidende rol Volgens hem is van de leidende rol. die de sociale opleidingen na de tweede wereldoorlog hebben gespeeld op het terrein van het maatschappe lijk werk geen sprake meer, omdat de afstand tussen opleiding en prak tijk te groot is geworden. Hij noemde ook het gevaar voor verstarring, waarvoor instellingen en opleidingen zich moeten behoeden. „De maatschappelijke werkers van de instellingen moeten aan de oplei dingen doorgeven, welke nieuwe no den en problemen zich in de samen leving ontwikkelen. De instellingen zouden een program van actie moe ten hebben waaruit wensen voor de opleiding kunnen worden afgeleid in de geest van: U vraagt wij draaien". Daartegen maakte de volgende spreekster, mejuffrouw dr. W. F. van Stegeren, lector in de sociale pedago giek aan de VU bezwaar. „Dat zou een zekere verschraling betekenen. Als de sociale academie haar lei derschap waar wil maken moet er meer gebeuren vooral wat betreft de evaluatie van, het inzicht in en de koersbepaling van het sociale werk". die dus niet full-time in dienst van het Leger is. Dit is drummer Wycliff Noble, van beroep architect en gespe cialiseerd in het ontwerpen van woongelegenheden voor gehandicap ten. Kapitein Peter Dalziei is de bas-gitarist van de groep. Hij baarde in 1967 veel opzien toen hij huwde met Sylvia, kapiteine en eveneens lid van The Joystrings. Zij houdt veel van folksongs. Bovendien heeft zij enkele nummers voor de grammofoonplaten gemaakt en gezongen. De schrijver van beat en „religious protest songs", kapitein Bill Da vidson, maakt tenslotte het quintet compleet Hij is solo-zanger en so lo-gitarist. Als contact-officier van The Joystrings treedt op majoor Pe ter Hawkins die hiervoor in 1967 werd aangesteld. The Joystrings hebben voor een grote ommekeer gezorgd bij het Le ger des Heils. Voor de oprichting van de groep maakten de muziekbands van het Leger voornamelijk gebruik van koper-instrumenten, omdat die het meest praktisch waren. Op de lange duur bleek dit echter niet meer de jonge mensen aan te spreken en werd gezocht naar een ander middel om het evangelie op muzikale wijze aan de jongeren over te brengen. In Zweden bestonden reeds zogenaamde stringbands, waar men veel gebruik maakte van gitaren. The Joystrings zijn met hun drums en orgel echter veel verder gegaan. Dit is enorm aangeslagen, want al leen in Engeland zijn nu al 200 van dergelijke groepen en in ons land zijn er nu twaalf. Zij treden op in zalen, café's, in de straten en zelfs in nachtclubs. Ontbonden Tydens een vraaggesprek vertelde kapiteine Joy Webb dat de groep waarschijnlijk aan het einde van dit jaar wordt ontbonden. Op de vraag wat er dan za! gebeuren antwoordde zy laconiek: „Dan zal er wel weer een nieuwe groep worden gevormd". The Joy strings krijgen nu hun optreden altyd veel reacties. Een zes maanden gele den waren zij in een nachtclub. Een Canadese miljonair vertelde hen toen: „Als ze dit ook in de kerk hebben, dan was ik er elke zondag." Het programma van The Joystrings in ons land is als volgt samengesteld: I donderdag 9 mei een optreden in De- venter, vrijdag in Krasnapolsky te Amsterdam, zaterdag in De Doelen te Rotterdam, zondag in de dierentuin van Den Haag, maandag 13 mei in Tivoli te Utrecht, dinsdag 14 mei in De Harmonie te Groningen en woensdag 15 mei tenslotte in De Har- 1 monie in Leeuwarden. Het New York Stafmuziekkorps, dat zondag 19 mei in Rotterdam op treedt, werd opgericht in 1887 Kapel meester van dit orkest is kapitein Vernon Post. Ook is hij verant woordelijk voor de activiteiten van 350 muziekkorpsen en nog eens 350 zangbrigades in Amerika. Het - staf- muziekkorps wordt gevormd door ko perinstrumenten en geniet dank zij zijn lange ervaring minstens een evengrote reputatie als The Joy strings. Weer in Enropa Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort Mtlnchen Wenen Innsbruck Rome Lissabon Athene weer max. temp. gisteren onbew. 11 regen 9 zw. bew. IS zw. bew. 15 regen 12 zw. bew. 11 zw. bew. 17 geh.bew. 14 zw. bew. 15 onbew. 15 zw. bew. 16 half bew 22 licht bew. 15 zw. bew. 25

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2