LOONMAATREGEL ZOU IN DE LUCHT HANGEN SPINAZIE 750 V115 Commentaren JAMIN voorwii een. nieuwe abonnee, JohnsonAmerika houdt beloften IPS///'1 O///': NIEUWE OOGST Het Kwartet HET WIER Reg en Kinderbijslag en aow-aww omhoog Morgenavond derde gesprek Waarschuwingen hielpen niet frett üire. S/6RKNUPER iteé®a,snfe™8 wrwiwi hm'i Vakantie voor gehandicapten Eigenaar ensceneerde schilderijendiefstal Kolendamp doodt moeder en kind Nieuwe Leidse Courant Donderdag 9 mei 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPRIWC Er is maar één ding ter wereld erger dan beroddeld te worden, en dat is niet be roddeld te worden. WILDE Pastorale herindeling in Hervormde Kerk pagine Kernmerk „Ze geven de goede programma's al tijd op dezelfde tijd." DE BILT Gisteren stond het weer in onze omgeving on der invloed van een depressie boven Bretagne. Met zuidelijke winden werd enigszins onsta biele lucht aangevoerd. Hier en daar viel dan ook een bui. De middagtemperaturen va rieerden van 10 graden in het waddengebied tot 15 graden in het zuidoosten. Een bij dit lage drukgebied behorend front lag vanmorgen boven het midden van het land en verplaatste zich, vergezeld van veel bewolking en enige regen naar het noorden. De depressie neemt nu in be* tekenis af, maar intussen koerst een nieuw lagedrukgebied van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het oosten in de richting van Schotland, terwijl een bijbehorend front zich via de Britse eilanden eveneens naar het oosten verplaatst en morgen het weer in onze omgeving zal beïnvloeden. DE BILT Aanvankelijk op klaringen. Morgen in de loop van de dag toenemende bewol king met later plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets koudere nacht met hier en daar mist. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink heeft bekendgemaakt dat de uitkerin gen van de aow, de aww en de kinder- Is de regering de „vergeefse" waar schuwingen aan het bedrijfsleven beu om de loonkosten beter in bedwang te houden Zal zij daarom spoedig met een algemene loonmaatregel komen Morgenavond, na het derde gesprek tus sen regering en Stichting van de arbeid, weten we daarover wellicht meer. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Voor de derde maal dit jaar heeft de regering een delegatie uit het bestuur van de Stichting van de arbeid uitgenodigd voor een gesprek over de situatie aan het loonfront. Zij is nog steeds met zorg vervuld over de loonontwikkeling en het is dan ook niet uitgesloten dat het kabinet thans de tijd gekomen acht voor maatregelen om een te forse stijging van de loonkosten nog zoveel mogelijk te voorkomen. Er zijn factoren, die het nemen van een algemene loonmaatregel waar schijnlijk maken: 1. Herhaaldelijk heeft minister B. Roolvink (Sociale zaken) het be drijfsleven gewaarschuwd (tot tweemaal toe in een gesprek met de Stichting van de arbeid) voor een te grote loonkostenstijging. De waarschuwingen waren tever geefs, waardoor o.m. de eerste nieuwe overeenkomst in de bouw moest worden afgekeurd; 2. De president van de Nederlandse Bank, prof. dr. J. Zijlstra, heeft in zijn jongste jaarverslag gezegd dat de (te grote) loonkostenstijging moet worden afgeremd; 3. Het derde gesprek met de Stichting van de arbeid heeft plaats na het wekelijkse kabinetsberaad, nl. mor genavond om 7 uur op het ministe rie van sociale zaken en volksge zondheid. Voor eventuele algemene loonmaatregelen is (volgens de be palingen voor een vrijere loonpoli tiek) een gesprek met de stichting voorgeschreven 4. De regering zal op korte termijn bij de Tweede Kamer een nota in dienen over de ontwikkeling van de loonkosten en de werkgelegen heid tegen de achtergrond van de economische situatie. bjjslag met terugwerkende kracht per 1 april zullen worden verhoogd. De aow wordt gebracht op ƒ3372 per jaar voor ongehuwden (was 3270). De gehuwden ontvangen 4794 4650). De aww wordt voor weduwen zonder kinderen gebracht van ƒ3270 op 3372 per jaar. Voor weduwen met kinderen tot 8 jaar wordt de aww ver hoogd van 4650 tot 4794 per jaar. De volle wezen beneden de 10 jaar ontvangen 1068 per jaar (thans 1032. Wezen van 10 tot 15 jaar ont vangen 1590 1542). Wezen van 16 tot 26 jaar krijgen 2007 2004). De kinderbijslagbedragen voor het eerste kind worden per kwartaal 106,86 102,96). Voor het tweede en derde kind wordt het van 117,18 op 121,86 gebracht. Voor het vierde en vijfde kind 163,80 158,34). </AV MA SS/EFMAHON/E, ■HANDIG VOORALLERLEI watu N/err mag vergeten. (KAR OOR HANG EN) 'nzenden aan I KAflV Bureau van dit blad "aam: straal: P'aals: I fi O"//' hokjexwar,maken na.r keuze De nieuwe abonnee krtio»S'erkni'per- veertien dagen gratis i9t 076 krant I Mi/n naam straat; Dit heeft minister De Block (Eco nomische zaken) gisteravond aan gekondigd tijdens de discussie over de financiële maatregelen voor de wollenstoffen industrie in Tilburg; 5. Minister Roolvink heeft onlangs in de Tweede Kamer gezegd, dat hij „niet aan de lopende band bepalin gen uit cao's, die een te h,oge loon kostestijging te zien geven, onver bindend wil verklaren, maar dan 'maatregelen zal nemen". Vakbeweging Bij dit alles komt nog, dat de rege ring ook morgenavond niet op con crete medewerking van de Stichting van de arbeid behoeft te rekenen. Herhaaldelijk is zowel van werkge vers- als van werknemerszijde gezegd dat hier in het kader van de vrijere loonpolitieke spelregels geen taak voor de stichting ligt. Vooral echter de vakbeweging is fel gekant tegen eventuele beperkende loonmaatregelen, zolang niet ook „el ders" (dividenden, honoraria Kamer leden) remmen worden aangelegd. Bo vendien vindt de vakbeweging dat de regering veel te weinig doet aan het bestrijden van de werkloosheid. Het overlegorgaan van de drie vak- centralen is gistermiddag bijeen ge weest om zich voor te bereiden op het gesprek van morgenavond. Na afloop werd meegedeeld dat niet bekend is waarover de regering precies wil pra ten. „Wij hebben ons méér bezigge houden met het povere werkgelegen heidsbeleid van het kabinet dan met de loonpolitiek, waarover het gesprek vrijdagavond vermoedelijk zal gaan", werd gezegd. Behalve minister Roolvink zullen zeer waarschijnlijk ook aanwezig zijn de ministers Witteveen (financiën), De Block (Economische zaken) en Lardi- nois (Landbouw). Wellicht zullen zij morgenavond ook duidelijk maken hoe het kabinet denkt over de (herziene) nieuwe bouw-cao, waarover gister middag overeenstemming werd be reikt. Prinses Beatrix opende gisteren in Roden een vakantiecentrum voor gehandicapte kinderen, dat de naam van haar zoontje heeft gekregen: Prins Willem-Alexan- derhoeve. Ze metselde ook een oorkonde in de gevel van het huis. Het kan 42 kinderen in de leeftijd van 14 tot 17 jaar opne men en heeft o.m. de beschikking over een overdekt, verwarmd zwembad. De pensionprijs be draagt 24 per dag. Via de Bijstandswet kan een bijdrage in deze kosten worden verleend. Het geheel is een subsidiezaak van de overheid. Totale kosten zes en een halve ton. Te juridisch K WALITEITS DIEPVRIES IMP BLOEMENDAAL De dief stal van twee oude meester werken een Aert van der Neer en een Gerhard Terborgh uit een villa in Bloemendaal blijkt in elkaar te zijn gezet door de eigenaar zelf, de 38- jarige J. T. M. S. van H., die op deze manier geld van de ver zekering poogde los te krijgen. De Bloemendaalse politie, die al meer te doen heeft gehad met schil derijendiefstallen, stak hier een stok je voor. Van H. werd gistermorgen verhoord waarna een bekentenis volgde. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Het blijkt, dat de heer S. van H., die als goed gesitueerd bekend staat, de twee „gestolen" schilderijen heeft bewaard in de garage naast de villa. Overigens blijken de bedragen waarvoor de schilderijen door de ei genaar werden gewaardeerd sterk EMMEN In Schoonebeek is de 50-jarige mevrouw G. Bunsh- koek-Gommers met haar 7-jarig dochtertje door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Moeder en dochter werden door een 11-jarig dochtertje bij thuiskomst bewusteQoos in de woonkamer aange troffen. Zij alarmeerde onmiddellijk de buren waarop beiden direct wer den overgebracht naar het ziekenhuis in Coevorden. Bij aankomst bleek geen hulp meer mogelijk. overdreven te zijn. De Aert van der Neer, die voor 200.000 gulden verze kerd was, bleek bij taxatie 100.000 gulden waard te zijn. De Gerard Ter borgh (voor 300.000 gulden verzekerd) bleek maar een waarde van 60.000 gulden te hebben. j Beide schilderijen waren verzekerd bij de firma Langeveld en Schroeder in Amsterdam. De verzekering had de schade nog niet uitbetaald. Wel had de heer S. van H. 2250 gulden ontvangen van de NV Holland van 1851 in Dordrecht voor de eveneens zogenaamde vermiste suikerstrooier. De oplossing van de diefstal geschiedde door de korpschef J. Voerman en de adjudant-hoofd van de recherche Chr. Baas, dezelfde po litiemensen die vijf jaar geleden de beruchte Rembrandtdiefstal bij jonk heer Loudon, in Aerdenhout, tot op lossing hebben gebracht. Zij hadden al van het begin af geconstateerd dat er iets niet klopte, maar men kon de verdachte niet eer der een bekentenis afdwingen. In de villa was een alarminstallatie aanwezig maar deze was tijdens „de inbraak" niet ingeschakeld. Bij zijn aangifte zei S. van H., dat de ver moedelijke dader binnengekomen moest zijn door met een tuinharkje een ruit van de eetkamer aan de voorzijde van de villa te verbreken. De beide ontvreemde schilderijen be vonden zich in de eetkamer vlak bij elkaar. Een derde, eveneens kostbaar schilderij was onaangeroerd. Gebleken is dat de echtgenote van verdachte onkundig was van de geënsceneerde diefstal. S. van H. zal poging tot oplichting ten laste wor den gelegd. Vrijdag zal hij voor de officier van justitie in Haarlem wor den geleid. WASHINGTON Aan de voor avond van het vertrek van de Ame rikaanse delegatie naar Parijs voor inleidende vredesbesprekingen over Vietnam zei president Johnson, dat Amerika zich met grote zorgvuldig heid aan zyn verplichtingen in Azië zal houden. Aan de conferentietafel zal Ame rika niet bereid zijn tot compromis sen ten aanzien van het lot van Azië. We zullen te goeder trouw handelen. Maar hoe hard en hoe lang we ook moeten werken, we zullen het in ons gestelde vertrouwen niet bescha men". Aldus de president ter gele genheid van het bezoek van premier Kittikachorn van Thailand, die on langs ook ons land bezocht. Johnson zei, dat de toenemende in filtraties van Noordvietnamese troe pen in het zuiden en het zenden van Russische vliegtuigen naar nieuwe vliegvelden in het noorden van Viet nam niet onopgemerkt blijven. Naar aanleiding hiervan vraagt men zich af of de president zich ge dwongen zal zien, tegenmaatregelen te nemen. Zeker lykt, dat Amerika de bombardementen op doelen in het noorden niet volledig zal stopzetten, zolang Hanoi zich geen beperkingen oplejjt. Vanmorgen heeft een nieuwe Viet- cong-eenheid getracht de Chinese wijk van Saigon (Cholon) binnen te dringen. Zij werd na zware strijd met Amerikaanse troepen teruggeslagen. In de buurt van het strijdtoneel woe den grote branden. Met helikopters worden gewonde burgers en mili tairen naar ziekenhuizen overgebracht. Duizenden mensen, trekken weg om onderdak te zoeken in kerken en scholen. Vietcong-eenheden en Noordvietna- mese troepen blijven proberen, Sai gon binnen te dringen. Hun aanval len lopen echter vast. Al meer dan 2500 rebellen lieten bij .de gevech ten het leven. Ook elders in Zuid-Vietnam wer den aanvallen met raketten gedaan. Over het algemeen was de schade niet groot. WASHINGTON Een commissie van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben zich akkoord verklaard met de belasting voorstellen van president Johnson. Deze wil de belastingen met ongeveer 10 procent verhogen, om het tekort op de begroting (35 miljard dollar) te dekken. Hanoi heeft nu ook ingestemd met het Internationale conferentiecen trum als plaats, waar de vredes besprekingen in Parijs gevoerd zul len worden. Bij het gebouw aan de Avenue Kleber en in de naburige straten mogen geen voertuigen rij den of geparkeerd staan. In de di recte omgeving mogen geen voet gangers komen. Ook journalisten worden geweerd. (Voor een uitvoerig verslag van Link van Bruggen zie men elders in dit nummer Red.) Parachutisten met Fred Dit zijn de jongens van het RAF demonstratieteam parachute springen. die De Valken (The Falcons) heten en het levende symbool van hun team omhoog houden. Deze week treden de mannen officieel voor het voet licht. Zo zullen ze van een hoog te van drie en een halve kilo meter in V-vorm gezamenlijk springen en dalen. Daarvoor moeten ze in twee groepen van zeven man het vliegtuig verla ten. Naam van deze valk: Fred. De man die hem mag vasthou den: sergeant Pete Davis. de dag van Europa, dit jaar ge- wijd aan de rechten van de mens, heeft de commissie-Schermers via de Lohmanstichting van de CHU haar rapport over de grondrechten in de Proeve van een Nieuwe Grondwet gepubliceerd. Haar vorige publikatie over het kiesstelsel is binnen en buiten de CHU destijds niet met gejuich ont vangen. Het thans verschenen stuk heeft in bepaalde opzichten meer kans. Het heeft grotere aandacht voor de con crete situatie, zoals die thans op het terrein der grondrechten is gegroeid. Over het processieverbod bijv. slui ten de denkbeelden van de commissie- Schermers meer aan bij de huidige ge dachten over dit vraagstuk. Toch valt, evenals in het vorige rap port over het parlementaire stelsel, de sterk juridische benadering van de CHU-commissie op. Op sommige pun ten. byv. over het stakingsrecht en de sociale grondrechten, blijft de bena dering erg voorzichtig en strikt juri disch. Ook het rapport over het par lementaire stelsel leed aan deze kwaal. Wellicht is de commissie-Schermers in haar verdere studie over de Proeve gebaat bij aanvulling van haar gele deren met enkele niet-juristen, des kundigen op economisch en sociolo gisch terrein. Alleen ambtenaren DE Tweede Kamer heeft ruime aan dacht besteed aan het wetsont werp dat ambtenaren in het buiten land kiesrecht wil verschaffen. Dat bleek maar al te zeer nodig, en zelfs nü, na afhandeling, blijft er een ge voel van twijfel hangen. De discussie spitste zich toe op artikel 90 van de Grondwet, waarbij met zo veel woorden kiesrecht aan ingezete nen wordt toebedeeld. De vraag is nu: wie zijn ingezetenen? Kan bij gewone wet worden aangenomen, dat Neder landse ambtenaren in den vreemde een zodanige band met Nederland hebben, dat zij beschouwd kunnen worden als Ingezetenen? De minister zegt het, en er is wat voor te zeggen. Juist omdat de Grondwet het begrip ingezetene niet uitputtend omschrijft. De Kamermeerderheid is nog verder gegaan en heeft dit wetsontwerp ook van toepassing geacht op ambtenaren in dienst van volkenrechtelijke orga nisaties waarbij Nederland bij verdrag is aangesloten. Die laatste toepassing lijkt vrij over bodig; het zal immers duidelijk zijn dat hiermee niet het Verdrag van Warschau bedoeld is. Het kan zeker niet gebruikt worden als argument om de band met het moederland aan te tonen. Want wie meent, dat deze recht streekse staatsrechtelijke verhouding tot Nederland duidelijker ligt dan die van de mensen in dienst van grote Nederlandse concerns, trekt inderdaad een onwenselijke scheidslijn. Het is niet zo vreemd, zich op dit punt om advies te wenden tot de staats commissie Cals-Donner, die tèeh al bezig is aan de voorbereiding van een grondwetsherziening. De minister zal dit doen. De vraag is: was alle haast met dit wetsontwerp nodig, nu de Grondwet toch onderwerp van studie is? Als het amendement-Veerman de be doeling had een stapje verder te gaan in de richting van kiesrechtverlening aan alle Nederlanders buitenslands die. aantonen dat dit verblijf tijdelijk is. heeft het zin gehad. Maar dan is Grondwetsherziening op dit punt wel nodig om scheve ver houdingen recht te trekken. morgen voordeel bitterkoekjes 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1