Ik zag dat iedereen dood was en hield me ook dood KONINGIN JULIANA ONTHULT MONUMENT VOOR HAAR MOEDER Koningin en prins bij dodenherdenking Vietnam Massale werkloosheid dreigt in 1980-1985 Uit de Haagse hof geplukt tüt JOURNALISTEN IN SAIGON NEERGEKNALD FRANCIS PALMOS OVERLEEFT BLOEDBAD: Aan rivier die haar lief tras Zeventig jaar getrouwd Toekomstkenner prof. dr. F. L. Polak: Naar tweedaagse werkweek 5 MAANDAG 6 MEI 1968 Koningin Juliana en prins Bernhardt leggen een krans aan de voet van het nationale monument op de Dam. (Van een onzer verslaggevers) j ROTTERDAM In 1573 schreef Willem van Oranje aan zijn broer Jan van Nassau: „...er ons gehele verstand en onze vijf zinnen op te zetten een goede uitkomst te beden ken"en ook: de zaak met ons hart aan te hangen en er mee bezield te zijn alsof het onze eigen aangele genheid betrof....". Zo iemand, dan heeft koningin Wilhelmina naar deze woorden gehandeld. Aldus burge meester W. Thomassen zaterdag te gen de middag, toen koningin Juliana aan de Westerkade bij de ingang van Het Park het door Charlotte van Pal- landt vervaardigde standbeeld ont hulde van koningin Wilhelmina. De heer Thomassen schetste de be tekenis, die koningin Wilhelmina al tijd heeft gehad voor Rotterdam, waar zij voor de laatste maal in het openbaar optrad, toen zij in 1957 op het Stadhuisplein het monument voor de gevallenen onthulde. Ook memo reerde de burgemeester, hoe koningin Wilhelmina de spreuk „Sterker door strijd" aan het stadswapen heeft toe gevoegd, zoals zij in het desbetref fende telegram schreef, „als herinne ring voor het nageslacht aan de moed en de kracht waarmee de bevolking van Rotterdam alle beproevingen van de oorlog heeft gedragen en het be langrijke aandeel dat zij genomen heeft in de bevrijding des vader lands." Mr. dr. K. P. van der Mandele, voorzitter van het comité dat voor het tot stand komen van het monu ment had gezorgd, droeg het beeld over aan bestuur en burgerij van Rotterdam. Hij vertelde hoe het eerst de bedoeling was, dat het in brons zou worden gegoten, maar hoe daar na de beeldhouwster het met volledi ge instemming van het comité in hardsteen hakte. Het beeld geeft een indruk van ko ningin Wilhelmina, zoals zij kort na de oorlog Rotterdam bezocht. De plaats is gekozen, omdat koningin Wilhelmina altijd heeft gehouden van het gezicht op de rivier. Waar het aantal genodigden voor deze plechtigheid met opzet zeer klein was gehouden, kreeg de Rotter damse burgerij ruimschoots de gele genheid de handelingen van zeer na bij te volgen en ook om koningin Juliana en prins Bernhard, die haar vergezelde, van vlak bij te zien. Ko ningin Juliana en prins Bemhard werden bij hun aankomst en vertrek hartelijk toegejuicht. De MarinierskapeL der Koninklijke Marine onder leiding van majoor-di recteur J. P. Laro verzorgde het mu zikale gedeelte van deze korte plech tigheid die werd besloten met het spelen van het Wilhelmus en het hijsen van de vlag. AMSTERDAM Bij het Natio naal monument op de Dam zijn zaterdagmiddag tijdens een korte plechtigheid de doden uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. De herdenking werd bijgewoond door koningin Juliana, prins Bernhard, een groot aantal nabe staanden en een paar duizend Amsterdammers. Na een minuut stilte legde het ko ninklijk paar als eerste een krans aan de voet van het nationaal monu ment. Daarna volgden nabestaanden, vrouwen die onbekend wensten te blijven, premier De Jong en de mi nisters Beernink en Den Toom. Te voren was in de Oude Lutherse kerk en de Nieuwezijdskapel een herden kingsdienst gehouden. Bij het monument stonden ere wachten van de luchtmacht, marine en landmacht en twee erehagen, ge vormd door leden van de voormalige Binnenlandse Strijdkrachten, De ac teur Rob de Vries declameerde „De laatste brief' van Bertus Aafjes en „Tot de doden" van Ed Hoornik. De Amsterdamse politiekapel speel de 's avonds om acht uur koraalmu- ziek, toen burgemeester dr. I. Sam- kalden een krans bij het monument legde namens het gemeentebestuur. Na afloop van een stille tocht door B a a r n legden koningin Juliana en prins Bernhard zaterdagavond een krans by het monument voor de ge vallenen op het Stationsplein. Ook prinses Beatrix, prins Claus en prin ses Christina waren hierbij aanwe zig. (door Francis John Pal- mos. de enige van de viif journalisten die het leven er af bracht toen de Viet- cong gistermorgen het vuur op hun jeep in Sai gon opende). SAIGON We reden op de weg van Saigon naar de Me- j kong-delta. Daar was niets aan J de hand en daarom besloten we naar de stad terug te rijden. John Cantwell van de staf van i de Time Magazine in Australië zal aan net stuur. Michael Birch van de Australische Associated Press zat naast 'hem in de kleine, open jeep. Rechts op de achterbank za' Ron Laramy, een Engelsman uit Devon, die voor Reuter werkte, en in het midden zat Bruce Pigott, een Australiër, van de staf van Reuter. Zelf stapte ik als laatste in en moest daarom genoegen nemen met een halve zitplaats. Mijn lin kerbeen moest ik buiten de jeep laten bengelen. Wij waren juist terug over de 'brug en weer in de stad toen wij twee gevechtshelikopters vlak bo ven ons raketten zagen afvuren naar een plaats ongeveer duizend ■meter noordelijker. De raketten ontploften en zonden grote stof wolken in de lucht. Wij besloten er op af te gaan, we reden een zij straat in en kwamen terecht in een drukke en arme wijk. Vluchtelingen Een grote stroom vluchtelingen met baby's en huisraad op de arm kwam ons tegemoet. Wij waren de enigen die in tegenovergestelde richting gingen. Ik denk dat we zeker tweeduizend mensen passeer den die naar het zuiden trokken. Langs de hele weg hoorde je de mensen tegen elkaar zeggen „Viet- cong, vc, vc, vc" De stroom vluchtelingen werd dunner. Ik zat op het spatbord en dus iets hoger dan de anderen en daarom zei ik, misschien intuïtief: „Daar zit de Vietcong, stop, stop, stop." Bruce zei ..Welnee, rij toch door", maar hy had het nog niet gezegd of ik zag hem verbleken. Ik kende hem goed. Ik wist dat hy iets gezien had, dat ik n-iet had opgemerkt. Wij kwamen op een splitsing, met naar links een klein pad van onge veer anderhalve meter, daar was niemand te zien. Ik schreeuwde „Stop, stop", want ik was bang en ik voelde dat de Vietcong er zat. Een van de ande ren, misschien Bruce of Michael Birch, begon ook te roepen „Stop, stop". Naar links Cantwell, die aan het stuur zat, draaidie naar links en terwijl hij de wagen in de achteruit wilde zetten, om te keren en terug te rijden, opende twee Vietcong-soldaten het vuur. Een van hen aan onze linker kant, had een automatisch geweer en de ander, die rechts van ons stond, een AK-47. Achter hen ston den nog twee soldaten en een vijf de, die later de commandant bleek te zijn, was vlak in de buurt. Het was duidelijk geen hinder laag. Ze stonden op wacht bij de grens van het gebied dat de Viet cong in handen heeft. De twee sol- Voor het eerst sinds Nederland de diplomatieke betrekkingen met In donesië in 1963 herstelde, werden op het oorlogskerkhof in Djakarta de doden herdacht door de Neder landse ambassadeur, mr. E. L. C. Schiff. De plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal Indonesische militaire autoriteiten. Hoornblazers van het garnizoen van Djakarta bliezen de Last Post Aan de militaire herdenking op de Grebbeberg nam voor het eerst een burgerzangkoor deel. Kinderen uit Rhenen legden bloemen op de graven. De opperbevelhebber van de strijdkrachten, luitenant-generaal Th. van der Veen, legde als eerste een krans bij het monument. Ongeveer 400 afgevaardigden van ambassades van Oosteuropese landen, waaronder Rusland, herdachten in Amersfoort de Russen, die op de begraafplaats Rustenhof begra- en zijn. Er werden ook kransen ge legd bij de fusilladeplaatsen van het voormalig kamp Amersfoort. Temidden van honderden Nijme- genaren hebben 50 Engelse pelgrims de doen herdacht op het oorlogskerk hof Jonkerbos. De Engelsen zul len enkele dagen in Nijmegen blij ven om de vroegere gevechtsterrei nen te bezoeken. Duizenden Hagenaars maakten zaterdagavond weer een stille tocht naar de Waalsdorpervlakte. Er wa ren veel jongeren bij. Nieuwspoort Ook in Apeldoorn zijn de do- herdacht met een stille tocht, die eindigde by het monument in het daten vuurden tien seconden lang een regen van kogels door de jeep. Ik sprong naar links, liep ongeveer negen meter, deed of ik werd ge raakt en liet me vallen. Na het eerste salvo keek ik van onder mijn schouder. Ik kon maar twee van de anderen zien. Een, ik geloof dat het Laramij was, lag met zijn armen en hoofd achterover, zijn mond stond open en ik dacht dat hij dood was. De ander, die een roze overhemd aan had, vermoedelijk John Cant- wel. lang op de rug links van de jeep, evenwijdig met mij, maar anderhalve meter van mij vandaan. Naar voren Het vuren hield al spoedig op. De commandant, die een camouflage- uniform droeg, en geen pet op had, kwam naar voren. Hij had een A-45 in zijn hand. Ik zag toen dat de twee soldaten met automatische geweren gewone knaki-uniformei? droegen en Ho Tsji-minh-sandalen. Maar de commandant, die bevel 'had gegeven het vuur te staken, had een echt uniform aan en laar zen. Hij was stevig gebouwd en erg groot voor een Vietnamees. Hij kwam naar de jeep toelopen. Een paar seconden was het stil. Toen hoorde ik Michael Birch smekend roepen „Bao Chi, Bao Ohi" (corres pondenten). De commandant lette nauwelijks op hem. Bao Chi, zei hij op ver achtelijke toon, en schoot twee ko gels in de jeep. Ik weet niet of hij op Birch of op een van de anderen richtte. Ik keek naar zijn gezicht en kon zien dat iedereen in de jeep dood was. Ik deed alsof ik ook dood was. Hy liep achter de jeep om en de man die met mij op de grond lag be woog zich. Ik dacht dat hij ge wond was. De commandant richtte 'heel nauwkeurig van ongeveer ander halve meier, en vuurde driemaal met zijn A-45. een wapen dat ik goed ken. De eerste kogel ketste voor het lichaam, sloeg erover heen en mis te myn hoofd op een fractie van een centimeter. Ik hoorde hem fluiten. Een van de twee andere kogels drong 'het lichaam van de man naast me binnen. Het verstrak te en ontspande zich daarna weer. Wachten Ik wachtte tot hij zyn revolver weer in zijn holster begon te sleken. Ik 'keek onder mijn linker elleboog door en zag dat de man met het automatisch geweer dit ook had laten zakken. Mijn linker voet lag onder mijn lichaam zoals 'bij hardlopers aan de start. Ik moest ongeveer dertig me ter zien weg te komen en ik be gon toen te rennen voor mijn leven, zigzag, zo hard i'k 'kon. Ik loop de 110 yards in tien se conden. Dus dacht ik dat. geen Vietcong-soldaat me zou kunnen inhalen. Direct openden ze het vuur op mij, maar het waren slechte schut ters. Zij raakten alleen maar tele foonpalen en reclameborden op de weg voor mij. Ik rende een bocht om en toen hield 'het vuren op. Wel hoorde ik de commandant achter mij aankomen. Ik wist dat hij het was. want ik hoorde duide lijk zijn laarzen op het plaveisel. Hij was de enige die laarzen droeg. Zeventig jaar getrouwd en dus groot feest voor de bruid (90) en de bruidegom (93). Hun namen: Willempje Martensen-Gijtenbeek en Johannes Martensen, die in N\jkerk wonen. Er kwamen honderden belang stellenden op de receptie. Alleen de kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen, inclusief aanhang, vormden al een leger tje apart. Maar daar bleef het niet bij: behalve vele vrienden en bekenden die de hand kwa men drukken was er ook een stapel post. Daartussen: een ge lukwens van de Commissaris van de Koningin. Het was allemaal bijna te veel voor het krasse stel. dat Nijkerk altijd trouw is gebleven. (Vervolg van pag. 1) Van Amerikaanse zijde is intussen gezegd, dat Noord-Vietnam zich ver gist als het denkt dat aanvallen als die van het afgelopen weekeinde zijn onderhandelingspositie kunnen verbeteren. In dat geval zouden zij de vastbeslotenheid van de Ameri kanen onderschatten en moeten zij zich voorbereiden op militaire tegen acties. Met name zal dit gebeuren, als de infiltraties van noord naar zuid niet verminderen. Volgens Hanoi heeft de Vietcong goedkeurend gereageerd op het ko mende overleg te Parijs. Het Natio nale bevrijdingsgront, de politieke afdeling van de Vietcong, zou vast besloten zijn het zuiden te bevrijden, het noorden te verdedigen en ten slotte vreedzame hereniging van het land te bereiken. Na een langdurige stilte heeft Mos- DOORN „Een massale structu rele werkloosheid in het computer, tijdperk is mogelijk als niet tHdig maatregelen worden genomen. Die dreiging kan in ons land omstreeks 1980-1985 verwacht worden. Het eni ge effectieve middel tegen die struc turele werkloosheid zal arbeidstijd verkorting zijn". Dit zei toekomstkenner prof. dr. F. L. Polak zaterdag op een studie conferentie van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond in een toespraak onder de titel „de vakbeweging in 2000". kou aarzelend ingestemd met Parijs als plaats voor inleidende besprekin gen. Peking heeft nog niet gerea- I geerd. In Vientiane (Laos) overhandigde I de Noordvietnamese ambassadeur een nota aan zijn Amerikaanse col lega. waarin instemming met Parijs werd bevestigd. Tevens deelde Ha noi mede, akkoord te gaan met 10 mei of enige dagen daarna. De ernstige ongeregeldheden in Parijs, waarbij honderden studenten met de politie slaags raakten, ma ken het onwaarschijnlijk dat de be sprekingen in de stad zelf worden gehouden. De Amerikanen willen niet praten op een plaats, waar kreten ais „Weg met Amerika" ge hoord kunnen worden. Gezocht wordt naar een plaats buiten Parijs. De rol van de vakbeweging in het pas begonnen tydperk van de com puter behoeft volgens prof. Polak op den duur niet te zijn uitgespeeld, maar de automatisering zal wel een fundamentele omwenteling van structuur en signatuur van de vak beweging teweeg brengen. Prof. Polak zei te verwachten dat de traditionele grenzen tussen land bouw, industrie en dienstverlening zullen vervagen: de boer wordt met zijn computers een groot-industrieel en zal nog slechts werk geven aan 5 procent van de beroepsbevolking. De industrie zal terugvallen tot een werkgelegenheid voor 10 pro cent van de arbeiders en de rest moet werk zien te vinden in de dienst verleningssector. Twee dagen werken Als de tijd voor een massale struc turele werkloosheid is aangebroken is in theorie zelfs een werkweek van twee dagen mogelijk. Een nieu we ordening van de maatschappij zal dan nodig zijn, want arbeid en pres tatie gelden dan niet langer als cri terium voor de beloning: het vrije- tijdsleven wordt dan voor de mens het belangrijkste. Prof. Polak acht in de toekomst organisaties van niet-werkers mo gelijk, waardoor het oude begrip „werkers, verenigt u" zou die nen të worden vervangen door „niet-werkers, verenigt u". De vakbeweging van de toekomst zal dan veel meer het al gemeen belang moeten vertegen woordigen: het vak zal verdwynen, wat blijft is de beweging. Computers Volgens prof. Polak zullen com puters zelfs het creatieve werk van de mens overnemen. Er zullen ma chines komen met een veel hoger intelliegentievermogen dan dat van de mens, die zichzelf ook kunnen voortplanten, onderhouden en repa reren, zonder dat er een mensen hand aan te pas zal komen. (Prof. Polak verklaarde nadrukkelijk, dat hij geen fabeltje vertelde). De hoogleraar zei verder o.m., dat het onderwijs zich ingrijpend bij de nieuwe ontwikkelingen zal moeten aanpassen. Het zal veel meer ge richt moeten zijn op het leven met de vrije tijd. Naast geschiedenis zal het vak toekomst moeten worden onderwezen. Vakbeweging en poli tieke partijen maken zich thans veel te druk met het oplossen van de problemen van vandaag. Deze oplossingen worden in de toekomst toch omver gegooid" Gebukt Spoedig had ik het einde van de vluchtelingenstroom bereikt. Ik scheurde mijn hemd van mijn lichaam en smeerde er modder op. Ik ging gebukt lopen want ik was zeker dertig centimeter langer dan de mensen om mij heen. Ik dacht dat ik toch gepakt zou worden want de commandant haalde mij in, be gon over de vluchtelingen heen te schieten. Hij riep dat ze mij moes ten tegenhouden. Maar ze gaven geen kik. Niet al leen leverden zij mij niet uit, maar ze schon'ken geen enkele aandacht aan de Vietcongcommandant. Ik kwam bij een soort handkar en be gon mee te duwen. Toen ik ongeveer tweehonderd meter had gelopen hielden de scho ten op. Maar ik had altyd nog het gevoel dat hij achter me aanzat. Aan het einde van de straat kon ik een riksja te pakken krijgen De mensen keken met wantrouwende blikken naar mij. Na ongeveer an derhalve kilometer zag ik een Australische soldaat. Ik vroeg of 'hij me wilde begeleiden tot bij de mi litaire politie. Ik trilde als een riet en kon amper een blocknote vasthouden. Wat ik hoopte was dat de ande ren zich ook dood hadden ge houden net als ik Oranjepark. Daar legde o.a. mr. P. van Vollenhoven bloemen. In Nieuwspoort te Den Haag herdacht de heer H. Algra, hoofd- redakteur van het Friesch Dagblad, allen die in de oorlog hun leven lie ten om de persvrijheid. De heer Al gra vertelde hoe het Friesch Dag blad tydens de oorlog werd verbo den. De herdenking werd bijgewoond door premier De Jong. Verder werden herdenkingen ge houden in Utrecht, Overveen, Texel, Loenen, Emmeloord, Waalre. Uden en Amersfoort. DOOR J Alles droop toen ik zaterdagoch tend de wekelijkse boodschappen- toer had gemaakt en zwaar beladen thuis kwam. Met de grootste moeite trachtte ik het humeur op peil te houden en bedacht me, dat dit nu de gelegenheid was om alle planten een bad puur natuur te geven. Dus sjouwde ik pot na pot het balkon op. Van voor naar achter, van achter naar voor dribbelde ik nijver op en af. Nu koffie. Net zat ik met het kopje geurend in de hand, toen ik het ontdekte: de regen was opgehouden. Na een uur kon ik met de beste wil niet meer in komende regen ge loven en zeulde dus het amechtig groen weer in huis. Het leek me echter verraad aan de hooggespan nen verwachtingen van mijn siersels, het nu helemaal zonder la- venis te doen en baadde dus alles in emmers en teilen. Er ging een lief uurtje mee heen en toen alles te pronk stond voor de inmiddels ook maar gelapte ramen, stond een vriendelijk zonnetje verschrikkelijk zijn best te doen. Tijd om alles er bij neer te gooier en weg te wezen. Voor een Hagenaar is dat: naar Scheveningen gaan. Even de zee zien blinken; Bus 14 bracht ons. Een glimp van het Westbroekpark. De gedachte: daar moeten we toch ook weer eens naar toe. hoe lang geleden waren we er? De geur van patates op het Ge vers Deynootplein, waar de fontein spoot. Dat is altijd de verrassing: doet ie het of doet ie het niet? Zelfs als ie het doet is het nog een ijl geval. Uit zuinigheid of onverschil ligheid. dat weet ik niet. Maar het is pietepeuterig. Net zo pietepeuterig Toerist als de afgeschilferde galerij aan de zuidzijde. Een galerij waar menig badplaats jaloers op kan zijn met gebeeldhouwde kopjes boven de pi laren en (eens kleurige) wapenschil den. In de galerij wat eetruiven, bouti ques en vermaakstenten. Maar geen vertier. Het sombert je gewoon tegen. Genietend van de poffertjes, die men in het glazen paviljoentje op het plein rijk beboterd serveert, speelde ik met de aankleding van de galerij. Een glazenwasser voor de kanto ren boven; een witkwast beneden. trossen kleurige koopwaar op het terras. Waarom kan dat allemaal wel op de boulevard en hier niet? De boulevard "waar je klompen kunt kopen en boeren en boerinne tjes. Blauwe molentjes en rariteiten uit overgrootanoederstijd; Parijse creaties en keuze hebt uit schoenen uit een bak of chic gepast in een salon. Waar je haring kunt eten en slag roomwafels en de lekkerste appel beignets als je de moeite neemt de trap op te gaan. Waar oosterse sieraden concurre ren met schelpjesdoosjes, nylon sjaals wapperen en luchtballonnen dansen. We staan bij alles stil. Bewonde ren en kritiseren. Opeens sta ik met een vilten boer In mijn handen. Zo leuk.... Mijn moeders wijsheid behoedt me voor een dwaze daad. Wie koopt in eigen stad een souvenir? 's Avonds, diep tevreden weer thuis, pak ik de krant op, even Spreuk zien, een wijs woord kan je altijd gebruiken. Stomverbaasd staar ik er naar: Wij maken grote reizen om dingen te zien waarop we in onze woon plaats geen acht slaan. Plinius. Had ik nou toch die boer maar gekocht...

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5