Verwachte aanval van Vietcong opgevangen Amerikaan krijgt nieuw hartandere overlijdt Commentaar JAMIN voor wit een. nieuwe NOG STRIJD IN EN RONDOM SAIGON Gevechten in Cholon Georganiseerde guerrilla in de Verenigde Staten Nederlands schip neemt bemanning van in brand staand schip aan boord ftriti tuxe. S/6RKNUPER ObOMULe, op$e&ft! I Het Kwartet SPREUK Boordevol en de Leeuwen Brit leest en kijkt tv Acht negers door bom gedood Man in auto doodgestoken Nieuwe jLeidse Coiiraimt Maandag 4 mei 1968 - 4»ste |aargang vooraanstaande prot. christejijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetf Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Zij die ongelijk hebben, maken zich boos. NAPOLEON Eerste kerkelijke vakantiehuis voor gehandicapten geopend pagina Kernmerk De strijd om het nationale kampioenschap zaterdag voetbal gaat eerst op 1 juni van start ook al zijn alle deelnemers nu be kend. Huizen en IJssel- meervogels zijn verbolgen over deze gang van za ken. U leest er meer over op onze sportpagina's. „U wilt toch altijd so graag een :oen hebben?" ENKELE BUIEN DE BILT Het weer in onze omgeving wordt beheerst door een depressie, die zich boven het noordelijk deel van de Noordzee bevindt. De depressie houdt bo ven het West-Europese vasteland in de hogere luchtlagen een zuidwestelijke stroming in stand, waarmee storingen van het Al pengebied naar Noord-Duitsland trekken. Ze veroorzaakten maan dag in ons land veel bewolking, waaruit in de ochtend in het zuidoosten van het land regen viel. Een uiloper van de depressie verplaatst zich inmiddels over Zuid-Engeland in oostelijke rich ting. In verband hiermee wordt aanvankelijk nog een zuidelijke wind verwacht, maar later wordt hy zwak veranderlijk. In de lucht, waarin ons land zich dinsdag bevindt zullen plaatselijk enkele buien tot ont wikkeling komen. De tempera tuur zal daarbij niet veel ver andering ondergaan. 7 mei Zon op 4.59. onder 20.15. Maan op 13.27, onder 3.18 SAIGON De Vietcong heeft vandaag de beschieting van doelen rondom de Zuidvietnamese hoofdstad hervat, maar in Saigon zelf is het betrekkelijk rustig. Het offensief, dat gisteren op meer dan 100 plaatsen werd ingezet, was kennelijk bedoeld als vervolg op het Tet-offensief in februari. De aanvallen waren echter niet zo krachtig als toen. Nergens werden geallieerde in stallaties of steden ernstig bedreigd, zoals toen. voor de aanvallen. Het bureau van de prefect heeft sluiting van alle scholen gelast. Veel schade kan dit niet berokkenen, omdat het school jaar vrijdag afloopt. De arbeiders gin gen gewoon aan het werk. Alile win kels zijn geopend en ook de imarkt werd druk bezocht. Beschieting De aanallen van gisteren riepen aanvankelijk herinneringen op aan het grote Tet-offensief. Na korte tijd bleek echter, dat het hoofdzake lijk om beschietingen ging. Nergens werden die door infanterie-aanvallen op grote schaal gevolgd. De gevech ten waren het veelvuldigst in de Chi nese sector Oholon. Daar werden po gingen gedaan, twee bruggen op te blazen en kwam het tot straatge vechten. De aanval was ingezet met mor tieren, terugstootloze kanonnen en automatische wapens. Enkele grana ten kwamen terecht bij de Ameri kaanse ambassade en het tv-station van de Amerikaanse strijdkrachten. Bij de gevechten kwamen honder den leden van de Vietcong om. On der burgerij en militairen vielen tientallen doden en honderden wer den gewond. Andere plaatsen, die het doelwit van de aanvallen vormden waren de grote mariniersbasis Da Nang, de oude keizersstad Hoeé (tijdens het Tet-offensief bijna vier weken in handen van de Noordvietnamezen), het vliegveld Quang Tri in het noor den, Phan Rang aan de kust en in de Mekongdelta My Tho, Vinh Long en Can Tho. Koningin onthult beeld van moeder Koningin Juliana en de Prins in Rotterdam, nadat het doek, dat het standbeeld van koningin Wilhelmina bedekt had, was ge vallen. Het is uit één klomp steen ver vaardigd, met weinig details. Het laat op treffende wijze de karak teristieke houding van een groot vorstin zien, zoals velen deze nog altijd in de herinnering hebben. De soberheid van het geheel wordt beklemtoond door hetgeen eronder staat. Niets meer dan één naam: Wilhelmina. Bij de vlaggestok, naast het beeld, hadden een marinier en een soldaat uit het verzet post gevat. Het vliegveld Than Son Nhoet, waar ook het hoofdkwartier van de Amerikaanse opperbevelhebber ge neraal Westmoreland is gevestigd, kwam vanochtend onder zwaar ra- ketvuur te liggen. In een gevecht aan de rand van de belangrijke basis sneuvelde de Zuidvietnamese com mandant, kolonel Coeong. Hij was een goede vriend van vice-president Ky (die ook op de basis woont). Coeong gold als een der beste offi cieren van de Zuidvietnamese lucht macht. Bij de gevechten in Saigon werd generaal Ngoejen Ngoc Loan, hoofd van de politie, ernstig aan de benen gewond, toen de Vietcong het vuur opende op een door hem aangevoer de patrouille. De generaal kreeg vooral bekendheid door een foto, die werd genomen toen hij tijdens het Tet-offensief een lid van de Vietcong zonder pardon op straat neerschoot. Vermoord Een jeep met vijf westerse jour nalisten viel in de wijk Phoe Lam in een hinderlaag. Vier inzittenden kwamen om. De enige overlevende was een Australische journalist, die zich dood hield tot hij met een sprong tussen vluchtende burgers kon ver dwijnen. Zijn relaas treft men el ders in dit nummer aan. De Vietcong vermoordde ook de eerste secretaris van de Westduitse ambassade, baron Hasso Rüdt von Collenberg. Hij was uit zijn Volks wagen gehaald, werd geblinddoekt en kreeg een nekschot. In Saigon is het „normale leven" weer op gang gekomen. Vele wegen zijn nog versperd, maar in de hoofd straten is het verkeer even druk als WASHINGTON In de VS wordt op het ogenblik een tegen de VS gerichte guerrilla geor ganiseerd, die wordt gesteund door communisten en zwarte nationalisten. Tot deze conclusie komt de com missie voor on-Amerikaanse activi teit van het Huis van Afgevaardigden in de gedetailleerde studie met als titel „Voorstanders van guerrilla in de VS". 1 In het rapport wordt een artikel aangehaald van Maxwell Stanford, voorzitter van het revolutionaire actie-comité (RAM), dat verschenen is in het officiële blad van de RAM onder de titel: De revolutie zal in de nacht toeslaan en niemand sparen. De zwarte revolutie zal in de ste den gebruik maken van sabotage,, waarbij eerst de electriciteit zal uit vallen en vervolgens het vervoer, en op het platteland in het zuiden zal guerilla worden toegepast", sc'hryft Stanford volgens de commissie. Volgens het rapport zouden bij de guerrilla in de steden Molotov-coc- tails, sluipschuttersgeweren, machi negeweren, vergiftigde pijlen en bom men met zuur worden gebruikt. De voorzitter van de commissie, Edwin Willis, een democraat uit Louisiana, zegt in een voorwoord dat de com- Amerikaan richt schade aan voor 40.000 mark BERLIJN Een Amerikaan, die zaterdagavond met een snelheid van 140 km per uur door een hoofdstraat van West-Berlijn reed heeft voor ongeveer 40.000 mark schade aan gericht aan zeventien geparkeerde auto's.. In een lichte bocht in de straat botste de Amerikaan, die ver moedelijk te veel gedronken had tegen de auto's aan. Acht auto's wer den geheel vernield. De Amerikaan werd licht gewond. missie er bewijzen van heeft dat „agenten van Noord-Vietnam" in Cu ba Amerikanen in de guerilla-tactiek tiek hebben opgeleid. Zaterdag zijn bij Boltini op namen gemaakt voor een nieuwe Ja zuster Nee zuster. Thema: Boordevol (garibaldi) laat de leeuwen ontsnappen en opa krijgt de schuld. De leeuw die zoveel belangstelling voor opa heeft, zit veilig achter glas. Zijn zogenaam de liefde die hij voor opa de monstreert heeft in feite betrek king op een verlokkelijk stukje vlees, dat het dier (voor ons onzichtbaar) wordt voorgehou den. De Vietcong had de bevolking van Saigon opnieuw opgeroepen, in op stand te komen en met haar de „Ame- kaanse agressors en het barbaarse regime van de Zuidvietnamese re gering omver te werpen". De op roep vroeg de bevolking, Saigon te bevrijden. Als zij dit niet zou doen, zou het nog zwaarder te lijden krij gen onder druk van de „marionet- itenküiek van Thieu en Ky." In een eerdere uitzending had ra dio Hanoi schitterende overwinnin gen bij de gelijktijdige aanvallen op Amerikaanse en Zuidvietnamese po sities in heel Zuid-Vietnam gemeld. Voor vervolg zie pag. 5 Fotografen gewond SAIGON Vanmorgen raakte bij een schietpartij op een kerkhof in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon de 30-jarige Nederlandse fotograaf Co Rentmeester licht gewond. Rentmeester kreeg een schotwond aan de linkerhand. Ook een Amerikaanse en twee Franse fotografen kregen verwon dingen bij straatgevechten. Rent meester fotografeert voor het Ame rikaanse blad Life. MEXICO CITY Een onder in vloed van verdovende middelen wild geworden man, de 22-jarige Manuel Puerco Arroyo, heeft volgens de politie amok gemaakt, drie kinderen vermoord en acht personen gewond. Na een korte jacht werd hij gear resteerd. De jongeman doodde een van de kinderen door het kind op te pakken en het op straat neer te 9makken. Aanvallen TJET begin van vredesonderhandelin gen luidt nog niet het einde ln van oorlogshandelingen ln Vietnam. Al eerder maakten we een vergelij king met de gang van zaken destijds in Korea. Tijdens twee jaren van be sprekingen sneuvelden daar nog 20.000 geallieerden. De hernieuwe aanvallen in Zuid-Viet nam op steden, dorpen en militaire installaties komen dan ook niet als een verrassing. Vóórdat Hanoi met Parijs instemde als plaats voor inlei dende besprekingen werd er al ernstig rekening mee gehouden. Het is nog moeilijk na te gaan, of de aanvallen het werk zijn van de Viet cong, die daarmee van haar ongenoe gen blyk zou geven over het feit dat zi) niet rechtstreeks betrokken zal zijn bij de besprekingen tussen Hanoi en Washington. Eer lijkt echter, dat het nieuwe offen sief onderdeel is van een poging om Amerikanen en Zuidvietnamezen te dwingen, troepen te onttrekken aan de grootscheepse operatie in het noor den, waar de Noordvietnamezen moesten terugtrekken. Uiteraard hebben de aanvallen ook te maken met de komende onderhande lingen. Het behoort nu eenmaal tot de taktiek van de communisten, tegelij kertijd te onderhandelen èn te vech ten. als de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Een dergelijke taktiek stelt Hanoi in de gelegenheid de tegenstander onder politieke druk te zetten. De besprekin gen te Parijs zullen dan ook Ln sterke mate het karakter dragen van een psychologische oorlogvoering. Dat ook journalisten en diplomaten by de aanvallen in Vietnam niet worden ontzien hoeft niet te verbazen, als men weet dat de Vietcong al vele jaren systematisch plaatselijke autoriteiten vermoordt om haar doel tes kunnen bereiken. Demonstranten hebben aan dit aspect van de strijd in Vietnam nooit aan dacht geschonken. Zij gaan er wat ge makkelijk van uit, dat bij wat de Viet cong doet het doel de middelen heiligt. HOUSTON/LONDEN Op het moment dat in het zieken huis van de Stanford-universiteit te Palo Alto in Californië Joseph Rizor, de achtste patiënt ter we reld met een nieuw hart, over leed, voerde een medisch team van het St. Luke-ziekenhuis te Houston (Texas) vanmorgen een nieuwe harttransplantatie uit. Over de toestand van de twee Amerikanen en de Engelsman, die de morgen voordeel cêrisebowls 150 gram van 89 voor 79 niet duur we/ heerlijk FORT WORTH Zondagavond zijn acht negers om het leven ge komen bij een bomaanslag in een nachtclub te Fort Worth in Texas. Een klant was het restaurant uit gezet, kwam later terug en gooide een brandbom naar binnen. De klan ten vluchtten weg door de achter deur, maar verscheidene konden die niet meer bereiken. afgelopen twee weken een nieuw hart kregen, kwamen vanmorgen slechts gunstige berichten. De 40-jarige timmerman Rizor is niet overleden aan zijn nieuwe hart. Er traden complicaties op in de lon gen, waardoor de patiënt geen zuurstof meer kreeg. Frederich West, de eerste En gelsman met een ruilhart, kon zondag nog geen 48 uur na de operatie, reeds bezoek van zijn gezinsleden ontvan gen. Ze mochten de kiemvrije kamer van West niet binnen, maar konden hem door een raam zien. Ook mocht hij al lezen en naar de televisie kij ken. NIEREN West kreeg het hart van de 26-jari- ge Ierse bouwvakarbeider Patrick Ryan, die aan een hersenverwonding was overleden. Ryans lichaam kan misschien ook nog andere levens red den. De artsen hebben namelijk zijn nieren overgeplant op twee vrouwen. Dat deden ook de artsen in het St. Lukeziekenhuis te Houston, die de 48-jarige vertegenwoordiger James Cobb van een nieuwe nier voorzagen. De linkernier van de donor, een 15-jarige vrouw, werd overgeplant in het lichaam van een 41-jarige man. De toestand van James Cobb was vanmorgen zeer bevredigend. De 47-jarige Everett Thomas, die vrijdag een nieuw hart kreeg in Houston, maakt het ook uitstekend. Volgens de artsen is zijn ademhaling normaal en vertoont het nieuwe hart geen tekenen van afstoting. Het hart is afkomstig van een reeds op 15- jarigo leeftijd gehuwd meisje. BARNARD Zaterdag is in Genossa (Frankrijk) de 66-jarige Clovis Roblain, op wie \een mislukte harttransplantatie werd uitgevoerd, begraven. Geen van de artsen die de transplantatie hadden verricht woonde de plechtigheid bij. Uit Johannesburg komt het bericht dat prof. Chris Barnard een nieuwe transplantatie voorbereidt. Het me disch team en de prtiënt zijn gereed, het wachten is op een donor. DEN HAAG Het Nederland se schip Sinoutskerk heeft alle dertig opvarenden van de Griek se vrachtvaarder Thalia (3.999 ton), dat voor de westkust van Afrika, ongeveer 500 km ten zui den van Monrovia in brand staat, aan boord genomen. De 9.830 ton metende Sinoutskerk, eigendom van de VNS, heeft koers gezet naar Dakar om de geredden aan land te brengen. Het wordt daar morgenochtend verwacht. De Sinoutskerk was aanvankelijk van plan de Thalia op sleeptouw te nemen, maar de zich uitbreidende brand aan boord van de Griek, maakte dit onmogelijk. De brand brak zaterdagmiddag uit en verspreidde zich tot de ruimen. Het Nederlandse schip Streefkerk was het eerste dat de Thalia bereikte en zette, na een gewonde poetser aan boord te hebben genomen, koers naar Kaapstad. De Sinoutskerk nam zaterdagavond tien man van de Thalia aan boord en later, toen het gehele schip in brand stond de resterende twintig. Het VNS-schip was op weg van het Verre Oosten naar Rotterdam. OMMEN Een dodeljjk gewonde man strompelde gistermiddag uit een auto, belde aan een woning, bracht nog uit dat hy met een mes gestoken was en zakte vervolgens in elkaar. Per ziekenauto werd hy naar het zie kenhuis in Hardenberg gebracht, waar hy by aankomst bleek te z(jn overleden. Het bleek de 29-jarige koopman W. B. uit Brucht by Har denberg te zijn. De rijkspolitie te Ommen begon in samenwerking met de rijksrecherche te Zwolle onmiddellijk een groot- scheepsonderzoek, dat de gehele nacht heeft voortgeduurd. Gearresteerd werd de 19-jarige woonwagenbewo ner B. Hij bevond zich in Balkburg. Vandaag is sectie op het stoffelijk overschot verricht. Vermoed wordt, dat een oude vete in het spel is. WASHINGTON De telefonisten staking in de VS, die 18 dagen heeft geduurd is voorbij. Voor de employe's van de telefoondienst is een nieuw, drie jaar lopend, looncontract afgeslo ten. 1//W MA SStEF MAHONIEj 44 AN CM <5 VOOR. A LUERLE t WATCJ N/6TM/V3 VERGETEN. (KAR OOK HANGEN) I' fÏtl Al Inzenden aan I lAAl Bureau van dit blad naam: Ij straat: P'aats: Ontvang ik een aVt""!" ""'"'lolt I D» nieuwe abome?kw?i.S'er'lnlfP<>r. Ij veertien dagen g ral ia. '9 onze kfant Mijn naam betaalt.- O Mtje zwart maken Perkwartaa, DpermMn(| naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1