Massa-media dragen wèl bij tot meningsvorming Het gazon is een handboekje waard Gevaren aan zelfstandig worden van Oost-Europa Deen Lykke moest in Zesdaagse opgeven Voltooid commentaar op Heidelberger Agrippa's dochter Zoetwatervissen in fraaie gids BENZINEPRIJS VRIJGEGEVEN Dr. Verhoeve niet eens met prof. Rooy Revanche Pijnen in ronde België Congres in Amsterdam Oudenrijn gereed in november Geen Expo in Amsterdam Zwemdiploma behaald? Tóch maar overdoen 9 1ATER DAG l MEI 1968 Met het Credere Christo, door ds. J. Rinzema en ds. L. Schuurman en Het voornaamste stuk der dankbaarheid door ds. A. Th. Besselaar, ds. Th. Delleman, ds. H. M. Kuiten, ds. J. M. van Minnen, ds. L. Ringnala, ds. J. M. Vlijm, ds. H. Volten en ds. K. Welbedacht is de door De Graafschap, Aalten verzorgde uitgave De nieuwe commentaar Heidelbergse Cate chismus voltooid. Gereformeerde studentenpredikanten hebben samen de zes delen geschreven, die een eigentijdse bespreking van de be kende geloofsbelijdenis bevatten. Maar deel zes (zondag 45-52) is meer. Hierin worden ook, in zes hoofdstukken, aspecten van het gebed behandeld. Het tweede deel behelst de zondagen 14-19. De andere delen hebben wij reeds besproken. De zes boeken bieden predikanten vele aanknopingspunten voor hun preken, maar bovenal zijn ze geschikt om door gemeenteleden te worden gelezen. Juist in een tijd, waarin zoveel op losse schroeven wordt gezet, is het goed, te bestuderen wat de Kerk door de eeuwen heen heeft beleden. (Deel n 180 blz., 10,75; deel VI 240 blz., ƒ14,75). Noorwegen fascineert Het boek Noorwegen, land, volk en cultuur van H. D. Baars, geeft, mede door de prachtige foto's een impone rend beeld van een met veel natuurschoon gezegend land en zijn bewoners. De Noren, vooral in de bergen, zijn te genover de vreemdeling wat schuw, maar vriendelijk en vooral eerlijk. Hun isolement wordt nu doorbroken als ge volg van de aanleg van auto banen en spoorwegen. Wie als toerist naar Noorwegen trekt, heeft aan deze uitgave van het Wereldvenster, Baarn een instruerende gids. (232 blz., 17,50). Hallwag-boekjes De Nederlandse uitgave van de in Zwitserland en Duitsland reeds populaire Hallwag-boekjes ziet er goed uit. Ze zijn gemakkelijk mee te nemen en berekend op veelvuldig gebruik. De goede kleurendruk van de vele il lustraties is een belangrijk onderdeel van het instructie ve karakter van dezé boekjes. Verschenen zijn thans: Schel pen aan het strand, Het aqua rium, Kleine tuinen en Al- penbloemen. Een verzorgde uitgave van Zomer en Keu- ning, Wageningen. 4,90 p.d.). Maan en vnur Onder de titel De maan en het vuur, geeft De Bezige Bij/Meulenhoff, Amsterdam in een voortreffelijke verta ling van Max Nord het meesterwerk van de Turijnse schrijver Cesare Pavese, een man die op het toppunt van zijn literaire roem een einde aan zijn leven maakte, omdat hij zijn teleurstellingen over falende menselijke relaties niet kon overwinnen. Levensbeschrijving en ro manthema vallen hier nage noeg samen. Geen opwekkend boek, wel een soms poëtisch verslag van liefdestoenaderin gen en het besef van de on toereikendheid van de mens die verhoudingen te continue ren. (195 blz. 8,50). Dit is het omslag voor De Thora in de Thora, waarvan reeds een tweede druk nood zakelijk bleek. Puberteit In Amaryllis en het atoom verhaalt M. van Nuis-Zuide- ma in vrij vlotte trant de be levenissen van de hbs-er Daan in de verhouding puber/ ouders/school. Amaryllis is een wat vreemd meisje en het atoom een verhaal dat Daan schrijft vanuit zijn eigen spanningen. Verschenen bij La Rivière Voorhoeve. Zwolle. (190 blz., 'f 5,90). Zwart kontrast Dolf Koning vertaalde voor Hollandia, Baarn de roman Zwart kontrast van Hall Ben net. Een boek over de harde wereld in Virginia, waar de hartstocht heerst, waar de huizen van vroegere planters worden bewoond door negers die op hun wijze de oude tijd imiteren en de medemens naar huidskleur beoordelen. Deze roman is een aanklacht tegen wat mensen elkaar en zichzelf aandoen. (357 blz., ƒ16,90). Dat Howard Fast een boei ende historische roman kan schrijven, heeft hij o.a. met de ook in ons land bekende boeken Spartacus en Mijn roemrijke broeders bewezen. Aan deze Nederlandse versies is nu toegevoegd Agrippa's dochter, in een vertaling van G. de Bruin verschenen bij Erven J. J. Tijl, Zwolle. Het verhaal speelt in Israël, toen Agrippa II over Galilea heerste, terzijde gestaan door zijn zuster Berenice, de rood harige prinses die later, via een gedwongen huwelijk met haar oom Herodes, koningin van Chalcis werd. Deze doch ter van de eerste Agrippa was berucht om haar hard vochtigheid en haar politieke escapades; door velen gehaat, maar door anderen aanbeden. Natuurlijk brengt een schrijver veel van zichzelf in een roman. Het is zijn fan tasie die de historie tot leven brengt, doch daarbij is het zaak dat hij de realiteit geen geweld aandoet. Howard Fast slaagt erin zijn lezer te ver plaatsen naar wat deze on dergaat als de authentieke sfeer. Met de strijd tegen de Ro meinse overheersers als fel kleurige achtergrond, plaatst hij Berenice en de haar om ringende figuren in een zo boeiende en overtuigende ka raktertekening, dat men, on danks alles, aan het eind zelfs enige sympathie gaat voelen voor Agrippa's harde dochter. (414 blz., 10,90). Elsevier, Amsterdam lanceert een bijzonder fraai verzorgd boekje over alle bekende zoetwatervissen die in Europa voor komen. Getracht is zoveel mogelijk de waarheidsgetrouwe kleuren weer te geven, waarbij typische bijzonderheden als leefgebied, voedsel, voortplanting, ontwikkelingsstadia, enz. ruime aandacht krijgen. Determineertabellen en een register maken het zonder meer mogelijk een bepaalde vissoort in enkele ogenblikken thuis te brengen. Naast het encyclopedische gedeelte van het boek zijn er enkele hoofdstukken toegevoegd die de biologie en de leef wijze van de zoetwatervis behandelen. De bekende sportvisser en publicist Jan Schreiner verhaalt over de vangmethoden voor de verschillende vissoorten. Deze zoetwatervissengids, door de visserijbioloog dr. R. Boddeke uit het Deens vertaald, is voor iedere sportvisser een boeiend boekje (224 blz. met ca. 1000 illustraties, in twee of vier kleuren, 19,50). Een pagina uit de met vele sublieme kleurendrukken ge- illustreerde Zoetwatervissen- gids. Uw gazon, is een door Rob Herwig voor L. J. Veen's Uit geversmaatschappij, Amster dam samengesteld boekje vlot geschreven en zeer instructief voor iedereen, die een gazon wil aanleggen en onderhouden. Auteur is de in Sassenheim wonende zoon van de bekende schrijvende plantenexpert A. J. Herwig. In feite is dit het eerste wezenlijke handboekje over dit onderwerp. Het is op zo'n prettige manier compleet, dat het zeker zijn weg wel zal vinden. Uitvoerig wordt ingegaan op de verschillende soorten gazons, de meest geschikte grassoorten en mengsels daarvan, al het noodzakelijke voorbereidende werk, de aan leg zelf, het maaien en verde re onderhoud. Aparte hoofdstukken zijn gewijd aan onkruidbestrij- ding. Ook is in dit door vele tekeningen en foto's verluchte boekje een lijst van rassen en kwekers opgenomen. De schrijver neemt geen blad voor dt mond, waar hij op grond van zijn ervaring en kennis meedeelt: „De handel in graszoden kan voor 95 pro cent worden gekenmerkt als oplichterij; voor een zeer ho ge prijs wordt gewoonlijk ontstellende rommel geleverd zodat ook al hierdoor aan zaaien de voorkeur moet wor den gegeven". (120 blz. ƒ7,90). Problemen Van Dolf Kloek verscheen bij Zomer Keuning, Wage ningen Dokter in de fabriek. De problemen van Wout, me disch student die zijn studie niet afmaakt, maar zich in koopt als directeur van een papierfabriek, worden gemak kelijk en nogal onwaarschijn lijk opgelost. (255 blz., 6,50 - in Spiegelserie 3,25). Biologie van de arbeid In de reeks „Wereldakade- mie", waaraan in ons land de uitgevers W. de Haan en J. M. Meulenhof deelnemen, is onder de titel Biologie van de arbeid een studie verschenen vin professor O. G. Edholm, hoogleraar fysiologie aan de University of Western Onta rio en hoofd van de afdeling fysiologie van het Canadese nationale Institute for Medi cal Research. In dit boek worden de fysiologische, psy chologische en anatomische eigenschappen van de mens in zijn relatie tot de arbeid in eenvoudige taal onder de loep genomen. (256 blz., 9,50). Levende bezems Levende bezems waren de knechtjes van de Italiaanse schoorsteenvegers van de vo rige eeuw. Ze kwamen uit Tessin, arme streek in Zwitserland, vanwaar ze over de grens werden gesmokkeld. Levende bezems heet het aar dige jeugdboek van Lisa Tetzner. Bij de eerste uitgave schreef zij: „Ik hoop maar dat jullie van Giorgio, de kleine held uit dit verhaal, zullen gaan houden". De der de druk levert het bewijs: de vier delen zijn nu in één band uitgegeven (bij Ploegsma, Amsterdam) in vertaling van A. Winkler-Vonk. Tekening van George van Raemsdonk maken het boek des te aan trekkelijker. (390 blz., ƒ14,90). Drs. Westerterp op bijeenkomst van christen-democraten: DEN HAAG Pomphouders, aan gesloten bij de Bovag, zullen zich voortaan niet meer behoeven te hou den aan de door deze organisatie vast gestelde verkoopprijzen voor benzine. Het college van beroep voor het be drijfsleven, heeft gisteren de prijsbin ding ontbonden. Dit betekent, dat elke pomphouder zelf mag beslissen voor welke prijs hij zijn benzine wil ver kopen, mits hij niet uitgaat boven de geldende maxima. Voor de automobilist zal het besluit waarschijnlijk weinig voordelen met zich brengen. De winstmarge voor de pomphouders is namelijk maar vijf cent en dat laat vrijwel geen prijsver laging meer toe. AMSTERDAM De stelling van prof. Rooy, dat „de pers geen meningen maakt, maar die slechts weergeeft", gaat mogelijk op voor een enkel persorgaan of omroeporganisatie, maar over het geheel genomen dragen de ROTTERDAM Charles Ruys, sa men met Siemon Waardenbürg orga nisator van de Rotterdamse Zesdaagse, stapte vrijdagmiddag met een somber gezicht door de Energie hal. Op doktersadvies had de Deen Lykke de strijd moeten staken, waar door een van de favoriete en meest aantrekkelijke koppels uit het gehele gezelschap uiteen viel. De Deen was donderdagavond samen met de Duitser Renz betrokken geweest bij een ogenschijnlijk weinig spectacu laire valpartij. Na een eerste onder zoek stapte Lykke gistermiddag toch weer op, maar al snel bleek dat het niet ging. De Deen had een ontzette schouder en een bloeduitstorting bij de enkel. Ruys koppelde de overgebleven Deen Eugen toen aan de Engelsman Hil loverigens wetend dat dit slechts een organisatorische noodgreep was. Hill reed alleen door de baan wegens het uitvallen van de onervaren Hol mes. Het duo Eugen-Lykke, dat dit jaar verscheidene Zesdaagsen won, was juist in de slag om het de leiders Post en Sercu erg moeilijk te maken. Gelukkig kwam er gisteravond weer volop spanning toen Bugdahl/Duyn- dam een geslaagde tegenaanval inzet te en op gelijke hoogte kwam met VERVIERS René Pijnen, die donder dag in de vijfde etappe van de ronde van België voor amateurs een achterstand van ruim vijf minuten opliep, heeft zich vrij dag gerevancheerd door op de tweece plaats te eindigen in de eindsprint met de Belgen Dlerlckx en De Block. Dlerlckx won de sprint van het drietal dat een kleine minuut voorsprong had aan het slot van de 158 km lange etappe van Hoegaar- de naar Vervlers. In het algemeen klasse ment is Pijnen nu tiende. De uitslag van ce zesde etappe, 158 km van Hoegaarde naar Vervlers is: 1. Dle- rickx (B) 3 uur 51 minuten en 15 seconden, met tijdsvergoedlng 3.50.45, 2. Pijnen <N) 3-51.15. met tijdsvergoedlng 3.51.00, 3. De Block IB) 3.51.15. Algemeen klassement: 1. De Vlaeminck (B) 20 uur 9 minuten 48 seconden, op 1 minuut: 2. Van de Vijver (G-B). op 1.33: 3. Op de Beeck (B). op 2.52: 4. Dlerlckx <B). op 5.27: 5. Reynlers (B). op 10.11: 10. Pijnen <N). op 10.59.15: 15. Zoetemelk <Nj. op 12.47: 30. Rentmeester (N>, op 1S.16: 31. Hooger- helde (N). op 21.56: 38. De Groot <N). op 15.39: 46. Harings (N), op 34.30: 50. Bogers <N). Post/Sercu. De 4000 toeschouwers in de E-hal genoten er van. Overigens heeft Post duidelijk aan getoond in Rotterdam voor eigen pu bliek te willen winnen. Dat bleek wel bij de premiesprints die werden ge houden. Bijzonder snel ging het in de koppelkoers van 34 minuten, waarbij de favoriete koppels de overige deel nemers geen enkele kans lieten. STAND De stand was vrijdagavond om 23.00 uur: 1. Post/Sercu (Ned/Belg) 166 pnt; 2. Bug- dahl/Duyndam (W-Dld/Ned) 139 pnt., op 3 ronden: 3. Renz/Koel (W-Dld/Ned) 69 pnt. op 7 ronden: 4. Van der Lans/Lawrie (Ned/Austr) 228 pnt., 5. Verschue- ren/Seeuws (Belg) 77 pnt.. De Roo/Sever- eyns (Ned/Belg) 47 pnt., op 9 ronden: 7. De Wlt/Bongers (Ned) 144 pnt., 8. Eugen/Hlll (Den/Eng) 95 pnt., op 16 ronden: 9. Gros- Simlinghaus/Legrand (W-Dld/Ned) 97 pnt.. op 19 ronden: 10. Brouwer/Verdoorn (Ned) 103 pnt-, op 22 ronden: Hartelano/Halls (Sp/Eng) 64 pnt. i Albert van Midden heeft zijn positie in het klassement van de Toekomstzesdaagse versterkt. Van Midden won de tweede se rie van de strijd der amateurs over 25 minuten en versloeg daarna in de sprint Verwey, die de andere manche winnend had beëindigd. Het klassement Is r.u: 1. Van Midden 37 pnt., 2. Koopman 23. 3. Ten Tijde 21, 4. Verwey 17,5, Van Bastelaar en Moret 14. 7. Van Dorth en Trompert 11, 9. Van Duy- venbode 8, 10. Van Dalsen 5. Zaterdagmorgen na de neutralisatie van 03.00 uur luidde de stand in de Rotterdamse wielerzesdaagse: 1. Post/Sercu (Ned./Belg.) 200 pnt. 2. Bugdahl/Duyndam (Dld./Ned.) 167 pnt. Op drie ronden: 3. Renz/Koel (Did/ Ned) 74 pnt. Op 7 ronden: 4. Van der Lans/ Lawrie (Ned/Austr) 185 pnt. 5. Verschueren/ Sceuws (Belg.) 108 pnt. 6. De Roo/Severeyns j (Ned/Belg) 54 pnt. Op 9 ronden: 7. Bongers/ De Wit (Ned) 183 pnt. 8. Hill/Eugen (GB/ Den.) 132 pnt. Op 18 ronden: 9. Legrand/ Grosslmlinghaus (Ned/Dld) 112 pnt. Op 19 [ronden: 10. Brouwer/Verdoorn (Ned) 124 pnt. Op 22 ronden: 11. Hortelano/Halls (Sp./ GB) 92 punt. FC Köln in finale Duitse voetbalbeker KEULEN FC Köln heelt zich vrijdagavond geplaatst voor de eindstrijd van het tornooi om de Duitse voetbalbeker. Voor 53.000 toeschouwers versloeg het Borussia Dortmund, dat voortdurend onder Keulse druk stond, met 30. MONTLUCON Daan Holst heeft vrijdag de eerste etappe van de ron de van La Combraille gewonnen. De Amsterdammer was in deze eerste rit van de ronde in Midden-Frankrijk in de eindsprint sneller dan zijn veertien medevluchters. massa-media wel degelijk bij tot de meningsvorming. Dit. is het oordeel van dr. J. Ver hoeve. directeur-generaal voor de volksontwikkeling en de recreatie, die vanmorgen sprak op het congres „Grenzen en grendels in de massa communicatie", dat georganiseerd werd door de beroepsvereniging van creatieve televisie-medewerkers (Groep 73), de Vereniging voor radio- en televisie-onderzoek en de Neder landse vereniging van journalisten. De uitspraken van de media heb ben ongetwijfeld voor velen in onze cultuur van het geschreven woord een normatief karakter. Daarbij maakt het overigens voor het publiek weinig verschil of de redactie of een deskundige aan het woord is. Dr. Verhoeve herinnerde in dit verband aan bepaalde meer of min der gewetensvolle campagnes, zowel in het buitenlanfd als hier, om een persoon, instituut, opvatting of zelfs groene haring in diskrediet te bren gen. Deze bleken dikwijls beslist niet zonder resultaat te blijven. Vooroordelen Wel kon dr. Verhoeve grotendeels akkoord gaan met een andere stelling van prof. Rooy: „Als algemeen een bepaalde mening heerst dan doen de msasamedia hier niets aan, zelfs wanneer zij dag aan dag een ander standpunt prediken". We weten allen, aldus dr. Ver hoeve, hoe stenk de oordelen en vooroordelen zijn die wij van 'huis- uit hebben meegekregen maar toch zal de (dagelijkse) beïnvloe ding door pers of televisie niet zonder gevolg blijven, al is het alleen al, doordat meer informatie wordt verstrekt dan waarover de kijker (lezer) tevoren beschikte. Aanleiding De directe aanleiding tot dit con gres was de uitspraak van minister Klompé (erm), „dat het zeer wen selijk zou zijn, wanneer men zich bij de omroep wat meer zou gaan bezinnen op wat nu wel en wat zeker niet op het scherm gebracht ikan worden en welke normen hier bij moesten worden gehanteerd". Na de openingstoespraak van dr. Verhoeve ging prof. Rooy, die hoog leraar is in de leer der communica tiemiddelen aan de Universiteit van Amsterdam, uitvoerig in op deze problematiek. Kritiek Kritiek is voor iedereen bijzonder heilzaam, dus ook voor degenen die massacommunicatie bedrijven, zei hij. Zo goed als de communicatoren zelf telkens weer de stoute schoenen aantrekken om zich over anderen in kritische zin uit te laten of ande ren te schokken, moeten zij het kun nen velen, dat die anderen wat hen betreft hetzelfde doen. Zij moeten zich niet snel tegen de haren in gestreken voelen. Ook een afweerhouding tegenover be paalde prestaties van de massa media bewijst volgens prof. Rooy dat er juist een contact tot stand is gekomen en dat de „boodschap" is overgekomen, zy het dat deze wordt verworpen. Sancties In de omroepwetgeving worden tot veler droefenis speciale sancties op een handelen in uitzendingen, dat gevaar oplevert voor de veilig heid van de staat, de openbare orde of de goede zeden gehandhaafd. De pers heert zich alleen te verant woorden tegenover de onafhanke lijke rechter terwijl de omroep instellingen bovendien op grond van de Omroepwet aan een speciaal tuchtrecht zijn onderworpen, rotterdammer 8. 13c mach cornet pva „Deze grendel ontsiert ons stelsel van vrijheidsrechten". Wanneer men voor de omroep en zijn medewerkers op zichzelf bepaalde normen aan vaardt, maar vreest dat deze kunnen worden toegepast, dan moet men vol gens prof. Rooy niet kind met het badwater willen weggooien, derhalve niet het bestaan van normen ont- kennenn. Onveranderd dividend Technische Unie AMSTERDAM De Technische Unie N-V. heeft over 1967 een bevre digende ontwikkeling te zien gegeven hoewel' het jaar met zorg werd tege moet gezien in verband met de hier en daar optredende recessie. Er werd een nettowinst geboekt van ƒ2.290.936 (in 1966 ƒ2.285.688). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend uit te keren van zeventien procent. DEN HAAG „Wij hebben geen enkel belang bij Balkanisatie van Oost-Europa. Er zijn ook gevaren verbonden aan het zelfstandig wor den van de Oost-Europcsc landen". Dit zei het KVP-Tweede Kamerlid drs. Th. E. Westerterp vrijdag op de jaarlijkse bijeenkomst van het Ne derlands equipe van de Europese Unie van Christen-Democraten, in Scheveningen. Zij opmerking lokte een aantal kri tische vragen uit van dr. K. Hahn. Deze noemde een dialoog tussen Oost en West van groot belang vooral nu enkele Oost-Europese landen hieraan behoefte hebben. De vraag is slechts met welke landen willen we spreken; met Polen en Oost-Duitsland of met Tsjechoslowakije en Roemenië, al dus dr. Hahn. De heer Westerterp was het hiermee wel eens. Hij waarschuwde echter voor een te snel reageren op de Oost-Europese ge beurtenissen, waardoor Rusland zich gedwongen zou zien in te grijpen zo als in 1956 in Hongarije is gebeurd. Veiligheid Het CH-Tweede-Kamerlid mr. C. A. Bos sprak over enkele aspecten van de Europese veiligheid. Hij ont kende zoals een vragensteller sug gereerde dat de NAVO-landen te veel aandacht besteden aan Oost-Eu ropa en te weinig aan de ontwikke lingen in het Middellandse-Zeegebied. Juist voor de veiligheid in het Mid dellandse-Zeegebied heeft de NAVO haar contacten met Griekenland ge handhaafd omdat anders Turkije geïsoleerd zou worden, betoogde het CH-Tweede-Kamerlid. Hij bepleitte voorts instelling van een nationaal vredeslnstituut, dat studie over DEN HAAG Het klaverblad Ou denrijn, dat in de plaats zal komen van het verkeersplein, zal naar ver wachting in november in gebruik kunnen worden genomen. Dit heeft de minister van verkeer en wa terstaat, drs. J. A. Bakker, meege deeld in antwoord op opmerkingen van Eerste-Kamerleden over de be groting 1968 van zijn ministerie. Verschillende onvoorziene omstan digheden hebben geleid tot een ver traging in het gereedkomen. In de eerste plaats de conclusie dat het aantal rijstroken op de (thans) gedu rende de tweede fase in gebruik zijn de verbindingswegen met nog een moest worden vermeerderd. De uitbreiding van het aantal rijstroken heeft echter tot resultaat gehad dat alleen nog op bijzonder drukke dagen vertraging van beteke nis optreedt. vraagstukken van oorlog en vrede kan verrichten. Hij achtte het van belang dat West- en Oost-Europa ook op econo misch terrein contacten legden ten einde door economische betrekkin gen' de vredessituatie te versterken. Spreker meende dat het weinig zin heeft als Nederland uit de NATO zou treden. Dit lost niets op en bovendien maakt het de onderhandelingspositie van het Westen zwakker aldus de heer Bos. China De derde spreker prof. dr. P. H. Kooijmans (a.r.) bepleitte toelating van China tot de Verenigde Naties. Hierbij moet een zodanige regeling getroffen worden voor Formosa dat dit land ook lid van de V.N. kan blijven, aldus prof. kooijmans. Mr. B. W. Biesheuvel, die onder de toehoorders was merkte op een vraag uit de zaal, bij interruptie op dat de buitenlandse politiek geen knelpunt vormt in de verhouding tussen KVP, ARP en CHU. Dit is ook In het gesprek van de 18 'duidelijk gebleken, aldus de AR-fractieleider. De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door dr. A. Veerman, vl- ce-voorzitter van de AR; CH-voorzit- ter drs. A. D. W. Tilanus en KVP-vl- ce-voorzitster mej. T. Kok. Voorts waren aanwezig de staatssecretaris sen Krulslnga, Haex, Van Veen, Grosheide, Duynstee en Grapperhaus. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteravond besloten ons land niet aan te melden ais gegadigde voor het houden van een wereldtentoonstel ling in 1976. Het .besluit ls genomen „na afweging van andere prioritei ten", aldus de RVD in een commen taar. De regering heeft zich laten ad viseren door drs. A. H. M. Merkies van het Centraal Planbureau en ir. H. C. Gelderloos van de Amster damse dienst van publieke werken. Beide heren zijn o.m. naar Montreal geweest om daar na te gaan hoeveel geld de wereldtentoonstelling daar vorig jaar heeft gekost en wat er voor komt kijken om een expo te organiseren. Wanneer Nederland zich wel zou hebben aangemeld, zou Amsterdam de enige plaats zijn ge weest, die in aanmerking zou zijn gekomen. Het regeringsbesluit is inmiddels ter kennis gebracht van de internati onale organisatie voor de wereldten- toonstellingen in Parijs, die de defi nitieve beslissing neemt over de plaats van de tentoonstelling. Oplossing De oplossing moet dan hierin gevon den worden dat binnen een instelling: in de eerste plaats duidelijke interne regelingen worden vastgesteld, die enerzijds de vrijheid van programma makers in het algemeen of, voor be paalde soorten programma's in het bijzonder, anderzijds de bevoegdheden van degenen, die binnen die instel ling topzicht uitoefenen omschrijven. In de tweede plaats vaststelling van interne procedures volgens welke binnen ine instelling, evenzeer duide lijk aangewezen, bevoegde instanties de beoordeling uitvoeren en volgens welke rijzende conflicten op behoor lijke wijze tot een beslissing kunnen worden gebracht. De ethiek Dr. E. Diemer, hoofdredacteur van onze Kwartet-bladen, zei dat de dag bladpers naar zijn oordeel aan rede lijke eisen van ethiek voldoet. In verband met de concentraties merkte dr. Diemer op dat de ethiek gericht moet zijn op een behoorlijke uitoefening van het beroep en dus bedacht maken op mogelijke bedrei gingen ervan. Het verschijnsel van de persconcentraties moet zijns in ziens genuanceerd worden benaderd. Diversiteit binnen het perswezen is stellig een waarde, zei hij, daarnaast echter ook dat de pers op verant woorde wijze kan voldoen aan haar functie. Beide kanten van de zaak gelden derhalve die van de redactie, ook in sterke mate de ethiek van de uitgever. KONINKLIJKE NEDERLANDSE ZWEMBOND - Oi.*^u0i#v«r3eB vsr:<Ja<«i -1(5-^-57 V d» Bchtwjifds gtt(«ia; i V'Kirbur." Of D«.OMA Z. In feite gaat het evenwel om een rivaliteits- en een geldkwestie. Wat dat laatste betreft: zwemverenlgin gen krijgen voor elke afgezwom men, geslaagde kandidaat subsidie en die wil men niet missen. Een extraatje is een vereniging van harte gegund, maar zo? Heel bont maakte het in dit ver band de jonge Algemene Voor- burgse Zwemvereniging in haar laatste verenigingsnummer. Terwijl KNZB en CRM samen de uniforme diplomering tot stand brachten, staat in dit blad over deze zaak under meer te lezen: „Wij, AVZV-ers zijn als vereniging lid van de KNZB. Logisch is dus, dat wij volgens de KNZB te werk gaan. Daarbij hebben wij dan ook gesteld, dat een ieder die een schooldiploma gaat zwemmen en hiervoor slaagt, dit bij AVZV moet overdoen in zijn eigen groep. Kort gezegd: een schooldiploma telt bij ons niet, omdat dit niet erkend wordt door de KNZB". Onjuist (Van een onzer redacteuren) VOORBURG 1=1 Zwemmen wordt onder de jeugd zeer gepropageerd en terecht, want het is gezond en het kan in ons waterrijke land lijfsbehoud betekenen. Ieder kind zwemvaardig is een ideaal, dat zo wel de zwemverenigingen in den lande (KNZB) als de overheid (de partement van CRM) nastreven. Er valt nog heel wat te doen, want nog altijd verlaat 43 procent van de leerlingen de lagere school zon der dat zij de zwemkunst machtig zijn. Omdat zwemverenigingen niet de hele jeugd kunnen, bereiken, is er het schoolzwemmen gekomen. KNZB en CRM hebben uniforme zwemdiploma's, die niet alleen ge lijke geldigheid bezitten dat is zelfs officieel vastbelegd maar er ook hetzelfde uitzien. Behalve dan, dat in het ene geval het KNZB-embleem erop staat af gedrukt en een KNZB-official het heeft getekend en er in het andere geval het Nederlandse wapen op prijkt, alsmede de handtekening van de heer Van Nieuwenhuyzen Kruseman, hoofd Afdeling lichame lijke vorming en sport van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Merkwaardig Maar nu doet zich de merkwaar dige praktijk voor, dat heel wat zwemverenigingen die schooldiplo ma's niet erkennen. Laat een kind vol trots zijn schooldiploma A, B of C aan zijn verenigings-instructeur zien, dan loopt het in vele gevallen de kans te horen: „Ja, maar dat geldt bij ons niet. Dat moet je bij ons overzwemmen". Ook het omgekeerde schijnt hier en daar het geval te zijn: de schoolinstructeur acht dan het KNZB-diploma kennelijk onvol doende. Daar komen van de ouders vra gen over. Uiteraard. En dan zou de aap uit de mouw moeten komen. Maar nee, hoor. Er komen verhalen van hoger niveau; dat het zo orga nisatorisch gemakkelijker is, enzo voorts. Een bedenkelijk stukje valse voorlichting. Want volgens de KNZB (eigen woorden van de heer L. C. Sweerts, secretaris commissie elementair zwemmen KNZB) is dit „daverende onzin", terwijl de heer Van Nieuwenhuyzen Kruseman van CRM een soortgelijke reactie liet horen. Hij zei nog: KNZB en wij werken in de grootste harmo nie: op landelijk niveau is er van geen enkele rivaliteit sprake. De heer Sweerts tenslotte: het is wel een beetje begrijpelijk, want een vereniging wil zijn subsidies niet missen en een schoolinstruc teur wil ook graag rapporteren, dat hij het nodige gedaan heeft. We kennen deze zaak overigens en zul len op korte termijn proberen* het euvel uit de wereld te helpen. MINISTERIE VAN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN MINISTERIE VAN CULTUUR. RECREATIE EN MAATSCHAPPELIJK WERK i. i< V008BUk",ot ZWlMINBiCHlING

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9