Zijlstra kan visie niet waar maken Optimistische stemming op de effectenbeurs Sportvliegtuig MET HET KUNT U KWARTET VLIEGEN WAARHEEN U WILT Pleiten bij nazi's was hard bedrijf Nog geen wijziging van Duits vervoersbeleid OORKONDE LUCHTDOOP Fondsenbezit Voor tiende keer hart overgeplant Hallo MrsTerrific, er is nu een snellere manier om goedkoop naar Canada te vliegen, van met een Uitvoerig overleg regionale zenders Min. De Block naar Tsjechoslowakije De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Geen maatregelen tegen broodprijs El a 7 ZATERDAG 4 MEI 1968 Kritiek van N.F.F. UTRECHT De president van de Nederlandse Bank, dr. J. zyistra, kan zijn pessimistische visie op de loonin- flatie niet waarmaken. Evenmin is hij er in gestaagd zijn doelstellingen voor de politiek van het evenwicht in de beulingsbalans te rechtvaardigen. Met - kritische opmerkingen heeft drs. J. van der Hoeven, econo misch,. medewerker van het N.V.V., het jaarverslag van de president van de Nederlandse Bank op de korrel genomen. De N.V.V.-functionaris vindt zelfs, dat de huidige economische gang van zaken nie'c ongunstig is, met uitzon dering dan van de structurele werk loosheid. Ter bestrijding daarvan heeft de vakbeweging al vaak voor gesteld de vette goud- en deviezen voorraad aan te spreken. Dr. Zijlstra verzet zioh daartegen, omdat hij een bestedingsinflatie vreest, waardoor verder terugdringen van de looninflatie nog moeilijker zou worden. Drs. van der Hoeven trekt daaruit de conclusie, da'c de werkloosheid bij dr. Zijlstra wel de gelijk een functie heeft in zijn even- wichtspolitiek. „In ieder geval weten wij nu, dat de werklozen de last zul len moeten dragen van een even- wiehtspolitiek volgens de normen van Zijlstra". Drs. van der Hoeven vreest tenslot te, dat de opvattingen van dr. Zijlstra grote invloed zullen hebben op het regeringsbeleid met betrek king tot de lonen en de inkomens- en vermogensverdeling en de werkloos heidsbestrijding. Mrs. Terrific (de enige vliegende oma) kan haar krachtpillen wel weggooierf. Van nu af vliegt ze sneller, veiliger en bijna net zo goedkoop met de CPA. Leest u maar even hoe voordelig ons nieuwe tarief is. De vrouw die met haar man naar Canada vliegt (op familiebezoek, met vakantie, voor zaken of gewoon even op en neer naar Montreal) hoeft geen cent meer te betalen voor haar terugreis, En ook de kinderen vliegen gratis terug. Uw familie in Canada is door deze gunstige regeling van de CPA opeens honderden guldens dichterbij gekomenl Trouwens, als u eenmaal in Canada bent, dan wordt het nóg gunstiger. Want u kunt heel Canada 'doen' voor de halve prijs. Ook meneer krijgt dan 50% korting. Vlieg op eigen kracht naar uw reisbureau en vlieg dan met de CPA voordelig naar Canada. CANADIAN PACIFIC Al RUN ES FINANCIEEL WEEKOVERZICHT AMSTERDAM De goede ondertoon, die vorige week op de effectenbeurs heerste, is deze week uitgegroeid tot een uitgesproken optimistische stem ming. Onder invloed van buiten landse aankopen, die gebaseerd waren op gunstige cijfers van de betrokken concerns, werden vooral de prominente groeifond- sen gefavoriseerd. Hierbij traden aiC«ie™/Pip«r Chtrokct Het KWARTET geeft u vleugels (Van een onzer redacteuren) ZESTIENHOVEN Dat biykt by vele abonnees te zyn ingeslagen: de Kwartet-rond vluchten z(jn al populair voor dat ze beginnen (op 15 mei). Op onze kantoren in Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht en Delft en bij onze bijkantoren z(jn al vele tientallen aanmel dingen binnen gekomen. De aanmeldingen waarvoor is be taald zijn inmiddels doorgestuurd en binnenkort krijgen deze vlie- gers-in-spé hun instapkaart plus ver dere informatie. U weet wat u moet doen om straks ook de sensatie te ondergaan van een rondvlucht van 25 minuten in een sportvliegtuig: alleen de bon (die u elders in de krant vindt) invullen, opsturen en 27,50 gireren of te stor ten bij een van onze kantoren. Een voudiger kan het al niet. U bent dan bij wijze van spreken startklaar voor een veilige vlucht in een van de NLS-toestellen vanaf Zestienhoven. Waarheen? Wel. dat mag u zelf be palen Wilt u de Delftse grachten eens uit de lucht zien. vooral Koninklijke Olie, Philips en Unilever op de voorgrond. De overeenstemming tussen Ame rika en Noord-Vietnam over Pa rijs als ontmoetingsplaats maak te internationaal een goede in druk. Intussen is de goudprijs op de vrije goudmarkt deze week verder geste gen. waaruit blijkt, dat het in de monetaire wereld r.og niet rustig is geworden. Als vanzelf wordt het oog gericht op de Ver. Staten, waar de inflatie nog niet gestuit is. Volgens de deskundigen van de j OESO wordt de economische en mo- I netaire wereldsituatie in het bijzon- i der bepaald door de inflatie in Ame- j rika. De groei van de economie met 6 procent per jaar is grotendeels te wijten aan inflatore tendenzen en wil het een gezonde situatie ginds wor- den. dan moet snel de marsroute ver- anderen. Dan zal de belastingverho- ging doorgans dienen te vinden en de I overheidsuitgaven moeten besnoeid j worden. I Blijkens de jongste berichten zijn de kansen nu groter geworden, dat er overeenstemming komt tussen presi dent Johnson en het Congres. De be talingsbalans over 1967 gaf een be langrijk deficit aan en als er geen maatregelen worden genomen, zal dit „gat" in het lopend jaar nog groter I worden. Het is voor de wereld te l hopen, dat op vrij korte termijn de i oorlog in Vietnam kan worden beëin- I digd, ook voor een gezonde ontwik- 1 keling van dc Amerikaanse economie j en die van Westeuropese landen. INTERN ATION ALS De aanwijzingen, dat onze interna tionale concerns de gunstige ontwik keling in versterkte mate kunnen voortzetten. werden deze week versterkt op de vergadering van de Kon. Olie. De nettowinst ging in het eerste kwartaal met 39 procent voor uit. maar als men dc resultaten in dollars en niet in ponden sterling no teert, dan is de vooruitgang 19 pro cent. Een prachtig resultaat en met ge noegen nam de beurs kennis van de bestuursmededeling, dat voor het he le jaar 1968 men rekent op een winststijging van tien procent. Daar bij speelt niet alleen een grotere om zet een rol, maar vooral ook de da lende lijn der bedrijfskosten. Het is geen wonder, dat de beurs de aande len Koninklijke in versterkte mate ging kopen, waarbij Amerika als ko per op de voorgrond trad (o.a. via Zwitserland). PHILIPS De cijfers over het eerste kwartaal van Philips Gloeilampen zullen op 13 mei bekend worden en de beurs liep al op de optimistische verwachtingen vooruit door van 133.50 op 136.50 te springen. Intussen is de publikatie van de resultaten over het eerste kwartaal der Unilever op 10 mei te wachten. Uit het bericht in Engeland over het uitgebrachte bod op aandelen Smith and Nephew Association van de zijde der Unilever Ltd is reeds bekend ge worden, dat een aanmerkelijke ver betering der cijfers, in vergelijking dorp in de Hoeksewaard. of de Sche- veningse pier, dan kan dat. Vlieger J. Th. Barbier is graag bereid die route te kiezen, waarom wordt gevraagd. Staat u eenmaal weer op de grond na 25 minuten volle vlucht dan wacht u nog een aardige verrassing. Van Het Kwartet krijgt u dan een oorkonde van de luchtdoop met een sportvliegtuig. Onder dit motto: „Het Kwartet gaf u vleugels". Griekse priesters worden ambtenaren ATHENE Alle priesters van de Grieks-Orthodoxe Kerk krijgen een ambtenarensalaris. Dit besluit werd genomen door het nieuwe regime van Griekenland. De aartsbisschop van Athene was premier Papadopoulos zo dankbaar, dat hij hem de kerkelijke orde van het gouden kruis van de apostel Paul us verleende. of uw eisen tijicia, m t qJL met het eerste kwartaal 1967, xs te COLLECTIEVE BELEGGING IN AANDELEN Het TUSSENTIJDS BERICHT (april 1968) Is verkrijg baar btj uw commissionair of bankier of rechtstreeks vla Postbus 3700, Amsterdam. wachten. De beurs liep op de officiële aankondiging der kwartaalsstaat vooruit en de koers van het margari nefonds steeg van 127.60 tot 133.80. ALBERT HEIJN Een luchtsprong maakten de aan delen Albert Heyn opnieuw, nu dc koers deze week opliep van ƒ21960 tot 241.60. wat neerkomt op 128 punten winst. De koers van dit su- permart-aandeel wordt sterk opge dreven door buitenlandse aankopen, terwijl het roulerend materiaal ter beurze beperkt van omvang is. De dag voor het prospectus van de nieuwe emissie verscheen, was de beursnotering 1300 pet.; intussen is de koers ex claim al weer geklom men tot 1208 pet., terwijl de claim meer clan 300 pet. beliep. Simon de Wit doet heel wat kalmer aan dan Albert. Het jaarverslag van eerstgenoemde onderneming was overigens gunstig; de omzet steeg in 1967 met 20 procent, de winst met 26 pet. Men verwacht over het lopend jaar een iets geringere groei, maar men is toch optimistisch gestemd voor de toekomst. De aand. liepen deze week van 442 tot 444 pet. op. SCHEEPVAART Niet alle afdelingen van de beurs deelden in de goede stemming. Wij denken hier aan de scheepvaart, die deze week het ellendige verslag van de Holland-Amerika Lijn te verwer ken kreeg. Een verlies van 19 mil- i joen over 1967 is niet voor de poes, terwijl daarnaast nog een reorganisa tie-voorziening van 80 miljoen Is getroffen, welke ten laste van de reserves en latente belastingverplich tingen is gebracht. Het is duidelijk, dat de H.A.L. In de stroomversnelling van een struc turele wijziging in de scheepvaart te recht is gekomen. De opkomst der containerschepen, de vliegerij, veran deren de verhoudingen definitief en het is de vraag, of de snelle opkomst der laadkistschepen de directie van de H.A.L. niet verrast heeft. Op de jaarvergadering van aan deelhouders, die geen cent dividend krijgen, zal wel een aantal vragen op het bestuur worden afgevuurd. KOERSEN De koers van dit scheepvaartaan deel daalde van 81 .tot 76, slot 7YV2 pet. Ook het verslag'van Van Nievelt Goudriaan Co viel tegen, maar hier hoopt men nog altijd op een fusie in een of andere vorm. De koers van dit fonds daalde met 5 punten tot 124'/ï pet. AMSTERDAM Het plan van de academische radio-omroep (Acro) voor lokale en regionale radio-zen ders is reeds geruime tijd in bespre king bij de departementen van ver keer en waterstaat, onderwijs en we tenschappen en van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Minister Bakker van verkeer en waterstaat heeft dit in een brief meegedeeld aan de Acro. De minister is van mening, dat het hier een aangelegenheid betreft „die niet alleen een technisch karakter draagt, maar in sterke mate het ge hele omroepbeleid raakt. Bovendien moet het onderwijstechnisch aspect niet verwaarloosd worden". De Acro diende vorig jaar een plan in voor drie regionale fm-zenders in de randstad (Amsterdam-west, Zoe- termeer en Zeist) en voor lokale zen ders in een aantal universiteits- en hogeschoolsteden. LONDEN Met de voltooiing van een harttransplantatie in de nationale kliniek voor hartziekten (de eerste in Engeland) is de tiende in de geschie denis een feit. De operatie is uitge voerd door de twee meest befaamde hartspecialisten, die Engeland kent, en duurde ongeveer zes uur. Er wer den geen mededelingen gedaan over de identiteit van de donor en de ontvanger. De toestand van de pa tiënt is bevredigend. In een ziekenhuis in het Ameri kaanse Houston is gisteren ook een harttransplantatie uitgevoerd. Ook deze operatie werd als geslaagd beschouwd. Drie uur nam de ingreep in beslag; een hartlongmachine is 46 minuten gebruikt. Een 47-jarige ac countant kreeg het hart van een 23-jarige vrouw, die zichzelf voor het hoofd had geschoten. Men heeft alleen het onderste ge deelte van het hart van de vrouw overgeplant. Na de aanhechting be gon het hart onregelmatig te kloppen, maar de hartslag van de patiënt werd na een elektrische schok weer normaal. Na een operatie van zes uur heb ben vier chirurgen donderdag de le ver van een overleden persoon over geplant in het lichaam van een vrouw. De toestand van de patiënt is goed. Het was de eerste lever transplantatie in Engeland. De be roemde Zuidafrikaanse chirurg Chris Barnard heeft verklaard, dat een le vertransplantatie nog moeilijker is dan het overplanten van een hart. DEN HAAG Minister De Block van economische zaken gaat zaterdag II mei naar Tsjechoslowakije. Hij zal dan de leiding op zich nemen van een economische missie, die dit land tot 18 mei bezoekt. De missie, die bestaat uit vertegenwoordigers van handel, industrie en het bank- en transportwezen zal zich oriënteren over de mogelijkheden tot verdere uitbreiding en verdieping van de we derzijdse relaties. De minister zal tij dens zijn bezoek tevens de officiële opening verrichten van een Neder landse tentoonstelling in Praag. Deze expositie biedt een keur van Neder landse produkten. ^oS"2A "SPAARBANK! Stmt EN VOIGN 999-1 MB O» R#t >pAUlpMil»nk O. stAAT „mrbvr, de «r Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Beun» Stokvis in boek: „Het aantal advocaten dat zich in het bezette Nederlandse gebied met „Duitse zaken" ophield was klein naar mijn schatting in het gehe le land zeker geen 25. Een confra ter zei mij eens fier: „Men vraagt de Duitsers geen gunsten!" Toen ik riposteerde: „Men laat zijn be dreigde landgenoten zonder bijstand in Duitse handen verrek ken." wendde hij zich verontwaar digd af. Mr. dr. Benno Stokvis vertelt dit in zijn bij Polak en Van Gennep verschenen b&ekje Advocaat in be zettingstijd. waarin hij indrukwek kend beschrijft hoe zwaar de veelal niet succesvolle strijd is geweest die hij met Duitse instanties heeft moeten voeren om gevangenneming of deportatie van vooral joodse landgenoten te voorkomen. Een strijd voor recht en rechtvaardig heid in de zwartste jaren van onze geschiedenis. Benno Stokvis heeft ze gekend, die in de jaren van de bezetting een macabere rol hebben gespeeld: „Juden-Fischer. Lages, Max Blok zijl, Gertrud Slottke". Talloze ma len heeft hij haar ontmoet. Hij schrijft: zij had iets van een schra le. huiveringwekkende vleermuis, die zich geruisloos voortbewoog. Alle vrouwelijke zachtheid was haar vreemd. Met een nuchtere za kelijkheid van een ambtenaar aan een bureau voor statistiek deed ze haar werk. Dat werk bestond uit het nauwgezet administreren van de Joodse Arbeitseinsatz, het effi ciënt en ordelijk naar de gaska mers dirigeren van duizenden joodse Nederlanders. „Ik heb nooit iets van haar kun nen gedaan krijgen voor de onge lukkige die ik moest helpen redden Ze was als een robot, die alle ver antwoordelijkheid voor een beslis sing afwees." ..Het in persona benaderen van de Duitse instanties was veelal een onverkwikkelijke, somtijds een ha chelijke onderneming. Maar pijn lijker nog dan het contact met de Duitsers was dat met de NSB-ers Niet zelden waren zij fanatieker en meedogenlozer dan een edel-Ger- maanse broodheer." „Eenmaal ben ik bij Max Blok zijl geweest. de Nederlandse „Goebbels-in-zakformaat" Op een zaterdagochtend na een telefo nische afspraak bezocht ik hem in Den Haag, waar hij toen resideer de. Bij deze landverrader kwam ik om hulp voor zijn oude door de Duitsers in het kamp Amersfoort opgesloten joodse vriend, de uitge ver Andries Blitz. Blokzijls inter ventie betekende de laatste moge lijkheid tot redding. Maar hij wilde niet, hij kon niet, hij durfde niet. Zijn weigering, hij wist het en ik zei het hem. stond gelijk met een doodvonnis. Hij haalde de schou ders op." Mr. Benno Stokvis heeft er goed aan gedaan dit boekje te laten verschijnen, omdat het het werk van een handjevol mannen dat zich inzette om anderen te redden, aan de vergetelheid heeft ontrukt. „Maar", zegt Benno Stokvis, „advo caat zijn in Duitse zaken was een hard bedrijf. Weinige tientallen heb ik kunnen redden, vele hon derden moest ik machteloos laten gaan. Onder de naamloze miljoenen zijn ze door de teutoonse cultuur dragers weggevaagd." (96, blz., ƒ7,50) DEN HAAG Er zijn nog geen tekenen, die erop wijzen dat de Westduitsc regering van plan is be langrijke wijzigingen aan te brengen in haar programma voor liet ver voersbeleid, teneinde rekening te houden met de aanbeveling van de Europese Commissie. Dit antwoorden minister drs. J. A. Bakker en staatssecretaris M. J. Kev- zer op opmerkingen van leden van de Eerste Kamer. In de Eerste Kamer commissie voor verkeer en wa terstaat is het Nederlandse wegver voer ter sprake gekomen, naar aan leiding van de begroting 1968 van dit ministerie. In de Tweede Kamer heeft premier De Jong medegedeeld dat er geen aanleiding is om te veronderstellen, dat de Westduitse autoriteiten de afspraak met Nederland oevr goede renvervoer over de weg niet correct hebben uitgevoerd, al is de sterke neiging van Duitsland deze afspraak in beperkende zin uit te leggen, te leurstellend. Bij het overleg dat thans wordt gevoerd om de Duitse autoriteiten te overtuigen van de noodzaak bepaalde versoepelingen te aanvaarden wordt een „zekere, zij het bescheiden", voortgang geboekt. DEN HAAG Tot nu toe Is er geen aanleiding voor maatregelen in verband met de ontwikkeling van de broodprijs. Dit heeft de staatssecreta ris van economische zaken, drs L. J. M. van Son de Tweede-Kamercom missie voor economische zaken mee gedeeld. Enig verschil in broodprijzen bete kent nog niet, dat er sprake is van stuntprijzen, aldus de staatssecreta ris. die in principe wel een mini mumprijs voor brood mogelijk acht te. Indien zou blijken dat het overleg njet binnen een redelijke termijn tot aanvaardbare resultaten zou leiden, zal premier De Jong contact opnemen met bondskanselier Kiesinger. De premier deelde dit mee in ant woord op vragen van het Twee de-Kamerlid drs. J. M. den Uyl (PvdA). (De versoepelingen moeten, zoals bekend, het mogelijk maken het overeengekomen aantal van 1950 vrachtauto's, die zich gelijktijdig in Duitsland mogen bevinden, ook wer kelijk te bereiken). Omzet Albert Heijn 18 procent gestegen ZAANDAM De omzet van het detailbedrijf van Albert Heijn NV was over de periode 1 januari t/m 20 april 1968 circa 18 procent hoger dan over de overeenkomstige periode van 1967. Deze omzetstijging is deels te dan ken aan de omzet van nieuwe ge opende zaken, deels aan verdere om zetstijging in de reeds langer geopen de zaken. De totale nettowinst over de ver streken periode is, vergeleken met de overeenkomstige periode van vo rig jaar, iets hoger. Ongewenst bezoek bij offieier van justitie UTRECHT Gisteravond is inge broken in de woning van de Utrechtse officier van justitie mr. F. G. Wustenberg in de Handelstraat. Alle kamers werden doorzocht. Uit een bureau in de studeerkamer werd 550 gulden uit een geldkistje geroofd In de slaapkamer vonden de inbre kers nog ongeveer 300 gulden in een toilettafel. De indringers zijn vermoedelijk de verlaten woning binnengekomen doi r een raampje in de voordeur te force ren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7