HAI' Commentaar 'Het is heerlijk de mensen aan het lachen te krijgen" Grofvuil- ophaaldienst Maandag en dinsdag doen in Leiden 3500 kinderen hun toelatingsexamen kamsteeg F Voor mavo en havo-vwo Voor vergelijkend onderzoek ook een intelligentietest Half mei uitslag IN LEIDEN EEN NIEUWE AUTO KOPEN BIJ EEN DEALER DIE TEVENS IMPORTEUR IS. Huldiging van ridder Herman F. HEIJNEN Leidse kleuter verdronken Toren ƒ4845.- =A B C DEFGHIJKLMNOPQRSTUVfXYZ, C F F B TCeed deJieecao- Claimemissie NIEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 4 MB (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Voor ruim 3500 zesdeklassers van de lagere scholen in Leiden en omgeving breken een paar min of meer spannende dagen aan: maandag en dinsdag gaan zij bij de scholen voor voortgezet onderwijs in Leiden schriftelijk toelatingsexamen doen voor mavo of havo en vwo (atheneum en gym nasium). Voor het mavo zijn ongeveer 1700 leer lingen opgegeven en voor havo en vwo bij elkaar dus een slordige 1800. Allen zullen hetzelfde toe latingsexamen doen met dit verschildat de kandi daten, die voor havo en vwo zijn opgegeven een uit gebreid examen krijgen, onder meer met redeneer* sommen. Het toelatingsexamen voor havo en vwo zal even zwaar zijn. Pas de brugklas zal moeten uit maken of de leerlingen daarna de havo- of de vwo- kant opgaan wel naar een mavo-school kunnen. De ouders kunnen dan contact op nemen met het hoofd van een mavo-school en deze kan aan de hand van de door hem opgevraagde examenresultaten beslissen of het kind al dan niet op de mavo kan worden geplaatst. Leids onderzoek De examenopgaven zijn door een Het ligt in de bedoeling, dat alle kinderen, die examen doen, half mei schriftelijk de uitslag thuis krijgen. Kinderen, voor wie het hoofd van de lagere school een ne gatief advies heeft gegeven en die niet slagen voor het toelatingsexa men, zullen in de regel worden af gewezen. Heeft het schoolhoofd wel een positief advies gegeven en val len de resultaten van het examen tegen, bijvoorbeeld door nervosi teit, dan zal het kind later alsnog mondeling worden geëxamineerd. Kinderen, die zijn opgegeven voor liet havo- en vwo-examen maar daarvoor niet slagen, zullen vaak Heeft uiteraard voordelen Hollandse Auto Importmaatschappij Zoeterwoudseweg 11 Leiden Tel. 01710-32645 RAMBLER EN MAZDA LEIDEN Gisteravond, voor de aanvang van de wekelijkse repetitie in de kweekschool aan de Vliet, is Herman Strategier, dirigent van het Nederlands Madrigaalkoor, door het bestuur en de koorleden hartelijk gehuldigd wegens zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. De ridder werd begroet met een daverend Lang zal hij leven en de vierstemmige canon Vader Jacob, waarvan de tekst was veranderd in „Ridder Herman, wij zijn trots. Voorzitter C. Zandbergen sprak namens het koor de heer Strategier toe. Hij bood een fles en „een bloe metje" aan. Herman Strategier liet er verder geen gras over groeien en ging al gauw over tot de orde van de dag: repeteren voor de uitvoering op 14 juni in de Stadsgehoorzaal. Die dag zal een programma wor den uitgevoerd van koorwerken en zang met instrumentale solistische begeleiding. Uitgevoerd worden van Orlando Lassus „Prophetiae Sibylla- rum," de nummers 7 en 8, van Verdi uit Pezzi Sacri het „Ave Maria" en „Laudi alla Vergine Maria" en de Cantate no. 2 voor koor en twee piano's (Jan van der Meer is een van de pianisten) van de Zwitserse com ponist Sütermeister soliste is de alt-mezzo Elisabeth Cooymans. Na de pauze worden volksliederen voor alt-mezzo van Ton de Leeuw gezongen. Vervolgens zingt het Ma drigaalkoor van Herman Strategier diens Trois chansons en het concert wordt besloten met een veelbelovend Concerto voor vocaliserend koor met pianosolo, gecomponeerd door Géza Frid. Assurantiekantoor HOGEWOERD 124 LEIDEN Telefoon 20098 Hypotheken - Bouwkredieten le hypotheek 510 jaar met of zon der aflossing. Rente vanaf 6Vi%. Boetevrije aflossing tot 10% p. jaar nogelijk. 2e hypotheek op disconto basis 5.6% Leidse examencommissie samen gesteld. Een eveneens Leidse nieu wigheid is, dat alle kinderen, die toelatingsexamen doen, ook een in telligentietest zullen moeten afleg gen. De uitslag hiervan, die pas veel later bekend zal worden heeft geen enkele invloed op de examenuitslag. De test is slechts bestemd voor een (Leids) wetenschappelijk on derzoek, dat tot doel heeft de ver houding tussen advies schoolhoofd, uitslag toelatingsexamen, de test zelf en (later), de resultaten in het brugjaar aan de weet te komen. Al le scholen, van welke „zuil" dan ook, werken mee aan dit onderzoek. De resultaten ervan zullen met een computer worden verwerkt. ADVERTENTIE Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. VereD. v. Rechtskundige Adviseurs LEIDEN De 4-jarige Martin de Water uit de St. Jorissteeg is ver dronken in het water langs het Steenschuur tussen Garenmarkt en Korevaarstraat. Sinds gistermiddag 4 uur werd de jongen vermist. De politie heeft vannacht zijn lichaam opgedregd. Van de burgerij uit zijn stemmen op gegaan tegen het zgn. Witte-Singel- plan, dat de bouw van een groot uni versitair complex aan de Witte Sin gel beoogt. Op zichzelf is dat een verheugend teken; het bewijst, dat niet iedereen alles maar kritiekloos slikt. De actie is echter in een wel bij zonder laat stadium op gang gebracht als men zich realiseert, dat in 1962 de gemeenteraad reeds een principe- goedkeuring verleende, terwijl het schetsplan, dat over enkele weken door de raad zal worden behandeld, inmiddels het fiat kreeg van de be trokken raadscommissies. De argumenten van de tegenstan ders, die zich voornamelijk tegen de ruim honderd meter hoge faculteits toren richten en dan nog louter op esthetische en dus subjectieve gron den, hebben ons niet kunnen over tuigen. Wij zouden daar ook subjectief tegenover kunnen stellen, dat wjj het Witte-Singelplan een mooi pro ject vinden, dat waard is zo spoedig mogelijk te worden gerealiseerd. Ook zouden wij naar voren kunnen brengen, dat Leiden ten slotte een universiteitsstad is en dat juist daar om het silhouet van deze stad best mag worden beheerst door een uni versitaire „wolkenkrabber", die be langrijk minder hoge gebouwen zoals de Pieterskerk niet zal overtroeven maar eerder een nieuw accent zal ge ven in het stadssilhouet omdat het hier om onvergelijkbare dingen gaat. Over deze contrasterende meningen kan men blijven discussiëren totdat de toren er staat en zelfs nog lang daarna over smaak valt nu een maal niet te twisten. Wat voor ons meer gewicht in de schaal legt, is onder meer: dat Leiden de consequenties van het universiteitsstad-zijn moet accep teren; dat de Leidse universiteit nu al 9500 studenten telt en in 1980 11.000, terwijl dit cijfer in het jaar 2000 om de 15.500 zal liggen; dat de bestaande en de nog groter wordende ruimte- en accommodatie- nood van de A-faculteiten tijdig moet worden opgevangen; dat in tegenstelling tot vele andere plannen de financiering van het Wit te-Singelplan 75 miljoen) in feite al rond is en dat het hier zo'n zorg vuldig voorbereid en weloverwogen plan betreft, dat met snelle realise ring ervan niet alleen een universi tair maar ook een groot algemeen belang is gediend. Als u nog géén VW hebt, kunt ook u onze beste klant worden. Daarom leveren wij u de VW-1200 \'OOr Eerste aanbetaling slechts 995,prijs geldt af Amersfoort Of u nu al auto rijdt of niet, als u straks inhoud. 1200 cc. Dit houdt in: een mini- gladde, gesloten bodemplaat, de oer- (weer) een auto koopt en het is geen mum aan slijtage. Kilometers en kilo- degelijke carrosserie, de viervoudige VW. dan zouden wij dat bijzonder jam- meters méér rijden. Met zulke grote laklaag. mer vinden. Niet alleen omdat we nogal wielen. Per kilometer minder omwente- En vergeet vooral de hoge inruilwaarde trots zijn op VW. Maar vooral ook om- lingen. Alweer: minder slijtage. Alle en de vaste reparatieprijzen niet. dat iemand die eenmaal een VW heeft, vier de wielen zijn onafhankelijk opge- Ja, dan geeft u er zonder aarzelen uw voortaan altijd een VW wil hebben: een hangen en torsie-geveerd. Ook op de goedkeuring aan. VW 1300, VW 1500 of VW 1600. slechtste wegen rijdt u comfortabel en Daarom bent u onze beste klant. Daar- veilig. In deze lage prijs zijn begrepen: om bouwen we voor u de VW 1200, veiligheidsstuurkolom, veiligheidsbe- richten we hem compleet in, geven we dieningsknoppen, bevestigingspunten hem alle beroemde VW-eigenschappen, voor 3-punts veiligheidsgordels, veilig- maar... houden we hem beneden de heidsportiersloten (zowel links als 5000 gulden. rechts). En natuurlijk ook ruitesproeiers Leiderdorp: Voor zo'n lage prijs kunt u geen andere en verwarming. v. d. Valk Boumanweg 2. auto kopen met zo'n grote cilinder- Denkt u dan ook nog even aan de Oegstgeest: Geversstraat 30. NÉ C-- A LS cabaretier heb ik geen uitgestippeld plan, maar wat ik doe, doe ik met veel ple zier. Het streven is natuurlijk om de grote theaters te bespelen, maar daar is een lange aanloop tijd voor nodig. Gelukkig ben ik niet meer zo ongeduldig als vroeger. Toen moest en wilde ik alles. Nu wacht ik rustig mijn tijd af en die komt echt wel. Ik heb in kleine theatertjes gestaan. Dat ging uit stekend, maar ik heb een hekel aan kaarslicht en kleine intieme gelegenheden. Momenteel werk ik in de pro vincie. Jammer is alleen, dat je dan onder de publiciteit door schiet. Financieel bereik je er wel veel mee, maar je blijfanoniem. Drie jaar geleden ben ik met de groep AMUSA gestart. Dat gaat prima. Ik heb een trio rond Joop Stokkermans en verder een zangeres en pedagoochelaar Henk Bouma, die ook de zakelijke be langen behartigt. Het publiek amuseren is bij mij essentieel. Daarvoor heb ik een- vrij breed terrein. Er komt geen politiek bij kijken. Dat interes seert mij niet. Ik heb daar trou wens ook geen verstand van. Het is meer posief en parodistisch in gesteld. gehouden. Ik doe dit werk nu al weer vijftien jaar. Daarvoor heb ik zeven jaar lang gewerkt bij een reisbureau. Ik moest naar het buitenland. Hotels bekijken, het eten keuren en daarover rapport uitbrengen. Het was wel leuk werk, maar ik zou echt niet meer terug willen. Misschien ben ik wel nergens anders voor geschikt. CABARET zelj is een verschrik kelijk rekbaar woord. Ik zou mijn programma liever een soort veredeld variété willen noe men, waarbij ontspanning op de eerste plaats komt. Ach, wat ik ook doe, er wordt altijd wel iemand gekwetst, maar dat is meer iemand, die zich ook ae- kwetst wil voelen. Dat ik cabaretier ben gewor den, is geen keuze geweest. Ik kan het gewoon niet laten. Jaren lang heeft het mij bewust bezig- fK HEB van '61 tot '63 een kleinkunstcursus bij de Ne derlandse Radio Unie gevolgd onder leiding van Alex de Haas en Cor Lemaire. Daar hield ik als een van de zeven geslaagden een heel mooi diploma in een kokertje aan over. Zo'n cursus is leuk, maar je moet het toch wel in je hebben. In mei 1965 heb ik meegedaan aan het cabaretconcours in Am sterdam en eindigde achter Paul van Vliet en Eva Gossler op de derde plaats. Toen heb ik veel aanbiedingen van radio en teevee gehad. Het vak zelf leer je niet op een cursus, maar wel leer je je bewegen en behoorlijk praten. Na twee jaar gewerkt te hebben bij het cabaret ,^.dam en Eva" begon ik in Düigentia in Den Haag met een eigen program maatje, „Lach 's in de spiegel" Ik dacht link te wezen en knut selde zelf een foldertje in elkaar met een voorwoord van Alex de Haas en een paar lovende kran tenrecensies, maar na de première begon de narigheid al. De tweede dag lag er een hoop sneeuw en er kwam niemand. Later is het nog wel aardig gaan lopenmaar financieel was het toch wel moei lijk. 71 /JET het programma, dat ik nu Ifl heb (Goed nieuws vandaag) bereik ik dank zij een be paalde formule een vrij groot publiek. Het is vrij modern van aanpak met beat, Chopin en Bach. Die sounds doen het erg goed op 't ogenblik. Mijn sterkste kant is wel de parodistische. Het maken van een bepaald type, dat gaat' mij vrij goed af. Het imiteren is ook erg belangrijk. Voor mijn radiowerk wordt mij bijvoorbeeld gevraagd: maak eens iets over een bos radijs of zo, en dat gebeurt dan. Ik doe veel combinatiewerk met Nick Nichols en de schrijver/ dichter Hans Andreus. Het leuke bij hem is, dat hij een idee van mij kan uitwerken, dat ik zelf niet zo goed onder woorden kan brengen. Zo komen er ook veel liedjes tot stand. Zelf schrijf ik ook over dingen, die even moeten. Het is een soort industrie eigen lijk. Cabaretier Gees van Oyen (32) uit Leiden. fK DOE veel radio- en teevee- werk, zoals ziekenprogram- ma's, een platenprogram- ma voor de VPRO en verder voor de NCRV, maar dat zit meestal in de nationale of kinderhoek. Ge middeld zijn dat zo'n 20 uit zendingen per maand. Je werkt van september tot mei enorm hard. Dan moet je de zaak rond hebben om de rest van het jaar te kunnen leven. Ik werk veel voor de luchtstrijdkrachten. Die jongens zijn erg enthousiast. Dat komt ook gewoon, omdat zij uitgekeken zijn op het variété- werk van hoogstandjes en illusio nisten. De teevee Is een grote con current. In een programma als Piste komt een figuur uit Argen tinië, die met 10.000 ballen kan gooien. Daar kan een man uit Nederland met 8.000 ballen niet tegenop. van afzwakken. Als het een beetje op de actualiteit is gebaseerd, ontgaat het de mensen meestal, maar als het lukt, is het heerlijk om de mensen aan het lachen te krijgen. EPAALDE dingen kan ik in maar satirische stukjes kan ik bij de radio kwijt in een rubriek als Cursief. Ik heb pas in de trant van „Vader gaat op stap" iets ge daan over „Pater gaat op sex" in verband met het celibaat. Het eerste, wat zij mij via de telefoon vragen, is of het niet over politiek gaat en of het niet kwetsend is. Dat is voor mij geen uitgangspunt, maar af en toe moet je je wel even kunnen uiten. Het is vaak wel een kwestie fK PROBEER het elke avond weer anders te doen en ik mag wel zeggen, dat ik de enige in Nederland ben, die een vorm heeft voor het cabaret- publiek en het publiek, dat graag een fijn feestje wil. Zo gauw je je op een bepaald terrein laat vastspijkeren, ben je beperktAlleen Wim Kan vormt een uitzondering. Bij hem gaat het om de verpakking. Het ene ogen blik schopt hij en het andere ogenblik strijkt hij iemand over zijn haren. Toen ik voor de eerste keer Lou Bandy hoorde, was ik er helemaal kapot van. Ik dacht, dat is het. De teevee heeft het vak echter enorm moeilijk gemaakt. Ik ge loof niet in mensen, die er zo maar zijn. Ik ga liever gelijkmatig omhoog. Maandag, buurt 1: Herensingel (van Me dusastraat tot Lage Rijndijk). Hambroek laan, Koollaan - geheel, Cetebesstraat, De- cimastraat, Sleboldstr.. Floresstr., Bloem- straat, Formosastraat, Borneostraat, Drift straat. Lombokstraat, Javastraat. Medu sastraat, Parkstraat, Kooipark. Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat), Ambon- straat, Madoerastraat. Maandag, buurt 3: Lage Rijndijk, Voor straat, Sumatrastraat. Atjehstraat (van Su matrastraat tot Soembastraat), Soembastr Balistraat, Tlmorstraat, Ringkade, Bonai- restraat, Arubastraat, Surlnamestraat, An- tillenstraat, Curagaostraat, Sint Maarten- straat, Sint Eustatiusstraat, Sabastraat, Bankastraat, Billltonstraat, Koolhof. Dinsdag, buurt 4: Haagweg (geheel). Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg. Haagweg (tien huizen), Kllkspaanweg, Da Costastraat, De Genestetstraat, Nicolaas Beetsstraat, Potgieterslaan, Tollensstraal, Schimmelstraat, Oitmanstraat, Hasebroek- straat, Borgerstraat, Van Lennepstraat, Ten Katestraat. Toussalntkade, Staring kade. Dinsdag, buurt S: Kneppelhoutstraat, Multatulistraat, Fred, van Ecdenlaan, Lo- dewljk van Deyselstraat, Albert Verwey- straat, Jacq. Perkstraat. Herman Gorter straat. Louis Couperusstraat, Hoflaan, Wil lem Klooslaan, Boshof, Duinhof, Meerhof, Akkerhof, Weidehof. Telderskade, Mulder- straat. Gerrit Kastelnstraat, Segaarstraat. Diemeistraat, Rooseveltstraat (geheel). Donderdag, buurt 7: Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat), Jullana- straat, Jullanakade, Sophiastraat, Anna- Paulownastr.. Alexanderstr.. Prlnsenstr., Oranjestr.. L^^>oflaan, Dlllenburgstr. Nassaustraat MiJidenburgerstraat. Os- en Paardelaan. Bernhardkade, Marijkestraat, Margrietstraat. Irenestraat, Beatrixstraat. Bemhardstraal. Donderdag, buurt 5: ParamaribostraaU Corantijnstraat, Willem de Zwijgerlaan - geheel. Abr. Crljnssenstraat. Stuyvesant- hof. Van Rlebeeckhof. Jan Pieterszoon Coenhof. Pleter Bothstraat, Albertlne Ag- nesstraat, charlotte de Bourbonhof, Ju liana van Stolbcrghof, Anna van Buren- hof. Mamixstraat (van Willem de Zwijger- laan tot Volkstuinen). Zwarte Pad. Vrijdag, buurt 8: Schubertlaan, Mahler- straat, Höndelstraat, Bcethovenlaan, Vlval- distraat, Bachstraat, Corcllistraat, Tosca- nllaaru Berliozpad, Rosslnlstraat, Llsztpad, Mendelssohnkade, Wagnerplein, Brahms- laan, Tsjaikowsklkade, Slbellusstraat, Bar- tokstraat, Kcnncdylaan, Max Regerlaan. Jozef Haydnlaan, Apollolaan, Smétana- straat, Paganinlstraat, Scarlatlstraat. Griegstraat. Donizettllaan Vrfldag, buurt 2: Aaltje Noordewlerlaan, Cornells Schuytlaan, Diepenbrocklaan. Joh. VerhulststraaU Rich Holstraat. Obrechtstraat, Churchill-laan. Willem Plj- perstraat. Peter van Anrooystraat, joh. Wagenaarlaan. Valerlusstraat, van Blan kenburgstraat. Julius Röntgenstraat, Mo- zartstraat, Bernard Sweersstraat. Swee- lincklaan. Eduard van Beinumstraat. Brücknerstraat. Debussystraat. Ra vetst raat Choplnstraat, Moesorgsklstraat. cesar Franckstraat, Verdistraat DEN HAAG Blijkens het vandaag verschenen prospectus van de reeds aangekondigde uitgifte van 429.650 aan delen 2e rubriek der N.V. Billiton Maatschappij, in stukken groot nomi naal f 20, ten volle gerechtigd tot het dividend over 1968 en volgende boek jaren, is de prijs per aandeel f 115. De emissie is uitsluitend voor hou ders van claims, waarbij nominaal f 80 aandelen recht geeft op f 20 nieuw aandeel tweede rubriek. De opbrengst van de emissie zal. sa men met de middelen waarover Billi ton reeds beschikt, dienen ter finan ciering van a. de investeringen die nodig zijn voor de produktie van 300.000 ton aluinaarde per jaar in Su riname: b. de overname van 75 procent van het aandelenkapitaal van H. J. van Rijn N.V.; c. de uitbreiding van de metallurgische en commerciële activi teiten van Billiton In het algemeen. Zoals bekend, begint de claimhandel ter beurze op 6 mei en is de inschrij ving bepaald op 15 mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3