VAN TOT WILLEM - ALEXANDER DIERLIJK EIWIT BLAD ZIJ Willem Alexander MAKE-UP; Zo natuurlijk mogelijk Een vertederende tentoonstelling uJS r cPr'?T"i rani en Royal Lo° Hawking club °P- van de Koninklijke Nederlandse kan ook goedkoop zijn Schoonheid onderstrepen dialoog De dokter zegt NUde ZATERDAG 4 MEI 1968 (Van een onzer redacteuren) Een ruwhouten loopfiets en een gestroomlqnd hobbel paard, zqn beginpunt en einde van de cirkel, die in Museum Moerman te Apeldoorn getrokken is van Willem Alexander tot Willem-Alexander, 150 jaar Oranjekinderen. Museum Moerman (Loolaan 44a) heeft een tentoonstelling georganiseerd, voornamelijk uit het bezit van koningin Ju liana van speelgoed, kleding, portretten en vooral ook ge schenken van de prinsjes en prinsesjes sinds 1818. Tot en met 9 juni is de tentoonstelling geopend (behalve des maandags) en wie in Apeldoorn is, moet er heslist een uurtje afnemen om hier te genieten. Bijzonder overzichtelijk met een catalogus, die duidelijke uitleg geeft en het bewaren waard is, brengt de expositie ons ook tot de Oranjes die we minder goed kennen. mee kon trekken, toen het er even naar uitzag als zou de Kroonprins het zuiden, dat ge noeg had van de Nederlandse ko ning, zou gaan veroveren. Een houding, die koningin Anna Pau- lowna met welgevallen moet hebben gezien, want zij was soti- In 1911 tchonk de Franse president ""l hMr r'aJ,en Wa'"a,r Jap om. pr.W, WlJlemsdorp getrokken, omdat re Miana 0p Jr ochtorprood: 5 n°"d'n V™ M°«- ,rk,U„d portret ttm de printer. dijk wilde blijven. Parades afnemen deed hij graag en keurig en de Alexan- droeg. Een jasje, dat prins Wil- derkazerne in Den Haag, nu tot lem-Alexander van nu beslist ondergang gedoemd, werd naar nooit gepast zal hebben. deze prins genoemd. Ongeluk Een geslacht verder: de kinde ren van kcning Willem III. Ze speelden met zilveren miniatuur tjes, zoals nu wel in pronkkastjes gezet worden. In hun wiegen hingen zilveren rammelaars met In 1836 werd hij zwaar gewond en niet in de strijd, maar tijdens een tocht per koets door het flüiten en belletjes, zoals Haagse Bos op weg naar Leiden. prins Maurits gekregen heeft. Een onweer met orkaan velde Heel anders dan van haar enige bomen, die juist rond de stiefbroers was de jeugd van ko- n kcets, waaruit het gezelschap ningin Wilhelmina. De statie van Mevrouw de douairière^ D. J. J. A. gestapt was. vielen en de prins kronen is niet meer te vinden. van Laivick tan Pabst opende de troffen. zoals dat bijv. was toen kroon- tentoon,telling. Rechts op de voor- Hij herstelde en bleef de sport- prins Willem in 1850 de eerste grond: de loopfiets, die konmg Wil- beoefenaar en militair, richtte de steen metselde van het gebouw Hendrik op Soestdijk gebruikten. maar jn 1347 werd zijn borst- jachtclub te Rotterdam. Hij kwaal, waarvan sommigen zeggen kreeg toen een zijden schootsvel Prins Willem Alexander, gebo- JfJ*jj* T*' goud franje bet ^id" ren 2 augustus 1818, het tweede 'EL gLÏ1 ÏÏLSJT F>n enorme goud gebor_ kind van kroonprins Willem (la- *25 duurde kroon voor! Vnnin<r wiiik,™ m i™„;„_ herstel, dat met kwam. Op 20 Neen, voor de kleine prinses februari stierf hij; pas op 17 Wilhelmina de gewone school- maart kwam de tijding in Neder- klok, waarvan de wijzers met de hand verzet kunnen worden, zo- Op de tentoonstelling hangt als de ouderen die allemaal uit zijn portret Hij is gekleed als hun jeugd kennen. En een meet- zijn broers in een nauwsluitende plank zonder enige versiering, HeVgTzïn "woonde bij voorkeur 3as met lange rijen knopen. Pre- maar wel met dikke inktstrepen - - cies de snit van het miniatuur en de datum bijgeschreven. Op jasje, dat prins Willem als baby 2)3 februari 1891 is ze 130Vs cm op ter koning Willem II) en konin gin Anna Paulowna, werd ge noemd naar de broer van de Ko- {and ningin, tsaar Alexander I, die reeds lang voor het huwelijk van zijn zuster warm bevriend was met de kroonprins. 11 september 1891 1321/» cm, bij de laatste meting op 9 september 1897 158,4 cm. Daar liggen ook de geschenken van koning Willem III aan zijn dochtertje. Een bergstokje, een mocie jurk van blauw ruitje met bandfluwe len blauwe banen. En de Friese schaatsjes, waar op het prinsesje stilletjes leerde rijden, omdat koningin Emma dat schaatsenrijden eigenlijk niet behoorlijk vond. Ook prinses Wilhelmina had een eigen huisje op het Loo. Maar nu geen zilve ren poppenservies, maar een van namaak Meissner, waar een overijverig ontwerper extra ver guldsel op heeft gepenseeld. De tijd draait door. Prinses Ju liana wordt verwelkomd. De geschenken stromen toe en het is opmerkelijk het verschil te zien met de eenvoudige entourage van koningin Wilhelmina's speelgoed. Gouden rammelaar met diaman ten; een achtdelig zilveren was- stel. de „koperen wieg" met bal dakijn en kroon, een vierdelig zilveren wasstel, een zilveren cassette, maar daarnaast het door koningin Emma geborduurde prentenboek met kindertjes die spelen. Envelop Heerlijkste voorwerp op de tentoonstelling; een envelop door prinses Juliana op achtjarige leeftijd geschreven: Aan H.M. de Koningin-Moeder. Paleis Soest dijk. De inkt vloeit soms wat al te gewillig van de pen en het is, ondanks de keurig getrokken potloodlijntjes, niet gemakkelijk op de regel te blijven... En dan „onze" prinsessen. De geboorteaangifte van prinses Margriet in Ottawa, waar van Prins Bernhard vermeld wordt: yvonende te Baarn. Geen geschil derde portretten meer, maar wel veel foto's. Prijzen uit con- op Soestdijk, dat door het Neder landse volk aan de Kroonprins, de held van Quatre Bras, geschonken was. Daar had de kleine prinses Sophie (geb. 8 «pril 1824) haar kinderboerderij, waar ze speelde met een echt ko peren juk en melkkannen, die nu in een vitrine liggen te glanzen. De twee oudste prinsen hadden een „loopfiets", een vreemd vehi kel met ijzeren banden om de wielen en verder van hout. Zo simpel van uitvoering als geen knutselaar van heden het zou af leveren, maar wel met in ver bleekt goud een sierlijke A met een kroon gemerkt. De kleine Alexander was een sportief manneke, dat leren hal ters gebruikte voor zijn oefenin gen. Op zijn tiende verjaardag kreeg hij van grootvader koning Willem I het Grootkruis Neder landse Leeuw en werd kolonel van de infanterie. Dat kolonelschap nam de klei ne prins heel zwaar en het ver droot hem, dat hij in 1830 niet „als een man" met zijn vader De kunst van make-up is er zo natuurlijk mogelijk uit te zien. U xiet ze wel in 'de stad lopen, meisjes met wangen die kwistig bestreken zijn met compact-poe- De wieg van prinses Juliana werd geschonken door de Amsterdamse vrouwen en vervaardigd naar een ontwerp van K. P. C. van Bazel. Daar achter: het schilderij, dat J. Hoynk van Papen- drecht van de doop van prinses Juliana maakte- We weten wel dat eiwitten belangrijk zijn, maar wét zijn eigenlijk eiwitten? Het zijn de „bouwstenen" van ons lichaam. Spieren en organen zoals lever, nier en hersenen zjjn er voor een belangrijk deel uit opgebouwd. Bo vendien spelen eiwitten een rol van beteke nis bij alle processen die in het lichaam plaatshebben. De eiwitten in het lichaam worden voort durend afgebroken en weer opgebouwd. Ons lichaam legt er geen voorraadje van aan. Daarom is het zo belangrijk dat we iedere dag weer eiwitten met de voeding opnemen. Voorzover deze eiwitten niet nodig zijn voor de opbouw- en afbraakprocessen, wordt het overschot gebruikt als energieleverancier. Niet iedereen heeft eenzelfde hoeveel heid eiwit per dag nodig. De behoefte hangt af van leeftijd, de lichaamsbouw en van vele andere factoren. Eiwitten komen zowel in plantaardige als dierlijke levensmiddelen voor. cours-hippiques. Het poppenhuis van prinses Christine. En dan de jongste generatie, de Omdat het eiwit afkomstig van levensmiddelen van dierlijke eenjarige' "pr£'°Wil!ëmVAièxai> oorsprong, het meeste op het li- der. Van hem de laatste foto's, maar ook een ontroerend schil derijtje van de slapende baby door Joli Kollaard te Utrecht voor koningin Juliana gemaakt. Ook nu een meetplank, nog on- chaamseiwit gelijkt, is het wenselijk iedere dag eiwitten van dierlijke oorsprong in de voeding te verwerken. U vindt ze in melk, karnemelk, yoghurt, kaas, vlees en vleeswaren, vis en ei. Om aan de gewenste hoeveel- beschreven, maar fraai versierd, heid dierlijk eiwit te komen Dat er veel streepjes op mogen dient u dagelijks ongeveer een kemen... halve liter melk, karnemelk of yoghurt te gebruiken, een plak Dierlijke eiwitten hebben uie nodig. Ze zitten niet alleen in vlees, maar ook melk, kaas en eieren. In 1828 schilderde J. B. v. d. Hulst v.l.n.r. erfprins Willem 111, prins Alexander, koning W illem II, koningin Anna Paulowna, prinses Sophie en prins Hendrik. Het eerste gedeelte van de verzor ging is het reinigen: alleen op een gezonde huid slaagt make up werke lijk. der en nét iets te fel aangezette lippen. Ze hebben iets weg van marionetten. Schoonheid bete kent niet hier en daar iets uit een tube of potje opsmeren, maar zorg voor het hele lichaam. Doe 's ochtends aan gym nastiek. ontspan u 's avonds voor het slapen gaan, zorg voor frisse lucht en voldoende slaap. Laat u niet verbranden door een verlei delijk schijnende zon, maar ge wen uw huid, te beginnen met een zonnebad van tien minuten. Zonnebrand kunt u beter voor komen dan genezen en de gulle voorjaarszon stelde ons ruim schoots in de gelegenheid het dit voorjaar kalm aan te doen. U kunt uw huid voor uitdrogen be hoeden door een vochtingbren- gende crème, bijvoorbeeld de Skin dew voor de jongere huid. WM en de Skin life voor de oudere de foto hier: het transparante ef- huid. Vooral als we zo om en bij fect van de huid is verkregen de veertig zijn. verraadt onze met Coverfluid en een zilver hals onze leeftijd; vergeten we kleurige poeder. Om het gezicht I Natural Orbital Mooie, gevoelige ogen ontstaan Glow op de lippen. Fashion Brow door oog-gymnastiek. Madame op de wenkbrauwen, eyeliner Rubinstein kwam achter het ge- brown, op het ooglid frosty pearl heim van de mooie ogen door en frosty green. Indiase schonen, met name die Vindt u het teveel van het goe der danseressen. Zij bestudeerde de of wilt u een persoonlijk ad- hun blik. Eén minuut sterk voor vies, ga naar een gerenommeerde u uitkijken, éen minuut rechts, schoonheidsspecialiste en laat uw eén minuut links kijken. Mooi huid analyseren. Misschien krijgt zijn vraagt discipline. u een schoonheids-nas ie mee! Mooi zijn vraagt discipline! Tenslotte nog een recept voor een elegante make-up, zoals op daarom vooral niet hals en decol- te modelleren Blush-peach gebruikt. Als eerste het woord aan mevrouw E. te L„ wier echt genoot al meer dan twaalf jaar clubleider is: „Mijn man leeft voor zijn club. Het is heus niet zo, dat de jongens (variërend van dertien Tot vijftien jaar) bezig gehouden worden met onbenullige din gen. Er is een behoorlijke bij belstudie. altijd een inleiding net zoals vroeger, maar er wordt veel meer gevraagd en gesproken dan vroeger. Wij zijn blij. dat de jongens naar de club komen, want het is vaak zo, dat jonge mensen thuis nooit over zulke dingen willen praten, en op de club wel. Bovendien leren ze zich goed uitdrukken en spreken, ze leren met anderen zich er gens voor inzetten, iets voor anderen doen. En al gaan ze dan één avond naar de club, daarom kunnen ze thuis net zogoed een handje meehelpen. Ook de sport hoeft hier heus niet onder te lijden. Die onderwijzeres moet schijnbaar niet veel van de jeugd hebben, ik zou mijn kinderen niet graag aan haar toevertrouwen. Een goede lei der of leidster kan heel veel voor de kinderen betekenen. Hier is het vaak 7.0 dat jon gens die al jaren hier vandaan zijn, nog bericht sturen van verloving of huwelijk. Halt De heer K. te G. zegt in zijn brief, dat hij het van een an dere zijde beziet en dat nie mand zich behoeft Te ergeren, omdat zo zijn overtuiging is en. zegt hij. misschien dat er stof in zit voor verdere over leggingen onder elkaar: „Ik zou de jeugd een halt toe willen roepen. In mijn jeugd was de tijd anders dan nu, of het beter is geworden betwijfel ik sterk. Want zeker is het, dat er op velerlei ter rein nu vermaak te vinden is. maar je krijgt er nooit genoeg van en steeds haakt men naar vernieuwing, van films, ro mans. sport en vakantieadres sen. Ons dagelijks werk raakt mede daardoor op de achter grond. We worden ontevreden en willen steeds meer. Gelukkig ben ik daarvan bekeerd en heb het op de ver liespost gezet Laat ons eens rondzien, hoe kort het leven is en hoe noodzakelijk het is on ze roeping en verkiezing vast te maken. Het staat er slecht met dns voor, als we niets an ders bezitten, dan sport en spel om onze vrije tijd en ook nog de dag des Heren mee door te brengen. Kiem Dan zal eens blijken, dat het tijdverspilling was dat ons bezighield. Hetzelfde geldt voor Christelijke vormen dienst. waar we een grenzelo ze oppervlakkigheid vinden, een wereldgelijkvormigheid, die niets gemeen heeft met een waarachtig geloof, in Christus. Omdat in ons allen de kiem leeft van het zondige, mogen wij ons geen oordeel als rechter aanmatigen. We behoren elkaar in liefde le dragen, te beginnen in onze eigen omgeving. De Schrift zegt: „Indien het mogelijk is, houdt vrede met alle mensen." Als er iemand is, die mij met grondige redenen uit de H. Schrift kan overtuigen dat mijn stelling fout is, dan ben ik bereid om bij hem op school te komen. Zo niet, dan zal ik niet schromen om een andere stelling omver te wer pen. want het staat als een paal boven water, dat we een maal van ons leven de reke ning zullen gepresenteerd krijgen. Gelukkig om dan Ie mand te bezitten, die de reke ning voor ons heeft betaald. Dit is het allervoornaamste, waarop we onze jeugd moeten wijzen. Ook het voornaamste, dat onze jeugd en vrije tijd beheersen moet." Vorming Mejuffrouw K. te R. vindt het voor de vorming van het kind heel belangrijk <fat het een of meer club(s) bezoekt. „Of kinderen dan uithuizig gaan worden of op straat rondhangen, hangt volgens mij grotendeels af van de sfeer die er thuis heerst. Ou ders die geen tijd hebben voor de verhalen van hun kinderen of het te druk hebben met hun eigen genoegens, bevorde ren de uithuizigheid meer, dan dat de clubs zich daaraan schuldig maken. Zeker is het met het oog op de sfeer thuis goed, dat ou ders de kinderen bezighouden. Maar als dat het alleen is en een kind niet naar de club mag, houdt men daardoor de omgeving van het kind te eng, te nauw. De club is de ideale omgeving om met de ander te leren omgaan, sympathiek of onsympathiek. Ook een ideale plaats om de gezichtskring van het kind te verruimen. Een goede jeugd en een fijn ouderlijk thuis zijn van on misbaar belang voor een Idnd. Maar van even groot belang is het als ze zich leren bewegen temidden van anderen, en an deren leren accepteren. Bo vendien, een kind. dat het clubwerk nfet kent, of nooit eens met een club of week end of week vakantie is weg geweest mist een heleboel ple zier, vreugde en een brok ont wikkeling. Vaak waren er wel enkele bezoekjes aan de ouders nodig voordat zij hun kinderen, die nog nooit verder geweest wa ren dan hun eigen buurtje, meegaven naar een kamp. Als je de kinderen dan gade slaat tijdens zo'n kamp. vrij en blij, weet ik heel zeker dat dit heilzaam voor hen is. Er is dankbaarheid in mijn hart dat zij dit mogen beteven. Natuurlijk zijn er ook plich ten, zoals huiswerk, catechisa tie en thuis eens wat doen. Daarom zullen ouders en kin deren een keuze moeten ma ken tussen de clubs. Misschien nog een tip voor andere lei ders en leidsters: als het laat wordt, breng dan een kjr.d wat een eind in ^t donker moet lopen of in een afgele gen buurt woont, eens thuis." Genoegen Mevrouw N. te B. denkt met genoegen terug aan de jaarfeesten, die „haar" club gaf: „Maanden bij elkaar thuis repeteren om een leuk toneelstuk op te voeren, en mooie tableaus en marmer- groepen. Met zo'n avond wa ren de zalen altijd tjokvol. Ouders en begunstigers, ieder wilde zo'n avond graag bijwo nen. Maar tegenwoordig niets meer van dat alles. Als je over voordrachten of een to neelstukje opvoeren praat, doen ze of je flink achter loopt. Wie is er nu zo gek om zoiets te doen. 't Lijkt toch nergens op, en op de t.v. is het veel mooier. Een gezellig avondje met een pickup of de bandrecorder met leuke mu ziek, dat gaat er bij de jeugd ook wel in. Het is alles zo gemakkelijk, ze hoeven er zelf niets meer voor te doen en dat wil er bij ons, ouderen, niet zo erg in." (Er zijn nog wel jongelui die zelf musice ren: dat kost tijd, studie en zelfdiscipline). Nieuw onderwerp: Vindt u, dat uw arts u voldoende voorlicht, als het om ziekte en gezondheid gaat 7 Zoudt u in dag-/weekblad of op andere manier (lezingen?) beter voorgelicht willen worden? Wij zijn er ons van bewust, dat de afstand tus6en de „gewone man" en de koplopers van de wetenschap zeer groot is. Ziet u mogelijkheden, bijvoorbeeld een public relations-man aan de universiteit, gespecialsieerde journalisten, of op de manier waarop de arts Van Swol dat doet al schrijvend, en via de televisie Of zoudt u het prettig vinden als uw huisarts stel dat de goede man er de tijd voor had I meer zei over de achtergrond van uw ziekte Gaat u zelf wel eens te rade in een medische encyclopedie bij voorbeeld, en zit daar niet het gevaar in dat u zelf de diagnose gaat stellen Wij vragen maar weer, als aanloop tot een gesprek. Ziekte gaat aan niemand voorbij; soms bekruipt ons het gevoel dat we als on- mondigen behandeld worden. Wat vindt u Klimt u meteen In uw pen of ballpoint 7 We belonen u op de gebruikelijke wijze: De dokter zegt 1, De dokter zegt 2, Tlpparade of een verrassing. kaas en zestig gram vlees of vis, of een vervanging daarvan in de vorm van een groot ei of veertig gram kaas. Prijsbewust De leveranciers van dierlijke eiwitten behoren meestal niet tot de goedkoopste levensmiddelen. Veel gemak zult u daarom kun nen hebben van een van te voren opgesteld weekmenu, waarbij u prijsbewust te werk gegaan bent. Houd u dus op de hoogte van de prijzen. Zij zullen niet voor iede re stad of streek eender zijn. De prijs van vlees of ander ei witrijk voedingsmiddel varieert sterk. U bent het duurst uit, wanneer u uitsluitend mals ma ger vlees, magere vleeswaren en dure vissoorten kiest. Het is uit een oogpunt van eiwitvoorziening niet ncdig alleen dure vlees- en vissoorten te kopen. Ook de goedkope kunnen aan bod ko men, mits het vlees niet voor het grootste deel uit vet bestaat. Afgezien van het voor de voe ding beschikbare bedrag verdient het aanbeveling zoveel mogelijk variatie in de voeding te brengen met vlees, vis, ei en kaas. Uit oogpunt van voedingswaarde kan men volstaan met dagelijks een portie vlees te gebruiken. Door de keuze van eiwitrijke produk- ten te variëren bent u verzekerd van de grootste variatie aan voe dingsstoffen. IJET zal wel raar lijken, maar deze keer wil ik eens een keurig briefje schrijven over het middelbaar onderwijs. Deze ru- broek komt op jaren ik merk het aan de adviezen die van me worden gevraagd: Chris, onze Mieke zal HAVO proberen, wat vind jij ervan. Onze Ineke, onze Roel, onze dit en dat is getest, en men zegt: gymnasium-afde ling als start, is dat nu wel iets, denk je, mijn man zegt: wat heb je aan die dode talen En ik, die Roel en Ineke en Mieke nog in de box heb gekend, met spanning het geboortekaartje heb afgewacht van die „dit en dat", ik ben eventjes verbaasd. Zijn we hier al zo lang aan het schrij ven? Zijn die schatjes die armen braken, niet naar de kleuterschool wilden, je moeilijke vragen stel den. nu alweer op de drempel, één van die hoge levensdrempels? Want is hij soms niet Hbog? Moeten we al niet heel vroeg weten wat ons kind in aanleg ver mag? Wat gebeurt er toch op die middelbare school, waarom gaat het eigenlijk? Vroeger had je lager onderwijs en als je nog even meer wou weten, uitgebreid lager onderwijs. Met dit onderwijs achter je kon je in het leven terecht. Je zocht Hongkong niet in Amerika en keizer Wilhelm niet in de Middel eeuwen. Het fijnere werk bleef misschien achter de horizon, maar je kon je toch oriënteren. En ook was je in staat mogelijkheden bij jezelf te ontdekken, bijv. ik houd van boekhouden, of: ik vind wis kunde een grap. daar wil ik meer van weten. MaarH alles bij elkaar had je lager en uitgebreid lager onderwijs genoten, de naam zei het. u een schoonheids-pasje mee! was er ook middelbaar on derwijs: HBS-A en -B, later kwam daarbij het middelbaar on derwijs gericht op meisjes: de MMS. En daarvóór bestond het Gymnasium, het voorbereidend hoger onderwijs, dat het kind klaarmaakte voor de universiteit. Gymnasium-A voor de z.g. alpha- vakken, B- voor de exacte vakken, ongeveer zoals de HBS-B. maar met nog was Grieks en Latijn er bij. Og al deze scholen verzamelde men niet alleen kennis, werd de kennis niet alleen uitgebreid, maar verkreeg men ook oefening in kritisch zien, in zelfstandig den ken. Hoe? O, op allrlei rare manie ren. Men leerde het kind bijv. Frans, of Latijn Werkwoorden vervoegen, zinnen uit elkaar peu teren en weer in elkaar zetten oefenden het kind. Wat je niet oefent, kun je op de duur niet meer. dat weten we allemaal van gymnastiek. En let maar eens op bij de kruidenier: als de juffrouw zo'n optelmachine voor zich heeft en de boodschappen kosten 0,58 en 0,29. dan kan ze dat al niet meer uit haar hoofd. Onzekerheid, gebrek aan persoonlijkhied zijn daarvan het gevolg. Zo ondergaat het kind op de middelbare school oefening. Wis kunde, talen, het je voorstellen, het in je geest gestalte geven aan een gedachte of een vorm, het in zicht krijgen in structuur en orde. het vermoeden ontwikkelen van samenhang, dat gaat alles via zo op het oog suffe dingen: sommen (die niet fout mogen gaan), ver talingen (wat wil de ander eigen lijk). stukken gedachte die ln hun geheel moeten worden overzien 'aardrijskunde, geschiedenis, bio logie) ik pak nu maar de hoofd momenten. TYAARVOOR, zo heet het, moet sJ je kunnen „leren". Dat wil zeggen dat je geest een zekere soepelheid moet bezitten om die discipline, die oefening te onder gaan. Ik heb wel eens een briefvriendin. die snakte naar ites meer dan haar dagelijks leven en geïnteres seerd was in theologische stromin gen en wat daarmee samenhangt, een tijdschrift aangeraden waarin zij bijv. de volgende zin kon tegenkomen: „De trek uit het gewone gemeentepastoraat, naar specialistische para-parochiale ar beid of coördinerende en organi satorische werkzaamheid op regio naal en nationaal niveau, vergroot Ie kloof, inplaats van haar te over bruggen." Mijzelf lijkt deze zin niet veel om het lijf te hebben, maar mijn briefvriendin schreef me: nee zeg. dat is niets voor mij, ik weet niet wat ik lees. Op een middelbare school nu zou zij daarin zijn ge oefend, in dat lezen. Zij zou in ieder geval, minder bang dan nu. zeggen: eens even kijken, wat be doelt de geachte schrijver. Daar door zou zij misschien de wereld om haar heen beter verstaan, er vollediger deel aan hebben. Ik meen dat dit laatste veelal ons mens-zijn bepaalt Het is net zo'n gevoel als getrouwd-zijn: GOED. Nu snapt iedereen dat voor dat mens-zijn in deze ziedende wereld geen school het meer kan bijbenen. Een a.s. arts of scheikundige moet beslist meer weten dan 400 jaar geleden een collega wist. Maar dat niet alleen: de laatste tien jaar is er ook al weer iets bijgekomen. Dat kan niet allemaal straks, na je school. Je moet gewoon eerder kiezen, eerder weten welke oefening je het best past. Vroeger leerde je geen taal om hem te spreken (wat wel vaak gedacht werd), maar momenteel moet je als ingenieur morgen een collega uit Amerika verwelkomen, dus leren spreken moet ook nog even worden meegenomen. Enzo voort. En nu zet men in Nederland een dak over al het voortgezet onder wijs. Mammoet is de naam. In die Mammoet mag het kind specia- seren naar aanleg èn naar doel stelling ieder hoofd der school kan u daarover inlichten. Als nu een test uitwijst, dat uw kind voor een bepaalde „tak" geschikt is, en die tak is zoals bij een briefvriendin: gymnasium, waarom dan niet. Waarom dan niet de discipline, waarom dan niet uw kind beproeven op een zo rijke schakering van oefening? Werke lijk denkende mensen hebben we nooit genoeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 16