De filmhelden het gidsmeisje OPINIE Kanttekening Johnson zou voor als Humprey de Rockefeller bus mist VREDESDUIF VLIEGT NAAR PARIJS Vrijheid: gave en opgave Kleuren-tv en X-straling Fransen en Bakker onderscheidden zich ZATERDAG 4 MEI 1968 Een van de positieve kwalitei ten van Vestdijk» roman* 1* de groteske overdrijving, gebruikt om houdingen van mensen te ka rakteriseren. Zo ook weer in zijn jongste roman. De filmheld en het gidsmeisje (uitg. De Bezige Bij, Amsterdam, 232 blz., 14,90) Enkele voorbeelden. „De vloer van de ontbijtzaal was spiegel glad. de gasten bewogen er *ich over als gedresseerde zeehonden. r beginnen met de jaren veertig is het vooral in deze mei dagen. dat we ook als volk met ons denken bij de vrij heid worden bepaald. Èn ook nu de herinnering aan de oorlog de tijd dus waar in wij van de vrijheid waren beroofd terugwijkt, lijkt het gesprek over de vrijheid niet af te nemen aan intensiteit Dat kan dan tevens gelden als een aanwijzing van de moeilijk- El tot een juist gebruik ervan. vrijheid gebruiken is de vrijheid vullen, is inhoud geven de vrijheid. Men kan in onderscheidene zin van vrijheid spreken. In zijn hog altijd beroemde boodschap aan het Amerikaanse congres hpn januari 1941 somde de toenmalige president Roosevelt vier vrijheden op, die twee aan twee waren samen te bun delen: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, Vrijheid van gebrek. VTiJheid van vrees. Tweemaal „freedom- or en tweemaal „freedom-from". „Freedom-oF* wijst op een bevoegdheid, „freedom-from" op het afwezig zijn van belemmeringen. In het laatste geval is er „vrijheid van iets", in het eerste „vrijheid tót iets". J^EZE aanduidingen, die inderdaad verhelderend kunnen werken, geven reeds aan. dat wij bi) vrijheid mogen denken aan ruimte, met de mogelijkheden daarin van leven en zich bewegen. Van zich ontplooien, zoals we het tegen woordig gaarne uitdrukken. En dit heeft dan al dadelijk betrekking op dat gebruik van de vrijheid. Want, zoals gezegd, gebruiken vkn de vrijheid is Inhoud geven 4in de vrijheid. Men is „vrij vkn iets" om ver- Volgens ook te zijn „vrtf tót iets". Welnu, dan heeft de be zorgdheid die zich in deze dagen weer van velen meester piaakt juist uitstaande met die inhoud van de vrijheid, pesorgde studenten menen dat met de democratie onvoldoen de ernst wordt gemaakt; anderen echter menen veeleer in hün optreden een bedreiging van de democratie te zien. Er zit in dit alles, mogen we vaststellen, een niet te misken nen brok menselijke tragiek. Het is immers de tragiek van Qe mens die beseft, dat het in dit alles blijft gaan om men- geUfke beleving en verwerkelijking. ÖE tfjd heeft men van vrijheid vooral gesproken als Van wat men dan vrijheden of vrijheidsrechten noemde. 1 van godsdienst, vrijheid van drukpers, vrijheid van „Ing en vergadering, en andere meer. inderdaad, men mocht in deze vrijheden verbjjzonderin- I zien van een meer algemeen vrijheidsbegrip. Maar heb het goed, dan doelt men, over vrijheid sprekende, in onze i toch wel nader op dè vrijheid als een alomvattende l In haar verhouding tot de mens, en deze ook genomen li geheeL r Is niets op tegen. Deze ontwikkeling lag zelfs voor de Want het spreekt wel vanzelf, dat, wanneer zoals in pose rechtsstaat het geval is de vrijheden van staatswege gijn erkend, het gesprek zelf over de vrijheid eens te meer de kans krijgt zich op het vrijheidsbegrip te richten, tegelijk echter ook op de vulling van de ruimte die de vrtJ- beld Is. En dan denkt, als het goed is, wie over vrijheid spreekt tegelijk aan verantwoordelijkheid. De ware vrijheid, zo is wel gezegd, is die, welke in verant woordelijkheid wordt uitgeoefend, en in de schering van de vrijheid vormt de verantwoordelijkheid de inslag. H™* dan tot jaarlijks bezinning op de vrijheid dat de meidagen ons opwekken. Ze brengen ons in herinnering, in do eerste plaats hoe we van dc vrijheid werden beroofd en vervolgens ook hoe ze ons werd teruggeschonken. Dat ze ons ls teruggeschonken wijst op de vrijheid als op een gave, een kostbaar bezit dat ons in de handen is gelegd en toevertrouwd, met de bedoeling om de kansen die ze in zich heeft nu ook op de juiste wijze na te komen. Daarom ls ze behalve gave ook opgave. Ze moet worden be waard en beschermd. Maar er moet ook iets mee worden gediin. En onze menselijke verantwoordelijkheid is des te groter naar de mate waarin ons grotere mogelijkheid tot verantwoordelijkheid is geboden. En wat de vrijheid in nog diepere, in wezenlijkste zin betreft, moge ik volstaan met in deze dagen tussen Pasen en Pinkste ren het woord aan te halen dat ik eens las: „Op Pinksteren lieten de discipelen hun geest door God vangen, en ze zijn er op uitgegaan om van de wonderlijke vrijheid van deze ge vangenschap te getuigen." Inderdaad, zo kan het óók. DIEMER s-xv.yaiïinr"ijiiii;iiisix:>4 nz m WFfWI wWrfWWr de borstvinnen breed uitstaand" (blz. 29). „De manier waarop hij het hoofd ophief, alsof hogere machten hem aanriepen" (32). „Frltz Belluno was nu opeens veel zekerder in zijn bewegingen, alsof hij zijn levenstaak gevon den had" (37). „En liep met zwa re tred. alsof hij zich een weg baande door een dichte volksme nigte" (50). „Fritz Belluno, die met breed gespreide handen ach ter bem aanliep, als een moeder eend, die een van haar jongen voor het eerst te water ziet gaan" (59). De naam van de hoofdpersoon is hiermee al tweemaal genoemd: Fritz Belluno, zoon van een Itali aanse vader en een Oostenrijkse moeder, oud-seminarist, beter Duits dan Italiaans sprekend, een middelmatig begaafde jongen van achter in de twintig met het uiterlijk van een filmster en in het maar gedeeltelijk afbetaalde bezit van een luxueuze gardero be. Een fi'mgek, die en dat is een aardige vondst in openba re gelegenheden zich voelt, zich zelf ziet en zich gedraagt als spe lend in een film, geen bepaald stuk en ook niet in een bepaalde rol, maar als het ware in „de" film, als „de" filmheld of als een verzameling van filmhelden, een soort filmische Legio dus, „want zij zijn velen". Overdrijven Zo leest men op blz. 18 over „de handige en welbespraakte heren, die thans zijn bloed be volkten"; men ziet tussen haak jes ook hier dat bij Vestdijk beschrijven voor een aanzienlijk deel overdrijven betekent. Fritz Belluno is kelner. Hij komt in die functie in aanraking Naar aanleiding van De filmheld en het gidsmeisje, door Simon Vestdijk. Uitgave De Bezige Bij (232 blz., 14.90). S. Vestdjjk met de regisseur Giorgio Spal- lanzani, aan wie hij zich een beetje opdringt en die hem aanspoort tot bedenkelijke avon tuurtjes waarin mogelijk filmko pij zit Fritz, half tegen heug en meug, onderneemt een avontuur met een al te gewillig meisje, ziet een Hollandse getrouwde vrouw zich ontglippen, doet een onbera den huwelijksbelofte aan een meisje uit de ondergrondse Tiro- ler verzetsbeweging en wordt ten slotte werkelijk verliefd op een werkstudente die als vrou welijke gids dienst doet (maar ze blijkt verloofd te zijn). Het con tact met de regisseur eindigt in een hooggaande ruzie. Niets bereikt Dat is ongeveer alles. Fritz heeft niets bereikt Aan het eind van het boek is hij „een beetje terneergeslagen, een beetje ver ongelijkt, geen kelner, geen film held, geen minnaar, en niet eens een schurk" (232). Van een ka- tharsis is dus geen sprake en van de lezer wordt gevraagd zich te interesseren voor een fantast met te weinig fantasie, half in scherts uitgezonden op een missie waar toe hij de nodige onderne mingsgeest en ook de slechtheid mist, en achtergebleven met de brokken van zijn ervaringen zon der dat hij er iets ten kwade of ten goede van geleerd heeft. Vestdijk wenst dat de criticus zijn romans leest en analyseert als werkstukken, voordat men de figuur Vestdijk erbij betrekt. Maar hoe is dit mogelijk bij de zoveelste roman? Het is een se- rieprodukt dat al op de eerste bladzijde de maker verraadt. Tussen dit boek en vorige wer ken ligt geen tijd van zwijgen, rijping, inkeer. Men bespeurt wel de innerlijke noodzaak tot schrijven, als voort gezette en nooit onderbroken be zigheid, maar niet de innerlijke noodzaak in de zin van Rilke tot het schrijven van juist dit boek. Psychologisch is er een vreem de tegenstrijdigheid tussen Vest- dijks nooit aflatende schrijfdrift enerzijds en de sfeer van alge heel relativisme en soms cynisme die in zijn romans overheerst, aan de andere kant Hij staat voor niets, als het erop aankomt te demonstreren dat hij nergens voor staat. Het heet dan dat hij opkomt voor de vrijheid van ui ting in de literatuur, maar die is er immers toch al lang? Of dat hij tegenover de burgerlijke, col lectieve moraal die van de indi vidualist en artiest wil stellen. Ook dit gebeurt al „veelmaals en op velerlei wijzen". De moralist moet volgens Vest dijk vandaag werken met slechte voorbeelden en niet met geïdea liseerde. Maar het bezwaar is dat zijn eigen voorbeelden vlees noch vis zijn. Het relatief stellen van alles wat niet absoluut is, is een nuttige en gezonde bezigheid. Maar bij Vestdijk is het relati visme absoluut; alles wat gesteld wordt kan gemakkelijk helemaal of halverwege worden ontkend. Als niets vast staat, waaraan kan de belangstelling zich dan nog hedhten? Men leest dan nog lie ver een eenzijdige, onrechtvaar dige, felle, maar levende satyre, een compleet bruskeren, dan deze grensverkenningen. Vestdijk heeft als auteur nog steeds zeldzame kwaliteiten, maar het volstrekt anti-profe tische in zijn werk vormt naar mijn mening een interne bedrei ging voor de leesbaarheid en voor een blijvende werking daar van. DR. C. RIJNSDORP LIET IS AL enige tijd een publiek geheim, dat prtsi- dent Jtfinson maar twee mensrn capabel acht hem op te volgen. Het zijn vice-president Hubert Horatio Humphrey en de repu blikeinse gouverneur van New York, Nelson Rockefeller. Krijgt Humphrey niet de nominatie van de Democratische partij, dan zou Johnson zelfs bereid zijn. Rocke feller te steunen, als de Republi keinse partij hem als kandidaat zou aanvaarden. De motieven van Johnsan zijn dezelfde als die welke hem ertoe brachten, op 31 maart terug te treden als kandidaat bij de presi dentsverkiezingen van november en het staken van de bombarde menten op het grootste deel van Noord-Vietnam af te kondigen. Hij wil in de crisissituatie, waar in Amerika zich bevindt, het landsbelang boven dat van zijn partij plaatsen. Aangezien grote waarde moet worden toegekend aan de over wegingen van de president, i»u Rockefeller, die eerst zijn ei gen partij moet overtuigen. deze zijn handen heeft vrijge maakt, zullen de kansen van Humphrey en Rockefeller onge twijfeld gunstig worden beïnvloed. Of dit bij de voorver kiezingen van de komende maan den tot uitdrukking zal komen, valt te bezien. Geen van beiden komt op de kieslijsten voor en hun namen moeten als in Massachusetts, waar Rockefeller verrassend zegevierde speciaal worden opgeschreven. Kinsen Mocht Rockefeller erin slagen, de grote achterstand op zijn par tijgenoot Richard Mulhouse Nixon in te halen en valt hem de kandidatuur van de Republi keinse partij toe, dan kan Johnson met zwaar geschut de later te houden Democratische partijconventie onder druk zetten in een poging, Humphrey de no minatie te bezorgen. Men acht het vrijwel uitgesloten, dat hij zal zwichten voor een eventueel verzoek, zich alsnog beschikbaar te stellen. Wordt Rockefeller geen repu blikeinse kandidaat en mist Humphrey vervolgens de bus bij de democraten, dan ontstaat een voor Johnson bijzonder pijnlijke situatie gesteld, dat hij zich dan ook niet laat overhalen voor een nieuwe ambtstermijn. In het bijzonder zou dit het geval zijn, als senator Robert Kennedy erin zou slagen, de kandidatuur van de Democratische partij binnen bereik te krijgen. Want Johnson heeft nog meer bezwaar tegen Bob Kennedy dan tegen Nixon. Indiana Intussen duurt het nog onge veer drie maanden, voordat de republikeinen (op 5 augustus in Miami, Florida) en de democra ten (op 26 augustus in Chicago, Illinois) hun kandidaten defini tief gaan aanwijzen. Voor die tijd worden nog enkele belangrijke voorverkiezingen gehouden, waarvan die in de staat Indiana DE EERSTE DAGEN van mei passeren zonder al te opwindende gebeurtenissen in stad, land en wereld. Maar dan komt het bericht van een akkoord tussen Washington en Hanoi. De vredesduif wil de niet neerstrijken op het door Indonesië aangeboden schip. Maar nu koerst ze naar Parijs. De Duitsers maken zich be zorgd over de verkiezineswinst van de NPD in Baden-Württem- berg. al zegt bondskanselier Kiesinger dat dit nog geen herle ving van het nazidom betekent Israël negeert een verzoek van de Veiligheidsraad om geen para de ts houden bij het twintieiarie bestaan van de staat, hetgeen de rsad weer diep betreurt De democraat Humohrev en de republikein Rockefeller scharen zich onder de presidentskandida ten van Amerika; Rockefeller heeft al direct succes bij voor- verkiezingen en de democraat McCarthy is favoriet onder de studenten. Twee nieuwe harttransplanta ties: de eerste Europese mislukt in Frankrijk. In Amerika maakt ph Rizor het na zijn operatie jUjk. Ex-president Eisenho- wordt door een hartaanval ïestien landen bieden de Vere nigde Staten tariefsverlagingen aan om de betalingsbalans ge zond te maken. Op het Europese front strijdt Nederland voor ver voersrechten en loopt het gesprek over de gemeenschappe lijke zuivelmarkt lelijk vast. In ons land is ie politiek nog een beetje met vakantie, al drommen de Radicalen in Dron- ten bijeen (Aarden prijst er de antirevolutionairen), belooft de regering steun aan de strijkga- ren- en wollenstoffenindustrie als die bereid is te saneren, er schijnt ook een cao voor de houw met een kwartier werktijdver korting nog moeilijk te liggen bij minister Roolvink. Om in de sociaal-economische hoek te blijven: de HAL meldt een verlies van 19 miHoen ovtr 1967, de Koninklijke een 39 pro cent hoger netto resultaai ovtr het eerste kwartaal. Melk mag 2 cent de liter duurder worden. Het NW neemt het CNV onder vuur omdat de christelijke vak beweging hechtere samenwerkii.g met de andere centralen zou te genhouden. In Rotterdam worden de twte vermiste meisjes verdronken ge vonden. Twee branden kort ach ter elkaar op de Karzl Doormar zijn niet door sabotage veroor zaakt Een 1-meibetoging in Amsterdam loopt uit op een aan val op het gebouw var De Tele graaf. In Beetgumermolen wordt een bank overvallen, maar de da ders worden spoedig in dc een zaamheid van Je Noordoostpol der gegrepen. Een tanker vol benzine zit urenlang vast bij De Hoek. De Paus waarschuwt legen theologische nieuw'.'.chterren, Utrechtse priesterstudent spre ken zich uit tegen het verplichte celibaat, Nederlandse gerefor meerden vragen de Geref. oecu menische synode om een duide lijke afwijzing van de apartheid, de Gereformeerde gemeen en gaan een eigen hulpactie voor de ontwikkelingslanden voeren. Mei: het land staat te bloeien de Keukenhof krifgt do 10 mil joenste bezoeker, prins Wji- lem-Alexander steelt de show tijdens het défilé op Koninginne dag. prinses Margriet en baby Maurits zijn weer thuis op Het Loo. Mei: vanavond daalt weer die vreemde stilte, waarin wij even helemaal eensgezind, de do den herdenken. DEZE WEEK GEZEGD: „Het bevredigt mij niet dal de overheid allerlei zaken al panklaar heeft, voordat ze in de openbaarheid worden ge bracht" (Dr. A. Veerman) Van onze radio- en tv-redactie) WASHINGTON De Ameri kaanse Gezondheidsdienst heeft een rapport gepubliceerd, waar in geruststellende feiten worden gemeld aangaande het vermoede gevaar van X-straling uit kleu rentelevisiebuizen. De organisatie heeft 1124 ty pen kleurentoestellen getest en bevonden, dat 94,1 pet daarvan onschadelijk z\jn. De overige pet. gaven iets meer straling af dan de gebruikelijke norm toe staat. De fabrikanten van deze toestellen hebben adviezen voor verbetering gekregen en beloofd deze te zullen toepassen. SAIGON Bij de Ameri kaanse geheime dienst in Zuid-Vietnam werkt sinds kort Tames Bond. Hij is weliswaar niet agent 007 uit de verhalen van Ian Fleming, maar een ma- !oor uit Oakdale in Louisiana VS), die bij de luchtverkennine verkt. Bond heeft het niet gemakke- 'ijk. Grappenmakers worden niet moe, hem op te bellen en te zeg gen dat hij spreekt met dr. No, een van de tegenspelers van agent 007. (op 7 mei) op het ogenblik de meeste aandacht trekken. Daar hoopt Bob Kennedy nl. zijn ri vaal Eugene McCarthy op over tuigende wijze te verslaan. Een probleem voor McCarthy, die totdusver bij alle voorverkie zingen als sterkste uit de bus kwam, is dat hij niet alleen met Kennedy te maken krijgt, maar ook met gouverneur Roger Bra- nigin, die aspiraties heeft voor het vice-presidentschap en de de legatie van Indiana ter conventie aan Humphrey wil toespelen. Aangenomen wordt, dat Kennedy hiervan minder hinder zal onder vinden dan McCarthy. Nixon Het zal interessant zijn te ver nemen, hoe de strijd in het repu blikeinse kamp op 7 mei ver loopt, niet alleen in Indiana, maar ook in Ohio en het District of Columbia (Washinton). Gou verneur Rockefeller moet het overal hebben van mensen, die zijn naam speciaal op het stem biljet willen bijschrijven. Deze handicap zal Rockefeller bij alle voorverkiezingen parten spelen. In de meeste staten worden deze echter niet gehouden en is het een partij-aangelegenheid. Rockefeller zal vooral door een energiek optreden naar buiten moeten voorkomen dat Nixon met de stemmen gaat strijken van de staten waar op partij-bij- Humphrey, eerste keus president Johnson. Bob Kennedy en Eugene Mc Carthy, gefotografeerd in Atlan ta, waar zij de laatste eer bewe zen aan de vermoorde dr. Martin Luther King. eenkomsten wordt besloten, wel ke kandidaat op de partijconven tie in augustus bij de eerste stemming zal worden gesteund. Slaagt hij daarin, dan nemen zijn kansen toe, omdat bij de tweede stemming de strijd volkomen open ls. België Nog steeds hebben onze Zui derburen hun kabinetscrisis niet opgelost. De socialist Leo Collard, wiens partij tegen een drie-par- tijen-regering van BSP, CVP en PW (liberaal) is, stuit als forma teur op grote moeilijkheden. Col lard wil de taalkwestie voorlopig laten rusten en zich toeleggen op de economische en sociale moei lijkheden, speciaal In het Franstalige deel van België. Col lard is een Franstalige Belg. die geen Nederlands spreekt. De Christelijke volkspartij is daarentegen van mening dat het Waals-Vlaamse vraagstuk dient te worden opgelost in een drie-partijen-kabinet om te ont komen aan de demagogie van de kleinere ..talenpartijen", die bij de jongste verkiezingen belang rijke winst boekten. De BSP wil de taalkwestie overlaten aan een nationale commissie, waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd. Van CVP-zijde wordt aangeno men, dat de formatiepoging van Collard tot mislukken is ge doemd. Men zou al een rege- nngsprogram voorbereiden, voor 'net geval een CVP-politicus met de formatie wordt belast. Ge- lacht wordt aan de demissionaire premier VandenBoeynants. die net de liberalen heeft samenge werkt. Hij heeft sinds de verkie- ingen niets meer van zich laten ioren. Op hem kan de keus van de coning vallen, gezien zijn >ersoonlijke succes «n Brussel vaar zijn tweetalige lijst succes ïad. Ook kan hij proberen de Taamse militante elementen van •ijn partij en de PW achter zich e krijgen met een programma an nationale eenheid. Het is echter de vraag of «Je ociaiisten hieraan In het parle ment zullen meewerken, als zij weigeren plaats te nemen In een drie-partijen-kablnet KAMERMUZIEK Het heeft Hare Maje steit opnieuw be haagd zich te houden aan de gewoonte, dat Kamer leden die al zo'n twaalf jaar het Binnenhof ple gen te frequenteren, met de Nederlandse Leeuw worden onderscheiden. Dit keer zijn het er vijf tien: drie uit de Eerste en twaalf uit de Tweede Kamer. Hun grote verdienste is tweeledig: 1. ze zijn in 1956 in de Kamer gekomen. 2. ze zit ten er nog in. Daarom zijn ze geridderd. Andere ver diensten, die ze natuurlijk ook hebben, spelen als motief voor decoratie geen enkele rol en blijven hier dan ook buiten beschouwing. Het automatisme van het koninklijk welbehagen is niet primair geïnteresseerd in het feit dat de heer Van der Peijl zoveel van Zeeland en de Del ta-problemen weet, de heer Lamberts zoveel van volksge zondheid, de heer Daams zo veel van kinderbescherming, de heer Wierda zoveel van de fensie en de heer Berkhouwer zoveel van niets. Nee. doorslaggevend is al leen, dat de heren drie verkie zingen hebben overleefd en, om iets hoegenaamd in hun parlementaire betrekking te doen of te laten, van niemand geschenken aangenomen heb ben, directelijk of indirecte- lijk, twaalf jaar lang. Gelukwens DAT IS MOOI en een ge lukwens waard, maar toch kan de voldoening van de vijftien onmogelijk onver mengd zijn. Er zijn feeste lijker dingen denkbaar dan onderscheiden te worden vol gens een automatisch decora tiesysteem, dat op z'n laatste benen loopt omdat het inner lijk vermolmd is en al lang had moeten plaatsmaken voor een stelsel da'c meer rekening houdt met reële verdiensten en minder met de omstandig heid dat iemand zoveel jaar op één en dezelfde stoel is blij ven zitten. Ong is een nieuw systeem beloofd. Het had er al moeten sijn, het is in leder geval in aantocht, het zal, vrees ik, nog wel een paar jaar in aantocht blijven, want het opdoeken van een verbleekte folklore is minder makkelijk dan het lijkt. Het roept nieuwe problemen op. Men kan spotgrage caba retiers en cursiefjesschrijvers niet zomaar van een stuk werkgelegenheid beroven. En men kan de Kroon niet zonder alternatief de mogelijkheid ontnemen om de spotters met een lintje te straffen. ANGST voor journalistiek sarcasme was misschien de reden waarom maandag vijf parlementaire redacteu ren ondanks hun verzoek geen toegang kregen tot de plech tigheid waarbij de twaalf twaalfjarige Tweede-Kamer leden door waarnemend voor zitter Zegering Hadders met de Leeuw werden omhangen. Dat ging niet, dat was nooit eerder gebeurd en dus kon het dit keer ook niet. Na drie kwartier kregen onze collega's te horen da'c ze de heren een handje konden komen geven, maar daar hadden ze toen geen trek meer in. Twaalf parlementaire on derscheidingen in één keer is een record. De verklaring zit 'm hierin, dat in 1956 de Tweede Kamer van honderd met vijftig is uitgebreid. CH-fractieleider wijlen dr. Ti- lanus sr. moet toen gezegd hebben: „Ik beklaag de mi nister van binnenlandse zaken die in 1968 vijftig Nederlandse Leeuwen moet uitreiken". School HET ZIJN ER geen vijf tig, maar twaalf geworden (even afgezien dan van dc Eerste Kamer). Illustratief voor het verloop in het parle ment, dat steeds meer een op leidingsschool voor burge meesters, gedeputeerden, wet houders van grote gemeenten en soortgelijke bestuurders gaat worden. Van de vijftig nieuwkomers uit 1956 zijn er zestien overge bleven: de twaalf gedecoreer den, plus Biesheuvel en Toxo- peus die beiden minister wa ren en dus (weer da'c „dus") meer dan een Leeuw hebben, en verder Bakker en Frans- sen, die de Leeuw nu hebben geweigerd. Marcus Bakker omdat hij als communist van burgerlijk-kapitalistische sta tussymbolen verschoond wenst te blijven, Franssen omdat hij het als PvdA-paci- fist niet op leeuwen heeft WAT ZIT ER achter het verhaal van Toxopeus. dat de WD best wel weer eens met de PvdA wil gaan samen werken? Een poging om de „linkervleugel" in zijn partij te contenteren en D'66 de wind uit de zeilen te nemen? Een poging om de kloof in de PvdA tussen Patijn-rose en Lammers-rood te verbreden? Een poging om de WD te vrijwaren voor de rol van weerloos aanhangsel van de CDU-in-wording? Of was hel alleen maar een stuntje om het breiwerk van de progres- sieve-concentratie-kwekers te verstoren? Wil Toxopeus het vooruitstrevende Mok ont krachten door er zelf bij te gaan zitten? Ik heb deze week een ande re verklaring gehoord. Toxo peus is zich mentaal al aan het voorbereiden op het bur gemeesterschap van Den Haag. Hij staat al boven de partijen: de ware houding voor een burgemeester. In het Haagse college van B. en W. werken socialisten en liberalen prettig samen. De landelijke tegenstellingen spe len daar nauwelijks een rol. De socialistische raadsfractie is weliswaar niet verzot op een liberale burgemeester, maar tegen een zo onafhanke lijke, voor iedereen openstaande kandidaat kan ze moeilijk bezwaar maken. 't Is maar een theorie. IN HET ANDERS zo principiële orgaan van het Nationaal Evangelisch Ver band van sympathisanten met de nation aal-gereformeerde politiek van het Gereformeerd Politiek Verbond troffen we een al heel weinig principieel pleidooi aan voor een samen bundeling van rechtse krach ten in politiek en maatschap pij- „Het komt mij voor' schrijft de heer W. de Lange in een hoofdartikel, „dat de op zaterdag 6 april jl. in Den Haag gehouden bijeenkomsten van het comité „Nederland Vrij" en het Nationaal Insti tuut „Orde in Vrijheid" op be droevende wijze demonstreer den dat het samenspel tussen de „rechtse" krachten in onze maatschappij nog veel te wensen overlaat. Immers, naar mijn gevoel had het niet mogen voorko men dat in één stad, op het zelfde uur, gelijkgezinden sa menkwamen in verschillende gebouwen. Vooral niet, omdat men vooraf had kunnen we ten, dat dan zowel de één als de ander met een slechts half gevulde zaal zou zitten". Alles op alles TERWIJL MEN van de linkerzijde alles op alles zet om goed voor de dag te komen en dikwijls op orga nisatorisch gebied een goed voorbeeld geeft, werkten de, uit vogels van diverse pluima ge samengestelde, rechtse groeperingen op 6 april jl. volkomen langs elkaar heen. En dan nog wel op een dag, waarop ook de Nederlands Zuid-Afrikaanse Werkge meenschap haar bekende jaarlijkse „Samentrek" in Utrecht hield. Een dergelijke slechte coördinatie is des te meer be treurenswaardig, omdat het steeds brutaler wordend op treden van links het samen bundelen van rechtse krach ten hoogst noodzakelijk maalA. Van harte hoop ik dan ook, dat in de toekomst derge lijke kortsluitingen vermeden zullen worden en dat rten bij het opzetten van zijn mani festaties rekening houdt met de aktiviteiten van de ander". Nationaal-gereformeerde politiek bedrijven met Lewin en Van Rappard lijkt ons een bee"cje moeilijk. Of gaat het gewoon om techtse politiek? CBTB(ah) NEDERLANDS grootste landbouwblad De Boerde rij heeft de Christelijke boe ren- en tuindersbond vorige maand hartelijk gelukgewenst met zijn 50-jarlg jubileum. Tooh zag het blad „er voor de CBTB geen tweede 50 jaar meer Inzitten." „Onveranderlijke beginselen kunnen in een veranderde maatschappij wel op andere wijze worden toegepast. Wie de ontwikkelingen op kerke lijk gebied volgt, vindt dat el ke week bevestigd." In de Gelderse editie van Ons Platteland wordt op deze weinig sensationele uitspraak gereageerd op een wijze, die we al te lang hebben gemist. Ais kiespijn dan, wel te verstaan. Hier een citaat: „Als de redaktie van de Boerderij de CBTB wat te zeggen heeft in verband met veranderingen op kerkelijk gebied, zijn we één en al oor. Kerk en politiek zijn veel besproken zaken in onze kring. Maar het is gebruike lijk. dat degene die een be paalde mening ten beste geeft zichzelf correct voorstelt. Daar zijn we in de CBTB-kring misschien wat overdreven mee. Maar als De Boerderij met ons over veranderingen op het kerkelijk erf wil praten, stel len we een aantal concrete vragen. Van welke kerk bent u belijdend lid? Leeft u - kerkelijk mee? Bent u ortho dox of vrijzinnig? Bent u voorstander van christelijk onderwijs en christelijke poli tiek? Van welke standsorga nisatie of vakbond bent u persoonlijk lid? enz.". „DERGELIJKE VRA GEN, aldus Ons Platte land, hebben ons herhaalde lijk uit de kring van onze le den bereikt. Wat zijn die he ren Van der Sluijs en Addens (redacteuren van De Boerderij Pr.) kerkelijk en politiek? Het klinkt wat onbescheiden, dit zo openlijk te vragen. Maar als een redactie van een ook door onze leden gelezen blad openlijk de ondergang van de CBTB voorspelt, me nen wij ze nu toch wel eens te mogen stellen." Soms is ons land wel heel erg plat. J. Prillevitz

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14