AARDEN LIEFDE BEKENDE VOOR DE ZIJN ARP aanMn aardfckn aaftMfóeii Busje sloeg over de kop: dode en zeven gewonden Succes voor NPD Canetti's Bruiloft, belegen expressionisme Humphrey doet mee aan presidentsverkiezingen Voornamen en Mama-geroep kenmerken Radikalen-congres Slordig beheer bij Pentagon Jongste ambassadeur Van Willem Alexander tot Willem-Alexander 9 MAANDAG 29 APRIL 1968 (Van onze parlementsredactie) DRONTEN De radicale congresgangers voelden het zaterdag als een historisch moment aan. Daarom werd de openingsrede van voorzitter Pieter Bogaers herhaaldelijk (zeker 30 keer) onderbroken door een enthousiast applaus. Alsof het moest; dit was het moment. Terwijl voorzitter Pieter niet veel meer wist te brengen dan een wat gezwollen herhaling van sinds jaar en dag in de mode zijnde kreten. De dochter van onze populaire minister van buitenlandse zaken, Corrie Luns, Is in de Amerikaanse stad Norfolk, Virginia, tot koningin van een Azaleafestival gekroond. Een van de eersten die na afloop van dit gebeuren haar (met een hoofs gebaar) mocht kussen was de marine-attaché van de Neder landse ambassade, admiraal E. H. van Rees. Dankbaar greep hij de stemming aan om de 850 van de 2000 aanwezige leden, onder wie KRO-voorzitter Van Doorn, te vragen het oprich tingsbesluit van 1 maart 1968 van de politiefke partij Radikalen te be krachtigen. Een overdonderende ovatie was het antwoord aan de als een toreador ronddraaiende Piet. Veel stiller was het tijdens de rede van fractieleider Jacques (Aarden). Meer inhoud, ook meer werkelijk heidszin. Naar hem moest geluisterd worden. Tijd voor toejuichingen vond men later. CONCENTRATIES Jacques (het elkaar bij de voor naam noemen is een van de kenmer ken van de partij Radikalen, zomede het weglaten van titels) gaf een over zicht van de stand van zaken in de Nederlandse politiek. Opvallend was zijn fervente liefdesverklaring aan het adres van de ARP. De in behoor lijk aantal opgekomen VU-jongens konden hun tranen nog net wegdrin gen. Ook Biesheuvel kan zo in de kring opgenomen worden: „Mijn vriend Barend Biesheuvel, die het niet juist ziet al3 hij zegt dat wij de regeerbaarheid in gevaar brengen. Wij zijn juist bezig de regeerbaar heid te steunen door te streven naar een meerderheidsconcentratie, die kabinetten de gelegenheid geeft te regeren. Een concentratie van onder op, met oen duidelijke nadruk op de inspraak van de kiezer, geen onder onsje van fractieleiders". Over grenzen van fracties heen zag Jacques een verheugende eensgezind heid, vooral In de fracties van PvdA, ARP, D'66 (de voorkeur van de jeugd) en PSP. Wat de laatste twee betreft, Jacques had er alle vertrou wen in dat zij hun plaats zullen vin- Ongelukken op de weg IJMUIDEN Een autobusje met twee Amsterdamse families bestaande uit acht personen is gistermorgen in de bocht ter hoogte van de Velsertunnel ge slipt, over de kop geslagen, tegen een lichtmast gebotst en in een sloot terechtgekomen. De 11- jarige Sylvia van der Sluis kwam om het leven. Haar moe der en nog twee van haar kinde ren moesten zwaar gewond in een ziekenhuis te IJmuiden wor den opgenomen. De overige in zittenden werden eerst naar een ziekenhuis overgebracht voor een medische controle en later per ambulance-auto naar Am sterdam vervoerd. AKEDSLOOT Tijdens een in haalmanoeuvre bij Akersloot heeft gisteren een frontale botsing plaatsgehad, waarbij één persoon werd gedood en negen anderen ge wond van wie twee levensgevaar- lijk.è De inzitenden van een per sonenwagen waren de 19-jarige W. Schra, zijn zusje Tineke en Nel uit Zaandam, J. Faber uit Oostzaan, en A. Thuis uit Zaandam. De inzittenden van het busje wa ren de bestuurder J. P. H. Nies ten, zijn vrouw en 10-jarige doch tertjes en het echtpaar Schavema- ker. Allen zijn in bewusteloze toe stand naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar de bestuurder van de personenauto W. Schra overleed. SCHERMHORN Gistermorgen zijn twee mensen gedood, doordat de personenauto waarin zij zaten tengevolge van een nat wegdek tij dens een inhaalmanoeuvre te water geraakte. De inzittenden waren de heer J. J. Overman, zijn vrouw en de grootouders van een van hen. De echtgenote, mevrouw J. G. Over manJansen (31) uit Westerblok ker en de heer J. Tensen kwamen om het leven. HAARLEM Het 18-jarige meis je Willy Baay uit Heemstede is za terdagmiddag om het leven geko men, toen de bromfiets, waarop zij als duopassagier zat, door een rechtsafslaande auto werd aangere den. Het meisje kwam onder één van de achterwielen van de auto terecht en overleed ter plaatse. De bestuurder van de bromfiets viel in de berm maar liep geen ver wondingen op. WARNSVELD De 9-jarige Willem A. van der Hoek uit Warns- veld is zaterdagmorgen door de aanhangwagen achter een land bouwtrekker overreden en om het leven gekomen. Met twee andere kinderen mocht hij op de trekker meerijden. Om een duif te grijpen, die op de weg zat, was hij van de trekker gesprongen. Hij viel en kwam met zijn hoofd onder een van de wielen van de met melkbussen geladen aanhangwagen. Hij was op slag dood. WELL Op de rijksweg Venlo Nijmegen, nabij Well, is zaterdag middag de 18-jarige leerling-ver pleegster Mathilde Guelen uit Wel- lerlooi, toen zij lopend met haar bromfiets de rijksweg wilde over steken, door een personenauto uit Brunssum aangereden. Zij was op slag dood. TILBURG In een ziekenhuis te Tilburg is gisteren de 65-jarige P. Hendriks overleden, die zaterdag avond in Tilburg zeer ernstig werd gewond toen hij met zijn bromfiets omver werd gereden door een auto die met te grote snelheid een bocht nam en daardoor dwars door een wegafscheiding plotseling de ring baan noord kwam opgereden. De man kreeg zo'n klap dat hij aan de overzijde van de weg terecht kwam, waar hy door een andere auto werd overreden. De bestuurder van de auto die het ongeluk had ver oorzaakt was niet in het bezit van een rijbewijs en was niet verzekerd. OPMEER Zaterdagmiddag is de 13-jarige F. J. S. Veld uit Op dam op het weggedeelte „Kaag" in Opmeer toen hij een voorrangs- ho3 er met de regeringsgelden werd kruising opreed, door een bestel- omgesprongen en hoe de werken auto aangereden. Hij was op slag werden uitgevoerd. dood. Proef 'ns...MMM... LEKKER! WASHINGTON De economl- fche missie van het Amerikaanse Congres heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie verweten mil jarden dollars per jaar te verkwis ten door een „slordig en schande lijk nalatig beheer". Het Penatgon had op werken niet laten inschrijven maar de contrac ten zo maar aan derden gegund en hierin ook geen verandering willen brengen. Ook had het ministerie nagelaten nauwkeurig na te gaan den in de concentratie „die ons de meerderheid moet geven". De twee beste fracties vond hij die van ARP en PvdA. „De Gideonsben de van de ARP markeert de zwakte van de KVP; ik hoop dat de ARP zal kiezen". Aarden vond de politieke grappen van zijn a.r.-buurlieden in de Kamer verkwikkend. ARJOS? Daarmee was het nog niet uit. „Was het niet de Arjos die aanbood met de Radikalen alleen te praten, als de twee andere partijen niet wil den?" En de laatste kus: „Aan Berg huis danken wij onze naam". Over de PvdA: „Ik hou van de woelingen daar. Het ergert me en boeit me gelijkelijk. Niet als Schmel- zer die concludeerde: je weet niet wat je er aan hebt. Ik heb ook mijn bezwaren tegen bepaalde uitingen van Nieuw Links, maar als ik het goed zie, is Nieuw Links bezig met hetzelfde wat ons zo intrigeert: het zoeken van de bron". Over christelijke inspiratie: „voor ons een onmisbare bron, maar niet de enige. Wij leggen geen direct ver band tussen geloofsovertuiging en concrete politieke besluiten. Wij me nen wel dat onze levensbeschouwing inspiratie geeft. Met het christelijk bewogen zijn is onze groep niet be paald. Ook bij ons is verschil van inzicht over de grondslag denkbaar, tussen Bogaers en mij". VERKIEZINGEN Over het kabinet: „wij staan er zakelijk tegenover, maar ik heb er niet alle vertrouwen in. Als het kabi net politieke hergroepering blok keert, heeft het nieuwe verkiezingen uit te schrijven en te vertrekken". Aardens politieke belijdenis: „Ik zou geen splinter geworden zijn als het mij niet echt om de meerderheid begonnen was. Samen met anderen vooruitstrevend zijn". De Radikalen (Pieter zei, dat van hen ongeveer 20 procent protestant is) en afgevaardigden van vele partij en Den Uyl (soc.) en echtgenote, Veerman (a.r.), Tilanus (c.h.), mej. Goudsmit (dem.), Lankhorst (pac.soc.), de c.h.-radicalen Viersen en Mol, de a.r.-radicalen Kuiper en Scholim en KVP-Kamerlid mej. Kok hoorden nog een wat bovenaards aandoende stem van mej. Kessel, die nu voor herstel in het buitenland is, maar graag met iedereen wilde kennisma ken en enkele liederen uit de Maut- thausen-ballade, door Liesbeth List („Hoor naar mij, christenmens"). MAMA! Daarna werd gesproken over struc tuur en politiek gesprek binnen de partij. Veel nadruk werd gelegd op inspraak van de leden en de moge lijkheid van openheid van bestuursvergaderingen. De Radikalen haalden het intern referendum met Terugslag Proef 'ns... MMM... LEKKER! gejuich binnen en namen genoegen met het aanblijven vpn het huidige voorlopige bestuur tot het volgend congres (in Limburg). Een nieuwtje op politiek gebied was ook het beve lend mama-geroep van een uit de crèche gebroken meisje, die de ver gaderzaal binnenstapte om te laten blijken dat ze het nu wel welletjes vond. En dat was het dan ook, om precies half vijf. Maar nog vele kilometers lang ble ven de Radikalen achterin de auto's en op autobussen hun openlijke rol spelen: „Een volk dat leeft bouwt met Boagers" en „Geef de mens meer ruimte om werkelijk mens te zijn". T\E grote winst van de Westduitse NPD geeft reden tot bezorgd heid, omdat de groei van deze neo- □azistische beweging gelijke tred houdt met het lawaai van het ex treem linkse radicalisme. In andere deelstaten had de NPD ai verrassen de resultaten geboekt. Nergens was het succes echter zo groot als giste ren in Baden-Württemberg, waar kanselier Kiesinger enkele jaren ge leden nog minister-president was. Het geweld dat vaak kenmerkend is voor het optreden van uiterst linkse groeperingen is overigens niet de enige verklaring voor de groei van de NPD-aanhang. Het heeft ook te maken met de toe' nemende bereidheid van de regering te Bonn, toenadering te zoeken tot landen als Polen en Tsjechoslowa- kije, wat kan uitlopen op erkenning van de naoorlogse Duitse grenzen. Zelfs is aanvaarding van de status quo, van de bestaande toestand dus, mogelijk, hetgeen zou neerkomen op uitblijven van hereniging van de beide Duitse staten. Deze toenadering wordt het sterkst bepleit door de socialisten, die bij de verkiezingen van gisteren bijna een kwart van hun zetels hebben verloren. Enig verband lijkt hier wel te bestaan. Als dit zo is, moet de partij van Brandt de moed die zij heeft kun nen opbrengen wel duur betalen. Want de CDU van Kiesinger wist zich te handhaven. Het gevaar bestaat nu, dat als gevolg van het NPD-succes de neiging toe neemt, de toenaderingsplannen in de ijskast te stoppen en terug te vallen op verouderde politieke opvattingen. Daarmee neemt men de kwaal niet weg en blijft de Bondsrepubliek een element van onrust in Europa, waar zich met name in de afgelopen maan den nieuwe mogelijkheden leken voor te doen. Duitse diplomaat in Nicaragua vermoord MANAGUA De Westduitse zaakgelastigde in Nicaragua, de 59- jarige Ernst Newman, is zaterdag avond dood in zijn woning aange troffen. Hij had een schot in zijn buik en een in zijn hoofd. Een pas gebruikt pistool lag naast het lijk. (Vervolg van pag. 1) GRAADMETER De verkiezingen van gisteren werden algemeen gezien als de be- langrijkste graadmeter voor de po pulariteit van het kabinet van bonds kanselier Kiesinger. Vooral aan de kant van de SPD heerste grote teleurstelling over de uitslag. De aanpassing van oppositie partij tot coalitiepartner vraagt ken nelijk meer tijd, zei minister van binnenlandse zaken. Krause.- Vol gens hem hebben de ongeregeldhe den tijdens de Paasdagen (de actie tegen het Springer-concern) een be slissende rol gespeeld. Een CDU-woordvoerder in Bonn zei dat von Thadden er niet in is ge slaagd zijn doel dat hem voor ogen stond te bereiken meer dan tien procent van de stemmen. Negentig procent van de kiezers inn Baden- Württemberg koos de zijde van de democratische partijen, vond woord voerder Ratke. En bondskanselier Kiesinger zei dat het succes van de NPD voor veel buitenlanders wijst op een wederop leving van het neo-nazisme. Daarom betekent de sterke groei van de NPD een ongunstige terugslag voor de buitenlandse politieke activiteit, aldus Kiesinger. Het moet volgens hem mogelijk zijn dit NPD-succes bij de Bondsdagverkiezingen te neu traliseren. GEWONNEN Von Thadden verklaarde nog dat „de democratie een slag heeft ge wonnen". De NPD heeft haar succes behaald „tegenover het eenheids front van oude partijen, die nimmer schuwden, communistische hulp te gen de nationaal-democraten te baat te nemen". Hij ontkende dat de demonstraties van de Paasdagen grote invloed hadden uitgeoefend. In anderhalf jaar tijd heeft de NPD kans gezien tot zeven van de tien deelstaten door te dringen. In november 1966 behaalde zij in Hes sen 7,9 procent van de stemmen en in Beieren 7,4 procent. In 1967 kreeg zij 5,8 procent in Sleeswijk-Holstein, 6,9 procent in Rijnland-Palts, 7,9 procent in Nedersaksen en 8,8 pro cent in Bremen. Zoals bekend moet een partij in West-Duitsland tenminste vijf pro cent van de stemmen veroveren wil zij in een parlement zitting kunnen krijgen. Baden-Württemberg is op twee na de grootste deelstaat. Hier is ook de grote coalitie van CDU en SPD aan het bewind, sinds september 1966, toen minister president Kiesin ger bondskanselier van West-Duits land werd. Tegen de verwachtingen In zijn de verkiezingen gisteren rustig verlopen. Er deden zich geen incidenten voor. Opvoering van Haagse Comedie DEN HAAG De Haagse Co medie heeft voor het laatste stuk van dit seizoen haar keus laten vallen op het toneelspel in twee delen: „Bruiloft" van Elias Ca- netti. Het is een uit 1932 date rend stuk en draagt geheel de kenmerkende trekken van de toen nog heersende Duitse toneel mode: het expressionisme. Joris Diels, die reeds eerder bewees voor deze kunstvorm een speciale affiniteit te hebben, re gisseerde het stuk zeer be kwaam. Elias Canetti was in 1905 geboren in de Balkan, niet een bepaald rustig stukje aardbodem toen. In 1913 ging hij met zijn moeder in Wenen wonen, waar hij zijn culturele vorming kreeg. Een verblijf in Berlijn maakte een diepe indruk op hem en toen hij op 27-jarige leeftijd zijn eerste stuk. Bruiloft, schreef droeg dit geheel de trekken van het expressionisme; met een bijzondere tendens naar een pes simistische toekomstverwachting. Aasgieren Hij tekent in zijn stuk een huis met verschillende families, eigendom van een oude dame, die naar het oordeel der aasgieren wel niet lang meer zal maken. Kandidaten voor het huis zijn: een kleindochter, die het wel niet zal krijgen omdat zij zo'n hekel heeft aan oma's papegaal: voorts een gymnasiumleraar met zijn sloof van een vrouw en ziekelijke baby; en ten derde een succesvolle zakenvrouw en haar vriend. Nadat Canetti inmiddels ook nog enkele andere bewoners van 'het huis in korte schetsjes getekend heeft, laa'c hij in zijn stuk na de pauze de Bruiloft plaatshebben van de dochter van de bouwer van het huis, die daar ook met vrouw, twee dochters en een zoon woont. Terwijl een vrolijk gezelschap bruiloft viert, ligt in het souterrain de vrouw van de huisbewaarder op sterven. Haar man leest ijverig uit de bijbel, omdat hij in de mening ver keert, dat zijn vrouw niet sterft, zo lang hij maar uit de Bijbel leest. Hij heeft het stuk onder handen van de blinde Simson, die de pilaren uit de tempel van Dagon omtrekt, waarbij allen die in de tempel zijn omgeko men: ondergangsthema. Onderwijl loopt zijn debiele doch ter wat zinloos rond te springen (het geen voor sommigen uit hét publiek, die niet veel wijzer zijn, reden is om te gaan giechelen). De bruiloftgangcrs blijken een stel letje gajes te zijn. De schoonmoeder gaat met haar nieuwe schoonzoon naar bed, de oude dokter is een Jan tje grijpgraag, enz. enz. Het zijn alle maal personen die door sex of door bezitlust bezeten zijn. Hier moet het oordeel komen. Een idealist zegt de zondaren het mene, mene, tekel aan en onder daverend gewéld stort het huis ineen, als eens door de kracht van Simson de tempel van Dagon. Men meent uit de verschijningsda tum van het stuk te mogen oplezen, dat de schrijver het komende natio- naal-socialisme op 'het oog heeft ge had, maar vergeet daarbij dat het expressionisme, ontstaan op de puin hopen van het Duitse Keizerrijk in algemene zin doortrokken was van ondergangsstemmingen zijn niet vreemd in de wereldgeschiedenis: een ondergangsstemming. Bovendien denk aan de bijbelse voorbeelden van de tempel van Dagon en aan koning Belsasar. Het stuk heeft zeker serieuze be doelingen. De schrijver geeft blijk van een gevatte, geestige 'kijk en met name voor de pauze is het ongetwij feld interessant. Na de pauze blijft de eigenlijke bruiloft niet op niveau ondanks de zeer bekwame regie van Joris Diels (die ook nog een rol over nam van ziekgeworden Steye van Brandenburg) werd dit deel landerig. Het oordeel ech'cer met het ineenstor ten van het huis werd zeer beklem mend gebracht, mede dank zij da nieuwe „rookmachine" die men zich had aangeschaft. In bekwame decors van Hep van Delft werd er door zeer velen gespeeld. Naar voren kwamen: Fran» van der Lingen als de ondeugende dokter, Anne-Wil Blankere als bet debiele meisje, Ida Wasserman als de oma, Gerard de Groot als de bijbelle- zende huisbewaarder, Leo de Har- togh als de vader van de bruid en Riek van Schagen als haar moeder, Eric van Ingen als de huisvriend, Kees Coolen als de idealist en oor deelaanzegger, Dolf de Vries als de jongen die een aanzoek komt doen en bovenal Gijsbert Tersteeg als de zwijgzame, lugubere apotheker. Een stuk met kwaliteiten, niet zo'n wereldwonder als het enthousiaste programma wil doen geloven, maar in ieder geval van zodanige reële be tekenis, dat de schrijver laat blij ken, dat zulk een onmenselijkte en immorele wereld als hier getekend wordt het dubbel en dwars verdiend om onder te gaan, zoals eens Dagons tempel. EV. GROLLE PvdA-jongeren vóór band met de partij UTRECHT Op een congres van PvdA-jongeren in Utrecht heeft de voorzitter van de Federatie van Jon gerengroepen (FJG) van de PvdA, de heer A. van der Hek, gezegd, dat de jongeren de band met de partij niet mogen verbreken, ondanks de felle kritiek van de jeugd op die partij. De heer Van der Hek constateerde een groot onbehagen over de PvdA, met name over de viering van het 1 mei-feest. Hij verweet alle partijen in Nederland, dat er van vernieuwing nog niets terecht Is gekomen. Wil men de werking van de parle mentaire demokratie goed bevorde ren, dan zullen alle oude organisaties moeten worden vervangen door nieu we, zo zei de FJG-voorzitter. WASHINGTON Vice-presi dent Hubert Humphrey zal mee dingen naar de kandidatuur van de democratische partij voor het presidentschap van de VS. Hij maakte zijn besluit zater dag in Washington bekend. De democratische partij heeft nu drie actieve mededingers naar de kandidatuur voor het presi dentschap: Humphrey, Robert Kennedy en Eugene McCarthy. Senator Kennedy toonde zich niet verrast toen Humphrey zijn besluit kenbaar maakte. Hij zei dat de vice- president „een geweldige tegenstan der" voor hem betékent. „Maar de mensen zullen nu meer keus heb ben", zo zei hij. Humphrey heeft al tweemaal eer der getracht de kandidatuur te ver- Vanavond zal An'tony Balthazar Nyakye enige honderden handen moeten drukken, en dat graag doen. Sinds drie maanden is hij ambas sadeur van zijn land Tanzania in Den Haag en met zijn eenendertig jaar is hij de jongste ambassadeur van het Corps Diplomatique. Vanavond zal hij zijn eerste grote receptie geven in het kasteel Oud Wassenaar ter gelegenheid van Union Day, de nationale feestdag van Tanzania. Die ontvangst is -aen puz zel geweest, want de datum van de nationale dag is 26 april, da't was dus jongstleden vrijdag. Precies de dag, dat ter ere van de premier van Thailand Thanom Kit- tikachorn een receptie in het Kasteel werd gegeven door de am bassadeur van Thailand. De protocil- laire en praktische complicaties van zo iets zijn onvoorstelbaar. Geen minister, lid van de hofhouding of diplomaat kan op twee plaatsen te gelijk zijn en zelfs het Kasteel heeft geen twee majesteitelijke zalen om een gelijkwaardig en even omvang rijk gezelschap te ontvangen. Am bassadeur Nyakye heeft dus het verstandigste gedaan wat hij doen kon en zijn receptie uitgesteld. Op de Thailandse receptie was hij als gast en had alle tijd voor een praat je. Wat hem het meeste opviel in Nederland waren niet de bloeiende tulpenvelden, de molens of de fietsen, maar... onze eerlijkheid. „Ze zeggen hier wat ze bedoelen en dat vind je niet overal", waren zijn woorden. Daar is dan moeilijk een weer woord voor te vinden, ik zou zelf niet eens weten of het waar is. Zéker niet op een receptie, waar glimlachjes en complimenten hoogtij vieren; waar mooie hoedjes pralen en lintjes in de knoopsgaten prijken. En waar dan de ambassadeur van Tanzania staat in het sobere grijze kraagloze, hooggesloten pak, dat in Tanzania mode schijnt te zijn. Geen ridderorde prijkt op het jasje, alleen een heel gewone ballpoint is in het borstzakje gestoken. Nemen we het zo nauw met de waarheid? Zeker niet op een receptie, waar zoals op elke receptie van grote om vang altijd wel een paar mensen rondlopen en handjes geven en glimlachen, hoewel ze niet uitgeno digd zijn, maar die gewoon zichzelf wel belangrijk genoeg vonden om uitgenodigd te worden. Zo corrige ren ze dan stilzwijgend (of brutaal) de gastheer. We hebben dat maar niet aan ambassadeur Nyakye ver teld, liever gepraat over argelozer zaken. Zijn daarbij te weten geko men, dat hij een verdienstelijk voet baller in zijn schooljaren was. Na Den Haag is de meest bekende stad voor hem Deventer, waar een veer tigtal studenten uit Tanzania de bosbouw bestuderen. Allen studeren in het kader van de ontwikke lingshulp met beurzen van de Ne derlandse regering of van de ker ken. werven. Voor het eerst in 1952. Hij trok zich toen terug ten gunste van Adlai Stevenson, die het later afleg de tegen Eisenhower. In 1960 trad hij by de voorverkiezingen tegen John Kennedy in het strijdperk, maar dolf het onderspit. Wie van de drie Wie van de drie kandidaten als overwinnaar uit de bus zal komen is moeilijk te zeggen. De 42-jarige Ro bert Kennedy heeft de mythe van zijn naam en het miljoenenvermo gen van zijn familie mee. Hij heeft veel aanhang onder de negers en de jongeren. Tegenstanders zien in hem echter niet een nieuwe editie van zijn broer John, maar een beginsel loze carrièremaker. Humphrey heeft niet met zo'n verbitterde oppositie te kampen. Hij 'kan op de steun van Johnson reke nen, openlijk of bedekt Hy heeft de steun van de vakbonden en een goe de basis in de zakenwereld, die alle bei zy het om verschillende re denen Kennedy wantrouwen. In de zuidelijke staten is Humphrey ook gezien, maar voor zyn benoe ming tot kandidaat is m de politieke praktijk de invloed in het partij apparaat, dat de afgevaardigden naar de partij con ventie in Chicago, beslissend. Hoe groot die invloed is Proef 'ns... MMM... LEKKER! van de drie kandidaten, valt niet met zekerheid te zeggen. De altijd optimistisohe Humphrey gold vroeger als exponent van de linkervleugel van de democratische party, maar hy heeft zich de afge lopen drie jaar naar het centrum verplaatst. De jaren in de schaduw van Johnson hebben zijn populari teit enigszins doen dalen. Veel zal er van afhanigen of het hem gelukt een vredesbondgenootsohap te slui ten met senator Eugene McCarthy, wiens energieke pleiten voor een spoedige vrede in Vietnam veel weerklank bij de bevolking heeft gékregen. Van de drie kandidaten lijkt Hum phrey het meest geschikt voor het ambt van president. Hij heeft zich als hoogleraar in de politieke weten schappen en als schrijver van po litieke werken met de theoretische kant van de politiek beziggehouden. De gemeentelijke politiek kent htf uti zijn burgemeesterstijd en door zyn langdurige lidmaatschap van de Senaat kent hij de leden, de psycho logie en de werkwijze van het Con gres. Hij heeft zich intensief met de buitenlandse politiek bemoeid, heeft veel van de wereld gezien en heeft zich als vice-president verdiept in sociale kwesties en in de burger rechten. (Van een onzer redacteuren) APELDOORN Het kléine museum Moer man aan de Loolaan 44a staat tot en met 9 juni in het teken van prinsjes en prinsesjes. Op de eerste ver jaardag van prins Wil lem-Alexander werd daar een tentoonstel ling geopend van Wil lem Alexander tot Willem-Alexander, een periode overspannend van precies 150 jaar. Mevrouw douairière J. H. M. A. van La- wick van Pabst geb. Poude van Troostwijk, die zaterdagmiddag het rood-wit blauwe lint doorknipte en daarmee de opening verrichtte, noemde het een ten toonstelling vol verte dering en glimlach. Wethouder J. Quasi gewaagde voorts van de dank, die Apeldoorn aan de Oranjes ver schuldigd is. De be woners van het Loo hebben het „vergeten" dorp opgestuwd naar groter bekendheid en economische expansie. De tentoonstelling is samengesteld uit voor werpen uit het konink lijk huisarchief en uit eigen bezit van konin gin Juliana. De hou ten loopfieta van prins Alexander (geboren 2 augustus 1818) is met een miniatuur rood fla nellen jasje van erf prins Willem het oud ste voorwerp, de foto's van prins Willem- Alexander voor zijn eerste verjaardag ge maakt, de jongsten. Die laatsten getui gen van een pittig manneke, dat al stevig op de beentjes staat, zolang er een stoel in de buurt is om zich vast te grijpen. In ons Zondagsblad van 4 mei komen wij uitvoerig 0p deze Oranje-ten toonstelling terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9