wint tieners voor „evangelie in beat" Commentaar KERK NIET LANGER TOEREIKEND ALS KLEINBEDRIJF Spreek u nu uit tegen apartheid Der Kerk Een woord voor vandaag Einde van Pop-zanger vertelt In Dienst van Zlin Se^00J Blijft zingen Vrouwelijke diaken in Hillegersberg DR. A. NAWIJN HOOGLERAAR DRAKA Dr. Van Veen tot reehter benoemd NCRV tot lierv. geref. mannen Toogdag past niet in zaterdagprogram Jesaja 53 beschrijft de lijdende, maar overwinnende Knecht des Heren. Steed weer heeft de Kerk in dat hoofdstuk een profetie van Christus gezien. Maar al te vaak vergeten we verder te lezen. Let eens op hoe Jesaja 53 eindigt: ,JDit is het deel van de knechten des Heren en hun recht van Mijnent- weg, luidt het woord des Heren." De vruchten van het lijden van de Knecht des Heren in Je saja 53 worden ons afgeschilderd in Jesaja 54. Jesaja had reeds gezegd: „Door Zijn kennis zal Mijn Knecht, de Recht vaardige, velen rechtvaardig maken." Over die vele gerecht vaardigden spreekt het volgende hoofdstuk. Zij zijn de „knech ten des Heren." Maar dan valt er een opmerkelijk woord. Wij zijn gewoon grote nadruk te leggen op genade. Terecht, maar God gaat een stap verder. Jesaja hoort God spreken over: „hun recht van Mijnentwege." Wie genade ontvangt, verkrijgt rechten. Wij spreken veel over „mensenrechten"maar hier wordt ge sproken over het recht van de knechten des Heren, van hen die in Christus zijn aangenomen. Ook in het Koninkrijk Gods gelden burgerrechten. God be handelt ons niet als slaven, als onmondige kinderen. Hij be handelt ons als mondige mensen. Betekent dat, dat wij ten opzichte van God op onze rechten kunnen gaan staan? Natuurlijk niet, dat zou alleen nodig zijn als Hij Zijn beloften niet na kwam. En Hij komt ze na. Het betekent de zekerheid dat Hij voor ons zorgt, de zekerheid niet tot, maar tot over het graf. We lezen vandaag: I Koningen 2 1-12. We lezen morgen: I Koningen 3 1-15. MAANDAG 29 APRIL 1 AMERSFOORT Het lande lijk orgaan In Dienst Der Kerk (IDDK) van hervormde man- nenverenigingen is opgeheven. Alle pogingen om de organisatie alsnog in leven te houden zijn mislukt. Op een vergadering in De Oude Tram te Amersfoort viel zaterdagmiddag het besluit: Het gaat niet langer. Er werd een opheffingscommissie ingesteld waarin benoemd werden de oud- voorzitters ds. C. Lebbing en ds. J. F. Wagenaar en het oud- bestuurslid, de heer Prikkel. Dit co mité zal contact opnemen met het hervormd moderamen en andere - kerkelijke instanties. Het comité wil pogen de kerkelijke instanties op te wekken langs andere weg de hervormde mannen te blijven activeren. Wel blijven in verschil lende plaatselijke gemeenten nog mannenverenigingen bestaan, maar ze zullen nu geen landelijk Verband meer hebben. De enige landelijke mannen orga nisatie in de Hervormde Kerk is nu nog de Hervormd- gereformeerde Mannenbond, die ook zaterdag verga derde. Deze bond houdt contacten met de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Hij boekte in het afgelopen jaar ledenwinst. Voor het eerst bracht georganiseerd door een herleefd Youth for Christ de bekeerde pop-zanger, Cliff Richard, een programma van moderne geestelijke liederen. Doel was tweeledig: Geld bijeen brengen voor Rennies Mill in Hongkong en tieners confronteren met het evan gelie. Het werd een concert waarover nog lang gediscussieerd zal worden. Door Jan J. van Capelleveen Cliff Richard kwam en zong, maar niet voor zoveel jonge mensen dat de Dronten "VIET byna aanstekelijk enthousias- me is de partij „Radicalen" za terdag van start gegaan. Het oprich tingscongres in Dronten was een kleurige doopplechtigheid rond een nogal luidruchtige, zij het wat mage re zuigeling. Na afloop kon een trotse vader Bogaers constateren, dat het wicht kerngezond en springlevend is. Wij gunnen hem die trots. De heer Bogaers heeft bergen werk verzet om de nieuwe club van de grond te krij gen en dat is redelijk goed gelukt. Zijn aanhangers huldigden hem daar voor met een uitbundigheid die wel haast on-Ncderlands aandeed. De ene ovatie overspoelde de andere en er waren spandoeken met griezelige pretentieuze kreten als ..Een volk (Van onze kerkredactie) UTRECHT Functionele schaalvergroting in de kerk door sterker nadruk op de be tekenis van de classis werd zaterdag bepleit door drs. K. L. van Stegeren op de jaarver gadering van het landelijk ver band van commissies van be heer van de Gereformeerde Kerken. Het groeien naar grotere eenheden is volgens drs. Van Stegeren onver dat leeft bouwt met Bogaers" enl mi/'delijk, wil de kerk niet aehterop- „Met Bogaers bouwen aan de toe komst". Alsof een volk dat metj Schut bouwt op sterven na dood is. Maar goed, spandoeken lenen zich nu eenmaal niet voor subtiliteiten. Is het oprichtingscongres intern ze ker een succes geworden, als presen tatie naar buiten viel het ons niet! bij het bureau Kerkopbouw, reie- mee. Het gezicht van de nieuwe par-i ty is niet duidelijker geworden dan het al was, en dat was niet zo dui- deiyk. De Bogaerdisten modderen nog steeds met hun grondslag. Die is nlet-confessioneel. Toch exposeert de party zich als „groep van christenen". De christeiyke inspiratie vindt ze al- lerbelangrykst. maar mensen met an dere inspiratiebronnen dan het Evan gelie zyn meer dan harteiyk welkom en zullen als eersterangs leden wor den beschouwd. Dus toch niet helemaal een „groep i van christenen". „Wy leggen geen di rect verband tussen geloofsovertui-1 ging en politieke beslissingen", zei fractieleider Aarden heel duldeiyk. Toch richt de party „Radicalen" zich hi de eerste plaats tot „kiezers, die in het verleden op de christeiyke par tijen stemden". Dus tot christenen. Waarom? Genieten die toch een voor keursbehandeling? Of is het alleen maar de bedoeling hen in de nieuwe party voorzichtig vertrouwd te ma ken met de deconfessionalisering? Zo ja, dan was misschien toch eeriyker en vooral duideiyker geweest, als de heer Aarden maar meteen naar de P.v.d.A. was overgestapt in plaats van lonkend te biyven staan in een half-confessioneel voorportaal. Het meest opmerkeiyke punt in zyn rede was de innigheid waarmee hy de ARP omhelsde. De ARP Is ge weldig, heeft geniale leiders, een magnifieke staf en een fractie welke met die van de P.v.d.A. de beste in de Kamer is. De intentie van deze loftuiting was overduideiyk. De ARP moet met alle geweld losgewrikt worden uit het overleg van de Acht tien. De Achttien is het spookbeeld van de Radicalen. En een mogelijke weigering van de ARP om verder aan het gesprek met KVP en CHU deel te nemen is de strohalm waaraan de heer Aarden zich vastklampt. raken in het proces van specialise ring en differentiëring van de samen leving. Een oplossing, in de zin als door hem bepleit, zou echter tevens ruimte laten voor de kleine, over zichtelijke plaatselijke gemeente. Drs. Van Stégërerf, staffunctionaris reerde voor de gereformeerde „kerk voogden" over „structuurverande ringen in onze kerken". Hij wee3 op de toegenomen mobiliteit van de kerkleden, de vraag naar meer schakering en variatie in het kerke- werk en de behoefte aan meer des kundigheid, inspraak van niet-theo- logen, nu de samenleving bezig is uiteen te vallen in allerlei sub culturen. De predikant kan niet meer tege lijk de handen en voeten van de ge meente zijn. Er is wijsheid, kennis, ervaring op allerlei gebied nodig. We missen vaak de juiste handen, de scherpe ogen voor het detail, de snel- le voeten die bijtijds de boodschap I aanreiken, de oren die de behoefte van de gemeenteleden opvangen. Predikanten en kerkeraden zullen zich met een leger van adviseurs op elk gebied moeten omringen in werk groepen, commissies en tijdelijke col leges. FUSIE De vraag is nu: waar halen we in één gemeente al deze mensen van daan? De kerk is als kleinbedrijf ei genlijk niet toereikend meer. Was vroeger in de grote steden kerksplitsing gebruikelijk, nu zien we stadskerken, die weer tot fusie overgaan. Hoewel de bundeling van kerken aanbeveling verdient te komen tot een gced geoutilleerd service-insti- tuut gaat men daarmee de weg op van de massale kerk. Die massale kerk kan een dode kerk zijn. zie maar de ontwikkeling in vele Duitse gro- te-stadskerken. Daarom sprak drs. Van Stegeren zich uit voor een soort, functionele schaalvergroting: alleen bij bepaalde taken. Bij het begin van de vergadering werd de heer Jac. Kruithof uit Zwol le herdacht, die onlangs plotseling op 52-jarige leeftijd is overleden. De heer Kruithof was tweede voor zitter van het landelijk verband, maar leidde het landelijk verband al een jaar, sinds eerste voorzitter de heer B. Roolvink moest bedanken wegens zijn benoeming tot minister. Algemeen adjunct de heer D. J. van der Meer uit Ermelo, die nu de vergadering leidde, wees er op, dat de Gereformeerde Kerken nu een ge neraal deputaatschap voor financiën en organisatie hebben. Provinciaal en classicaal zouden er ook dergelijke deputaatschappen moeten komen. Het landelijk verband zou dan nog zeker een functie behouden door de kerken voor te lichten en van advie6 te dienen. Uit het jaarverslag citeren wij, dat zich in 1967 24 commissies of kerke raden bij het landelijk verband heb ben aangesloten. Het aantal aangeslo ten commissies of kerkeraden be draagt thans 592 (van de 822). DEN HAAG Houtrusthal vol was. Werden ze afgeschrikt door de hoge prijs (ƒ7,50)? Of door het feit dat hij alleen geestelijke liederen zou zingen. Vreesden ze dat hij een soort kwelige Pat Boone was geworden? De 1300 die er waren kregen echter echte heat te horen. En de zaal vol tieners er waren nau welijks tien grijze hoofden reageerde enthousiast. Het „evangelie in beat" deed het. nog beter zelfs dan een tiental jaren geleden de Gospel jazz. De 28-jarige Cliff, die met „Con gratulations" net niet het Spaanse la- lalala op het Songfestival kon over troeven. maar in vele landen toch aan de top staat van de platenmarkt (o.a. in Nederland en Zweden), wordt voorlopig toch maar geen godsdienstonderwijzer. Dat plan dateerde van vlak na zijn bekering in een Billy Grahamsamen- komst. De populaire zanger werd naar de Amerikaanse evangelist ge dreven door een gevoel van inner lijke onzekerheid en onvrede. Direct daarna had hij het gevoel dat hij geen echt christen kon zijn in de I wereld van het populaire lied, de „pop". Zijn eerste gedachte was: Bre ken en iets anders gaan doen. „Maar." zei hij op de persconferen tie op Schiphol direct na zijn aan komst uit Zweden 4000 tieners hoorden hem in Stockholm zingen en 's avonds opnieuw in de Hout rusthal, „in het afgelopen jaar ont dekte ik, dat er ook in die wereld mogelijkheden zijn." „God zegt me: Geef het nog niet op. Ik kreeg een kans om mee te spelen in een christelijke film, ik bracht een langspeelplaat met geeste lijke liederen uit. ik kan zingen in evangelisatiesamenkomsten en nu geef ik voor het eerst een liefdadig heidsconcert van moderne geestelijke liederen." Hij blijft zijn populaire liederen j ook zingen. Pas als over een jaar of wat blijkt, dat zijn populariteit be- 1 gint te 'tanen, wil hij iets anders gaan 1 doen. „Misschien wordt ik dan wel 1 een onderbetaalde onderwijzer." Maar zover is het kennelijk nog I niet. Hij blijft tieners trekken, ook met geestelijke liederen waarbij I niemand moet denken aan de psal- I men van de Reformatie, de gezangen van het Reveil of de evangelisatielie deren van het begin van deze eeuw. Het werd een rasechte beatavond, j met niet minder dan 32 liederen in uiteenlopende stijlen van ballade tot j emotioneel negerlied. Veel show podium, er deel van te zijn. Nauwi lijks een minuut later stond de hel zaal op de stoelen mee te klappe met het strakke ritme. Een ogenbli dacht ik: Het wordt een pan. Maar het tegendeel was het geva Cliff zal kans om de zaal in twe groepen te verdelen. Hij trok ee denkbeeldige lijn door het volgeprop te middenpad, en werkelijk, link scheidde zich van rechts. Het wer een werkelijke lijn en zonder oefe ning klonken al spoedig twee neger liederen „He holds the whole wid world in His hands" en „Rocking ii the bosom of Abraham" door el kaar. Hij had ze, door ze te latei meedoen. Getuigenis Hij had ze niet alleen als hij zon| maar ook als hij sprak. Twee maa gaf Cliff een korte getuigenis, ver taald door Hans Cornelder van Youtl for Christ, die deze avond organiseer de. en er werd naar geluisterd. „Vee mensen denken dat je naar de heme gaat om je goede daden, zei hi; „Maar dat is onjuist. Het hangt nie Later zei hij, dat hij christen-zijn niet onder stoelen banken wilde steken. „Ik kan geet christen in het geheim zijn. Als ikTï ontdekt heb, dat Christus echt kanji helpen, moet ik dat doorgeven. De I jonge Britse evangelist en snelteke- naar, Dave Foster, vroeg hem: „Bent" u altijd een chris'cen geweest?" „Of ik als christen ben geboren",, vroeg hij, „Neen, ik ben als mens; geboren. Je kunt ook niet als christen geboren worden. Je moet wederom geboren worden." Die woorden wek-j ten een even luid applaus op als zijn liederen. Antwoord Aan „show" ontbrak het niet. Voor de pauze verscheen Cliff in een hei-blauw pak met een witkanten ja bot in plaats van das. Na de pauze droeg hij een lindegroene bloes met bruine broek. Cindy, het zangeresje Cliff Richard zingt. Op de achtergrond het zangeresje Cindy van The Settlers. GEREFORMEERDEN TOT GOS (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM V(jf en veer tig vooraanstaande gereformeer den van ons land hebben een be roep gedaan op de Gereformeer de Oecumenische synode om zich eindelijk uit te spreken voor „beoordeling van de medemens op grond van diens huiskleur of ras." De brief is een protest te gen uitspraken over rassenver- Zyn angst is begrypelyk. Als het lukt met de Achttien, wordt het voor de Bogaerdisten vechten tegen de bier kaai. Temeer omdat er programma tisch weinig of geen essentiële ver schilpunten zyn tussen de rapporten van de Achttien en de ideeën van de.—0 party „Radicalen". Behalve dan na- bemannen en te reorganiseren, dat de tuuriyk lm aanzien van het stembm-1 k"k'n bijzondere taken, die akkoord. En juist op dit punt heeft ™.n v"m° bfl monde van de. Berg- (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM De gereformeerde kerk van Rotterdam - Hillegersberg heeft twee vrouwelijke diakenen g- kozen, mevrouw S. A. Hoekstra-Vonk en mevrouw E. Noppers-Kapteijn. HZ° if Dil versie vrouwelijke diake- .mann.n ner, gekozen werden sedert het CLASSIS Er zijn nu al regionale commissies en stichtingen. maar zij zijn kwetsbaar, omdat ze onvoldoende ge zag kunnen laten gelden wanneer het op zaken doen aankomt. Daarom heeft de synodale commissie grote steden het pleit gevoerd voor de ge dachte, de classis in dit opzicht een functie te geven. De classis is nu een enigszins ach tergebleven instituut, waarop Hoofd zakelijk formele en kerkrechtelijke zaken aan de orde komen. Zou het hun vermogen te boven gaan. hieraan de ARP bij i huls een keihard Berg- laten horen.' ENSCHEDE Tot gewoon hoogle raar by de afdeling der werktuigbouw kunde. om onderwijs te geven in de fijnmechanische techniek, is benoemd dr. ir. A. Nawijn. thans adjunct-direc teur van de NV Optische Industrie De Oude Delft, te Delft. De heer Nawijn werd in 1913 te Den Haag geboren, studeerde in Delft, waar hij ook promoveerde. Hij was eerder hoogleraar aan de TH in Bandung (van 1952 tot 1955): in 1955 werd hij weten schappelijk hoofdambtenaar in Delft en in datzelfde jaar ging hij naar eerder genoemde optische industrie. Zou men dit aandurven, aldus drs. Van Stegeren, dan zijn wij ook die dwang om grote kerken te vormen, kwijt. Dan zou men ook in de steden kunnen uiteenvallen tot intieme ge meenschappen, waar men elkaar nog kent, zelfs eventueel kerken met één predikant, en tegelijk deskundigheid verkregen zijn. De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van I DRAKA. besluit van de synode. Hillegersberg kiest haar nieuwe ambtsdragers reeds vroeg in het jaar. De ambtstermijn begint pas op 1 september. De kerkeraad hoopt dat dan ook het deputaatschap tot een beslissing zal zijn gekomen. Zoals be kend wacht de officiële beslissing om vrouwelijke ambtsdragers toe te la ten in de Gereformeerde Kerken op de Gereformeerde Oecumenische Sy node die in augustus in Lun teren bij een komt. Het rapport van de GOS over deze kwestie spreekt zich uit voor vrou welijke diakenen. De kerkeraad ver wacht op dit punt dan ook geen en kele moeilijkheid. Omdat de predi kant van Hillegersberg, dr. N. H. Hommes, lid van het deputaatschap is verwacht men snel op de hoogte te zijn. zoadat de bevestiging begin sep tember kan plaats vinden. houdingen, die in het verleden werden aangenomen. Het gravamen is ook toegezonden aan de gereformeerde classes, met het verzoek deze brief aan de GOS te on dersteunen. De synode komt in augus tus in Lunteren bijeen. De synode wordt gevraagd duidelijk uit te spreken 1. Dat begrippen als „ras" en „eigen soortigheid" als stukken natuurliike theologie ontmaskerd moeten wor den 2. Dat volgens Handelingen 15 alle ver schillen. van hoeveel gewicht in het sociale leven ook. moeten wijken voor de zichtbare eenheid van de gemeente en dus een'kerkelijke scheiding op grond van ras ongeoorloofd is. 3. Dat niemand terwille van zijn ras in zijn christelijke vrijheid belemmerd mag worden om een huwelijk te slui ten met iemand van een ander ras. 4. Dat de beginselen van recht en liefde toegepast moeten worden ongeacht de bijzondere maatschappelijke verhou dingen binnen elk land en volk. 5. Dat de kerk de dure roeping heeft op de weg der onherroepelijk komende intergratie de wereld voor te gaan. omdat zij leeft uit het geloof in Hem. die in Zijn mens-wording de laatste hindernis voor de ontmoeting van mens tot mens wegnam. De ondertekenaars hebben geconsla- teerd dat vorige uitspraken van deze wereldsynode gebruikt zijn als verde diging van het rassenbeleid van Zuid- Af rika (o.a. voor het Haagse Internatio nale Gerechtshof). Zij wensen nu geheel andere uitspraken. De brief is onder meer ondertekend door prof. dr. W. Albeda, Rotterdam: dr. K. J. Kraan. Rotterdam, prof. dr. L. W. Kuilman, Amsterdam; dr. H. M. Mat ter, Rotterdam: ds. mr. dr. J. Ozinga. Lunteren. prof. dr. G. Th. Rothuizen, Kampen; mevrouw mr. A. Scholten- Bruins Slot, Andel NB; prof. dr. J. W. Schoorl, Huizen NH en ds. P B. Suur- mond, Baarn. AMSTERDAM Dr. Th. W. van Veen. oud-hoofdredacteur van het Vrije Volk, die dit blad enkele maanden ge leden verliet, heeft een benoeming bij de rechterlijke macht aanvaard. Met ingang van mei is hij benoemd tot rechter-plaatsvervanger bij de Amster damse rechtbank. van de Settlers lanceerde zelfs drie jurken. Eerst had ze een smaragdgroene mini aan, toen het programma in het teken stond van de vragen die bij mensen leven. Daarna droeg ze een paarse maxi, toen er gezongen werd over het verlossingswerk wan Christus. En uiteindelijk kwam ze op in een perzikkleurige lange broek jurk, toen er gezongen werd over de blijdschap van het geloof. Kwam de boodschap van de liede ren over? De teksten in ieder geval nauwelijks. Maar het enthousiasme van de zaal was er niet minder om. Cliff en zijn Settlers speelden met hun publiek. Ze zweepten de zaal op tot een enthousiast klappende menig te, maar kregen ze een moment later weer muisstil. Meedoen Op het podium zongen ze niet al leen mét hun monden, maar met heel hun lichamen. In de zaal luisterden de tieners niet slechts met hun oren. maar eveneens met heel hun licha men. Het was maar goed dat de di rectie van de Houtrusthallen ijzeren hekken om het podium hadden laten plaatsen, want anders was het pu bliek op het podium terecht geko men. Tijdens het voorlaats'ie lied begon nen ineens tientallen jongeren naar voren te lopen, als in een dwang om mee te doen met die groep op het Hij probeerde in het kort uit tei leggen wat dat betekent. „Ieder zit vol vragen en problemen. Daarop hebben we een antwoord nodig. Dat antwoord vond ik in het christelijk geloof. De eers'ce stap is dat je gaat beseffen dat je Christus nodig hebt Niemand van jullie kan zeggen, dat hy helemaal geen hulp nodig heeft. De volgende stap is dat we in de bijbel ontdekken dat Christus zegt, dat Hij ons kan vervullen. We moe ten zien dat we Christus nodig heb ben en Hem aannemen. Er werd muisstil geluisterd. Even later werd het strakke ritme van een oud negerlied weer en'chousiast mee- geklapt. Maar het volgend ogenblik was de zaal weer roerloos, toen Cliff zong: „Als ik het wondere kruis aanschouw." Een televisieteam van het IKOR vroeg verschillende jongt mensen: „Waarom zijn jullie geko men, om Cliff of om Phristus" Mijn persoonlijke indruk was dat velen om Cliff waren gekomen, maar dat het aan een confrontatie met Christus niet ontbrak. Moet het echter zo? Die vraag zal in de komende dagen wel hevig besproken worden door felle voorstanders en even felle 'tegenstan ders. Een uur stil zitten in de kerk is vaak lang. Twee en een half uur in beweging zijn in de Houtrusthal was kort, te kort meenden de tieners. Ze zagen Cliff en de Settlers node gaan. Na een dergelijke samenkomst moet een kerkdienst wel heel saai en sta tisch lijken. 99 99 NED. HERV. KERK Beroepen te Amersfoort wijkgem Zon en Schild: 2e pred. pl.). R. Houts- ma te Hijkersmilde: te Drachten (wijkgem. Zuidoost), A. J. de Bue te Makkum. die bedankt voor Hoofd dorp (toez.); te Drachten (wijkgem. Noordwest), Joh. Dijkstra te Kampen; te Rijnsburg (vac. M. C. Groenev/oud), I. -I. Wisse te Vroomshoop. Aangenomen naar Bussum (vac. A. Oskamp). G. E. Zevenbergen, jeugdpre- dikant te Zwolle. Bedankt voor Benthuizen. G. van Estrik te Genemuiden: voor Elim (toez.). C. L. Verbaas te Monnikendam. Emeritaat verleend aan B. Dagevos en N. R. Hefting, beiden te Nijmegen en aan E. C. B. Kok te Oudenhoorn. GEREF. KERKEN Voorgedragen door de raad van sa menwerking van de gereformeerde zen ding tot missionair predikant bij de In donesisch Christelijke Kerk van Mid den-Java, J. Geel te Winsum (Fr.). Aangenomen naar Bakkeveen, kand. J. G. Korteweg te Leeuwarden, die bedankt voor Zuidbroek-Harkstede; naar Bussum (vac. drs. H. Schut», drs. F. Vroon te Amsterdam-Slotermeer. Beroepbaar J. P. van der Stoel jr.. Nieuwe Prinsengracht 811, Amsterdam en P. Wulffraat, Newtonstraat 35 bv., Amsterdam, beiden laatstelijk predikant van de geref. kerk vrijg. van Amster dam-Centrum. UNIE VAN BAPTISTEN'GEM. Beroepen te Tweede Exloërmond. Ph. Lindeman Wzn. te Utrecht, rotterdammer 24 pvea JOHANNESBURG De Johan nesburg Sunday Express meldt dat Philip Blaiberg, de Zuidafrikaanse tandarts die een nieuw hart heeft gekregen, weer auto rijdt op de drukke wegen van Kaapstad en om geving. Bij Blaiberg werd 116 dagen geleden een nieuw hart ingeplant (Van onze kerkredactie) UTRECHT De NCRV vindt, dat de toogdag van de hervormd- gereformeerde mannenbond niet past in het kader van haar zater dagprogram. Daarom is zij niet bereid tot een gedeeltelijke uit zending van dit jaarlijkse hoog tepunt van de mannenorganisa- tie van de Gereformeerde Bond. Deze mededeling, gedaan op de huishoudelijke vergadering van dc mannenbond (de toogdag is eind ok tober) door secretaris ds. Joh. Verwe- lius, werd door de leden verontwaar digd aangehoord en besloten werd, namens de vergadering een pro- testschrijven aan de NCRV te rich ten. De lezingen van dr. Visser 't Hooft over de Wereldraad van Kerken pas sen schijnbaar wel in het zaterdag program, want die worden wel uitge zonden, aldus ds. Verwelius. Het hoofdbestuur had verleden jaar voor het eerst de NCRV gevraagd, omdat de NCRV toen op zaterdag zendtijd gekregen had) De NCRV heeft nu aangeboden, in Spectrum aandacht te schenken aan de hervormd-gereformeerde mannen bond. „Maar wij vinden die enkele minuten wel heel karig. Wij zijn van oordeel, dat het werk van onze man nenbond op meer aandacht recht heeft", aldus ds. Verwelius. WAARHEID Voorzitter ds. A. Vroegindeweij (Veenendaal) bepaalde in zijn ope ningswoord zijn gehoor bij het woord van Paulus „Want wij vermogen niets tegen de waarheid". De waar heid mag maar niet de een of andere theorie zijn, die wij aanvaard heb ben. Jezus Christus is de Waarheid. Hij leeft onder ons in de gestalte van het Woord, dat Hij ons gegeven heeft. Hij zal de kerk in alle waar heid leiden. Voor deze waarheid willen i staan, ook in de geestelijke revolutie van onze tijd, nu vele progressieve krachten bezig zijn kerk en volk los te wrikken van die waarheid, die ons van de vaderen overgeleverd is. Ook in de Gereformeerde Bond wordt wel gehoord, dat wij mee moe ten op de weg van de theologische ontwikkelingen, maar met alle na druk stellen wij, aldus ds. Vroeginde weij, dat ons geloof geen som van waarheden, is. die wij wijzigen kun nen al naar de tijd, waarin wij leven. VERBLIJDEND Dat de brief van de 24 zoveel heeft losgemaakt, noemde ds. Vroeginde weij een verblijdend teken. De nood der kerk is hier gepeild op een een voudige wijze. De eenvoudigen heb ben dat ook begrepen. Ds. G. Voordijk refereerde over Gods Woord in onze tijd. Hij wees op Christus en de apostelen, die het bin dend. goddelijk gezag van de Schrif ten volledig erkenden in woord en daad en nooit ook maar enige kritiek op het Oude Testament hebben geuit. Maar door de eeuwen heen is men in de kerk bezig geweest," om dat gezag te ondermijnen, door mense lijke instanties als kriteria aan te leggen bij de beoordeling. Ds. Voor dijk noemde de menselijke we tenschap.' vrome ervaring, zedelijk besef en het heersende levensgevoel. Daartegenover stelde hij artikel 5 van de geloofsbelijdenis. Uil het jaarverslag van ds. Verwe lius citeren wc nog. dat het aantal verenigingen in het afgelopen jaar steeg van 155 tot 157 en het aantal leden van 3478 tot 3524. Bovendien kent de bond dan nog 350 leden, die rechtstreeks bij de bond aangesloten zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2