SCORE [ACHTERSTAND REDDE NEDERLANDS ELFTAL R' Offensief Nederland in slotfase beloond Sterk niet helemaal tevreden Oranje opent Drielandentornooi met winst Feijenoord met drie invallers Ritme heel lang zoek In hun hemd FRANKRIJK VERRASSEND STERK tegen Zw. Wit Celtic kampioen Den Rooyen en Kralt sterk Gewijzigd elftal MAANDAG 79 APRIl 1968 IJSSEN Dat doel punt, waarmede Ne derland diep in de tweede helft een 2-1 voorsprong op Frankrijk ver overde, zag je als het ware aan komen. Een goed geplaatste dieptepass van Gournan be reikte Pluimgraaff. Deze kreeg van de overigens fel tacklende Franse verdedigers nu eens wel Eindelijk kan Nederland juichen. Nico Diepeveen schiet alleen tegcn- Ïver keeper Corbel de bal in het I 'ranse doel. Dat betekent 11, zoals Lecoq (rechts) als een der eersten j moet constateren. (Van onze sportredacteuren) Interland NederlandFrankrijk 3de klas B UnicumGroot Ammers 4de klas Jodan BoysMaasdijk 02 Spijkenisse 21291 Jodan Boys 2323 MVV 21—26 Rozenburg 21—21 DUNO 22—26 Zwervers 21—16 "s-Gravenzande 22—25 Hoekse Boys 21—16 Insulinde 21—23 0rnas 22—151 TSB 22—23IRSM 20—14; Maasdijk 23—231 Overige wedstrijden WEST II Res. 2 A: PPSC 2—DUNO 2 14. Res. 3 C: Zuidland 2Zwaluwen 3 1 7—1. Zuidland kampioen. WEST I 3B: Wartbur.gia—DOSC 1—0. NOORD 3 A: Heerenveense Boys HJSC 25: 3B: HeraclidenMinjak 23, He- racliden degradeert; PelikanenVVS RIJSSEN Alle efficiënt opgezette voorbereidingen ten spijt en ondanks de talloze vermanende woorden van bondscoach Evert Sterk om zich toch vooral maar niet in slaap te laten wiegen door het spel van de Fransen, heeft het Nederlands zaterdagelftal een niet verwachte 10 achterstand nodig gehad om te exploderen. Eerst in de laatste twintig minuten van de tot dan in feite bijzonder teleurstellende en weinig aantrekkelijke wedstrijd kreeg Oranje vleugels, zagen de ongeveer 4000 toeschouwers op het sportpark De Koerbelt dat er ook tempo gespeeld kon worden. Toen was de moed er, het zelfvertrouwen, de daad. Het was alleen verbazingwekkend waarom dit stellig ambitieuze Neder landse elftal zo lange tijd nodig had, om op temperatuur te komen. Om te huilen, zo slordig werd er voor de rust gespeeld. Zo zwak was taktisch het op treden, zo doelloos de meeste aanvallen. Het bleef in feite bij individuele po gingen van een niet in vorm komende Slagboom, een ijverige, maar te trage Kalden en een weinig initiatiefrijke Diepeveen. En door de slordigheden in eerste lijn. brokkelde ook al snel in de andere linies het vertrouwen weg, mede door het sterke middenveldspel van de Fransen Oster en Ali. Voetbalprogramma 2o klas A: Zwart Wit Zwaluwen, Suldvogels Rljnsb. Boys, SIZO Quick Boys, Hoogvliet Hulzen, HBSS NDSM, ZCFC Spalenburg; 2B: RVVH Amstelveen, SSS DOTO, Noordwljk Amemuiden, Ter Leede SHO. Excelsior M Koz Boys, Heerjansdam 's Grav. «V; 3A: JAC - PPSC. 4A (West II): Maasdijk MVV, Hoekse Boys Rozenburg. Ornas Insulinde, RSM TSB. Jodan Boys Zwervers, DUNO Spijkenisse; 4B: SVOW—Oegst- geest, Hazersw. Boys GWS. Katwijk bisser Boys. Rouwkoop Koudekerk. Lei den Spirit. Be Fair Naaldwijk: 4C: GJS Piershll, Heinenoord Melissant. Schoonhoven Wieldrecht, LRC Haat ten, Arkel Strijen. Maasdam Ameide. BEKERVOETBAL: Capelle Zuidland. Barendrecht Oranje Wit, Schevenlngen ARC, Excelsior P VVGZ. TOGR ASWH, Wijk Gr. Llndt, Meeuwen Chrlslandia. SSC Sprang. Dinteloord Zwaluwse Boys Zuiüchem SVV. Nico Sparta Brakel. Good Luck Wilhelml- Laseroms debuteert Spet verstarde Het was alleen aan een vrij hechte defensie te danken alsmede aan het feit dat de Franse voorhoede ondanks knappe technische acties een schutter miste dat er geen doelpunten vielen. Het spel van Oranje verstarde volledig en behoudens een over-ijverige Den Rooijen en Kralt namen velen een te afwachtende houding aan. Zonder bal zat men ..dood". Daar veranderde de wisseling tussen Kalden en Diepeveen na rust wel iets aan. maar in eerste instantie niet alles. Het doelpunt van Verhove in de vier de minuut na rust bracht de Nederland se leeuw tot gramschap en verzet. En toen kon het wel. Doelpunten van Diepeveen, Pluimgraaff en Kalden zorgden er zodoende toch voor dat het „traditiegetrouw" een Nederlandse zege werd bij de opening van het jaarlijkse Drielandentornooi. De cijfers 31 waren zelfs nog verdiend ook al protesteerden de Fransen enorm bij het derde doelpunt dat Kalden met de dij scoorde in de laatste minuten van de strijd. Verdiend was de triomf, omdat toen Nederland eenmaal het ritme te pakken had de Fransen hoewel sterker dan vorig jaar volledig „kwijt" werden gespeeld. De „wraak" van Versailles konden zij niet realiseren. teling in de wedstrijd als zodanig niets meer ter zake. I Vraag na deze uiteindelijk toch nog I goed en daarom bevredigend afgelopen j interland tegen Frankrijk is: wanneer j kan' het Nederlands elftal zelf van meet af aan de zaak dirigeren? Dat is nodig J wil men in de toekomst niet voor on- j aangename verrassingen komen, die niet meer ongedaan kunnen worden ge maakt. Het drielandentornooi wordt zater dag voortgezet met de wedstrijd Frank rijk—België in Straatsburg, waarna op 18 mei in Alken bij Hasselt tot slot volgt België-Nederland. Formidabel Het was dat keeper Corbel met de ene formidabele redding na de andere de show stal en Diepeveen in de 22ste minuut op de paal knalde, anders had het al eerder dan In die 28ste minuut gelijk geworden. Na een vrjje trap van Gouman en een afgeketst schot van Pluimgraaff joeg Diepeveen toen 11 In het net. En om te demonstreren dat men de situatie nu volledig meester was werd het na een schitterende lange pass van Gouman op Pluimgraaff al na twee mi nuten later 21. Tot slot nog 31 door Kalden, maar dat deed aan de omwen- Bijna een Nederlands doelpunt. Leo Pluimgraaff (rechts) heeft Ingeschoten, maar Legrand kopt de bal van de doellijn over de lat. RUSSEN Elf trotse zaterdag voetballers luisterden voor het begin van de interland tegen Frankrijk in Rijssen naar de volksliederen. Van af de tribunes en langs de lijnen ke ken duizenden toe. Onder hen velen die els speciale supporter van een der spelers naar Twenthe waren ge komen. Wat teleurstellend evenwel te moeten constateren dat enkele clubs, waarvan spelers In de natio nale formatie waren opgesteld, geen daadwerkelijke blijken van belang stelling gaven door met een afvaar diging aanwezig te zijn. Men liet de spelers in het (oranje)hemd staan. Je zou medeleven verwachten met het internationale-wel-en-wee van een der leden, omdat de eer van de verklezinz ook de club geldt. Heer jansdam en Rljnsb. Boys b.v. speel den vriendschappelijk in plaats van een trip naar Rijssen te stimuleren. ÏHet is zaak dat de besturen van alle clubs beseffen dat men blij moet zijn dat de interlands bestaan. Een beetje belangstelling is dan wel het minst wat mag worden verwacht. ROTTERDAM Zwart Wit en Feijenoord zullen morgen op De Vaan in de volgende opstellingen tegen el kaar aantreden: ZWART WIT: D. v. d. Laan; A. Schoenmaker, v. d. Giesen, K. Wander en Helleman; m. J. en C. Nieuwstra- ten; v. Dentro, Visser, Ooiebeek en Klaassen. FEIJENOORD: d. Pieters Graafland; i. Haak, Laseroms, Kraay en Veldhoen; m. Boskamp en Libregts; v. Theuns, Geels. Samardzic en Moulijn. In het elftal van de Stadionclub de buteert de ex-Spartaan Theo Laseroms. Kindvall ontbreekt omdat hij woensdag in het Zweedse nationale team mee speelt, terwijl Jansen en Israël zijn ge selecteerd voor het Nederlands elftal dat woensdag tegen Polen aantreedt. Het duel tussen Zwart Wit en Feijen oord begint om 19.30 uur. De leiding is in handen van de heer J. Bijleveld. De wedstrijd zal muzikaal worden op- E'.uisterd door het Trompetterkorps celsior en majorettenkorps Romako. GLASGOW Hoewel Celtic za terdag niet in het veld kwam, be haalde het toch de Schotse kam pioenstitel. Concurrent Glasgow Ran gers verloor op eigen terrein ver rassend met 23 van Aberdeen Op linie luister het Oranje-team naar de volksliederen. Van links naar rechts: Kiel, Vlaanderen. Gouman, Van der Giesen, Schinkel, Kralt, Den Rooyen. Diepeveen, Pluimgraaff, Kalden en Slagboom. (Van een onzer verslaggevers) RIJSSEN Met tranen in de ogen feliciteerde een verheugde Evert Slerk in de kleedkamer zijn bezwete jon gens. Uiteraard was de bondscoach evenals de spelers blij met de zege. maar tevreden niet helemaal. „Eerst in de laatste twinig minuten kwamen de jongens in hun normale spel. Voor dien wilde het niet vlotten. Ik geloof niet dat dc zenuwen daarbij een grote rol hebben gespeeld. Een directe oor zaak voor het aanvankelijk falen zou ik niet kunnen aangeven." Overigens was de heer Sterk wei van mening dat de Fransen in vergelijking met vorige jaren beter hebben ge speeld. ..Daarom ben ik dubbel blij met de 31 zege." Met enige voorzich tigheid durfde de heer Sterk een uit blinker te noemen: „Jan de Rooyen speelde een tserke wedstrijd". En hij onderstreepte zijn woorden, met een ferme klap op de schouder van de SSC-er. ..Ook over de debutanten ben ik erg tevreden. Vooral Jan Gouman is een jongen die ik er graag bij wil houden. Hij heeft uitstekend gedebuteerd en vooral zijn opdrachten stipt uitge voerd." Lodi Kalden bleek eveneens goede voetballer te zijn. Jammer dat hij een beetje tenger is. Wim Vlaan deren vond ik soms wat onzeker." Tevreden Kalden zelf was eveneens tevreden over zijn debuut in het Oranjeshirt. „Het is wel een heel verschil met de wedstrijden die ik bij PPSC speel. Voooral in de slotfase had ik het even moeilijk. Natuurlijk ben ik verschrik kelijk blij met mijn doelpnut. Die bal was zuiver achter de lijn. Waarom de Fransen meenden te moeten protes teren, is mij onduidelijk." Een belevenis wis de eerste Inter land ook voor Jan Gouman, de be deesde Heerjansdammer. „Het viel me mee, al was Ik verschrikkelijk zenuw achtig. Die spanning wa* ook de oor zaak van de kramp waarvan Ik tegen het einde last kreeg. Al met al ben ik dolgelukkig met mijn aandeel in twee doelpunten. Dat had ik nooit kunnen dromen", aldus Gouman. Voor Jan den Rooyen was het de eerste maal dat hij tegen de Fransen speelde. Ook voor hem was het een moeilijke wedstrijd. „Ik heb enorm veel gelopen, maar ik geloof toch wel dat ik een goede wedstrijd heb ge speeld Ook in de eerste helft." Meer pit Minder tevreden over die eerste helft was Arie v. d. Giesen. „We heb ben voor rust verzuimd ook te spelen, wanneer er geen ba! in de buurt was In de tweede helft was het anders: er zat meer pit in ons spel." Ook Ger- rit Slagboom was een dergelijke me ning toegedaan. „Bij de achterstand die we opliepen gaf ik de moed niet op. Hetwas voor mij een prikkel om er harder tegen aan te gaan." Bab Kralt dacht er anders over: „toen we met 10 achterkwamen, dacht ik: daar gaan we. Gelukkig liep het anders. Die eerste helft was overigens „brandhout". Ik heb veel geroepen om meer vuur in ons spel te brengen. Zoveel zelfs, dat de andere jongens het dik beu werden De debuterende doelman Wim Vlaan deren had aog spijt van zijn blunder die de Fransen hun doelpunt opleverde. ,,'t Zal wel aan de zenuwen te wijten zijn geweest. Je leeft een hele week naar zo'n wedstrijd toe. Als geheel is de wedstrijd me bijzonder goed beval len. Blij met de Oranje-zege was ook Jan Nieuwstraten, die na talloze inter lands van het zaterdagelftal moest toe- - zien vanaf de tribune. „Voor rust heb ben de jongens in tacktisch opzicht gefaald. Na de hervatting had ik het beter naar mijn zin. In de Franse kleedkamer mokte kee per Corbel nog na: Twee onjuiste doelpunten, meneer. Bij die eerste werd ik weggeduwd en bij de tweede was de bal niet over de lijn." Daarvan was arbiter Dorpmans echter beslist over tuigd. „Zeker twee decimeter", zei hij. En dat bevestigden ook de fotografen die op de doellijn zaten RIJSSEN In vogelvlucht de spelers beschouwend kan worden gesteld dat linksback Krolt en rechtshalf Den Rooijen dc sterkste spelers van Oranje waren: bet den demonstreerden naast een goede tech niek ook de Juiste mentale inzet. Vlaande ren kon als keeper niet imponeren en toonde zich zwak bij hoge ballen die hij maar al te graag in een spectaculaire vlucht wil grijpen. Dat kan niet altijd. Gouman debuteerde door de bank geno men en zeker na rust ruim voldoende. Van der Giesen heeft sterkere dagen gehad, maar onderstreepte zijn verkiezing na rust. Schinkel is uit vorm. Vorige week in zijn club, ook nu tegen de Fransen. Datzelfde geldt Henk Kiel. die als aan voerder nog moet leren zijn ploeg op te peppen. Hij dirigeert te weinig. Diepeveen werd pas goed toen hij na rust spits mocht spelen, terwijl ook then Pluimgraaf gevaarlijker werd. Kalden was voor rust te Individualistisch en te traag, maar deed na rust op de rechtervleugel leuke dingen. Slagboom kon zijn draal niet vinden en speelde een van zijn zwakste Interlands. RIJSSEN Het Nederlands zater dagelftal speelt volgende week dinsdagavond om kwart voor zeven in Leeuwarden een oefenwedstrijd tegen Cambuur ter gelegenheid van het feit dat deze Friese smi-prof- club een nieuw veldencomplex voor de lagere teams in gebruik gaat ne men op die dag. Het Nederlands zaterdagelftal zal na de ervaringen van zaterdag op enkele plaatsen worden gewijzigd. In elk geval wordt Van der Giesen ver vangen door Kok, omdat de Rotter dammer niet beschikbaar is voor de interland tegen België op 18 mei. Voorts ligt het in de lijn der ver wachting dat er een of meer muta ties komen in de voorhoede alsmede in het doel. Vier minuten na rust veroverde Frankrijk de al eerder verdiende voor sprong toen Vlaanderen de bal na een voorzet van Marlot wilde vangen ln- plaats van stompen en Verhove deze fout onbarmhartig afstrafte (0—1). Al kwamen de oranjehemden na dit doelpunt door tempoverhoging alsme de door beter spel van de gewijzigde aanvalslinie Kalden, Diepeveen, Pluimgraaf en Slagboom wat meer op zetten, Vlaanderen moest toch eerst nog snel reageren om met wat geluk een kogel van Oster te kunnen stop pen. Direct hierna knalde de vrij voor doel komende Diepeveen aan de an dere kant tegen de paal maar de Veenendaalse speler had drie minuten later, in de 25ste minuut, toch succes. Na een vrije trap van Gouman zag Pluimgraaff zijn schott afketsen maar Diepeveen nam de doeltreffende af werking beheerst over ,11). Nadien roerde Nederland* flink de trom en bleken Kiel (keihard tegen paal). Den Rooyen en alle vier voor- waartsen plotseling wel doelgericht te kunnen schieten. Corbel ranselde met de nodige show veel uit zijn doel maar moest toch nog twee treffers toe staan al ontveinsden vooral Vlaande ren en Schinkel zich niet over-het no dige geluk te klagen te hebben toen de niet in overeenstemming met zijn plaats op de scheidsreehtersladder ar- bitrerende Dorpsman een botsing tus sen deze twee in het nadeel van de Fransen uitlegde. Hij onthield daar mede de Haantjes een doelpunt van Mariot. Kort voor tijd viel Oster na een botsing met Vlaanderen uit. Het neusbeen van de Fransman bleek ge broken te zijn. NEDERLAND: d. Vlaanderen; a. Gouman. v. d. Giesen, Schinkel en Kralt: m. Den Rooyen en Kiel; v. Diepeveen. Pluimgraaff, Kalden en Slagboom. FRANKRIJK: d. Corbel: a. Cosnard. Prodhome. Legrand en Lecoq: m. Os ter (Baillenili en Ali: v. Verhoove, Dumoulin, Meneret en Mariot. CAPELLE Tijdens de wedstrijd Maluku 3Capelle 9 is zaterdagmorgen een tragisch ongeval gebeurd. De 41- jarige Capellespeler Jan Jongeneel werd tijdens de eerste helft onwel en Is kort voor het einde aan een hartverlam ming overleden. Grote verslagenheid heerste er uiteraard in Maluku en Ca- pelle-kringen. De heer Jongeneel was i vader van drie kinderen en heeft hjj- i zonder veel werk voor het bouwfonds I van Capelle verset. Verslagenheid In de Nederlandse achterhoede duidelijk getekend. De bal ligt in het doel. Vlaanderen (rechts) en Van der Giesen buigen het hoofd, terwijl Gouman (links van v. d. Gie sen) door de knieën gaat. Met een van zijn spectaculaire sprongen grijpt keeper Corbel van Frankrijk de bal weg voor de neus van de slechts gedeeltelijk zichtbare Leo Pluimgraaff. Cosnard en Legrand zien links de zaak vol vertrouwen ln. de geledenheid de bal af te stoppen en in schietbare posi tie te brengen en het resultaat was er naar. Met enorme vaart zoefde de bal langs de ver blufte Corbel. Hiermee was eigenlijk de juis te uitslag bereikt. Desondanks was het voor de even als Gou man verdienstelijk debuterende Kalden uiteraard prettig dat hij vlak voor tijd een door de Fran sen fel betwist doelpunt op zijn naam kon brengen, waardoor de eindstand van het eerste duel in de strijd om de Coupe Fer- nand Canelle op 31 voor Ne derland kwam. Brachten die laatste twintig minuten eindelijk wat sfeer onder de ruim 4000 kijkers die rond de effectvolle grasmat van het sportpark De Koerbelt waren geschaard, hetgeen er vooral in de eerste helft aan voorafging had daar dan ook in de verste verte geen aan leiding toe gegeven. Het oranjeteam liet in die periode vaak met zich sollen. De Fransen waren veel te veel aan de bal tegenover afwachtende Nederlanders, die vooral aanvallend niets presteerden. Het gevolg was dat verdediging en kanthalves een pluim verdienden voor hun ijver om dat man co op te vullen. Vermeldenswaard was alleen een fraaie redding van Vlaan deren bij een fel schot van de ras- voetballer Marlot en een vlak voor rus de bal aan Cosnard ontfutselende Kalden die alleen op Corbel afgaand te lang met schieten wachtte. EINDHOVEN Het Nederlandse heren hockeyteam heeft zaterdag in Eindhoven een overwinning met 30 behaafd op Frankrijk. Alle doelpunten werden na de rust ge scoord: in de 39ste minuut door Thole (10), in de 58ste minuut door Van Vroonhoven (20) en in de 62ste minuut door Elffers (30). Er waren ongeveer 2.000 toeschou wers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11