Verolme den Ui garantie van regering te krijgen Pa leis Dam tn BEROOFDE VROUW HAD GELD NET WEGGEBRACHT Bewusteloze vrouw in Den Haas overleden Andere werven kunnen bij hem dokken STUDENTENEN STUDERENDEN GESCHEIDEN Berkel neemt afscheid van D. Muyzenberg Landelijke kamer biedt NSR bestuur aan 9 ZATERDAG 77 APRIL 1968 (Van onze scheepvaartredakteur) ROTTERDAM Scheeps bouwer C. Verolme twijfelt er niet aan dat de kredietgarantie yan de regering voor de bouw van één groot dokprojekt in het Nieuwe Waterweggebied aan zijn concern zal worden toege wezen. Hij zei dat gisteren na de kiellegging van de eerste yan de drie Esso-tankers van 255.000 ton die hij gaat bouwen. Onafhankelijk van de ministe riële beslissing is hij reeds aan het dok voor 800.000 tonners begonnen. Mocht de beslissing toch nog in zijn nadeel uitval len, dan bouwt hij voor eigen rekening. DRIEBERGEN De Nederlandse Studentenraad is gisteren uit de Raad van Studerenden get reiden. De RVS werd vorig jaar opgericht 'door de NSR en enkele organisaties ivan niet-weftenschappelijke studen ten. Bedoeling was één belangenor- igenisatie, representatief voor alle étiudenten en studerenden in ons land. De RVS werd echter een pa pieren organisatie, voor een groot deel omdat er by de niet-weten- schappelijke studenlden weinig be langstelling 'bleék te bestaa.n Het is de bedoeling dat de RVS nu eenst een „eigen gezicht" krijgt als organisatie van de niet-wetensöhap- pelijke studenten en dan (met de NSR óón front igaat vormen. BERKEL In het tot de laatste plaats bezette gebouw De Ark is vrijdagmiddag afscheid genomen van bouwkundig ingenieur D. B. Muy- zenberg, hoofd van het district Mid den Z-Holland van de Provinciale waterstaat. De heer Muyzenberg, die in 1927 bij de waterstaat in dienst kwam, gaat met pensioen. Behalve de naaste familie waren er veel collega's, burgemeesters uit omliggende plaatsen en afvaardigin gen van polderbesturen. Dat de heer Muyzenberg een veel zijdige belangstelling had en ook met Berkel meeleefde, blijkt uit zijn vele bestuursfuncties. Hij was voorzitter van het Groene Kruis, bestuurslid van het zwembad en promotor van het hervormd ver enigingsgebouw Rehoboth. De directeur van de Provinciale waterstaat, de heer G. Terluin ver telde een en ander over de moeilijk heden van het district van de heer Muyzenberg, dat tussen grote steden ligt. Namens gedeputeerde Staten overhandigde mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw hem het Zuid hollands molenboek. Plaatsvervangend districthoofd H. C. Edinga bood de gepensioneerde namens het hoofdkantoor in Den Haag een symbolisch geschenk aan in de vorm van een grote foto; de draaistoel om potten te vermaken zou in Leersum bezorgd worden, waar de heer Muyzenberg met vrouw en dochter gaat wonen. Kamerlid maakte een botsing ROTTERDAM Het Tweede-Kamer- hd J. T. M. uit Nieuw-Scheemda, dïe van een receptie kwam, heeft een aan rijding veroorzaakt op de kruising Bergselaan-Schieweg te Rotterdam. Zijn auto en die van de tegenpartij werden vrijwel geheel vernield. De schade zou ruim 20.000 bedragen. Er is niemand gewond geraakt. De officier van justitie zal een ver volging instellen. De 24-jarige mevrouw B. Jacobs- Regtering uit Ede is gisteravond om het leven gekomen toen de auto, die door haar man werd bestuurd, op het kruis punt Didamseweg-Oosteinde in Zeve naar geen voorrang kreeg van een an dere auto. Twee inzittenden van de auto, die geen voorrang verleende, wer den ernstig gewond. De combinatie van de vier werven Wilton/RDM/NDSM/Schelde kan gedurende de helft van het jaar voor het repareren van mammoettankers gebruik maken van het dok op de Verolme-werf in de Botlek, aldus de heer Verolme. Eventueel zouden ze er ook casco's kunnen bouwen en daarna de schepen zelf afbouwen. „Maar ze moeten het dan wel snel zeggen", zo zei hij, „het is geen vijf minuten voor twaalf maar vijf secon den." Het rapport dat het Centraal Insti tuut voor de Industriebevordering in opdracht van de minister van econo mische zaken heeft opgesteld betref fende de mogelijkheden voor twee werven in dit gebied, zegt dat een groot dokprojekt op de werf van Verolme het meest economisch en rendabel is. Volgens de heer Verolme voelen de andere werven, behalve de in Amsterdatn gevestigde NDSM, dat ook aan. Een dok in de Botlek zou de helft kosten van een dok op de Maasvlakte, zoals de combinatie wil. Verolme wil niet meewerken in een dok op de Maasvlakte. Niet eens Gezamenlijk hebben de vijf wer ven de minister begin april laten we ten dat ze het niet eens zijn gewor den en dat aan hem de beslissing voor de keuze van de kredietgarantie wordt overgelaten. Kritiek had de heer Verolme op de uitlating van ir. J. E. Woltjer, direk- teur van Wilton-Fijenoord, die deze week beweerd heeft dat schepen gro ter dan 200.000 ton gevaar zouden opleveren op de Nieuwe Waterweg. „Als Wilton het vorig jaar geopen de dok 8 enkele meters breder had gemaakt, waardoor er grotere sche pen in hadden gekund, dan zou er zeker geen bezwaar zijn gemaakt," zo tnerkte hij op. „Het is gewoon naij ver." Verolme heeft het plan naast het eerste dok (dat over 15 maanden klaar is) nog twee dokken te bouwen. Er is op het terrein in de Botlek zelfs plaats voor vier. Het tweede dok, waaraan hij over niet al te lange tijd wil beginnen, zal hij geheel zonder kredietgarantie bouwen. Het tan ker-schoonmaakbedrijf op zijn werf zal gelijktijdig worden vergroot voor de behandeling van mammoettan kers. De werving van personeel voor de bouw van de drie mammoettankers er zijn nog 6000 mensen nodig verloopt zeer goed. Per week worden 50 tot 100 werknemers aangenomen. Dominee Ralph Abernathy, op volger van Martin Luther King, demonstreerde gisteren voor het Witte Huis in Washington tegen vermindering van de regerings- bijdrage aan een studiefonds voor arme negerkinderen. Met de tekst op zijn spandoek refe reert hij kennelijk aan het Salo- mo's-oordeel. ETTEN-LEUR Drie gemas kerde, naar men aanneemt jonge overvallers, die een dove, ge ïsoleerd wonende vrouw van 77 jaar donderdagavond mishandel den en beroefden, hebben in feite feite bot gevangen. De vrouw had haar spaarcentjes enkele da gen tevoren naar de spaarbank gebracht. Dit is te danken aan het advies van een maatschappelijk werkster, die bij de vrouw, Jeltje de Boer, regelmatig op bezoek kwam. Omdat al eens eerder een overval werd beraamd op het alleenstaande huisje, een poging die overigens mislukte, had ze tegen Jeltje gezegd: „Breng uw geld toch weg, want het hier houden is onverantwoord". De vrouw deed dat ook onmiddel lijk. Haar kapitaaltje bestond uit alle AOW-uitkeringen over een periode van twaalf jaar. De vrouw, die nu tijdelijk in het bejaardenhuis Et- ten-Leur is ondergebracht, zal daar waarschijnlijk kunnen blijven. De politie en de districtsrechcher- che zetten hun onderzoek naar de daders van de overal, die ook met mishandeling gepaard is gegaan, in. Elke keer als de oude vrouw uit de bedstee wilde komen om zich te ver weren, werd ze hardhandig terugge- (Van onze verslaggever) DEN HAAG In het gemeente ziekenhuis Zuidwal is een van de twee vrouwelijke patiënten overleden, die daar geruime tijd in een coma gelegen hebben. De andere, de 24-jarige mevrouw D. Oudenbroek, is, nog steeds in bewuste loze toestand, naar het protestantse streekziekenhuis in Bennekom over gebracht De gestorven vrouw was al sinds Kerstmis buiten kennis. Ze moest wor- d en geopereerd en was daarvoor onder narcose gebracht. Na de geslaagde ope- Mtie ontwaakte ze niet meer. De geneesheer-directeur van het zie kenhuis, dr. N. J. Cath, wenst over de Saam van de patiënte het stilzwijgen i bewaren, zulks op verzoek van de familieleden zowel als op medische gronden. Nog onlangs bracht dr. Cath naar voren dat het publiek geen verkeerde conclusies moet trekken. Het irsico dat iemand loopt na een operatie onder nar cose bewusteloos te blijven, was volgens hem veel kleiner dan de gevaarsfactor van het dagelijks verkeer. Mevrouw Oudenbroek, die begin vo rige maand een kleine operatieve in greep onderging, en nog niet uit de narcose ontwaakte, is op verzoek van haar man naar Bennekom overge bracht. De laatste hoopt dat de dok toren daar erin zullen slagen zijn echt genote weer bij kennis te brengen. In het streekziekenhuis van Benne kom wordt ook het meisje Mia Ver- sluys verpleegd. Zij is al twee jaar bewusteloos. duwd. Het huisje werd overhoop ge haald en de inbrekers gingen er met een potje met 350 gulden vandoor. Men beschikt over een aantal aan wijzingen. Er zijn ook duidelijke spo ren in het huisje aangetroffen. UTRECHT De studentenvereni gingen willen de leiding van de Ne derlandse Studentenraad (tijdelijk) overnemen, nu de studentenpartijen tot besturen niet in staat blijken. Gisteren heeft het bestuur van de landelijke kamer van verenigingen in Nederland aangeboden de impas se, die in de Nederlandse Studenten raad is ontstaan, te doorbréken door een interim-bestuur beschikbaar te stellen. De landelijke kaïmer meent, dat de NSR al enkele jaren in moeilijkhe den verkeert door de politiek een zijdige richtingen van de besturen. Geen van de studentenpartijen (NSA, PSO, Stud 75 en SVB) wil toegeven, om een werkelijk objectieve en op timale studentenvertegenwoordiging te maken. De landelijke kamer meent en een belangenbehartiging mogelijk dat door het enge denken van de partijen voorolpig nog wel geen op lossingen gevonden zullen worden. In de landelijke kamer zijn 65 stu dentenverenigingen aan universi teiten en hogescholen en acht inter universitaire organisaties met samen vijftigduizend studenten verenigd. Harald Kreutzberg (66) overleden BERN De danser en choreograaf Harald Kreutzberg is, 66 jaar oud. in een ziekenhuis in Bern overleden. Tijdens een reis door Spanje heeft hij een maand geleden een hartaan val doorstaan, de gevolgen kwam hij niet te boven. Kreutzberg was een leerling van Kurt von Laban en van Mary Wig man en hij werd een van de pioniers van de uit hun ideeën voortkomende moderne dansstijl, die zich na de oor log in de Verenigde Staten verder ontwikkelde. In Nederland is hij opgetreden als partner van Yvonne Georgi. De glorie van de Burgerzaal, voor de vensters ziet men de luiken met goudmotief. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Het Ko ninklijk Paleis op de Dam, eens het achtste wereldwonder ge noemd, zal van 1 mei tot 30 september elke woensdag worden opengesteld voor be zoekers (van 10-4 uur). Niet vaker, omdat er dan geen suppoosten genoeg zouden zijn om de nodige oogjes in het zeil te houden. Uitleg behoeven de suppoosten niet te geven, want slechts de grote ontvangzalen zijn toegankelijk en daar staat op kaarten in meerdere talen een duidelijke uiteenzetting. Van 1960 af is er hard gewerkt aan de restauratie van Van Cam- pens meesterwerk, waarvan bij de opening in 1655 niemand droomde dat het ooit koninklijk paleis zou worden. De schepenen waren er toen heer en meester. Hun namen en wapens in marmer gebeiteld of in houten blazoenen afgebeeld sieren nog wan den en plafonds. Aan de oude bestemming „raad huis" hebben we juist de glorie van het paleis te danken: de gigantische Burgerzaal, het hart van de gemeen te, waar alle burgers vrijelijk kon den binnengaan. Toen koning Lode- wijk en koningin Hortense het stad huis tot hun paleis kozen, is er wat verbouwd en gedokters om de kille hoge ruimten enigszins bewoonbaar te maken. Tapijten werden op de marmeren vloeren gelegd, houten schotten verdeelden de al te grote zalen in kamers. Hoe er ooit geleefd is in een tijd zonder waterleiding, voldoende verwarming en verlich ting, is voor de mens-van-nu een raadsel. Ook in onze eeuw heeft de bewo ning, al was die altijd slechts tijde lijk, problemen opgeleverd. BetL'oonbaarheid De restauratie, die in 1960 begon en in totaal sindsdien zestien miljoen gulden heeft gekost, is dan ook niet alleen gericht geweest op herstel, maar ook op de bewoonbaarheid. Heel het gebouw is nu voorzien van oliestookverwarming, een nood- aggregaat, een brandmel dingsinstallatie, een nevel blusinstallatie voor de kap van de Burgerzaal, die van de straatzijde onbereikbaar is voor de brandweer; het sanitair is verbeterd en uitge breid. Om op de vierde verdieping te beginnen, daar zijn reeksen kamer tjes gemaakt voor het personeel. Fragment van de plafonds-schil dering van de Mozeszaal. Heel simpel, drie man op één kamer. Alleen in gebruik wanneer er grootse ontvangsten zijn. Een verdieping lager, boven de in gang aan de Voorburgwal is de gro te zaal voor de Krijgsraad, die ove rigens hier nimmer voor gebruikt werd. Deze zaal zal niet voor het publiek worden opengesteld, omdat men er slechts per lift kan komen. Met de nevenvertrekken zal deze zaal nu gereserveerd worden voor grote ontvangsten en diners. De vloeren zijn van marmer en kalksteen in tegelvorm gelegd. De grote zaal heeft een houten gemar merd geschilderd koepelplafond en merkwaardige vensterluiken, die in het hart een gouden bloemmotief dragen. Die motieven zijn ontleend aan de plafondornamenten van de zalen met balkenzolderingen. De wanden zijn met effen velours bespannen, dofgoud of brons. De verdere verdieping is ver bouwd tot logeerflats: ruime empire gemeubelde zitkamer, kleine modern ingerichte slaapkamer en badkamer. Empire Over de empiremeubilering heeft men zich geen zorgen behoeven te maken. Ontelbaar veel tafels, stoe len, schrijftafels, sèvresvazen pen dules en kandelaars waren voorra dig. Uit Lyon is nieuw da- mast-in-oude-stijl gekomen en waar nodig is het meubilair gerestau reerd. Eigentijds zijn de witte tele foontoestellen en de staande lampen, die iets doen denken aan lantaarn palen, maar dan laag voorzien van zes hoge (elektrische) kaarsen, de top is een „lichtbak". Die staande lampen zijn de oplos sing geweest, omdat men geen luch ters aan de plafonds wilde hangen, wat immers in een zeventien- de-eeuws gebouw niet past. Konin gin Hortense zal het wel met een oliepitje en kaarsen hebben moeten doen. Het zijn vertrekken, die fraai maar beslist niet overdadig zijn. Opmerkelijks genoeg overigens. Zo zijn de deurkozijnen niet van hout, maar van steen. Een ontdek king, die men bij de restauratie deed. De deuren zijn van zwaar eike hout, behalve die op de eerste ver dieping die leiden naar de Burgerzaal die zijn van brons. Het is de Bur gerzaal, die de bezoekers met alle omringende ruimten volop kunnen bewonderen. Itiooiste zaal De mooiste zaal van het land, zo als koningin Wilhelmina zeide. Alle hoge wanden, die vele malen overgewit en geschilderd waren zijn schoongemaakt. Grote gedeelten van het marmer moesten vernieuwd, de bovenhelft opnieuw gemarmerd geschilderd worden. Het houten ge- Kroonluchters en wandlampen ver lichten de galerijen rond de Burger zaal. De Mozeszaal met boven de deuren van de Witjes van de Wit. In de kleine vertrekjes hierachter een unieke miniatuur-verzameling. Marmeren tegels in de lange gangen die met hoge bronzen deuren leiden naar de Burgerzaal. welf met de schildering van Jan van Goeree (begin 1800 uitgevoerd, om dat toen de oorspronkelijke kap ver rot was); de beeldhouwwerken; de marmeren vloer met de wcreldvcl in kaart, het Is van een decoratieve grootsheid, die voor de aandachtige beschouwer adembenemend is. Achter de Burgerzaal de Mo zeszaal naar het schilderij van Fer dinand Bol zo genoemd. Boven de grote schouw een smalle fries, voorstellende de aanbidding van het Gouden Kalf. Trots de wapens van de schepenen als plafondversiering. Maar in de kleine tussenvertrekjes een even opmerkelijke schoonheid. Daar hangen tientallen miniaturen, door familieleden en vriendeT, lang vervlogen dagen aan elkaar geschonken. Helemaal aan de andere zijde, de Damzijde van het paleis de Vierschaar, waar de veroordeelden hun vonnis hoorden. Opmerkelijk de aparte plaats van de griffier, die het vonnis voorlas. Ter linkerzijde van de rechters, een plaats, die nu nog in de rechtbank gehandhaafd wordt. In indrukwekkend geheel, dit pa leis, ,dat toch de meeste dagen van het jaar leegstaat Maar wordt het voor korte tijd bewoond, bijvoor beeld bij het bezoek van buiten landse staatshoofden, dan is de „huishouding" met alle man- en vrouwkracht ook twee maanden be zig met de voorbereidingen! Ten slotte voor wie het weten wil: Achter het balkon aan de Dam. waarop de koninklijke familie op hoogtijdagen verschijnt; ligt geen riante zaal, maar een vrij smalle marmeren corridor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9