Havenarbeiders steunen Powell met stakingen Zes maanden .handelaar in geëist tegen vrije dagen' Oost-Duitsland wil in WHO Corso Lisse NVV-SECRETARIS: CNV KIEST EEN GEVAARLIJKE WEG Afrika wilde in Mexico schijnvertoning opvoeren STOP GEKLEURDE IMMIGRATIE Domdienst in teken Israël Dayan wil weer de Jordaan over Minder huizen gebouwd De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Weihouders van Kestercn nemen beiden ontslag NIEUWE ACTIE DEFENCE AND AID FUND 7 ZATERDAG 27 APRIL 1968 Het was vandaag prachtig bloe- mencorsoweer en de befaamde kleurige stoet had dus alles mee *wat maar wenselijk was. De vele kosten en moeiten waren niet te vergeefs. Duizenden kwamen gisteren al een kijkje nemen in de hallen, waar alle produten van deze Wiacro-bloemsierkunst keurig stonden opgesteld. Met open mond keken deze twee kleuters naar al het schoons, waar de enorme haas op de achtergrond hen op lijkt te heb ben geattendeerd LONDEN In Londen zijn gisteren demonstraties gehouden zowel voor als tegen het door het conservatieve Lagerhuislid Enoch Powell vertolkte standpunt, dat Engeland zijn poorten moet sluiten voor gekleurde landverhuizers uit de Gemenebest- landen. In de Londense haven verschenen ongeveer 4.000 arbeiders niet op het werk, waardoor het werk vrijwel ge heel stil lag. Circa 500 havenarbeiders namen deel aan een protestmars naar het Lagerhuis om hun bezwaren ken baar te maken tegen het wetsont werp om rassendiscriminatie op het gebied van werkgelegenheid, huisvesting, onderwijs en financiële kwesties als verzekerihgen en kre dietverlening, uit te bannen. Heftige tonelen In de wandelgangen van het La gerhuis kwam het tot heftige tonelen, toen een groepje havenarbeiders werden binnengelaten om met de af gevaardigden van hun district te pra ten. Een van deze afgevaardigden was de bekende linkse labourleider Ian Mikardo, die zijn bezoekers, toen zij grove taal uitsloegen „fascisten" noemde. De staking in het Londense haven gebied ter ondersteuning van Powells opvatting werd een feit, ondanks po gingen van communistische vak bondsleiders en enkele geestelijken om de arbeiders aan het werk te houden. Intussen zijn ook tegenstanders van de denkbeelden van Powell in het geweer gekomen. Gistermiddag hielden 600 studenten van de Lon dense economische hogeschool een protestbetoging voor de woning van Powell in het centrum van Londen. Zij riepen leuzen als „Black and White, unite and fight", en „Hitier, Mosley, Powell, fascism". Het omstreden Lagerhuislid, dat wegens zijn uitspraken uit het conservatieve „schaduwkabinet" is gezet, was inmiddels onverwacht naar Canada vertrokken. Op het vliegveld van Londen, kreeg hij een hartelijk onthaal van de employé's, onder wie de ambtenaren die de reisdokumenten van binnenkomende landverhuizers moeten controleren. UTRECHT Op de avond van donderdag 2 mei wordt in de Dom kerk te Utrecht een bijzondere dienst gehouden, belegd door het (pro testantse) Interkerkelijk Contact Israël en de Katholieke Raad voor Israël. Aanvang is acht uur. Sprekers zijn rabbijn dr. J. Soe- tendorp te Amsterdam en ds. S. Gerssen uit Utrecht, voorzitter van het Interkerkelijk Contact Israël en de heer H. Divendal uit Heemstede, lid van de Katholieke Raad voor Israël. Uit joodse kring wordt synagogale muziek ten gehore gebracht. TEL AVIV Dayan, de Israëlische minister van defensie heeft gisteren gedreigd weer de Jordaan over te zullen steken als Jordanië geen eind maakt aan de terreuracties tegen Israël. Hij zei dit tijdens een bijeen komst van de grenscommandanten in de Beisan-vallei. Als Israël weer gaat aanvallen zal de hele vallei van de Jordaan ge vechtsterrein worden, voegde Dayan er aan toe. Zijn woorden werden ge publiceerd nadat was bekend ge maakt dat zes Arabieren waren doodgeschoten omdat ze Israël had den willen betreden voor sabotageda den. DEN HAAG In de eerste drie maanden van dit jaar zijn 25.207 nieuwe woningen gereedgekomen te gen 29.560 in de overeenkomstige pe riode van 1967. Gemiddeld kwamen in de eerste drie maanden van de jaren 1962 tot en met 1966 17.012 nieuwe woningen gereed. In het eerste kwartaal werd begon nen met de bouw van 28.804 wonin gen tegen 30.144 woningen in de overeenkomstige periode van 1967. t èliÉÉi SPA ARB AN KI i en VOLGN 998" 1 ■>2 4* fowWuMertfi «ww «ik* en <a* Kfl»rw»p»»th|<* urriï. Pr STA* r i-n i ar reHtc Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. UTRECHT Het NVV vindt dat het CNV op de verkeerde weg is. Vooral het feit dat het CNV zo nu en dan een eigen geluid laat horen, acht drs. H. ter Heide, secretaris van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen verwerpelijk. Vol gens hem wordt daardoor scha de gedaan aan de „effectieve belangenbehartiging voor de werknemers en voor de struc tuurhervormingen die in de maatschappij noodzakelijk zijn". Hij schrijft dit in het NVV-blad ,,De vakbeweging," in een 'bespreking van de brochure van de toekomstige voorzitter van het CNV, J. Lanser, getiteld: „Sociale actie en christelijk geloof." Ter Heide vindt dat tegenover al lerlei verschijnselen die wijzen op een afbrokkeling van de christelijke organisatievorm een pleidooi voor de handhaving van^. een afzonderlijke christelijke organisatie wat ouder wets aandoet. De heer Lanser had geschreven dat samenwerking voor het bereiken van concrete doelstellingen onvermijde lijk is. maar dat dan het dagelijks beleid en de behandeling van zoge naamde technische zaken worden be paald door de meerderheid in de al gemene organisatie. Internationaal Ter Heide schrift dat dit alleen waar zou zijn als de roomskatholie- ken en protestanten binnen het NVV of onbetrouwbaar of als tweede rangs christenen worden beschouwd. In een federatie van de drie vakbe wegingen zou bovendien een ruime meerderheid van de christenen onder haar leden tellen. Een lichtpunt vindt de heer Ter Heide het dat Lanser toegeeft dat het Internationaal Christelijk Vakver bond langzamerhand zo is verzwakt en dat zijn basis door het toelaten van niet-christelijke organisaties zo wankel is geworden, dat een meer algemene opstelling in internationaal verband noodzakelijk zal worden. Misschien vindt het CNV, zegt hij, nog eens de weg naar het IVVV. Reactie Reeds gisteravond reageerde de heer J. van Eibergen, de huidige voorzitter van het CNV. Hij zei dat de toekomstige voorzitter de brochu re schreef in opdracht van de Christelijke Me'caalbedrijfbond en het CNV er geen verantwoordelijk heid voor heeft Van Eibergen zei niet te begrijpen waarom de ene organisatie die haar eigen opvattingen wereldkundig maakt wel op een gevaarlijke weg is, terwijl dit blijkbaar niet geldtvoor organisaties die hetzelfde doen. Hij betreurde het dat Ter Heide kenne lijk zo zwaar til'c aan de wenselijk heid dat de drie vakcentrales altijd tot dezelfde opvattingen komen. KESTEREN De beide wethou ders ,van de Betuwse gemeente Resteren hebben gisteravond ontslag genomen. Oorzaak is een motie van wantrouwen door de PvdA, de Boe renpartij en Gemeentebelangen inge- idiend tegen wethouder J. van Eek, sgp. Hij had zijn eerder gegeven toestemming voor de stichting van een jeugdinstuif in het dorp Op- heusden ingetrokken. Bij nader in zien vond hij instuiven maar „verschrikkelijke dingen die leiden tot zedenverwildering en bande loosheid." De motie van wantrouwen werd op een vorige vergadering ingediend en verworpen. De leden van de drie par tijen gingen toen op de publieke tri bune zitten en wensten niet meer mee te vergaderen. Gisteren diende de heer Van Eek ontslag in. J. van Apeldoorn (Christelijke Arbei derspartij) voLgde toen zijn voor beeld. AMSTERDAM „Het is een volkomen juiste beslissing van het IOC om Zuid-Afrika niet toe te laten tot de Olympische Spelen in Mexico. Zuid-Afrika was voornemens om met zijn Olympische ploeg een schijn vertoning op te voeren. In Zuid-Afrika is geen sprake van gezamenlijke sportbeoefening door blanken en kleurlingen. Bovendien werd deze tijdelijk naar ras gemeng de sportploeg in Zuid-Afrika hele maal niet gezien als een eerste stap op de weg naar meer normale ver houdingen tussen blanken en niet blanken." Aan het woord is prof. dr. D. C. Mulder, hoogleraar in de geschiedenis en fenomenologie der niet-christe- lijke godsdiensten aan de Vrije Uni versiteit. Bovendien sedert vorige week een van de drie vice-voorzitters (Door Hans van Spanning) AMSTERDAM Een wonder lijke vorm van ambtelijke corrup tie noemde de Amsterdamse offi cier van justitie, mr. H. G. van E- verdingen, gisteren een oogluikend toegstane regeling in het marine opkomstcentrum in Hilversum, waarbij daar als arbeidscontractant werkzame studenten vrije dagen konden „kopen". Terecht stond de inmiddels ontsla- I gen 43-jarige rijksambtenaar T. S. K. uit Oegstgeest, die als coördinator hoofdproefleider belast was met de j indeling van de werkzaamheden in dë psychodragnotische afdeling var) dit centrum. Hij moest er voor zorgen, dat steeds voldoende proefleiders aanwe zig waren voor het afnemen van tests. Daarvoor waren ook werkstu denten op arbeidscontract aangesteld. Ter zitting bleek dat als deze werkstudenten niet konden komen zij vrije dagen kochten. Zij droegen dan aan K. hun salaris voor deze dagen af met de bedoeling dat hij daarvoor plaatsvervangers zou nemen om hun werk te verrichten. De plaatsvervan gers werden dan van dit afgestane salaris betaald. Het was echter niet altijd mogelijk gebleken plaatsver vangers te krijgen en in de loop van drie jaar was een zwartsalarispotje van ruim 18 mille ontstaan. Daaruit was ca. 3000 gulden aan plaatsvervangers uitbetaald en K. gaf toe dat hij zich de overgebleven 15 mille had toegeëigend. De officier van justitie eiste tegen K. zes maan den gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. De president van de rechtbank, mr. J. A. Bletz, vroeg of het niemand was opgevallen dat die waarvoor be taald was doch niet gewerkt onbe nut zijn geweest. „Dat is toch geen manier om een overheidsdienst te drijven", zo voegde hij er aan toe. De raadsvrouwe zei, dat het voor haar cliënt niet zo eenvoudig geweest was om de tering naar de nering te zetten. Hij had volgens haar hard gewerkt om de boel in zijn afdeling gaande te houden en niets spaak te laten lopen. K. zat in financiële zor gen. Hij had een huis gekocht voor 65.000 met twee hypotheken. De raadsvrouwe bepleitte een geheel voorwaardelijke straf. De rechtbank doet op 10 mei uitspraak. Negen Guvanezen in Suriname aangehouden PARAMARIBO Surinaamse mi litairen hebben in het grensgebied met Guyana een boot aangehouden waarin zes gewapende Guyanese sol daten en drie arbeiders zaten. Uit een verhoor bleek dat de verdwaald waren, waarna ze vrijgelaten. De Ne derlandse regering is van het voorval op de hoogte gesteld. Met als achtergrond de Baarnse bossen in lentetooi wandelde de Koningin gisteren met een groot gezelschap uit Thailand door haar paleistuin. De premier van Thailand, Kittikachorn, zijn echt genote en gevolg werden daar officieel (wat b\j onze vorstin betekent: op informele wijze) ontvangen. Het gezelschap ge bruikte bij de Koningin de lunch, waarna de premier, rechts van Hare Majesteit, enkele geschen ken aanbood. van het Internationaal Defence and Aid Fund for Southern Africa. Twee en een half jaar geleden kwam het Defence and Aid Fund sterk in de belangstelling toen de Ne derlandse regering 100.000 voor dit fonds beschikbaar stelde: de bekerde „ton van Lüns". Prof. Mulder vertelt: in die tijd werd de Nederlandse afdeling van het Defence and Aid Fund opgericht. Het fonds stelt zich ten doel slachtof fers van de apartheid te verdedigen b.v. bij processen en tevens hun ge zinsleden financieel te steunen. Daar naast wil men het geweten van de wereld voor het probleem van de rassendiscriminatie wakker hou den; GIFTEN Uit de oprichtingstijd heeft men een groot aantal donateurs overge houden. Vorig jaar b.v. kregen we aan giften ongeveer 20.000 binnen. Dit geld is overgemaakt naar het inter nationale secretariaat in Londen. We overwegen overigens om in Ne derland volgend jaar een nieuwe ak- tie voor het fonds op touw te zetten. De voorzitter van de internationale organisatie, kanunnik L. J. Collins, zei dat we nog wel dubbel zo veel geld kunnen gebruiken als waarover we thans beschikken. Temeer omdat overwogen wordt het werk van het fonds ook tot Rhodesië uit te breiden. Thans wordt het fonds vooral door de drie Scandinavische landen die lid zijn, krachtig gesteund. De Zweedse regering b.v. geeft ieder jaar enkele tienduizenden ponden. Er is destijds wel gezegd 'dat het Internationaal Defence and Aid Fund onder invloed zou staan van commu nisten. Wat is uw mening daarover? OOST-BERLIJN Na een langdu rige ziekte is overleden Herbert Weist, sinds 1957 president van de Oostduitse baptisten. Weist is 66 jaar geworden. Van 1934 tot 1940 was hij predikant in Kiel en daarna in Dresden. In Zuid-Afrika is men doorgaans bijzonder snel met de term „commu nist". Toen de VU destijds Martin Luther King een eredoctoraat ver leende, is daar in Zuid-Afrika ook bezwaar tegen gemaakt op grond van het feit dat King communistische sympathieën zou hebben. Merkwaar digerwijs heeft men ook gesteld dat de moordenaar van King een commu- I nistische achtergrond zou hebben. De moeilijkheid met het Defence and Aid Fund is bovendien dat het in Zuid-Afrika verboden is zodat men niet langs de kanalen van een daar bestaand comité kan werken. Wat men in Zuid-Afrika „communist" noemt, is lang niet altijd communist, In het Nederlandse comité zitten be slist geen communisten of communis tische sympathisanten. In het inter nationaal bestuur beslist ook niet Verder kan ik er op wijzen dat het fonds in geen enkql communistisch land een afdeling heeft. Wat is uw opvatting over de ras senpolitiek in Zuid-Afrika? Ik moet voorop stellen dat ik zelf nog niet in dat land.geweest ben. Ik ben met het Defence and Aid Fund in contact gekomen omdat ik ernstige bezwaren heb tegen de rassenschei ding binnen de kerken. Ik heb van 1950 tot 1965 bij het theologisch on derwijs in Indonesië gewerkt. On danks het diepgaand conflict tussen Nederland en Indonesië in die tijd heb ik zeer prettige persoonlijke ver houdingen gëhad zowel op de theolo gische scholen als op de universiteit. Ik werd er altijd volkomen geaccep teerd. KERK Ik heb ervaren dat het samengaan •can blank en niet blank binnen één kerk uitstekend gaat. Ik ben zelf ja renlang lid geweest van de Javaanse Kerk. Naar mijn mening behoort de kerk voor iedereen, ongeacht zijn huidskleur, open te staan. Vervolgens heb ik ernstige bezwa ren tegen de in Zuid-Afrika geldende wet op de immoraliteit. Deze wet verbiedt het huwelijk tussen een blanke en een gekleurde. Dit is vol gens mij een even onrechtvaardig en verwerpelijk ingrijpen in de persoon lijke keuze van een huwelijkspartner zoals Hitiers verbod voor Ariërs om met Joden te huwen. Ten derde ben ik het niet eens met het toewijzen van aparte woongebie den aan de Bantoes. Iedere burger behoort het recht te hebben zich te vestigen waar hij wil. Ik geloof niet dat je in Zuid-Afrika geweest moet zijn om deze vormen van discriminatie scherp af te keu ren. Kunt u iets zeggen over de confe- Betreurenswaardig Naar aanleiding van het artikel on der de kop „SGP: ds. Poort deed zijn zaak kwade dienst" zou ik gaarne rechtvaardigheidshalve het volgende naar voren willen brengen 1. In het partij weekblad De Banier schrijft de voorzitter van de SGP ds. Abma dat ik een samenspreking als zinloos van de hand gewezen heb, maar helaas verzuimt hij daarbij mijn motivering kenbaar te maken. De mo tivering die ik het SGP-bestuur heb geschreven was deze, dat ik het zin loos vind een samenspreking te heb ben waarbij de SGP als voorwaarde stelt dat ik geen contact meer zou hebben met de PSVG. Een samenspre king met het pistool op de borst wil ik niet voeren: wel een open en vrije discussie. 2. Ds. Abma meent dat ik bij zeer velen het tegengestelde bereikt heb van wat ik nastreefde. Echter zijn honderden brieven in mijn bezit waarvan velen uit SGP-kring waarin dankbaarheid wordt geuit voor het feit dat eindelijk eens op het terrein van huwelijks- en gezinsvorming bij belse lijnen getrokken zijn. 3. De nood en verlegenheid, die ds. Poort dreef, is voor anderen onder wie ook ambtsbroeders bepaald niet ver borgen gebleven, schrijft ds. Abma. Het is voor mij echter een raadsel dat drie maanden lang, vanaf 19 januari, niet het minste contact door deze an deren met mij is gezocht. Een sa menspreking met voormannen uit de SGP en de Gereformeerde Bond die door de PSVG op mijn initiatief is voorgesteld, is domweg van de hand gewezen. Ook op de samenspreking met de bezwaarden was niemand van hen aanwezig. Dit is een betreurenswaardige zaak, dacht ik. Tenslotte: ds. Abma schrijft dat ik de PSVG verkies boven de SGP. Dit is echter een onjuiste stand van zaken. Men kan de CHU of de ARP verkie zen boven de SGP en men kan de PSVG verkiezen boven de NSVH. Maar niet de PSVG boven de SGP; dat komt neer op een verkiezen van Albert Heijn boven de Hoogovens: het zijn geen vergelijkbare grootheden. Bovendien ben ik van geen van beide lid. Het enige wat ik heb gewild en nog wil is zowel in de kringen van de SGP als van de PSVG dienaar des Woords te zijn. Kamcrik, ds. J. I. Poort rentie van het Internationaal Defence and Aid Fund in Londen? Het voornaamste werk is ieder jaar de bespreking van het verslag van het internationaal fonds en de di verse nationale fondsen. Bovendien hebben we de Internationale Confe rentie voor de Rechten van de Mens in Teheran gevraagd er bij de VN op aan te dringen een speciaal jaar uit te roepen tot het jaar van zuide lijk Afrika, waarin men zich bezint op de rassendiscriminatie. GENÉVE Oost-Duits- laud zal volgende maand waarschijnlijk lid wor den van de wereldgezond heidsorganisatie (WHO) Op 6 mei wordt de jaar lijkse vergadering gehou den cr> op de agenda staat het voorstel om de DDR te aanvaarden als het 124ste lid. Waarnemers verwach ten dat Oost-Duitsland zal worden aanvaard. Dan zal dit land, dat al twintig jaar streeft naar internationale erkenning, zijn eerste plaats in een internationale organisatie kunnen innemen. Slechts Noord-Korea, Noord-Vietnam en com munistisch China zijn geen lid van deze orga nisatie, die in haar grondslag zegt: „De ge zondheid van alle volke ren.... is afhankelijk van de volledige samenwer king van alle individuen en alle staten." Een grief van Oost-Duitsland is dat het door de meeste landen in de wereld niet als een zelfstandige staat erkend wordt. Daarom is het ook geen lid van wereldorga nisaties. Zou de vergade ring om politieke rede nen besluiten dit land niet te aanvaarden, dan zou dat besluit de orga nisatie een politieke tint geven, die zij voor haar werk niet kan gebruiken. Voor Oost-Duitsland is aanvaarding echter een eerste stap in de richting van e^cenning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7