ZONNEBLOEM, symbool van de zomer FEESTTAART VAN ABRIKOZEN WIE KAN ER TOVEREN? ZATERDAG 27 APRIL "48 VAN BLOEM EN PLANT We mogen mopperen op een koud winderig voorjaar, maar die plotselinge hitte zouden we toch ook graag weer willen remmen. Het gaat ons te snel, we willen zo dolgraag elke dag de knop pen van bollen en heesters Een boeket middelgrote zonnebloemen in gemengde kleuren van geel, brons tot roodbruin i» bijzonder boeiend. Voor kleinere tuinen een zeer gewilde zonnebloem zich wat verder zien openen. Aan de andere kant is het een ideale temperatuur om ons eenjarig zaaigoed aan de aar de toe te vertrouwen, mits we tenminste gelegenheid hebben om veel te gieten, want in het hete droge zand zal de ontkieming bepaald geen succes worden. Zon en zomer, die we onmid dellijk associëren met zonnebloe men en die we dezer dagen met een in de volle grond kunnen stoppen. Het zaad althans en de naam vertelt ons al dat ze met haar zonnig uiterlijk ook op een zonnig plekje gesteld zijn. Bij de keuze van het zaad gaa'c het om het doel waarvoor u de zonne bloemen wilt gebruiken. Van die heerlijke grote „pannekoeken" met een hoogte van 2 a 3 meter als afscheiding van de buurtuin of moestuin of als decoratief groepje bij de regenton, als wachters bij de voordeur. Maar hoe dan ook, ze't ze er gens op de achtergrond, want zo wel ln de hoogte als in de breed te ontwikkelen ze zich sterk. Het betreft hier de hooggroeiende, grootbloemige zonnebloemen, en kel- of dubbel bloemig, goudgeel of primulageel, „Sungold" of „Primrose". Tevens als snijbloe men zeldzaam decoratief. Boeiend Tegenwoordig is er ook veel belangstelling voor de middelgro te, enkelbloemige, sterk vertak kende variëteiten, die tot 2 meter hoogte groeien en zowel goudgele bloemen met zwart hart voort brengen, als brons, bruin en rood bruin. Je kunt ook zaad in ge mengde kleuren krijgen onder de naam Helianthus annuus in'cer- medius „Herbstschönheit". Som migen 'vinden ze wat somber, maar zo'n gemengd boeket is toch wel zeer boeiend. Voor kleinere tuinen en ook voor border en lage randen maakt de laatste jaren ook de dubbele lage „Golden Globe" op gang. Ze worden met hun grote dubbelgele bloemen nie'c hoger dan 70 - 80 cm, terwijl ze zich behoorlijk vertakken. Zo'n rand tegen een gevel onder de ramen trekt bijzonder de aandacht van de voorbijganger, dat weten we uit eigen ervaring. Besehut Nog een ander soort eenjarige zonnebloemen vinden we in Heli anthus cucumerifolius Stella mei kleine heldergele bloemen met zwart hart, tot l'/t meter hoogte opgroeiend. Op haar verlanglijst heeft ze alleen maar een beschut- ie plaats staan. Als snijbloem is ze zeer gewild. Van de grote zaden leggen we telkens enkele bij elkaar en dek ken ze met 2 cm aarde. Komen de plantjes boven de grond dan laten we van elk groepje één staan. Denk er aan bij droog weer de gieter dagelijks te han teren of de eerste dagen het zaaisel met naite zakken te be dekken. Hoewel we ze meteen bij het zaaien de gewenste afstand kunnen geven, kunnen we ook later uitdunnen en de lage 30 en de hogere 40 - 50 cm afstand geven. Elke grond Ze nemen elke grond voor lief, maar aan de hoogte en de grootte der bloemen kunnen we toch wel zien of ze in een min of meer lekker grondje s'caan. Op vrucht bare grond zijn de resultaten on tegenzeglijk beter. Wat koe mest door de grond en af en toe bijmesten met korrelmest is in elk geval aan te raden. „Voor mij alléén de echte forse zonnepi'c, hoog tronend op zijn forse stengel", denkt u misschien en dan zult u als specimen Heli anthus annuus giganteus moeten kiezen met haar enorme blad en gigantische bloemen. Maar hier" geldt ook weer héél sterk: „zet de juiste soort op de juiste plaats". A. C. MULLER-IDZERDA Hor. 1. plaats in Friesland, 6. vod, 8. schilderstuk op hout, 13. wijze van doen. 14. lieden van adel, 15. slede, 17. verkeerd, 18. oude vochtmaat, 20 speelgoed, 21. voorzetsel, 22. dwaas, 24. hoofddeksel, 26. houten vat, 27 rivier in Duitsland, 28. vogel, 30. dapper strijder, 31. koor van zangers, 32. kever, 33. latwerk, 35. soort van hert, 36. geriefelijkheid, 38. voegwoord, 40. nauw straatje, 42. jongensnaam, 44. wijnsoort, 47. glijvoertuig, 48. bastaarduitgang, 49. ongevulde, 50. koninkrijk in het midden van de Himalaya, 52. viskorf met deksel. 54. siad in Engeland, 56. geslacht, 58. plaats in N. Brabant, 60. visje. 62. gevangenis, 64. telwoord, 65. vruchtje, 67. voedsel, 68. slot. 71. vluchtheuvel, 72. niet harde slag, 74. plaats in Friesl.. 76. meisjesnaam, 77. voorzetsel, 78. biersoort. 80. telwoord. 81. niet dicht opeen staande. 83. deel van de bijbel (afk.), 84. uitbarstings- mond van een vuurberg, 85. plaats in Frankrijk, 87. betreffende, 88. gesloten, 89. plaats in O.Vlaanderen. Vert. 1. mannelijk beroep, 2. voorzetsel, 3. mak, 4. onbep. voor- naamw, 5. holte in een muur, 6. oogvocht, 7. water in België, 8. hoofddeksel, 9. overal, 10. meisjesnaam, 11. voegwoord, 12. plaats in N.Brabant, 16. bestuurder, 19. rijstbrandewijn, 21. plaats in Spanje, 23. steen, 24. loods (ZN), 25. net om patrijzen te vangen. 26. voorzetsel. 28. de binnenkring van een gemeente, 29. plechtige gelofte, 32. plaats in Limburg, 34. oosters lastdier (meerv.), 36. gezamenlijk verteer. 37. jongensnaam. 38. volk, 39. gekeerd naar. 40. gem. in N. Brabant. 41. boom. 43. voorzetsel, 45. water in Enge land, 46. de verhoogde C (muziek), 51. gemoedsbeweging, 52. borst harnas, 53. punthoed. 55. plaats in Gelderl., 57. de opperste rand van een dak, 59. achting, 60. plaats in N.H., 61. zware zoete wijn, 63. Zeeuwse hoeve, 65. schel, 66. tussenruimte, 69. soort soep, 70. oude vr.datief van een, 73. vuur. 75. gindse, 78. vlaktemaat, 79. gravure, 81. zijtak Donau, 82. vreemde munt, 84. kanaalpeil (afk.), 85. scheik. element (afk.). meren, 5. Amstel, 6. uit, 7. Vs, 8. wol, 9. ar, 10. les, 11. slag, 13. geit, 14. fok, 17. dal. 20. kip. 22. hel. 23. Oerle, 25. nog, 27. Vermeer, 28. sir, 29, maart, 30. nappa, 32. ratel, 34. totok, 35. smaad, 37. beurs, 39. dor, 40. ons, 42. erker, 46. pen. 48. mik, 51. pan, 52. nopens, 54. top, 56. bik, 57. notie, 59. manie, 60. taks, 61. ton, 63. nee, 65, Saar, 67. "I. pop, 69. mes, 72. na, 73. me. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. ster. 4. mauve, 8. wals, 12. Ier, 13. gemis, 14. forel. 15. ne, 16. werst, 17. dol, 18. sa, 19. elk, 21. iet, 22. hak, 24. tin, 26. nevel, 28. Sem, 31. por, 33. lel, 34. tiras, 36. A.B.. 38. Gad, 40. oorlam, 41. 74.'de. pee, 43. torment, 44. era. 45. pur per, 47. som, 49. ta, 50. Arkel, 51. pen, 53. kit, 55. sen, 56. baron, 58. kom, 61. tin, 62. pon, 64. pas, 66. ar, 68. pok, 69. meter, 70. na, 71. kanon, 73. menie, 74. dia, 75. stap, 76. Lesse, 77. peer. Vert. 1. sine, 2. teelt, 3. er, 4. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. Manuel Frans woonde al enige jaren in Brussel, Michiel en Jossie Brand waren ook het buitenleven ontrouw geworden en naar de stad verhuisd en Verlooy, de vogelschilder, was leraar geworden aan de tekenacademie. That's the end, zei Queeny met een zweem van spijt, haar kleine hand spreidde zich in hulpeloosheid, maar zo is het ook wel goed. Freek genoot een volkomen vrijheid, hij wandelde, mj leerde, las, net wanneer hij er lust in had. Maar de regel maat waaraan hij in de voorbije jaren gewend was geraakt, deed hem ook nu zijn dag ordelijk indelen, 's Morgens voor het ontbijt nog, ging hij zwemmen, kwam dan fris thuis aan de fleurig gedekte tafel, waar Queeny hem wachtte en waar oom John wanneer hij niet werkte ook verscheen. Want als deze aan het schrijven was, moest hij het ontbijt altija alleen op zijn kamer hebben. Na het ontbijt scharrelde Freek zo'n beetje rond, wandelde wat, soms alleen, soms met Polly, of speelde met Eddy tot hij om elf uur, na de koff:e naar zijn kamertje ging om wat te leren voor als hij weer naar het gymnasium zou gaan. Hij moest bijblijven, meer dan een jaar wilde hij niet achterkomen. Waarom, dacht hij niet over na, hij dacht ook niet aan later, hij leefde bij het ogenblik, 's Middags bleef hij meest in Quee- ny's gezelschap, las haar soms voor terwijl zij voor de open warandadeuren te verstellen zat. Hij ging dan ook nog wel wat werken, 'bracht oom John weg als hij voor een bespre king met een redacteur of een uitgever naar de stad moest en zo was het weer avond met lange schaduwen, heldere maan en sterren, of donkere wolkengevaarten, die over de duinen dreven, hoog ovsr de lichtende zee. Een enkele maal kwamen er andere kunstenaars oom John bezoeken, dan voerden zij gesprekken, die Freek ademloos volgde. De kinderen moesten gaan slapen, ze kwamen goénacht zeggen in hun gestreepte pyjamaatjes. Er was sfeer in het gezin. Queeny had gelijk: het was zo goed, ook zonder rode avonden. Na het middagmaal las oom John soms uit de Bijbel. Het was geen dode gewoonte, er was belangstelling voor. De kinderen vroegen soms uitleg, soms praatten John en Queeny zelf erover na. Freek zat erbij, luisterend. Hij wist niet, dat zijn oom en tante elkaar weieens veelbetekenend aanzagen. Zij wisten door de brief van Van der Held meer van hem dan Freek zelf vermoeden kon. Niets forceren, had John gezegd. Yes dear, had Queeny toen geantwoord, he's a good boy- En zij verstonden de kunst, de dingen zichzeif te laten vormen, de woorden zichzelf te laten zeggen. 's Zondags gingen zij dikwijls naar de kerk. Dan bleef Queeny, dan weer het meisje en soms ook wel oom John bij Eddy en Polly thuis. Mol ging ook nog maar zelden mee, alleen wanneer hij zelf graag wilde. De kerkgang moest een feest blijven en geen periode van verveling voor de kin deren, zei oom John verduidelijkend tegen Freek. De eerste keren was hij natuurlijk niet meegegaan. Hij was laat in bed gebleven, had met de kinderen samen het ontbijt gebruikt. Maar de lust begon hem te bekruipen ook te gaan, geheel in alles mee te leven met dit gezin om ook geheel hun vreugden te kunnen delen. Hij wilde niet meer denken aan zijn twijfel en aan de ellende, die hij had doorgemaakt. Het was alles zo licht geworden, het leven zo buiten, dicht bij de natuur sprak dagelijks tot hem, wanneer hij wandelde over de mulle paden der duinen of langs het wijde strand. Op een avond, na een prachtige warme zonnedag, toen hij met zijn oom samen nog een avondwandeling maakte, vroeg hij plotseling of hij de volgende zondag mee zou mogen naar de kerk. (Wordt vervolgd) SVOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD 1« VÖÖR'DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR: ii 1 Weg ermee! 1 Dag nichten en neven, Hoe gaat het met jullie alle maal? Alweer gewend om naar school te gaan? We moeten nu weer op tijd opstaan, op tijd eten, op tijd naar school en ga zomaar door. Maar dat geeft niets hoor.' Je wordt er alleen maar flink van. Wat hebben Jullie in de va kantie kunnen genieten van het mooie weer. Zijn we allemaal fijn bruin geworden? Jullie zijn echte boffers hoor.' Verschillende nichten en neven schreven dat ze heerlijk aan het logeren zijn ge weest. Prachtig! Na zo'n vakantie kunnen jullie wel héél goed je best doen op school. Ja en nu hebben jullie volgen de week dinsdag weer feest. We zullen hopen dat het dan ook prachtig weer is en de zon ons fijn komt verwennen. De grote wolken mogen best wegblijven hoor! Uit de brieven heb ik wel be grepen dat een heleboel nichten en neven 's morgens vroeg op de markt moeten zingen. Geweldig! Jullie doen allemaal maar heel goed je best. Moeten we ook nog zaklopen, koekhappen of was ophangen? Wat een leuke spelletjes alle maal! Jullie schrijft volgende week maar gauw hoe het alle- Voor dit spelletje hebben we een oude slappe beer, pop. of pantoffel nodig. Terwijl de muziek speelt, 1 lopen de kinderen door de ka- 1 mer en geven zo snel mogelijk de pop, beer of pantoffel aan een ander. Niemand wil ermee in z'n handen staan, want zo I gauw de muziek ophoudt met spelen moet het meisje of jon- getje, dat het voorwerp in haar/zijn handen heeft, uitval- I len. Er mag niet gegooid worden en je mag het voorwerp ook niet weigeren. Het meisje of jongetje dat zonder pop, beer of pantoffel I overblijft is winnaar. maal is geweest. Tante Jos is erg benieuwd hoor! Je weet dat ik graag veel gezellige brieven van jullie ontvang. Doe je best maar! Vandaag is het ook een klein beetje feest. Onze kleine prins Alexander is één jaar geworden. Ik heb wel begrepen dat jullie het allemaal een héél lief prinsje vinden. Nou tante Jos ook hoor! Hebben we niet vergeten om Berrie een mooie kaart te stu ren? Geloof maar dat hij er verschrikkelijk blij mee is. We gaan nu een eind maken aan ons babbeltje hoor! Het wordt anders veel te lang. Volgende keer gaan we weer verder. Veel plezier volgende week, meisjes en jongens! Karin Veefkind tekende deze prachtige ballonnen voor ons. Wat hebben jul lie deze keer een gemakkelijke puz zel, meisjes en jongens! Op deze plaat zien we al lerlei verschillen de afbeeldingen- Als je de namen van deze voor werpen opschrijft, zien we, dat ze op twee na met de zelfde letter be ginnen. De ande re twee beginnen ook met dezelfde letter. Ik krijg dus twee oplossingen van jullie. Zenden jullie haar in vóór dinsdag 30 april We hebben voor het bakken van deze taart helemaal geen oven nodig. Alleen een cakevorm van 11 x 20 cm. Dus meisjes en jongens(!) opge let. We kunnen mamma en pappa best eens verrassen met zoiets lekkers. Nodig hebben we: 250 gram gedroogde abrikozen. liter water, ongeveer 100 gram (dat is een 3/4 kopje) suiker, wat citroensap, 250 gram lange vin gers, 1/8 liter slagroom, en onge veer 20 gram (2 eetlepels) poe dersuiker. Eerst gaan we de abrikozen wassen. We laten ze een nacht in het water staan. In het weekwa- ter laten we ze dan in 10 a 30 minuten gaarkoken. We laten ze uitlekken en wrij ven de vruchten door een zeef. Als dat is gebeurd, doen we de suiker erbij en citroensap naar smaak. Een cake- of ander blik voeren we rondom met boter hampapier of folie. Onderin leg gen we eerst een laag lange vin gers en bedekken ze met de abri- kozenmoes. Vervolgens weer een laag lange vingers en dan weer de moes. Zo gaan we door tot alles op is, maar de bovensta laag, moet natuurlijk van de vin gers zijn. Als het mogelijk is, la ten we de taart nog één dag staan en daarna keren we de taart. De slagroom stijfkloppen en op smaak maken met de gezeefde poedersuiker. We garneren de abrikozentaart met de slagroom. Mmmmm, wat zullen we smul len! Prijswinnaars De prijzen krijgen toegestuurd Anie v, d. Akker Zoeterwoude en Ansje Allderliesten Nieuw-Lek- kerland. Wie haalt de peper uit het zout? We hebben hiervoor nodig een velletje papier, een beetje zout en peper. Ook gebruiken we twee eierlepeltjes van plastic en een wollen lap. We doen het natuurlijk allemaal héél gewich tig- De tovenaar strooit op een wit velletje papier een beetje zout en een beetje peper. Aan alle mensen, die om je heen staan, vraag je: „Wie kan de korreltjes zout en het peper weer uit elkaar halen? Je mag ze beslist niet met de handen aanraken." Niemand weet natuurlijk hoe dat moe:. Je gaat dan nog een gewichtiger gezicht trek ken en vertelt, dat jij het wel kunt. Wel moet je het eerst een paar keer voor jezelf hebben geprobeerd. Het mislukt dan niet en de mensen om je heen zien gauw genoeg, of je het meer hebt gedaan. Je pakt een eierlepeltje in de hand en hiermee maak je een paar geheimzinnige bewegingen. Dan mompel je met half gesloten ogen „hocus, pocus. pilatus. pas." Nu pak je het eierlepeltje en wrijft het stevig met een wollen doek. Als dat is gebeurd, houd je het vlak boven de peper en het zout. En wat zie je dan? De gemalen peper wordt door het eierlepeltje aangetrokken. De toeschouwers mogen het nu ook proberen. Wel moeten we nu heel goed opletten. Hij of zij krijgt niet hetzelfde lepeltje maar het andere. Natuurlijk lukt het dan niet. Het lepeltje is niet magnetisch geworden, door het met de wollen doek te wrijven wordt liet ^dat wel. Veel succes ermee! Mogen jullie dinsdag op Koninginnedag ook met zo'n mooie lampion meelopen in de optocht? .g. .g. Raadsel Twee lettergrepen vormen sa men een stad in Nederland. De eerste (een voorwerp) werd vroe ger op school gebruikt en de tweede is een boom. Rara? Puzzeloplossing Tas, taart, trap, theepot, tele foon, trein, ton, trommel, toren, televisie, trompet, toeter, tranen, tegels, tafel. D» scbetps- BONTEKOE plb IK M'N KOP fu^erf Qt A& eowiöoet) 6TÉ6K MéB IK LUCHT "ff ZAT AJUU$ HOOR J Jarigen LANG ZULLEN ZE LEVEN!!!! Bep Bergwerff, Jannie van Boudestein, Petra Van Erk. Ine v.d. Salm, Heinrich Slurink, Nel lie Teunissen en Cobt van Wij nen, van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten én neven. fenfefcoe

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19