HH a Weg- werpelijk bestaan baar werk is poseren voor fotograaf-ontwerper I Zó klaar in de keuken Nieuwe kookboekjes van Ben Kuyper Snijmachine Engelse wek- methode dialoog Gecultiveerde parels gevoelig voor parfum 8 ZATCTDAO 27 APRIL 1968 Make-up: zeer belangrijk L Nadenkend Dure apparatuur is nodig Samenspel Anje Langstrale-Sclioneman lieeft een meisjesfiguurtje, lange wimper» en lang donker haar dat laatste niet echt, maar wie ziet het op de foto? Ze draagt een makelijk zittend hemd- jurkje en zilverkleurige schoentjes. Dat zou je alweer niet zoeken bij een huisvrouw, maar Anje is free lance fotomodel. Ze drijft daarnaast met haar man een grote antiekzaak op de Binnenweg in Rotterdam, is ook nog moeder van een kind en bazin van een hond (bouvier). Druk leven? „Ik heb oppas genoeg" verklaart ze, „van moeder en vriendinnen. Wij zitten in zoveel zaken. Wij zijn alleen maar nieuws gierig naar haar functie als hoeze-poes. „Fotomodel is één van de inspannendste beroepen die ik ken. Er komt nogal eens schmink op je goed. Fotografen willen het gauw laat maken, je moet er veel geduld voor bezitten. Ik ben erin gerold door de film van Fu Man- chu; ik was één van de bruiden. Eigenlijk mocht het niet van mijn man. Ik heb stiekem meege daan aan de uitverkiezing en won nog ook. Neen, als actrice ben ik niet doorgegaan, ik ben niet ambi tieus op dat gebied. Waarschijn lijk door de publiciteit werd ik na die film gevraagd als fotomo del; ik heb er zelf nooit mijn best voor gedaan. Veel gevoel Voor het beroep van fotomodel moet je veel gevoel hebben, je behoeft niet mooi, wel fotogeniek te zijn. Er zijn scholen, waar je voor model leert, maar dat ge voel moet wel aangeboren zijn. Dat leer je niet met paardrijden of ballet. Ik was vanaf mijn zesde jaar op ballet. Ik had een heel stel beroepen, was twee jaar stewardess, twee jaar dieren arts-assistente, voorlichtster op het Bouwcentrum. Daar deed ik veel mensenkennis op, ik vind dat heel belangrijk in het leven: mensen zien, van mensen hou den." Anje was enkele malen co- ver-girl voor damesbladen, voor een familieblad, ze werkte voor Engelse modebladen en catalo gussen. Is het niet vreemd om jezelf tegen te komen? „Je wordt wel kritisch, ziet fouten en pro beert die een volgende keer te verbeteren," zegt ze nuchter. Er zijn uiteraard ook reacties van mensen die vragen: „Waar ken ik u van?". „Ja natuurlijk, ik heb zes tweelingzusters" antwoordt ze dan, maar bekent er achter aan, dat ze daar nu langzamerhand al aan gewend is geraakt. Poseren voor mode vind ik erg leuk. Daar hoef je namelijk niets voor mee te nemen. Regenboog Je kunt bovendien tegen in koopsprijs kopen. Tot de uit rusting van een fotomodel horen make-up koffers, met de nodige pruiken. Anje schudt haar mooie stijve lokken. „En heel veel ac cessoires zoals kettingen, oorbel len, diverse schoener., tassen, hoedjes ik neem meestal een hele regenboog aan kleuren mee. Thuis? Loop ik graag in spij kerbroek; bij de fotograaf moet ik mooi zijn. Dat opgeprikte, daar houd ik helemaal niet van. De meeste fotomodellen die ik ken. lopen zonder make up als ze „buiten dienst" zijn. Je bent en blijft overigens anoniem in te genstelling tot bekende manne quins, die onder hun voornaam werken. O ja, laatst poseerde ik voor platenhoezen, een mooie se rie jazz; dan ben je alleen maar hoezepoes. 'Er zijn ook benzine.poesen. Denigrerend? O nee. om dat woord moet ik lachen, ik heb geen nauwe horizon. Zoontje Bob van vier staat ook al model voor kinderfoto's. Hij verdient zijn spaarcentjes zelf. Nee, ik hoop niet, dat hij later dressman wordt. Trouwens, als ik dertig jaar ben hou ik er ook mee op. Dan sla ik mijn wieken weer el ders uit. Wat? Dat zal ik dan wel zien..." Sfeer De ontwerper-fotograaf Ri chard Henke (36, tengere kleine bromsnor) gaat nu met Anje aan het werk. Zijn devies: sfeer. „Je moet het er met een reclame-ont werp nooit te dik bovenop leg gen. Voorbeeld? Kijk, deze ad vertentie voor lingerie. Hij laat wat dia's opgloeien en wijst op een ontwerp voor Duitse bladen. Een blote vrouwenarm reikt van achter een kamerscherm naar nylon nachthemd-op-een-stoeltje. Zo'n advertentie, leert Richard, maak ik voor de man. Die moet zeggen: meid, Truus, koop jij die lingerie, of dat japonnetje!" „Wat gaan we doen?" inter rumpeert Anje. „Spotjes maken" zegt Richard. Anje zet het guitige meisje op toneel." Goed bevrie zen" zegt Richard. Hoeveel se conden? Vijf! Kun je niet een beetje ondeugend? Stout? Anje slaat haar wijsvinger om haar neus en is ondeugend. Steek je handen eens in je zak ja. Blijf zo staan, dan omhoog kijken. Nu eens af en op lopen, comman deert Henke. Een draai maken! Doe nog eens. Als je 'm hebt moet je 'm houden. (Ansje stopt duim in de mond). Onze fotograaf sluipt op zijn beurt om het tweetal heen en schiet zijn platen. Richard Henke is meteen gespannen als hij model moet zijn De aanwij zingen 'komen nu van Ansje... „Hij heeft een enorme mimiek", prijst ze. Dan worden de rollen weer omge draaid. Op bevel doet de hoezepoes een lok haar on der heur neus, poseert met één oog dicht, met twee handen duwt ze haar lokken naar achteren. Geinig, ja! roept Richard Henke. Hij vertelt on dertussen, dat hij talloze requisieten nodig heeft. Maar „Improviseren is het halve werk". Kunsthandels lenen spullen uit, palmen kun je huren voor vier gulden per dag, zo gaat dat met de dingen die het decor van een foto uitmaken. „Relaties moet je hebben in dit vak", zegt Henke. „Ik spreek met iedereen, ontmoet graag heel veel mensen; nee, je kunt voor jezelf geen reclame maken, maar wel het gesprek op je werk brengen." Intussen steekt hij de ene siga ret na de andere op en zegt er zelf van: vreselijk! Zijn tarief ligt op twintig gul den per uur. Dat zie je niet af aan zijn geruite overhemd, leren stropdas en sportcombinatie. Zijn apparatuur is duur. Toekomst plannen van deze ontwerper? TOELAGE VOOR SPAANSE VROUWEN Spanje is voor vele va- kantie-gangers een plezierig zon nig land én goedkoop. Maar poli tiek staat het niet zo hoog geno teerd, de tachtigjarige oorlog zijn we nog niet vergeten en het regi me van Franco is niets voor ons. Nu blijkt in het land van Don Quichote een novum; de rege ring van Franco heeft namelijk bewilligd in de erkenning van een organisatie die „Sociale Ze kerheid voor Huisvrouwen" is gedoopt. De Spaanse schonen willen dat ook inderdaad trach ten te bereiken. Een van de doelstellingen van de organisatie is, een wettelijke regeling te ver krijgen die de huisvrouw een zo danig huishoudgeld garandeert dat zij daarvan een bepaald per centage „voor haar persoonlijke waardigheid" kan afzonderen. Wanneer de vereniging haar zin zou krijgen moet Spanje op slag op feministisch gebied een der meest vooruitstrevende landen van Europa worden! Er blijven nog wel enkele vragen over: mag mevrouw dan niet zelf over haar huishoudgeld beschikken, is het de bedoeling dat ze een ..vast" zakgeld krijgt, en hoe stelt de vereniging vast wat de vrouw toekomt om haar waardigheid op te houden? We krijgen zo lang zamerhand een weg- werpelijk leven. Een-twee drie-vier: verpleegster in papier. Kleurige, modieuze kleding heeft haar intrede gedaan als dienstkleding voor ziekenhuispersoneel. In een aantal Amerikaanse ziekenhuizen althans hebben de zusters hun traditionele kleding verwisseld voor een meer persoonlijke dracht in de vorm van een leuke japonvan papier. Dank zij chemische vindingen zoals Cyanamid Parez harsen heeft men sterke vochtbestendige papiersoorten ontwikkeld, die zeer geschikt zijn voor kle ding: tt voelt het al, in aan schaf bijzonder goedkoop en na het dragen eenvoudig weggegooid. Het jongetje (foto rechts) heeft voorals nog meer belangstelling voor het plaatje-op-papier, of zou het een spannend verhaal zijn? Het assortiment bijna-klaar ar tikelen breidt zich enorm uit. Dit voorjaar werden er weer vele ge presenteerd. We noemen Vacuüm verpakte frites. De patatjes zijn voorgebakken, in de handel in vacuüm verpakte zakken met een inhoud van 500 gram voor ƒ0.95. Wie nog huiverig staat tegeno ver TVP, het nieuwe eiwitpro- dukt, dat vaak de plaats van vlees kan innemen, of wie de eerste kennismaking met dit nieuwe produkt (dat ten onrechte „kunstvlees" genoemd wordt) te genviel, zou het nog eens kunnen proberen met de recepten van Ben Kuyper. In de serie „50 re cepten", Uitgave Gebr. Zomer en Keuning Wageningen, (per deel tje 2.50) komt nu 50 TVP-recep- ten. Jammer dat Ben, journalist en kok, geen nieuwe naam heeft kunnen bedenken voor dit nieu we voedsel. Een voorbeeld: BRUINE BONENSOEP 250 g bruine bonen, 1 1. water, 3 gekookte aardappelen, 100 g TVPham ca l'/i dl bouillon, 1 preitje, 1 ui, peper, zout, kerrie. De geweekte bonen gaarkoken, tegen het eind de aardappelen toevoegen. De TVP weken in bouillon. Na uitlekken de bonen massa pureren, de soepgroenten, uitgelekte TVP en de resterende bouillon erbij doen en nog even koken. Op smaak brengen met de kruiden, serveren met gebakken soldaatjes. In deze serie kwamen ook uit „50 ijsgerechten" en „50 rauwkostgerechten", mooi op tijd voor de zomer. De boekjes wor den nu in het buitenland uitgege ven: Duitsland, Zweden en Noor wegen toonden reeds belangstel ling. Hard gelach Richard Henke (aanwijzingen ge wend): Sfeer is hetmaar niet te dik erop leggen. yrtrtrüirfr Misschien zit u hier niet bepaald op te wachten, voor anderen kan het noodzaak (bij invaliditeit), ple zier, status bete kenen, of een lok middel om de man in de keuken te krijgen. We bedoelen het elek trische keukenap paraat waar je van alles mee kunt snijden: brood, ham vlees, worst, kaas groente en zoals hier: ananas. In goede huishoudelijke zaken. \i Niet beslist me vastpinnen op één speciaal ding, beslist geen perso neel! Als de opdrachten veel worden, assistentie vragen van een collega. Als ik een bepaalde sfeer in een foto wil en hij maakt een andere dan is het tóch niet naar m'n zin. Enfin, ik ga gewoon door. heb een redelijk bestaan, rijk worden hoeft niet. Leuke serie We hebben pas een leuke meu belserie gemaakt. Het geluk zat ons mee: op een bank lagen twee zilveren kussens. Anje had een zilverkleurige jurk aan; we moesten hals over kop komen en het moest ook nog dezelfde dag klaar komen. Binnen een uur was Anje er het is een mooi ontwerp geworden". We begrijpen dat je altijd klaar moet staan, van improvise ren dient te weten, op elkaar in gespeeld moet zijn en je (re- clame-)opdracht zo goed mogelijk uitvoeren. Zó komen dan de ver borgen verleiders tot stand die de kijker lokken tot kopen, die ook de wereld van schoonheid en charme toveren op de pagina's van damesbladen en catalogus sen. Maar zeg zelf: bij wie loopt u eerder binnen, bij de drogist die met vele en dikke letters pro paganda maakt voor zijn sponzen en zemen, of bij de man die een mooi meisje in zijn advertentie laat zien en vertelt, dat hij alles heeft voor uw schoonheidsver zorging? Berschermd door het pak kan deze knapperige hap wel vier tot vijf weken bewaard blijven. Al tijd handig om een paar zakken voorgebakken frites in de kast te hebben voor onverwachte gasten, of als uw kroost in de groei uit roept: „Mag ik wat?" Kant-en-klaar is het haantje, gebraden en wel, voor twee personen, heerlijk gekruid weegt 350 gram, kost ƒ2.49. Het kan zoals een rookworst in heet wa ter tien minuten worden opge warmd, wilt u er jus van maken dan met een klont boter in de koekepan, u kunt het door bloem rollen en in de frituur gooien, oi zomaar, koud neemenen als u op pad gaat. Een vissoep is nog een hele be reiding, ze zijn er nu in blik bouillabaisse, kreeftesoep die de mooie naam bosquet de langou stines meekreeg, en Provengaalse vissoep. Voor de smulpapen is er in blik toheroa soep, gemaakt van een zeldzaam schelpdier uit Nieuw Zeeland. De prijs is er naar: 7.50 per blik. Een mengsel van sinaasappelsap en bananen- puree gaven we aan babies, maar groten zullen het ook niet versmaden. Nu in blik van 0.54 liter komt u op circa 1.40. Er is ook grapefruitsap met bananen- puree. Mevrouw V. te T. vindt er dit van: „Dat het een pro bleem is zal toch iedereen, die iets met de .jeugd te maken heeft, moeten erkennen. Ik herinner me nog heel goed wat een oude man die heel begaafd was, eens zei: „Met de vrije zaterdag is het zo: de mensen, en vooral de groten van deze tijd. maken eerst problemen om ze daarna weer op te lossen." Ik geloof, dat hier heel veel mee gezegd is. De ouderen hebben de jeugd de proble men bezorgd. Nu betalen ze de rente. Ik zeg dit ook vaak met het bouwen van heel dure kerken. Wij bestellen ze, maar onze kinderen moeten ze straks be talen. Globaal genomen dan. Ik ben altijd een vereni gingsmens geweest, maar vind dit echt in mijn kinderen niet zo terug. Zo ook met de catechisatie. Wij staken daar vroeger veel van op. Voor onze studerende jeugd echter heeft de dominee niet zo veel nieuws. Bovendien geloof ik dat er nog een andere oorzaak is, nl.: Nu onze jeugd zich almeer be zighoudt met de wetenschap, en de uitleg daarvan, zelfs op christelijke scholen, niet meer een grote plaats overlaat voor het kinderlijk geloven. Ik las, dat mejuffrouw K. te B. vond dat het clubwerk er heus niet de oorzaak van was. dat kinderen straatbandieten werden. Ik dacht soms van wel. Weet u, als kinderen van tien jaar naar de club gaan. en om half tien thuiskomen, dan zijn ze lastig. Ze zijn over hun slaap heen, zegt men dan. Dan gaan ze van alles prakki- zeren, maar niet veel goeds! Wil men iets doen voor deze leeftijd, dan 's middags. Ik stuur ze van deze leeftijd niet naar de club, ze horen dan in bed te liggen. Proefwerk Mejuffrouw K. schreef ook: „Toen ik op school was, was ik ook lid van een club, maar mijn huiswei'k leed daar niet onder". Dat is dan erg mooi, maar als mijn dochter die op de HBS is, een proefwerk heeft, waar ze uren voor no dig heeft, en dan nog wat an dere vakken, dan kan het toch gebeuren, dat zij niet naar de club kan, of dat haar huiswerk eronder lijdt. Ik heb hier met een paar leraren over gesproken, met het besluit, dat ze niet meer naar volleybal zal gaan. Er wordt veel geëist van onze jeugd, en bovendien zijn ze doodmoe van al het lawaai, waar ze. niet meer buiten kun nen. Mijn dochter gaat nu naar de jeugdvereniging. Die is op zondag. Ze is er pas op, maar vindt het leuk. Het ver enigingswerk is frisser van aanpak dan vroeger, en dat maakt het ook wel aantrekke lijker. Als ik dan hoor. waar ze allemaal over spreken met el kaar, ronduit, dan denk ik wel eens: wat is het toch heerlijk, dat er nog zoveel mensen zijn, die hun vrije tijd beschikbaar stellen om het jeugdwerk in stand te houden. Ik heb zeven kinderen, maar ga toch nog naar de vereniging, waar de valt de jeugd er naar toe te krijgen, maar toch zou ik als ouder erop aandringen dat ze gaat. Ik vind dat je het zo moet zien: je krijgt je kinderen van God. Hij vraagt ook van ons dat wij hun de weg moeten wijzen naar de Heere. Daar valt de catechisatie ook onder. Mijn jongste kleindochter is pas van zondagsschool geko men. Nu werd haar gevraagd of ze op catechisatie kwam. Van haar ouders hoeft het niet, wat ik als oma erg jam mer vind." gelederen ook steeds dunner worden. Als ik uit de vereni ging kom, voel ik me weer veel rijker. Dan ga ik soms nog de hele strijk doen, doordat ik heer lijk ontspannen ben. Zo is 't ook met onze jeugd. Als ze weer eens eruit geweest zijn, waar gesproken wordt over de problemen (die ze zeker heb ben) bet hun leeftijdgenoten en onder goede leiding, dan verrijkt dat hun geest". Toch ifoaii Eén van de vorige dialogen vroegen wij u hoe u over het naar - de - catechisatie - gaan denkt. Mevrouw G. te B. zegt naar aanleiding daarvan: „Ik weet wel dat het niet mee Sport „Het is heerlijk dat er sport en ontspanning bestaat, vooral voor de hedendaagse jeugd, die zo veel hun zitvlak moe ten gebruiken", constateert mevrouw W. te dH. „Sport kun je echter niet „aanpra ten". Als de lust ontbreekt, doe je er niets aan. Mijn zoon van zestien taalt nergens naar, studeert alleen maar en is al tijd thuis. Nu zit hij in 't bestuur van de leerlingenver eniging en heeft daar wel wat werk aan. Hij heeft zijn tijd hard nodig in de vijfde klas gymnasium, maar 't moet niet te eenzijdig worden! Gelukkig voor mijn man is er één voetbalenthousiast in het gezin. Iedere zaterdagmid dag gaan ze samen naar het voetbalveld. Vroeger was dit er allemaal niet bij. Je werkte van 's morgens tot 's avonds, al ben ik wel altijd lid van een zangvereniging geweest. Mijn dochter en ik gaan op het grote koor, de twee jongsten naar de kinderzang. Als ik naar mijn jongste dochtertje van tien jaar kijk, moet zij al heel wat huiswerk maken. Kaar de club Desondanks zal zij haar jeugdclub-uurtje nooit overslaan. Buiten de school tijd om, gaat zij nog naar een gymnastiekvereniging. Juist door de school aangeraden, omdat er op school te weinig gymnastiek beoefend wordt. Haar eerste zwemdiploma heeft ze alvast gehaald, want ze krijgt pas zwemles in de vijfde klas. Verder heeft ze nog een half uur blokfluitles en een half uur pianoles per week. Al deze dingen slaat zij nooit over, want voor ze er gens heen wil, wordt haar eerst ingeprent dat, als ze er gens aan mee wil doen, zij dit ook altijd trouw moet doen." Dachten al de ouders er maar zo over. Hoe vaak raken kinderen niet enthousiast over 't een of ander, en na vijf keer vinden ze het al weer welletjes? De kinderen wordt vaak na veel gezeur toegestaan een gymnastiek vereniging te bezoeken, ze worden in de verplichte kledij gestoken, gymschoenen, iedere maand de contributie en ga zo maar door. Als het nieuwtje er af is, ook de vriendjes en vriendinnetjes niet meer gaan, is gauw de pret er af. Laten wij moeders de kin deren toch altijd naar de club sturen zodat de kinderen le ren beseffen dat het lid zijn van een club of vereniging niet alleen voor hun plezier is, maar ook verplichtingen met zich meebrengt. MUtdag Tot slot het woord aan me vrouw P. tc D. „Ik ben er geen voorstander van als kin deren van tien jaar in het donker buiten lopen. Woensdagsmiddags kunnen ze naar verschillende clubjes gaan en dan kunnen ze heui wel op etenstijd thuis zijn Ook bijvoorbeeld de padvin derij op zaterdagmiddag vind ik prima. Als ze bijtijds thuis zijn kunnen ze ook op tijd naar bed. Dan niet nog eens naar de t.v. laten kijken, ze zijn zo de volgende dag op school niets waard Wordt manlief moeizaam wak ker? Hier een beproefd Engels recept volgens strenge etiquette: 1) zet thee met een schep of theezakje méér, dus goed sterk 2) sluip met de geurige kop thee naar de slapende 3) houd de kop met heerlijke dampen onder de neus van de echtgenoot 4) wacht het effect af. In 97 van de 100 gevallen (de andere drie passen de wekmetho- de op u toe!) gebeurt het volgen de: meneer droomt heerlijk, opent ó3 ogen, merkt dat de droom tastbaar is, stort zich op de thee en is bereid tot vele goe de daden (voor u het sein om weer onder de wol te kruipen). Er is ook een minder charmante manier: de thee-automaat-wek- ker. Met het aflopen van de wek ker serveert de automaat een geurige kop thee. Alleen nog in Engeland te koop. Sesam open u Via een knopje laten we onze dia's moeiteloos verspringen, ter wijl we lui in onze stoel (nage nieten van de vakantie was de zomer ooit zo zonnig? Zijn we echt zo bruin geweest en weet je nog hoe heet het toen was....? Het ziet er naar uit, dat Ame rikanen op deze manier hun gor dijnen gaan sluiten. Daar is na melijk een apparaatje in de han del waar, door een druk op de knop vlak bij de luie stoel de gordijnen geruisloos sluiten en openen. De gordijnroe wordt met een gewoon snoer verbonden met een stopcontact. De stroom ver oorzaakt een magnetisch veld. Dit aktiveert een magnetisch spoeltje. Dit zorgt ervoor, dat de gordijnen, die dus ook geen koor den hebben, geopend dan wel gesloten worden. Bruikbaar voor gordijnen van alle afmetingen en de meest uiteenlopende stoffen. Hoe het modebeeld ook kan veranderen, gecultiveerde parels als sieraad zijn altijd in trek. Maar wist u dat oultivé-parels niet tegen parfum kunnen? De parels gaan ineenschrompelen en verliezen hun glans. Als u dus parfum uit een vapeur spuit, zorg er dan voor dat u het snoer of de oorbellen nog niet draagt. Het is maar een weet!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 17