Jongeren gebruiken drugs uit protest MET DE KRANT ELKE DAG „IN DE WOLKEN" Snelle berechting van onruststokers Schrijver Mnacko krijgt staatsburgerschap terug winnaressen Beroep van politiechef 11 ZATERDAG 27 APR1M968 Prof. Querido leidt grootscheeps onderzoek naar verdovende middelen Mescaline, LSD, hasjiesj, marihuana, opium, morfine, trichloorethyleen, heroine: een nonchalante greep uit de vele drugs of verdovende middelen, die een toenemend aantal Ne derlandse jongeren gebruiken. Voor het grootste deel van de Nederlanders een alarme rende zaak. Voor de gebruikers zelf bepaald niet. Een jongeman vertelde me: ,Je komt er beter door in contact met anderen; ik zie trouwens echt geen ver schil met het drinken van een borrel." De gemoedelijk aan zijn pijp trekkende prof. dr. A. Querido (67) zegt: „Waarschijnlijk is het motief voor vele jongeren het gezamenlijk iets doen, en dan iets wat van de maatschap pij niet mag. Dus een soort kapstok om de algemeen heer sende onvrede aan op te han gen." Een uitspraak, afgeleid uit de eerste resultaten van een uniek onderzoek. Prof. Querido, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam, heeft samen met de psycho loog drs. Herman Cohen, een groot onderzoek opgezet naar het gebruik van drugs of be wustzijn verruimende midde len. Eerst Dit onderzoek het eerste in Ne derland naar drugs e=s is ongeveer «en half jaar geleden begonnen. Pas over anderhalf jaar, er moet heel veel materiaal worden verwerkt, zal de uitslag bekend zijn. De 32-jarige drs. Cohen is belast met de uitvoe ring, en prof. Querido heeft de lei ding. „De aanleiding was de vraag wat hioet worden gedaan aan het pro bleem van een aantal groepen, die we minderheidsgroepen noemen, en die niet passen in wat we gewoonlijk met maatschappelijk patroon noe men. Ons onderzoek gaat dus uit naar de groep druggebruikers. In samenwerking met de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid is een jaar geleden toen het plan werd geboren besloten het onderzoek van binnenuit te verrichten." Wat bedoelt de professor met „van binnenuit"? „Niet alleen het kijken naar gege vens, waarover psychologen en poli tie beschikken, maar door een enquête onder de gebruikers ant woorden op vragen zien te krijgen. Vragen als: hoe beleven ze het, hoe komen ze aan de stoffen, welke rol speelt de handel in deze hele zaak, is het waar dat bij het overgaan van de ene op de andere stof de gebruiker steeds meer tot zich neemt?" In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en een aantal kleinere steden zijn daarom vragenlijsten verspreid onder de gebruikers. „In een sfeer van vertrouwen zijn de lijsten uitge^ xet. De anonimiteit van de mensen, PROF. QUERIDO gezamenlijk iets beleven in rebellie die de vragen beantwoorden, is ge waarborgd. De enquêteformulieren tonen zeer bevredigende reacties. Een moeilijkheid bij het onderzoek was de zorg „de politie niet voor de voe ten te lopen, en omgekeerd." Vindt prof. Querido de toestand alarmerend? „Het gebruik van drugs is in ons land volkomen nieuw. En men staat nu eenmaal altijd vijandig tegenover iets nieuws. Bovendien laat de wet het gebruik niet toe, zodat een straf baar feit wordt gepleegd. Een neven facet is daardoor het ontstaan van zwarte handel in de stoffen. Tot nu toe gebruiken slechts enkele procenten van de Nederlandse jeugd de zogenaamde drugs. Er zijn zonder twijfel stoffen die uitermate gevaar lijk zijn, zoals LSD en aanverwante stoffen. Anderzijds gebruiken de meesten de stoffen zoals de gemiddelde Ne derlander op een verstandige manier een borrel drinkt: bv. het roken van een sigaretje marihuana. Voor deze jonge mensen is het mo tief het gemeenschappelijk iets doen, wat dan nog een extra prikkel krijgt, doordat het iets verbodens is." Prof. Querido oordeelt dat het voor de meesten dus nog niet direct gevaarlijk is, maar: „Het is een verschijnsel dat de aandacht verdient van verant woordelijke mensen." Lachend: „De oplossing is ze iets anders te doen geven, maar de moeilijkheid is dat dit iets zou moeten zijn wat niet mag." '25 minuten boven polders en bollen PRAAG Het nieuwe regi me in Tsjechoslowakije heeft gisteren het staatsburgerschap teruggegeven aan de Slovaak- se schrijver Ladislav Mnacko. Door zijn pro-Israëlische houding tijdens de juni-oorlog had de toen malige regering van Novotny Mnacko uit de partij gezet, terwijl hem ook het staatsburgerschap werd ontno men. De auteur vertrok toen naar Israël, waar hij een boek schreef over de juni-oorlog. Uit Praag wordt nog vernomen dat dr. Josef Sommer die in de jaren vijftig als arts werkte in de gevange nis van Ruzyne, waar toen de grote politieke processen werden gevoerd, zich door ophanging van het leven heeft beroofd. Volgens persberichten had een andere dokter hem er van beschuldigd, destijds overlijdensver klaringen te hebben getekend die op valse gronden waren opgemaakt. Blijkens de resultaten van een opi nie-onderzoek stemt de gehele bevol king voor de volle honderd procent in met de benoeming van Svoboda tot president. Wat de nieuwe rege ring onder Cernik betreft, is 51 pet. van de ondervraagden volkomen te vreden met de samenstelling, 39 pet. gedeeltelijk tevreden en 3 pet. onte vreden. De huidige persvrijheid vindt 61 pet. voldoende, 14 pet. acht deze on voldoende en 23 ct. vindt deze vrij heid overdreven. Van het nieuwe ac tieprogram van de communistische partij meent 56 procent dat het slechts ten dele zal worden uitge voerd, terwijl 22 pet. van oordeel is dat het geheel zal worden gerea liseerd. (Van een onzer redacteuren) ZESTIENHOVEN Daar zit je dan zomaar ineens een paar honderd meter boven de groene polder. Rechts het wat in nevelen gehulde Rotterdam, verder overal, zover het oog kan zien (en dat oog ziet uit de cockpit van de NLS-Piper een eind sloten, dorpjes, rijkswegen met speelgoedautootjes en de vier kante groene vlakken, die Hollands polderlandschap vormen. Dat panorama ontrolt zich nog geen minuut na de start van asfalt op de^ luchthaven, nog geen minuut na het radiotelefonische „go ahead" van de toren voor November Lima Shirra, de roepnaam van de PH-NLS. Vliegers zijn dat zo gewend: voor hun passagiers maar direct met de deur in huis te val len. Dus ook op deze eerste Kwartet-vlucht-ter-kennismaking. Geen formaliteiten, geen wachten bij de balie, geen paspoortcontrole. U wordt bij aankomst ontvangen in de gezellige ciubfoycr van de NLS, waar u een kop koffie of wat anders kunt drinken, u kunt op uw gemak rond kijken en de sfeer ondergaan van een bedrijvige luchthaven, met af en aan vliegende sportvliegtuigjes (maar ook grote verkeersmachines), kortom: u voelt zich als bij een uitje. Vlieger J. Th. Barbier stelt u, wan neer dit nodig mocht zijn, direct op uw gemak, vertelt iets van het vliegtuig, waarin u straks de lucht ingaat en begeleidt u dan naar het platform, naar de met vrolijke kleu- ren beschilderde Cessna, Piper of Mooney. Dat is het begin. Een paar minuten later staat u dan al met de veiligheidsriemen om voor de gele streep op het asfalt van de startbaan, klaar voor de „take-off «Gemoedelijk Dat is nu het aantrekkelijke van zo'n luchtsprong in het klein: het gaat er zo gemoedelijk aan toe. Want naast of voor u zit geen heer in goed gesneden uniform met pet, voor wie het vliegen evenzeer een routi ne-zaak is als een „dagje bollen" voor de buschauffeur. Die man achter tientallen klokken en de stuurknuppel vliegt eveneens voor zijn plezier en doet dat dus in zijn daagse pak. Gewoon, gezellig. En hij zal niet nalaten om u alles te vertellen over wat u ziet voor de geïnteresseerde over het hoe en waarom van al die wijzertjes op het dashboard. Dan gaat de tijd ook snel. Want voor u het weet bent u Leiden gepas seerd. U herkent de geveltjes en de grachten. U ziet misschien nog even uw eigen huis, het flatje bij die - eerste zijstraat links, ver beneden u. En dan ineens bent u er weer voor bij. Dc bollen. Daar liggen plotseling al die kleurenvakken veel groter dan u ooit had gedacht. Groen, geel en rood, in een kilometers groot tapijt, dat aan de kant even glooit en dan ineens in duinlandschap overgaat. U kunt fotograferen, natuurlijk. Het plexi van de cockpit laat ook voor dc fotolens voldoende door om die kleurenpracht op deplaat vast te leg gen. Een aardige herinnering voor straks. Want laten we eerlijk zijn: u mag dan misschien een auto hebben en de bollen al tientallen malen van de weg af hebben gezien, zo als nu uit de lucht zag u ze zelden. En dat is een beeld, dat erom vraagt te worden vastgelegd. Variatie Wat u ook nooit zo zag, is de varia tie van het Hollandse landschap. Voor u het weet, zit u ineens boven zee, langs de kust, met links onder u het (nog) verlaten strand en de dui nen. Katwijk glijdt onder u door. Uit de nevel van een minuut terug doemt ineens Scheveningens (geblakerde) pier op, de Scheveningse haven presenteert zich en dan zit u ineens weer boven eindeloos lijkend glas, het-Westland. Dat is inderdaad een verrassing: u ziet Holland in al zijn schakeringen. Dat beseft u ook als groen en glas voorbij zijn en het verlaten zand van de Maasvlakte zichtbaar worden, even daarna ge volgd door Botlek-industrie. De versnelde film aan te bieden is de nieuwe service, die de Kwar tet-bladen met ingang van 15 mei hun abonnees verlenen. Voar slechts 27,50 wordt u in de gelegenheid gesteld 25 minuten lang „in de wol ken" te zijn. Dat wil zeggen: een volle 25 minuten, want de vliegtijd gaat pas in als het toestel „los" is en eindigd op het moment dat de wielen de landingsbaan raken. En natuurlijk zit u niet aan een bepaalde route vast. Als u graag uw eigen dorp in de Hoeksewaard vanuit de lucht wilt zien, wel, dan neemt vlieger Barbier u daarheen mee. Als u zo graag het Goudse raadhuis in miniatuur wilt bekijken, kan dat ook. En als u over de plassen wilt vliegen, is de heer Barbier de laatste, die u dat zal afraden. Invullen Wat u daarvoor moet doen? Alleen dit: de boninvullen en gireren (wilt u betalen bij onze hoofd- of bijkanto ren dan kan dat ook. Op die bon kunt u dan aangeven welke dag u het best schikt, zelfs of u 's ochtends of 's middags wilt vliegen. Heeft u dit gedaan, dan krijgt u kort daarop de instapkaart toegestuurd plus nog wat andere informatie. Dan bent u bij wijze van spreken startklaar. En wan neer u dan hebt gevlogen en uw luchtdoop in een sportvlieg- tuig hebt gehad, krijgt u van Het Kwartet nog een kleine at tentie: een fraai uitgevoerde oorkonde van de doop. Het be wijs, dat Het Kwartet u vleu gels gaf Versterking politie St. Willebrord De Cessna, een van de toestellen waarmee de Kwartet-vluchten worden gemaakt, in volle vlucht. Een militaire parade zoals die vroeger in het verdeelde Jeruza lem werd gehouden. BREDA Voor de meervoudige kamer van de Bredase rechtbank zullen op 3 mei tien verdachten, die worden beschouwd als de ernstig ste onruststokers bij de wanorde lijkheden in het afgelopen week einde in Sint Willebrord, terecht moeten staan. Dit snelrecht vindt plaats in opdracht van de minister van justitie. Negen andere ver dachten zijn inmiddels vrijgelaten en zullen later worden berecht. Te gen nog twee andere verdachten, die zich in arrest bevinden, loopt het gerechtelijk vooronderzoek nog. De leeftijd van de verdachten va rieert van 16 tot 42 jaar. De politie is nog steeds met een uitgebreid onder zoek bezig. Tot de personen tegen wie verbalen zijn opgemaakt, behoort de Willebrorder L. G., die lid is met een eigen lijst van de gemeenteraad van Rucphen, waartoe Sint Wille brord behoort. Deze gemeente heeft reeds geruime tijd plannen voor een centraal politiebureau voor de vijf kerkdorpen der gemeente. Als dat er staat zal een beter politiebeleid mo gelijk zijn met meer preventie en controle. Het ontbreken daarvan, door de onderbezetting van de rijkspolitie, wordt steeds meer gezien als de voornaamste oorzaak van het ontstaan van de moeilijkheden. Sterkere bezetting Het gemeentebestuur heeft in het verleden herhaaldelijk aangedrongen op een sterkere bezetting van het po litieapparaat, maar steeds tevergeefs. In de gemeenteraad is dit probleem het afgelopen jaar vijfmaal aan de orde geweest. In juni vorig jaar deel de burgemeester P. Alberts mee dat, als er geen verandering zou komen in het politiebeleid, hij aan de commis saris der koningin zou moeten mee delen daarvoor geen verantwoording meer te kunpen aanvaarden. Sindsdien is er niets veranderd. Verwacht wordt nu dat het nieuwe politiebureau spoedig zal kunnen worden gebouwd. De advocaat-generaal uit Den Bosch is doende met het opstellen van een rapport voor de procu reur-generaal in Den Bosch, mr, A. van Overveldt. Op grond van dit rap port wordt een sterkere bezetting van de rijkspolitie in Sint Willebrord verwacht. Het is thans rustig in Sint van de week Mej. M. Schackens, Willem Goossensstraat 25, Sittard; Mevr. J .Pastoors, Korte Muider- weg 33, Muiden; Mej. L van Haazel, Hooghout 33, Breda; Mevr. A. E. van Wijk, Abeel- straat 30, Zaandam; Mevr. Y. Boerdam, Vinkenstraat 98A, Rotterdam-N. Doe óók mee aan het 3 Ster- renspeLWin óókf 100,-.Vraag uw leverancier! Hij weet er alles van! Willebrord en de Willebrorders wil len dit kennelijk zo houden. Woensdagavond, zo werd vandaag bekend, zijn een viertal onruststokers die „de waarheid" verspreidden, door cafebezoekers het dorp uitgejaagd. Voor het komende weekeinde ver wacht men geen moeilijkheden. De enige vrees die bestaat is, dat de bevolking zelf nieuwsgierige jongelui, die van buiten het dorp sensatie ko men zoeken, hardhandig naar huis zal sturen. Ook daarop is de rijkspolitie thans voorbereid. SYDNEY Een 45-jarige man is na een levertransplantatie aan een nieraandoening overleden. Het was de eerste levertransplatatie in Australië. FREETOWN Na de militaire staatsgreep in Sierra Leone is de 62-jarige Siaka P. Stevens benoemd tot premier. Hij vroeg in een radiot- pespraak kalmte en medewerking. De Amsterdamse dierentuin Artis huisvest een handtamme uil Rob Koster, zijn verzorger, kwam kortge leden tot de ontdekking dat het dier, een grijze oehoe, handtam ujas ge worden. Dit komt bij deze schuwe vo gelsoort bijna nooit voor. Op de foto Rob Koster met de unieke uil, die de spreekwoordelijk geworden wijsheid van zijn soort illustreert door te la ten zien dat hij zijn baas helemaal vertrouwt. HAARLEM Het Haarlemse ambtenarengerecht heeft gistermid dag het beroep van hoofdinspecteur van politie te Zaandam J. B. L. de R. tegen het besluit van de loco-burge meester van Zaandam hem te schorsen in afwachting van een on derzoek naar de gedragingen, onge grond verklaard. Verder is de hoofdinspecteur niet ontvankelijk verklaard in een ver zoek om schadevergoeding. Drie weken geleden behandelde het ambtenarengerecht het beroep, waar- bi] bleek dat er reeds geruime tijd meningsverschillen bestonden in het politiekorps en speciaal tussen de lei ding en de hoofdinspecteur. Op 13 oktober van het vorige jaar zegde de loco-burgemeester de heer De R. met onmiddellijke ingang schorsing aan, waartegen de hoofdinspecteur beroep heeft aangetekend bij het ambtena rengerecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11