Praten niet Simon Vestdijk OPINIE Israël viert twintig jaar onafhankelijkheid ÏMUzieK Kanttekening leven dingen verder FLEURIGE WEEK EN EEN BUITJE 10 ZATERDAG 27 APRIL 1968 Ik kom moeilijk los. Ik ben sterk secundair functionerend (bi. 106). Ik voel zoveel meer voor Dostojewski, terwijl ik voor Tolstoi eigenlijk maar heel wei nig voel, dat het wel duidelijk is tot welk type ik behoor. Als mens. als lezer en hoogst waarschijnlijk ook wel als schrij ver (93). En dat kan Je verder in verband brengen met bepaalde persoonlijke eigenschappen, grote nieuwsgierigheid naar de mens. Bezorgdheid TC"EN van de verschijnselen van deze tijd ls de bezorgdheid die zich van velen heeft meester gemaakt. De ene groep maakt zich bezorgd om de gedragingen van een andere groep, en dat terwijl ook die gedragingen juist door bezorgdheid zijn ingegeven. Vooral in het naoorlogse Duitsland komt dit tot uiting, en daar als elders is het niet toevallig dat bij de proble matiek vóór alles de studenten betrokken zijn. Men doet, dunkt mij, verstandig, niet te trachten de proble matiek al tezeer te lokaliseren. Er zijn namelijk duidelijke achtergronden van meer algemeen karakter. Het is ten slotte een veelomvattend wereldbeeld dat zich aan ons voordoet en waarvan die Duitse problematiek rondom die studenten een verbijzondering is. Het wereldbeeld is. zoals wel bekend, dat van een verschui ving indien niet een opruiming onder de van vroeger tijden overgeleverde waarden. "\700R de oudere generaties onder ons waren die waarden waarheden waaraan niet behoefde te worden getornd. Men ging ervan uit en ze vormden de vaste punten In de discussies. Daarin is wel verandering gekomen. De waarden zijn op drift geraakt, ze worden lang niet meer in de voorheen ge bruikelijke mate aangenomen, maar net als alle andere za ken ln het leven komen ze te staan onder de kritiek en zullen ze zich moeten waarmaken. Zoiets is voor waarden niet altijd gemakkelijk en wie daarop niet is ingesteld zal er ook niet zonder meer in kunnen slagen. Dat in deze veranderde situatie de student een voorname rol speelt, ligt ook al voor de hand. Hij is wetenschappelijk be zig men moet overigens hopen dat daar ook bij de demon strerende student nog het nodige van terecht komt. Maar wetenschappelijk bezig zijn betekent, dat men de dingen, de zaken, de verschijnselen ook, maakt tot voorwerp van weten schappelijk onderzoek. ïyu behoort het tot de aard van wetenschap, dat men niet spoedig iets zonder meer zal aannemen. Dat is nu een maal het kritisch doende zijn. Een gevestigde orde werkt dan al gauw irriterend. Dat is één kant van de zaak. Erbij komt dat bepaalde takken van wetenschap zich In het bijzonder toeleggen op een kri tisch bezien van onze samenleving. Daar worden dan theo rieën over ontwikkeld, en het is een uiterst klein stapje wan neer men zulk een kritische theorie vervolgens ook op de praktijk wil gaan toepassen. Vandaar dat in het optreden van studenten de ene studie richting méér activiteit aan de dag pleegt te leggen dan de andere. Naast deze kritische zin. die men op zichzelf zeker bij stu denten behoort te verwelkomen, mag men in de houding van stellig niet weinigen onder hen ook een brok verantwoorde lijkheidsbesef aannemen. ZU weten, dat de menselijke samenleving telkens weer door de mensheid zélf gerealiseerd moet worden. ZU beseffen, dat zU daarin een wezenlek aandeel zullen hebben te nemen; zU voelen zich zelfs voor dit ogenblik al verantwoordelUk. J^AAROM willen zy ook niet wachten. Men zou zeggen: waarom maken ze hun studie niet af om straks, ieder vanaf zyn eigen plaats, hervormend bezig te zUn. Ze vrezen wellicht, dat die mogelUkheden van saam binding er dan niet meer zullen zUn. Bovendien de student van vandaag acht veelal een voldoende graad van volwassen heid te hebben bereikt, wat uitstel van zUn handelen onno dig en onwenselUk maakt. Er is dus bezorgheid onder de studenten, waaraan niet kan afdoen dat hun houding bU anderen weer gevoelens van irri tatie oproept. Ook een optreden als tegen zekere ver- schUnselen ln de wereld van de Duitse pers, hoezeer dat op treden laakbaar moet heten, bevatte een grote portie be zorgdheid om de weinige ernst die binnen die pers wordt gemaakt met haar taak in en tot verwezeniyking van de democratie. de gedragingen van de studenten op haar beurt echter tot bezorgd bU anderen leiden, is overigens ook vanzelfsprekend. Men kan immers ook al te vlot en gemak- keiyk de samenleving in beweging willen brengen. Men kan ook lichtvaardig waarden overboord werpen. En wat Duitsland betreft, is het zeker niet denkbeeldig, dat rumoerige studenten door hun gedragingen juist situaties in de hand werken, die zy thans reeds aanwezig achten, maar die in werkeiykhcid gelukkig nog niet aanwezig zyn. In heel dit verwarde beeld nu lükt de mogelykheid van on derlinge toenadering nog maar klein. Met geweld komt natuuriyk niemand verder. Of men met „discussiëren" zoals van studentenkant bepleit verder komen zal? MU dunkt, dat men ook daarby zal stuiten op die overschat ting van de kritische zin by vele van deze jonge mensen met hun neiging om ook die waarden opzU te schuiven die echt niet zo waardeloos zUn. DIEMER grote belangstelling, om het iets verhevener te zeggen (114). Ik ben eigenlijk in de grond van de zaak een moralist (59). Meneer Visser is natuurlijk een zuiver idealistische roman, voor afgegaan door een stortvloed van cynisme, om de minder intelli gente lezer op een dwaalspoor te brengen (59). Dus wanneer ik mijzelf een ogenblik mag bombarderen tot de rol van volksopvoeder, kan ik zeggen dat ik het moralisme of de moraal in mijn roman verstopt heb, opdat er geen ver keerde mensen met hun poten aan gaan zitten (60). Moralisme (Ik neem) moralisme natuurlijk in zijn breedste, ruimste beteke nis, desnoods zelfs in de Franse betekenis, waar moraliste heel dicht staat bij psycholoog zonder meer, aforistisch psycholoog (76/7). In onze tijd is de slechte mens een beter object om een moraal aan te demonstreren dan de brave mens. De achttiende eeuw, bij voorbeeld, dan kon je moraliseren met goeie mensen als voorbeeld, maar tegenwoordig moet je meer werken met afschrikwekkende voorbeelden (77). Sommige mensen zijn der mate geïmpressioneerd door die schelmengalerij, die af en toe door mijn romans wandelt, dat dit een verkeerde indruk zou kunnen maken (78). Het gaat erom de fatsoens-fagade van de maatschappij uit te dagen. Want tenslotte gaat het bij mij voorna melijk toch wel om het conflict tussen twee moralen. Individuele, individualistische wat mij be treft, moraal en de collectieve Naar aanleiding van Nol Gregoor, In gesprek met S. Vestdijk; uitgave De Bezige Bij, Amsterdam, 143 blz. moraal. Dat zijn wel vervelende termen, in de filosofie zouden ze geloof ik spreken van autonome en heteronome moraal, je kan het ook weer stellen als de mo raal van de kunstenaar tegenover de moraal van de massa, daar gaat het mij heel erg om (80). Vraaggesprekken Er staat natuurlijk nog veel meer in deze twaalf vraag gesprekken van Nol Gregoor met Simon Vestdijk, zoals uitspraken over de verhouding tussen wer kelijkheid en verbeelding in de roman, over de drang tot onthul ling zowel als tot camouflage, over de verhouding tussen talent en persoonlijkheid, over psycho logie in de roman, over Vestdijks poëzie, over Vestdijks neiging tot complicatie en tot relativering, over de roman als verbonden met het leven van de schrijver en los van de schrijver, en zo voort. Zo adviseert Vestdijk de beoorde laars van zijn romans die eerst helemaal los van de schrijver be hoorlijk te lezen, te analyseren, te begrijpen, om dan pas heel voorzichtig oc'c eens te gaan kij ken of het werk met de persoon lijke eigenaardigheden van de schrijver samenhangt (134). Men weet dat dit radio-inter views geweest zijn, uitgezonden alweer enige jaren geleden. Der gelijke gesprekken zijn natuur lijk wel fris en aantrekkelijk door een element van improvisa tie, maar ze missen het conciese en bezonkene van een geschreven goed artikel. Gregoor is bewon deraar en kenner van Vestdijk en diens oeuvre, een intelligente Eckermann. bij uitstek geschikt dus voor dit werk. Het boek laat zich dan ook prettig lezen, al wordt men er niet zo heel veel wijzer van, tenzij men Vestdijks zelfkarakteristiek als moralist verrassend vindt. Verhelderend Voor mij althans was deze beschouwing bepaald verhelde rend. Al die andere kwesties, zo als b.v. de verhouding tussen ta lent en persoonlijkheid (vandaag minder actueel) en die tussen werkelijkheid en fantasie (waar men, zoals Vestdijk terecht op merkt, nooit uitkomt), boeien mij niet meer zo als vroeger. In het praten over boeken en schrijvers speelt de esthetiek minder mee dan vroeger het geval was. On langs zette ik boven een recensie: „Boeken gaan over mensen" en deze constatering vindt men ook expliciet in de twaalf gesprekken tussen Gregoor en Vestdijk. Onze tijd zit met het probleem mens. De calvinist en ook de tra ditionele rooms-katholiek meen den hem dogmatisch wel aardig door te hebben. De marxist pre tendeerde zelfs hem volledig te kunnen verklaren. Deze kaders passen als zodanig niet meer. Buiten en ook binnen het geloof aan een openbaring zoekt men naar nieuwe concepties, die op nieuwe vragen nieuwe antwoor den geven. Hier vervult de lite ratuur, mits met oordeel genoten (althans gelezen), een belangrijke functie. In hoever Vestdijks oeu vre uit dien hoofde actueel kan worden genoemd, zou pas uit een vergelijkende studie kunnen blij ken. DR. C. RIJNSDORP DE grote militaire parade op 2 mei te Jeruzalem ter vie ring van het 20-jarig bestaan van de staat Israël is de Arabieren een doorn in het oog. Zo zelfs, dat zij bij monde van Jordanië om een spoedzitting van de Vei ligheidsraad hebben gevraagd. De parade zou een schending zijn van de wapenstilstandsover eenkomst van 1949 en van vroe gere resoluties van de raad. Het ls met alle begrip voor de vervelende positie, waarin de Arabische landen verkeren echter een beetje vreemd te ver nemen. dat Jordanië zich broept op een akkoord en op resoluties die het zelf met voeten treedt, als het daartoe reden denkt te heb ben. Niettemin bestaat er kans, dat de Veiligheidsraad zijn af keuring zal uitspreken. Spektakel Verwacht wordt zo schrijft een medewerker dat langs de 9 km lange route een half mil joen toeschouwers zullen staan om het militaire spektakel te zien, dat ook door het oude deel van Jeruzalem (op Jordanië vero verd) trekt. De „stoet" zal een lengte van drie en een halve km hebben. Er wordt aan deelgenomen door 3.000 militairen van alle le gereenheden, alsmede door 450 voertuigen, waaronder 112 tanks. Tijdens de parade zullen 250 vliegtuigen en helikopters in for matie over Jeruzalem vliegen. Enige stukken oorlogsbuit wor den in triomf meegevoerd, zoals tien Russische tanks, in de Sinai op Egypte veroverd en raketwer pers. Gedurende de parade zullen 2.000 man van de politie in Jeru zalem dienst doen. Ter bescher ming van de toeschouwers zijn uitgebreide veiligheidsmaatrege len getroffen. Inwoners van het door Israël bezette westelijke deel van Jordanië mogen naar Jeruzalem gaan om de parade te zien. Vuurwerk Frankrijk, dat op gezag van zijn president en tot ergernis van de directie der Dassaultfabrieken weigert, Israël de bestelde en be taalde 50 Mirages te leveren, heeft er kennelijk geen bezwaar tegen mee te helpen de feest vreugde op 2 mei te verhogen. Uit dat land is nl. een grote zending vuurwerk ter waarde van een kwart miljoen gulden aange komen om verdeeld te worden in 90 gemeenten. Israël leeft al dagen in de roes van de feestelijkheden. Deze wordt niet in de laatste plaats veroorzaakt door de tienduizen den toeristen, die de viering van onafhankelijkheidsdag willen meemaken. Tal van maatschap pijen hebben extra vluchten op Israël ingelast en de kleine Israëlische luchtvaartmaatschap pij EL AL heeft haar toestellen bijna 24 uur per etmaal in de lucht. Er is in het hele land wellicht geen hotelkamer meer vrij. On derkomen bij particulieren is al moeilijk te vinden. Veranderd Oorspronkelijk zou Israël geen aandacht hebben besteed aan zijn twintigste verjaardag. De economische toestand (enige tien duizenden werklozen) liet zich verleden jaar zo somber inzien, dat besloten werd geen ex tra-gelden ervoor uit te trekken. Deze plannen moesten worden gewijzigd, toen Israël vorig jaar in juni als overwinnaar te voorschijn kwam uit de zesdaagse oorlog. De Israëlische regering besloot toen, de twintigste onafhanke lijkheidsdag aan te grijpen om de band met de Joden elders te verstevigen. En nu is er een draaiboek van negen dichtbe drukte pagina's met alle evene menten. die voor de viering zijn georganiseerd. Hiertoe behoort een congres (in juni) waaraan al le zionistische organisaties ter wereld zullen deelnemen. Verder wordt een reünie ge houden van alle vrijwilligers, die Israël hebben bijgestaan in 1948, 1956 en 1967. Ook uit Nederland worden deelnemers verwacht. Op cultureel gebied zal onder andere in Jeruzalem een tentoonstelling worden gehouden van Chagalis werken met bijbelse voorstellin gen als thema. Hoogtepunt is echter de militaire parade. Israëlische strijdkrachten, Jigal Allon. Bij de vorige verkiezingen ging de Mapai van Esjkol samen met de Achdoeth Awoda. bij wie Allon de grote man was in wie een toekomstig premier werd ge zien. De vroegere premier David Ben Goerion was samen met een andere oud-opperbevelhebber, Mosje Dajan, uit de Mapai getre den en stichtte de Rafi-partij. die echter slechts geringe aanhang kreeg. In januari voegde de Rafi- partij zich bij de anderen en sindsdien heeft Allon concurren tie. DE BOLLENVELDEN en boomgaarden staan er deze week mooier bij dan ze in jaren deden, maar er is méér fleurig nieuws deze week. De baby van prinses Margriet aangegeven (Maurits Willem Pieter Hendrik), huisbrand olie goedkoper, AKU, Hoog ovens en Simon de Wit komen met optimistische be richten, en wat krijgen w een zonnig weekend. Maan dag regent het. Lintjes. Bij gebrek aan opschieten met de vrede in Vietnam (Hanoi wei gert vijftien door Washinton ge noemde plaatsen, maar Hum phrey ,zegt: we komen er wel) nieuws ui't alle winstreken: de Tsjechen lonken naar het westen en eisen democratischer optreden onder de oostelijke collega's. West-Europa krijgt geen antira- hetschild. Indonesië krijgt min of meer de ontwikkelingshulp die het nodig heeft. In Duitsland broeit nog allerlei tussen links en rechts. Enoch Powell wordt uit het conservatieve Britse „schaduw kabinet" gegooid omdat hij im migratie van gekleurden wil te gengaan: grote sympathie voor zijn standpunt bij de arbeiders. Labour staat er trouwens toch slecht voor, bewijst een opinie onderzoek. Het Lagerhuis aan vaardt echter een wet tegen ras sendiscriminatie. In Zuid-Westafrika eist een vliegtuigongeluk met een Boeing 707 aan 122 mensen het leven. Zuid-Afrika mag niet naar de olympische spelen in Mexico. De verjaardag van de Griekse staatsgreep doet overal de monstraties oplaaien. Oppositie leider Papandreoe vindt in Ne derland een goed onthaal o.a. bij de Partij van de arbeid. In de belangstelling deze week twee ministers: Schut verdedigt mét succes zijn bouwbeleid in de Eerste Kamer (die ook de facul tatieve huurverhoging met 4 pet. aanvaardt). Roolvink kondigt een minimumloon van 135 per 1 juli met 6 pet. vakantiebijslag aan. alsook een verhoging van de so ciale premies mét zo n twee pro cent. Er is een appelcrisis op komst, want de kwekers willen hun pro- dukten niet voor een appel en een ei kwijt. De vervoerswereld en alles wat ermee samenhangt, roept steeds luider om maa'crege- len nu de Duitsers ons de voet dwars zetten met een onhandel baar vergunningensysteem. Er is is steeds minder kans op akkoord over een gezamenlijke mammoet- werf bij Rotterdam, en Zijlstra zegt in zijn eerste jaarverslag van De Bank: pas op met lonen en bestedingen, want onze beta lingsbalans dreigt chronisch griep te krijgen. Het volksoproer (aanleiding: haast niets. oorzaak: werk loosheid....) in Sint Willebrord, schade, gewonden, 22 arrestaties, minister Polak prijst de politie. Dr. Platteel gaat inderdaad naar Hilversum; Arie Kleywegt kan 'net bij de VPRO niet harden. Wekaminen behoren naar het doktersrecept verwezen te wor den. vindt de staatssecretaris. De schriftelijke examens woe den in hevigheid. Brand op de Scheveningse Pier kost miljoe nen. Twee doden eist een botsing van een parachutist tegen een Beaver van de Luchtmacht. Dui zenden burgers, politiemannen en militairen zoeken sinds zondag vergeefs naar "twee kleine Rotter damse meisjes. In ons land op officieel bezoek: premier Thanon Kittikachorn van Thailand. De overheid gaat haar voorlichting verbeteren. Po len houdt kapitein Van der Plas van de Spes een tijdje vast. Lim burgse priesters trekken hun be lofte om niet te trouwen in, en de Paus heft de waarschuwende vinger tegen iedereen die leer en traditie ter discussie stelt. DEZE WEEK GEZEGD: „Ik ben diep bewogen door dit geweldige enthousiasme. Ik kan dat niet begrijpen, maar ik concludeer hier wel uit dat het Griekse probleem ook een Eu ropees probleem is. Ik spreek Problemen Intussen zijn de feestelijkhe den slechts in staat, de Israëliërs even aan iets anders te laten denken dan de bedreiging van buitenaf en de politieke moeilijk heden in eigen land. Nog maar enkele dagen gele den riep Nasser de Egyptenaren op, zich te mobiliseren voor de „beslissende strijd tegen Israël". Er zal volgens de president niet worden onderhandeld. De verkiezingen van volgend jaar werpen nu reeds hun scha duw vooruit, aldus onze mede werker. Het is vrijwel zeker, dat de drie arbeiderspartijen die on langs tot samenwerking besloten, premier Levi Esjkol als lijsttrek ker zullen aanvaarden. Het staat echter ook vast, dat de 74-jarige Esjkol na de verkiezingen niet opnieuw voor een periode van vier jaar premier zal worden. Verwacht wordt, dat hij plaats wil maken voor de gewezen op perbevelhebber van de mijn erkentelijkheid ui't voor uw sympathie. Vannacht of morgen zal men in Athene we ten wat hier in Utrecht is ge beurd. Uw ontvangst is voor onze in slavernij verkerende landgenoten bemoedigend." (Andreas Papandreoe). Promotie Dajan, die beschouwd wordt als een goed generaal maar een slecht politicus, doet alles om te bereiken dat hij als opvolger van Esjkol zal worden aangewezen Deze doet op zijn beurt al het mogelijke om Allon naar voren te schuiven. Hij wil hem benoe men tot vice-premier en hem spe ciaal belasten met de zorg voor de heel belangrijke immigratie. De immigratie was totdusver in handen van de zionistenorga nisatie. De laatste jaren wordt daar in toenemende mate kritiek op geoefend, omdat zij de Joden uit het Westen niet kan overre den naar Israël te gaan. Op het wereldcongres van de zionisten in Jeruzalem zal een beslissing worden genomen. Esjkol gaat er al van uit, de immigratie een staatszaak wofden. Hij heeft het prettige vooruitzicht. Dajan op een zijspoor te kunnen zetten, zodat Allon hem volgend jaar kan op volgen. Als vice-premier en in de functie van minister voor immi gratie zal hij zowel in de binnen landse als in de buitenlandse po litiek naar voren treden, meer dan thans als minister van ar beid het geval is. Zionisme De zionistische beweging lijkt haar tijd te hebben gehad. De jeugd wil er zich niet bij aanslui ten, omdat de organisatie nog leeft van de herinneringen aan wat veertig jaar geleden gebeur de. Joden die om principiële re denen naar Israël kwamen, wa ren geen lid van een zionistische organisatie. Israël zal het twintig jaar nadat het als staat herleefde zelf gaan doen. Een kruistocht tegen de kreten ,Een groter stuk eigen verantwoordelijkheid voor allen", „meer ruimte voor elk mens om waarlijk mens te zijn", „beter be woonbaar maken van de ze wereld", „gerechtigheid voor allen", „bewust mee werken aan de voltooiing van de schepping Het zijn zo maar een paar trefwoorden uit de rede die oud-minister Bogaers vanmor gen in Dronten heeft gehou den op het oprichtingscongres van de Partij „Radicalen". Misschien ligt het aan een in geschapen tekort aan bewo genheid. bezieling en viste, maar bij het aanhoren van deze kreten willen de tranen deze door beroepsdeformatie aangetaste, emotioneel onder voede broodschrijver maar niet naar de ogen wellen. Een kille scepsis overvalt hem ten overstaan van slogans, die hij de afgelopen dertien jaar uit katholieke, socialistische, libe rale. anti-revolutionaire, christelijk-historische en nu radicale mond heeft moeten optekenen. De woorden „eigen verantwoordelijkheid" ratelen nu voor de twintigduizendste keer uit zijn schrijfmachine. Niets werkt zo afstompend op het gemoed als de herha ling van steeds dezelfde kre ten. We weten zo langzamer hand wel, dat alles vers is bij Albert Heyn omdat het de tijd niet krijgt om oud te worden. Albert Heyn als remedie te gen Magere Hein. Een inge nieuze vondst, maar de frisheid en versheid is er nou echt wel af. Al zal de adver tentieafdeling er anders over denken, wat ons betreft kan A.H. opvliegen. Z'n etherre clame is antireclame gewor den. Eenzelfde reactie roept de heer Bogaers bij mij op als hij voor de dertigste keer uit roept dat een radicaal beleid elk mens meer ruimte wil ge ven om waarlijk mens te zijn. Ik ken geen partij die dat niet wil. De kreet is versleten pasmunt geworden. Je hoort 'm zo vaak en uit politiek zo verschillende monden, dat je je afvraagt wie in vredesnaam nog zo onnozel is om dit soort waarheden als koeien voor stamboekvee aan te zien. „Werkbaar" De hele politiek zit vol met zulke tot niets verplichtende kreten. Dat is altijd inherent geweest aan de politiek. Maar het vervelende is, dat ze zich de laatste jaren in ijltempo aan het voortplanten zijn, zo wel ter linker- alsm ter rechter zijde. Een begrijpelijke reactie tegen de toenemende techno- cratisering van het staatkun dig bedrijf? Of een compensa tie voor het verdwijnen van fundamentele tegenstellingen in de Nederlandse politiek? Als de scheidslijnen tussen de grote partijen vervagen omdat ze allemaal hetzelfde willen, zij het in verschillend tempo, kan je je eigen identiteit nog het beste redden door anderen met kreten als „conservatief', „reactionair", „rood", ..com munistisch". „totalitair" enz. te diskwalificeren. Pseudo-te- genstellingen nemen zo de plaats in van de wezenlijke scheidslijnen. De nieuwe te genstellingen hoejven niet op waarheid te berusten. Als ze maar „werkbaar" zijn, want zonder „werkbare tegenstel lingen" kan een parlementaire democratie niet behoorlijk functioneren. Het verhaal is rond. maar het is geen waarachtig ver haal, omdat het waarheids gehalte van kreten nu een maal nihil is. Het wordt tijd voor een kruistocht tegen de politieke kretolpgie, de eti- ketjesplakkerij, de kwalifica ties en invectieven van links en rechts. Het wordt tijd voor beleidsdaden, die berusten op een rustige, verstandige en verstandelijke analyse van de mogelijkheden en onmogelijk heden. Natuurlijk is het veel leuker elkaar de progressieve of conservatieve maat te ne men en met partijprograms om de oren te slaan, maar de problemen van een overbe volkt land lost niemand daar mee op. Die vragen om een realistische, nuchtere aanpak, zonder vooroordelen en denk- cliché's, zonder dat eeuwige zich schrapzetten tegen ande ren, desnoods zonder de pro gressieve bewogenheid, als ze maar worden aangepakt. Wat dat betreft hebben we over het kabinet-De Jong nog niet zo gek veel te klagen. Het is geen imponerend, groots en sterk kabinet. Het zou zonder de zorgvuldige coaching van de vier regeringsgezinde frac tieleiders zeker lelijke brok ken maken. Het was. tussen haakjes, bijna uiteengespat op interne strubbelingen over de haven-cao. Maar het is in ie der geval wel een kabinet dat z'n werk nuchter en consciëntieus doet zonder kre- terige liefdesverklaringen aan eigen adres. Het mag dan „conservatief" zijn, maai" het komt als eerste met concrete voorstellen tot verdere demo cratisering van het bedrijfsle ven. En het doet zowel rela tief als absoluut méér aan ont wikkelingshulp dan het veel geroemde progressieve kabi- net-Cals. Het is typerend voor het onzindelijke den- ken-in-kreten om de ploeg-De Jong juist op dit punt „conservatief" te noemen. Het christen-radicalisme Is geboren uit verzet tegen con fessionele kreten die niet waar werden gemaakt. De AR-spijtstemmers hadden au fond geen ongelijk. Maar toen de stroming waartoe zij de stoot gaven, zichzelf ideolo gisch en programmatisch ging aankleden, verviel ze in een minstens zo groot aantal kre ten. We horen ze nog elke dag. Dronten was er vandaag vol van. Ik kan me indenken, dat steeds meer mensen zich daaraan gaan ergeren. Wat mij in de radicalen irriteert is het prekerige, moraliserende, geestdrijverige en monomane: maar dat schijnt nu eenmaal het handelsmerk te moeten zijn van alle progressieve kri- tici zolang ze zelf geen rege ringsverantwoordelijkheid dra gen. Ontmaskering De radicale fraseologie vraagt om een ontmaskering. Maar een intelligentere dan drs. J. Klatter, tot voor kort redacteur van Trouw, heeft pogen te geven in zijn boekje „Vóór de bocht" (uitgeverij T. Wever, Franeker, 135 bldz., 6,90). Wat de heer Klatter doet is: de radicale kreten be antwoorden met mannenbroe- derlijke contra-kreten uit een zeer vooroorlogs vocabulaire. De uitvoerige ondertiteling spreekt voor zichzelf: „De vrijheid van inzicht te veran deren mag niemand worden ontzegd, maar wij mogen er wél op staan, dat ons geen hu- manistisch-socialistische of li beraal-humanistische knollen voor Calvinistische vruchten worden verkocht. Wil men nieuwe munt voor oude doen doorgaan, dan pleegt men ver valsing. Beginselvervalsing is het, te pogen een argeloos, aan leiding gewend, volksdeel door een humanistisch-soci alistische bocht te krijgen". Drs. Klatter denkt, schrijft en babbelt in schema's. Alles wat niet orthodox protestants en klassiek a.r. of c.h. is, humanistisch, socialistisch, collectivistisch, totalitair, rood en dus slecht. Radicalisme is lonken naar de rooien en dus geloofsafval. Oecumene is be ginselverzaking. Enig-overge bleven rots in de branding is de anti-revolutionaire achter ban, die in tegenstelling tot verblinde doordravers als Biesheuvel en Berghuis nog niet door de bocht is. „De wacht is aangezegd. De zo vu rig gepropageerde „scheiding der geesten" is er. Die is er óók bij de A.R.-leiding aan te wijzen die bij alle taktiek toch te veel geestelijke strip tease heeft gepleegd om nog te kunnen verhullen waar zij thuishooit: dóór de bocht in de rode buurt. De lust tot buurten is groot, en on miskenbaar". Haastwerk Met dit soort kreten staat het boekje vol. Het is romme lig haastwerk en de schrijver is zo verstandig dat zelf toe te geven. Ma ja, de tijd drong, want het kostelijk pro testantse erfgoed dreigt ver kwanseld te worden door ra dicale zeloten en half-radicale meelopers. De heer Klatter wordt niet gehinderd door overmatige bescheidenheid waar hij zichzelf vergelijkt met de dichter van de 119de Psalm, die in zijn 176 verzen ook voortdurend in herhaling verviel. „Deze man uit die ou de tijd heeft het hier ook over een hartezaak en hij kan het maar niet laten telkens en tel kens weer op het zélfde thema terug te komen. Dat thema is de wet Gods. De wet Gods, het gezag Gods, zijn niet in in onze tijd. Maar lees dat lied nog maar eens door, en U zult zien, hoe de wet Gods hier in deze heerlijke langste psalm model staat voor een brok zuivere lyriek". Zo'n bfok zuivere lyriek is „Vóór de bodht" niet gewor den. Wel een verzameling on bezonnen en soms onzinnige kreten van iemand, die al te gemakkelijk bijbelteksten en psalmregels hanteert als ana thema over andersdenkende medechristenen. Wat ons be treft blijve de ARP gespaard voor een keuze tussen Kuiper en Klatter, tussen radicale frasen en reactionaire kreten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 10