IHOOP VAN INDONESIË BODEM INGESLAGEN Commentaren JAMIN Appelcrisis lijkt onaf wendbaar i 1 Racisme in de ban in Engeland Japan wil beloofde kredieten niet met 60 procent verhogen Zuid-Afrika niet naar Olympische Spelen Het Kwartet SPREUK uw - mrrp Onveranderd Miljoen dollar voor moordenaar van ds. King? Nylonkousen veroorzaakten binnenbrand Niet te veel grote steden Schietincident Israël-Jordanië Nieuwe Leidse Courant Woensdag 24 april 1968 - 49ste |aargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen lur: F. biemcr pcfdredactour: Dr. E. Dicmer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoct!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Niemand bewaart een ge- I heim ooit zo goed als een kind. HUGO Vormingswerk moet in hart gemeente komen - pagina Kernmerk „Hebt u een f'es voor me? Ik heb I een tas vol kikkervisjes." NRU DEMONSTREERT 17 UREN RADIO IN GLAZEN STUDIO - PAG. RADIO TV. fiBI fffcSlt DE BILT Een storing, die van Denemarken naar het oosten trok, veroorzaakte gisteren in ons land op vele plaatsen regen. Een gebied van hoge luchtdruk trok van Portugal naar de Golf van Biskaje en breidde zich ook naar Nederland uit. Vanmorgen ontstond in ons land tijdens op klaringen plaatselijk mist. Genoemd hogedrukgebied zal in de komende 24 uur nog verder noordwaarts trekken. In verband hiermee draait in ons land de wind naar noordelijke richtingen, waarbij morgen in het binnen land plaatselijk enkele buien tot ontwikkeling kunnen komen. In de temperatuur wordt niet veel verandering verwacht. 25 april zon op 5.22, onder 19.55; maan op 1.47, onder 17.45. (Van onze speciale verslaggevers) ROTTERDAM Op de tweede en op een na laatste zittingsdag van de Intergouvernementele Groep voor Indonesië heeft Japan verklaard voorlopig niet bereid en in staat te zijn de reeds toe gezegde kredieten met 60 procent te verhogen. Door dit besluit, dat niet helemaal als een verrassipg kwam, is de hoop van Djakarta op het bijeenbrengen van 325 miljoen dollar ter ondersteu ning van de wankele betalingsbalans voor goed de bodem ingeslagen. De voorzitter van de conferentie van donorlanden, de Nederlandse mi nister van ontwikkelingshulp Udink, behoudt niettemin goede hoop dat de fondsen, welke Indonesië voor 1968 nodig heeft om het programma van financieel-economische stabilisatie en rehabilitatie verder door te voeren, ten volle op tafel zullen komen. Flinke vooruitgang In een exclusief interview ver klaarde de minister tegenover ons dat de onderhandelingen, die in het gebouw van de Rotterdamse Kamer van Koophandel hebben plaats ge vonden, weliswaar moeilijk waren, maar dat er toch een flinke vooruit gang was geboekt. Van de benodigde gelden is tot nog toe ruim 200 miljoen dollar toege zegd. Tijdens vervolgbesprekingen, die later in dit jaar zullen plaats vinden het gaat waarschijnlijk om twee nieuwe bijeenkojnsten van de Intergouvernementele Groep zul len hier zeker nog.de nodige tiental len miljoenen aan worden toege voegd. Ook de kredieten, welke de donor- YAN BERKEL S MELK GOED VOOR ELK Telefoon 176551 Vrouw koning Hoessein kreeg een tweeling AMMAN In Amman heeft de Britse vrouw van koning Hoessein van Jordanië, prinses Moena, het le ven geschonken aan twee dochters, die de namen Aisja en Zein hebben gekregen. Het koninklijk gezin heeft al twee zoons, de 6-jarige prins Abdoella en de 4-jarige prins Faisal. Koning Hoessein heeft uit zijn huwelijk met prinses Dina Abdoel Hamid een dochter, de 12-jarige prinses Alia. landen (Amerika, Japan, Australië, Engeland, Frankrijk, Duitsland, Ne derland, België en Italië) in 1967 aan Indonesië hebben verstrekt, zijn pas in de nazomer rondgekomen. In zijn optimisme staat de Neder landse bewindsman niet alleen. Meerdere delegatieleden gaven van morgen toe dat de conferentie op zichzelf niet opwindend was geweest, maar tot op zekere hoogte tcch wel succesvol. Voor vervolg zie pag. 5 Man bedreigde vrouw niet een broodmes TEGELEN D2 gemeentepolitie te Tegelen heeft de 39-jarige L.S. uit deze plaats aangehouden, die ver dacht \yordt van poging tot doodslag op zijn vrouw. Bij een huiselijke twist bedreigde de man zijn vrouw met een groot mes. Toen de vrouw, die zich met een stoel tegen deze aanval beschermde de deur uitliep, wierp de man haar het broodmes na. Zij werd niet getroffen. L. S. is in gesloten. DALTON Een verslaggever van een krant in Dalton, in de Ameri kaanse staat Georgia, Lloyd Gulled- ge, schrijft van een gevangene in de gevangenis van Dalton, een zekere Raymond Curtis vernomen te hebben, dat de beweerde moordenaar van ds. Martin Luther King, James Earl Ray, gezegd zou hebben, dat hij een be drag van een miljoen dollar zou gaan innen voor de moord op de negerlei der. Curtis vertelde verder, dat hij in 1955 met Ray in de gevangenis had gezeten. Het gesprek met Ray vond plaats op 22 november 1963, de dag waarop president Kennedy werd ver moord. Ray had gezegd: „Daar heeft iemand aardig mee verdiend. Martin Luther King zal het zelfde lot onder gaan. Er is een bedrag van een mil joen dollar op zijn hoofd gezet en wanneer ik op zekere dag uit de ge vangenis kom zal ik het incasseren." Curtis zei verder te menen, dat na dat Ray op 23 april 1967 uit de ge vangenis ontsnapte, hij liet weten, bereid te zijn ds. King te vermoor den, aldus Gulledge. Curtis had ook gezegd, dat Ray vaak gezegd had naar Nieuw-Zeeland, Brazilië of Ar gentinië te zullen gaan na de moord op King. Ray had ook het plan opge vat een geweer te kopen en dit op iemand anders naam te stellen. PRAAG Drie plaatsvervangen de procureurs-generaal in Tsjechoslo- wakije zijn ontslagen, zo meldt het persbureau Ceteka. Kolonel dr. Jan Samek, die tevens advocaat-fiscaal was, is vervangen door luitenant-ko lonel dr. Milan Richter, terwijl dr. Jan Franek en dr. Frantisek Machat in de plaats zijn gekomen van resp. dr. Jarloslav en Frantisek Zabransky. DEN HAAG Ons land staat aan de rand van een ernstige appel- crisis, vreest minister Lardinois. Volgende maand, als de „ernstige crisisprijs", die hij op grond van de EEG-regeling heeft vastgesteld, om hooggaat, zal het Produktschap de appels uit de markt moeten nemen tegen 46,70 per honderd kilo (nu nog 39,46). Dan zijn ze voor de consumptie verloren. De minister had al eerder ge schreven bezorgd te zijn dat appelkwekers, in afwachting van de hogere prijs, appels hebben opgeslagen om er straks meer geld voor te krijgen. Nu is het net nog iets voordeliger om wat soorten appels op de markt te brengen (zoals Golden delicious) maar mogelijk zijn er volgende maand bijna geen appels in de winkels meer te krijgen. Honger De minister en een delegatie van het Produktschap voor groenten en fruit hebben er gisteren over ge sproken. Maar het Produktschap (dat niet tegensprak dat er veel ap pels worden opgeslagen) kon de mi nister geen oplossing aan de hand doen. „Gewone crisis" De enige mogelijkheid zou nog kunnen liggen in een verhoging van de overnameprijs van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen. Omdat de veilingprijzen beneden de „gewone crisisprijs" van ƒ51,30 per honderd kilo liggen, is er al sinds het begin van deze maand een „ge wone crisis", waardoor 'het Cen traal bureau een aanzienlijk deel van de kosten van zijn privaatrech telijke interventies uit Brussel kan terugkrijgen. Het maakt echter niet voor de volle honderd procent gebruik van de bestaande mogelijkheden, maar tracht, door niet meer dan 35 per honderd kilo te vergoeden, de beste appels buiten de interventie en in de markt te houden Bij het Produktschap meent men nu dat het Centraal bureau het ge vaar van een „ernstige crisis" mis schien zou kunnen bezweren door volgende maand die overnameprijs te verhogen. Vragen Het Produktschap gaf de minister gisteren ook een duidelijk beeld van de dreigende gevaren die het hui dige vergunningstelsel voor het weg vervoer met Duitsland voor de af zet van groenten en fruit inhoudt. morgen voordeel crème spritsje^ 250 gram van 89 voor 79 nlot duur wel heerlijk LAUSANNE Zuid-Afrika zal niet deelnemen aan de Olympische Spelen in Mexico. Nauwelijks 48 uur nadat het bestuur van het Internatio naal Olympisch Comité zijn 71 leden telegrafisch had verzocht opnieuw over de kwestie Zuid-Afrika te stem men, is de beslissing gevallen. Gister avond waren bij het IOC in Lausan- GRONINGEN Vonken, ontstaan door het langs elkaar wrijven van nylonkousen, zijn waarschijnlijk de oorzaak geweest van een felle bin nenbrand die maandagmiddag heeft gewoed bij drogisterij H. Zweep te Groningen. Tot deze conclusie is de Groningse brandweer gekomen na een minutieus onderzoek van de oor zaak. De 17-jarige Anneke Feenstra uit Hoogkerk is met vrij ernstige brand wonden opgenomen in het acade misch ziekenhuis. Het meisje had een flesje benzine laten vallen. Terwijl zij bezig was de benzine op te dwei len. stond de boel plotseling in lich terlaaie. In de nylonkousen van het meisje moet zich statische elektrici teit hebben verzameld die tc*t ontla ding kwam toen bij het dweilen de benen langs elkaar schuurden. ne reeds 47 telegrammen binnengeko men waarvan 40 zich uitspraken te gen 'deelneming. Het besluit betekent dat twee mo gelijke winnaars van Olympisch goud niet in Mexico zullen starten: de 15-jarige zwemster Karen Muir en de sprinter Paul Nash, die reeds drie maal het wereldrecord op de honderd meter heeft geëvenaard. Frank Braun, de voorzitter van het Zuidafrikaans Olympisch Comité, zei diep teleurgesteld te zijn toen hij op de hoogte was gebracht. „De beslis sing is immoreel en onwettig. On danks de schokkende afwijzing door het IOC zullen wij ons als heer ge dragen. Het heeft geen zin onze te leurstelling en woede uit te schreeu wen. Wij voelen er bovendien niets voor, het Internationaal Olympisch Comité te beledigen", aldus Braun. Avery Brundage, de 80-jarige president van het IOC, noemde het besluit onbevredigend. „Wij moesten in het bestuur in de eerste plaats rekening houden met de eer en de integriteit van het IOC. De mening van onze leden is daarbij uiterst be langrijk. Wij hebben daarom gestreefd naar een oplossing waarbij men ons de minste verwijten kan maken en die tevens aanvaardbaar was voor het voltallige bestuur." „Het is een spijtige zaak dat Zuid- afrikaanse kanshebbers op goud nu van de Spelen worden uitgesloten, maar wij moeten in de eerste plaats rekening houden met de jeugd van de gehele wereld". LONDEN Gisteravond zijn op de veiling van Sotheby zevenenveertig impressionistische werken, waaron der vijfentwintig Picasso's, verkocht voor 813.000 pond. Zij waren het ei gendom van de Amerikaanse jazz-impresario Norman Granz. De man die in zuidwest Frank rijk een oude Constellation van de schroothoop redde om er in Noord-Frankrijk een attractie voor kinderen van te maken, realiseerde zich pas onderweg wat hij was begonnen: het enor me gevaarte moest vele dorpjes passeren en om zonder ongeluk ken de vele enge bochten te ne men, was vaak meer dan normale stuurmanskunst nodig. De meest makkelijke verf heet LAGERHUIS KEERDE ONTWERP GOED Rotterdams burgemeester: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Rotterdams burge meester W. Thomassen heeft gisteren in de Eerste Kamer gepleit voor het ontwerpen van facetplannen voor stedebouw. Hij deed dit bij de be handeling van de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. De heer Thomassen (soc.) zei dat het nodig is zich tijdig te realiseren wat de juiste maat van een stad is. „Nederland kan zich niet permitteren te veel grote steden te hebben." De drie grote steden hebben reeds nu moeilijke bestuursproblemen. De heer Thomassen informeerde naar een nadere uitwerking van de bandstad-gedachte, zoals men die in Twente wil realiseren. LONDEN Het Lagerhuis heeft gisteren in eerste instantie zijn goedkeuring gehecht aan een bitter omstreden wetsontwerp van de regering om rassenonder scheid buiten de wet te plaatsen op grote gebieden van het Brit se leven. Zonder hoofdelijke stemming ging het Lagerhuis akkoord. Een Conser vatieve motie, waarin het ontwerp onpraktisch en nlet-uitvoerbaar wordt genoemd, werd met 313 tegen 209 stemmen verworpen. Het wetsontwerp moet nog een lange (en vermoedelijk moeizame) parlementaire weg afleggen. Het voorstel behelst de rassendiscrimina tie op het gebied van werkgelegen heid, huisvesting, onderwijs en finan ciële zaken (als verzekering en kre dietverlening) uit te bannen. Rassendiscriminatie zal nog geen misdrijf zijn, maar degenen die me nen hiervan het slachtoffer te zijn, kunnen bij speciale rechtbanken schadevergoeding vragen. Die zal dan moeten worden betaald door hen die aan de discriminatie schuldig worden bevonden. BROEDPLAATS Minister Callaghan zei in het La gerhuis onder andere dat men bij de wet vooroordelen niet kan uitroeien. „Maar de wet kan verzekeren, dat vooroordelen niet openlijk tot uit drukking komen in discriminatie, die AMMAN Jordaniërs en Israëliërs hebben elkaar gisteren een uur lang beschoten over de Jordaan. Een Jordaanse militaire woordvoer der zei in Amman dat het incident is uitgelokt door Israëlische troepen die ten noorden van het dal van de Jor daan het vuur hadden geopend op Jordaanse stellingen. De Jordaanse troepen hadden het vuur beantwoord. Aan Jordaanse zijde vielen geen slachtoffers. In een in Tel Aviv uit gegeven communiqué wordt gezegd dat Jordaanse troepen gistermiddag vier keer Israëlisch gebied ten noor den van het dal van Beisan hebben beschoten. Israëlische troepen hadden teruggeschoten. De Israëliërs hadden geen verliezen geleden. Geniet nü van de lente! De handige UIT-IN-EIGEN-LAND map met tips en autokaarten biedt U korting bij ruim 200 hotels, restaurants en zomerhuisjes! Trek er op uit en maak zelf uw keuze Inlichtingen en mappen bij de VVV's en ANWB. V TJET is een vreemde gewaarwor- ding, te lezen dat in het rijke Amerika meer dan tien miljoen mensen zo arm zijn, dat zij honger moeten lijden. En dat, terwijl het land geen raad weet met zijn voed- seloverschotten. Dit is geen nieuw verschijnsel. On geveer vier jaar geleden heeft pre sident Johnson deze vorm van ar moede de oorlog verklaard. De strijd in Vietnam en de houding van de afzonderlijke staten hebben dit echter onmogelijk gemaakt. De armoede treft zowel zwarten als blanken. Zij zijn in veel geval len slachtoffer van een systeem, dat grote mogelijkheden biedt aan zeer velen, maar zich weinig aantrekt van degenen die niet mee kunnen. Het probleem, dat vooral in het zuiden bestond, zal ook het noorden niet ongemoeid laten, als niet snel stappen worden genomen om aan sociale wantoestanden een eind te maken. Er moet een begin mee worden ge maakt. En de wil, de strijd in Viet nam te beëindigen, moet sterker gaan leven door het besef, dat dit conflict de voornaamste oorzaak is van de toenemende moeilijkheden in Amerika zelf. Tijdwinst TV/TET het beëindigen van de oor log in Vietnam vlot het niet erg, ondanks de toenadering tussen Washington en Hanoi als gevolg van het vredesinitiatief van president Johnson. Een gesprek over inleidende be sprekingen is niet eens van de grond gekomen. Er zijn hier en daar con tacten op ambassadeursniveau, maar die zijn blijkbaar slechts be doeld om vast te stellen, dat nog niets is veranderd. Dit kan niet de bedoeling van John son zijn geweest. Er staat voor Ame rika meer op het spel dan zijn pres tige alleen. De oorzaak van de ver traging moet in Hanoi worden ge zocht, welk excuus men daar ook gebruikt. Noord-Vietnam wil tijd winnen en daarmee de strijd en de onderhan delingen. In dit nummer wordt hier aan uitvoerig aandacht besteed. De hand van Peking is nog duidelijk merkbaar. Kleur bekennen "jVJOSKOU maakte het de nieuwe partijleiders in Praag niet ge makkelijk. Het heeft zich blijkbaar nog niet neergelegd bij de gewijzig de omstandigheden en tracht het nieuwe bewind kleur te laten be kennen. Het is daar ten dele al in geslaagd, nu partijleider Dubcek de Russi. sche ambassadeur te Praag te ver staan heeft gegeven, dat hij geen contacten meer mag onderhouden met de afgezette partijleider en pre sident Novotny. Deze conflictsituatie kan belangrijke gevolgen hebben. De houding van Moskou kan een streep halen door de pogingen van Dubcek, de naar liberalisatie strevende krachten in de hand te houden. We hebben er al eerder op gewe zen, dat met het uitschakelen van Novotny en zijn medewerkers geen eind werd gemaakt aan de grote in vloed, die zij nog in Tsjechoslowa- kije hebben. De Russen weten dit ook. Zij willen deze invloed gebruiken om Dubcek te dwingen zijn gematigde koers te laten varen om hem u ïrvolgens aan de kaak te kunnen stellen. tot een broedplaats van wrok en bit terheid kan worden". De kwestie van het naast elkaar leven van verschillende bevol kingsgroepen in Engeland is verscherpt door de immigratie van bewoners van Gemenebestlanden in Azië, Afrika en het Caribische ge bied. Het aantal niet-blanken in En geland wordt geschat op een miljoen. Het vooraanstaande Conservatieve Lagerhuislid Enoch Powell sprak zich zaterdag in Birmingham uit voor stopzetting van de toelating van ge kleurde landverhuizers. SYMPATHIE Deze rede kostte hem weliswaar zijn zetel in het „schaduwkabinet" van de Conservatieven, maar hij oogstte ook Veel lof. De postkamer van het Lagerhuis meldde dat in geen vijftien jaar een lid van het Huis zoveel post heeft ontvangen als Powell de laatste dagen. „Powell's a jolly good fellow" zon- gen ook gisteren ongeveer vijftien- honderd demonstranten voor het La- gerhuis, die in een petitie uitspraken j sympathiek te staan tegenover de op vattingen van Powell over de immi gratie. De meeste betogers waren ha venarbeiders. Aartsbisschop dr. Michael Ramsey van Canterbury mengde zich gisteren ook in het conflict door aan te drin gen op steun aan het wetsvoorstel van de regering. „Christendom ver biedt dat ras een onderdeel wordt van de strijd tussen de politieke par tijen," merkte de aartsbisschop op. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: l^betaalt: O per kwartaal O per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Slerknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam --- -- plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1