aafttóek» aafttöeten aardden Blanken in Amerika helpen negergetto's verfraaien IN CONSERVATIEVE NA REDE POWELL DEINING Inhaalmanoeuvre kost passagier het leven Talrijke demonstraties tegen Grieks regime op verjaardag staatsgreep Kolonel uit Noord-Vietnam overgelopen Explosie in patatkraam Heidebrand tussen Ede en Wolfheze Zweefvlieger neergestort Gewond meisje wil geen namen noemen In Canada nieuw kabinet gevormd Voetganger steekt automobilist dood Russen lanceren weer kunstmaan APRIL 5 MAANDAG 22 APRIL 1968 •dkoq trel p VI taani Vr de in tn srvoi Wat een. zomer in april! Hon derdduizenden trokken dan ook naar buiten. De vijf meisjes op de foto probeerden zelfs in Zandpoort het zeewater al, maar het water is echt nog te koud. Hek van de dam XJET dagelijks bestuur van het In- I ternationaal Olympisch Comité koos de weg van de minste weerstand i toen het besloot, opnieuw te laten stemmen over deelneming van Zuid- Afrika aan de Spelen in Mexico. Over dit voorstel moet nog definitief worden gestemd. Onder de druk van Afrikaanse en communistische landen aal de beslissing nu echter wel in het nadeel van Zuid-Afrika uitvallen. Formeel voldoet dit land aan de voor- j waarden voor deelneming aan de Spelen. Vandaar dat het IOC aanvan kelijk geen bezwaar maakte. Het ging zich pas bedenken toen vele landen dreigden zich terug te zullen trekken. Het laten meedoen van Zuid-Afrika zou geen instemming met het daar gevoerde apartheidsbeleid hebben be tekend. Evenmin als deelneming van andere landen zou neerkomen op in stemming met daar gevoerde binnen landse politiek. Wordt Zuid-Afrika alsnog afgewezen, dan blijft ook de kans onbenut om de ontwikkelingen in dat land ten gunste van de niet-blanken te beïnvloeden. Eer zal het tegendeel het geval zijn. Bovendien is dan het hek van de Olympische dam. Ontsporing TJET rassenprobleem heeft ook En geland in grote moeilijkheden ge bracht. Zelfs de Conservatieve (op positie) partij is over dit vraagstuk zo verdeeld, dat een „kabinetscrisis" niet kon uitblijven. Het is het „enfant terrible" van de partij, Enoch Powell, geweest, die de kat de bel heeft aangebonden en ge protesteerd heeft tegen een beleid, dat naar zijn mening kan leiden naar een situatie waarin Engeland wordt overheerst door niet-blanken. Zijn uitval kwam 'enkele dagen voor dat het Brise Lagerhuis maatregelen zal bespreken om een eind te maken aan rassendiscriminatie. De Britse re gering wil voorkomen, dat een toe stand ontstaat als in Amerika. Powell is nu uit het schaduwkabinet van de Conservatieve partij gezet. De partij zelf is verdeeld in haar houding ten opzichte van de regeringsmaat regelen. Een ontsporing als die van Powell kan zij zich echter niet ver oorloven. Het koloniale verleden speelt Enge land thans parten. Het kan zich niet onttrekken aan aangegane verplich tingen. Hoe moeilijk het ook zal zijn die na te komen. SAIGON Een Noordvietnaniese kolonel, de hoogste overloper die ooit gevangen werd genomen, heeft zich in Zuid-Vietnam overgegeven met plannen voor een tweede golf van aanvallen op Saigon. Daarbij zouden meer dan 10.000 man worden ingezet. Hij was politiek commissaris van de Negende Vietcong-divisie, die ten noordwesten van Saigon is ge legerd en bij de aanval gebruikt zou worden. De aanval zou vandaag zijn begonnen, maar werd al uitgesteld voordat de kolonel gevangen werd genomen. De troepen die bij vorige aanval len werden gebruikt, hebben nieuwe wapens ontvangen. Noordvietnamese infiltranten hebben de opengevallen plaatsen van de duizenden gesneu velden ingenomen. De kolonel wordt nog steeds on- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Evenals in zeven andere steden in ons land is zaterdagmiddag in Den Haag gedemonstreerd tegen het huidige Griekse bewind ter gelegenheid van het feit dat een jaar geleden de junta met een staatsgreep de macht in handen kreeg. De demonstra tie was opgezet door het Comité Eleftheria, waaraan on geveer tweehonderd socialis tische en communistische jon geren deelnamen. Ook in Denemarken, Duitsland, En geland, Frankrijk en Italië hebben dit weekeinde duizenden hun afkeu ring door middel van demonstraties te kennen gegeven over de politieke toestand in Griekenland als solidari teitsbetuiging met het .onderdrukte Griekse volk en in het bijzonder met de talloze Griekse politieke gevange nen die het slachtoffer van deze re gering zijn geworden. Protestbrieven De demonstratie in Den Haag ver liep rustig. De jeugd en ook enkele ouderen boden op het ministerie van buitenlandse zaken een brief aan, waarin het Comité Eleftheria zijn diepe verontwaardiging uitsprak over het feit dat de Nederlandse re gering het Griekse militaire bewind heeft erkend en geen enkele concrete poging in het werk heeft gesteld om de democratische orde in Grieken land te herstellen. Voorts werd in de brief van dit comité, dat zioh overigens heeft aan gesloten bij het Comité Vrij Grieken land, geëist dat de regering stappen onderneemt tegen de Griekse rege ring. Er was veel politie op de been om de demonstranten veilig door de binnenstad te leiden. Twee agenten te paard gingen voorop. In de stoet werden tientallen sandwichborden meegevoerd. Daarop stonden onder meer de leuzen: „Griekenland, tijden van voor 40 tot 45 komen/zijn terug", „Grieks Fascisme" en „Griekenland moet democratisch". Na het bezoek aan het ministerie van buitenlandse zaken trok de stoet via het Binnenhof, de Kneuterdijk en de Parkstraat naar de Griekse am bassade in de Alexanderstraat. Daar aangekomen werden kreten geuit als „Patakos moordenaar" en „Grieken land fascistenland". Enkele leden van het Comité Elef theria boden wederom een brief aan die door een luikje van de Griekse ambassade (nog steeds onder perma nente bewaking van de politie) in ontvangst werd genomen. In de pro testbrief laakte het Comité de han delwijze van de Griekse regering die in strijd is met de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens, die ook in 1948 door Griekenland was ondertekend. Ook werd geëist dat het militaire bewind het Verdrag van Rome moet nakomen. Daarnaast wer den de eisen van de ex-rni- nister-president Papandreou on dersteund, die pleit voor een nieuwe grondwet. In Athene zelf ging de verjaardag betrekkelijk onopgemerkt voorbij, doordat de regering alle bijeen komsten en demonstraties ter gele genheid van de viering een week heeft uitgesteld in verband met het feit dat de verjaardag samenvalt met het orthodoxe Paasfeest. De stad was nagenoeg verlaten. Duizenden inwo ners waren naar het platteland ge trokken om de feestdagen bij de fa milieleden door te brengen. Minister-president Papadopoulos bezocht met andere leden van de re gering in de buurt van de hoofdstad een pantsereenheid, die bij de staatsgreep van 21 april vorig jaar een beslissende rol heeft gespeeld. Soldaten begroetten de bewindslieden met de uitroep „Lang leve de revolu tie". Melina Mercoeri In Londen verzamelden zich meer dan 5000 betogers, onder wie de van haar Griekse nationaliteit vervallen verklaarde actrice Melina Mercouri op het Trafalgar Square om te pro testeren tegen de „dictatuur in Grie kenland". Melina Mercouri zei dat het afgelopen jaar bestaan had uit 365 dagen van duisternis, angst en kwellingen. Daarna zong zij drie lie deren van de Griekse componist The- odorakis. De betogers boden op de Griekse ambassade een resolutie aan, waarin het Griekse regime werd ver oordeeld. De demonstratie verliep or delijk. Andreas Pajmndreou Tijdens demonstraties in de West- duitse steden Frankfort en Hannover sprak Andreas Papandreou. Hij was van mening dat wanneer de weste lijke landen het Griekse militaire be wind politiek en economisch zouden isoleren er in het land binnen drie maanden democratische verhoudin gen zouden heersen. Veel gastarbei ders namen aan de betogingen deel. Er waren geen incidenten van bete kenis. Ook in Bremen, Hamburg, Stuttgart en Neurenberg kwam het tot een betoging tegen de Griekse junta. In Stockholm namen honderden personen, onder wie de minister van technisch onderwijs, Moberg, deel aan een demonstratie. In de nacht van zaterdag op zon dag gooiden 40 tot 50 jongelui in We nen de ruiten in bij de Griekse am bassade. Proef 'ns.MMM LONDEN Enoch Powell, een rechtse leider van de Britse conser vatieve partij, is gisteravond uit het zogenoemde schaduwkabinet gezet omdat hij de stopzetting van de im migratie van kleurlingen had geëist. Powell werd eveneens geschrapt als conservatief woordvoerder voor de fensiesaken in het Lagerhuis. De opor?:; r'eider Edward Heath zei dat Pov/e1' zich schuldig had ge maakt aan het uitspreken van een racist.:: rece. d'-> ern rn erirg van de rassingspanningen in Grcot-Bri'annic mog lijk Her'.h benoemde Reginald Maud lin?. adjunct-leider van de fr:ew- tieven. tot opvolger van Powell als minister van defensie in het Conser vatieve schaduwkabinet. Engeland gek"" In de bewuste toespraak had Po well geregd dat „Engeland gek mo t zijn, letterlijk rek, cm jaarlijks de komst van 50.000 familieleden van Nu al! HOUTEN Voor de ogen van 1.500 bezoekers ontplofte gistermid dag om half drie in het zwembad de Trip te Houten de benzinetank van een rijdende patatkraam. De 15-jari- ge Johan van Wijngaarden trachtte een oven opnieuw aan te steken toen deze was uitgegaan. Met zijn 12-jari- ge assistentje P. Roskam wist hij zich ternauwernood uit de oplaaiende vlammenzee te redden. Hij is met een versev ceid gezicht naar bet oog- lijdersgasthuis te Utrecht overge bracht. De niet verzekerde autokraam is geheel uitgebrand. De brandweer van Houten kon nog enkele butaanlles .-.n uit de vuur- gioed redden. De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt omdat twee minderjarigen er met dë auto op uit waren gestuurd. De chauffeur van de wagen had zich gisterochtend ziek gemeld. EDE Een felle brand heeft za terdagavond tussen Wolfheze en Ede ongeveer 20 ha. bos, heide en struik gewas in de as gelegd. Waarschijnlijk door vonken van een vastgelopen rem of as van een passerende trein raakte omstreeks half elf de spoor wegberm ter hoogte van Wolfheze in brand, waarna het vuur doorvrat tot het acht kilometer verder gelegen Ede. Brandweerlieden uit Ede. Benne- kom en Renkum bestreden de vlam men die omstreeks drie uur 's nachts gedoofd waren. Gistermorgen moesten echter weer wagens uit Bennekom en Renkum uitrukken voor een verdere nablus sing. „Linkse politiek tekent zich af ALMELO De Radicalen en de PSP streven beide naar een linkse concentratie. Dit hebben de Kamerle den Aarden (Radicalen en Wiebenga (pac. soc.) zaterdag in Almelo gezegd. De heer Aarden zag een zekere ge lijkgezindheid bij PvdA, PSP en D'66 wanneer belangrijke vraagstukken als de werkgelegenheid aan de orde zijn. De heer Wiebenga meende dat een gesprek om tot samenwerking te ko men, ernstig wordt belemmerd als aan het districtenstelsel wordt vast gehouden. I kleurlingen toe te staan. Dit is alsof een natie druk bezig is zijn eigen brandstapel in gereedheid te brengen. Het Lagerhuislid deed ook een aan val op een wetsontwerp waarbij spe ciale hoven mogelijk worden die beschuldigingen van discriminatie te gen gekleurden zouden moeten be handelen. Hij stelde voor premies uit te reiken om gekleurde immigranten i aan te moedigen naar hun land van herkomst terug te keren. Het bes'uit Powell aan de kant te zetten zal vermoedelijk een grote deining in de Conservatieve partij veroorzaken, vlak voor een groot parlementair debat begint over een omstreden wetsontwerp over de ras- senbetrekkmgen. Barnard gaat over zes weken opnieuw liart transplanteren LONDON ONTARIO De Zuid- af rikaanse professor Chris Barnard heeft zaterdag in London in Ontario gezegd over ongeveer zes weken in Zuid-Afrika opnieuw een hart transplantatie te zullen verrichten. De befaamde Zuidafrikaanse chirurg, die met succes een harttransplantatie op de tandarts Blaiberg verrichtte, zei na vijf van dergelijke operaties „de hele kwestie opnieuw te zullen bezien". LEEUWARDEN De 36-jarige ingenieur C. van def Schenk uit Noordbergum is gisteren bij het zweefvliegen op de Leeuwarder vlieg basis met zijn toestel neergestort en om het leven gekomen. Tijdens het optrekken door de lier- installatie ging er iets mis. Het toestel viel als een baksteen van dertig me ter hoogte. Het slachtoffer had een ruime ervaring in het zweefvliegen. Ongelukken op de weg AMSTERDAM Zaterdagavond is op de weg tussen Weesp en Diemen de 30-jarige G. B. Manuputti uit Apeldoorn bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hij was passagier van een personenauto bestuurd door D.R.E. eveneens uit Apeldoorn. E. probeerde twee wagens in te halen, ontdekte te laat een tegenligger, raakte de macht over het stuur kwijt en reed tegen een boom. Hijzelf kreeg een zware hersenschudding. Beiden werden naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht, waar de heer Manuputti in de loop van de avond is overleden. OISTERWIJK Een teem-trein (snelle goederentrein) is zaterdag avond op een met knipperlichten be veiligde overweg tussen Oisterwijk en Boxtel in botsing gekomen met een tractor, bestuurd door de 21-jari- ge J. van der Zande. Deze werd ernstig gewond en is later bezweken aan de verwondingen. GIETEN Zaterdagmiddag vond op een kruising te Gieten een botsing plaats tussen twee personenauto's. Eén van de inzittenden, de 62-jarige Proef 'ns... MMM... Nu al! dervraagd. Men moet nl. ook reke ning houden met misleiding. VN-secretaris-generaal Oe Thant is na in Parijs te hebben over nacht doorgevlogen naar Teheran, zonder dat hij besprekingen voerde met Franse of Noordvietnamese di plomaten. Het is (uiteraard) niet bekend, of hij telefonische contac ten heeft gehad. In Teheran zou Thant vandaag een internationale conferentie over de rechten van de mens openen. Mor gen keert hij naar New York terug. De zaal was tot de laa'cste plaats bezet. Jongste toeschouwster vier, oudste 85 jaar. Zij beiden en alles wat er tussen was hebben opgewekt Eleonore, die jarig was. toegezon gen. Dat gebeurde na zes spannende bedrijven, waarin de adem ingehou den werd, de scha'ierlach luidt klonk en de boosheid gestraft werd. Om duidelijker te worden, we wa ren bij de première van het Poppen theater Guido van Deth met de „thriller" De Kattenkinderpakker Het ka'ctenkind was de jarige Ele onore, die een hechte kame raadschap onderhield met poedel Nep, officieel Neptunus. Griezel Robietros was de katten kinderpakker, die tenslotte in een fles gevangen werd. Hè, hè. Guido en Félice van Deth vervulden via de poppen de wonderlijke sprookjesrol len en produceerden samen negen stemmen, wa'i je weten moet om het te geloven. De vaart van het verhaal liet weinig tijd tot overpeinzen, maar toch heb ik zitten denken, hoe hy permodern decors en regie waren, terwijl de roman'iische sfeer behou den bleef. En hoe de tekst zich aan paste bij het kind van nu dat de televisie-opvoeding ondergaat. Zo nu en dan een „grote-mensen"-mopje, Thriller waar een cabaratier gelukkig mee zou zijn. Guido's sprookjes, spel en poppen geven In zo'n voorstelling een fami liefeest, waar kinderen, ouders en grootouders onbekommerd genieten. Naderhand zaten we nog even bij elkaar in de tuin. achter het machti ge huis in de Nassau Dillep- burgstraat 8. Félice opkijkend naar de hoge ramen, even huisvrouwelijk vertellend, dat ze wilde een hulp te kunnen vinden. Doet nu alles zelf. Hoe, dat begrijp ik niet. want alles blonk als een spiegel. Verder over hun poppentheater. Ieder weekend de voorstellingen thuis, verder dag na dag ergens in het land. De hele maand juli in Rot terdam werken in Jeugdland, waar ze honderden kinderen de kunst van het poppenmaken leren. Guido zit er bij, stralend omdat hij voelt hoe er genoten is. „Kinde ren reageren zo heerlijk", zegt hij, maar daar doet hij de ouderen wat onrecht mee, want die reageren ook spontaan. Als we weg gaan blijven ze achter. Maar niet alleen. Het huis is bevolkt met honderden poppen, die leven. Die sprookjes fluisteren 2n nieuwe poppen vragen, want de fantasie schept telkens weer een fi guur. Die ontstaat dan. Uit de vor mende handen van Guido en vlugge vingers van Félice. De poppen krijgen een karakter, een stem. En gaan op avontuur. Dat gebeurt er allemaal in die stille deftige straat van ons Haagse N assau kwartier. mevrouw F. R. Postmus-Zijlstra. overleed ter plaatse. Beide bestuur ders en twee lifters moesten naar het academische ziekenhuis te Groningen worden vervoerd. TILBURG Gistermorgen is op de Ringbaan-oost te Tilburg de 6-ja- rige Adje van Lieshout uit die ge meente op slag gedood toen hij van de duozitting van de bromfiets van zijn moeder werd geslingerd na een lichte botsing met een bus bij een poging de weg over te steken. De jongen kwam met het hoofd onder één der achterwielen van de bus. AVEREEST Zaterdagmiddag is op de provinciale weg Hooge- veenOmmen een personenauto in de sloot langs de weg terechtgeko men. Het 6-jarige meisje Jacqueline Meuleman uit Veldhoven werd hier bij gedood. Zij raakte bekneld tussen wal en auto. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurster, bij het uit wijken van een inhalende tegenlig ger, in de berm terechtkwam en de macht over het stuur verloor. MILL Zaterdag is de 3-jarige C. M. van Hout uit Mill door een auto aangereden en gedood. Het kind liep plotseling de rijweg op. HARDERWIJK In Harderwijk is gisteravond de 73-jarige J. Tuinstra uit deze plaats om het leven gekomen. Hij stak zonder op het ver keer te letten met zijn rijwiel de weg over en werd aangereden door een auto. Hij overleed later in het Pius ziekenhuis. ECHT Bij een botsing tussen twee auto's verongelukte de 20-jarige bromfietser J. van Heerl. Van de in zittenden van de auto's werden er drie zwaar gewond. Vannacht is een uit Maastricht ge stolen auto bij Echt over de kop ge- slagen. Twee jongens maakten zich na het ongeluk uit de voeten en lieten in de auto een achttienjarige verpleegster gewond achter. Zij weigert de namen van de jongens te noemen. Corrie Luns, dochter van de minister, is zaterdagmiddag naar de Verenigde Staten vertrokken. Ze zal in Norfolk (Virginia) vier dagen achtereen koningin van het azalea-festival zijn. Op de foto geeft de minister nog en kele vaderlijke adviezen voor de reis. OTTAWA In Canada is zaterdag een nieuw kabinet gevormd, dat on der leiding staat van Pierre Elliott Trudeau. voorzitter van de liberal» partij. Het vertoont weinig verschil Vnet de vorige regering van de afgetreden premier Pearson. Mitchil Sharp heeft het ministerie van financiën verwis seld voor dat van buitenlandse zaken. Zijn plaats is ingenomen door Ed ward Benson. Paul Martin, die tot dusver buitenlandse zaken had, is nu minister zonder portefeuille. PARIJS Bij een twistgesprek dat zaterdag tussen een automobilist en een voetganger op de Boulevard Saint GerTnain in Parijs plaatsvond trok de laatste een mes, dat hij tot ontzetting van de omstanders de au tomobilist in het hart stak. Deze overleed ter plaatse. De voetganger, een 23-jarige man, vluchtte met het mes in de hand weg maar werd al gauw door voorbijgangers over meesterd. Een van hen liep daarbij een ernstige steekwond op. MOSKOU Rusland heeft zater dag een nieuwe kunstmaan, de Kosmos 216 gelanceerd. De Kosmos-satellieten 212 en 213 zijn, nadat het programma was afgewerkt, vrijdag en zaterdag naar de aarde teruggekeerd, zo meldde het Russische persbureau Tass. De twee satellieten waren op 15 april in de ruimte aan elkaar gekoppeld en daarna weer gescheiden. Proef 'ns... MMM... Nu al! NEW YORK Enkele duizenden inwoners van de blanke voorsteden van New York hebben het afgelopen weekeinde een voorbeeld willen geven van harmonische samenleving tussen negers en blanken. Met auto's en op vrachtwagens trokken zij naar de negerwijken om de bewoners te helpen bij het reinigen en verfraaien van hun sloppen. Zaterdag gingen zij aan de slag, voornamelijk in het oosten van Manhattan en het zuiden van Bronx om huizen te w itten en kelders en kelderwoningen te zuiveren van ratten. Men wil deze hulp nog in vijftig straten blokken voort zetten. De bewoners van de sloppen waren van de plannen van de blanken van te voren niet op de hoogte gebracht en toonden zich dan ook zeer verbaasd* Desondanks ontwikkelde zich snel een goede harmonische samenwerkinf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5