WEEKAGENDA Feestavond S.L.F. GRAAF VAN HORNE TEN ONRECHTE ALS MARTELAAR BESCHOUWD Werk van Jos Mertens in Leidse Waag Rijnsburg Julianaschool werd eerst in toernooi Ds. Bouter naar Hilversum Pater Geurts rekent af met mythevorming Secretariaat afd. Leiden V.V.D. Ook beker voor Katwijkse lts en Leidse uts F. HEIJNEN Kunstagenda Den Haag Kerkeveiliipj te Hillegom Burgerlijke stand NIEUWE LEIDSE COURANT 4 ZATERDAG 20 APRIL 1968 Terechtstelling propagandistisch uitgebuit LEIDEN Geniet de graaf van Home Philips de Mcntmoren- cy), die op 5 juni 1568 op de Groote Markt van Brussel in opdracht van koning Philips II van Spanje met Lamoraal van Egmont werd onthoofd, terecht nationale faam? ,J)e graaf van Horne geniet nationale faam, maar ten onrechte is hij enkele eeuwen in Neder land voorgesteld als een van de grote mannen achter de vrijheids strijd van het volk in de Nederlanden". Pater dr. P. A. M. Geurts ofm oud-rector van het Leidse Bonavervtura-lyceum, die in zijn proefschrift „Nederlandse opstand in de pamfletten" Nijmegen 1956) al afrekende met veel mythevorming in de geschiedenis- beschrijving van de tachtigjarige oorlog, heeft dez^r dagen ter herdenking van de vierhonderdste sterfdag van de graaf van Horne een publikatie het licht doen zien, waarin hij kritisch, maar populair-wetenschappelijk, de plaats van de graaf van Horne in de tachtigjarige oorlog aftekent. „Als Horne (genaamd naar de Noordlimburgse plaats en niet naar Hoorn, want die Noordhollandse plaats heeft hij nooit gezien) natio nale betekenis heeft, dan is dat vrij wel alleen geweest, doordat zijn dood propagandistisch voortreffelijk is uitgebuit door Willem van Oran je, die hem evenals Lamoraal van Egmont aan het volk presenteerde als martelaar". Wie was Horne dan wel? In de prachtig verzorgde uitgave (Euro pese Bibliotheek, Zaltbommel, in op dracht van het herdenkingscomité in Weert) beschrijft pater Geurts de graaf van Horne Montmorency, die geen woord Nederlands sprak, als een typische representant van de Bourgondische berooide adel. Deze man hij ondertekende nim mer het smeekschrift der edelen en hij legde na de Beeldenstorm zelfs weer de eed van trouw af aan de Spaanse koning kwam voorname lijk in verzet tegen het streven van Philips II het Nederlands bestuur wereldlijk en kerkelijk volkomen ondergeschikt te maken aan de cen trale Spaanse heerschappij. LEIDEN Ds. H. Bouter, predi kant van de Hervormde wijkge- meente Boshuizerwijk (Zuid-West), heeft het beroep van de Hervormde Gemeente te Hilversum, dat in de vacature van (de naar een kleinere Gemeente in Friesland vertrokken) ds. Wassenaar op hem was uitge bracht, aangenomen. Ds. Bouter gaat in Hilversum in een gedeeltelijk nieuwe wijk wer ken, waarvan de Maranathakerk, die enige jaren geleden in gebruik werd (enomen, het centrum is. Bij deze erk is een uitgebreid wijkcentrum, Iets wat ds. Bouter in Zuid-West heeft moeten ontberen. Dank zij de samenwerking tussen Hervormden en Gereformeerden, waarin ds. Bou ter een groot aandeel heeft gehad, beschikt de wijkgemeente Boshui zerwijk wel over een kerk (Bevrij dingskerk), maar het wijkgebouw is nog steeds het Boshuis achter de Hoflaan, dat ds. Bouter enkele jaren na zijn komst in Leiden in gebruik mocht nemen. In Hilversum staat al een woning voor het gezin Bouter gereed, zodat het is te verwachten, dat ds. Bouter zijn nieuwe taak bij het begin van het seizoen 1968-1969 zal aanvatten. Dit jaar is het tien jaar geleden dat ds. Bouter naar Leiden kwam. Uit het kleine Stavenisse (Tholen) naar de stad, die in deze jaren een grote stad werd. De groei van Zuid- West was hij zijn komst nog matig, maar hij zag er in de loop der jaren duizenden woningen bij komen, wat uit 't oogpunt van pastorale bearbei ding nogal problemen met zich bracht. Ds. Bouter heeft zich daar door niet laten ontmoedigen. Hij bleef opgewekt, zij het uiteraard niet zonder zorgen, zijn werk doen, waarbij hij zijn aandacht niet be perkte fot de eigen wijkgemeente. Zouel met de Geref. Kerk in deze wijk als met de Rooms-Kath. paro chie ontstonden positieve contacten, die wederzijds het zicht op de ande re Kerk verbreedden en verdiepten. In dit verband mogen zeker de ge meenschappelijke Herv. Geref. kerk diensten worden genoemd, een re gelmatige ontmoeting tussen beide kerken die in Leiden nog enig is, en de periodieke wijkbrief van de Leidse kerkraden. Ook kwam het in terkerkelijke kringwerk op gang, ter wijl de laatste tijd met de Rooms-Katholieken werd gesproken over vragen rond het „gemengde hu welijk". Ds. Bouter is ook scriba (secreta ris) van de centrale kerkeraad. Zijn verzet richtte zich daarom te gen de vertegenwoordigers van de Spaanse koning in Brussel, in het bijzonder tegen Granvelle. Behalve door grieven tegen de dwingende macht van de Spaanse legisten Gran velle, Viglius en Berlaymont, die zich niets aantrokken van de hoge adel in de Nederlanden, werd Horne ook geleid door sterke rancunes. Zo wel tegen Granvelle hij had het gewaagd zijn hoogadellijke zuster het hof te maken als tegen de koning. Lezen noch schrijven Vrijwel in al zijn brieven kan men Horne terecht horen klagen, dat de koning hem niet betaalde voor be wezen diensten. Achter al het han delen van Horne moet men behalve rancune vanwege de slinkende macht ook de inmmer acute geldnood zien, aldus pater Geurts. De edelen van die dagen konden wel het een en ander aan. Door uitbundige feesten en drinkgelagen was er van de be zittingen bij zijn dood hoegenaamd niets meer over De propaganda van die dagen heeft de graaf van Horne ten on rechte „geannexeerd" als een figuur van de Reformatie. „Horne stierf", zo schrijft pater Geurts, „als katho liek door een katholiek priester In de finale van het school- voetbaltoernooi ging het pro fessioneel ioe. Hier een duel tussen de spelers van de Rijns- burgse Koningin Julianaschool en de Willem de Zwijger- school. Foto N. van der Horst werd hij op de dood voorbereid, hoe wel lang het tegendeel is beweerd". De onjuiste mythevorming over de godsdienstige gezindheid van Horne is waarschijnlijk terug te voeren op zijn eerlijke poging om tegen de zin van het Spaanse gezag een religie vrede in Doornik te bewerken. In deze plaats was hij enige tijd stad houder nadat zijn broer in Spanje was gewurgd. pHet vreedzaam samenleven van de religies in Doornik" is door de Nederlandse historici zeer lang uit propagandistische overwegingen ge bracht als een bevoordeling van de Reformatie. Dat is volkomen onjuist, want Horne, die lezen noch schrij ven kon, was er de man niet naar om zich te verdiepen in theologische vraagstukken. Evenmin als hij zich bezig hield met ErasmiLs, die ver draagzaamheid predikte. Zijn ijveren voor religievrede was vrijwel uitslui tend het gevolg van tactische over wegingen", aldus pater Geurts. Willem van Oranje Tactisch was Horne niet op het beslissende moment. Hij liet zich LEIDEN Nadat de werkzaam heden van de secretaris van de afde ling Leiden van de Volykspartij voor Vrijheid en Democratie, een vijftal jaren zijn verricht door de heer J. A. van Krieken, is het secretariaat thans overgedragen aan drs. C. W. van Seventer, Troelstraweg 25, Voor- zittet blijft de heer Dr. J. P. Duy- verman. Het ledenbestand van de afdeling Leiden bedraagt nu 274. De WD-Leiden heeft voor de ko mende maanden verschillende acti viteiten op het programma staan. Zo zal zij zich verdiepen in de bete kenis en de gevolgen van het voor stel inzake de belasting op de toege voegde waarde. (BTW). Tevens zal zij een discussie op gang brengen over de wijze waarop het contact tussen kiezer en gekozene kan wor den verbeterd. verleiden naar Brussel te gaan met Egmont hij dacht niets te vrezen te hebben, omdat hij immers weer de eed van trouw gezworen had en wel tegen de waarschuwingen van Willem van Oranje in, die ze kerheidshalve de wijk nam naar Duitsland. Na een proces voor de Raad van Beroerten werd de graaf ten slotte veroordeeld. Op 5 juni 1568 viel zijn hoofd en na een uitvaart in de St. Gudule werd zijn lichaam, met het hoofd, dat enige tijd op een piek te kijk had gestaan, begraven in de Sint Martinuskerk van zijn residen tie Weert. De mythevorming, handig gesti muleerd door Willem van Oranje nam een begin. Die mythevorming is overigens niet zonder betekenis ge weest. Door zijn dood niet door zijn leven werd hij een nationale figuur, de martelaar, die het volks verzet nodig had." GRAAF VAN HORNE rancuneus LEIDEN Tot 11 mei is de Leidse Waag volgehangen met een groot aantal schilderijen, tekeningen en aquarellen van de in apgustus 1964 te Leiden overleden schilder Jos Mertens. Deze, door de schilder Willem Breddels ingerichte expositie geeft een merkwaardig beeld van de in breder kring te weinig bekende kunstenaar. Merkwaardig, niet alleen omdat de veelzijdigheid van de schilder Mertens wordt getoond, interes sant ook omdat een goed beeld wordt gegeven van een artistieke ont wikkeling langs soms schokkende lijnen enerzijds, van geleidelijkheid anderzijds. Van zuiver figuratief-picturaal tot absoluut abstract, van een somber getint expressionisme, later opbloei end tot uitbundige kleurencomposi- ties, kwam Mertens in de laatste ja ren van zijn leven tot het volstrekt non-figuratieve, waarin de kleuren- explosies van de daarvóór bezonken tot 'n doffer gamma. Al met al een ontwikkelingsgang van twintig ja ren. Naar ons gevoelen is de grootste waarde van Mertens' werk gelegen in de compositie van de kleur. We liswaar zijn in de meeste van zijn schilderijen bepaalde objecten te herkennen, doch hij maakte deze al tijd ondergeschikt aan de kleur. Mertens rangschikte, deformeerde, stileerde en abstraheerde zijn ta bleaus, juist in zijn na-figuratieve periode, tot baaierds van tinten, die hij samenvoegde tot aantrekkelijke composities. Zij, die Mertens hebben gekend, noemen hem een sterk geëmotio neerd mens, die veel bereiken wilde, doch het einddoel schijnbaar verder van zich zag verwijderen en uitein delijk zich zag ontglippen. In zware toets en sombere kleuren schilderde hij zijn landschappen ge durende de oorlogsjaren en nog daarna. Stel daar tegenover de teke ningen uit de dertiger jaren, vlot en soms luchtig met een enkele kleur- toets, als tegenstelling met b.v. „Ge zicht op Notre Dame" uit 1945. waarop de kathedraal als een don- ker-dreigende kolos het vlak be heerst. Hoewel de menselijke figuur hem aantrok zijn de naakten (op een enkele uitzondering na: een welig rugnaakt) nooit „schoon in de anato mische betekenis. Dan komt tegen de vijftiger jaren een vorm van stilering van objecten, in het begin nog wat somber van kleur, later uitbundiger, fel en lich tend. Soms in enkele hoofdkleuren, dan weer gebruikte hij het ganse scala. Men vergelijke bijv. „Stilleven met vis" (nr. 55), een illustratieve prent, met een compositie in geel en LEIDEN Het paasvoetbaltoernooi van de scholen is gistermiddag op de velden van UVS in de Kikkerpolder afgesloten met de streek- finales. Na dagen van inspanning dan eindelijk weer rust voor de spelers, de scheidsrechters, de leraren en de organisatoren kunnen terugzien op een geslaagde week. Het fraaie lenteweer haalde ook veel ouders er toe over de prestaties van hun zonen gade te slaan. Vooral aan de Boshuizerkade was de be langstelling groot. In de Kikkerpol der, die voor velen moeilijk te berei ken is, viel het aantal kijklustigen wat tegen. Dat weerhield de jongelui er niet van om zich volledig in te zetten om toch maar die felbegeerde beker in bezit te krijgen en daarmee de eer van de school hoog te houden. In dit streven slaagden de Kon. Julia naschool uit Rijnsburg, de Chr. LTS uit Katwijk en de Leidse UTS het best. Zij eindigden in hun groepen op de eerste plaats en konden uit handen van de heer A. Boogaard, inspecteur van het lager onderwijs de trofees in ontvangst nemen. Sup porter sschade Voor de finale van de lagere scho len hadden zich weten te plaatsen de Willem de Zwijgerschool en de Ko ningin Julianaschool uit Rijnsburg. De Rijnsburgers, geïnspireerd door hun oudere dorpsgenoten, hadden het Rijnsburgse Boys-shirt aange trokken, waarin zij zich best voel den. Binnen korte tijd lag de bal reeds achter de keeper van de Willem de Zwijgerschool, die zich gesteund wist door een flinke supportersscha- re. In de achterhoede werd de zaak goed bekeken door enkele Rooden- burg-pupillen en 'n „Lugdunummer- tje". Het een gesloten formatie (de jeugdigen geven altijd graag de voorkeur aan grote opeenhopingen van spelers) werd ten strijde getrok ken. Wie niet genoeg strijdlust op bracht, werd door een medespeler gewezen op de verslapte concentra tie en even nadat spelers en suppor ters van doel hadden gewisseld lag de gelijkmaker dan ook al in het net. Er mochten geen risico's meer worden genomen. De aanvoerder van de Rijnsburgers kreeg een bal pal in de maag, een gelegenheid die de ouderen nogal eens aangrijpen om eens rustig de benen te strekken, maar in dit geval werden de tanden nog eens stevig op elkaar gedrukt. De stand onderging intussen geen wijziging meer, zodat de keepers van elf meter afstand onder vuur wer den genomen. De Koningin Wilhel- mina School toonde zich tenslotte de beste en eindigde als eerste Bij de junioren van de Katwijkse Christelijke LTS speelde Jan van der Plas, als reserve gekozen voor het Ned. Jeugdteam 14-16-jardgen, een dominerende rol in de verdedi ging en de middenlinie. Het Chr. Ly ceum uit Alphen had reeds met 3—0 de kracht van hem en zijn teamge noten ondervonden en met dezelfde cijfers ging ook de LTS van de Haagweg, dat de banketbakkers van de BNS in Voorhout met 31 had verslagen, kansloos ten onder. Strijdlust verloren Op het hoofdveld van UVS waren intussen de UTS en de Don Bosco-school uit Sassenheim in de voetbalarena verschenen. De UTS, dde door een omstreden penalty te gen het Alphens Christelijk Lyceum de finale was binnengestapt toon de zich daarin superieur, tegen de Sassenheimers, die aanvankelijk de beste papieren hadden. Zij hadden het Noordwijkse St. Willibrord (RK ulo) er met 30 flink van langs ge geven, doch in de eindstrijd bleken zij veel van hun strijdlust te hebben verloren. Rest nog te vermelden dat de stijl- prijs werd veroverd door de LTS van de Haagweg te Leiden. nachtpaars (nra. 53) en een compositie met figuur (nr. 59) uit rond 1951. Het werk verstrakt tot dikwijls ternauwernood herkenbaar. De ster ke gebondenheid verdwijnt dan in schemata, die hier en daar aan de vlakke schilderingen van Van der Lek doet denlken. Hij gaat gebruik maken van plastische middelen en bijgeplakt papier. De kleur wordt bezonkener, veel wit en lichte grij zen, soms uitsluitend zwart en wit. In 1963, een jaar voor zijn dood, komen de volledig abstracte werken in een aantrekkelijk doch niet meer uitbundig kleurpalet. Opgewonden en wild in de compositie, doch verstild in de kleur ds zijn laatste werk. Het is moeilijk de te weinig be kende schilder Jos Mertens met zijn oeuvre in een „vakje" onder te bren gen. Hoewel ons verschillende in vloeden van buitenaf aanwijsbaar lijken (we deniken een enkele maal aan Rouault, aan Picasso in diens kubistische periode, aan de reeds ge noemde Van der Lek en zelfs in het latere werk aan de Cobragroep, toch neemt hij een eigen plaats in. Hij was een zoeker, langs vele we gen. Zijn tragiek was, dat hij waarschijnlijk nooit heeft bereikt wat hij zooht en nastreefde. Willem Prins Zaterdag 20 april Gehoorzaal, 8 u.: gymnastiekultvoerlng Concordia. OEGSTGEEST Het Witte Huls, 2 tot 5.30 u.: schaaksociëteit Palamedes. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De Fysici". Hockeykantlne Roomburg, 8 uur: Folk Beat 14 Jazz Society Lelden, Rein de Graaf plano, P H Venlnk bas, Dlck Vennik te norsax en M van Duynhoven drums. Zondag 21 april Oud-Kath. kerk, Zoeterwoudsesingel 50. 9.30 u.: hoogmis met afscheid pastoor dr.s. J. Bergers, na dienst ontvangst In ge meentezaal. Maandag 22 april Stationsweg 35. 8 uur: ledenverg. Kyno- logenver. Rijnland. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagse Comedle met „Helder zien in het donker" (P. Schaffer). De Doelen. 8 uur: amateurfotografen, diaserie-wedstrijd Sollewijn Gelpkebe- ker. OEGSTGEEST WUlibrordgebouw (naast r.k. kerk), 6.45 u.: Leidse tech nische club tot vakverbetering voor da mes- en herenkappers, wedstrijd tweede ronde voorrhet landskampioenschap en vrije wedstrijd. Dinsdag 23 april Stadhuis, 7 tot 8 uur: spreekuur Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19. 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Pardoeza, Doezastraat, 8.30 uur: politiek trefpunt. De Doelen, Rapenburg, 2, 8 uur: jaar vergadering afd. Lelden Rode Kruis. Grote zaal Den Burcht, 7.30 uur: film voorlichtingsavond Leids Onderling Zie kenfonds. Gehoorzaal, afd. Lelden e.o den. Pieterskerk, 7 St. Jorisdag. OEGSTGEEST Irislaan, 4.15 en 8 uur: circus Boltinl. Woensdag 24 april Overdekte Haarlemmerstraat, 8 uur: Dl- plomazwemmen voor gehandicapten (afd Lelden e.o. Alg. Ned. Invalldenbond). Wijkgebouw Staalwijk, 2 uur: opening r voorm.: dagopening Assurantiekantoor HOGEWOERD 124 LEIDEN Telefoon 20098 Hypotheken - Bouwkredieten le hypotheek 510 jaar met of zon der aflossing. Rente vanaf 6%%. Boetevrije aflossing tot 10% p. jaar nogelijk. 2e hypotheek op disconto basis 5.6%. THEATER EN CONCERT Maandag 22 april: Dillgentla. .15 U. Mary Loüse Boehm, piano. Dinsdag 23 april: Schouwburg, 8Jj> u.: Ensemble met „Pygmalion"; Dillgentla, "8.15 u.: Ellen Mc- Gillavry, klavecimbel; Pavlljoentheater, 8.15 u.: studentencabaret Ive de Wijs (Am sterdam). Woensdag 24 april: Schouwburg, 8.15 u.: Ned. Comedie met „De trap": Paviljoen-theater, 8.15 u.: studentencaba ret Ivo de Wijs (Amsterdam); Poppen theater Guldo van Deth, 2.30 u.: „De Kat- tenklnderprlkker"; Poppentheater Frank Kooman. 2.30 u.: „Manus de vogelver schrikker" Donderdag 25 april: Dillgen tla, 8.15 u.: Ned. Kamerorkest met Phyl lis Curtln, sopraan; paviljoen-theater, _8,J5 u.: studentencabaret Ivo de Wijs (Am sterdam). Vrijdag 26 april: Diligentia, 8 u.: Jan Reveel, bariton, Alberta de Groot, alt en Heent Prins, sopraan; Kurzaal, 8.15 u.: Ned. Kamerorkest met Herman Schey, bas, Adrlaan Bonsel, fluit, Koos Verheul, fluit, Barnard Bartelink, orgel en het Col legium Muslcum Amstelodamense; Micro theater In de Steeg, 9 u. nam.: cabaret „Salvo" met „Psst" en cabaret-chantant (Inge Tielman). Zaterdag 27 april: Schouw burg, 8.15 u.: Haagse Comedle met „Brui loft"; Dillgentla, 2.15 u.: toneelgroep Are na met „Het laatste loverbos", 8.15 u.: Haags Instrumentaal Jeugdensemble; Kurzaal, 8.15 u.;. Residentie-Orkest met Ida Haendel, viool; Micro-theater In de Steeg, 9 u. nam.: cabaret „Salvo" met „Psst" en cabaret-chantant (Inge Tielman); Poppen theater Guldo van Deth, 2.30 u.: „De Kat- tenkinderpakkér"; Poppentheater Frank Kooman, 2.30 u:: „De dieren van sultan Hassan". LEIDEN Mede ter ere van 7 personeelsleden die in het afgelopen jaar men pensioen zijn gegaan en ter ere van 9 jubilarissen werl gisteren in de vrjjwel geheel bezette Stadsgehoorzaal de jaarlijkse feestavond van de personeelsvereniging der Stedelijke Lichtfabrieken gehouden. Traditiegetrouw werd het jaarfeest voorafgegaan door een intieme bijeenkomst in restaurant Van der Heijden, waar het bestuur van de personeelsvereniging de afscheidnemenden, de jubilarissen en hun echt genoten een diner aanbood. Aan het diner zaten de directeur van de SLF, ir. Y. Ykema, enkele leden van de directiestaf, wethouder P. S. Harmsen en de heer H. van Woudenberg, erelid van de vereni-' ging, aan. Nadat de voorzitter van de perso neelsvereniging, de heer A. Crama, de feestavond had geopend met een hartelijk welkomstwoord, in het bij zonder gericht tot de directie, wet houder Harmsen en de afgevaardig den van de zusterverenigingen, bracht hij de heren N. de l'Ecluse en M. J. de Zwijger nog eens extra hulde voor het feit, dat zij 50 jaar bij de SLF in dienst waren. Voorts richtte hij een huldigingstoespraakje tot de heren P. Flippo en H. J. Duf fels, die 40 jaar in SLF-dienst waren en de heren D. Bey, A. B. v. d. Hoek, C. F. Weisz, F. M. Klein en.A. van Slooten, omdat zij in het afgelopen jaar hun 25-jarig ambtsjubileum vierden. Namens de personeelsvereniging sprak de heer Crame tot slot nog een hartelijk afscheidswoord tot de heren A. de Kort, J. Boon, P. W. Martijn, J. Veilbrief, Q. Bey, H. F. Barg en P. J. de Raad, wier dienst verbond in het afgelopen jaar we gens het bereiken van de pensioen- gerechtige leeftijd was geëindigd. Hoogspanning Hierna hebben de SLF'ers en ge nodigden zich enige uren uitstekend geamuseerd met een cabaret-variété show, die onder het motto: „ender hoogspanning" elk wat wils bood en een keur van bekende klein-kunstar- tiesten voor het voetlicht bracht. Tot het welslagen van het geheel werkten mee de conferencier-zanger Jan Blaaser, het zangeresje Margie Ball met nieuwe en bekende songs, de anti-podiste Gina Manelli, die en kele verbluffende staaltjes van haar kunnen ten beste gaf, Ronnie Tober met een gevarieerd repertoire, de „parodist" André van Duin, de spec taculaire diabolo-jongleurs „Gina en Gino", de clown „Rexis" in zijn ko mische muzikale show alsmede Her man Teunissen, die weer veel succes oogstte met zijn vaardigheid op het elektronisch orgel. Het geheel werd muzikaal omlijst door het kwartet van Piet Daalhui zen. Na afloop volgde nog een gezellig samenzijn, waarbij het dansorkest van Piet Daalhuizen de danslustigen volop aan hun trekken liet komen. O HILLEGOM In de bloembollen- loods van A. J. van Engelen NV werd voor de derde keer een kerke- veiling gehouden. Notaris II. van Linden van de Jeuvell met zijn as sistent P. L.G. van Lierop zorgden voor een goede gang van zaken en drei veilingmeewters brachten op animerende wijze hun waren aan de man. Er waren 450 „nummers" en het wasl al zaterdag voordat men overging tot het uitverkopen van de restanten. HILLEGOMGeboren: Andreas Theodorus Lambertus zv L G de Groot en H J M van der Voort; Marjolein dv W H de Jonge en H Middelbos; Robert zv K R Schut en J S Kraak; Irene Johanna Catharina dv W P Assendelft en E C G Spie- rings; Johanna Maria Jacoba dv A M Kunne en A I Timmers. Ondertrouwd: C de Blaeij en H Lous; H B Fontein en O Zijlstra; A van den Akker en A R de Vries, Getrouwd: B M van Egmond en W G J Kleijn; R F van Vliet en A C Lodewijk. Overleden: J D Bons. m 38 jr.; M M Mens, v, 81 jr, wed v F van Rooden. hobby-tentoonstelling bejaarden door wet houder Menken, geopend 23 tot 5 uur en 7 tot 9 uur. Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 uur:| spreekuur sociale raadsvrouw. Pieterskerk, 7.15 u.: avondgebed. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De Fysici". Steenschuur 6. 8 uur: Leidse ver. Post zegelverzamelaars (secr. De Sltterlaan ij Lelden). Donderdag 25 april Wijkgebouw Staalwijk, Herenstraat: 2 tot 5 uur en 7 tot 9 uur tentoonstelling hob by-werkstukken bejaarden. Schouwburg 8 uur: cabaretvoorstelling Fons Jansen. Muziekschool Rapenburg 22, 8 uur; Maatschappij voor Toonkunst, pianoreci tal Ton Hartsuiker. LEIDERDORP Kapelzaal Schep, plngskerk, 8 uur: afd. Leiderdorp K. O., filmavond over Zwitserland. Vrijdag 26 april Nieuw-Minerva, Vrouwensteeg, 8 uur: afd. Leiden Expogé, jaarvergadering. Koffiekamer Gehoorzaal, 4 tot 5 i 'receptie 40-jarig bestaan VOLA, 8.15 uur feestavond. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruilbeurs voor verzamelaars. LHJ-gebouw, Levendaal 101: tlenerso- clëtelt. Schouwburg 8 uur: K. en O., de Nieuwt Komedie met „The Fantastlcks" (musical) van Jones en Schmidt (voor Jongeren). Zaterdag 27 april - Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacmm met „De Fysici". LHJ-gebouw. Levendaal 101: mldden- ouderervsoclëteit. Afd. Lelden Kon. Natuurhist. Ver.: 1 zoek aan Hortus Bulbezum te Ltmmen. OEGSTGEEST: Het Witte Huls, 2 5.30 'uur: schaaksec. Palamedes. Films CAMERA (2.30 uur): The lady and the tramp (alle leeftijden); 7 en 9.15 uur: Weg van elkaar (14 jaar): vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur: De vrouw ln het zand (18 jaar). LIDO (230 en 8 uur): Irma la Douee (18 jaar). LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur): Ringo, gevreesde (14 jaar). REX1: (2.30, 7 en 9.15 uur): Four for Texas (14 jaar), vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur: Niet rijp voor liefde (11 jaar). STUDIO (2.30, 7 en 9.15 uur): De non (18 jaar). TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur)Vakantie- perikelen met Funès(te) gevolgen (alle leeftijden). Dienst apotheken Avond- en nachtdienst apotheken te Lel den Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek. Breestraat 74, tel 20552. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp is de gehele weel geopend. De Oegstgeestse Apotheek ls op zondag 21 april gesloten van 8 uur tot 21 uur. Apotheek Voorschoten ls op zondag 21 april gesloten van 8 uur tot 22 uur. D OKTERSDIENST Tot zaterdagmorgen 10 uur de elgei huisarts raadplegen. Daarna, tot zondag avond 24 uur. de dokterstelefoon bellen, 51 maal 2. Mobiel A.N.W.B.-kantoor Elke donderdag van 1016 uur bö mo ten De Valk Musea en Hortus Museum Volkenkunde, steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag; zondag van 1 tot 5 uur. Museurn Oudheden, Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag; zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal, Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot 4 u.; zon dags van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 8 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten. Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zijn op de volgende tijden geopend'. Lindestraat 1 D; maandag gesloten, diru- dag 9li.15 u. en 13.39—17 15 u., woensdag gesloten, donderdag 13.30—18.15 u:, \rljd8g 9—11.15 u. en 13.38—18.45 u., zaterdiW 8- 11.15 u en 13.30-1630 u. Van der Werfstraat 39: maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8—11J5 en 13.30—17 15 u., donderdag 8.39—11J5 en 13.39—18.15 u.. vrijdag 8.39—11.15 u. en 13.30—18 45 u, zaterdag 7.30—11.15 en 13.30- 16.30 u. Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis: voor patiënten ln klasse la, lb en 2e: dagelijks 10.30- 11.30. 14.3016 en 19—20 uur. Voor patiënten ln klasse 3: maandag woensdag, donderdag en vrijdag 18.15- 19, dinsdag 13—14 .zaterdag 15—16, zondai algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur Vrouwenkliniek: maandag t.m. vr'Jdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.30—1630 uur, zondag 15.30—17 uur. Klassepatlënten op de vrouwenkliniek! dagelijks 10.30-11.30. 14—16.30 en 19-M uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp. 12 laar alet wordeD toe gelaten. ln net belang van de patiënten kunnen met meer dan twee bezoekers tegeüjï bij een patiënt worden toegelaten. Diaconessenhuis Lelden: derde klas da gelijks 2 tot 3, dinsdag .donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas-, dagelijks van 2 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas: dagelijks van U tot 12, 2 tot 3 en 7 tot 8. Ellsabethziekenhuls Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8, kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas: da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas: dagelijks van half 12 tot half 8. Annakllnlek Leiden: dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten: dagelijks van half twee tot half vier en elke avöhd van zeven tot acht. ALPHEN-Rijnoord: alle klassen dage lijks van half 5 tot half a op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vader» van 6 tot half 7. katwijk - Zeehospitium: longkllnlek: dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdellng: dagelijks van half 8 tot half 5. Revalidatiecentrum: dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; Revalidatie centrum kinderen*, woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen: woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK - Sole Mlo; klasse-pa- tlënten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8; zaalpatiënten: zon dags van 1 tot 3, dinsdags van 1 tot half 3, donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van 1 tot half 3. Tentoonstellingen Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3: wandkleden Jeanne-Marle Bodewes, teke ningen Melndert Volkers en poppen Maja Alexander, van 30 maart tot 26 april, geopend dlnsd. tot en met zL 9 tot 6 uur. De Lakenhal: tentoonstelling Rondom Rembrandt, de verzameling Daan Cevat, 11 april tot 16 Juni, dag. 10 tot 17 u., zond. 13 tot 17 u.. Goede Vrijdag, Pasen, Konin ginnedag, Hemelvaartsdag en Pinksteren als zondags. Waaggebouwoverzichtstentoonstelling werken Jos Mertens (1911 tot 1964), van 20 april tot 11 mei, dag. 2 tot 5.30 en 7 tot 9 uur, zondags gesloten, opening 18 april 8 uur. Galerie Walenkamp, Nieuwstgeg 171: gra fiek, multiepels en objekten van Gon- schier, Hilgemann, Lenk, Reindel en Som mer, van 16 april tot 7 mei, dlnsd. t.m. vrijd. 1 tot 6 uur, zat. 2 tot 5 uur en na atspraak (tel. 23888), opening 16 april 8 uur namiddag. Galerie Van 'der Vliet, Botermarkt 3: tentoonstelling grafiek Rob Clous en plastiek Frans de wit, opening zaterdag 27 april 9 uur n.m. t.e.m. 24 mei, geopend dinsdag t.e.m. zaterdag 9 tot 6 uur. WASSENAAR Kunstzaal Heuff. Hof laan 7, schilderijen en gouaches van Bauwke Zijlstra en keramiek van Lucie Q Bakker, opening 27 april 4 uur, t.e.m. 15 mei, maandag t.e.m. zaterdag 10 tot 5 uur, dinsdagavond 8 tot 10 uur. zondags gesloten. WASSENAAR kunstzaal Heuff, Hof laan 7: schilderijen en aquarellen van Julia Glesberts, maandag 8 tot en met 21 april, dag. 10 tot 17 u„ ook dinsdagavond 8 tot 10 u„ zond. en tweede paasdag gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4