Voorlichters vechten tegen vooroordeel en misverstanden HAI' 'Ik zou niet buiten mi in bloem kunnen' Echtpaar Piket het diamant in =ï- Communicatie in Leiden al sterk verbeterd Tussenpersonen tussen stadhuis en woonhuis IN LEIDEN EEN NIEUWE AUTO KOPEN BIJ EEN DEALER DIE TEVENS IMPORTEUR IS. Leidse aannemer veroordeeld Veemarkt trok veel bezoek GROFVUIL' OPHAALDIENST. Mevrouw Den Haan droeg presidentschap over B CDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ, 55 "«NIEUWE lEIDSE COURANT ZATERDAG 20 APRIl 1968 LEIDEN „Of ik een manne tjesmaker ben? Dat is nou net de meest bedenkelijke omschrijving die je van mijn taak kunt geven". Aan het woord is mr. Johannes Cornells Lelieveldt (38) voor lichtingsambtenaar van de ge meente Leiden. „In mannetjesma kers geloof ik niet, ze zijn trou wens aan het uitsterven net als de afhouwertjes en troostertjes. Een man zonder kwaliteiten kun je geen duurzame image geven fouten zaken kun je niet als goede staande houden. Op een goede of kwade dag wordt er dan genadéloos door je werk heen geprikt. Mijn stelregel en die van ons bureau (het gemeentelijke voorlichtings- werk wordt behalve door mr. Le lieveldt ook bedreven door oud dagbladjournalist Cees Klaren- berg en secretaresse Helène Zand bergen) is. Be good and tell it vrij vertaald: zorg er eerst voor, dat de gemeentelijke zaken in orde zijn en vertel het dan pas. Dat is een hele wat bredere en meer reële taakstelling dan het zogenaamde mannetjesmaken. Beleid PERST ZORGEN, dat de gemeen- telijke zaken in orde zijn en dan pas aan voorlichting gaan doen. Om dit mogelijk te maken is de f heer Lelieveldt met zijn bureau, dat nu ongeveer vier jaar in het stadhuis functioneert, in het ge meentelijk apparaat ingebouwd op een niveau waarop het deel kan nemen aan het beleid en de besluitvorming. Rcehtstreeks ressorterend onder burgemeester Van der Willigen wordt de heer Lelieveldt direct betrokken b{j alles was het stad huis uitgaat: verordeningen, maat regelen en besluiten van B. en W. de correspondentie etc. De gemeentelijke voorlichter is daarom zonder dat dat nu pre cies is vastgelegd in een officiële taakomschrijving een beleidsamb tenaar en niet coüte-que-coüte de iuitvoerder van wat ergens in ka- ner zoveel van verdieping x is uitgedacht. Hij moet weten wat hij „verkoopt" en er ook achter kunnen staan. Vertaler DIJ MIJN aanstelling", aldus de heer Lelieveldt, „heb ik dat indertijd voorop gesteld en zo moet het dacht ik ook zijn als je tenminste met enig succes wilt optreden als „vertaler" en tussen persoon in de kloof tussen het stadhuis en het woonhuis. Onze taak is het de kloof zo klein mogelijk te houden tussen men sen, die een verschillende taal spreken: de gespecialiseerde stad huismensen en de burgerij. Van daar ook, dat ik wel eens zeg, dat we een wat vreemde positie heb ben in het gemeentelijke appa raat. Je bent weliswaar ambte naar, in dienst van het gemeen tebestuur, maar je zit eigenlijk op twee stoelen. In de ene stoel moet je ambtelijk kunnen denken en handelen, maar in de andere zit je als burger, zoveel mogelijk met een nuchtere en kritische kijk op het gemeentebestuur en alles wat daaraan vast zit. Kloof J^AAR HOORT ook bij, dat wij in de eerste plaats open moeten staan voor kritiek. Boos worden mag niet bij je vak horen al heb je daar af en toe echt wel eens de lust toe met al die voor oordelen en misvattingen, die je geregeld te beluisteren krijgt". Een kloof bestaat er wel degelijk tussen de burgerij en het stad huis volgens de heer Lelieveldt. De nodige drempelvrees is er ook. ,Je staat ervan versteld hoeveel mensen door ons als het ware overgehaald moeten worden om met een wethouder of de burge meester te gaan praten, als ze met iets zittendat werkelijk een per soonlijk gesprek waard is". Met goede voorlichting is veel te doen aan de vooroordelen en de misverstanden, maar de heer Le lieveldt wil desondanks wel toe geven, dat het wegnemen van de Heeft uiteraard voordelen Hollandse Auto Importmaatschappij Zoeterwoudseweg 11 Leiden Tel. 01710-32645 RAMBLER EN MAZDA algemene kwaal, dat het gros van de bevolking zich weinig bij het bestuur betrokken voelt, heel wat moeilijker is. „Het stadschauvinisme en het stadsbesef, waar oudere mensen nog van weten, is er te genwoordig niet meer bij. Hoe haal je de mensen er bij. Hoe krijg je de meest wenselijke wis selwerking tussen bestuurden en bestuurders? In alle grote steden en op landelijk niveau zit men ermee. Stunts JE KUNT stunts bedenken, met een voorlichtingsstand op de Leidato gaan staan, boekjes en begrotingskranten uitgeven. Scho lieren door het stadhuis rond lei den, maar het blijvende tweerich tingsverkeer is er daarmee nog niet. Een goede mogelijkheid, dat de burger meer wordt dan een be langstellend toeschouwer zit mis schien in het nieuwe wetsont werp waarbij de gemeenten een eigen belastinggebied krijgen. Een soort verschuiving van 's rijks naar gemeentelijke belastingen. Om de nodige inkomsten voor het instandhouden van de stad en voor het uitvoeren van planneni te kunnen verwerven, zal de ge meente in de toekomst sterker de burger moeten overtuigen. Hoe het allemaal precies geregeld zal worden, weet ik niet, maar ik heb het gevoel, dat we met die nieuwe wet een goed middel in handen krijgen om het gevoel van betrokkenheid in de stad te be vorderen. Een sterke verleven diging van de plaatselijke politiek verwacht ik er ook van". Verbeterd T/OOR DE heer Lelieveldt mag de toestand dan nog niet zo zijn als hij zich zou wensen, een feit is, dat in de ruim drie jaar dat het bureau Voorlichting nu bestaat, de communicatie in de stad enorm verbeterd is. Zoals ook de indivi duele burger dat kan doen, wordt de gemeente tegenwoordig dage lijks veelvuldig gebeld door de Leidse dagbladen met vragen op alle mogelijke gebieden. Vóór Voorlichting had de Leidse jour nalistiek te maken met de be ruchte circulaire „mondje dicht" het geven van inlichtingen was alleen aan de burgemeester, de wethouders en de ambtelijke top voorbehouden. Voor de buiten wacht bleef door deze procedv/e veel licht onder de korenmaat schijnen. Zittend op hun „burgerstoelen" ob- DEN HAAG Het Haagse ge rechtshof heeft gisteren een 46-ja- rige aannemer uit Leiden veroor deeld terzake van het door giften uitlokken van valsheid in geschrifte meermalen gepleegd, tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In eerste instantie was hem door de rechtbank negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, opgelegd met aftrek van voorarrest. Het betrof hier de laatste van een groot aantal zaken, dat zowel door de rechtbank als door het gerechts hof is behandeld tegen een aantal zogenaamde koppelbazen uit Leiden, die, zoals de procureur-generaal bij het gerechtshof had geconstateerd, in de bouwwereld bedenkelijke praktijken toepasten. Kleuter ernstig gewond HILLEGOM De vierjarige P. K, die met zijn autoped vrijdagmiddag plotseling vanuit een poortje de Amerikastraat opreed, werd aange reden door een personenauto en vrij ernstig aan het gezicht gewond. Voorlichter mr. J. C-. Lelieveldt. Hij leerde „het vak" na zijn doctoraal privaatrecht (Leiden) bij drs. Schmelzer, toen nog staatssecretaris van PBO en Bezitsvorming. serveren de voorlichters thans de ambtelijke bezigheden en het re sultaat is een constante stroom van ongevraagde, doch welkome informatie in de vorm van pers berichten. Wil men eigener beweging achter een bepaalde zaak of toestand aan dan is het bureau gaarne bereid te fungeren als het ofiespuitje op de ambtelijke molen. Dat is dan de voorlichting naar buiten. Doorspelen TJET BUREAU Voorlichting heeft ook de interne voorlichting tot taak. Dat houdt in, dat het bu reau zich op de hoogte stelt van wat er in de stad aan wensen en ideeën leeft en dat doorspeelt naar de verantwoordelijke per sonen in het stadhuis. ,Jfaast praten is het voor ons luis teren en lezen. Luisteren naar de meningen van de mensen met wie je in contact komt en alles lezen wat voor de gemeente van be lang kan zijn, Daarbij behoort dagelijks het uitspellen van veer tien kranten. Commentaren en ingezonden stukken zien we ook graag. Ook een gemeentebestuur moet gevoed worden. Voor zowel de interne als de ex terne voorlichting onderhoudt het bureau tevens geregeld contact met de voorlichtingsmensen van andere instanties en groeperin gen in de stad. Met de NZH, de industrie, de VVV, het Museum voor Volkenkunde en niet te ver geten de universiteit". Het is bij elkaar heel wat, maar zo zegt de heer Lelieveldt, „het Is een taak waar ik met voldoening in leef". LEIDEN Het was gisteren een drukke markt, zowel door de veel grotere aanvoeren als door het be zoek. Door de vrije dag van de schooljeugd waren er naast de han delende boeren veel kinderen. On danks de ruime aanvoeren was de handel totaal gezien niet onvriende lijk. De slagers hebben een goede paasverkoop gehad. Dit bleek ook uit het feit, dat gisteren het slacht vee stug en duur werd verkocht Maar sinds de Paasdagen is het weer zomers geworden en nadat hier en daar een bui is gevallen, is er vraag naar gebruiksvee. Het wei- deseizoen schijnt aangebroken te zijn en dit zet de stempel op de gebruiksveeafdeling. Er werd gisteren een ongekend aantal van deze diersoorten aange voerd. Desalniettemin was er zowel op de melkvee- als op de vare-koei- en-afdeling een willige handel. Er heerste een grote bedrijvigheid en levendigheid op de markt. Ook de fokvarkens, biggen en lichte varkens deelden in de vreugde, zodat als to taal beeld kan worden gezegd, dat het gisteren een levendige en gezel lige markt was, waarop weinig wan klanken werden gehoord. Een echte ouderwetse voorjaarsmarkt. Maandag, buurt 17: Hoge Morsweg Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg) ook de woonschepen). Morslaan, Dr. Lelylaan. Granaathof. Dla- manttaan. Onyxhof. Amethisthof. Sma ragdlaan, RobUnstr.. Parelstr.. To paaslaan, Aquamarljnstr., Bothastr., Her man Costerstr., Mor.skade. Rijnhofweg. Maandag, buurt 19: Lage Morsweg, P. C. Hooftlaan, Vondellaan, Van Baerlestr., Jacob Catslaan, Gerard Brandstr.. Coorn- hertstr., Const. Huygenslaan, Brederostr., Roemer Vlsscherstr., Tesselschadestr.. Leeghwaterstr., Storm Buyslngstr.," Ca- landstr., Conradstr., Dijkstr.. Stuwstr.. Slulsstr., Duikerstr., Damlaan. Haag sestraatweg. Dinsdag, buurt 18: Lammenschansweg (belde zijden van Zoeterwoudsesingel tot station), Kamerlingh Onnesplein. De Slt- terlaan. v.d. Waalsstraat. Buys Ballotstr., Hugo de Vriesstr., Kapteynstr.. v.d. Waalsplein, Van Bemmelenstr.. Lorentz- kade (geheel) Zeemanlaan, Van 't Hoffstr., Bakhuis Rozenboomstr. Dinsdag, buurt 22: Melchler Treublaan. Stieltjesstr.. Franchlmontlaan. v.d. Hoe- venstr., Kanaalweg (van v. Vollenhoven- plèin tot spoorlijn), v.d; Sande Bakhuy- zenlaan. Beyerlncklaan. Temmlnckstr.. Surlngarstr.. Burggravenlaan (geheel). As- serstr.. Scholtenstr.. Moddermanstr.. Op- penhelmstr. Donderdag, buurt 21: Havenplein. Haar- lemmerstr. (van Haven *ot Mare). Don- kersteeg. Kuiperssteeg, Dullebakkersteeg. Hooglandsekerksteeg. Pellkaanstr. Koestr., Lege Werfsteeg, Duizend- draadsteeg. Van der Werffstr., Bouwelou- wensteeg. Meermanshof. Druckerstr.. Ma- redorpsedwarsstr., Grevenstr., Vol dersgracht. Noord- en Zuid Runderstceg. Janvossensteeg. Koddesteeg. Clarasteeg. Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare). Oude Vest (van Havenplein tot Mare). Lange Zandstr.. Volmolengracht, Oost- dwarsgracht, Koolstr., Emmastr.. Baatstr. Donderdag, buurt 23: Haarlemmerstr. (van Turfmarkt tot Mare). Stille Rijn, Apothekersdljk. Schapensteeg, Goeger- ritsteeg, Prinsessekade. Turfmarkt, Steenstr., Beestenmarkt, Nieuwe Beesten markt, Kort Galgewater, Morsstr., Smldsteeg. Nlarmstr.. Kruisstr., Ie Bin nenvestgracht, 2e Binnenvestgracht. St. Aagtenstr.. Lammermarkt. Marktsteeg, Lange Scheistr., Nieuwe Mare, Oude Sin gel (van Mare tot Turfmarktbrug). Fok- kestr., Oude Vest (van Turfmarkt tot Ma re), Lange Mare, Vrouwenkerkhof. Vrou- wenkerkkoorsteeg, Dolhulssteeg, Slonshof, St. Ursulasteeg. Caeclliastr., Lange en Korte LIJsbetsteeg, Korte en Lange Ag- nietenstr., Spijkerboorsteeg, Nieuwe Ma re. Vestwal. 3e Binnenvestgracht. Reine- veststeeg, Langegracht. Vredehof, Hout markt. Noordersir., Hendrlkstr. Vrijdag, buurt 20: Van Vollenhovenka- de. Van Vollenhovenpleln. Snouck Hur- gronjestr.. Huizlngastr., ,L[hlenbeekkadfi. Colenbrandérstr., Meybrskade, Duyven- dakstr.. Kanaalweg (van Hoge Rijndijk tot v. Vollenhovenpleln). Rijndljkstr.. Ka- naalstr., Dozystr., De Coejestr., Cosljnstr., Hartmanstr.. Roomburgerlaan. Hoge Rijn dijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utrechtse Jaagdpad (van Utr. brug tot Wilhelminabrug). Catharinastr.. Rijnstroomstr. LEIDEN Gistermiddag droeg mevrouw N. A. den Haan-Groen (wethouder van de gemeente Leiden) tijdens de jaarvergadering van het Nederlands Padvindstersgilde het presidentschap over aan mejuffrouw mr. I. A. Wildeboer uit Rotterdam, Deze plechtig heid had plaats in de Stadsgehoorzaal. Mevrouw Den Haan startte haar padvindsterscarrière op 18- jarige leeftijd als leidster in Katwijk. Na districtscommissaris te zijn geweest, werd zij benoemd in het hoofdbestuur. Vijf jaar lang was zij vice-presidente en in 1956 zag zij zich benoemd tot de hoogste post in het Gilde, die van presidente. Met overgave en een grote dosis opgewektheid heeft zij deze functie bekleed. Foto: links mejuffrouw Wildeboer, rechts mevrouw Den Haan. Foto N. van der Horst Leiden Op 6 mei zal het 60 jaar geleden zijn, dat het echtpaar J. Pi ket en J. Piket-Robbers, wonend Oosterstraat 23 in het huwlijk trad. trad. Het echtpaar geniet nog een goede gezondheid, hoewel het lopen wat moeilijker wordt. Dit geldt vooral voor de heer Piket,' die 82 jaar is en in zijn leven veel heeft moeten lo pen. Zelf vindt hij dit niet zo erg, want hij is een groot liefhebber van lezen en hij leest nog 3 4 boeken per week, het liefst romans. Verder rookt hij graag een sigaartje en ook kijkt hij veel naar de televisie. Mevrouw Piket die 80 jaar is, gaat het lopen eveneens niet zo gemakke lijk meer af, maar als het enigszins kan, gaat zij er toch nog uit. Zij is een trouw bezoekster van de bejaar densociëteit en ook is zij lid van een reisvereniging. De heer Piket heeft 30 jaar bij de Ned. Spoorwegen gewerkt. Er zijn 5 kinderen uit het huwe lijk geboren. Verder zijn er 10 klein kinderen en 5 achterkleinkinderen. Op vrijdag 3 mei zal in restaurant Bernsen, Breestraat 157. van 4.30—6 uur een receptie worden gehouden. S ASSENHEI M De 54-jarige heer Van T„ werkzaam in de sociale werkplaats, brak een been toen hij tijdens een bezoek aan een schil derswerkplaats over een emmer struikelde. /K was 18 jaar, toen ik hier kwam werken. Eerst heb ik in de bouw gezeten. Als jongen heb ik nog meegeholpen dit grote gebouw op te zetten. Toen ben ik overgegaan naar het zakkenmaga- zijn. Daar heb ik ongeveer een jaar gezeten. Ik was te jong voor het zware werk. Via een oom ben ik bij de Meel fabrieken gekomen. Die man was hier portier en heeft een goed woordje voor me gedaan. Dat had je in die tijd echt nodig, want het was met de werkvoorziening maar slecht gesteld. Toen ik 19 was, werd ik over geplaatst naar het magazijn, waar ik na een half jaar werd inge schakeld in het produktieproces. Als bloemtopper tapte ik met mijn maat 100 balen per uur. Nu zijn dat er 220 per uur. De bloem komt via een koker. Je moet zelf de zak eraan doen en dan op het gevoel af 50 kilo tappen. De zak staat op een schaal, die het gewicht aangeeft. Er mankeerde nooit veel aan. Je hebt een bak met bloem er naast staan, zodat je zelf de zak kunt bijvullen of afvullen. Daarna komt het dichtbinden met een lootje eraan en de zak bloem is klaar. FROEGER was het wel zwaar lichamelijk werk. Het komt allemaal op je knieën neer. Al die zakken moet je van de schaal optillen. De onderste ging wel. maar de bovenste niet. Als je s avonds naar huis toe ging, was je vaak bekaf. Je moet dat echt niet onderschatten. Met zijn tweeën neem je 900 zakken per dag voor je rekening. Voor het juiste gewicht tappen, moet je gevoel hebben. Het is geen gave of zo. Je kunt het echt wel aan leren als je het niet hebt. Op den duur krijg je dat gewicht in je handen. Ik doe dit werk nu al zo'n 25 jaar, maar het is er met die automatisering wel makkelijker op geworden. De zakken zijn nu geslurfdzodat het gewicht zelf de zakken door de druk als het ware afsluit. Die slurf gaat aan de tap en het- is zo bekeken. Het gewicht is gesteld en af en toe worden er steekproeven genomen. Nee, lichamelijk is het een hele verbetering. Er staan nu in de vakanties werkstudenten aan de tap. /K tap niet alleen bloem, maar ook grote gries, fijne zemelen en achtermeel. De werktijden zijn van 7 tot 5 uur. Voor het bloem toppen zelf bestaat geen speciale opleiding. Als je begint, krijg je een man met ervaring mee en die leert je de kneepjes van het tap pen. Je hebt het al vrij gauw door. Als het eenmaal zo ver is, wordt je ingeschakeld. v Waarom ik bloemtopper ben geworden, weet ik niet. In die tijd van grote werkeloosheid was je blij, dat je wat had. Ik heb er geen hekel aan dit werk te doen. Ik heb er ook geen spijt van, dat ik het ben geworden. Ik zou niet buiten mijn bloem kunnen. Dat is helemaal onmogelijk. BIJ fa zo'n, bedrijf als de Meel fabrieken zit je constant in spanning. Alle mankementen die zich voordoen, moet je zelf zien op te lossen. Voor mij gaat de dag echt vlug voorbij. Momenteel draai ik van half zes tot 5 uur 's middags. Ik 'oen voorman van een aantal tappers en moet alles klaarzetten en zo. Nu alles automatisch is gewor den, ben ik ingeschakeld om proef Willem van dor Post (56), bloemtapper bij de Meelfabrieken in Leiden. w;:;; te draaien. Ik schijn daar het meeste gevoel voor te hebben. Bovendien heb ik veel ervaring. Ondanks deze verbeteringen valt het telkens 50 kilo tillen niet mee. Ik heb er heel wat zien weg gaan, omdat ze het werk te zwaar vonden. Nu blijft er wel weer wat hangen. Als je eenmaal in een prettige omgeving met fijne col lega's zit, is het moeilijk om te schakelen. £R is in al die tijd dat ik hier werk, heel wat veranderd. Neem alleen het loon al. Ik begon met f 18 in de week. Het laden van de bloemschuiten was vroe ger erg leuk. Met een ploeg van tien man deden we zelf de zakken in de schuiten. Daarnaast werden ook paard-en-wagens en later auto's gelost en geladen. Ik was toen zo'n beetje het manusje van alles. Nu ben ik niet alleen voor man van de apparaten met acht man onder mij om het werk uit te delen, maar ook voorman van de afdeling naaierij. Nee, er is veel veranderd. Het kleine bedrijf waar ik begonnen ben, is nu uitgegroeid van een koffiemolen tot wereldconcern. de^eecaui i

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3