ONOAGS MAO i n Europa fE'^r1 ÉJB ■Of it 1/1 FRF&I II.I! yfl martin k i.OQGD.fl|ui 5':»T MeeR<5jE rv i E^/oi.GT Het bouwvallige hoofdkwartier van de Dutschkisten aan de mondaine Kurfürstendamm. schimmige studentenorganisatie, die con tacten met diverse rode geheime diensten onderhoudt het jaarlijkse budget, dat door communistische instellingen wordt ge fourneerd, bedraagt liefst 2,5 miljoen dol lar! vindt een uitgekiende intellectuele training plaats voor subversieve handelin gen op lange termijn. Als basis geldt de Marxistisch-Leninistische ideologie. Men levert er volbloed revolutionairen af, die met groot geduld hun tijd beiden. Niet minder dan 40 nationaliteiten heb ben bij de „International Union of Stu dents" onderdak gekregen. Afrika en La tijns Amerika zijn wel 't sterkst vertegen woordigd. De huidige president is een stu dent uit Irak, die wegens anarchistische opruiing de toegang tot zijn land werd ont zegd. Vlak voordat hij zwaar gewond naar een ziekenhuis werd overgebracht, heeft Dutschke in ieder geval nog pogingen on dernomen naar Praag te komen. Of dit hem gelukt is, weet ik niet. Wel weet ik dat hij is gesignaleerd in het gebouw van de Tsje- choslowaakse militaire missie in West-Ber lijn, waar een lange rij wachtenden stond voor de aanvraag van een visum. Volksbedrog De tactiek van de Dutschkisten is op een oud stramien geënt. Men zoekt een aanlei ding om de eigen, verborgen gehouden doeleinden te bevorderen. Oorzaak en ge volg worden onontwarbaar met elkaar verstrengeld, waarbij van 't reinste volksbedrog sprake is. Een van de eerste protestdemonstraties, die de rode „Führer" organiseerde, was ge richt tegen de sjah van Perzië, toen deze een bezoek bracht aan Berlijn. De achter ban, die schreeuwend en tierend achter spandoeken met beledigende opschriften aantrok, was er zich waarschijnlijk niet van bewust dat zij op sluwe wijze misleid werd. De paar duizend jongeren, die aan de rumoerige betoging deelnamen was diets gemaakt dat zij tegen het feodale regime in Iran demonstreerden. In feite ging het ech ter om de politieke verhoudingen in het Nabije Oosten. Achter de coulissen ageerde een groepje in West-Berlijn studerende Perzen, die Iran in het vaarwater van de Arabische staten willen brengen. Het was en is deze lieden een doom in het oog dat de sjah zich in de zogenaamde vemieti- gingsoorlog tegen Israël totaal onafhanke lijk heeft opgesteld. De publieke opinie, vooral als deze wan kelt, wordt op allerlei manieren uitgebuit. Koren op de molens van de Dutschkisten zijn bijvoorbeeld de oorlog in Vietnam en de ban-de-atoombom-gedachte. Dat daarbij partijdig en eenzijdig te werk wordt ge gaan men demonstreert niet voor de vrede in 't algemeen, maar uitsluitend te gen „het oorlogszuchtige en machtswel lustige Amerika" kan, gezien de identifi catie met de rode gardisten van Mao Tse-toeng, eerder begrijpelijk dan verwon derlijk worden genoemd. Geen uitzondering Voor ultra-linkse elementen zijn ul tra-rechtse regimes altijd dankbare onder werpen van agitatie geweest. De revolu tionairen, die achter de door Dutschke ge heven „vrijheidsbanier" marcheren, vor men hier geen uitzondering op. Het geweld, dat gepredikt wordt men zie de bom aanslagen op verschillende ambassades en consulaten in Londen, Bonn, Milaan en Provocatie van. het gezag op het John F. Kennedyplein in West-Berlijn. Op die- !fde muren wordt de ongebrei delde macnt verheerlijkt van de mens, die ZATERDAG 20 APRIL 1968 In een zogenaamde poster-shop in West-Berlijn zijn bijna levensgrote „azen" met afbeeldingen van "rode Rudi" te koop. Het schietechijfachtige karakter van het affiche is helaas werkelijkheid geworden. Den Haag richt zich telkens weer tegen Griekenland, Portugal en Spanje. Sinds ongeveer een jaar heeft de SDS een nieuwe speelbal gevonden om tegen aan te trappen. Het is het krantenrijk van Axel Caesar Springer, wiens gebouwen da afgelopen week op gewelddadige wijze zijn aangevallen. De Dutschkisten hebben 'fc thans over het klimaat, dat door het an ti-communistische boulevardblad „Bildzei- tung" geschapen zou zijn om de moord aanslag op hun leider te kunnen plegen. Zelf hebben ze echter aangehaakt op t-en ander klimaat: de bezorgdheid namelijk van een deel van het Duitse volk over het bedenkelijke verschijnsel van machtscon centratie in de wereld van de pers, zomede de concurrentienijd van bladen als „Der Spiegel" en „Der Stem", die een openlijke hetze tegen de monopoliepositie van Sprin ger voeren. Grootse leugen De grootste leugen, die de SDS in Ber lijn, München, Hamburg, Essen, Frankfort en Neurenberg verspreidde tijdens de daar plaats gevonden hebbende bloedige relletjes, die ten minste twee doden en zo'n duizend gewonden voor zich hebben op geëist was de in een leuze vervatte suggestie dat de moord op dr. Martin Lu ther King op één lijn moet worden gesteld met de mislukte aanslag op het leven van Rudi Dutschke. De geweldloosheid van een idealist werd aangegrepen om de gemoede ren van de meelopers zodanig te verhitten dat zij in de gewelddadigheid van een op hitser gingen geloven. Ook al zijn de zowel nationaal als 'nter- nationaal opererende cellen van de SDS nog zo klein, hun werkmethoden houden grote gevaren in voor de democratische sa menleving. Gespeculeerd wordt op het poli tiek geëngageerd willen zijn van de moder ne jeugd. De straat is het domein, mislei ding, terreur en provocatie zijn de wape nen, terwijl herrieschoppers en andere op roerkraaiers als de voornaamste instrumen ten gelden. Het is tegenwoordig mode om links te zijn (in West-Europa dan, want in Oost-Eu ropa, waar men volksverlakkers als Dutschke uit de praktijk kent, probeert men, vaak ten koste van de eigen existen tie, juist een klein beetje naar rechts te schuiven!). Wie uitspraken doet, welke met het linkse radicalisme in tegenspraak zijn, wordt onmiddellijk als rechts of als reacti onair geklassificeerd. Linkse of rechtse opvattingen zijn in de vrije wereld eigenlijk niet zo belangrijk (om misverstanden te voorkomen: poli tiestaten of dictatoriaal geregeerde landen behoren hier niet bij). De middengroeperin gen, waar bijna nooit over gesproken of geschreven wordt, zorgen wel voor het no dige evenwicht. Gevaarlijk Maar wat wel belangrijk is, zijn de spel regels, die in de grondwet en de daarop gebouwde wetgeving zijn verankerd. Men zal zich eraan moeten houden, als men de anarchie tenminste geen vrij spel wil ge ven. Terreur blijft terreur, of zij nu van links komt of van rechts. Het „establisch- ment", de gevestigde orde, zal er nooit voor mogen capituleren. De „culturele revolutie", die de Dutsch kisten in Duitsland en ook in andere Westeuropese landen willen bewerkstelli gen, houdt nog een ander groot gevaar in. Links geweld drijft onherroepelijk naar rechts, zoals rechts geweld vele burgers voor links doet kiezen. Herr Adolf von Thadden, die in de Bondsrepubliek de in de NPD verenigde neo-nazi's leidt, zou dan ook wel eens de lachende derde kunnen zijn. Misschien zijn de Dutschkisten hier wel op uit, want hun „Krawall" zou er maar groter door kunnen worden I De prediker van geweld tijdens z'n recente bezoek aan Amsterdam. geen beperkingen kent. Een jeugdige Mao z'n portret is zeker twintig jaar oud, maar zelfs in China ziet men geen kans actueel te blijven lacht me vriendelijk toe, terwijl Fidel Castro en Che Guevara heel wat grimmiger kijken. Een sinoloog is helaas niet bij de hand. Naar de vertaling van de Chinese karakters, die in rode en groene verf zijn aangebracht, kan ik slechts gissen, hoewel ik er zo goed als zeker van ben dat ze uit het bekende rode boekje zijn overgenomen. Dan plotseling die revolutionaire oproep in 't Nederlands. „Laten we alle bourgeois universiteiten vernietigen", staat er in blokschrift op een van de wanden geschre ven, „en volwaardige democratische uni versiteiten opbouwen". De zin van 't laatste ontgaat me, maar ik vind het veel belang rijker dat de ondertekening ontbreekt. In dien deze er wel was geweest, zou zij mis schien een aanknopingspunt 'hebben kun nen zijn voor de bomaanslagen, die na het bezoek van Dutschke aan Nederland op de Griekse, de Spaanse en de Portugese am bassade in Den Haag zijn gepleegd. Ik raap een stencil van de grond, waarin „Berufsschüler und Schüler geen studen ten dus, maar middelbare scholieren worden opgeroepen naar de Republikeinse Club aan de Wielandstrasse te komen om daar aan een „Zeugnisverbrennungsaktion" deel te nemen. Treffend is het citaat van Mao Tse-toeng, dat zowel in links- als in rechts-extre- mistische kringen kan worden gebruikt. „De jeugd is de meest actieve en levendi ge kracht van de gemeenschap", aldus de grootste aller Dutschke-„Genossen". „Zij is 't meest begerig om te leren en 't minst conservatief in haar denken". De wereld van Dutschke geeft aanwijzin gen genoeg over de wereld achter Dutsch ke. Vastgesteld dient te worden dat de „So- zialistischer Deutscher Studentenbund" slechts enkele honderden van de 300.000 Westduitse studenten representeert. Even zeker is voorts dat de SDS, die niet lang na de penetratie van de Dutschkisten naar de top, door de socialistische partij (SPD) als „te radicaal" werd afgestoten, het van straatschenners en misleide idealisten moet hebben. Oostduitser Toen de nu 27-jarige asceet Rudi Dutsch ke in 1961 aan de „Freie Universitat" in West-Berlijn ging studeren op kosten overigens van het door hem zo verachte „establishment" woonde hij in DE WERELD VAN EN ACHTER RUDI DUTSCHKE Het bouwvallige huis lijkt uitgeblust. Het stelt nauwelijks meer voor dan een vochtige stinkende ruïne. Vier etages, die bewoond worden door duiven, ratten en vlooien en langharige revolutionairen op de parterre bevindt zich nog de dood kisten- en grafstenenzaak van begrafenisondernemer Breusing zijn sinds 1945 gebleven zoals ze waren. De verminkingen van Amerikaanse bommen en Russische kogels, die het slechts twaalf jaar stand gehouden hebbend Duizendjarig Rijk vernietigden, zijn om onverklaarbare redenen nimmer ongedaan gemaakt. Er staat nog zo'n half verwoest en ten idele uitgebrand bouwwerk in West-Berlijn. Het is de Gedachtniskirche, die een monu ment werd voor de boetvaardigen onder de Duitsers, een waarschuwing ook tegen de demonen, die Hitier, Himmler, Goebbels en vele andere internationale raddraaiers en oorlogsmisdadigers hebben opgeroepen. Behalve naar het uiterlijk is er geen en kele overeenkomst tussen de beide ruïnes. De Gedachtniskirche aan de ene en Rudi Dutschke's hoofdkwartier aan de andere kant van de mondaine, met klatergoud in gelegde Kurfürstendamm zijn zelfs expo nenten van elkaar. De geestelijke band, die men met moeite ontdekken kan, is misschien de titel van een toneelstuk van de Duitse commu nistische dichter Bertold Brecht, dat in een keldertheater in de onmiddellijke omgeving elke avond opnieuw veel publiek trekt. Het heet: „Furcht und Elend des Dritten Rei- ches". Als ik het gebouw betreed, waar „het anarcho-communisme van Bakoenin" de enige heilsleer is, kom ik niemand tegen. Ik volg de bloedrode pijlen, die nog na lijken te druipen van de met kwistige hand opge brachte verf, en waarboven telkens weer de letters SDS („Sozialistischer Deutscher Studentenbund") prijken. Na een lange tocht door hol klinkende en kale trappenhuizen arriveer ik eindelijk in het heilige der heiligen. Het zijn een paar zalen van kamers, die eruit zien alsof er een veldslag heeft gewoed. Leuzen De vloeren liggen bezaaid met stencils, sigarettenpeukjes en omgetrapte tafels en stoelen. De wanden zijn met alle soorten leuzen beklad en behangen met de portret ten van een veelheid van rode profeten. Nog steeds heb ik niemand ontmoet of gehoord. Het stelt me in ieder geval in de gelegenheid de zwijnenstal wat nader on der de loep te nemen. Het vergt bij elkaar nog geen vijf minu ten om de wereld van de apostelen van het linkse extremisme te doorgronden. Van stu denten, die tot op zekere hoogte het zout van de maatschappij zijn de Neder landse universiteitsklanten, die Dutschke in het Amsterdamse Krasnapolsky als in koor hebben bejubeld en toegejuicht, mogen zich Beeld van een tegendemonstratie in West-Berlijn. Naar schatting 150.000 burgers kwamen op de been ora tegen de teneur van <3e Dutschkisten te demonstreren. dit wel in 't bijzonder aantrekken valt het daarom dubbel en dwars tegen dat ze onmachtig zijn het kritische vermogen op te brengen de opruiende taal van Maotische anarchisten te ontleden of althans te be grijpen. Zo verward en demagogisch de schreeu werige betogen van de Dutschkisten zijn, zo helder en zo doorzichtig is him „ideolo gie", die in het hoofdkwartier aan de Kurfürstendamm wordt geëtaleerd. Wie daar binnentreedt en enig historisch besef bezit, kan slechts tot de conclusie komen met ordinaire, doch niettemin gevaarlijke herrieschoppers te doen te hebben, met verlengstukken ook van bekende rode on- dermijningsakties op het krachtveld der wereldpolitiek. Tegen alles Dutschke en de zijnen richten zich tegen alle gevestigde instellingen van de samen leving, indien deze tenminste als niet-com- munistisch te boek staat. Tegelijkertijd verheerlijken ze revolutionairen als Mao Tse-toeng, Ho Tsji-minh, Fidel Castro en Che Guavara. Hun bewondering gaat even zeer uit naar een handjevol communisten van de oude stempel. Karl Marx behoort hier o.a. bij, Lenin, Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht. Gewoon TEGEN dat zijn Dutschke en de zijnen. Tegen de parlementaire democratie. Tegen de bestaande politieke partijen. Tegen de koningshuizen en „de andere heersende klassen". Tegen de publiciteitsmedia, ln 't bijzon der de bladen van het poliep-achtige Sprin ger-concern. Tegen de heersende opvattingen inzake sex en huwelijksmoraal. Tegen het kapitalisme en het imperia lisme, waarbij beide stelsels nog met ogen uit de vorige eeuw worden bezien. Tegen het christendom, want was Christus blasfemie aller blasfemieën! niet de eerste nazi? (Dutschkistische be kladding op de muren van een Westber- lijnse kerk, waar een interconfessionele bidstond voor de vrede in Vietnam werd gehouden.) Tegen de heersende opvattingen inzake chisten en revisionisten, wat overbekende termen uit het rode politieke woordenboek zijn. Tegen de NAVO, de Verenigde Staten, de atoombewapening en de in Saigon zete lende Vietnamese regering. Tegen president Johnson, die een moor denaar en een oorlogsmisdadiger wordt ge noemd. Tegen kanselier Kiesinger, die door de Oost-Berlijn. Hij pendelde heen en weer van de ene naar de andere helft van de verscheurde stad. Pas na de bouw van de beruchte, maar politieke rust gevende Muur met hun pistoolmitrailteurs scho ten de Vopo's daar sinds 1962 ten minste 70 vluchtelingen neer! zei hij 't rode para dijs van Walter Ulbricht voor goed vaarwel. Inderdaad: Dutschke is een Oostduitser, die in de communistische leer werd opge voed. Z'n achtergrond en de ware beweeg redenen van z'n vlucht blijven vooralsnog een mysterie, niet in 't minst door de te genstrijdige verklaringen, welke hij in de loop der jaren heeft afgelegd. Hij heeft zichzelf als de zoon van een boer, van een fabrieksarbeider en van een beroepssoldaat afgeschilderd. Hij zou zich verzet hebben tegen de dienstplicht, die hem riep, hoewel nooit uit de grondverf gekomen is hoe hij zich aan de daarop staande gevangenisstraf heeft weten te ont trekken. Training Waarnemers in West-Berlijn nemen dan ook aan dat Dutschke een inplanting is van de DDR met het oogmerk propagan distische aktiviteiten aan de andere kant van het IJzeren Gordijn te bedrijven. De „International Union of Students" in Praag zou zijn leerschool zijn geweest. In deze Door Link van Bruggen grote coalitie, of wel de samenwerking van christen-democraten en socialisten in de huidige Westduitse regering, als een „sme rige manipulator" wordt betiteld. Tegen burgemeester Schütz van West-Berlijn, die openlijk voor een lafaard wordt uitgekreten. Tegen het leger en de politie, die als instrumenten van onderdrukking worden gezien. Kortom: tegen alles wat in het Westen Een groep Nederlandse Dutschkisten voor het Nationale Monument in Am sterdam. De borden en spandoeken, die worden meegedragen, laten de zelfde leuzen als in West-Duitsland zien. dit woord kan niet genoeg worden on derstreept! tot het zogenaamde esta blishment behoort. Geweld Dutschke en de zijnen prediken direct of indirect het geweld. Ze dringen aan op sabotage van de verschillende NAVO-bases, op het boycotten van wapenleveranties, op straatterreur a la de dertiger jaren, op brandstichtingen en op bomaanslagen. Als „rode Rudi" zegt dat Weense arbei ders in 1927 het Paleis van Justitie hebben afgebrand, en daar onmiddellijk aan toe voegt dat hij met deze uitspraak niets wil suggereren dit gebeurde een paar maan den voor de moordaanslag van de rechtse communistenhater Joseph Bachmann, die met z'n op eigen houtje uitgevoerde tegen- terreur slechts heeft bereikt dat Dutsch ke's hoofd ook nog met het aureool van de martelaar wordt bedekt dan gilt en brult zijn gehoor het uit. En als hij z'n aanhangers een filmpje laat zien, waarop beeldhelder is vastgelegd op welke wijze en met welke eenvoudige middelen Molo tovcocktails vervaardigd kunnen worden, dan is dit niet alleen een uitdaging, maar ook een uitnodiging. Wat Dutschke en de zijnen vooral ty peert, is hun onverdraagzaamheid tegeno ver de opvattingen van anderen. Ze spre ken van de „verdammte Toleranz", die een volksziekte zou zijn, daarbij verzwijgend dat ze tegenover de communistische landen alle denkbare verdraagzaamheid willen en kunnen opbrengen. Diezelfde verdraagzame houding verlangen ze ook ten aanzien van hun eigen akties, hoe onverdraagzaam, on democratisch en (politiek) onhygiënisch de ze ook mogen zijn. In de wereld van Dutschke, in dat ongure hol op de tweede verdieping van die op instorten staande ruïne aan de door wol kenkrabbers gemarkeerde Kurfüsten- damm, buig ik me over de rekwisieten van de beoogde culturele revolutie naar het model van Mao Tse-toeng. Ik stel me even verdekt achter een wrak van een kast op, als er twee in leren jasjes gestoken langha- rigen passeren: „Halbstarken", die wel Dutschkist, maar bepaald geen student zijn. De desertie uit het leger het Ameri kaanse en niet het Chinese of Russiscne uiteraard! wordt op de muren van Dutschkes hoofdkwartier op velerlei wij zen aangemoedigd. Eén van de leuzen luidt: „Elke rode G.I. (de algemene betiteling van een Amerikaanse soldaat - red.) is een stap op weg naar de vrijheid". Portretten

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13