Pieter-Coen (3) is niet onder indruk van geboorte neefje Polen brengen Nederlands schip op Thomassen: Rijnpoort geen zoutgevaren IN DRENTE SLUITEN 15 MELKFABRIEKEN Pers maakt geen meningen ANGST ONDERNEMER VOOR VERLIES VAN MACHTSPOSITIE RAI-protest tegen belasting op auto's Bittere strijd tegen Israël Boekhouder maakt wereldreis met gestolen geld Onderofficieren aan de macht in Sierra Leone voor prinsje Dezelfde straffen voor Tielse bende Vier notarissen werken samen Mr. Kropman (80) overleden Nederland in Roemenië Bloemstukken Huib Goudriaan VRIJDAG 19 APRIl 1968 De jongste Oranjetelg heeft, naaet prins Alexander, nog een nichtje en een neefje. Gisteren ipeelden zij dochtertje en zoontje van mr. Pieter van Vol lenhovens enige broer in de zonovergoten tuin van het ouderlijk huis in Capelle a/d IJssel. Het huis aan de Talingstraat 29 onderscheidde zich slechts van de andere woningen door een vlaggemast in de voortuin, waarvan gisteren feestelijk de driekleur wapperde. Toen ik gistermorgen aanbelde om mevrouw J. L. van Vollen hoven-Van Ommeren te vra gen of we haar kinderen moch ten fotograferen, zei ze: ,,U komt wel ongelegen, want Pieter-Coen heeft juist (ze wees op een hoop tuinaarde in de straat) op die berg grond ge zeten." „Ik todi ook!" Mevrouw Van Vollenhoven wist woensdagavond om kwart voor acht al. dat er een prins was geboren. „Mijn schoonvader beelde me op om te zeggen, dat zijn derde kleinkind er was". De driejarige Pieter-Coen vatte het nieuws maar lakoniek op. ..Toen ik het hem duidelijk probeerde te «naken, en hem vertelde dat oom Piet een zoontje had gekregen, zei hij: „Nou ik toch ook! Hij bedoelde met dat „ik ook", dat hij acht maan den geleden een zusje heeft gekre gen." Zijn zusje. Ellen, kijkt vanuit de box onze fotograaf allerbeminne lijkst aan. Maar Pieter-Coen loopt eerst een keer weg. en blijft zelfs al schommelend nors kijken. Zijn moe der: „Hy is vandaag niet in zo'n beste stemming". Onverwacht Het nieuws van de geboorte kwam ook voor de familie onverwacht. „Het kind werd niet voor de twin tigste verwacht." Dat is ook de re den, dat mevrouw Van Vollenhoven de vraag of ze gisteravond nog op kraamvisite zou gaan, niet kon be antwoorden. „Daar weet ik nog niets van. I'k heb nog nauwelijks met mijn man erover kunnen spreken." Wel heeft ze met de kinde ren, en het dienstmeisje, gister morgen beschuit met muisjes gegeten. Zoals in meer Neder landse gezinnen. Kan het Hollandser: een war me lentezon, oranje en rood wit en blauw, fier wapperend van torens, huizen en schepen, «en pasgeboren prins, èn b«schuit met muisjes? (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het is B. en W. niet bekend, dat de goedkeuring voor de Rijnpoortliaven afhanke lijk is van de bestrijding van de ver- zilting, zoals mr. J. Klaasesz. com missaris der Koningin, zou hebben gesteld bij het ingebruiknemen van het gemaal Parksluizen van Delf land", aldus burgemeester W. Tho massen donderdagmiddag in de ge meenteraadsvergadering in zijn ant woord op mondelinge vragen van de KVP-afgevaardigde mr. L. A. Struik. „In het allervroegste stadium van het plan voor de Rijnpoorthaven heelt Rotterdam contact gezocht met Delf land. waarbij ook het vraagstuk van de verzilting ter sprake kwam. Op ver zoek van Rotterdam heeft het rijks instituut voor de drinkwaterleiding een onderzoek ingesteld waaruit bleek dat het gevaar voor een zoute kwel mini maal was en dat dit gemakkelijk kon worden bezworen door een zeer dunne kleilaag. Dit is in het plan opgenomen Daarna heeft Delfland geen enkel contact meer met Rotterdam opgeno men. Waarom is niet bekend. Men wi! blijkbaar niet met ons overleggen, men wil tegen ons blijven ageren." De burgemeester zette verder uiteen dat er sprake zou kunnen zijn van twee gevaren namelijk een zoute kwel welk bezwaar dus volledig is ontzenuwd en een opkruipen van de zouttong. Dit bezwaar wordt ondervangen door het verondiepen van de Nieuwe Maas. Het verondiepen van de Nieuwe Maas be treft werkzaamheden die het rijk uit voert. „Het is mij bekend dat de voorbe reidingen ver zijn gevorderd, zij zullen tegelijkertijd met het graven van de AMSTERDAM De RAI heeft protest aangetekend tegen het rege- i ringsplan om een extra-belasting van 15 procent op auto's te heffen. Naast I budgettaire motieven voert de rege- ring het argument aan van het te snel uitbreidend autobezit. Wanneer de belasting achterwege blijft, dan scheelt dit de staatskas 300 miljoen gulden, aldus de rege ring. „Zij verzweeg echter", aldus de RAI, „dat de verhoogde benzine accijns de regering als 100 miljoen extra inkomsten geeft, terwijl ook de belastingopbrengsten van auto reparaties en -service sterk zullen toenemen". De RAI meent, dat juist de laagste inkomensklassen de dupe zouden worden van de belasting. West Bromwich Albion heeft donder dagavond de tweede replay uit de kwartfi nales van het tornooi om de Engelse FA-Cup tegen Liverpool met 2—1 gewon nen. In de halve finales zal West Brom wich Albion p 27 april Birmingham City geul beginnen. Het werk wat nu ge beurt aan de havenmonding betreft nog niet het graven van de eigenlijke geul." Het baggeren van de geul begint in de tweede helft van 1968 eventueel in 1969 en wellicht begint men aan het vastleggen van de rivierbodem nog voor het baggeren van de geul. Er is geen enkel gevaar voor verzilting als deze werken gelijktijdig worden uit gevoerd, aldus de heer Thomassen. NASSER: MANSOERA „Het is onze eerste taak de door Israël bezette gebieden te bevrijden. De strijd tegen het zio- nisme zal lang zijn en bitter. Het is een strijd voor het bestaan zelf van het Arabische volk." Aldus president Nasser van Egypte gisteren op een massabijeenkomst, waar hij zijn reorganisatieplannen toelichtte. Het is de bedoeling dat de Socia listische unie, de enige politieke par tij, in het politieke leven de taak gaat overnemen die tot nu toe door het leger is vervuld. Alle huidige leiders van de partij hebben ontslag gevraagd om de reorganisatie moge lijk te maken. I Nasser zal deze ontslagen aanvaar den na het referendum van 2 mei over het op 30 maart aangekondigde hervormingsprogram. Er zal een commissie worden benoemd om toe zicht te houden op de verkiezing van een nieuw partijbestuur. Er zullen in die commissie geen militairen zit ting hebben. TILBURG De 27-jarige Til- j burgse boekhouder H van I, werk- 1 zaam bij een drukkerij in zijn woon- plaats, heeft over een periode van 18 maanden door frauduleuze boekingen zijn patroon voor 38.000 gulden bena deeld. Op 9 maart heeft de man zich bo vendien nog een bedrag van 7.000 gulden toegeëigend uit een bureaula de dn het drukkerijkantoor. Met het meeste geld op zak is de boekhouder daarop naar Zuid-Amerika en een aantal Europese landen gegaan. Dezer dagen keerde hij met een lege buidel via Schiphol in zijn va derland terug. Daar werd hij op ver zoek van de Tilburgse politie aange houden en vervolgens naar Tilburg overgebracht en ingesloten. Gebleken is dat de man tegenover zijn vrouw steeds een belangrijk hoger salaris j had opgegeven dan hij in werkelijk- held verdiende. ROTTERDAM De Poolse marine heeft gistermiddag de Nederlandse coaster Spes (600 brt) in volle zee aangehouden en opgebracht naar de haven Swinoujscie (Swinemiinde) bij Settin. Noch de familie van de zeven opvarenden, noch de rederij Oost- cies wat er is gebeurd. Atlantic Line te Rotterdam weet pre- Het eerste bericht kwam binnen van de agent in Stettin. De Spes, die al negen jaar tussen de kalkzand- steenfabriek in IJmuiden en Stettin op en neer vaart (er zijn al meer dan vijfhonderd retourvaarten gemaakt) was juist geladen met kalk uit Stet tin vertrokken. Kapitein is Klaas van der Plas (38) uit Katwijk, een man die bekend staat om zijn rustige optreden. Het is niet bekend of de mannen, inclusief de stu dent In 't Veld, neef van de reder die één reis meemaakte, nog aan boord zijn of naar een gevangenis zijn ge bracht. De rederij heeft onmiddellijk con tact opgenomen met hel ministerie van buitenlandse zaken. Daar was men van de aanhouding op de hoogte. De ambassade in Warschau heeft op dracht gekregen te onderzoeken wat er aan de hand is. Smrkovsky voorzitter Nationale Vergadering van Tsjeclioslowakije PRAAG Josef Smrkovsky is j gisterochtend gekozen tot voorzitter i van de Tsjechoslowaakse Nationale Vergadering. In een geheime zitting kreeg de 57-jarige voormalige ver- 1 zetsstrijder die in de stalinistische I periode van de jaren 50 gevangen heeft gezeten. 188 van de 259 stem- I men. 68 stemmen waren tegen en drie stemmen waren blanco. Smrkovsky volgt Bohuslav op, een veteraan uit de communistische be- weging die in ongenade is gevallen wegens zijn verzet tegen de hervor- mingen van de nieuwe leiders. (Van een medewerker) ROTTERDAM De sociologie Is links en de beoefenaars van deze we tenschap hebben veelal politiek linkse standpunten! Deze stelling hoort men vaak verkondigen in de niet-sociologische wereld. Ruim tweehonderd hoogleraren, lectoren en studenten in de sociologie uit geheel Nederland willen tijdens de vierde Sociologische Interacade miale onderzoeken of er inderdaad een linkse sociologie bestaat. „De voornaamste grondslag voor de linkse oriëntatie is de methode van de sociologie om de werkelijkheid te benaderen als niet absoluut gegeven", zei dr. J. M. M. de Valk, die het congres dat drie dagen duurt woensdag inleidde. Door deze wijze DAKAR Opstandige militairen, die protesteerden tegen het feit dat zij weinig soldij kregen en slecht be handeld werden, hebben gisteren het militaire bestuur in de Westafri- kaanse staat Sierra Leone ten val gebracht en dit vervangen door een veertien leden tellende militaire an- ti-corruptieraad. Als voorzitter van deze raad wordt genoemd Patrick Gordon, een onderofficier. De opstand begon in Daru, een gar nizoensplaats bij Freetown. de hoofdstad van Sierra Leone. Volgens sommige berichten zouden schietpar tijen en plunderingen hebben plaatsgevonden. De actie stond onder leiding van sergeant-majoor Rogers. Ook wordt de naam van kolonel John Bangura in verband gebracht met de staatsgreep. Bangura, een voormalige legercommandant, was door de afge zette regering op een diplomatieke post in Washington geplaatst, waar hij echter als sinds een maand niet meer was gezien. Volgens sommige berichten zou hij de staatsgreep in het naburige Guinea hebben voorbe reid. De leiders van het ten val gebrach te militaire bestuur, generaal Juxon Smith en majoor William Leigh, zou den onder huisarrest zijn geplaatst, VENRAY De 6-jarige Jantje Geurts uit IJsselsteyn, gemeente Venrav, is gisterenmiddag om zes uur dodelijk verongelukt toen hij met zijn fietsje vanaf een zijwegge Paar- dekopweg opreed en daar geschept werd door een arbeidersbus uit Wan- roy. Het jongetje overleed op weg naar het ziekenhuis. GRONINGEN In Donderen (ge meente Vries) is gisteren omstreeks halfzes de 77-jarige fietser A. Krab ben uit Yde door een achteropko mende auto aangereden. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde doordat het bejaarde slachtoffer plotseling linksaf sloeg. I van benaderen lijkt de blik van de socioloog op de maatschappij op die van iemand die politiek links geo riënteerd is. Een positieve houding tegenover veranderingen kenmerkt immers beider gedrag. De hervormingsijver van de socio logen is volgens dr. De Valk in de praktijk echter geringer dan men zou vermoeden, daar veel ontzag bestaat voor de standvastigheid der bestaan de sociale institutie en structuren. Hij meent tevens dat het met de linkse gezindheid van de studenten nogal meevalt, dat de aktiviteit veel al beperkt blijft tot de deelneming aan demonstraties. De ondernemingsgewijze organisa tie van de Nederlandse economie vormt de aanleiding voor het con- gresonderwerp „De verdachte onder nemer". De econoom prof. dr. H. W. Lambers, hoogleraar aan de Neder landse Economische Hogeschool, sprak hierover als eerste. De Leid se drs. H. Wallenberg trad als co-refe rent op. Van economische inefficiency kon prof. Lambers de huidige onderne mingsgewijze organisatie niet ver denken. Maar de randvoorwaarde van volledige werkgelegenheid en de mocratisering van het bedrijfsleven komen in de knel. Dit komt omdat de ondernemer zich niet volledig aan wil passen aan het nieuw sociaal-economisch bestel, waarin de overheid en de vakvereni gingen een grote rol spelen bij de besluitvorming. De ondernemer is verdacht wan neer hij niet aan de sociale randvoor waarde kan voldoen door gebrek aan samenwerking met werknemers- en regeringsinstanties. Reactionair Het verzet van de ondernemer te- gen de volledige erkenning van een zelfstandige positie van zijn gesprekspartners op hoog niveau ver klaart prof. Wallenburg vanuit de angst de eigen oude zelfstandige machtspositie te verliezen. Dit zou de totstandkoming van de juiste in dustriële verhoudingen verhinderen. ..Zolang de oplossing voor de nood zakelijke democratisering alleen I wordt gezocht in de herstructurering van de organisatie binnen gesloten bedrijven zal Nederland geen echte industriële natie zijn. Had dit alles met „linkse sociolo gie" te maken? Ja. zei prof. Lambers na afloop van de discussie. De linkse sociologie moet immers staan tegeno ver de werkelijkheid die zij positief wil veranderen. De hierbedoelde wij- ziging in de maatschappij houdt een verandering in die reactionair ge noemd kan worden. Want zij streeft naar meer zekerheid en vastlegging van de onderlinge verhoudingen tus sen overheid, vakbeweging en onder nemer. Het woord links heeft voor mij geen emotionele betekenis, zei prof Lambers, maar de linkse sociologie I houdt voor mij een zo scherpzinnig mogelijk denken in. ASSEN De directie van de Coöperatieve melkprodukten- bedrijven Domobedum over weegt vijftien zuivelfabrieken in Drente te sluiten. Deze drastische reorganisatie is nodig om in het kader van de EEG de rol te blijven spelen, die Neder land, en in het bijzonder Drente, ook i op internationaal gebied vervult. De reorganisatie-plannen zullen het eerste jaar een besparing voor Domobedum geven van 2,3 miljoen. Bovendien gaat zo een lang gekoes terde wens van de Drentse zuivel- wereld één melkprijs voor heel de provincie in vervulling. Die slag is aan u. Mijnh. A.H.P. Schellen uil Eindhoven Prijswinnaar van 1 500.- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Stalon. den HAAG Op paleis Het Loo zijn gisteren vele bewijzen van be langstelling en gelukwensen ontvan gen ter gelegenheid van de geboorte van de zoon van prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven. Van verschillende officiële instanties wer den bloemstukken bezorgd op paleia Het Loo. Vooral veel particulieren maakten van de gelegenheid gebruik grote en kleine boeketten en bloemstukken te zenden. Ook werden vele tientallen telegrammen op het paleis afgele verd. waaronder zeer vele afkomstig van schepen op zee, die via Scheve- ningen Radio binnenkwamen. De ministerraad verstuurde tele grammen naar koningin Juliana en prins Bernhard. prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven en de schoon ouders resp. ouders van het paar. De telegrammen waren getekend door premier De Jong. Ook de waarne mend voorzitter van de Eerste Ka mer, de heer Delprat. stuurde felici tatie-boodschappen aan Koningin en Prins en aan prinses Margriet en haar man. Gisteren heeft prinses Christina nog een bezoekje gebracht aan haar zuster en haar jongste neef je. ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren de 39-jarige chauffeur N. van O., hoofd van de Tielse bende die in april en mei van het vorige jaar in Gelderland én Zeeuws-Vlaanderen roofovervallen en inbraken heeft gepleegd, veroor deeld tot dezelfde straf als de recht bank eerder had opgelegd en de pro cureur-generaal had geëist, namelijk zes jaar met aftrek. Zijn negentienjarige zoon Niek werd in hoger beroep, conform het vonnis van de rechtbank, veroordeeld tot 2'/t jaar gevangenisstraf met af trek. Er was vier jaar met aftrek geëist. Het twintigjarige vriendinnetje van N. van O. sr., Anneke S. uit Axel, die al op vrije voeten is, werd veroor deeld tot twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk met aftrek, con form het vonnis van de rechtbank. De procureur-generaal had boven dien voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geëist. Het Hof legde de vrouw van de chauffeur, de 38-jarige A. W„ vijf maanden, waarvan drie met aftrek, op en ook dit was overeenkomstig het vonnis van de rechtbank, De pro cureur-generaal had haar medeplich tigheid met zes maanden onvoor waardelijk willen straffen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De notarissen mr, A. G. Lubbers, P. L. Dijk, mr. Adriana J. van Erk en mr. A. H. M. Santen, allen gevestigd in Amsterdam, hebben besloten hun kantoren per 1 januari 1969 te verenigen. Ter toelichting delen de notarissen mee. dat dit samengaan in de lijn ligt van een meer algemene ontwikkeling, die een toeneming vereist zowel van uitwendige slagvaardigheid als van inwendige efficiëncy. Voorts beogen zij m°t deze krachtbundeling een ver sterking van de mogelijkheid van een voortgezette persoonlijke benadering De notarissen zullen ieder voor de eigen opdrachtgevers werkzaam blij ven, waardoor in de zelfstandigheid van de .notariële protocollen geen wif» ziging komt. 27 jaar Senator AMSTERDAM Na een langdurige ziekte Is dinsdag op tachtigjarige leef- tijd overleden mr. G. C. J. D. Krop man. oud-lid van de Eerste-Kamerfrac- tie van de rooms-katholieken en ex- wethouder van Amsterdam. Mr. Kropman, geboren in Gouda, was na zijn rechtenstudie journalist bij Het Centrum en later politieke redacteur bij De Tijd. Van het weekblad De Nieuw Eeuw is hij twintig jaar hoofdredac teur geweest. Zijn meeste journalistieke werkzaam heden gaf hij eraan toen hij in 1929 wethouder werd van Amsterdam. Hij was hier tot 1941 wethouder voor ar beidszaken. Schiphol en de haven. In september 1935 kwam hij voor de Rooms-katholieke staatspartij in de Eerste Kamer. Hij heeft zijn lidmaat schap van deze Kamer tot 1962. met een acht maanden lange onderbreking in de oorlog toen hij als gijzelaar in St. Michielsgestel heeft doorgebracht, waar genomen. De laatste jaren was hij voor zitter van de KVP-fractie De heer Kropman, die zaterdag wordt begraven, is hoofdbestuurslid geweest van Toonkunsten en voorzitter van het Internationaal cultureel centrum in Amsterdam. BOEKAREST Staatssecretaris Van Son heeft vandaag in Boekarest een Nederlandse tentoonstelling geo pend. Op deze door de Centrale Ka mer van handelsbevordering georga niseerde tentoonstelling tonen vijftig bedrijven produkten onder het mot to: „Holland, open venster op de mo derne wereld". Het is voor het eerst dat ons land in Roemenië exposeert. ZE GEEFT SLECHTS WEEIt DEN HAAG De massa media gooien de gevestigde mening niet omver. De pers kan gebeurtenissen niet in de hand werken. De pers maakt geen meningen, zij geeft ze slechts weer. zei prof. mr. dr. M. Rooij, hoogleraar in de massacommuni catie aan de Universiteit van Amsterdam gisteren in een lezing voor de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel. ..De mens beschikt", aldus prof. Rooij. „over een heel sterk afweerme chanisme. Als iemand een bericht leest waarmee hij het niet eens is, gaat hij dat bericht vervormen. Als voorbeeld noemde de hoogle raar de televisieuitzending over Viet nam van Achter het nieuws. In deze reportage bleek dat een grote meer derheid van ons volk het Ameri kaanse optreden in Vietnam goed keurt of billijkt. Als nu eenmaal al gemeen een bepaalde mening heerst, dan doen de massamedia hier niets aan. zelfs niet wanneer zij dag aan dag een ander standpunt prediken. Ook uit diverse onderzoeken is ge bleken dat de media vrijwel geen invloed op de publieke opinie heb ben. Alleen als er nieuwe dingen voorvallen, die sterk afwijken van het gebruikelijke patroon, is er een mogelijkheid van effect. De lezer weet nog niet wat hij van de nieuwe ontwikkeling moet vinden. Maar. en Is de sociologie links? hier blijkt weer de „afhankelijkheid" van de pers, de kranten weten het zelf ook meestal niet. Zij laten zo veel mogelijk deskundigen aan het woord. Subjectief? Over de „subjectiviteit" van de pers maakt prof. Rooij zich niet al te ongerust. Er wordt nogal wat kritiek geleverd met name op actualiteiten rubrieken van radio en tv «die menin gen geven. Het is echter volgens prof. Rooij het goed recht van de omroep er een mening op na te houden, dus om subjectief te zijn. Het totale beeld van dr omroepverenigingen vond hij „aardig uitgebalanceerd". De eisen waaraan de massamedia moeten voldoen vatte prof. Rooij sa men in drie punten: de journalisten dienen onafhankelijk te zijn. In ons land gaan we de goede richting uit: Vrije Volk los van de PvdA, Trouw toont steeds minder een ARP-gezicht. Vervolgens heeft de lezer recht op volledige informatie. Als een krant zelf bepaalde berichten weert, is dat te vergelijken met censuur. Eerlijk Ten slotte moet de informatie op recht en eerlijk zijn. Op dit punt doen de actualiteitenrubrieken wel misstappen. Als de feiten in een be richt niet kloppen, kan echter wor den ingegrepen, bijvoorbeeld door de rechter. Dat is onlangs nog gebeurd naar aanleiding van een VARA- uit zending over een inwoner van Zeist. De heer Rooij pleitte nog voor een zo groot mogelijke demonstratievrij heid. Een kleine minderheid zet zo de mensen aan het denken. Een open berichtgeving waarin de verschil lende meningen worden weergegeven werkt geen moeilijkheden in de hand, integendeel: de pers treedt re gulerend op. Een tendentieus bericht is naar hét oordeel van prof. Rooij nog altijd tienmaal beter dan een ge rucht over dingen die niet zijn gepu bliceerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9