KEYZER VECHT VOOR WEG VER VOERDERS Warschaus vocht tot ghetto uiterste 2 pakjes nieuwe leeuwezegel |ge. in allu-pak Bevel tot arrestatie Eric Starvo Galt PRISMA Pensioenen in „metaal" 70 pet. van het loon Nederland vraagt Duitsers verruiming vrije zone lot .10 km Keihard gesprek regeling Andere voor reiskosten van ambtenaren VIJFENTWINTIG JAAR GELEDEN Mr. E. Visser overleden Luns staat model voor nassen beeld 5 DONDERDAG 18 APRIL 1968 M. J. KEYZER M. W. SCHAKEL (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Keyzer blijft nog steeds slag leveren tegen de Duitsers om voor de Nederlandse wegvervoer ders een zo redelijk mogelijk resultaat te bereiken. Het maximum van 1950 vergunningen schijnt onaantastbaar, maar op onder delen zou de uitvoering van de overeenkomst nog zo verzacht kunnen worden, dat voor bet Nederlandse vervoersbedrijf de ergste pijn wordt weggenomen. ter. Hij had dan ook geen waardering voor de scherpe kritiek, die is geuit op het congres van de Nederlandse organisatie van beroepsgoederen- vervoerders (NOB) in Bemmel. Elke emotionele actie en vergadering, die zich tegen het Nederlandse beleid richt, noemde hij dom en onjuist. Hij bleef vertrouwen houden in de uit eindelijke oplossing van de moeilijk heden. Vandaag is er. in Den Haag weer een keihard gesprek met de Duitsers gevoerd om tot een versoepeling van de uitvoering van de vervoersover- eenkomst te komen. Van Nederlandse zijde werd de delegatie geleid door drs. A. H. Rijnberg, hoofd van de efdeling internationaal wegvervoer van het departement van verkeer en waterstaat. Er mogen in Duitsland in total niet •meer dan 1950 Nederlandse vracht wagens op de weg zijn, maar hoe kan men deze vergunningen optimaal be nutten? Hoe kunnen we de Duitsers een waterdichte garantie geven, dat er inderdaad niet meer dan 1950 Ne derlandse wagens in Duitsland rijden en welk systeem moeten wij uitden ken om allerei praktische moeilijkhe den te voorkomen, waardoor de 1950 vergunningen onvoldoende benut zouden worden. Moet het vergunningenstelsel on verkort gelden voor het doorvoerver- keer, dat niet West-Duitsland, maar bijv. Italië, Oostenrijk of Zwitserland als bestemming heeft? Moet voor le ge ritten zonder vracht toch een vrachtdocument aanwezig zijn? Kan misschien de vrije zone tot 25 km over de Nederlandse grens verruimd worden tot bijv. 50 km? In de zone van 25 tot 50 km vindt 16 pet. van onze export naar West-Duitsland haar bestemming. Al deze punten heeft vanmorgen de Nederlandse delegatie in het gesprek met de Duitsers aan de orde gesteld. Het gesprek is nog niet afgerond en zal verder worden voortgezet. Onrechtvaardig O Naar de heer M. W. Schakel, voor zitter van de Protestants-christelijke bond van beroepsgoederen- vervoerders, ons meedeelde wordt op het ogenblik in bepaalde kringen van de vrachtvervoerders ernstige kritiek geleverd op staatssecretaris Keyzer. Hij zou in het gevecht met minister Leber onvoldoende hebben bereikt. De heer Schakel vindt dit oordeel in grote mate onrechtvaardig. Dankzij het hardnekkig volhouden en he'c tac tisch optreden heeft onze staatssecre taris het contingent op 1950 vergun ningen kunnen brengen. Minister Leber had zelf geen streep verder willen gaan dan 1600. Voor de Duitse minister is dit een ge zichtsverlies geweest en daardoor is de zaak thans in het prestigevlak ge trokken en zijn de gesprekken niet gemakkelijker geworden. De heer Schakel roemde het dom staatssecretaris Keyzer en zijn staf nu in eigen land een stok tussen de benen te steken, terwijl deze op zeer bekwame wijze bezig is zoveel moge lijk voor ons vervoersbedrijf te red den. Wanneer bepaalde vervoerders een zondebok zoeken dan moeten zij bij minister Leber zijn en niet bij de heer Keyzer, aldus de PCB-voorzit- Ook Rijnvaart ..Deze Duitse grapjes passen men taal en psychologisch niet in het beeld van de EEG-samenwerking. Nederland heefc daarom de andere EEG-partners achter zich. Ook in de kring van het Europese parlement en bij leden van de Duitse Bondsdag had de heer Schakel verzet be luisterd tegen het rigoureuze beleid van ex-vakbondsman en .verkeersmi nister Leber. Ingegeven door eigen belang en versterking van de positie van de Duitse spoorwegen wil Leber het Nederlandse vervoersbedrijf, zo wel op de weg als te water kapot maken. Ook voor de Rijnvaart ver wachtte de heer Schakel nog wel moeilijkheden. De problemen voor andere EEG-landen komen nog, wanneer ook daar de vervoersovereenkomsten met Duitsland aflopen. Nederland is het eerst getroffen door de Duitse maat regelen, omdat ons contract het eerst afliep. Voor de andere landen is het vervoersbedrijf echter minder be langrijk dan voor Nederland. van SAct voor 79 ct Vraag het uw melkman! EEG-proces? Overigens staat deze zaak nog los van het eigenlijke plan Leber, dat de Duitse Bondsdag nog moet behande len. Daarbij gaat het om ver- voersverboden over de Autobahn voor een groot aantal produkten en bovendien invoering van extra fiscale maatregelen. Dit plan treft alle ver voer, niet alleen het buitenlandse maar ook het Duitse vrachtvervoer zelf. Zou dit plan in Duitsland wor den goedgekeurd dan verwacht de heer Schakel een procedure voor het Europese Hof van Justitie in Luxem burg, omdat dan de vrijheid van ver keer en vervoer binnen de EEG wordt aangetast. Hoewel de nieuwe contingentering van het vervoer naar Duitsland op 1 april al van kracht werd. begint de controle pas op 21 april. De heer Schakel hoopte echter, dat ook na die datum wagens, die zonder geldige vergunning aan de grens komen, nog nie'c aan de ketting zullen worden gelegd. Wellicht zal men nog volstaan met een laatste waarschuwing. De el lende zou niet te overzien zijn, wan neer de Dui'cse douane, die de zwaar te van haar maatregelen niet kan overzien, bijv. wagens met verse snijbloemen of wagens met vlees zouden gaan ophouden. De sancties op overtreding van de nieuwe contin genteringsregeling zijn bovendien nog niet wederkerig vastgesteld. O O DEN haag De reis- en ver- j blijfskostenvergoeding voor ambtena ren zal worden vereenvoudigd. Dit heeft ook betrekking op de indeling in categorieën. Staatssecretaris Van Veen (binnen landse zaken) heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid drs. H. Wiebenga (pac. soc.). De heer Van Veen ziet overigens in het voorbeeld van de provincie Zuid- Holland, dat het aantal categorieën in oktober van 3 tot 2 verminderde, op zichzelf geen aanleiding de rijks regeling nader te overwegen. Hij acht deze vermindering onverantwoord om dat de vergoedingen voor provinciale ambtenaren, voorzover die bij het Rijk zouden behoren tot de klassen 3 en 4. uitgaan boven die welke gelden voor overeenkomstig rijkspersoneel. CASTRICUM Gistermiddag is de driejarige Ester Vink uit Castri- cum op ongeveer 50 meter afstand van haar woning spelenderwijs onder een auto geraakt. Zij was op slag dood. FBI: King slachtoffer van complot PRISMA DI|0U 1) prachtige band met origineel écorce motief 159.- 2) verfijnd modelfraai bewerkte band 155.- 3) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat 159.- De Amsterdamse kunstschilder Gerard Esser heeft opnieuw op de Canadese ambassade in Den Haag geprotesteerd tegen het doden van zeehonden. Op een persconferentie liet hij gisteren tienduizend hand tekeningen en zijn protestschilderij van dertig kilo zien. De excentriek geklede kunstenaar baarde overi gens maar weinig opzien toen hij van station Hollands Spoor door de Haagse binnenstad naar de am bassade liep. Hij was omhangen met grote borden en gewapend met een imitatiepook. (Van een onzer redacteuren) "Vijfentwintig jaar geleden, in de vroege morgen van 19 april 1943, trok een SS-eenheid, sterk bewapend, het ghetto te Warschau binnen om, zoals de op dracht uit Berlijn luidde, onmiddel lijk en geruisloos een einde te ma ken aan de opstand, die onder de Joodse bewoners tegen de nazi-ter- reur was uitgebroken. Een zeventigduizend waren het er, een zeventigduizend Joodse mannen, vrouwen en kinderen van de in to taal vierhonderdduizend Joodse mensen, die kort na de bezetting van Polen door de Duitsers in het met een hoge muur omheinde en van de buitenwereld hermetisch af gesloten ghetto waren bijeengedre ven. De overigen waren reeds gede porteerd en in de concentratiekam pen omgekomen. Die zeventigduizend Joodse mensen, velen ziek en allen onder voed, waren tegen de Duitsers op gestaan toen zij hadden ontdekt wat de nazi's bedoelden als uit het ghetto mannen, vrouwen en ook kinderen op transport werden gesteld om voor het Duitse leger of voor de Duitse economie te worden ingezet. Zij besloten niet zonder strijd de dood in te gaan. De SS-eenheid zou de opstand moeten onderdrukken. Zij was uit gerust met de modernste wapens, ook met tanks en geschut, en de generaal die de eenheid comman deerde was ervan overtuigd, dat het liquideren van het restant ghet- to-bewoners slechts een kwestie van enkele dagen zou zijn. Het zou een maand duren voordat hij Berlijn kon melden, dat de op dracht was uitgevoerd. Maar eerst hadden vliegtuigen een zwaar bom bardement op het ghetto moeten uitvoeren en had een ontzaglijke brand de Joden uit al hun schuil hoeken moeten verdrijven. Want hoewel van te voren vaststond dat de strijd in het voor deel van de Duitsers zou aflopen, gaven de slecht bewapende Joden geen krimp. Nog geen uur had de SS een voet in het ghetto gezet of zij was er al uit verdreven, doden en gewonden en vernield wapen tuig achterlatend. Nog sterker keer de zij terug. Zeventigduizend Joden vochten met de moed der wanhoop. Zij vochten met als belangrijk wapen flessen brandende benzine, en met geweren, die zij eerst op hun vijan den veroverden. Zij vochten van straat tot straat en van huis tot huis. Door de riolen hielden zij ver binding met elkaar. Jonge Joden, gewapend met explosieven, spron gen op de aanstormende tanks en vlogen met deze tanks en hun be manningen de lucht in. De SS zette bloedhonden in en gebruikte vlammenwerpers, maar. de Joden lieten zich niet verjagen. Zij hielden stand tot het uiterste. En dat uiterste kwam na een maand. Een 28.000 Joodse mannen, vrouwen en kinderen waren toen als gevolg van de krijgshandelingen om het le ven gekomen, ongeveer 10.000 Joodse mannen, vrouwen en kinde ren werden gedeporteerd om in de gaskamers van de concentratiekam pen een nog afschuwelijker dood te vinden. Toen de vrije wereld van de opstand vernam, groeide op de ruïnes van het ghetto het onkruid al welig. WASHINGTON De federa le recherche (FBI) heeft gisteren officieel een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen Eric Starvo Galt, de man die mogelijk de moord op de negerleider ds. Martin Luther King heeft ge pleegd. Volgens het FBI is ds. King het slachtoffer geworden van een samenzwering. Dit is de eerste keer dat het FBI in het openbaar gewag maakt van een komplot. Kort na de moord vond men de witte Mustang waarmee de moorde naar van ds. King zou zijn gevlucht. De auto bleek op naam te staan van Galt. De federale recherche zoekt ook naar een handlanger van Galt, ver moedelijk een broer van hem. Men is voorts te weten gekomen dat Galt twee valse namen heeft nl. Harvey Lowmyer en John Willard. Hij werd volgens het FBI op 20 juli 1930 geboren en er zijn foto's van hem verspreid. Overigens twijfelt men of de naam Galt ook niet verzonnen is. Men heeft namelijk gerealiseerd dat Eric Starvo de voornamen zijn van Blo- feld, de schurk in Ian Flemings Ja mes Bond roman On her majesty's service, en dat Ayn Rand in Atlas Shrugged de vraag stelt „Wie is John Galt". Galt, of de man die deze naam gebruikt, dook voor het eerst op 26 augustus van het vorige jaar op in een sjofel hotel te Birmingham (Ala- I- Bandieten lieten koopman vrij voor 600.000 ROME Bandieten uit Sardinië hebben de koopman Luigi Moralis uit Caggliari in de nacht van dinsdag op woensdag tegen betaling van een losgeld van 100 miljoen lire (ongeveer 600.000 gulden) vrijgelaten. De familie van de koopman heeft in het geheim, zonder tussenkomst van de politie, besprekingen gevoerd met de bandieten over de te betalen losprijs. Om de bandieten te waarschuwen dat het geld bijeenge bracht was, liet de familie een adver tentie in een krant opnemen, die luidde: vraagt u gemengde sla in het restaurant. Het bedrag werd over handigd op een overeengekomen plaats. Moralis, die op 15 maart was ont voerd, werd door een automobilist in de buurt van het plaatsje Ottana gesignaleerd. De automobilist dacht dat hij met een lokvogel van de bandieten te maken had, reed door, maar keerde even later terug. De to taal vervuilde en uitgeputte man, die smekende bewegingen met zijn han den had gemaakt, bleek Luigi Mora lis te zijn. Er zijn intussen in het geheim ook besprekingen gevoerd met de bandie ten voor de vrijlating van twee ande re mensen, een industrieel, en een boer. (Van een medewerker) AALTEN' In de leeftyd van 73 jaar is overleden mr. E. Visser uit Aal ten, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. Mr. Visser werd in 1895 geboren te Jorwerd (gemeente Baarderadeel) in Friesland. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en werd leraar economie en staatsinrichting in Zutphen en Arn hem. In 1932 vestigde hij zich als advo caat in Arnhem. Na de bevrijding werd hij lid van de Provinciale Staten van Gelderland voor de Anti-Revolutionaire Partij. Hij is twaalf jaar lid van GS ge weest, waar hij o.a. de portefeuille van waterstaat beheerde. Mr. Visser heeft veel functies bekleed. Zo was hij lid van de Zuiderzeeraad en van het Par tijconvent van de ARP. In de gerefor meerde jeugdbeweging heeft hij een grote rol gespeeld. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De begrafenis is zaterdag om drie uur op de begraafplaats Berkenhove te Aalten na een rouwdienst in de Oos- terkerk. UTRECHT De heer W. A. H. C. Boellaard, directeur van het onder ling levensverzekering genootschap de Olveh van 1879 zal ir. W. van Osselen opvolgen als directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs. Ir. Van Os selen, die sedert 1963 deze functie bekleedde, is in verband met zijn slechte gezondheid afgetreden. barna), waar hij tot 7 oktober ver bleef. Volgens de hotelhouder zag Galt er precies zo uit als de schets die van de mogelijke moordenaar van ds. King werd gemaakt. Deze hotelhouder ging met Galt mee, toen deze zijn rij-examen deed voor Alabama. Galt had toen gezegd dat hij wel een rijbewijs voor de staat Louisiana bezat, maar een der gelijk stuk is nooit uitgereikt aan iemand met de naam Eric Starvo Galt. Bij het aanvragen van het rij vaardigheidsbewijs voor Alabama gaf Galt als beroep op dat hij bij de koopvaardij voer, maar bij de be- trojkken vakbonden is zijn naam niet te vinden. Ook had Galt de hotelhouder ver teld, dat hij op een werf te Pasca- goula (Mississippi) had gewerkt, maar daar blijkt hij onbekend te zijn. Toen Galt op 7 oktober het ho tel in Birmingham verliet, zei hij naar Mobile in Alabama te gaan voor werk. Een nader adres gaf hij niet op. Hij zou ook een verwoed danser zijn en een cursus voor barkeeper hebben gevolgd. Met de auto die hij eind augustus 1967 kocht en die nu gevonden is, werd liefst 30.000 km gereden, kriskras door de Verenigde Staten. Galt kocht omstreeks 29 maart een geweer in Birmingham. Bij het huis in Memphis vanwaar op King werd geschoten, werd een ge weer gevonden, dat op 30 maart in Birmingham is gekocht. De autoriteiten van Memphis me nen dat het complot om ds. King te vermoorden uitstekend voorbereid was. Een van de experts van Madame Tussaud zoekt een paar bijpas sende ogen voor het wassen beeld van minister Luns. Science fiction expositie tiaar Nederland? AMSTERDAM Het Nederlands contact centrum voor Science fiction heeft een garantiefonds ingesteld, waar door het misschien mogelijk wordt dat de 4000 stukken omvattende reizende internationale Science fiction tentoon stelling naar ons komt. In Bern trok deze expositie 30.000 bezoekers en in Parijs 50.000. Thans is de tentoonstelling in Düsseldorf, waar ze tot 12 mei blijft. Voor het fonds ia ƒ25.000 nodig. LONDEN Minister van buiten landse zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft gisteren in Londen model gestaan voor een wassen beeld dat in het beeldenmuseum van madame Tussaud zal worden geplaatst Hij vroeg of zijn wassen beeld naast dat van generaal De Gaulle kon worden gezet „omdat we allebei zowat even groot zijn". Hij kreeg ten antwoord dat dat wel zou kunnen. Van minister Luns werden 24 foto's genomen, aan de hand waarvan de beeldhouwer Ernest Pascoe het mo del zal vervaardigen. Pascoe nam zelf de maten van Luns' hoofd met een krompasser, anderen noteerden de gegevens over zijn haar en ogen. De minister bood zelf aan een pak te sturen dat door zijn eigen kleerma ker is gemaakt. Minister Luns was dinsdag in Lon den aangekomen, waar hij het grootste deel van de dag in conferen tie is geweest met zijn Britse ambt genoot, Michael Stewart. Gistermid dag is hij naar Nederland terugge keerd. Met ingang van 1 januari 1969 (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De pensioen commissie voor de metaalindus trie is na drie jaar studie met een rapport gekomen, waarin een plan wordt ontwikkeld voor pensioenrechten op 65-jarige leeftyd lot 70 pet. van het laatst genoten loon of salaris. Dlt pensioen is bereikbaar voor al le werknemers in de metaalindustrie (handarbeiders en beambten) met een volle dcelnemerstijd. De vakraad en de centrale commissie, waarin zowel werkgevers als werknemers zitting hebben, moeten hun goedkeuring aan deze nieuwe opzet van het be drijfspensioenfonds hechten evenals de minister van sociale zaken. Invoe ring van de nieuwe pensioenregeling is mogelijk per 1 januari 1969. Het 70 pet. pensioen Is inclusief de AOW-uitkering. Ais eindsalaris geldt het loon op 55-jarige leeftijd vermeerderd met de daarna doorgevoerde algemene loonsverhogingen. Het fonds wordt gefinancierd volgens het kapitaaldek kingssysteem. Zowel mannen als vrouwen van 25 tot 65 jaar kunnen toetreden tot het fonds, ongeacht de hoogte van het inkomen. Wel is een plafond vastgesteld van 17.500 per jaar. Voor het salaris, dat men boven dit bedrag verdient, zal per onderne ming een regeling getroffen moeten worden. Het bedrag van 17.500 is gekoppeld aan de loonindex. Gaan de lonen omhoog dan stijgt dit bedrag mee. Waardevast Het weduwenpensioen bedraagt 65 pet. van het ouderdomspensioen. Het wezenpensioen Is 20 pet. van het we duwenpensioen en bij volle wezen het dubbele. Bij een volle deelnemerstijd be draagt het ouderdomspensioen ten minste 85 pet. van het minimuminko men. Gestreefd zal worden naar een zoveel mogelijk waardevast maken van de pensioenen. Als volle deelnemerstijd geldt een periode van 40 jaar. Minder jaren betekenen ook een lager pensioen. De opstellers van het rapport (zowel werkgevers als werknemers) zijn er van uitgegaan, dat pensioenkosten als loonkosten moeten worden aange merkt Tevens bestaan plannen tot verbe tering van de pensioenen van hen, die reeds gepensioneerd zijn of dit binnenkort hopen te worden. D« Christelijke Metaalbedrijfsbond re kent op goedkeuring van het nieuw» pensioenplan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5