Hartvelt: Sein niet te snel op onveilig KERN ARABISCHE LIGA: CHRISTELIJKE SCHOLEN SLUITEN Examens in stille scholen Drie BEZ-eampagnes in Vlaams België JEUGDRAAD GEEN GELD Grote verscheidenheid op onder wijsexpositie Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Pastoor A. Zwart overleden Nieuwe bisschop in Oostenrijk Studentencongres over „Marx, Mao en de Messias" Jubileumcursus Mensendieck bond Versterkte strijd kerken tegen discriminatie BERCEPINGSWERK DONDERDAG 18 APRIL 1968 Paulus schrijft aan de mensen in Corinthe dat als Christus niet is opgestaan ons geloof zijn inhoud verliest en de aposte- 'en en ook wij zelf valse getuigen zijn geworden. Maar hij gaat nog een stap verder: Indien Christus niet is opge wekt, dan is uw geloof zonder vrucht, dan zijt gij nog in uw zonden." Geloven is meer dan een ander leven beginnen. Geloven is een nieuw leven ontvangen. Sommige mensen emigreren naar een ander continent om een „nieuw leven" te beginnen. Maar al spoedig ontdekken zij. dat ze zichzelf hebben meegeno men. Ze zijn allen een ander leven" begonnen. Ergens in een andere brief schrijft Paulus dat de vruchten van het geloof zijn liefde, geduld, blijdschap en nog vele an dere zaken. Zijn dat de dingen die we om ons heen in de we reld zien? Het zijn de dingen waarnaar de mens verlangt, er om vecht, maar die altijd weer ongrijpbaar blijven. De vrucht van ons leven zijn juist niet al deze mooie dingen: In de wereld breekt altijd weer haat, ongeduld, ongehoorzaam heid en onrecht door. Hoe we de wereld ook veranderen, ze openbaren zich steeds weer in iedere nieuwe maatschappij die wij opbouwen. Wat wij nodig hebben is een geheel nieuw leven, dat niet ge- ent is op deze wereld, maar op een nieuwe wereld. Daarom zegt de bijbel dat we moeten sterven en opstaan. Christus is ons daarin voorgegaan. Hij is de eerste die gestorven is en die is opgewekt. Geloven is Hem geloven, die gezegd heeft dat Hij ook ons wil vernieuwen. We lezen vandaag: 1 Petrus 1 13-25. Duitse predikanten j protesteren mee KEULEN Westduitse predikan- j ten en andere ambtsdragers van de j Evangelische Kerk zullen meelopen j in een mars naar Bonn op 8 mei, de dag van de Duitse capitulatie na de tweede wereldoorlog. Het Comité „Noodtoestand voor de I democratie" organiseert deze stervor- j mige mars. Een punt van de ster vormen de predikanten. Zij hebben vorig jaar een open brief onderte kend. Deze brief was gericht tegen de „Notstandsgezetzgebung", een pakket maatregelen waardoor de parlemen taire controle, wanneer de nood- toestand aanwezig wordt geacht kan worden uitgeschakeld. De mars is be doeld om hier ook tegen te proteste ren. Dr. A. Veerman spreekt voor a.r. bestuurders LUNTEREN „Groen van Prinsterer", de vereniging van a.r. burgemeesters, wethouders en ge meentesecretarissen, houdt op 1 en 2 mei in „De Blije Werelt" te Lunteren haar jaarlijks congres. De eerste dag houdt dr. A. Veerman, lid van de Tweede Kamer en kandidaat voor het voorzitterschap van de ARP, een causerie over „De Achttien" en het gezag. Voor de tweede dag staat een referaat op het programma van drs. G. van Veenen, burgemeester van Het Bilt, Hij zal spreken over de structuurproblemen van Noord-Ne derland. GEREFORMEERDE DOMINEES l\ UTRECHT BIJEEN KERK ZOU 50 JAAR GELEDEN LI MIER GESCHORST HERREN (Van onze kerkreclactie) UTRECHT Prof. dr. G. P. Hartvelt gelooft niet meer dat we in onze tijd nog werken kunnen met de mechanische in- spiratieleer. Evenmin is hij erg gelukkig met de ..organische inspiratieleer" die de laatste veertig jaar in de Gereformeerde Kerken is verdedigd. Maar hij wilde aan zijn eigen inzichten, weergegeven in een onlangs verschenen boekje over het Schrift gezag en de inspiratie van de Schrift, geen nieuwe naam geven. Brieven die nlel aijn voorzien van naam en adret kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Een werknemer kwam t-Jf jaar geleden bij een werkgever in dienst, die ook een woning ter beschikking stelde. Er is toen ten contract getekend, waarin stond, dat wanneer de werknemer wegging, hij eruit zou moeten en dat de weekhuur 12.50 was. Deze huur is sindsdien veel hoger geworden. Onlangs kreeg de werknemer 8ün- "gging dat hij een andere werk kring moest zoeken. Kort daarna kwamen er moeilijkheden. Hij kreeg ontslag en ging elders werken. De nieuwe werkgever sprak met de vo rige af dat de werknemer nog twee maanden in de woning mocht blij ven. Een week voordat hij het huis verliet, kreeg de werknemer een brief dat de huur verdubbeld werd. Mag de werkgever de huur ver dubbelen wegens contractverbrekiog nu de werknemer ontslag kreeg en tevens toestemming had twee maan den in het huis te blijven? Het huls is reeds ontruimd. Antwoord: De werkgever heeft het ontslag gegeven en kan .niets vorderen wegens contractbreuk. Het is juist, dat de werknemer huur be taalt over de twee maanden na zijn overgang naar een andere werkge ver. De werkgever mag dan echter niets anders eisen dan de overeen gekomen huur en deze dus niet een zijdig kort voor het einde van de huur verdubbelen. Bovendien is de huur aan wette lijke grenzen gebonden en de werk gever mag niet boven de wettelijke huurprijs uitgaan. In elk geval lijkt het ons wenselijk over deze gehele raak de vakbond te raadplegen. Zo het dan nog nodig mocht zijn. kan u zich inzake de huur tot de huurad viescommissie wenden. Vraag: Is het slecht een karpet met pool met een rolveger te behan delen? Antwoord: Men kan dat gemakke lijk zelf nagaan. Blijft er veel wol •aan de borstels hangen, dan kan men deze behandeling beter sterk beperken. Vraag: Onze dochter is 18 jaar en werkt al 2'/e jaar in een drogisterij als verkoopster. Vorig jaar had zij nog jeugdvakantie. Op hoeveel va kantiedagen heeft zij nu recht en op hoeveel snipperdagen? Antwoord: Daar er voor het dro- gistenbedrijf geen collectieve ar beidsovereenkomst bestaat, is voor haar de verordening secundaire ar beidsvoorwaarden van het hoofdbe drijf voor de detailhandel van toe passing. Was ze voor 1 mei 18 jaar, dan heeft ze nu recht op 13 werkda gen vakantie, waarvan teminste één week aaneengesloten. Vraag: De wijn gedronken uit een Spaanse leren wijnzak heeft een bijsmaak van pek, waarmee het leer is aangesmeerd. Hoe is die bijsmank te verwijderen? Antwoord: Er zijn mensen, die van deze bijsmaak houden. En wie geregeld uit zo'n zak drinkt, ruikt eraan gewend. Het is niet mogelijk de leren wijnzak uit te koken met het oog op de geïmpregneerde pek. Het beste is te proberen de zak van binnen schoon te maken met behulp van heet water met azijn. Azijn neutraliseert wel meer smaakjes. Ook kan u het doen met heet soda water. Daarna enige malen terdege uitspoelen met kokend schoon Wri ter. Na flinke droging kan u de wijnzak weer gebruiken. (Van onze kerkredactie) GENEVE De persdienst van de Wereldraad van Kerken meldt, dat de landen van de Arabische liga hebben besloten alle christelijke scholen te slui ten. Dit besluit zou zjjn genomen op een conferentie van de minis ters van onderwijs in Koeweit op voorstel van de Syrische rege ring. Als reden wordt opgegeven, dat de godsdienstige gemeen schappen tegenover de Arabische cultuur staan en zich schuldig maken aan proselitisme. Libanon was niet op de conferentie vertegenwoordigd. De helft van de bevolking van dit land is christelijk. Syrië heeft verleden jaar alle christelijke scholen gesloten. In Sa- oedi-Arabië zijn alle scholen staats scholen. Het besluit zou dan ook vol gens de Wereldraad voornamelijk be trekking hebben op scholen in Egyp te. Irak en Jordanië. Het bericht van de Wereldraad kwam in zendingskringen in ons land als een verrassing. De Nederlandse Hervormde Kerk heeft een zen dingspredikant in Kairo. ds. P. B. Dirksen. Hij is met verlof, maar was wegens besprekingen in Rome niet bereikbaar. Egypt emending De Vereniging tot uitbreiding van het evangelie in Egypte (de „Egyp- te-zending") heeft drie scholen in de plaats Barrage bij Kairo, een kleu terschool, een lagere school en een ulo. Samen tellen ze driehonderd leerlingen. Besprekingen waren in een verge vorderd stadium, om ueze scholen over te dragen aan de onde; -vijscom- missie van de Evangelisch- Koptische Kerk. De Amerikaanse zending, ZAANDAM Verleden week is plotseling overleden de oud-katholie ke pastoor A. Zwart. Hij was 57 jaar. De overledene ontving de priester wijding in 1937. Hij werkte achter eenvolgens als kapelaan in Egmond aan Zee en als pastoor in Amsterdam en sinds 1956 in Zaandam. Vanaf 1964 was hij tevens deservitor van de pa rochie t« Krommenie. WENEN - Ds. Oskar Sakrausky is door de Evangelische Kerk AB in Oostenrijk gekozen tot nieuwe bis schop, Hij volgt bisschop Gerhard May op, die eind oktober met emeri taat gaat. De synode moest bijna zes uur stemmen, eer er een vereiste meer derheid bereikt was. Bij de negen tiende stemming vroeg de voor naamste medekandidaat, ds. Erich Wilhelm, aan de synode, om Sa krausky te kiezen. Deze kreeg toen met 43 van de 62 stemmen net de vereiste tweederde meerderheid. De nieuwe bisschop, die de leiding krijgt over 411.000 Oostenrijkse lu theranen. werd in 1914 geboren. Hij zat vier jaar als krijgsgevangene in Rusland. Hij wordt een vertegen woordiger van de conservatieve rich ting in de kerk genoemd. Naast de Evangelische Kerk van de Augsburger belijdenis vormen de hervormden in Oostenrijk de Evan gelische Kerk van de Helvetische be lijdenis (ruim 20.000 zielen). Nagr buiten treden beide kerken als een heid op. Tijdens een gecombineerde synode werd in principe besloten, de nieuwe Duitse oecumenische tekst van het Onze Vader te aanvaarden. Weer in Europa weer max. temp. gisteren neer slag Kopenhagen licht bew. 15 7 Londen regen 14 7 Amsterdam zw. bew 22 0 Brussel half bew. 24 0 Luxemburg onbew 21 0 Parijs licht bew. 22 0 Nice zw. bew 17 0 Frankfort licht bew. 24 0 Mü n chen onbew. 20 0 Zllricb half bew 21 0 Genève 31 0 Locarno onbew 21 0 Wenen ohbew. IS 0 Innsbruck onbew 32 0 Rome half bew licht bew 17 0 Madrid 1« 0 Msliorca half bew. 31 0 waarvan de scholen enkele jaren ge leden voor het grootste deel werden genationaliseerd, heeft haar overge bleven scholen ook aan deze kerk overgedragen. Ten aanzien van de beschuldiging van proselitisme wijst men er ons op, dat op de scholen in Barrage uitslui tend aan de christelijke leerlingen godsdienstonderwijs werd gegeven. De grote meisjesschool van de Evangelische Koptische Kerk in Kai ro (voorheen van de Amerikaanse zending) wordt voor 75 procent door moslim-meisjes bezocht. Het wordt deze meisjes zelfs uitdrukkelijk door het personeel verboden, een christe lijke kerkdienst te bezoeken. Dr. C. J. Goslinga, bekend door zijn bijbelverklaringen, vroeg nem gisteren om zo'n naam. Maar Hart- velts antwoord was: „Ik heb geen naam voor mijn Schriftbeschouwing. Ik wil er ook geen naam aan geven, omdat er dan het gevaar is dat die Schriftbeschouwing zich ook weer consolideert en we straks opnieuw uit een vastgeroest kader zullen moe ten uitbreken." Dit gesprek werd gistermiddag in Utrecht gevoerd tijdens dc jaarlijkse j gereformeerde predikantenvcrgaJe- ring, traditioneel de eerste van een I lange rij van dergelijke bijeen komsten na Pasen. De zaal van het Jaarbeursgebouw aan de Vredcnhi rg was geheel vol. Thema voor de eerste I middag was „Assen en het Schviftge- I zag", 's Avonds zorgden de predikan ten II. Leene uit Schagcn en N. I Schuman uit Westzaan voor wat ge- j zellige ontspanning in de vorm van een gereformeerd predikantencaba ret. ASSEN De oudtestamenticus dr. A. Kruyswijk, indertijd rapporteur van de synodale commissie die hel depu- tatenrapport over de opheffing van de leeruitspraak Assen voor behan deling op de synode klaar maakte legde uit hoe het nieuwe besluit ontstaan is. Hij was het geheel eens met de hervormde theoloog prof. dr. Th. L. Haitjema, die geschreven heeft dat Assen sterk de nadruk legde op handhaven van het Schriftgezag, ter wijl de jongste synode van Lunteren uitging van de eerbiediging van het Schriftgezag. Daar ligt een accentverschil. Ook gaf hij toe dat Assen zich vooral Medewerking uil vele kerken (Van onze kerkredactie) BRUSSEL Dit jaar organi seert de Belgische Evangelische Zending weer drie evangelische campagnes in het Vlaamse deel van België. Een daarvan wordl gehouden van 17 juli tot 17 augustus te Herentals, een plaats tussen Turnhout en Ant werpen met ongeveer 18.500 inwo ners, waar tot nu toe geen pro testantse kerk is cn ook nog geen kruistocht gehouden werd. De twee anderen zijn nazorg kruistochten: 515 juli te Nieuw- poort en 2030 augustus te Oude naarde. De BEZ heeft het gevoel, dat 1967 wat de campagnes betreft in menig opzicht het beste jaar geweest is. Interkerkelijk Het interkerkelijk karakter van deze zomerevangelisatiekruistochten blijkt uit de voorlichtings- en trai ningsweekends. Vorige week werd een dergelijk weekend gehouden in Gent. Over het thema „Al wie de naam des Heren aanroept, zal behou den worden" werd gesproken door ds. G. M. A. Hendriksen (gerefor meerd, Denderleeuw), ds. A. A. Kleij- ne (BEZ, Gent), ds. J. Mees (her vormd, Maria-Horebeke), ds. C, Mo- lema (BEZ, Nieuwpoort), L. Panne- coucke (bijbelzendeling van het bij belgenootschap) en ds. W. van Kra nenburg (Gereformeerde Gemeente, Merksem). Op 25 en 26 mei wordt een derge lijk weekend gehouden in de AMSTERDAM „Mar*. Mao en de Messias" is het thema van de paasconferentie van de studenten zendingscommissie, die vrijdag, za terdag en zondag gehouden wordt. De ondertitel luidt „Revolutie, evangelie en communisme". Het programma vermeldt voor vrijdagavond en zaterdag drie lezin gen over het thema van de conferen tie in verband met Oost-Europa (prof. dr. R. C. Kwant), Latijns-Ame- rika (mej. M. Snethlage) en China (dr. S, L. Kwee). Zondagmorgen spreekt prof. dr. J. Verkuyl na de kerkdienst over de „Theologie van de transformatie". Na een forum zondagmiddag zal de con ferentie worden besloten door prof. dr. A. J. Rasker. De conferentie wordt gehouden in het zendingshuis te Oegstgeest. Opga ve a 18,50) bij de Nederlandse Zendingsraad (telefoon 020 - 717654). Wasnarhoeve te Wassenaar. Over het thema „Nu of nooit getuige zijn in de moderne wereld" spreken dan ds. H. J. Hegger (gereformeerd), ds. J. van de Bank (hervormd), ds. G. van de Riet en ds. G. Winston (beiden BEZ). Voor aanmeldingen en inlichtingen is het adres van de BEZ: Staatsbladstraat 7, Brussel. AMSTERDAM In Krasnapolsky in Amsterdam is gistermiddag de ju bileumcursus van de Nederlandse Mensendieck bond geopend. Deze cursus, waaraan ook leden van zuster organisaties uit Denemarken, Noor wegen en Zweden deelnemen, wordt georganiseerd ter gelegenheid van het 40-jarige bestaan van de Neder landse bond. Mevrouw J. M. van Blok- land-Craandijk, presidente van de bond, wees in de openingsrede op het belang van de Mensendieck me thode, die de mens en vroeger vooral de vrouw, in staat stelt houding en beweging te verbeteren. Zij vroeg zich af waarom er nog steeds geen wettelijke erkenning is voor de Mensendieck-leraressen en noemde dit „onrechtvaardig tegenover al die genen, die als Mensendieck-lerares zich volledig inzetten ten bate van de volksgezondheid". De cursus duurt tot en met 19 april. Behalve lezingen en voordrachten zullen ook excursies worden gemaakt naar enkele inrich tingen en ziekenhuizen waar de Mensendieck-methode wordt toege past. heeft laten leiden door de „antithese" geen andere exegese dan deze terwijl in Lunteren het veel meer ging om een these te vinden binnen de gehoorzaamheid aan de belijdenis. SCHRIFTGEZAG De toespraak van prof. dr. G. P. Hartvelt, droeg de wat eigenaardige titel „After dinner". Hij wilde daar mee uitdrukken dat hij geen volledi ge rede zou houden waarin het on derwerp grondig werd uitgewerkt, maar meer over het onderwerp zou mijmeren, zoals wel meer na de maaltijd gebeurt. Tevens legde hij sterk de nadruk op het feit dat slechts over het Schriftgezag gesproken kan worden, nadat men het „Brood des levens" geproefd heeft. Reformatoren als Luther en Cal- vijn zijn anders met de Schrift bezig geweest dan hun volgelingen later, die sterk in de ban waren gekomen van de mechanische inspiratietheo rie, waarbij God als het ware zijn Woord aan mensen heeft gedicteerd. De bijbelschrijvers waren volgens die theorie niet meer dan mensen die gehoorzaam optekenden wat God hen I voorsprak. Nu denken wij daar heel anders over. SCHORSING Na tal van voorbeelden aangehaald le tieouen, kwam prof. Hartvelt tol de conclusie dat Luther vijftig jaar j geleden uit de kerk gezet zou zijn, 1 omdat hij de bijbel niet ten volle naar de opvattingen van die tijd ho- I noreerde. Luther sprak soms heel kritisch over de bijbel. De reformatoren im mers hadden afgerekend met de alle gorische uitleg van de bijbel en vroe gen weer naar de letterlijke tekst. Daarbij kwam Luther soms tot de conclusie dat de verhalen uit de Schrift „kort, én .verward" war^n weergegeven. Merkwaardig noemde prof. Hart velt het dat de "mechanische inspira tieleer zo'n gezag gekregen heeft m latere reformatorische kringen. De reformatoren hadden immer de transsubstantiatieleer ten opzichte van het avondmaal sterk afgewezen. tiet brood wordt niet het lichaam van Christus, al is Hij wel aanwezig in het brood. Maar men haalde langs een achterdeur deze leer ten opzichte van de bijbel weer binnen door ie verklaren dat het mensenwoord Gods Woord was geworden in de Bij bel. KRITISCH De bijbel is mensenwoord voor prof. Hartvelt waarin het Woord van God in Zijn geheel aanwezig, tegen woordig is. Maar daarom moeten we ook niet te bang zijn om die bijbel kritisch te bestuderen. De seinen moeten niet onmiddellijk op onveilig gezet worden. We moeten luisteren naar wat in onze tijd over de bijbel gezegd wordt, en dat niet meer zon der meer afwijzen. De kerk moet het Schriftonderzoek kritisch begeleiden. Daarbij moeten de leden elkaar blijven vast houden om te pogen samen een weg te vin den en samen die bijbel beter te ie- ren verstaan. Aan de andere kant moet beseft worden dat niet ieder die zegt de Schrift te verstaan zich kan legitimeren. Het gaat in de bijbel, zo vervolgd prof. Hartveld, niet om een pakket van waarheden die we door een roe- rige tijd heen veilig moeten bewaren. De bijbel schenkt ons telkens weer verrassende nieuwe dingen, en daar moeten we ook oog voor hebben. Net als de kerk bij het aanvaarden van de mechanische inspiratieleer Prof. dr. G. P. Hartvelt over een verkeerde wissel is gereden, zo kunnen wij ook in onze tijd ver keerde wissels berijden. Er zit een risico in onze studie. Maar stilstaan kunnen we ook niet. Omdat er risi co's zijn, moeten we dan maar niet verder studeren? We mogen nooit vergeten dat de Heer Zelf er ook nog is om ons verder te leiden, was de mening van prof Hartveld. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De geboorte van het prinsje leverde alle scholieren, voorzover niet meer met paasva kantie, vandaag een vrije dag maar de eindexamens gingen door. Vandaag met een latijnse vertaling voor gymnasium-A, algebra voor gymnasium-B en hbs-b, voor alle drie Nederlandse tekstverklaring, voor hbs-a een Duitje brief en de eerste serie opgaven voor handels- rekenen. Over de kwaliteit van de opgaven van gisteren liepen de meningen niet sterk uiteen. Over het algemeen, vond men goniometrie minder moei lijk dan vorig jaar. De hbs-a kandi daten zouden het volgens de eerste indruk ook niet buitensporig moei lijk hebben gehad. De Franse vertaling voor gymna siasten was naar veler oordeel wel aan de pittige kant. Het stuk ging over de Romeinse visie op de wil van de goden. De hbs-ers verdiep ten zich in de problemen van de pla nologen en stedebouwkundigen. Ook hier werd wel wat meer dan louter schoolse kennis van het Frans ge vraagd, I De handelsscholen zetten hun kan didaten een bank-, kas- en giroboek voor. Ook de beide andere opgaven' vroegen wel een gedegen boekhoud kundig inzicht. De Duitse vertaling, een stuk uit een bekend dagblad, ging over het vorstendom Liechtenstein en men was er over hel algemeen wel over te spreken. Vier theologische studenten en twee van hun docenten in de Amerikaanse stad Kansas City willen zich als „vrij willige gevangenen" laten insluiten in de strafgevangenis van Lea wen worth. Zo willen zij het leven achter de ge vangenismuren leren kennen. Vijfling overleden TEHERAN De vijfling drie jongens en twee meisjes die zater dag in Khaliber in Perzië was gebo ren, is gisternacht overleden. Onmid dellijk na de geboorte waren couveu ses naar Khaliber gezonden, maar het hefschroefvliegtuig waarmee deze werden vervoerd, kon vanwege het slechte weer niet landen. (Van onze ondcrw(jsredactic) UTRECHT De Nationale Onderwijstentoonstelling is in korte tijd een begrip geworden en tegelijk een illustratie van de stormachtige ontwikkeling die ons onderwijs doormaakt. Dat zei minister dr. G. H. Ve- ringa gisteren bij de opening van de zesde Nationale Onder wijstentoonstelling in de Utrechtse Irenehal. Deze expositie toont aan hoe on derwijs en industrie, onderwijs en techniek elkaar naderen en hoe het onderwijs zelfs wordt geïndustria liseerd, zo zei minister Veringa. Veel van wat thans op het gebinü van technische hulpmiddelen wordt gebo den dient echter nog nader te worden onderzocht en op zijn bruikbaarheid in de praktijk getoetst. Veel waardering had de minister voorts voor de grote verscheidenheid, die gaat „van balpennen tot een vol ledig ingerichte leao-klas". MAMMOET Het ministerie van onderwijs en wetenschappen en dat van landbouw hebben op de expositie een grote voorlichtingsstand, waarin onder meer de mogelijkheden van de mam moetwet duidelijk worden gemaakt. Verder zijn er voorlichtingsstands van de gemeente Utrecht, de rijks universiteit, de Unie een School met den Bijbel, voor het onderwijs aan gehoorgestoorden en spraakgebrekki- gen, handenarbeid enz. Op het buitenterrein zijn enige compleet ingerichte houten scholen neergezet. Behalve vele technische hulpmid delen voor het onderwijs in allerlei vakken zijn er op de NOT ook dui zenden schoolboeken te vinden. Daarmee wordt de belangrijke plaats geïllustreerd die het schoolboek in Nederland inneemt: van de totale omzet aan boeken ad 232,6 miljoen gulden in 1966. kwam 27 procent voor rekening van de schoolboeken en 9 procent voor die van wetenschappe lijke boeken. Wel ideeën UTRECHT Op geen enkele wijze heeft het de oecumenische jeugdraad in de afgelopen jaren aan plannen en ideeën ontbroken, maar door het ont breken van de financiën konden deze lang niet alle worden uitgevoerd. Deze harde constatering doet de oecumenische jeugdraad in zijn jaar verslag over 1966/'67. In 1966 namen in totaal 216 en |n 1967 159 jongens en meisjes aan de werkkampen deel. De aantallen gere formeerde en rooms-kathoüeke jon geren namen steeds meer toe. De meeste (zeven) werkkampen werden gehouden op hét Griekse eiland Ky- thera, waar geholpen werd bij de verwezenlijking van het bosbouw- en irrigatieprojeet. dat daar wordt uit gevoerd door een team van de We reldraad onder leiding van ir. J. Koksma. De jeugdraad zal twee economen, drs, A. W. M. Keune en drs, J, Pronk, naar Uppsala zenden. Schoolboek straks duurder Jaarlijks worden voor bijna drie miljoen leerlingen van allerlei soor ten scholen voor ruim zestig miljoen gulden schoolboeken gekocht. Bij 200 schooldagen per jaar komt dat per leerling neer op „een dubbeltje leer boeken" per dag. DUURDER? Insiders menen dat de prijs van het Nederlandse schoolboek zeker zal stijgen. Niet alleen omdat er steeds hogere eisen aan worden gesteld, maar ook omdat de schoolboekcnuit- geverij het niet meer zonder we tenschappelijk onderzoek zal kunnen stellen. De geprogrammeerde leer boeken bijvoorbeeld, die gebruikt worden bij de „teaching-machine", vergen een kostbare wetenschappe lijke en experimentele voorbereiding. Ook de nieuwe inzichten op het gebied van het onderwijs in vreemde talen en de ontwikkeling van de ta lenlaboratoria brengen een ware om wenteling in de leerboeken teweeg. Tenslotte wordt er ook nog, mede op basis van buitenlandse onderzoekin- gen, geëxperimenteerd met een gron dige heroriëntering van het rekenon derwijs. NEW YORK Om het werk van Martin Luther King voort te zetten, bereiden verscheidene grote Ameri kaanse kerken nieuwe kruistochten Voor ter uitroeiing van racisme, ar moede en ongerechtigheid. Onder het motto „Zomervenvach- ting" werden op Goede Vrijdag vijf duizend lutherse gemeenten opgeroe pen, „voor God hun schuld te belij den" voor het onrecht, de minder heidsgroepen aangedaan. De Rooms-Katholieke Kerk begint in Detroit, dat verleden jaar door zware onlusten geteisterd werd, een actie met het doel herhaling van derge lijke gebeurtenissen te voorkomen. De nationale raad van christelijke kerken heeft een speciale afdeling gevormd, die plaatslijke gemeenten van advies wil dienen inzake rassen vraagstukken. NED. HER. KERK Beroepen te Zwijndrecht (vac. G J. Hintzbergen): J. H. Vlijm te Krimpen a. d. IJssel; te Dedemsvaarl (vac. W. Straatsma toez. i. H, J. v. Leeuwen te Almen. Emeritaat verleend aan H. J. Bou- vyers te Terwlnselen, CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Alphen a. d. Rijm G. Blom te Meerkerk en M. C. Tanis te Baren- drecht. Beroepen te Amersfoort: B. v. Smeden te Amsterdam-Nieuw-west. Bedankt voor 's Gravendeel: P, N. Ribbers te Enschede-west; voor Gouda: J. P. Geels te Haarlem-centrum. Anglicanen, hernhutters, lutheranen, methodisten en presbyterianen in Kenia en Tanzania gaan met een gemeen schappelijke catechismus werken. Een ontwerp is onlangs gepubliceerd Deze kerken voeren besprekingen om tot vereniging te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2