Plotseling blij gebeuren verlamde geestdrift li™"5 Prinsje kan als vierde tot de troon worden geroepen van voor Bredero één miljard Charmante dames j vervingen RVD VELEN PERPLEX GEEN WAKEN RUSTIG S.V.P. Eerste kind grootste moment in jong gezin Deze mediei stonden Margriet terzijde Ook Suriname was verrast Vacler belde de burgemeester Een prins interessant Tak van prinses Beatrix heeft voorrang j Carré niet door de gemeente aangekocht jlgUWE LEIDSE COURANT 21 DONDERDAG 18 APRIL 1968 (Van onze verslaggevers) UTRECHT Zo uitvoerig als Nederland was voorbereid op de geboorte van het prinsje Willem-Alexander (wanneer zou het toch eindelek zo ver zijn?) zo onverwacht is het tweede klein* kind van koningin Juliana en prins Bernhard, eersteling van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, geboren. Dat kwam omdat de geboorte pas tegen het einde van deze maand werd verwacht. ming en een stencilmachine van een bekend Duits merk. Waarmee het bureau maar duide lijk wilde maken, dat het zelfs snel ler kon werken dan dc Rijksvoorlich tingsdienst. die bij deze prinselijke geboorte helemaal verstek liet gaan in Utrecht. Reporter Niek Heizenberg van de NCRV verzorgde de inderhaast voor elkaar gebrachte NTS-reportage. Hij vroeg in de schijnwerpers voor het ziekenhuis aan de directrice, zuster Van der Weg hoe laat prinses Mar griet en mr. Van Vollenhoven waren gearriveerd. Verivard Zelfs voor velen in het Academisch Ziekenhuis kwam het bericht van de ;eboorte als een volslagen verrassing, loewel, wie een goede opmerkings gave had gehad.... Van gistermiddag af stond er namelijk een hoofdagent van politie in de nabijheid van de por tiersloge. Zijn voortdurende onge bruikelijke aanwezigheid aldaar had de mensen op een idee kunnen bren gen. Maar niets van dat alles. De aan komst van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven om ongeveer zeven sur in het ziekenhuis wees er wel op, f dat er binnen afzienbare tijd iets kon gebeuren. Maar zo snel.... On- imidèdlijk 'daarna reed een hofauto uil Soestdijk voor. Hare Majesteit de Koningin. Dat behoefde op zichzelf nog geen acute aanwijzing te zijn. Ze kon zich er van willen overtuigen dat haar dochter goed was geïnstalleerd. Duurt even i Die laatste indruk van de inmid dels hun post betrokken hebbende journalisten overheerste dan ook. Te- 'meer. toen Hare Majesteit even over half negen weer was vertrokken om naar Den Haag te rijden, waar zij en 1 prins Bernhard zouden aanzitten aan 'net diner op Huis den Bosch dat de Koningin jaarlijks pleegt te geven i aan leden van het Internationale Ge- 1 rechtshof. Toen dan ook, even na het vertrek van Hare Majesteit, de officiële me dedeling afkwam, stond iedereen Ict- lerlijk perplex. Journalisten en foto grafen, die nog maar kort ter plaatse waren, hadden zich helemaal in gesteld op minstens één „nacht wacht". Het bleek dus, dat de Konin gin was vertrokken, nadat de ge boorte al een feit was! Of het door al dat plotselinge kwam of niet. feit was dat de reactie van het Utrechtse publiek aanzienlijk minder spontaan moest worden ge noemd dan bij de geboorte van prins Willem Alexander. Al kwamen enke le honderden belangstellenden na het eteherbericht af op het Academisch Ziekenhuis, ze hieven geen gejuich, geen gezang en geen spreekkoren aan. Men kreeg verder ook weinig of niets te horen van de heuglijke ge beurtenis. En te zien was er alleen een NTS-ploeg, die buiten een inter view afnam van de directrice, zuster Van der Weg en het hoofd van de algemene dienst, de heer Jonker. Koningin Juliana verliet gister avond omstreekt half negen het academisch ziekenhuis in Utrecht. Zij antwoordde (kenmerkend voor de nog steeds enigszins verwarde si tuatie): „Ik weet het eigenlijk niet precies, ik dacht zo ongeveer twintig voor zeven. Ze wist eigenlijk alleen, dat professor Plate om ongeveer vijf uur het team dat bij de geboorte zou assisteren, had opgeroepen. Daarna was alles zo snel gegaan, dat ze ei genlijk niet precies op de hoogte was hoe het zich allemaal had toegedra gen. Met zuster C. L. van Beuzekom had ze nog geen contact gehad, nee. Volgende vraag: „U bent nogal ge pikeerd over het lawaai dat storend is voor boven?" Zuster Van der Weg: ..Och, gepikeerd is zo'n groot woord; ik maak me alleen wat zorgen daar over. Het rumoer van hier bsneden is boven heel duidelijk te horen en u weet: een jonge moeder en een pasgeboren baby hebben rust nodig." „Krijgt de prinselijke baby een bij zondere, een andere behandeling? Zuster Van der Weg: „Moeder en kind liggen in aangrenzende kamers, en niet op zaal of zoiets. Maar verder is de behandeling precies dezelfde als bij elke moeder en elk kind. De baby zal op tijd zijn voedsel krijgen en zijn schone luiers. Zoals gebruike lijk." Kort na de bekendmaking van de geboorte stroomden honderden (vooral jonge) Utrechtenaren naar de hoofdingang van het academisch zieken huis. Links op de foto (boven) de in allerijl opgebouwde zendmast van de Nederlandse Televisie Stichting. Een bureau voor automatisch typewerk verspreidde bulletins met bijzonderheden dver de geboorte, die onder de belangstellenden gretig aftrek vonden (foto onder). In deze weinig zeggende trant ging het nog even door, waaraan de heer Jonker toevoegde dat hem het verschil in drukte met de geboorte van prins Willem-Alexander het meeste trof. Dat was het dan wel zo ongeveer, wat Utrecht betrof. Dranghekken waren voor het ziekenhuis niet nodig. De belangstelling ebde al vrij gauw weg, toen bleek, dat er niet veel te beleven viel. Een hoopvol „Oranje" roepende koopman deed met zijn oranje en rood-wit-blauwe speldjes niet veel zaken. Nog een paar belhamels beklom men het ziekenhuishek en een paar luidruchtige soldaten wilden nog bloemen gaan aanbieden, maar beide categorieën werd door de politie te verstaan gegeven dat ze maar beter vlug naar huis respectievelijk kazer ne konden gaan. Toen tenslotte, namens de directri ce, verzocht werd 'flat voorbeeld maar allemaal te volgen waren de laatste vijftig belangstellenden ook al gauw vertrokken en lag de straat voor de Ingang weer geheel verlaten. Het ziekenhuis en de nieuwe Prins (officiële aanspreektitel: Zijne Hoogheid. Prins van Oranje-Nassau) konden weer rustig verder slapen...." UTRECHT Burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz was gister avond snel ingelicht over de geboorte van het prinsje. Enkele minuten na de bevalling reeds werd hij opge beld door de verheugde vader van de jonggeborene. „Ik ben er trots op dat we in zo korte tijd de geboorte van twee prinsen binnen de muren van onze stad hebben mogen beleven", zei de burgemeester. DEN HAAG De voorzitters van de twee Kamers van de Staten-Gene- raal en de vice-voorzitter van de Raad van State toonden zich gister avond bijzonder verheugd over de voorspoedige geboorte van de jongste prins. Prof. dr. ir. Mazure, voorzitter van de Eerste Kamer, merkte op: „Wij verheugen ons over elke blijde ge beurtenis in het Koninklijk huis". De reactie van mr. Van Thiel. voorzitter van de Tweede-Kamer, was: „Een prins, bijzonder interessant". Zowel prof. Mazure als mr. Van Thiel zijn in de Nederlandse Antillen in verband met het bezoek van de parlementaire delegaties aan de West. De vice-voorzitter van de Raad van State. prof. Beel, zei zich wel te kun nen indenken welk een vreugde er is in het jonge gezin en bij de familie. „Ik ben ervan overtuigd dat ook het Nederlandse volk in deze vreugde deelt". Gelukwens premier via radio en tv DEN HAAG Kort na de geboorte van het prinsje, heeft premier De Jong gisteravond via radio en tv prinses Margariet en haar echtgenoot alsmede de wederzijdse familieleden gelukge wenst met de geboorte van het eerste kind van het paar. „De geboorte van het eerste kind is het grootste moment in een jong gezin. De twee-eenheid, de basis van het huwelijk, krijgt dan opeens gestalte", aldus de minister-president in zijn gelukwens, die hij namens het Nederlandse volk uitsprak. „Een wonder, dat steeds opnieuw door jonge mensen wordt beleefd. De dierbaarste ervaring van zovelen van ons, waardoor we de vreugde van de ouders en van de Koninklijke familie intens kunnen meebeleven." Hetzelfde medische team, dat bij de geboorte van prins Willem-Alexander assisteerde, heeft gisteren ook prinses Mar griet terzijde gestaan bij de ge boorte van haar eerste kind. Het team bestaat uit prof. dr. W. P. Plate, hoogleraar in de ver- luskunde en leer der vrouwenziekten aan de Rijksuniversiteit in Utrecht Dr. J. Drukker, arts-specialist voor kindergeneeskunde in Amersfoort, dr. G. M. M. Uijhuis, arts in Bilt- hoven en zuster C. L. van Beuzekom, hoofdverpleegster-kraamdocente in Utrecht. Op de foto van links naar rechts dr. Drukker, zr. Van Beuze kom, dr. Nijhuis en prof. Plate. Prof. Plate Willem Paul Plate werd op 17 maart 1902 in Modjokerto op Java geboren. Hij studeerde medicijnen aan de Gemeentelijke universiteit in Amsterdam. In 1926 voltooide hij deze studie, waarna hij zich specialiseerde aan de universi- teits-vrouwenkliniek in Amster dam. Dr. Plate aanvaardde in 1948 het hoogleraarschap aan de Rijksu niversiteit in Utrecht. Van de hand van prof. Plate zijn verschillende publikaties versche nen. Hij is ridder in de Orde van de Nederlandse leeuw én oominönv deur in de' huisorde van Oranje, y Dr. Drukker Dr. J. Drukker is geboren op 1 november 1912 in Amsterdam. Hij deed in 1938 artsexamen aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Na specialisatie tot kinderarts vestigde hij zich in 1942 in Amersfoort. Een jaar later moest hij onder duiken, maar hij bleef actief als arts voor evacuées. In 1945 verbond hij zich als kinderarts aan het pro testants-christelijk ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort, waar hij nog steeds werkt. Dr. Drukker was van 1963 tot 1966 voorzitter van de Nederlandse vereniging voor kindergeneeskunde. Dr. Nijhuis Dr. Nijhuis geboren in Lemeler- veld, behaalde in 1960 het artsdiplo ma aan de Rijksuniversiteit in U- trecht. Vervolgens specialiseerde hij zich in de anestesiolo'gie. Sedert 1965 werkt hij als narcotiseur tn de uni versiteitsziekenhuizen in Utrecht Zr. Van Beuzekom Zuster van Beuzekom werd op 16 oktober 1920 in Jaarsveld geboren. Na de huishoudschool te hebben doorlopen, volgde zij de ver pleegstersopleiding bij de Stichting 's-Herenloo-Lozenoörd in Ermelo. Sinds 1946 is zij verbonden aan het Stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht Hierna behaalde zij di verse diplorpa's en.zij beëindigde In 1959 de docentenopleiding. Donkere dagen De premier merkte op dat bij de aankondiging van de geboorte de ge dachten van de ouderen teruggaan naar het moment waarop de eerste berichten over de geboorte van de moeder, prinses Margriet, Nederland bereikten. Toen: een sprankje hoop op de be vrijding in de donkere dagen van de bezetting van ons land. Omstan digheden waardoor deze. zo ver van huis geboren. Prinses een geheel eigen genegenheid verwierf, die later door haar optreden in ons midden is verdiept en toegenomen. Zo heeft prinses Margriet een persoonlijke band gevoegd bij de vele, die ons volk door de historie heen verbinden met het Huis van Oranje." „Daarom heeft ook dit kind van dit paar, dit tweede kleinkind van onze zo geliefde Koningin, voor ons een eigen plaats in onze Koninklijke familie." De premier sprak de hoop uit dat het prinsje onder Gods lei ding een onbezorgde jeugd en een gelukkige toekomst tegemoet gaat. PARAMARIBO Nu dc bulderen de kanonschoten achterwege zijn ge bleven, heeft de Surinaamse bevol king niet onmiddellijk kunnen reage ren op het bericht uit Nederland, dat er weer een prinsje was geboren. Ook het onverwachte moment van de geboorte heeft, evenals in ons land, een spontane reactie tegengehouden. Hoewel radiostations de uitzendin gen onderbraken om de heuglijke tij ding aan de luisteraars door te geven, werd er in Suriname, waar het ten tijde -van de bekendmaking tegen de avond liep, weinig gevlagd. Toch was er al enige vreugde merkbaar. Juist ton het nieuws be kend werd. was de avondvierdaagse van start gegaan. De vrolijk marche rende jongens en meisjes juichten bij het passeren van het ANP-kantoor, hiermede hun vreugde over de ge boorte van de nieuwe Oranje-telg tot uiting brengend. In de Nederlandse Antillen, waar het middag was. werden van alle overheidsgebouwen de vlaggen ge hesen. (Prof. Plate was ongezien om over negen vertrokken). Daarmee was wat het ziekenhuis betrof de kous af: zelfs pers en radio (behalve een NCRV-verslagge- ver, die ongemerkt naar binnen was geglipt) werden niet toegelaten tot het door vijftien politiemannen afge zette ziekenhuisterrein. Initiatief Het heuglijke bericht kwam eigen lijk alleen van een bureau voor auto matisch typewerk, dat charmante dames vlugschriften liet uitreiken, waarin de geboorte werd gemeld. Een zakelijke noot onder dit bulle tin maakte de lezer erop attent, dat deze snelle bekendmaking kon plaats hebben door gebruikmaknig van een magnetische bandmachine van een grote Amerikaanse computeronderne- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven krijgt krach tens zijn vorstelijke afstamming een plaats in de lijn van de troonopvolging. Bij de huidige samenstelling van de Konink lijke familie neemt de jongge borene de vierde plaats als troonpretendent in. Eerste is prinses Beatrix. Zij wordt ge volgd door haar zoon Willem- Alexander. Hierna volgt prinser Margriet terwijl prinses Chris tina als vijfde tot de troon ge roepen kan worden. De regels voor de troonopvolging vinden we in de artikelen 10 tot en met 20 van de Grondwet. De hoofd regels zijn dat zoons van de overle den koningin) voorrang hebben bo ven dochters, waarbij ouderen voor jongeren gaan. Men kent verder de voortzetting van dc troonopvolging in rechte lijn en het beginsel van dc plaatsvervulling. Het uitgangspunt van de opvol ging in rechte lijn is dat de tak van prinses Beatrix voorrang heeft. Als oudste dochter van koningin Juliana is zij aangezien zij geen broers heeft als eerste geroepen haar moeder op te volgen. Hierna volgt haar zoon Willem-Alexander. De troonopvolging zet zich dan in prin cipe in de nakomelingen van deze jonge prins voort. Prinses Irene In beginsel gaat thans de erfop volging na prins Willem-Alexander over op prinses Margriet. Zoals be kend is prinses Irene van opvolging uitgesloten omdat zij voor haar hu welijk met prins Hugo Charles geen toestemming aan de Staten-Gene- raal heeft gevraagd. Komt de opvolging in de lijn van prinses Margriet, dan blijft deze krachtens het beginsel van „de op volging in rechte lijn" daar een gaat ze over op haar kinderen. Nederland kent in de troonopvol ging het zogenaamde Castiliaansc stelsel, dat vrouwen het recht geeft op de troon als er geen mannelijke kandidaten voor de directe opvol ging aanwezig zijn. Tot was er een iets andere vorm van dit stelsel. Hierbij konden vrouwen slechts opvolgen als in het hele stamhuis geen mannen aanwe zig waren. Een rechtstreekse man nelijke afstammeling van koning Willem II en koning Willem III had toen in beginsel voorrang boven ko ningin Wilhelmina. Aangezien ei ih 1890 geen mannelijke nakomelingen van beide koningen waren, erfde koningin Wilhelmina de Kroon, als oudste dochter van de koning. Tot 1922 hadden voorts een aantal nakomelingen van zusters van Wil lem I en Willem II alsmede nako melingen van prins Frederik, broer van Willem III en. prinses Caroline zuster van stadhouder Willem V, in beginsel nog opvolgingsrechten. Om te voorkomen dat de Kroon wellicht op iemand zou overgaan die vol maakt onbekend was in Nederland, werd in 1922 in de Grondwet be paald dat de Kroon slechts over kor. gaan op nakomelingen van prinses Wilhelmina. Naast het Castiliaanse stelsel keni men het Salisiche stelsel. Hier zijr vrouwen volledig van troonsopvo! ging uitgesloten. Dit systeem is toe gepast in de Belgische grondwet. Kon ings keu ze De Grondwet houdt voorts reke ning met de mogelijkheid dat er he lemaal geen troonopvolger aanwezig is. In dat geval worden beide Ka mers van de Staten-Generaal ..in dubbele getale" bijeengeroepen om een koning te kiezen. In» dubbele getale wil zeggen dat er naast de zittende leden van beide Kamers,, nog 150 Tweede-Kamerleden en 75 Senatoren voor zo'n speciale zitting, ïxtra gekozen woriden. - De koningskeuze is niet bindend voorgeschreven. Men kan in zo'n ge val dus aan een andere staatsvorm :1e voorkeur geven. Voorlopig is een lergelijke vergadering echter nog ang niet te verwachten. Titel De kinderen, die worden geboren -lit het huwelijk van prinses Mar- ;riet en de heer Van Vollenhoven, zal de persoonlijke titel, prins'prin ses van Oranje-Nassau vt-orden ver- 'eend met hd predikaat Hoogheid, 'ldus is bij. Koninklijk besluit van 2 inuari 1967 bepaald. Deze litoj zal worden gevoerd voor !e geslachtsnaam van de vader, zo- 'at dr gisteren geboren prins zal lieten: Zijne hoogheid prinsvan Oranje-Nassau, Van Vollenhoven. UTRECHT De Verenigde bedrij ven Bredero in Utrecht zijn onder handelingen begonnen over twee nieuwe stadsreconstrurtieplannrn. waarmee een miljard gulden zou zijn gemoeid. President-directeur De Vries wilde gisteren nog niet meedelen over wel ke steden het gaat. De plannen zijn te vergelijken met het grootscheepse redonstrustieproject Hoog-Catharijne in Utrecht. Het staat nog niet vast wanneer met de uitvoering kan wor den begonnen. De heer De Vries was gisteren op de aandeelhoudersvergadering optimistisch over de toekomst. Dit jaar en ook volgend jaar is Bredero zeer ruim van werk voorzien. De hui dige- orderportefeuille beloopt ruim ƒ480 miljoen. Ook de verscherote concurrentieverhoudingen zijn bij I Bredero' nauwelijks van invloed ge- I weest. AMSTERDAM B. en W. van de I hoofdstad hebben de berichten als zou de gemeente theater Carré aan kopen, ten stelligste tegengesproken, hoezeer het behoud van dit gebouw het college na aan het hart ligt. Afbraak van Carré dreigt doordat de EMS het wil verkopen ten behoe ve van hotel bouw De reeds uitgewerkte plannen voor een muziekcentrum op bet terrein van de oude RAI in de Ferdinand Bolstraat zullen niet worden opgege ven'terwille van Carré Er is nog medegedeeld dat op hel RAI-terrein naast het muziektheater tevens een groot hotel zal verrijzen. Het bedrag j van dertig miljoen, da» een dergelijk theater zal gaan kosten, is nog niet I gevoteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 21