PRINSES MARGRIET IS NU MOEDER Vreugde uit zich in een vertederd: HAAR HART GING STEEDS UIT NAAR DE MEDEMENS Stroom van gelukwensen en veel vlaggen Fragmenten uit het leven van het jonge ouderpaar nieuwe leidse courant donderdag 18 april 1968 Margriet is Moeder Was de jubel bij het eerste kind van prinses Beatrix een golf van emotie, die na lange spanning losbarstte en de algemene kreet: We hebben een prinsje. Nu vertolkt de vreug de zich veel meer in een vertederd„Margriet is Moeder". Niet de troonopvolging, maar het menselijk geluk spreekt ons het meeste aan. Om ieder van de vier Oranjeprinsessen heeft het leven een eigen plaats geweven in het bestaan van ons volk. Prinses Beatrix, bij haar geboorte begroet als Troonopvolgster, de lachende prinses, de kordate prin ses, ook de zorgzame prinses voor wie haar met haar zusjes zag. Emoties bij haar huwelijk en een loyale ommekeer in de twijfel achtige gevoelens tegenover haar huwelijk, toen prins Claus zo op recht en ijverig zich bleek te ver diepen in al wat ons volk en land betrof. E.en volk mag dbn van kritiek in toejuiching komen, Nederland heeft dat met reden en welbewust gedaan. Prinses Irene, het kind van de vrede, geboren in een dreigende sombere tijd. Ook haar huwelijk heeft stormen verwekt en ook hier is begrip gegroeid. Zij moge dan geen aanspraken op de Troon meer maken, de belangstelling voor haar blijft en de kritiek is een aanvaarden geworden. Prinses Christine, voor ons altijd de Benjamin. Rond haar een verte dering. die haar benauwd moet hebben, waarom zij de lieve naam Marijke veranderde in het meer statige Christine. En prinses Margriet? Haar geboor te ver van het vaderland was ons hier een bemoediging. Het volk leer de haar pas kennen als kleuter, later als een stil. ernstig kijkend kind, dat plechtig plechtigheden verrichtte en daarbij heel onderzoekend haar om geving opnam. Ze werd een vrolijke studente, maar het is nooit de we tenschap geweest, die zij zocht. Haar hart ging uit naar de medemens. Verpleging, sociaal werk, maar dan zelf gedaan, dat trok haar. Haar ver loving met mr. Pieter van Vollenho ven. een burger, een landgenoot was het sprookje, dat werkelijkheid werd. De jubel die haar en haar verloof de omgeven heeft was gericht op de prinses, die zo dicht bij haar volk stond. STIL HAAR GANG Toch verstilde de publiciteit rond haar na haar huwelijk. We wilden wel graag weten hoe prinses Mar griet nu leeft in het oude paleis 't Loo. Het is een para-Je van toeristen In Apeldoorn langs het witte paleis met de prinsessenstandaard. We heb ben reportages gezien van de inrich ting van de door het jonge paar be woonde vleugel. Maar prinses Mar griet zelf ging zo stil haar gang. Een jaar geleden, precies op 9 maart, kwam her. bericht: Prinses Margriet gaat met ingahg van vol gende week eenmaal per week in het ziekenhuis de. Lichtenberg te Amersfoort werken als Rode Kruishelpster eerste klasse. Een dag per week. Zoals een huisvrouw dat kan doen. Een dag per week omdat prinses Margriet het verplichte aantal uren per maand praktisch wilde werken om haar diploma, in 1966 behaald, te behouden. Was Margriet niet een Prinses ge weest, beladen niet verplichtingen, was zij een meisje geweest uit de familie zus of zo, ongetwijfeld was zij dan verpleegster geworden. Nooit werd het officiële bericht ge geven: Prinses Margriet volgt kook lessen bij mejuffrouw De Jong van het Gemeentelijk gasbedrijf te Apel doorn. Maar dat deed prinses Mar griet wel. Een jonge getrouwde vrouw, die koken wil leren en meer dan het bakken van een ei en het koken van aardappels. Gewoon omdat het koken een deel van haar huishoudelijke taak is. Was Margriet niet een Prinses ge weest, in een paleis met personeel, ze zou een huisvrouw zijn met een rijtje planten op de vensterbank en met een schort voor in de keuken om op tijd het maal klaar te hebben als haar man thuis komt. Nu is prinses Margriet moeder. Een volk jubelt, de vlaggen wapperen, maar voor Margriet zal het grootste Margriet als baby in de armen van haar vader. Een „lekker ding" was ze, toen de kleine Margriet op 2 augustus 1945 voor het eerst in haar leventje voet op Nederlandse bodem (het vlieg veld Teuge) zette. geluk het eerste kreetje van haar zoon zijn. PIETIE In de koude lange donkere winter van 1943, kwam het bericht naar Ne derland: In Ottawa is een prinses geboren. 19 januari. Ze heet Mar griet... Misschien vonden we het een vreemde naam, zagen niet direct de symboliek. Er was geen feestvreugde, alleen een glimlach, dat het daar al les goed was dat er weer een prin sesje was. Er kwamen klandestiene foto's Het nieuws: de Koopvaardij is peet De koopvaardij vertegenwoordigd door zeven mannen van olieman tol kapitein zaten op 30 juni 1943 op de e-srste rij in de St. Andrews Church in Ottawa. De doop was het verjaarsgeschenk voor prins Bernhard. Altijd is de koopvaardij trots op het petekind gebleven. Geen verjaar dag of een delegatie kwam op Soest- dijk een geschenk aanbieden. Op de huwelijksdag van prinses Margriet waren er nog twee van de peetva ders op een ereplaats in de kerk. Dan in 1945 komt het prinsesje ..thuis". Een hummeltje tussen de twee oudere zusjes, die al groot, al aan lezen en schrijven toe, zijn. Het komt als een verbazend nieuw tje uit Soestdijk druppelen: Ze noe men de jongste Pietie..." Een klanknaampje voor thuis Nooit overgenomen door de bevol king, het stille kind van Soestdijk was prinses Margriet, aan troetelna men doen we niet graag. Maar thuis is het Pietie gebleven en hoezeer daar die naam leeft bleek in de tafel rede van prins Bernhard bij het hu welijk van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven. „Lieve Pietie" begon haar vader Pietie het eigen naampje. De Prins schildert het portret van zijn derde dochter in die speech: Rustig en ge concentreerd, alleen spelend in dat grote huis in een wereldje van je zelf". Een wereldje, dat haar lief was, zoals nu haar eigen huis, haar taak in dat huis, haar lief is. Een eigen wereldje, waarin geen anekdotes op bloeien over spontane reacties, over drieste initiatieven. Een wereldje waarin Margriet heel goed wetend wat zij wilde, strikt de plichten ver vulde die buiten dat eigene van haar verlangd werden. OFFICIEEL Een kind. zeven jaar, aan de hand van haar moeder, verricht ze haar eerste officiële daad. Ze onthult in Spaarndam het beeld van het jonge tje Hans Brinkers. dat. volgens de buitenlandse legende over ons, zijn duim in het gaatje van de dijk heeft gehouden. De sohooljaren behoeden haar ver der voor meer grote officiële plich ten. Maar als in Den Haag de Cana dese diplomatieke vertegenwoordi ging een nieuwe ambassade gaat bouwen, dan heeft Canada één grote wens: Prinses Margriet zal een ge denksteen metselen..." De datum wordt vastgesteld: 14 ju ni 1955. Het moet voor het prinsesje een schrik zijn geweest te merken, dat uitgerekend op 13 en 14 juni haar toelatingsexamen voor het Baarns Lyceum is vastgesteld. Het compromis is, dat prinses Mar griet eerst haar examen doet en dan om vijf uur de steen zal metselen aan de Sophialaan in Den Haag. Elegant Den Haag wacht haar ais om prompt vijf uur de hofauto voor rijdt. Uniformen schitteren, bebloem de hoedjes neigen, vlaggen wapperen in de felle wind. Een ernstig meisje met witte sokjes en in een grijs manteltje wordt door ambassadeur Stone vaderlijk begroet. De Royal Canadian Artilleryband speelt het Wilhelmus en de erewacht staat in de houding. INSPECTIE Prinses Margriet staat voor het moeilijkste deel van haar opdracht: ze moet de erewacht inspecteren. Wat bleek en gespannen probeert ze flink langs de stoere mannen te lo pen, maar majoor Mooney die haar begeleidt, heeft het misschien nog moeilijker, want hij moet zijn lange mannenstappen regelen naar haar getrippel. Maar ze bloost van inspanning en opwinding als ze aan het metselen )ezig is. Kluiten specie roffelt en roffelt ze op het gevaarte van een teen. Ze speelt het spel mee in volle vergave. Tekent een oorkonde, die een bus gesloten wordt. Wanneer de plechtigheid is afgelo- len stort juist als ze de poort uitgaat :en regenbui neer. Het is maar een paar meters naar de oude ambassade en prinses Margriet legt ze af met gepaste haast, maar ze rent niet, strikt het decorum bewarend. Zo zal zij later schepen te water laten, ziekenhuizen bezoeken, eerste stenen metselen: rustig, glimlachend en toegewijd. AL DE DAGEN Even rustig en toegewijd als zij op de Pinksterzondag van 1960 haar be lijdenis doet in de dorpskerk van Soest, waar ds. D. M. Jalink haar de tekst meegeeft: „Jezus zegt: „Zie ik ben met u al de dagen tot de volein ding der wereld". Al de dagen, die haar misschien veel brachten wat zij niet wenste en veel onthielden, waar ze meer aan dacht en tijd aan zou willen geven. Misschien was het toen al haar wens zich aan verpleging of sociaal werk te wijden. Maar na het eindexamen moest doorgestudeerd worden. Al de dagen, die vol waren met studie, met sportbeoefening om de sport zonder er ooit een wedstrijdele ment in te voegen, en met voorberei dingen voor de reis naar Suriname en de Antillen, die in de zomer van 1961 tezamen met prinses Irene ge maakt zou worden. Een reis waar haar spontane hulde en hartelijkheid werd gegeven en waarvan wij later met plezier een film zagen, die een prinses Margriet toonde, actief als wij haar eigenlijk niet kenden. De universiteit van Montpellier werd gekozen om een jaar Franse taal en cultuur te studeren. Niet als prinses, maar als Mademoiselle, een van de 3500 studenten, op een kamer wonend met eten buitenshuis. Bij tientallen waren de journa listen samengestroomd om dit uni cum te kunnen beschrijven. Eén persconferentie gaf de prinses, waar in ze op de meest onverwachte vra gen plichtsgetrouw antwoordde, tot iemand vroeg: „Welke boeken heeft u meegenomen uit Nederland?" Ze wist het niet meer.... bekende het eerlijk: „Ik ben daas... ik kan me nu geen titel meer herinneren". Het werd wereldnieuws: een prin ses die zich „daas" voelt! Maar intussen wist prinses Mar griet precies dat te bereiken wat ze wilde. Een studente onder de studen- De huwelijksplechtigheideen stralende dag! ten te zijn. Dat ze na dat jaar in Leiden zou gaan studeren werd angstvallig geheim gehouden. Een toevloed van dochters uit bete re kringen om de eer te hebben een jaargenote van een prinses te zijn. was wel het laatste wat door prinses Margriet voor haar studietijd ge wenst werd. STUDENTENTIJD Die studententijd in Leiden. Moei lijker misschien, maar net als in Montpellier slaagde prinses Margriet er in haar eigen leven te behouden. Toen de vriendschap met de student Pieter van Vollenhoven groeide, moe ten velen dat bemerkt hebben, gewe ten misschien dat hieruit meer zou voortkomen. Iets lekte uit naar de altijd op vorstelijke nieuwtjes jagen de buitenlandse pers. Maar de stu dentenwereld was ongewoon solidair en velen moeten gezwegen hebben over wat zij wisten. Waarom? Een privé nieuwtje van het Koninklijk Huis is altijd nog een verhaaltje dat de verteller mee inte ressant maakt. En studenten zijn meestal niet de meest behoedzame jongeren. Het antwoord is te begrijpen uit waarderingen, na het bekendmaken van de verloving, uitgesproken. Heel onparlementaire waarderin gen: „Margriet is een enige meid." Wat bedachtzamer zou men kunnen zeggen: „Uit respect, uit sympathie." En het is heel wat als die gevoe lens de mond snoeren bij sensatio neel nieuws. Margriet en Pieter, twee studenten, die voordat hun verloving bekend werd, toch wel voor vele vragen gestaan moeten hebben. Die wel heel Margriet weel precies hoe het in een ziekenhuis toegaat. Deze fo to toont het moment waarop zij (als verpleegster in het zieken huis De Lichtenberg te AmeiX- foort) samen met haar moeder trots het diploma Rode Kruis Helpster le klasse bekijkt. Dat was in juni 1966. Huiselijke gezelligheid ni palets Het Loo, straks met z'n drieën. zeker van zichzelf en van elkaar ge weest moeten zijn in een bereidheid hinderpalen te overwinnen. Hinderpalen, die het Nederlandse volk beslist niet geplaatst heeft, want het was één grote golf van sympathie, die voortrolde. Laconiek was vernomen, dat prin ses Margriet in haar studententijd meedeed aan vrijwilligsterswerk in ziekenhuizen. Maar nu, een burger tot echtgenoot kiezen, dat bracht een geestdrift, die tot een jubel werd. Helemaal geroerd was men. dat Pie ter van Vollenhoven zo moeizaam op een stok leunde en Margriet hem zorgzaam hielp. Alras werd uitgevonden dat de naam Van Vollenhoven al in 974 be kend was, bekende voorvaderen kwa men uit archieven te voorschijn. Het intersseerde weinigen. Pieter was en bleef de burger, uitverkoren door een prinses. Een prins,es, die haar weg bepaald had. Ging werken in het zie kenhuis De Lichtenberg en het diplo ma Roode Kruis Helpster le klasse behaalde. Een prinses die antiekwin kels afliep en haar uitzet bijeen bracht Een prinses die haar droom tegemoet ging: wonen in een gezellig huis. Ze heeft eens gezegd: „En dan lek ker over het tuinhek kletsen met de buurvrouw". Zo is het niet geworden Wel een lichte ruime behuizing, waarin honderden huwelijksgeschen ken op een triomfale huldigingstoc'nt door steden, dorpen, verenigingen en particulieren zijn geschonken. Rijke geschenken uit de overzeese rijksde len. Margriet werd bruid met een bruidsbouquet van margrieten met een diadeem van margrieten en mr. Pieter van Vollenhoven bruidegom in luchtmachtunifortn. NAAR HUIS Een lange huwelijksreis en dan eindelijk naar huis. het eigen huis. Een jong gezin, waar de man e'ke dag naar zijn werk gaat. Nog altijd in militaire dienst, want plicht is plicht. En prinses Margriet richt haar le ven in. Thuis, een dag naar De Lich tenberg, de officiële plichten, die haar wel in de openbaarheid bren- Prinses Margriet verrichtte tal rijke officiële plechtigheden, vooral op het terrein van de koopvaardij. Een bijzondere ge beurtenis was wel het „verstop pen" van een oorkonde in de muur van de Canadese ambas sade in Den Haag. (Meer hier over leest u in het artikel op deze pagina). gen. maar nooit op de voorgrond. Het huis is klaar, de pers mag ko men kijken, maar er moet nog één kamer ingericht worden. Voor de ba by die komen zal. Dat is een stukje privacy, dat prinses Margriet voor zichzelf houdt. Waarover ze alleen met haar man beslissingen neemt. Een klein stil meisje werd een stralende vrouw. Een prinses in een paleis, maar in haar hart niet anders dan de zorgen de, de huiselijke. Prinses Margriet is moeder geworden. Een nieuwe telg van het Oranjehuis. Maar vooral de eersteling van een mensenpaar, dat elkaar ge vonden heeft, al scheen de af stand tussen hen beiden nog zo groot. Een dag van dankbaarheid en vreugde. UTRECHT Gisteravond reeds, maar ook vandaag werd het gelukki ge ouderpaar overstroomd met geluk wensen. Ter gelegenheid van de ge boorte van liet prinsje werden vandaag (van 9 tot 5 uur) felicitatie- registers ter tekening gelegd in het paleis Het Loo te Apeldoorn, het pa leis Soestdijk en het paleis Lange Voorhout te Den Haag. Op het secretariaat van prinses Mai griet in paleis Het Loo is de mo gelijkheid geopend om bloemen en geschenken af te geven zowel van daag als morgen tussen 10 en 4 uur. 'Bij het academisch ziekenhuis in Utrecht worden geen cadeaus in ont vangst genomen.) Van alle rijksgebouwen in ons land wapperde vandaag de Nederlandse driekleur met oranje wimpel, maar ook van vele kerken, scholen en wo ningen was de vlag uitgestoken. D» ambtenaren kregen geen vrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19