Vredestocht door Limburg liep uit op relletjes DOORREISVERBOD NAAR W.-BERLIJN GEEN RUST, EERST OPTREDEN TEGEN SPRINGER-CONCERN Westduitse oorlogsbodem ramt Oostduits schip Kasteeltje werd bezet Tien jongelui gewond Met knuppels uiteengejaagd FBI zoekt naar Eric Starvo Galt Ex-premiers in Griekenland onder huisarrest 1500 Chinezen bezweken op West-Borneo Tanzania erkent regering Biafra McNamara steunt Robert Kennedy DINSDAG Ti APRIl 1968 Met de Paasdagen was er in Jeruzalem een menigte pelgrims. Deze foto werd genomen op het moment, dat een kruis de Heilige Grafkerk werd binnengedragen. MAASTRICHT Het hardhandig ingrijpen van de Maastrichtse politie maakte gistermiddag een einde aan een langdurige en rumoerige demonstratie van ongeveer vierhonderd jongelui die vrijdag was begonnen. Tien deelnemers aan de ABC-NAVO Vre desdemonstratie raakten bij het treffen met de politie gewond. Zes werden er gearresteerd, onder wie een Belg. Tussen de 200 en 300 meisjes en jon gens hadden zich vrijdag in Eindhoven verzameld voor een demonstratie die via Budel, Brunssum en Simpelveld naar Vaals zou gaan om daar te wor den ontbonden. In Budel begonnen zaterdag echter al moeilijkheden. Mannen van de Mare chaussee en politie moesten optreden toen een deel van de demonstranten poogde de legerplaats binnen te gaan door het openduwen van hekken en het vernielen van een slagboom. In Brunssum, waar de betogers met bussen naartoe waren gegaan, leek een voortijdig einde te komen aan de de monstratie toen de burgemeester de vergunning voor de verdere tocht we gens wanordelijkheden introk. In Bruns sum was namelijk met rookbommen gegooid en werd kledij van buiten staanders beschadigd door een bijtende stof die door middel van spuitbussen werd verspreid. De demonstranten brachten de nacht van zaterdag op zondag door in een camping, vanwaar ze zich op Eerste Paasdag in kleine groepjes verspreid den en optrokken naar Maastricht. Stads guerrilla De jongelui probeerden hier zondag een onderkomen voor de nacht te vin den, wat echter niet lukte. De betogers werden scherp door de politie in de gaten gehouden, waarna zij een „stads- guerrilla" gingen uitvoeren: groepjes demonstranten gingen met busjes door de stad crossen waardoor de aandacht van de politie werd afgeleid van ande re betogers, die optrokken naar het kasteeltje De Burcht, net over de ge meentegrens van Maastricht in Heer. Op een gegeven moment stroomden de deelnemers aan de vredestocht van alle kanten naar het kasteeltje, ver braken de toegang en namen het in bezit. De eigenaar en de burgemeester gingen zich op de hoogte stellen en besloten de jongelui toestemming te verlenen de nacht in het kasteeltje door te brengen. Alleen werd bedongen dat de rode vlag, die op de toren van het gebouw was gehesen, naar beneden zou worden gehaald. Er werd besloten niet tegen de be togers op te treden omdat werd ge vreesd voor ongelukken, aangezien het kasteeltje in onverlicht terrein is ge legen, omgeven door water en zeer brandgevaarlijk. BERLIJN De Oostduitse minister van binnenlandse za ken, generaal Dickel, heeft de ministers en andere leidende ambtenaren van de Westduitse regering „tot nader aankondi ging" verboden over het grond gebied van de DDR naar West- Berlijn te reizen. De maatregel is genomen naar aan leiding van het bezoek van de West duitse minister van binnenlandse za ken, Ernst Benda, aan West-Berlijn. Benda zou naar deze stad zijn ge reisd om de politieterreur tegen pro-Dutschke betogers te leiden, al dus de Oostduitse verklaring. De aanwezigheid van Benda in West Berlijn is volgens Oost-Duitsland een „wederrechtelijk ingrijpen in de aan gelegenheden van de zelfstandige po litieke eenheid van West-Berlijn." Een andere reden voor de Oost duitse maatregel was het feit dat de dader van de aanslag op Dutschke de verbindingswegen in de DDR zou hebben misbruikt door met zijn moordwapen uit München naar West-Berlijn tekomen. De aanslag op Dutschke toont volgens de Oostduitse verklaring aan hoe ,de fascistische krachten in West-Dultsland en West-Berlijn' gegroeid zijn als gevolg van de .renazificiering en de reactio naire pogrom-hetze.' De officiële woordvoerder van de Westduitse regering, Ahlers, noemde ihet verbod onwettig omdat het in druist tegen het statuut van West-Berlijn. Ahlers wees er op dat deze maatregel geen enkele concrete belemmering zou vormen voor reizen van regeringsfunctionarissen naar West-Berlijn, omdat die altijd nog per vliegtuig konden gaan. De West duitse Lufthansa heeft geen toegang tot de verdeelde stad, maar Ameri- De moord op King BIRMINGHAM Van Virginia tot Florida zoeken leden van het FBI naar de 37-jarige Eric Starvo Galt, die de moord op de negerleider ds. Martin Luther King zou kunnen heb ben gepleegd. Galt heeft vrijdag in Atlanta een witte Mustang achterglaten. In deze auto zou de moordenaar van ds. King zijn gevlucht. Het FBI weigert mededelingen te doen over het zoeken naar Galt. Vrij dag werd een opsporingsbevel uitge geven, maar kort daarna werd dit bevel ingetrokken. De reden hiervan is niet bekend. Een pensionhouder in Birming ham verklaarde gisteren dat een te kening van de moordenaar van ds. King frappante gelijkenis vertoont met de gezochte Galt, die een ka mer had gehuurd in zijn pension. kaanse, Franse en Engelse maatschappijen wel. Hiervan maken de Westduitse ministers gewoonlijk gebruik voor de bijeenkomsten in West Berlijn. Overigens is minister Benda niet in West-Berlijn om de leiding te nemen in de strijd tegen de pro-Dutschke betogers. Hij is naar West-Berlijn ge reisd om de Paasdagen bij zijn fami lie door te brengen, aldus de rege ringswoordvoerder. ATHENE Twee Griekse oud-premiers. George Papandreou en Panayotis Kanellopoulos, zijn giste ren door de militaire regering onder huisarrest geplaatst. Voor de woningen van Papandreou, leider van de unie van de centrum partij en Kanellopoulos, leider van de nationale radicale eenheidspartij staan leden van de veiligheidsdienst Zij mogen geen contact met de bui tenwereld onderhouden en hun tele foonaansluitingen zijn afgesloten. Volgens bepaalde informaties zou Pa pandreou een telegram naar het bui tenland hebben gezonden, waarvan de inhoud op 21 april ter gelegenheid van het feit dat een jaar geleden de militaire staatsgreep plaatsvond zou worden gepubliceerd. DJAKARTA In de vluchtelin genkampen op West-Borneo zijn in de laatste maand 1500 Chinese vluch telingen, onder wie kinderen en zwangere vrouwen bezweken aan ziekten, die te wijten zijn aan de slechte verzorging. Dit schrijft het dagblad van de Indonesische studen- tengroep Kami. De toestand in de kampen, waar ongeveer 60.000 Chine zen verblijven, is zeer ernstig, aldus het blad. De vluchtelingen worden behan deld door slechts enkele van de 25 artsen in Pontianak. Slechts twee van hen beschikken over voldoende geneesmiddelen, zo schrijft het blad, dat een beroep doet op het Rode Kruis in Djakarta om toezending van geneesmiddelen te versnellen. De Chinezen zijn voor het meren deel handelaars en boeren die de dorpen en stadjes zijn ontvlucht tij dens de represaille-acties die de niet-Chinese bevolking tegen hen ondernam, nadat de dorpen ge teisterd waren door de guerrilla-acti viteit van communistische Chinezen. DAR ES SALAAM Tanzania" heeft de afgescheiden Nigeriaanse deelstaat Biafra, die in een burger oorlog gewikkeld met het federale Nigeriaanse bewind, als eerste land erkend als 'een onafhankelijke soe vereine staat'. De federale regering in Lagos heeft onmiddellijk haar di plomatieke betrekkingen met Tanza nia verbroken. Aan stuur overleden ROTTERDAM Maandagmiddag voelde de heer A. J. P. Trompert uit de Hooglandstraat, 69 jaar, zich in de Oranjeboomstraat achter het stuur van zyn auto onwel worden. Hij zette de wagen aan de kant en is in zyn auto overleden. ROTTERDAM Zondagochtend vroeg vond de politie in de Recht huislaan de olieman J. V., 41 jaar, dronken op straat liggen. Men nam hem mee naar het bureau aan de Linker Veerdam, waar hij werd in gesloten. Enkele uren later bleek hij in zijn cel te zijn overleden, naar medisch onderzoek uitwees aan alcohol vergif tiging. Gistermiddag kwamen de Jongelui weer in actie. Zij kwamen vechtend langs de politie, die hen aan de rand van Maastricht opwachtte, en drongen tot het station door. Hier werden zij uiteengejaagd, maar andermaal verza melden zij zich: nu op het Vrijthof. De leider van de betogers. Martin van Rossum uit Rotterdam, zei dat ze de stad niet zouden uittrekken alvorens de betoger Ben Reys zou worden vrijge laten. Inmidels hadden de demonstran ten versterking gekregen van Belgen, die met twee bussen waren aangevoerd. Na een bivak van enkele uren opliet Vrijthof trokken de demonstranten met vlaggen en spandoeken in gesloten ge lederen op naar het vlakbij gelegen politiebureau. Hardhandig Hier verzocht een politie-Inspecteur hun de rijweg te verlaten. Toen ze dit weigerden, sommeerde hij hun de weg af te gaan en zich te verspreiden. Ook hieraan gaven de betogers geen gehoor, waarop enkele tientallen agenten het bureau uitstoven en begonnen de de monstranten te verspreiden. Toen dezen tegenstand boden, trok de politie de knuppel en veegde In enkele minuten het hele Vrijthof schoon. De jongelui werden een flink eind achter volgd. Dit was het einde van de demon stratie, want hoewel de betogers nog probeerden zich te hergroe peren, dropen zij langzaam af. Tijdens de gehele demonstratie hield het Maastrichtse publiek zich afzijdig. Zij spotten met het gedoe van de jongelui, die met minibusjes en auto's naar het zuiden waren komen afzakken. WASHINGTON De kortgeleden als Amerikaans minister van defensie afgetreden Robert McNamara heeft twee verklaringen opgesteld, die hij tijdens de verkiezingscampagne van Robert Kennedy voor de televisie wil afleggen om de senator te steunen in zijn strijd voor de democratische presidentskandidatuur. In -een van de verklaringen zou gunstig over Kennedy worden gesproken in verband met diens rol tijdens de Cuba-crisis in 1962. Een en ander is zaterdag door een woord voerder van Kennedy onthuld. Bij een opinie-onderzoek in Cali- fornië is gebleken dat Kennedy onder de democraten in deze staat popu lairder is dan zijn tegenstander McCarthy. De resultaten van het on derzoek wezen uit dat 32 pet. van de ondervraagde democraten Kennedy graag als presidentskandidaat zag. McCarthy kreeg 24 pet., Johnson 14 pet. en Humphrey 6 pet. Actie Duitse studenten gaat door WEST-BERLIJN Ook in het Paasweekeinde zijn in de meeste grote Westduitse steden de stu dentendemonstraties, die voor namelijk gericht zijn tegen het machtige Duitse uitgeverscon cern Springer, onverminderd voortgezet. Het ziet er niet naar uit dat aan de betogingen spoedig een eind komt, want de studen tenorganisatie heeft bekend gemaakt, dat et „geen rust zal heersen totdat maatregelen ter onteigening van het Springer concern worden genomen". In West-Berlijn bleef het in de af gelopen nacht overigens vrij rustig. Ongeveer tweeduizend linkse studen ten trokken naar het gebouw van het televisiestation Vrij Berlijn en wisten directeur Franz Barsig te bewegen mee te gaan naar de universiteit om te praten over zijn weigering de stu denten zendtijd ter beschikking te stellen. Dat ""Barsig'meeging heeft de stand volgens waarnemers behoed voor on lusten. De studenten willen dat er tweemaal per dag een half uur aan dacht aan hun problemen wordt besteed. Hamburg (Advertentie) Ookvoorllgemakkelljker en prettiger eten met Uw kunstgebit, dank zij een grotere kauwkraeht. Als U last hebt met Uw kunstgebit, rol Uw tandarts U het speciale Dentofix-kleef- poeder kunnen aanbevelen. Uw gebit komt daardoor vaster te zitten en zal bij het spreken niet gaan schuiven of loslaten, zodat U zich zekerder gevoelt. Het ge voelige tondvlees wordt door Dentofix beschermd, zodat U steviger kunt bijten en gemakkelijker kauwen. Donk zij Dento- lix kunt U zonder bezwaar weer lachen, hoesten, zelfs niezen en U spreekt duide lijker. Dentofix voorkomt ook slecht rie kende adem (gebitsgeur). Schoft U nog heden Dentofix aan. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in neutrale, plastic strooiflacons A fl. 2,35. In Hamburg kwam het gisteravond tot ernstige ongeregeldheden. Toen betogers probeerden een bestelauto met kranten van het Springer-bedrijf tegen te houden gaf 'de bestuurder gas en overreed een van de deelne mers aan de demonstratie. Deze moest met ernstige verwondingen In een ziekenhuis worden opgenomen. Voor een Springer-gebouw hadden zich vroeg in de avond al ongeveer duizend betogers verzameld, die op de weg gingen zitten. Bestelauto's, waarvan de voorruiten op een kijk gaatje na waren dichtgeplakt, pro beerden zich een weg te banen. Met waterkanonnen moest de politie de bouw van barricaden verhinderen. Frankfort Voor een drukkerij in Frankfort, waar behalve Springer-bladen ook andere kranten worden gedrukt, viel gisteravond een zwaar gewonde. Eer der waren al 25 mensen licht gewond geraakt toen studenten slaags raak ten met de politie. Betogers blok keerden de wegen naar de drukkerij, waar Bild-Zeitung van de pers komt. In München legden enkele duizen den betogers het verkeer in de omge ving van het Springer-Haus volledig stil door op straat te gaan zitten. Elders in de stad gingen vijfhonderd jongelui de politie te lijf. Ook uit Het circus 3taat weer op het Ma lieveld. Een klein keurig stadje in de stad. Een straatje van huisjes op wielen, in het midden het ge meenschapshuis, waar allen werken en hun gasten ontvangen: de terït. Vroeger was het circus een ono verzichtelijke wereld met veel lucht jes en modder. Nu een geordende maatschappij met een tapijt in de piste en staljongens als palfreniers. Als ik terug denk aan de circus sen. die in mijn jonge jaren in mijn woonstee kwamen, dan moet ik zeg gen: Boltini is een echt Haags cir cus. Zo keurig en correct. Met op de premièreavond een vak voor de di plomaten, de gemeentelijke autori teiten, de pers, de bevriende ar tiesten en het Wilhelmus na het plechtige speechje van de directeur. Leeuwen, olifanten en kamelen, en paarden natuurlijk. En mensen die capriolen maken. Trapezewerkers, waar ik niet naar durf te kijken en leeuwen, die stoei en als mijn poes. Maar al die figuren mogen het mij vergeven. De man, die mij het meeste boeide staat niet in het pro gramma. Ik heb geïnformeerd hoe hij heette, maar niemand bracht het verder dan George. Hij is een Duitser, die goed Hollands spreekt, Applaus maar dat doet er minder toe. want in heel het programma zegt hij geen woord. Hij doet, zou men kunnen zeggen niets anders dan staan en kijken. Model, correct met een rood bro- caten smokingjasje en smetteloos overhemd. Zijn titel ln het drcusleven is Chef requisieten. Dat is officieel. Minder formeel zou ik hem noe men: het oog van de meester. Het oog dat controleren moet. Dat de dingen aan moet zien ko men en dan met een flits reageren, zodat die dingen niet gebeuren. Als Josefce Boltini met haar voe ten jongleert gooit hij de reuzenhal- ter, cylinders en ballen op en vangt ze, wanneer de balans verstoord dreigt te raken. Hij dirigeert het geluidloze korps, dat de leeuwenkooi bouwt en af breekt. en wipt hekken op schou ders. die ze wegdragen zullen. Hij doet alles, maar het lijkt of hij als een jeune premier wat achteloos de voorstelling bijwoont, waarin ande ren nu maar eens de lauweren moe ten oogsten. Hij heeft heel het circus aan zijn pink, de staljongens in de reikwijdte van zijn blik. Hij krij^c nooit een applaus en geen bloemen. Daarom vandaag een hele Haagse hof voor hem, van harte I Essen en Hannover werden ongere geldheden gemeld. In de Westduitse universiteitsste den ging het niet minder hardhandig toe. Van noord tot zuid speelden zich dezelfde tonelen af. Demonstranten hadden rode vlaggen bij zich en leu zen als „Vietnam-moordenaars" en „Dutschke, Dutschke". In Neurenberg scholden jongeren de politie uit voor „nazi-zwijnen" en „Gestapo". Naar Kerk Zondag moest de politie ln West-Berlijn met waterkanonnen een menigte van vijfduizend betogers uit een jagen. Zij probeerden met rode vlaggen en spandoeken naar de kerk ter nagedachtenis van Keizer Wil helm te trekken. Deze kerk staat op een kruispunt in de Kurfürsten- damm, waar vorige week donderdag de aanslag werd gepleegd op de links-radicale studentenleider Rudi Dutschke. Toen de agenten ook de wapenstok gingen gebruiken, wrikten de studen ten stenen uit de straat en bekogel den de politie. Ze wierpen barricades op en begonnen in spreekkoren „Ho, Ho Tsji-minh" en „Rudi Dutschke" te roepen. Geen geweld Van vele kanten is de laatste dagen een beroep op de studenten gedaan geen geweld te gebruiken. Bondskanselier Kiesinger eiste sta king van de „onwettige actiesEr zullen scherpere maatregelen worden genomen als het niet gebeurt, zei hij. Volgens de bondskanselier heeft een kleine militante uiterst linkse groep, die als doel heeft gesteld de democratische parlementaire orde in de bondsrepubliek te verstoren, al geruime tijd geweld gepredikt. Hij vroeg de 300.000 Westduitse studen ten de radicale leiders niet te volgen, omdat anders gevreesd moet worden voor een tegenactie van de bevolking, hetgeen tot gevaarlijke botsingen kan leiden. Ook vakbondsleiders, geestelijken en politici hebben de studenten ge maand af te zien van geweld. Het was in het paasweekeinde rumoerig in Zuid-Limburgwaar de politie moest optreden tegen demonstrerendepacifisten. Een groep van 200 a 300 jongens en meisjes poogde de Duitse leger plaats in Budel binnen te drin gen. Daarbij werd een slagboom, die de toegang voor „onbevoeg den" af simt, vernield die zich opwerpt als beschermer van de wet en voorgeeft uit naam van de orde en de meerderheid te spreken, maar met die orde niets anders be doelt dan haar heerschappij over on mondige massa's en de weg naar een nieuw autoritair nationalisme." Ook voor de Duitse ambassades in enkele Europese hoofdsteden deden zich tijdens de Paasdagen ongeregeld heden voor. In Londen probeerden de monstranten een sterk politiecordon te doorbreken en in Parijs moest de po litie honderden studenten uiteen jagen. In Oslo werd de ambassade zelfs be stormd. Op de muren wist men ha kenkruisen te kalken. Ook probeerden jongelui in Londen het kantoor van het Springer-concern binnen te ko men. Krupp-diamant moet 7 min. opbrengen NEW YORK In New York zal op 16 mei de zogeheten Krupp-dia mant worden geveild. De 33,19 ka raat-steen werd jaren geleden door de onlangs overleden Westduitse in dustrieel Alfried Krupp von Bohlen en Halbach gekocht voor zijn tweede vrouw, di,e. inmiddels ook gestorven is. Men verwacht dat de diamant meer dan, jjgyen miljoen gulden zal opbrengen. Hoogleraren Veertien hoogleraren en docenten van verschillende Westduitse uni versiteiten hebben zich officieel ach ter de studenten geschaard. Zij drin gen er in een verklaring wel bij de studenten op aan, zich te onthouden van geweld, maar zij ondersteunen hun eis van een openbare discussie over het Springer-concern, rotterdammer 8. 13c mach cornet pvea Met de studenten zijn de geleerden van oordeel dat de achtergronden van de aanslag op Dutschke, al ijjkt die ook op zichzelf te staan, onthullend zijn voor de toestand waarin de West duitse samenleving zich bevindt. Aangezien de bereidheid om de ar gumenten van de studentenoppositie serieus te nemen ontbrak, is een kli maat ontstaan, waarin de doelbewus te belastering van een minderheid moest leiden tot geweld tegen die min derheid. Voorbereid Dit klimaat is volgens hen syste matisch voorbereid door een pers, medeplichtig Tien Feijenoordstadions kunnen ge vuld worden met verminkte Vietna mese kinderen. Deze kinderen betalen het gelag voor de lakse houding van een groot deel vèn de wereldbevolking dat wel tegen oorlog is, maar niet in actie komt. Nog steeds blijft het systeem onver minderd gehandhaafd waarbij domme geweldpleging wordt aangewend op buitenstaanders om internati onale geschillen te behandelen. Dat we toe moeten naar een wereld rechtsorde, waarbij de nationale rege ringen ondergeschikt zijn aan een mondiaal gezag en waarbij elke volksgroep bescherming geniet krach tens het handvest van de VN, daarvan zijn velen overtuigd; maar slechts één op de 300 begrijpt dat dit niet vanzelf verwezenlijkt kan worden en heeft zich aangesloten bij een groep die et voor ijvert. De overige volwassen Nederlander», die toch kunnen weten hoe misdadig en gevaarlijk het genoemde systeem is, die verder de indruk wekken de nagedachtenis van ds. King te eren en diens leer onderschrijven, zijn nog te laks om zelfs maar te onderzoeken hoe zij hun steentje bij kunnen dragen. En al is dat steentje nog zo kleine, degene die het zijne niet bijdraagt en zijn stem niet laat horen, is in feite mede plichtig, want wie zwijgt stemt toe. Wijlen president Kennedy heeft ge zegd: „Daar de oorlog wordt gemaakt door mensen, kan oorlog ook door mensen worden voorkomen". Maar dan dienen de laatsten wel minsten» even actief te zijn als de eersten. Rotterdam W. Dlrkson OOST-BERLIJN De West duitse onderzeebootjager Na jade is in de nacht van zater dag op zondag bij het Oostzee- eiland Fehmarn in aanvaring gekomen met het Oostduitse passagiersschip Volkerfreund- schaft (12.442 ton) dat met 499 passagiers uit Cuba naar Oost- Duitsland op weg was. Dit meldde het Oostduitse pers bureau ADN. Volgens ADN was de aanvaring het gevolg van een „ernstige aanval door Westduitse oorlogsschepen op de vreedzame scheepvaart". De Volker- freundschaft was geruime tijd gehin derd door twee Westduitse oorlogsbo dems waarna de onderzeebootjager Najade het Oostduitse schip „opzette lijke ramde en schade veroorzaakt» aan stuurboord". Er werd niemand ge wond en de Volkerfreundschaft ls la ter de haven van Rostock-War- nemünde binnengelopen. Een woerd- voerder van het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft krach tig geprotesteerd tegen „deze daad van piraterij". Een zegsman van de Westduitse Marine in Glücksburg, de thuishaven van de Najade, zei dat de aanvaring plaatsvond toen het oorlogsschip een man oppikte die van het Oost duitse schip was gesprongen. De man zou aan boord van de Najade zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7