600.000 toeristen, maar voor ieder was er een bed OLGA GRATiS Commentaar JAMIN Johnson: Hanoi aarzelt nog Russen koppelen twee satellieten Liefdesdrama eindigt met dode en gewonde Het Kwartet Drukte op weg viel mee 7000 Britten kwamen over (lucht)brug DE MANTELSPECIALIST AF FABRIEK AAN PUBLIEK TIENTALLEN GULDENS VOORDEEL SLEUTELHANGERS Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" dinsdag 16 april 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 39H Ook voor de molen op de Keuken hof was de belangstelling weer groot Bij verkeersongelukken in Frank rijk tijdens het paasweekeinde zijn volgens voorlopige cijfers 85 mensen om het leven gekomen en meer dan 700 gewond. (Van een onzer verslaggevers) De Turkse gastarbeider Marau Y (30) wordt ervan verdacht de ijzer- werker J. M. W. Spoor (28) met een stiletto zodanig te hebben verwond, dat hij spoedig overleed. Op de vroe ge morgen van de Tweede Paasdag vond de politie de ijzerwerker en de eveneens neergestoken zwaar ge- (Yan onze redacteur toerisme) DEN HAAG Pasen heeft dit jaar geen record-toeristen- bezoek te zien gegeven, maar toch werden er 600.000 buiten landers genoteerd; dat is 100.000 meer dan vorig jaar. Het recordjaar was 1962 toen 750.000 toeristen over onze grenzen kwamen. Dat het bezoek dit jaar aanzienlijk is gestegen, kwam vooral door de gunstige dagen, waarop Pasen viel (vorig jaar op 26 en 27 maart), het vrij goede weer en de in bloei staande bollen. Volgens de ANVV heeft het onderbrengen van de toeristen geen grote moeilijkheden opgeleverd. Al moest alle ruimte worden benut (inclusief de noodadressen), de „slag om de paasbedden" werd gewonnen De drukte op de wegen veroorzaakte geen bijzonder ernstige problemen, hoeveel opstoppingen niet waren te vermijden. Een piek was er vooral gisteravond op de weg Hoevelaken - Amsterdam, op he'c traject Utrecht - Amsterdam en bij de rotonde Voorburg. De Rijkspolitie registreerde wat file-vor ming, maar de conclusie van de poli tiemannen was toch wel, dat de drukte hard is meegevallen. Een andere conclusie van de Rijks politie is, dat het gisteren op de drukke wegen bijzonder veilig is toegegaan. Pas gisteravond deden zich op de rijksweg Den HaagUtrecht enige kettingbotsingen van betekenis voor. In Rotterdam was gisteren de Maas tunnel de gehele dag „verstopt". De files verdwenen pas in de loop van de avond. Het verkeer naar Hoek van Holland zat tijdens de Paasdagen ge regeld in de knoop. wonde mevrouw J. A. Spoor-Netten. Ze was nog bij bewustzijn en kon de politie vertellen wie het had ge daan. In het Dijkzigtziekenhuis bleek, dat haar longen ernstig waren ge kwetst door de steken. Op het signalement dat mevrouw Spoor nog had kunnen geven, werd Y. echter een uur later in de om geving van het Dijkzigtziekenhuis gearresteerd. Y. ontkende ten stelligste, ook het steekwapen is nog niet gevonden. Maar de oudste van de nog thuis zijnde kinderen het echtpaar heeft vier kinderen, waarvan er één reeds de deur uit is een meisje van elf jaar, verklaarde tegen de politie, dat zij heeft gezien, dat Y. met een sti letto heeft gestoken. Vast is tijdens het onderzoek ko men te staan, dat er tussen Y. en het neergestoken echtpaar een reeds lang durende driehoeksverhouding bestond. De directe aanleiding van deze steekpartij is nog niet duide lijk. Het meisje verklaarde, dat voor zover haar bekend, Y. de relaties met het gezin Spoor had willen verbreken en naar Turkije had willen teruggaan. ROTTERDAM De „broodoorlog" in Rotterdam is verscherpt, doordat een der bij „De Spar" aangesloten winkels in IJsselmonde haar brood prijs met niet minder dan een kwar tje verlaagde, nadat Bas van der Heijden en Simon de Wit daarin voorgingen, Simon de Wit in zijn su permarkten met negen tot twaalf cent, de supermarkten van Bas van der Heijden met twaalf tot vijftien cent. De winkeliers van „De Spar" zijn zelfstandige winkeliers. De houding van „De Spar" als organisatie was vanmorgen nog niet vastgesteld. Luchtbrug Wat het inkomende verkeer be treft: het acceric viel hier vooral op de vrijdag en de zaterdag. Vooral veel Duitsers (aanzienlijk meer dan vorige jaren) overschreden toen de grensposten op weg naar de kust. Bij de zuidelijke posten noteerde men vooral veel Fransen. Volgens de ANW hebben deze dit jaar aanzien lijk meer uitgegeven dan vorige ja ren. Het Bri'tse bezoek concentreerde zich voornamelijk op Zestienhoven, waar dit weekeinde een kleine 7000 toeristen werden afgezet (van wie 80 procent dames!). Vrijwel constant vlogen de toestellen van voorname lijk Britse chartermaa'cschappijen, die de bollen-luchtbrug onderhouden, af en aan. I Ik geef op als I nieuwe abonnee: I naam: I straat: plaats: RECHTSTREEKSE VERKOOP verschaft U aanwijsbaar De fijnste materialen voor tieners, twennie en voor alle dames van elke leeftijd TERLENKA EN TERGAL REGENMANTELS 39,50 TERLENKA EN TERGAL REGENMANTELS 49,50 Toppers betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. LEIDEN: Haarlemmerstraat 163 Tel. 4185 2 ROTTERDAM DEN HAAG LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT De Keukenhof te Lisse was een van de grote trekpleisters gedurende deze prachtige Paasdagen. Tienduizenden schuifelende mensen uit binnen- en buitenland hadden enige moeite ook nog bloemen tè zien In Utrecht, Delft, Leiden, Gouda en Haarlem moesten de VVV's via radio, televisie en geluidswagens van de po litie een beroep doen op medewer king van particulieren om de toe- ristenstroom onderdak 'te brengen. Ook in vele andere plaatsen, met name in de Randstad, moest de nood voorraad aan particuliere adressen worden „aangesproken", maar vrij wel overal slaagde men er in de toe rist in bed te krijgen. Ook in de omgeving van Arnhem hadden de VVV's druk werk. Grootste trekpleister was zoals verwacht de Keukenhof, die 140.000 bezoekers noteerde (vorig jaar 50.000). Maar ook andere attracties werden druk bezocht. Blijdorp in Rotterdam ontving 38000 toeristen (v.j. 35.600). Artis 22.500 (v.j. 10.500), Euromast 21.500 (v.j. 16.000). het Rijksmuseum 21.500 (15.000). Spido 25.000 (v.j. 8000). Avifauna 27.000 (v.j. 11.000), het Kröller Möller-museum 5200 (v.j. 4500), het Nederlands Open luchtmuseum 8200 (v.j. 3000), de Efte- ling 40.000, de Scheveningse pier 50.000 (v.j. 32.000), Madurodam 63.000 (een record), Panorama Mesdag 2400 (v.j. 1650). het Mauritshuis 16.000 (v.j. 3500) en het Dierenpark Wassenaar 24.500 (v.j. 6000). Rustige Paastoclit in Amsterdam AMSTERDAM In Amsterdam hebben zaterdag ongeveer vierhon derd mensen deelgenomen aan een demonstratieve Paasoptocht van de Oosterdokskade bij het Centraal Sta tion naar het oude RAI-gebouw. De demonstratie, die rustig verliep, was georganiseerd door het in 1961 opge- richtte Comité voor de vrede in sa menwerking met de Algemene stu denten vereniging (ASVA). MOSKOU De Russen heb ben gisteren twee Kosmos- kunstmanen op signalen van de grond een automatische koppeling in de ruimte laten verrichten. Enkele uren later lieten de onbemande satellie ten elkaar los en gingen elk in nieuw leuke sport-serie van 3 sleutelhangers nieuw 3 prachtige "groenten" sleutelhangers nieuw originele serie met 3 Old-timers (klassieke auto-modellen) een afzonderlijke baan om de aarde. Ruimte plat form De hele manoeuvre, de tweede die de Russen op deze wijze uitvoerden, werd door in een van de kunstmanen gemonteerde televisiecamera's naar de aarde uitgezonden. Het samenvoe gen van twee ruimtevoertuigen, die aanvankelijk in verschillende banen om de aarde lagen, wordt beschouwd als een essentiële stap op het gebied van de bouw van een ruimteplat form, dat dienst moet doen als lan ceerbasis voor expedities naar de maan en andere planeten. De Amerikanen voltooiden tot dusver twaalf afzonderlijke koppe lingsmanoeuvres tijdens vijf ruimte- vluchten. Zij zijn er echter nog niet in geslaagd dit automatisch te laten verlopen. PARIJS Een staking van boord werktuigkundigen bij Air France is gisteravond beëindigd. De staking legde het merendeel van de vluchten van Air France stil. Op Eerste Paasdag moest de Franse maatschap pij 156 van de 163 vluchten annule ren, hetgeen veel ongerief voor de Paasvakantie-gangers met zich mee bracht. Onze illusies zijn als onze tanden: de eerste die wij kwijtraken worden vanzelf door andere vervangen; de laatste worden ons slechts on der veel pijn ontrukt. VALTOUR Comité plaatst zich achter ds. Toorn vliet - pagina Kernmerk Paas-zaterdag bracht in de voetbalcompetitie nieu we beslissingen: een kam pioenschap voor Huizen, degradatie voor Hoogvliet en Groot Ammers. Nu er dankzij gunstige weers omstandigheden vlot kan worden doorgewerkt, is de zaak over twee, hooguit drie weken glad. „Het is geen echt haar. 't Is uw hoed binnenstebui ten...." MIT WIER DE BILT De tweede helft van april begint met heel wat beter voorjaarsweer dan de - eerste helft is verlopen. Juist tij dens de paasdagen werd het veel beter. De temperatuur steeg maandag tot 17 a 18 graden. Na 1957 waren de paasdagen niet meer zo zonnig geweest. De meer zuidoostelijke wind voert nog iets warmere lucht aan met temperaturen tussen 17 en 20 graden. Eerst in het midden van de week zal via Frankrijk een verspreide bui tot ons land kun nen doordringen. DE BILT Vanuit het zujden toenemende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer, ma tige tot vrij krachtige wind tus sen oost en zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen als van daag. 17 april zon op 5.39. onder 19.41: maan op 1.07, onder 7.38. Springer de dieprslaap matras waarop u ook echt uitrust! DJAKARTA In Indonesië zijn 52 militairen gearresteerd die worden beschuldigd van een poging een com munistische cel op te richten in Zuid-Sumatra, zo meldt Antare. Het was de tweede maal dat een derge lijke poging werd gedaan in Zuid-Su matra. In januari werden 70 mensen aangehouden. Peter Brandt (links), zoon van de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, behoorde ook tot de jongelui die tijdens de studentenonlusten in West-Ber- lijn werden gearresteerd. Met vele anderen is Peter inmiddels weer op vrije voeten. TTET is wel duidelijk dat in de Duit- se Bondsrepubliek een belangrijk deel van de gramschap der demon strerende studenten zich richt tegen Axel Casar Springer en zijn kranten concern. Wie is deze Springer? Ook in de bonte wereld van de pers stellig een opvallend man. Hjj is nu vijfenvijftig jaar, vriendelijk, beminnelijk, inne mend, maar achter deze eigenschap pen gaat nauwelijks meer schuil een opmerkelijk natuurtalent op het ge bied van het perswezen. Dat talent immers is nu wel voor allen zicht baar'. Ecu uiterlijk teken daarvan zou al kunnen zijn het trotse krantenpaleis dat hij heeft laten bouwen bij „de muur" in Berlijn. Bij de opening in 1966 van dit twintig verdiepingen hoge gebouw kwam alles wat in West-Duitsland iets te zeggen heeft zijn opwachting maken. CPRINGER kwam uit de oorlog met een redelijke reputatie en wist zich van de bezettende machten licen ties te verwerven voor het uitgeven van kranten. De markt was vrijwel leeg en dat was natuurlijk een voor deel. Maar dat is toch niet de enige reden geweest van zijn slagen. Tel kens zag hij nieuwe kansen tot het lanceren van bladen voor de ene „publieksgroep" na de andere. Een wezenlijke verklaring van zijn suc ces lag echter ook in zijn vermogen om steeds weer de juiste mensen aan te trekken. Had hy zich dus in de naoorlogse jaren een sterke positie in de West* duitse perswereld weten te verwer ven, de inmiddels ingetreden zorge lijke positie in een groot deel van ook de Duitse pers gaf hem nieuwe mo gelijkheden. Thans heeft hij zo omstreeks acht tien kranten en tijdschriften met een totale oplage van achttien miljoen. Zijn kranten zijn van ongelijk ni veau. Het niveau van zijn Blldzeitung (oplage vier en een half miljoen) is, zoals bekend, zeer aan dc bescheiden kant. j^IET ontkend kan worden dat Sprin ger met zijn kranten uit is op het oefenen van politieke invloed. Hij kan geacht worden een behoudende kijk te vertegenwoordigen. Hij staat voorts vijandig tegenover het com munisme, is argwanend tegen toe nadering tussen Oost en West en laat de lezer omtrent al deze opvat tingen niet in het onzekere. Onverdroten roept hjj via zijn kran ten Duitsland op tot waakzaamheid. Merkwaardig is dat hij het daarbij het waakzame Israël als voorbeeld voor houdt. (Enkele jaren geleden heeft hij aan de stad Jeruzalem een bi bliotheek geschonken van enkele miljoenen guldens.) Het is nu ook wel bekend dat rond om deze man en zijn machtige con cern de wederzijdse verwijten niet van de lucht zijn. De linkse studen ten zien in hem een gevaar, zoals op zijn beurt hij in die studenten. Meermalen heeft hij op een stevige aanpak aangedrongen, hetgeen dan weer tot nieuwe verbittering heeft geleid. Voor vervolg zie pagina 2 jV morgén voordeel café noir 300 gram van 99 voor 05 niet duur wel heerlijk Per serie van 3 sleutelhangers slechts 6 vlaggetjes van Califor nia soep-in-blik. Plak ze achterop deze adverten tie. Knip uit en stuur op naar: California - Afd. geschenken - Harderwijk. Maak het hokje van uw keuze zwart! Naam: soep-ln-bllk HONOLOELOE (Hawaii) Hanoi heeft nog niet gereageerd op het Amerikaanse aanbod, inleidende vredesbesprekingen te houden in Vien tiane (Laos), Rangoon (Birma), Djakarta (Indonesië) of New Delhi (India). Dit zei president Johnson na aankomst in Honoloeloe. Daar voert hij bespre kingen over de militaire strategie in Vietnam. Ook zal hij confereren met president Park van Zuid-Korea. Gestreefd wordt naar een versterkt en gemoderniseerd Zuidvietnamees leger, dat de voornaamste defensietaken op zich neemt. Mogelijk zal Zuid-Korea ook meer militairen zenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1