Verbeteringen voor lijnen Leiderdorp en Oegstgeest Parkeermisère bij bushalten Comité Kleur en Fleur hoopt op hoogtepunt Leidse ringlijn krijgt doeltreffender route ^ftZH-zomerdienst op 5 mei van kracht Atoomonderzeeër in visnet Haringvloot vaart uit op 27 mei Molen op stelten Nieuwe motor voor De Leeghwater" Twee branden door spelen met vuur Nog geen plannen zelf te bouwen EHBO-wedstrijd in Aarlanderveen Dirigent Mark overleden m Nieuwveen jlEUWE LEIDSE COURANT 5 DONDERDAG 11 A PR II 1968 roe s- LEIDEN De ontwerpers van de N,ZH-zomerdienst 1968. die zondag 5 mei ingaat en tot en met zaterdag 28 september van kracht blijft, stonden voor de ondankbare taak de exploitatie van het lijnennet aan te passen aan de verminderde vervoersvraag; anderzijds moest het [dienstbetoon in zijn totaliteit zoveel mogelijk worden gehandhaafd. Wie de zomerdienstregeling goed bestudeert, merkt, dat de samenstellers van het pakket buskilometers erin zijn geslaagd het aantal verbindingen nog verder te vergroten en te variëren, terwijl de achteruitgang beperkt (blijft tot enige geringe frequentie-verlagingen in Haarlem en enige (aanpassingen in de lijnvoering. Daar staan spectaculaire uitbrei- dingen tegenover, zoals de nieuwe halfuurdienst tussen Leiden, Voor schoten, Wassenaar en Den Haag, waardoor Voorschoten en Den Deyl een directe aansluiting op de snel- bus naar Amsterdam krijgt; Leider dorp en Oegstgeest delen in de ver betering mee. Hieronder laten wij de details van de wijzigingen naar net-indeling en lijnen gerangschikt, volgen: Stadsnet Leiden Lijn 11 Oegstgeest-Station-Lei- derdorp. Deze lijn vervalt. Voor de vervan gende verbindingen zie men onder de lijnen 15, 31, 40/42 en 46. Lijnen 13/14. Beestenmarkt - Sta- tion - Houtkwartier - Willem de Zwijgerlaan - Kooipark - Professo- renwijk (Station Lammenschans) Zuid-west - Noordeinde - Station. De Leidse ringlijn wordt ietwat gereorganiseerd als gevolg van het gereedkomen van de Willem de Zwijgerlaan en de brug over de Haarlemmer Trekvaart. Daardoor kunnen Kooipark en Leiden-Noord een directe verbin ding met het Houtkwartier (Diaco- nessenhuis) en het Academisch zie kenhuis krijgen. Bovendien is de nieuwe, hieronder volledig vermelde route veel sneller dan de bestaande, omdat het verkeerslichtencomplex Rijnsburgersingel/Stationspl. wordt ontgaan. Komend van het Kooipark rijden de bussen van lijn 14 via Sumatra- straat, Antillenstraat, Curagaostraat Willem de Zwijgerlaan,, Beatrixstr., Bernhardkade, Anna van Saksenstr., MSrnixstraat, Willem de Zwijger laan, Zweilandlaan, Houtlaan, Rijns- buTgerweg en Stationsplein naar het eindpunt op de Beestenmarkt. Hier door wordt tevens het Leidse win kelcentrum geraakt. Bij het vertrek van de Nieuwe I Beestenmarkt wordt het lijnnum- mer 13 gedraaid, waarna dezelfde route in tegenovergestelde richting (met de klok mee) wordt gevolgd. Lijn 13 eindigt zijn rondrit door de Leidse buitenwijken op het Stations- plein, vanwaar weer als lijn 14 in tegenovergestelde richting (tegen de klok in) wordt vertrokken. Lijn 15 Morskwartier - Station - Breestraat - Kooipark - Leiderdorp (Mauritssingel) Om de loopafstanden naar de bus halten voor de bewoners van de nieuwe wijken in het bijzonder Zijlhof van Leiderdorp te ver minderen krijgt lijn 15 een nieuwe route: komend van de M. P. Splin terlaan zal via Laan van Ouderzorg, Van Diepeningenlaan, Tollenaars straat, Acaciastraat en Ericalaan iiaar de Mauritssingel worden gere den. Zowel het bejaardencentrum als het zwembad blijven dus met lijn 15 bereikbaar. Lijn 31 Katwijk - Hoornes - Rijnsburg - Oegstgeest - Leiden Sta tion - Meerburg. Omdat de lijnen 40/42 worden doorgetrokken naar Leiderdorp, krijgt Meerburg een verbinding met het centrum, het station en Oegst geest door middel van de te verlen gen lijn 31. Deze lijn kan dan tevens Üjn 41 efficiënter versterken. De route door de stad: Station, Bree- straat/Marktenroute, Korevaarstraat Levendaal, Hoge Rijndijk, Meerburg (bejaardencentrum Roomburg). In de Witte Singelroute wordt voor zien door lijn 45. Lijn 40/42 Noordwijk - Rijns burg/Voorhout - Oegstgeest - Leiden - Station Lammenschans - Hoge Rijndijk - Leiderdorp (Hoofdstraat). De vervallen lijn 11 wordt voor Leiderdorp gecompenseerd door de verlenging van de lijnen 40/42, ko mende van de Professorenwij k via de route van lijn 11 naar Leiderdorp (Hoofdstraat). De voordelen zijn duidelijk: een kwartierdienst voor Leiderdorp (thans twintig-minutendienst), dat bovendien rechtstreeks met het Sta tion Lammenschans wordt verbon den. De verbinding met Oegstgeest blijft gehandhaafd. In Oegstgeest zal lijn 42 voortaan via de Abtspoelweg in plaats van via de Hofdijck naar de Lange Voort rijden. Komend van Noordwijk wordt om het aantal bochten te ver minderen via Wythenbailweg en Floralaan de Lange Voort bereikt. Lijn 45 Leiden Station - Bree- straat/Marktenroute - Korevaarstr. - Witte Singel - Noordeinde - De Vink - Voorschoten - Wassenaar - Den Haag. - De betekenis van de nieuwe lijn 45 wordt verderop, onder de interlo kale lijnen, uiteengezet. Hier zij ge lezen op de stadsdienstfunctie van deze lijn, die lijn 31 op de Witte Singel vervangt en tevens het cen trum bestrijkt. Lijn 46 Oegstgeest - Leiden Station - Breestraat/Marktenroute - Station - Lammenschans - Voor schoten - Lcidschendam - Voorburg - Den Haag. Lijn 46 vervangt lijn 11 in de rela tie Oegstgeest - Leiden. Oegstgeest wint er een bus per uur mee, want lijn 46" rijdt om het kwartier tegen lijn 11 om de twintig minuten. De smalle lanen van het oude villapark worden verlaten. Via Rijnsburger- weg, Leidsebuurt en Rhijngeester- straatweg, Schoutenburgstr. (heen) en Wyttenbachweg (terug) wordt het winkelcentrum aan de Lange Voort bereikt. Het eindpunt komt aan de Marelaan. Interlokale lijnen Lijn 30 Katwijk - Valkenburg - Leiden. Lijn 30 rijdt, zoals elke zomer, via het kampeerterrein bij de Katwijk- se Zuidboulevard. Lijn 31 Katwijk - Hoornes - Rijnsburg - Leiden - Station - Meer burg. Zoals onder het Leidse stadsnet reeds werd vermeld, wordt lijn 31 via Breestraat/Markten en Leven daal doorgetrokken naar Hoge Rijn dijk en Meerburg. Voor Katwijk en Rijnsburg heeft deze verlenging het voordeel, dat lijn 31 ook voor de reizigers die naar het centrum van Leiden en verder willen, een versterking van lijn 41 betekent. Lijn 35 Voorschoten (Vlietwijk) - Wassenaar - Duinrell - Wassenaar - seslag. De traditionele zomerdienst naar het Wassenaarse Slag krijgt een nieuw lijnnummer en een nieuw beginpunt. Een en ander hangt sa men met de veranderingen in lijn 45, als variant van lijn 43. Lijn 35 gaat tussen 9 en 20 uur een uurdienst tussen de Voorscho- tense Vlietwijk (Professor Einstein- laan, halte van lijri 49) en het Was senaarse Slag onderhouden. Tussen Voorschoten en Wassenaar (Stadhoudersplein) zal dezelfde rou te als lijn 45 worden gevolgd, waar door ook deze Zijlwatering met het strand wordt verbonden. Deze route luidt: Papeweg, Rijksweg, Rozen- weg, Rozenplein, Anemonenweg, Violierenweg, Van Cranenburch- laan, Van Duivenvoordelaan, Stad houdersplein en -weg, verder via de Van Zuylen van Nijeveltstraat naar Duinrell en het Wassenaarse Slag. Lijnen 40/42 Noordwijk - Rijns burg/Voorhout - Oegstgeest - Lei den Station - Station Lammenschans - Hoge Rijndfjk - Leiderdorp (Hoofd straat). Zoals onder het Leidse stadsnet reeds werd uiteengezet, worden de lijnen 40'42 van de Hoge Rijndijk doorgetrokken naar Leiderdorp. De verbinding met Meerburg wordt overgenomen door lijn 31. In Noordwijk ondergaan de lijnen 40'42 een tamelijk ingrijpende route wijziging, waardoor de knelpunten in'het traject Voorstraat en IJmui- derstraat worden vermeden en tevens de nieuwe woonwijken Beek- laankwartier en Boerenburg beter bediend. De nieuwe route luidt voor lijn 40. komende van Rijnsburg, Heren weg, Beeklaan. Boekerslootlaan, Van Limburg Stirumstraat, Lindenplein, Voorstraat, Heilige Geestweg, Wil- helminastraat. Van Panhuysstraat, Duinweg, Quarles van Uffordstraat, Vuurtorenplein. Koningin Wilhel- mina boulevard, De Grent, Pickè- plein, Huis ter Duinstraat. Nieuwe Zeeweg. Duinweg, Van Panhuys straat en vervolgens via hiervoor vermelde route uiteraard in te genovergestelde richting naar de Herenweg en Rijnsburg. Lijn 42, komende van Voorhout, volgt de Schiestraat, Heilige Geest- weg, Wilhelminastraat en verder de route van lijn 40. Nieuwe halten komen aan de Boekerslootlaan en St. Jeroensweg' Boerenburgerweg, in de plaats van Voorstraat en IJmuiderstraat. Lijn 43 Leiden - Oegstgeest - Wassenaar - Den Haag. Lijn 45 Leiden -' Voorschoten - Wassenaar - Den Haag. Lijn 45 krijgt met ingang van de Zomerdienst een belangrijker func tie in het NZH-lijnenpatroon. Dank zij de halte Wassenaar Den DeijP Deijleroord van de de NS'NZH - snelbusdienst Den Haag - Wasse naar - Amsterdam is het mogelijk ook de inwonei'S van Voorschoten goede verbinding met Amsterdam te verschaffen. Nieuive half-uurdienst Deze opzet wordt verwezenlijkt door de trequentie van lijn 45 tot een halfuurdienst te verdubbelen, waardoor tevens elk half uur aan de genoemde Wassenaarse halte een directe aansluiting naar en van Am sterdam wordt geboden. Deze half-uurdienst op lijn 45 vormt uiteraard ook een groter gë- rief voor de bewoners van de zich sterk uitbreidende Voorschotense wijken Adegeest en Noord-Hofland. Lijn 45 zal van Wassenaar Den Deijl doorrijden naar het Rozenplein LEIDEN Vier dagen lang heeft de NZH meegewerkt aan een onder zoek naar parkeerovertredingen bij bushalten; de chauffeurs kregen hiertoe formulieren mee. In totaal werden bij 260 halteplaatsen 1951 parkeerovertredingen geconstateerd; voorts werd 685 keer hinder onder vonden van „even stoppende" auto mobilisten. In Leiden lag de parkeersituatie op het gemiddelde van het gehele vervoersgebied van de NZH. Bij 51 halten in Leiden werden 371 gepar keerde auto's genoteerd. De slechtste punten waren: Breestraat-stadhuis; PARIJS De Amerikaanse atoomonderzeeër „Robert E. Lee" is in de Ierse Zee verstrikt ge raakt in de netten van de Franse vissersboot „Lorraine-Bretagne". De 5.600 ton metende Polaris- onderzeeër, die een bemanning van 112 koppen voert, had vijf uur nodig om zich los te maken. De Bretonse vissers zouden van plan zijn bij de Amerikaanse ambassa de te Parijs een eis tot schadever goeding voor het verlorengegane vistuig in te dienen. De laatste tijd zijn herhaaldelijk onderzeeboten tijdens een duik- tocht „opgevist". In januari voer de Britse onder- zeeëer „Grampus" in het Kanaal in de netten van de Franse trawler „Formalhaut" en enige dagen later had een Westduitse kotter voor de Deense Oostzeekust 'beet' met een onderzeeër van de Bundesmarine. Bromfietser gewond OEGSTGEEST Een 33-jarige kantoorbediende uit Oegstgeest ver leende vanmorgen omstreeks 8 uur op de hoek van de Laan van Alk&- made en de Hofbrouckerlaan geen voorang aan een automobilist. Hij kwam met zijn bromfiets in botsing met de auto, bracht zijn rechter bovenarm en kreeg vermoedelijk een hersenschudding De EHD heeft hem naar een ziekenhuis gebracht. Breestraat-GelioorzaalKorevaar straat; Stationsweg-Coöperatie; Sta tionsweg-Kamer van Koophandel; Levendaal-Kraaierstraat; Hoge Rijn dijk-Burggravenlaan; Noordeinde- Witte Singel. KATWIJK AAN ZEE De ha ringvloot zal dit jaar op maandag 27 mei uitvaren. Dé zaterdag daar aan voorafgaande wordt de vlagge tjesdag gehouden. Paasdieiisten KATWIJK AAN ZEE In de gereformeerde kerken worden twee bijzondere paasdiensten gehouden. Op eerste paasdag om vijf uur in de Triumfatorkerk aan de Piet Hein- laan is voorganger drs. W. Bakker, organist Jan Welmers, medewerking wordt verleend door het gerefor meerd kerkkoor. Tien minuten voordat de dienst begint is er ge legenheid tot samenzang. Op tweede paasdag wordt 's mor gens om half tien in de Vredeskerk aan de Voorstraat een paaszang- dienst gehouden. Voorganger ds. R. de Vries, organist de heer Wobbes, vocale medewerking het mannen koor Jubilate. Ook hier gelegenheid toit samenzang voor de dienst. Brand in de kiem gesmoord KATWIJK Gistermiddag om drie uur is brand uitgebroken in een schuur achter de woning Mo len tuin weg 6. Een kleinzoontje van de bewoonster had een vuurtje achter de schuur gestookt. De politie en een toegeschoten omwonende slaagden erin het vuur in de kiem te smoren. en vandaar via de route van lijn 43 via Zijlwatering, Van Oldenbarne- veldtweg en De Kievit naar Den Haag rijden. Hieruit volgt dat lijn 43 tot een halfuurdienst wordt ge halveerd. Voor het traject tussen Wassenaar (Rozenplein) en Den Haag maakt dat geen verschil om dat de beide halfuurdiensten van de lijnen 34 en 45 tezamen weer de bestaande kwartierdienst op dat lijn gedeelte zullen vormen. De halve ring van lijn 43 heeft dan alleen belang voor het stuk tussen Wasse naar (Rozenplein) en Leiden. Het is een bekend feit dat de ver voersbehoefte op dat traject eigen lijk geen kwartierdienst rechtvaar digt. Bovendien krijgt Oegstgeest als gevolg van de'doortrekking van lijn 46 (zie onder Stadsnet Leiden) een rechtstreekse kwartierdienst via Voorschoten en Voorburg met Den Haag. De route van lijn 45,aan de Leidse Kant wordt, komende van Den Deijl/Deijleroord als volgt: Papeweg, Papelaan, Koningin Julianalaan, Leidseweg, Beethovenlaan, Mozart- laan, Leidseweg, Haagweg, Noord- einde, Witte Singel, Jan van Hout kade, Korevaarstraat. Markten/ Breestraat, Prinsessekade/Nieuwe Beestenmarkt/Steenstraat, Leiden Station. Men ziet dat om de verleg ging van lijn 31 via Levendaal naar Meerburg te compenseren lijn 45 weer op de Witte Singel terugkeert. Lijn 46 Den Haag - Voorschoten - Leiden - Oegstgeest. Zoals onder het Leidse stadsnet is uiteengezet wordt lijn 46 doorgetrok ken naar Oegstgeest (Marelaan). In verband met de materieelomloop vervalt op zaterdag de bus 6.33 uit Leiden tot Leidschendam - Dam- laan. Op Zon- en feestdagen ver valt de bus van 7.18 uit Leiden tot Voorschoten Centrum. Lijn 90/91/92 Den Haag - Katwijk - Noordwijk - Noordwijkerhout - Vogelenzang/ Voorhout - Bollenstreek - Haarlem. Lijn 93 Langevelderslag - Noordwijkerhout - Bollenstreek - Haarlem In de dienstregeling van de „Ne gentigers" komt een geringe wijzi ging in de rijtijdverdeling en een verschuiving van het-gehele dienst- regelingsraam met vijf minuten in de avonduren, met het oog op de treinaansluitingen te Den Haag Staatsspoor. Op lijn 93 wordt, zoals elke zomer, weer doorgereden naar Sancta Ma ria. Op verzoek van het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria wordt 's morgens om 7.25 van Noordwijker hout een rit naar Sancta Maria inge last. In verband hiermede wordt de bus van 7.30 uit Noordwijkerhout naar de bollenstreek en Haarlem vijf minuten later gesteld bij vertrek van de Brink, neemt daar de aan sluiting van lijn 90 zowel uit de richting Den Haag als uit Haarlem! over voor een rit om 7.25 naar Sancta Maria om vervolgens de nor male dienst naar Haarlem te be ginnen. De laatste rit van lijn 90 uit Den Haag (0.06 van het Hollandse Spoor) rijdt alleen op de weekeinden door naar Noordwijkerhout Brink. Van maandag tot en met vrijdag gaat de dienst niet verder dan Noordwijk (Van de Mortelstraat). ALPHEN Het comité optocht „Kleur en Fleur" hoopt vurig, dat dit evenement op 17 aug. om twee redenen extra belangstelling zal krijgen. In de eerste plaats zal deze optocht dan voor het tiende achter eenvolgende jaar door onze ge meente trekken; vandaar ook het motto: „Tien jaar Kleur en Fleur". En voorts ziet men dit ook als een waardige afsluiting van de herden king van vijftig jaar Alphen aan den Rijn. Wij hopen dat dit verlan gen in vervulling zal gaan. Want het betreft hier geen co mité dat het vlagvertoon voert maar een comité waarvan de leden er zelf op uit trekken om te trachten tot medewerking in de een of an dere vorm te bewegen. Voorzitter J W O v Leeuwen heeft ons gisteravond een en ander ver teld van de plannen. Hoewel eni germate teleurgesteld, dat de ge meenteraad niet verder gekomen is dan de aanvankelijk lager ge stelde subsidie op het oude peil te brengen (men had op meer ge hoopt), wil het comité dit jaar zijn uiterste best doen de optocht tot een ware manifestatie voor de Rijn streek te maken. Daarvoor is men reeds in december 1967 actie gaan voeren. Toen reeds zijn 220 brieven naar verenigingen, scholen en be drijven uitgegaan met het verzoek mee te werken. Bezoek En men laat het daar niet bij: er zal nog een circulaire uitgaan en alle aangeschrevenen zullen per soonlijk bezoek ontvangen. In de eerste plaats rekent men op flinke deelneming van de bedrijven maar ook zal het comité graag zien dat de beroepsscholen, zowel voor jongens als meisjes, op de een of andere wijze medewerking aan de optocht Kleur en Fleur verlenen. De heer Van Leeuwen noemde ook nog het chr. lyceum, dat in de ko mende maanden in het goud gaat jubileren, wat toch ook wel aanlei ding geeft daar buiten de eigen kring de aandacht op te vestigen. Zoals gezegd: Men zoekt ook aansluiting bij de herdenking van het gouden Alphen. Het comité Kleur en Fleur is het grotere comité Gouden Alphen dankbaar, dat gelegenheid wordt geboden op de over twee weken te houden manifestaties zijn werk in de belangstelling te trekken. Bij de ingang van de middenstands- tentoonstelling is een ruimte be schikbaar gesteld, waar een Alpheuse hovenier met groen en bloemen iets feestelijks van zal maken. De firma Laros zal door dia-projectie de voorgaande op tochten „Kleur en Fleur" in de herinnering brengen. Voorts zal men dan, tegen een bedrag van twee kwartjes, jubileumlid van Kleur en Fleur kunnen warden. Het kleurig bewijs hiervan zal men zichtbaar kunnen dragen. Omdat men vorige jaren nogal eens de handicap ondervond van tus senliggende vakanties, begon het comité ditmaal extra vroeg met de Paasnaclilwake KOUDEKERK Een- aantal jon geren hervormden zowel als gere formeerden houdt zaterdagavond om half tien een paasnachtwake in de hervormde kerk. HAZERSWOUDE Onze foto graaf vond het best een plaatje waard, deze romp van de molen in de Katpolder. Niet alleen om dat dit overblijfsel uit de rijke molengeschiedenis van Hazers- woude (indertijd zevenendertig molens, waarvan er nu nog zeven over zijn) al een opvallend punt is wdnneer men over de Gemene- weg rijdt, maar vooral omdat men nu kan zien, hoe de Katmolen een paar eeuwen geleden werd ge bouwd. Nog niet zo lang geleden kreeg men slechts het molenstuk te zien, dat is overwoekerd met onkruid. Door afgravingswerkzaamheden op de landerijen beoosten de Gemeneweg kwam de Katmolen echter steeds meer bloot. Men ziet nu de palen waarop hij ge bouwd is. Op de achtergrond de molen De Blauwe Wipdie door tijdig in grijpen zal kunnen worden ge restaureerd. voorbereidingen. Men wenst op gave tot deelneming graag te ont vangen vóór 28 mei a.s. Als eerste secretaresse treedt thans op mej. Stelter, Merelstraat 5 en als 2e secretaresse mej. Duits, Rijnstroom, (voorheen Martha-Stichting). Het. adres van de voorzitter is: Molen vliet 1. HOOFDDORP Woensdag werd in het Polderhuis in Hoofddorp een vergadering gehouden van hoofdin gelanden van de Haarlemmermeer polder. Alle voorstellen van dijk graaf B. K. Buurman en heemraden werden door de hoofdingelanden goedgekeurd. Besloten werd het gemaal „De Leeghwater" van een nieuwe motor te voorzien. Naar aanleiding van het voorstel de Aalsmeerderdijktussen Kruisweg en Bennebroekerweg te verbeteren, werd er bij de dijkgraaf op aangedrongen voor de dijkge- deelten die inmiddels al verbeterd zijn, een parkeerverbod in te stellen aan de zijde van de dijk waar par keerhavens zijn aangelegd. De dijkgraaf zei dat het een aan gelegenheid is die de gemeente aan gaat en dat het gemeentebestuur ge vraagd zal worden de gewenste parkeerverboden in te stellen. De hoofdingelanden gingen ook akkoord met het voorstel de Hoofd vaart tussen de Lisserweg en het gemaal „De Leeghwater" te verdie pen. Aan het begin van de vergadering werd afscheid genomen van heem raad dr. H. J. M. Janzen en hoofd ingeland P. K. Kistemaker. Beiden moeten het polderbestuur verlaten in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd, zoals in het. wa terschapsreglement staat voorge schreven. Heemraad A. van der Marei, die vijfentwintig jaar in het polderbe stuur zit, werd gehuldigd. Als aan denken aan dit jubileum ontving hij uit handen van de dijkgraaf het delftsblauwe herinneringsbord van de Haarlemmermeerpolder. Verloting in Ter Aar TER AAR Voor de kas van de jeugdcommissie van de voetbalver eniging Alti wordt een verloting ge houden. De kosten, die deze commis sie moet maken voor de zomerkam pen, zijn zo hoog, dat men uit de normale inkomsten -deze kampen niet kan financieren. Mooie prijzen, waaronder een koelkast, een centrifuge en een haar- droogkap zijn in deze loterij opge nomen. Zowel de jeugd zelf als de leden van de jeugdcommissie en de sportleiders werken aan de verloting mee; de trekking is op zaterdag 15 juni in de kantine van het sport veld. TER AAR Op Gbede Vrijdag wordt normaal geveild, op tweede paasdag is er geen veiling. Voor de komende week zijn de veilingen vastgesteld op dinsdag, woensdag en vrijdag. 11 uur. Interkerkelijke dienst in Aarlaiiderveen AARLANDERVEEN Op de tweede Paasdag om 9 uur zal in de Hervormde kerk een interkerke lijke dienst worden gehouden. Me dewerking verleent de Chr. Zang vereniging „de Lofstem". Voorgan ger is ds. Van Doorn. VOORSCHOTEN Gistermiddag rukte de brandweer met groot mate rieel uit voor een brandalarm bij de aardewerkfabriek Grooneveldi aan de Papelaan. Bij aankomst bleek een vuilnisbelt in brand te staan. Hoewel de rookontwikkeling op een afstand het ergste deed vermoeden, was men de brand snel meester. Het gebouw ondervond geen schade. Bij de terugkeer in de brandweer kazerne was er weer alarm. Ditmaal bleek er brand te zijn in een leeg woonschip in de Vinkesloot. Door middel van een roeiboot werd het schip bereikt, waarna de brand werd geblust. Waarschijnlijk zijn beide branden ontstaan door het spelen met vuur. De politie heeft de zaak in onder zoek. VOORSCHOTEN De jaarlijkse algemene vergadering van de wo ningbouwvereniging Voorschoten in het Cultureel Centrum had een een voudige agenda. Het jaarverslag over het afgelopen verenigingsjaar vermeldde geen directe resultaten op het gebied van de wonirigbouw. Vast staal, dat de woningbouwvereniging in de zeer nabije toekomst het be heer krijgt over enige complexen woningwetwoningen., Van zelf bouwen zal in de eerste jaren weinig komen. Het bestuur acht het raadzaam eerst ervaring op te doen met het „dagelijkse leven" van een woningbouwvereniging. Niet in vervulling gegaan is de wens van 't bestuur het ledental te verhogen tot honderd. Een woning bouwvereniging in oprichting tim mert weinig aan de weg. Verwacht wordt dat het ledental zeker zal toe nemen, zodra de woningbouwvereni ging een duidelijke plaats gaat inne men in de volkshuisvesting. De verkiezing van twee nieuwe bestuursleden in verband met het aftreden^yan -de—heren Delcourt en Overzet, wegens vertrek naar elders, leverde geen moeilijkheden op. Als secretaris werd gekozen de heer De Reuver en als penningsmeester de heer Starrenburg. RIJNSBURG Het eindbedrag van „Kom over de brug" in Rijns burg is f 72.469,86. Ruim drie-vierde deel van dit bedrag werd in con tanten opgehaald. AARLANDERVEEN Gister avond hadden in zaal Vergeer de onderlinge EHBO-wedstrijden plaats onder leiding van dokter Van der Ent Braat, als afsluiting van de tien oefenavonden. De deelnemers aan deze wedstrijd waren in vijf groep jes ingedeeld en kregen de volgen de opdrachten te vervullen: een slag aderlijke blioeding in de bovenarm» een gebroken onderarm en een ge broken dijbeen. Aan het eind van deze avnod wer den de door de deelnemers ge maakte fouten besproken door dok ter Van der Ent B'raat, die de vol gende uitslag bekend maakte: 1. mevr. Van Veen, mevr. Kramer en mevr. Vochtelo, 18 pt; 2. mej. A. Hoogeveen, mej. J. Hoogeveen en M. Simon, 17 pt; 3. mej. R. Groen in 't Wout, A. Vos en P. Vos, 16 pt; 4. mevr. Van Rijn, mej. J. Groen in 't Wout en P Dobbe, 15^ pt; 5. M. van Rijn, D. van Steyn en J. van 't Riet, 14 pt. NIEUWVEEN Gistermiddag is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden de heer Mark overleden de heer Mark, dirigent van de Nieuw- veense harmonievereniging „Cres cendo". Hij werd in 1961 als zodanig aangesteld. Onder zijn enthousiaste leiding is deze harmonievereniging tot grote bloei gekomen. De heer Mark behaalde met „Crescendo" op concoursen en uitvoeringen vele prij zen. Koninginnedag NIEUWVEEN Het Oranjecomi té van Nieuwveen heeft gisteravond vastgesteld. het programma voor Koninginnedag Om 9 uur vertrekt de muziekver- bouw „Kwiek" voor een ronde door eniging „Crescendo" vanaf het ge- het dorp. De kinderen worden bij de drie lagere scholen afgehaald en gaan gezamenlijk met „Crescendo" naar het raadhuis, waar de aubade wordt gehouden. Na afloop vertrekt men voorafge gaan door „Crescxdo" naar het sportterrein van Nic. Boys aan de W, P. Speelmanweg. Am pl.m. 10.30 uur zullen daar de spelen worden gehouden voor de schoolkinderen. Deze bestaan o.m. uit hardlopen m. hindernis en zaklopen. 's Middags begint het programma om 1.30 uur met een ballonwedstrijd. Aan ieder schoolkind wordt een bal lon uitgereikt waaraan een kaartje met een nummer en in twee talen het adres. Om pl.'m. 1.45 uur geeft de gym nastiekvereniging „Kwiek" een de monstratie. Daarna, om 15 uur zal de vlieger wedstrijd gehouden worden voor iedereen vanaf 6 jaar. De vliegers worden beoordeeld „op de. grond" en „in de lucht". Hier voor zulleiv zes prijzen worden uit gereikt. Bij slechte weersomstandigheden zal een deel van het programma in gebouw „Kwiek" worden afgewerkt. Creslaagd concert in Nieuwkoop NIEUWKOOP Het Kunstgenoot schap „Regthuys" heeft zijn leden gisteravond een bijzondere avond bereid met het optreden van het be gaafde kunstenaarsechtpaar Jeanne lotte Hertzberger vioolen Maarten Bon, piano. Deze jeugdige kunstenaars zijn er met hun op hoog peil staande muziek in geslaagd, de slechts veertig be langstellenden een programma aan te bieden, dat duidelijk een der beste manifestaties van het kunstgenoot schap was. Voor dit welslagen stonden de kwaliteiten van beide kunstenaars al borg. Immers, Jeannelotte Hertzber ger is winnares van talrijke prijzen op concoursen, studeerde en concer teerde al vele malen in het buiten land, terwijl Maarten Bon al zijn sporen als concertpianist en leraar aan het Conservatorium in Den Haag heeft verdiend. Het concert begon met de Sonate in C van W. A. Mozart, die dit werk in 1782 schreef, zij het ten dele, want het werd om onbekende redenen voltooid door een van zijn leerlingen- Vooral het laatste andante werd door de violiste op indrukwekkende wijze vertolkt. Vervolgens werd de Sonatine in a opus 137 van Franz Schubert, een werk uit 1816. uitgevoerd. Het ge deelte voor de pauze werd besloten met de Sonate pour violen et piano van Claude Debussy, welk werk hij in 1917, een jaar voor zijn dood, schreef. Het is moeilijke muziek, maar het kunstenaarsduo, dat een ideale twee-eenheid vormt, voerde deze uit met een sterke technische vaardigheid. Het gedeelte na de pauze omvatte o.a. een drietal kleine werkjes, in 1953 gecomponeerd door Maarten Bon. Ze zijn geschreven onder in vloed van Anton Webern, van welke componist „Vier Stücke. opus 7", in 1910 gecomponeerd, ten gehore wer den gebracht. Het laatste deel van het programma vormde wel een contrast met het onmiddellijk daar aan voorafgaande in de uitvoering van Sonate, opus 13 van Gabriël Fauré. Een romantisch en sterk ver tolkt allegro molto werd gevolgd door een gedragen andante en een haast jubelend allgro quasi presto was het besluit van dit prachtige werk. waarin het virtuoze snaren spel en de geniale begeleiding tot een prestatie van byzondere hoogte kwamen. Een langdurig applaus viel de uit voerenden aan het eind van de avond ten deel. De bloemenhulde die de voorzitter van het genootschap, ar. G. J. Bremer, Jeannelotte Hertz berger bracht, was ook een uiting van deze waardering. In de pauze werd de expositie van de cursisten van de schilder- en te kencursus bezichtigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5