Pastoraal Concilie werd zelfbewuster Intrede van hippe predikant Vrijgemaakte hogeschool in financiële zorgen Terreurdaden bedreigen evangelisatiecampagne POLITIE MOET Een ivoord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Geboortenbeperking en revolutie Concilie kijkt Concilie wilde meer naar synodes genuanceerd spreken De Keukenhof DONDERDAG 11 APRIL 1«| De Joodse leiders klagen Christus hij Pilatus aan, omdat Hij gezegd heeft dat Hij de Christus, de Koning is. Ze menen sterk te staan. Pilatus vraagt het Jezus ronduit: Zijt Gij de Koning der Joden?" en Christus antwoordt even ronduit: Gij zegt het". Maar kennelijk verstaat Pilatus deze uitspraak heter dan de schriftgeleerden. Pilatus zegt tenminste: „Ik vind niets strafbaars in deze mens". Hij beseft dat Christus een godsdienstige en geen aards-politieke uitspraak heeft gedaan. De Joden moeten een andere grond aanbrengen om Christus veroordeeld te krijgen. Ze zeggen: „Hij maakt het volk op roerig met zijn leren door geheel Judea". Nu moet Pilatus wel reageren, menen ze. Maar Pilatus vindt ook daar geen grond in voor een veroordeling. Hij heeft immers nooit iets gemerkt van dat oproer. Christus heeft nooit de mensen aan gezet om de structuren van de maatschappij aan te tasten. Christus heeft geen oproer gepredikt, maar mensen in nood geholpen. Hij heeft de mensen geen nieuw regeringssysteem verkondigd, maar hen de uitgestrekte arm van God laten zien. Altijd weer hamerde Hij er op: „Mijn Koninkrijk is niet van deze wereld". Niet nieuwe structuren kunnen de wereld redden welke bedoelen ze eigenlijk, die daar zoveel over spreken: communistische, socialistische, liberale?maar alleen Zijn Koningschap. De zonde van Pilatus is niet dat hij Christus vals veroordeelt, maar dat hij Hem uit angst voor de mensen niet los laat. En nog altijd drijft vrees voor de mensen de vreze des Heren uit. We lezen vandaag: Lucas 23 123. We lezen morgen: Lucas 23 2438. Kerkelijke organen moeten inzicht in financiën geven Centraal overleg over inzet van mensen overzee (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT Toen kardinaal Alfrink gis termiddag het rooms-katholiek Pastoraal Concilie sloot, kon hij constateren dat een behoorlijk stuk werk was verzet. De verga dering aanvaardde in grote lijnen twee rapporten, één over ontwikkelingswerk en een tweede over „Onze missieopdracht nu!" Die kunnen als discussiedocumenten de kerk ingaan. De geamendeerde tekst over Vietnam werd vastgesteld. En boven dien werden een aantal aanbevelingen gedaan die voor de toekomst van groot belang kunnen zijn motie alsnog aan de orde zal komen. Eigenlijk was het gisteren de laatste zittingsdag voor deze groep van afgevaardigden. In de herfst komt het Pastoraal Concilie In nieu we samenstelling bijeen. Maar al het werk kon niet afgemaakt worden. Daarom werd besloten dat deze afge vaardigden nog drie maal een halve dag zullen samenkomen om de lopen de zaken af te handelen. Deze bijeen komsten zullen waarschijnlijk in sep tember worden gehouden. Dan zal ook gesproken worden over de Nieu we Katechismus. Ik had wel willen waken toen Gij leed maar ach Gij weet ik had nog zoveel af te maken wat niet tot later wachten kon 't was nodig dat ik eraan begon Ik had wel met U willen bidden toen Gij bad maar ach Gij weet dat ik temidden van veel stadsrumoer U toen vergat Ik had wel met u willen bidden toen Gij riep maar de regen bleef maar stromen en de zee was diep. Maar als ik lijd en wanhopig zoek naar redding komt Gij steeds op tijd al was de bedding van de oceaan vol haat bij U bestaat er geen te laat Mhg ik nu nog met U waken, nog vandaag? HENNY TURPIJN De Nederlandse Missieraad werd verzocht een studiesecretariaat te creëren om goede diensten te be wijzen aan verkondiging, katechese en voorlichting. Gevraagd werd om een centraal overleg over de personeelsvoorzie ning voor het werk overzee. Het concilie drong er op aan dat alle bisdommen, ordes en congrega ties, fondsen en dergelijke zich be reid verklaren in alle openheid Brieven die niet zijn voorilen van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband itaan moeten In afznnder- UJke brieven worden gesteld. Per brief dient een gutden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Jaar in jaar uit staat er voor het door mij gehuurde huis een bord mët het opschrift ,.Te koop, leeg te aanvaarden". Ik ben echter niet van plan het huis te verlaten. Geregeld komen er mensen aanbel len om het huis te zien en inlichtin gen te vragen, die alleen de eige naar kan geven. Hoort men dat het huis verhuurd is, dan is meteen de kooplust verdwenen. Ben ik nu ver plicht dit bord te laten staan? Is de eigenaar niet verplicht dui delijk te verklaren dpt het huis niet leeg is? Mag ik zelf kenbaar maken dat het huis bewoond is? Moet de eigenaar een vergoeding geven voor de plaa'ising van dit bord en de overlast van het voortdurende ge- bel? Ben ik verplicht iedereen te woord te staan en het huis te laten zien? Nu het huis te koop staat, mag de eigenaar dan de huur verhogen? Antwoord: De eigenaar handelt onrechtmatig en kan gedwongen worden de toestand te veranderen. De huurder kan de zaak echter op eenvoudige wijze zonder proces ver helpen door een duidelijke medede ling dat het huis niet leeg is, en een verzoek niet te bellen, daar men al- een bij de eigenaar inlichtingen kan verkrijgen. Hij moet bona fide ko pers ter wille zijn, maar behoeft dit niet op stel en sprong te doen, en pas na behoorlijke afspraak. De huurder kan in kort geding een dwangsom eisen. De eigenaar mag de huur verhogen, doch alleen voor de in de wet voorgeschreven gevallen. Vraag: Ik las van twee ongeluk ken. waarbij mensen werden geelec- trocuteerd door aanraking van een onder stroom staande wasautomaat. Zijn er maatregelen nodig om de veiligheid bij he't wassen te bevor deren? Antwoord: Als u een deugdelijke wasmachine bezit, waarvan de me talen delen behoorlijk zijn geaard, heeft u niets te vrezen. Een andere veiligheidsmaatregel is dat de ma chines gekeurd zijn door de Kema en dat de machine in geopende toestand niet kan draaien. Voor het geval u een onbekend merk kocht zonder keurings'teken, kan u zich wenden tot Kema te Arnhem, Utrec'ntseweg 310, of tot de Neder landse consumentenbond. Huygens- straat 27. Den Haag. Een goede elek tricien controleert bij installatie ook nog de aardleiding. Is dit bij u ge beurd? (Van onze kerkredactie) KAMPEN Na het „attesten - besluit" doemen er ook op financieel gebied zorgen op voor de Theolo gische Hogeschool der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). President-cu rator ds. D. van Dijk te Groningen heeft de noodklok geluid in de Gere formeerde Kerkbode voor Groningen, Friesland en Drenthe. Vele kerkeraden hebben laten we ten. hun iaarliikse bijdrage vcor de hogeschool in te houden. Voor 1967 moet er nog een bedrag van 42.000 gulden van de kerken binnenkomen, deelt ds. Van Dijk mee. Hij is over de houding van deze kerkeraden slecht te snreken. Wie bezwaren heeft tegen de gang van zaken, dient ze in de kerkelijke weg aan de orde te stellen, door een bezwaarschrif' in te dienen. Nu boort men de ho- geschoctf in de grond. (Om aan de hogeschool te gaan stu deren of om een examen af te leggen, moet men een attest van zijn kerke- raad inzake belijdenis en< wandel to nen. Het „attestenbesluit" houdt in. dat bepaalde studenten nader onder zocht moeten worden over hun trouw aan de belijdenis, die studenten na melijk. die uit een plaats, waar test komen, dat getekend is doer die scheuring is opgetreden, met een at- kerkeraad. die niet van oordeel is. dat de Open Brief „gewichtige rede nen tot nadenken" geeft. De meeste studenten zijn in Kampen zelf lid en daar is gelijk bekend ook scheuring opgetreden. Gevolg van het ..at testenbesluit" is. dat twaalf van de 52 studenten de hogeschool hebben ver laten en elders zijn gaan studeren.) HAARLEM Een ouderling in Haarlem heeft de gemeente voor aanstaande zondag opgeroepen tot door hem belegde diensten. Deze gemeente telde tot nu toe 466 zielen Predikant is ds. F. van Deursen. BESLISSEN BARCELONA De protes tanten in Barcelona vragen zich met spanning af of zjj de be schikking zullen krijgen over een grote schouwburg voor de Youth- for-Christ campagne, die volgen de maand wordt gehouden. De eigenaar is bereid, het gebouw voor deze campagne te verhuren, maar de politie heeft nog geen toe stemming gegeven. Twee jaar geleden weigerde de po litie toestemming voor de huur van hetzelfde theater. De campagne van Youth for Christ werd toen gehouden in de grootste protestantse kerk. Deze kerk werd toen een week lang gevuld met meer dan duizend mensen, ter wijl de gewone capaciteit maar ruim aevenhonderd is. Men verwacht, dat het aantal bezoekers ditmaal veel groter zal zijn. Als de politie nu weer geen toe stemming geeft, zal dat naar men meent, uit vrees zijn voor ordeversto ringen door fanatieke reactionaire rooms-katholieken. De laatste weken hebben er in Bar celona verscheidene aanslagen plaats gehad. De daders bleven steeds on bekend, maar men meent ze in de reactionaire hoek te moeten zoeken. Eerst werd een poging tot brand stichting gedaan bij de liberale krant La Vanguardia. Een paar dagen la ter werd geprobeerd het gebouw Fo rum Verges in brand te steken. In dit gebouw worden lezingen gehouden over het post-conciliaire katholicisme. Dezelfde dag werd ingebroken in het gebouw van een progressieve leken organisatie. Stoelen, tafels en boeken werden vernield. Voor de campagne van Youth for Christ, waaraan alle protestantse ker ken van Barcelona meewerken, is de bekende Argentijnse evangelist F. Vangioni uitgenodigd. EINDHOVEN De (nieuwe) clas- j sis Noord-Brabant Limburg heeft de „nieuwe" kerk van Eindhoven erkend en opgenomen in haar classi- j caal verband. De „oude" kerk van Eindhoven (predikant ds. G. van den Brink) wordt door de classis een tweeslachtige houding met betrek king tot de band aan de belijdenis verweten. Besprekingen CJV YMCA-centrum naar ons land DEN HAAG Het Europees vor mingscentrum te Mainau in West-Duitsland van de YMCA (young men's christian association) voert besprekingen met het CJV (Christe lijk jongeren verbond) om het cen trum naar Nederland over te bren gen. Het studiecentrum van het CJV, de Ernst Sillem Hoeve in Lage Vuursche, zou bijzonder geschikt zijn voor een vormingscentrum. Mochten de besprekingen met succes worden afgesloten, dan zal de hoeve ingrij pend verbouwd en gerestaureerd worden. Het YMCA-centrum in Mainau moet verhuizen, omdat het kasteel waarin het instituut is gevestigd voor toeristische doeleinden zal worden gebruikt Komt het vormingscentrum in La ge Vuursche. dan zal de nieuwe CJV-secretaris voor vormingswerk en recreatie, de heer A. Kik. een belang rijk aandeel daarin krijgen. De heer Kik is thans nog hoofdjeugdconsulent van de Haagse federatie van CJV. Hij is per 1 september in de ni*euwe functie benoemd en wordt dan behal ve directeur van de Ernst Sillem Hoeve ook teamleider/coördinator van de stafspecialisten van het CJV en is als zodanig ook direct becro':- ken bij de kadertraining van leden van het CJV. Amsterdamse jeugd gaat lepraproject in Afrika steunen AMSTERDAM - Onder het motto „Uw Geld Hun Leven" start op eerste paasdag in Amsterdam-Zuid een actie ten bate van een nieuw project voor leprabestrijding in Oost-Afrika. De actie is het resultaat van sa menwerking tussen rooms-katholieke, gereformeerde en hervormde jeugd organisaties. Men hoopt voldoende geld in te zamelen om een arts uitgerust met een instrumentarium uit te kunnen zenden naar een lepraproject in Oost-Afrika. In de kerkdiensten op Pasen zullen onder de mensen guldens worden uit gereikt. De volgende zondag worden ze dan weer in ontvangst genomen, maar evenals in de gelijkenis van de talenten moéten ze dan vermeerderd zijn. deel te nemen aan komende besprekingen over de financiële positie van de Nederlandse kerk- provincie en zich bereid verklaren hun boeken te openen. Landelijke rooms-katholieke orga nisaties zullen in de toekomst hun fondsenwerving en hulpprogram- ma's beter op elkaar af moeten stemmen. De vergadering riep de rooms-ka tholieke gelovigen op zich politiek te engageren, opdat ontwikke lingslanden kansen op de Neder landse markten krijgen en er stap pen genomen kunnen worden om werkelijk te komen tot een inter nationale rechtsorde, een recht vaardige internationale econo- mische orde en een verandering I van ons eigen economisch bestel. REGERINGSGELD Eén belangrijke motie haalde de eindstreep niet. Een voorstel was in gediend om een beroep te doen op de regering om meer geld uit te geven voor ontwikkelingshulp Vanaf 1969. zo werd gezegd, moet minimaal 1 procent van het nationale inkomen voor dit werk worden bestemd. Met 35 stemmen voor (25 tegen en 16 blanco) 'haalde deze motie niet de vereiste tweederde meerderheid. Een poging om toen uitgesproken te krijgen dat katholiek Nederland zich op directe wijze moet inzetten voor ontwikkelingswerk door een jaarlijkse (nationale) ontwikke lingsbelasting te gaan verdedigen redde het ook niet. De beide moties sneuvelden, niet omdat de vergadering deze ideeën zo sterk afwees, maar meer omdat zij I niet tot de regering wilde spreken eer het .rooms-katholiek volksdeel I zelf eerst meer persoonlijke verant woordelijkheid zou aanvaarden. Vooral de. „Utrechtse delegatie bij monde van ir. D. P. Rookmaker zei met nadruk dat eerst de hand in eigen boezem gestoken moet wor den. Na eergisteren uitgesproken te hebben dat het rooms-katholieke volksdeel nog maar heel weinig inte resse heeft opgebracht voor het ont- wikkelingswerk en er in eigen kring nog hard gewerkt moet worden aan een mentaliteitsverandering, wilde men niet toch een beroep op de rege ring doen. JONGEREN Deze tweede zitting is heel wat productiever geweest dan de eerste i van januari. Er was wel het voordeel j dat deze zitting kon spreken over J rapporten, die speciaal voor het con- I cilie waren geschreven, maar een be langrijk facet was toch ook dat men leerde vergaderen. Vooral de beide laatste dagen ging minder tijd verlo ren met lange redevoeringen, nutte loze exclamaties en interventies die geheel buiten de orde waren. Een tweede reden was het feit dat de jongeren een heel wat beter fi guur sloegen. Tijdens de eerste zit ting in januari kwamen zij niet veel verder dan een gefrustreerd verzet tegen de hele papierwinkel, waaraan een dergelijke vergadering niet ont komt. Dit maal vonden zij in de 27-jarige mejuffrouw J. S. M. Kooke een spreekbuis die telkens weer in staat was de vergadering te interes seren voor bepaalde gedachten en er heel wat moties doorsleepte. Maar de leden van de vergadering begonnen zich ook kritischer op te stellen. Maandag nog bezweek de ge- i hele vergadering zonder meer onder het zware geschut van de oecume nische commissie bij monde van prof. J. C. Groot, prof. dr. L. J. van Holk en prof. dr. A. J. Bronkhorst. Maar kennelijk nam de vergadering zich dinsdag al voor dat dat niet weer zou j gebeuren. Zij liet zich sedertdien I minder gauw ompraten. Gisteren was het al niet meer mo- gelijk om alles gedaan te krijgen of alles te verwerpen. Juist het feit dat de vergadering geen beroep op de regering wilde doen voor ontwikke- lingshulp was een indicatie van het feit dat zij aan zelfrespect had ge- j wonnen. Ook het voorstel om van de com missie Gezag om een centraal insti- tuut voor verkondiging op te richten vond bijvoorbeeld geen genade in de ogen van de vergadering. Er zijn al genoeg landelijke instituten, werd gezegd. KATECHISMUS Maar een motie over de Nieuwe Katechismus, ingediend door 22 leden van de vergadering, waarin geklaagd wordt over de tendentieuze (vooral romeinse) berichtgeving, liet de ver gadering zich door gebrek aan tijd niet zo maar ontgaan. In die motie wordt verklaard dat de Nieuwe Katechismus wel geen on feilbaar document is, maar beschouwd moet worden als gezag volle handreiking en inleiding tot be woording van het christelijk geloof. Eigenlijk was die motie te laat in gediend. Maar de vergadering gaf voorzitter, prof. dr. J. Th. Snijders niet de kans om het daarom van de tafel te vegen. Zij rustte niet tot er een toezegging was gedaan dat de (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT Revolutie en geboortenbeperking waren gisteren twee onderwerpen die in het bijzonder de aan dacht trokken op het Pastoraal Concilie. Aan de orde was de vraag of in grote lijnen het rapport over Ontwikkelingswerk aanvaardbaar was als discussiedocument. Gisteren publiceerden wij reeds de alinea over revolutie die naar onze gedachten verzet wakker zou roepen. Inderdaad gebeurde dat ook. De tweede alinea die sterk verzet opriep, stond op dezelfde pagiua van het rapport. Daarin werd onder meer gezegd: „Wan neer de bevolkingsgroei zodanig snel gaat, dat het onmogelijk wordt aan alle geboren kinderen de realisatiemogelijkheden van hun grondrechten voedsel, onderwijs, werkgelegenheid te verschaffen vindt de commissie dat de regering (van dat ont wikkelingsland) zelf regelend op moet treden." Al heel gauw bleek in de dis cussie dat de commissie die het rapport had opgesteld zelf niet eensgezind was over de uitspraak betreffende geboortenregeling. De voorzitter, prof. dr. L. H. Jansen was met de boven geci teerde uitspraak allerminst ge lukkig. „Ik vraag me af wat erger is", zei hij, „het ingrijpen in de rechten van de mens zo'n regering kan grijpen naar maatregelen als verplichte abor- j tus of sterilisatie of het vergroten van de problemen waarvoor wij staan door meer geboorten. We moe ten alle steun geven voor een oplos sing," voegde hij er aan toe. „maar dan een oplossing die de rechten van de ouders respecteert. Het is gevaar lijk als we de rechten van de mensen gaan opofferen aan de opheffing van de ellende." Zijn tegenspeler in de commissie was prof. dr. J. A. Ponsioen. Hij vroeg zich af of het realistisch is om j uit te gaan van de rechten van de ouders, omdat het gaat om ouders die I niet in staat zijn hun rechten rede lijk uit te oefenen. Die ouders gaan uit van de gedach te dat kinderen hun ouderdomsvoor ziening zijn, hun trots, hun in komstenvermeerdering (zodra ze aan het werk gezet kunnen worden). Die kinderen echter zijn gedoemd tot een onmenselijk leven. GENERALISEREND Beide inzichten vonden verdedigers in de zaal. Kardinaal Alfrink waarschuwde dat «Ie uitspraak veel te generaliserend is. „Als we dit zo laten staan." zei hij, „nemen we de verantwoordelijkheid op ons voor abortus en sterilisatie. Zijn dat me thoden die wij kunnen onderschrij ven?" Hij vond de uitspraak ook veel te onbescheiden. Hier wordt eenvoudig gezegd dat de ontwikkelingslanden iets moeten doen aan hun te grote kindertal. Daar zit het gevaar in van een westers geestelijk kolonialisme, een nieuwe vorm van paternalisme. „Vele landen zullen dit interpreteren als een methodiek om hen klein te houden. We moeten meer rekening houden met de gevoeligheid van deze mensen in de ontwikkelingslanden," zei hij. Het was duidelijk dat voor het standpunt van prof. Ponsioen geen grote meerderheid was te vinden. Maar toch wilde de vergadering wel degelijk dat over dit onderwerp en kele zinnige dingen gezegd worden, die zeker verwoorden wat bijvoor beeld op het derde Wereldcongres van het Lekenapostolaat in Rome is gezegd, maar als het kan zelfs nog iets verder gaan. De commissie kreeg opdracht deze alinea's te herschrij ven. REVOLUTIE Ook zal de alinea over de revolutie herschreven moeten worden. Alge meen was de vergadéring van me ning dat zeker steun gegeven moet worden aan bewegingen die bijvoor beeld In Zuld-Amerlka streven naar een hervorming van de maatschappe lijke structuren. Maar de gisteren door ons geci teerde alinea houdt ook in dat steun verleend moet worden aan re volutionaire beweging die langs ge welddadige weg de maatschappij wil len hervormen. „De moeilijkheid voor mij is." zei kardinaal Alfrink. nadat velen reeds voor hem hadden gesproken, „dat de vraag gesteld kan worden: Moet de kerk staan achter alle middelen en methoden van revo lutionaire bewegingen? Dat zal de kerk uit ethische overwegingen niet altijd kunnen doen." „Maar," zo zeiden commissieleden en sommigen in de zaal. „die moge lijkheid wordt toch ook aanvaard in i de pauselijke encycliek Populorum Progressio?" Volgens de kardinaal was dat echter een uiterste conse quentie in een situatie waar de mensen onder uitzonderlijke druk en in vreselijke ellende leven en geen andere weg hebben om zich te be vrijden. SOMS NODIG De Groninger hoogleraar, prof. dr. J. A. G. Tans zei, dat veel van de plaatselijke situatie afhangt. In het toch uiteindelijk nog democratische Amerika kon dr. King kiezen voor het geweldloos verzet. Maar er zijn landen waar de situatie anders ligt. Er zijn landen waar men de mensen die zich verzetten niet maar zonder meer mag laten afslachten zonder tot gewelddadig verzet op te roepen. Geen van de sprekers gaf aan over welke landen zij spraken, maar het was wel duidelijk dat vooral ge dacht werd aan bepaalde Zuidameri- kaanse situaties. De voorzitter van de commissie, prof. Janssen sloot zich bij de grote meerderheid in de zaal aan. „Deze j dingen moeten niet gezegd worden in i drie regels", zei hij „de uitspraak is te ongenuanceerd en leidt tot I misverstanden." De oecumenische commissie bad j een verbeterde uitspraak opgesteld. Daarin werd echter het woord „revo- lutie" niet genoemd. De commissie I was van mening dat in onze tijd dat woord zo veelvuldig wordt gebruikt, j dat het rapport een dergelijk begrip i j niet mag ontwijken. Ook op dit punt zal nog naar een uitgebreidere en zorg vuldiger formulering moeten worden gezocht. Vredesweek van jeugdcentra UTRECHT Op beide centra van j de stichting Zilveren Jeugdcentra: de Hunneschans te Uddel en het Zilve ren Schor aan het Veerse Meer, zal van 21 tot 28 september een vre desweek worden gehouden. I Deze wordt georganiseerd in over leg met het Interkerkelijk Vredesbe raad. waarvan onder andere de Pax-Christibeweging en „Kerk en Vrede" deel uitmaken. De conferentie staat open voor alle i geïnteresseerde jongeren. DEN HAAG De Franse J ambassadeur, de heer Pierre Siraud, I heeft gisteren de versierselen van i officier van het Legioen van Eer j uitgereikt aan generaal J. G. M. van j Nass. oud-commandant van het korps I mariniers. (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT Al raakt het Pastoraal Concilie meer ingescho ten. toch kan nog veel verbeterd worden aan de werkwijze. Bin nenskamers is nu besloten lering te trekken uit de vergadertechniek van de protestantse synodes. In het vervolg zal de bespreking op de synode voorbereid worden door „commissies van preadvies". Die commissies zullen de rapporten van te voren bespreken en hun oordeel en bepaalde aanbevelingen aan de al gemene vergadering voorleggen. NED. H IV. KERK Beroepen te Wes ■-Vriezen veen- sewijk itoez.): G. A /m m te Nieu- weroord; te Zalk en Veeca.sjw. A. Boer tje te Moerkapelle. Aangenomen naar Usselo-Boeke (vac. B. M. ter Haar toez.): A. C. W. ten Cate te De Kritn (O.). Bedankt voor Arnemuiden: J. H. Vlijm te Krimpen a. d. IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Kampen (vac. G. Heijer- man): C. v. Zuijlen te Hoogeveen. Aangenomen naar Bergen op Zoom Oud Vossemeer: P. v. Dijk te Creil-Es- pel (N.O.P.), die bedankte voor Varsse- veld en voor Emmen-Angelslo; het be roep van Apeldoorn voor docent a.d. theologische hogesch. te Makassar; drs. H. v. d. Laan te Baarn, laatstel. pred. te Vleuten-De Meern (U>. GEREF. KERKEN (vrflgem.) Beroepen te Monte Alegre (Brazilië^: K J. Kapteyn Jzn. te Appingedam- Overschild. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Zuid: M d» Boer te Amsterdam-Noord en drs J P Versteeg te Wormerveer. Bedankt voor 's-Gravenzande: M Baan te Zeist; voor Naarden: P. Sneep te Zaamslag. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Groede: mej. M. P Stol te Wildervank: de benoeming tot bijstand i.h. pastoraat te Breda: W. F te Rouwelaar. as. emerituspred., thani luchtmachtpred. te Gilze-Rijen. Morgen naar Meer dan 4 miljoen Lentebloemen in 's werelds meest bewonderde Lentepark. Makkelijk te bereiken per auto. bus of trein (vele speciale stoptreinen in de' week-ends). Dagelijks geopend vanaf 8.00 uur. KEUKENHOF-LISSE DERKELEY (V.S.) De 28-jarige anglicaanse vicaris Richard -L* York droeg toen hij onlangs als predikant werd bevestigd geen traditionele toga, maar de bonte kleren van een hippie, versierd met knotten wol en klingelende klokken. Dat gebeurde in de Californische universiteitsstad Berkeley. Veel bloemenkinderen, waren als goede bekenden van de predikant uitge nodigd in de kerk, die tevoren was versierd met niets minder dan ballonnen en linten met spreuken erop. Op de achtergrond speelde een hippe band kerk liederen in roek-stijl. Toen er gecollecteerd moest worden, werden de aanwezigen opgeroepen iets te geven, dat zij persoonlijk zeer waardeerden., en daar rolden de glazen parel? de eollectezak in naast het zakje bloemenzaad en het briefje met de op roep om het Amerikaanse leger terug te rooepn uit Vietnam. De wijkbisschop van het bisdom Californië, Richard Millard, die de cere monie leidde, vergeleek deze ongewone manier van doen met die in de dure wijken van de stad waar men in nertzmantels een intrede bijwoont en het symfonieorkest van San Francisco speelt. Daarom vond hij geen reden om de hippies met kleding en muziek niet tege moet te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2