paasshow Confessionele partijen op congres van NVV geweerd Unie moet apparaat voor chr. onderwijs worden Bogaers levert ernstige kritiek op minister Sclmt uitnodiginO KZO boekt 11 procent winst Paasdrukte in Jeruzalem Dr. B. Rietveld licht plannen toe: Aannemers willen brug over Schelde bouwen Atoomduikboot van VS in visnet verstrikt Schippersknecht in slaap gestikt Chauffeur van rampauto veroordeeld Huisvriend van prins Bernard overleden Brandstichters gearresteerd Laat uw salaris rente-girorekening 3 procent rente duizend gulden krediet betaalcheques- 1B Algemene Bank Nederland DONDERDAG 11 APRIL 1968 bezoeken van de ;P0Sante internationale {Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Het NVV heeft gisteren alle politieke par tijen (met uitzondering van de confessionele) gelegenheid ge geven tot het houden van een sociale wapenschouw. Voorzitter Kloos motiveerde deze politieke discriminatie wat zwakjes met dc opmerking, dat de confes sionelen te veel van de confessie uitgaan en daarom zichzelf in de weg staan om pragmatisch te denken. Van dat pragmatisch denken gaven gisteren blijk de heren drs. P. C. W. M. Bogaers (Radicalen), drs. J. M. Brand (D '66), drs. B. v. d. Lek (pac. soc.), drs. G. M. Nederhorst (soc.) en mr. J. G. Rietkerk (lib.). Dat het allemaal ook weer niet zo pragmatisch was, bleek uit de opmer king van de heer Kloos na het refe raat van de heer Brand: „Achter het pragmatisme van D '66 kon toch wel meer maatschappijvisie schuilen dan men zo oppervlakkig denkt". De motivering voor het niet uitno digen van de confessionele partijen was daarmee weer van de tafel ge-, veegd. De heer Bogaers vond de bestrij ding van de werkloosheid door de regering niet succesvol, want in fe bruari 1968 waren er 6000 werklozen meer dan in februari 1967. het aanwijzen van zogenaamde arbei derscommissarissen. De heer Nederhorst vond het op dit moment nog onmogelijk een werke lijke inkomenspolitiek door te voeren, waar niet alleen lonen, maar ook di videnden. huren en pachten bij be trokken zijn. Een dergelijke politiek zou internationaal, althans binnen de EEG moeten gelden. Een vrije loon politiek leek hem thans nog de beste oplossing. Het minimuminkomen zou daarbij sneller moeten toenemen dan de gemiddelde loonindex. end rootste ifconwU/ Ook 2e Paasdag ge°P' l<°°P'Baar1elogen'«ten. Wensen P.v.d.A. De directie van ARNHEM Koninklijke Zoud- Organin NV heeft het vorig jaar een bevredigende groei doorgemaakt, meldt het jaarverslag. In verge lijking met de gecombineerde cijfers over 1966 van Zout-Kctjen en Zwa- nenberg-Organon nam de omzet met 11.8 procent toe tot ƒ1.676 miljoen. De exploitatiewinst steeg met 11,5 procent tot 163 miljoen en de nettowinst met 10,8 procent tot 90,7 miljoen. Na de noodzakelijk geachte reser veringen van 54 miljoen wordt, zoals bekend, voorgesteld aan de houders van prioriteitsaandelen vier procent en aan de houders van gewone aandelen 4 per aandeel van ƒ20 uit te keren. Deüit te keren finst stijgt daardoor van ƒ32,5 mil joen tot 36,7 miljoen. KZO verwacht op grond van de prognoses van de zeven divisies, waarin het werkterrein van het con cern is gesplitst, ook voor dit jaar een gunstige ontwikkeling. Het be leid is erop gericht een voldoende liquiditeit (ultimo 1967 169,4 mil joen) in stand te houden. Sociale lasten Om de verzwaring van de sociale premielast op te vangen wilde de heer Bogaers een grotere efficiency bij dc uitvoering, voorts het .op even redige wijze laten meebetalen van hen. die nog maar kort onder de soci ale verzekering vallen of er nog on dergebracht zullen worden en het eventueel vervangen van bepaalde sociale verzekeringen door meer ur gente maatregelen. Alle sprekers, met uitzondering van de VVD'er Rietkerk, spraken zich uit voor een meer nivellerende inkomenspolitiek, een doorbreken van de vermogensverhoudingen, rreer medezeggenschap voor de werknemers, een wettelijke regeling van het stakingsrecht zoals voor gesteld door de SER en meer sociale zekerheid. Op onderdelen bleek er bij de verschillende sprekers echter nog een grote heterogeniteit te bestaan. Vóór C.N.V.-plan De heer Brand (D '66) kon niet zo warm lopen voor de plannen van NKV en NVV over de samenstelling van de Raad van Commissarissen. Het kiezen van commissarissen uit een door de SER samen te stellen lijst vond hij weinig spreken tot de verbeelding van de werknemers in de betrokken bedrijven. Meer sympathie had hij voor de CNV-gedachte het personeel meer vrijheid te geven bij In 68 niet meer dan 100.000 huizen (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Oud-mi nister Bogaers heeft gisteren op het NV V-congres over: Vak beweging en politiek, ernstige kritiek geleverd op zijn opvolger bij het departement van volks huisvesting. Zonder de naam van ir. Schut te noemen, merkte de heer Bogaers aan diens adres op, te vrezen dat als gevolg van het gewijzigde uitgifteprogram voor de woningbouw het aantal te bouwen woningen in 1968 dichter bij de 100.000 dan bjj de 125.000 zal liggen. Hij achtte de con tinuïteit in het bouwbedrijf in gevaar. Hij veronderstelde, dat binnen niet al te lange tijd duizenden nieuw bouwwoningen wegens te hoge huren leeg zullen staan, terwijl nog tiendui zenden lager gesalarieerden een wo ning zoeken en bovendien ons land 350.000 bewoonde krotwoningen telt. Een stuk onjuist beleid noemde de heer Bogaers het ook, dat er nog honderdduizenden gezinnen in wonin gen huizen met huren, die te laag zijn vergeleken bij de inkomens. Aan het doorstromingsbeleid van goedko pere naar duurdere huizen door mensen, die hogere huren kunnen betalen, wordt volgens de heer Bo gaers onvoldoende aandacht besteed. Het plan tot opvoering van de besparingen had in 1967 de woning bouw nog in het goede spoor kunnen houden met een redelijke handha ving van de werkgelegenheid in het bouwbedrijf, maar het plan tot op voering van de besparingen is vol gens de oud-minister vorig jaar on der de kabinetstafel gewerkt. Hij meende dat hiermee een unieke kans is gemist. Mr. J. G. Rietkerk (VVD) leverde kritiek op de woorden van dc heer Bogaers do.or op te merken, alle respect te hebben voor wat de heer Bogaers als minister heeft ge presteerd, maar deze voormalige be windsman is hierbij te fors van sta pel gelopen. Voor de enorm opge voerde capaciteit van het bouwbe drijf moesten op den duur de finan ciële middelen tekort schieten en moest een deel van de extra aange trokken werknemers weer worden afgestoten met als gevolg betrekke lijk grote werkloosheid juist in het bouwbedrijf. De extra-opbrëngst van het nieuwe systeem van omzetbelasting (BTW) zou de heer Nederhorst aangewend willen zien voor financiering van de hogere sociale premielast. De uitke ringen van de Bijstandswet zouden gekoppdd moeten worden aan ten minste 80 pet. van het minimuminko men. Hij vroeg voorts om optrekking van de belastingvrije voet, een wet telijke regeling van de gelijke belo ning voor mannen en vrouwen, ver hoging van de successiebelasting, een spaarloon als aanzet voor investe- ringsloon en vermogensaanwasdeling. verhoging AOW-uitkeringen en in voering van vakantietoeslag voor AOW'ers. verbetering van de particu liere pensioenen en samenvoeging van kinderbijslag en kinderaftrek. De heer Rietkerk (lib.) vroeg meer verantwoordelijkheidsbesef bij werk gevers en werknemers, zodat dc overheid niet voortdurend de kastan jes uit het vuur behoeft te halen. Hij gaf toe, dat er nog te veel verouderde gezagsverhoudingen in de onderne mingen bestaan en verklaarde zich voorstander van meer openheid en enquêterecht voor werknemers. Onze ondernemingsstructuur is echter nog niet zo slecht, aldus de heer Riet kerk, dat we over een systeem voor voorzichtige onteigening van de be drijven zouden moeten gaan spreken. Hij constateerde een wantrouwen in de vrije maatschappij, dat niet rede lijk is gefundeerd. JERUZALEM In Jeruzalem zijn deze week duizenden christelijke pelgrims aangekomen voor de viering van het Paasfeest. Sinds zondag heerst in de bazaars en de smalle straten van het oude stadsdeel een feestelijke atmosfeer, waarin toeristen en pelgrims zich vermengen met Joden uit Israël en Moslims uit de bezette Jordaanse gebieden. De grote toeloop van Joden naar Jeruzalem hangt samen met het Joodse paasfeest, dat op de avond van de christelijke Goede Vrijdag begint. Per vliegtuig zijn sinds zondag bijna 5000 vreemdelingen in Jeruzalem aangekomen. haar vesliginge" (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De Unie Een school met den Bijbel is een centrale plaats toegekend als apparaat voor het gehele pro testants-christelijke onderwijs in ons land. Daarom zal het be stuur van de Unie op de verga dering van aanstaande dinsdag 16 april in Utrecht voorstellen om tot koerswijziging over te gaan. In de nieuwe structuur moet het straks niet meer gaan om slechts giften in te zamelen voor in hoofdzaak plaatselijke doeleinden, maar om weer vol op te beantwoorden aan het doel: de liefde van het volk voor het onderwijs levend te houden. Dat zei de voorzitter van de Unie, dr. B. Rietveld, gisteren op een persconferentie over de nieuwe structuur. De 1053 lokale comités moe ten ervan overtuigd worden dat de Uniecollecte een andere bestemming krijgt. De ontwikkeling wijst in de richting van een besteding van gel den voor algemene noden en daarbij zal het buitenland een voorname plaats krijgen. Het Uniebestuur stelt zich voor machtiging te vragen om de plannen nader uit te werken en voor te berei- den, hetgeen nodig is voor de nieuwe plaats en functie van de Unie in het geheel van het protestants-christelijk onderwijs. Intensiveren Die functie is te omschrijven als het onderhouden en intensiveren /an het contact tussen het pro testants-christelijk onderwijs en het volksdeel waardoor dat onderwijs wordt gedragen. Verder uit de ver zorging van de public relations en het organiseren van een jaarlijkse collecte om tegemoet te komen aan de noden in binnen- en buitenland. Bij de steun aan het binnenland vraagt vooral het buitengewoon on derwijs aandacht. Voor het buiten land valt te denken aan een fol- low-up van de actie Schoolslag. De plaatselijke Uniecomité's zorg den de laatste jaren voor een collec te. die een half miljoen per jaar ople verde. Daarvan werd ongeveer vijf tien procent afgedragen aan de cen trale organisatie. 85 procent bleef derhalve gereserveerd voor het leni gen van locale behoeften. Ver an tivoordin g Ter persconferentie gaf mevrouw W. M. Ridderbos-de Rooij een toe lichting op dc fraai uitgevoerde krant Blijvende Slagvaardigheid, waarin een uitvoerige verantwoording is op genomen van het geld dat Schoolslag opbracht, te weten 1.732.263. Zij herinnerde eraan dat vooraf overeen was gekomen dat de opbrengst verdeeld zou worden volgens de sleu tel: chr. onderwijs in de ontwikke lingslanden vijftig procent, christe lijk onderwijs in Suriname tien pro cent, christelijk onderwijs in de lan den met veel Nederlandse emigran- PARIJS De Amerikaanse atoomonderzeeër Robert E. Lee is in de Ierse Zee verstrikt geraakt in de Bruintje Beerof liever: Frieda van Artis is onlangs moeder ge worden van een drieling. Giste ren in het voorjaarszonnetje achtte zij de tijd gekomen haar trio aan het publiek te tonen. De jonkies vonden het nogal griezelig en verkozen voorlopig een veilig plekje „onder moeders vleugels" boven het gaan van hun eigen gang. netten van de Franse vissersboot Lorraine-Bretagne. De 5.600 ton metende polarisonderzeecr, die een bemanning van 112 koppen voert, had vijf uur nodig om zich los tc maken. De Bretonse vissers zouden van plan zijn bij de Amerikaanse ambassade in Parijs een eis tot schadevergoeding voor het verloren gegane vistuig in te dienen. De laatste tijd zijn herhaaldelijk onderzeeboten tijdens een duiktoeht „opgevist". In januari voer de Britse onderzeeër Grampus in Het Kanaal in de netten van de Franse trawler Formalhaut en enige dagen later had een Westduitse kotter voor de Deense Oostzeekust „beet" met een onderzeeër van dc Bundesmarine. LEEUWARDEN Door gebrek aan zuurstof is gisternacht de 15-jarige schippersknecht S. Hoekstra uit Zwaagwesteinde om het leven gekomen. De jongen sliep samen met de 19-jarige schipperszoon D. Rink uit Leeuwarden in de roef van het binnenschip „Hoop op zegen" dat bij Spannenburg lag gemeerd. De jongens hadden in de stuurhut van het schip een petroleumvergasser laten branden terwijl de deuren en ramen dicht zaten. Een andere schipper kreeg 's morgens geen gehoor toen hij de jongens wilde wekken. Hij sloeg een raampje in en trof Hoekstra dood aan. Rink werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Sneek gebracht. Hij verkeert niet in levensgevaar. Paasconferentie van Gemeentetoerusting ROTTERDAM „Hoe func tioneert de kerk thans?" is het thema van de paasconferentie, die de stich ting Gemeentetoerusting van 18 tot 20 april in Woudschoten belegt. De ondertitel luidt: Vragen naar de duiding van de godsnaam, in de huidige samenleving. Hierover spre ken mr. J. Hollander, prof. dr. C. A. van Peursen, dr. J. M. Vlijm en dr. W. v. d. Zwaan. Aanmeldingen: Jac. van Campenplein 18, Rotterdam (tel. 010 - 202949). Drama in de Nieuwjaarsnacht DELFT De 18-jarige tuinder H. J. C. E. uit Berkel en Rodenrijs is gisteren door de Delftse kantonrech ter mr. J. A. de Jong veroordeeld tot een drietal geldboetes tot een totaal van 325. Tijdens de zitting herleefde weer het Nieuwjaarsdrama, dat aan het begin van dit jaar zoveel stof heeft doen opwaaien. Zoals be kend, was de jonge tuinder even na het slaan van de twaalf historische slagen met zijn auto in de Noord- eindsevaart in Berkel en Rodenrijs gereden, als gevolg waarvan een drietal meisjes en een jongen om het leven kwamen. Op bet moment van het ongeluk zaten tien personen in de auto. De jeugdige tuinder verscheen voor de groene tafel, omdat hij met de auto in een slip was geraakt, ver der omdat hij zonder rijbewijs had gereden en de band envan zijn auto glad waren. De auto was inmiddels verbeurd verklaard. De 19-jarige landbouwer J. E. uit Berkel en Rodenrijs, die mede eigenaar van de auto was. werd tot een boete van 100 veroordeeld. De Delftse kantonrechter voniste over eenkomstig de eisen van de officier van justitie, mr. J. Th. de Wit. Tijdens de rechtszitting werd de dramatische afloop van het ongeval niet gememoreerd. Men bepaalde zich uitsluitend bij de toedracht van het ongeval. Zoals men zich zal herinneren, wil den de jongelui in de bewuste Nieuwjaarsnacht rond twaalf uur naar de feestvreugde in het dorp gaan kijken. In een ommezien was een aantal vrienden en vriendinnen opgetrommeld en zo werd de auto volgeperst met tien personen. Door het gladde wegdek op sommige plaatsen waren de wegen zelfs zeer glad kwam de auto in de vaart terecht. Door snelle hulp van om standers konden zes jongelui behou den de kant bereiken. De andere inzittenden kwamen bij dit ongeval om het leven. ten en enkele Europese landen waar het protestantisme een kleine min derheid vormt twintig procent en tenslotte christelijk blo in Nederland eveneens twintig procent. In bedra gen uitgedrukt: de ontwikkelingslan den kregen ƒ824.000; Suriname 170.000; de emigratie!anden ƒ340.000 terwijl een evengroot bedrag naar het christelijk blo ging. Intussen wordt nog overleg gepleegd over de resterende (58.000. De krant Blijvende Slagvaardigheid geeft een uitvoerig overzicht van de projecten die gesteund zijn. een inlei dend artikel van prof. dr. J. Verkuyl, een artikel van dr. B. Rietveld: „Dc Unie ziet de wereld" en verder re portages en verantwoordingen. DEN HAAG Kolonel A. E. Pantchoulidzew, die kolonel was bij de keizerlijke Russische huzaren, is gisteren op 79-jarige leeftijd op kas teel Warmelo in Diepenheim over leden. De heer Pantschoulidzew was sinds 1921. toen hij uit Rusland emi greerde, huisgenoot en vriend van de familie van prins Bernhard. Hij was één van de getuigen bij het huwelijk van koningin Juliana en prins Bernhard. Toen prinses Armgard zich na de oorlog in Ne derland vestigde, kwam kolonel Pantchoulidzew mee naar Warmelo. De kolonel werd na zijn vlucht uit Rusland tijdens de revolutie op genomen in de kring van de Zur Lippe-Biesterfelds. Hij was een ge routineerd ruiter, wat ook de fa voriete sport was van de vader van prins Bernhard. Deze heeft ook de ruitersport van hem geleerd. In het testament van de vader van de Prins was vastgelegd dat de ko lonel b(j zijn familie altijd gastvrij heid zoifkunnen genieten, wat ook is gebeurd. Kolonel Pantchoulidzew was jaren geleden tot Nederlander genaturaliseerd. TERNEUZEN Een combinatie van tien Nederlandse en Belgische aanne mers, die samenwerken by de werken voor dc verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen, hebben dc mi nister van verkeer en waterstaat, drs. J. Bakker, een uitgewerkt plan aange boden voor de bouw van een brug- tunnel over of onder de VVesterschelde. De combinatie wil het plan zelf fi nancieren en heeft daarvoor vijfhon derd tot zeshonderd miljoen gulden be schikbaar. De bouw van een vaste oeververbinding over of onder de Wes- terschelde zou acht jaar duren. Minister Bakker heeft vorige week op vragen van zes leden van de Tweede Kamer gezegd dat hij een plan voor een vaste oeververbinding van de Wester - schelde in studie heeft. Zoals bekend heeft rijkswaterstaat de hogelijkheden om te komen tot de bouw van een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde in stu die. Hoewel wordt aangenomen dat de beste plaats om deze verbinding te rea liseren ten oosten van Terneuzen ligt. is tot nu toe nog geen definitief tracé vastgesteld. Voor de bouw zou een aparte ven nootschap moeten worden opgericht. De kosten kunnen worden gedekt door het heffen van tol op de nieuwe verbin ding Van Nederlandse ziide is het plan onder meer ingediend door de aanne: mingsmaatschanpijen Van Hattum en Blankevoort, de Amsterdamse Ballast, de Hollandse Beton Mij. en de Inter nationale gewapend betonbouw. LEEUWARDEN De Leeuwarder politie heeft twee mannen gear resteerd die de laatste weken branden in de Friese hoofdstad hebben gesticht, waarbij voor verscheidene tienduizenden guldens schade werd aangericht. O.a. brandde een houten schoolgebouw, waarin een lagere school en een kleuterschool waren ondergebracht, grotendeels uit. De mannen, de 33-.iarige Leeuwarder fabrieksarbeider A. de W. en de eveneens uit Leeuwarden afkomstige 20-jarige verkoper A. F. werden door de politie beiden thuis aangehouden. Waarom zij de branden hebben gesticht is nog niet geheel duidelijk. Wel hebben zij verklaard dat verschillende oude huizen in de stad maar eens moesten worden opgeruimd. Rente over uw inkomen? en andere periodieke inkomsten boeken op een bij de Algemene Bank Nederland. U krijgt dan over het constante saldo per halve maand ón zo u wilt tot en de beschikking over V18J2 U bent welkom bij de Inlichtingen en folders bij onze kantoren

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 23