Een auto? Winn, en Guido adviseren Idee ambtenaar fors beloond Beter met Bot ei' Tsjechische leiders scherp bekritiseerd Steggerda: Signatuur van een 65-jarige Liberale stroming verontrust Russen Brit op achttien jaar meerderjarig Violist van 92 begeleidt Paaszang Huib Goudriaan DONDERDAG 11 APRIl 1969 MINI In het bejaardenoord Groot-Enge- daal te Soest zal de samenzang van Paasliederen worden begeleid door een 92-jarige violist. De heer Caron nog zeer vitaal woont met zijn 88-jarige vrouw in het bejaarden oord. De heer Caron werd op 60-jarige leeftijd gepensioneerd als hoofdcon ducteur van de Nederlandse Spoor wegen. Hij heeft zich in de 32 jaren, dat hij nu al is gepensioneerd, vooral beziggehouden met behangen, timme ren, verven en tuinieren toen hij nog met zijn vrouw in een huisje in Soest woonde. Nu maakt hij veel pit- rietstoelen e.d. voor bazaars. De heer Caron speelt al viool vanaf zijn zevende jaar, maar heeft nooit les gehad. Het liefst speelt hij geeste lijke liederen, 's Zondagsavonds be geleidt hij, samen met een organist, de samenzang. Maar hij pakt zijn instrument ook nogal eens, overdag, in de huiskamer. Zijn vrouw luistert dan aandachtig toe.,.. DEN HAAG Een idee van de Haagse ambtenaar A. J. Karssen, dat het Rijk 16.000 guldeh per jaar bespaart, is beloond met 1500. Minister Schut verraste de heer Karssen, die als cartograaf bij het bureau voor de Wetenschappelijke Atlas werkt, een onderdeel van de rijksplanologische dienst, gisteren met deze mededeling. De heer Karssen zag al driemaal eerder een idee beloond en ontving daarvoor in totaal 300 aan premies. Nu gaat het om een vinding om fouten in landkaarten met een ingewikkelde kleurenstructuur zo tijdig te onderkennen, dat met één drukproef kan worden volstaan. Gewone doperwtjes en een klontje gewone, echte boter: lekker, lekker niet gewoon meer. Maar ook klappen moest Steggerda incasseren. In de oorlog werd de uit geverij verwoest, waar zijn boek „De glans van het onvolmaakte" zou ver schijnen. Een brok harde symboliek school er in het feit, dat juist van de ze roman het manuscript in de vlam men verloren was gegaan. In 1947 trad Herman Steggerda in dienst van onze bladen. Een groot deel van zijn carrière mocht hij be steden aan de leiding van de regio nale redactie van De Rotterdammer. Daarnaast publiceerde hij in het Zon dagsblad, zond de NCRV verscheide ne door hem geschreven hoorspelen uit, schreef hij tal van gedichten en verschenen zij proken ook in boek vorm. Met de verbreding van ons werk op het terrein van de cultuur, lag het voor de hand, dat Herman Steggerda, nu vijf jaar geleden, deel zou gaan uitmaken van onze kunstredactie. Zijn persoonlijke verankering in de expressiewereld van de kunst, zijn gerijpte levenservaring en zijn ge ïnteresseerd staan in het moderne le ven, gaven hem de kwaliteiten van een toegewijd filmcriticus. Wij als collega's en ook velen van zijn lezers, wensen hem toe. dat hij nog. lang van het schone in dit leven mogen genieten en daarvan nog zal blijven gewagen onder de signatuur Herm. Steggerda. PRAAG De Tsjechoslowaakse nieuwe leiders zijn gisteren scherp aangevallen door een vooraanstaand jurist, die hen afschilderde als machtbeluste mannen die ernaar steven een dictatuur in te stellen onder het mom van „sociaal-demo- cratisering". De aanval, zonder weerga in de huidige fase van liberale hervormin gen, werd gedaan in een lezing van professor Ivan Svitak op 20 maart en die gepubliceerd werd in het laat ste nummer van een liberaal stu dentenweekblad. Waarnemers stipten aan dat Svi tak zijn lezing hield op een ogen blik waarop de nieuwe leiders bezig waren met het vormen van de nieu we hoogste partijorganen en de re gering. De massale reorganisatie van de communistische hiërarchie heeft ook gisteren vele hooggeplaatste functio narissen van de harde lijn doen tui melen. Michal Chudik, die eerder zijn post had verloren van voorzitter van de Slowaakse nationale raad, is ge degradeerd van volledig lid tot kan didaat. In het opperste orgaan van het centraal comité verschenen vijf nieuwe mannen. Partijleider Alexander Dubcek en premier Oldrich Cernik, wiens ka binet gisteren werd geïnstalleerd, maken snelle reizen van vergade ringen op het platteland om talloze vragen te baantwooorden over het „nieuwe actieprogramma". Veel vra genstellers wilden weten waarom het regiem niet meer doet en niet sneller optreedt. MOSKOU De zitting van het centrale comité van de Russische communistische partij, dinsdag in Moskou begonnen, is gisteren geëindigd. In een resolutie beschuldigde het comité kennelijk verontrust door de liberale stromingen in Oost-Europa het Westen ervan de ideologische oorlog tegen het communisme op te voeren. Het comité heeft het verslag van partijleider Brezjnev goedgekeurd waarin hij onder meer afvallige intellectuelen waarschuwde dat zij niet ongestraft met hun activiteit konden doorgaan. Dit werd in brede kring opgevat als een waarschuwing dat in de Sowjetunie geen liberalisatie te verwachten viel als die in Tsjechoslowakije. Huishoudhulpjes Extra auto- Handschoenen Handsrt-oenen die een wasbeurt nodig hebben kunnen het best worden aangetrokken, dan blijven ze in model. Niet wasbare handschoenen of die waaraan u twijfelt stopt u in een jampot met schroefdeksel en weekt de handschoenen daarin met tetra of benzine geduren de een kwartier. Kale plekken werken we bij met schoensmeer in kleur. Handschoenen van var kensleer of zèemleer was sen we in een lauw vet sop van huishoud- of vlokkenzeep; geen synthe tische wasmiddelen, die ontvetten te sterk. Deze handschoenen aantrekken vóór het wassen: zeemleer heeft de eigenschap mak kelijk te scheuren in natte toestand. Deze handschoe nen niet uitspoelen: het zeepsop zorgt ervoor dat het leer soepel blijft. Rek ze tijdens het drogen af en toe door zé aan te trekken. Vuile vingertop pen bewerken met een zacht borsteltje, en vooraf losgetornde naadjes herstellen. Bombay- paaseieren Smeedwerk Bent u uw interieur aan het vernieuwen en dol op romantiek? Bij de open vuurkorven die momen teel zo in trek zijn maakt Harm en Zoon Prinsen gracht 703 in Amster dam-C allerlei accessoires :- trapleuningen in wapen blank smeedwerk, Engelse open vuren, zonnewijzers in koper of beschilderd ij zer, uithangborden, gevel- letters, buitenlantaarns. Ontwerpen worden op verzoek gemaakt, passend bij uw ex- of interieur. Zwart ijzer, wapenblank of roodkoper-montuur, het kan allemaal. U kunt een adviseur op bezoek vra gen, vrijblijvend. 8 hardgekookte eieren. 50 g boter. 2 theel. kerrie. 1/4 theel. gemberpoeder. 1/4 theel. zout. 1 fijn gesnipperde ui. 2 teentjes knoflook. 70 g. (9 eetl.) tarwebloem. 5 dl. (Vs 1.) bouillon. 2 dl. melk. 2 dl. koffiemelk. V* theel. ci troensap. 100 g. rozijnen. 1 fijngesneden zure appel. Verhit de boter met de kerrie, gemberpoeder en zout. Voeg de fijngesnip perde ui en knoflook toe en laat deze in vijf minu ten zacht worden. Roer de gewelde en uitgelekte ro zijnen erdoor, daarna bloem en onder voortdu rend roeren langzaam de bouillon en melk. Laat de ze saus plm. 10 min. inko ken. Doe er op 't laatst citroensap en fijngesneden appel bij. Snij een plakje van de eieren af, zet ze in een diepe schaal overgiet ze met de saus. Garneren met zilveruitjes, augurk, olijven, etc. Serveren met stokbrood of geroosterd brood. Koolpraat Een witte kool uit Noordscharwou nog im mer wachtend op de kou, las in de krant de prijs van sla; de kool erkende zuchtend: „Tja, mij lusten ze niet rauw". De kool is er een beetje naast. Want heel fijn gesneden, vermengd met -wat fijne reepjes rauwe knolselderij en aange maakt met een beetje ci troensap en sour-cream, is zo'n rauwe knapperige koolsla beslist smakelijk. Bovendien aan het eind van de winter een goede leverancier van goedkope vitaminen, nu de jonge voorjaarsgroenten nogal prijzig zijn. Soms kan het geluk lees gemak in een klein hoekje zitten. Neem bij voorbeeld „cilindertje", een sponsje op een stokje om onze glazen voorbeel dig schoon te houden (ƒ0,95 in de supermarkt) of plastic wegwerp handschoenen, een pakje voor om en nabij een gul den, handig in schoon maaktijd. Wilt u van gra ten, schillen of restjes verlost zijn aan tafel? Denk eens aan de hal- ve-maanvormige klem schaaltjes van edelstaal, vier stuks voor 7,95. Ook handig voor tafel- zuur. De voorjaarsbloemen zijn nog duur, met een bloemring (van 2,75 tot 4,94) kunt u resten bloe men het fleurig leven nog een beetje rekken. Tenslot te tippen we dat Hoenson een combinatie brengt van keu ken verwarming én verlichting aan het pla fond. Dit twee-in-een ge val kost ƒ98, de verlich ting gaat per wandschake- laar, de verwarming werkt op een trekschake- laar die zich aan het ap paraat bevindt. kachel Wie heeft er altijd kou de voeten? Zij zal haar man bewegen tot de aanschaf van een extra autokachel. Alleen geschikt voor 12v. wagens met een watergekoelde motor. Het kacheltje kost 130 met alles erop en eraan, wordt tussen- geschakeld op de bestaan de kachel, is nog geen tien cm hoog en wordt ge plaatst onder de voorbank zodat de warme lucht u, die op de achterbank zit, heerlijk warme voeten verschaft. Merk Smiths R215, geïmporteerd door Rietbergen van Hees n.v. Rotterdam. Leer kinderen zelf wonen Hebt u al eens aan een „woon-cadeau" gedacht voor wut kinderen? Een kind kan alleen leren wonen als we aandacht besteden aan zijn leefruimte. Afgedankte huiskamergordijnen, een oud buffetje van tante inspi reren daar bepaald niet toe. Alle kinderen hebben op hun tijd behoefte om eens lekker alleen te zijn als kleuter al hebben ze dat nestgevoel en kruipen onder de tafel met het tafelkleed zover mogelijk er over ge trokken. Ideeën voor woon-cadeaus? Melkkrukjes voor de kleintjes, een leuke kinderlamp, beukehouten keu kentafel met laden, voor de ouderen een vlinderstoel tje öf rotankrukje en natuurlijk een wandrek dat nu ook in het veelgevraagde palissander te koop is. Hebt u ook de aardige Dickens-kopjes al ontdekt? Ze zijn van Boston uit Engeland, prijzen variërend van f 9,50 tot f29,50. In de Dickens-serie komen zeven kopjes (spaar ze en versier er uw hal of trappenhuis mee). Daarnaast in de kunstnijverheidszaken of luxe ge schenkenwinkels ook markante figuren als een Chinees, een Mexicaan, een cowboy. Gemaakt van een soort ver hard gips, scherpe beeldende koppen die niet tegen een stootje kunnen. LONDEN De Britse procureur-generaal sir Elwyn Jones heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse regering besloten heeft de leeftijd waarop iemand meerderjarig wordt, van 21 op 18 jaar te brengen. Binnenkort zal een wetsvoorstel hieromtrent aan het Lagerhuis worden voorgelegd. Als het wordt aangenomen zullen achttien jarigen van beiderlei kunne in het huwelijk mogen treden, contracten sluiten en testamenten maken. De leeftijd van 21 jaar zal echter de stemgerechtigde leeftijd blijven. Niemand behoeft meer met de handen in het haar te zitten wanneer hij zonder de nodige kennis van zaken te hebben een nieuwe auto wil kopen. Drie ondernemen de Rotterdamse jongens, Wim Koelman (17), Cees Vos (15) en Guido Pieterse (17), willen iedereen gratis van advies dienen bij het maken van een keuze. Hun „Fox" Auto Advies Bureau" werd 9 junuari opge richt. Sindsdien hebben ze al twintig mensen geadviseerd bij het kopen van een nieuwe auto. Wim: „We dachten eerst te moeten wachten, omdat we nog zo jong zijn, maar we hebben het toch geprobeerd, en we hebben succes gehad." De ouders van de jongens stribbelden aanvankelijk tegen, in de veronderstelling dat het huiswerk onder de hobby zou gaan lijden. Wim en Cees zit ten namelijk nog op de Mulo, en Guido is Ivo-leerling. Cees: „Maar dat is erg mee gevallen; we moeten onze tijd wat beter indelen, dat wel." Het kost de jongens trouwens niet zoveel tijd. ,,'s Avonds gaan we af en toe naar een klantje of wippen we aan hij een dealer." Uitnodiging volle tevredenheid in een Toyota met radiaalbanden, dankzij de adviezen van Cees Vos. De jeugdige adviseurs zijn altijd sterk geïnteresseerd geweest in au to's. Cees: „Op mijn kamer heb ik een verzameling autootjes staan, maar die gaan nu naar mijn neefjes en nichtjes." Na de Mulo hopen ze de school voor automonteurs in Drie bergen te volgen. De jongens hebben van heinde en verre brieven 'gekregen, zelfs uit Ten Boer in de provincie Groningen. „Die meneer had een '67 BMW 2000 en was geïnteresseerd in een Alpha Ro meo 1750. We hebben hem gezegd, dat hij be ter een jaar kan wachten met het kopen van een Alpha Romeo 1750; dan zijn de kinderziekten eruit en is het ook meer rendabel zijn BMW te verkopen (die heeft dan 20.000 km gelopen)." „Maar", vervolgt Cees nuchter, „het is onze bedoeling alleen te wer ken in de omgeving van Rotterdam. Natuurlijk beantwoorden we wel de De jongens beschikken over een •kantoortje waar in ordners alle mo gelijke gegevens over alle automer ken zijn te vinden. „We krijgen fol ders en statistieken van de impor teurs, die behalve de importeur van Ferrari graag wilden meewer ken. We hebben zelfs een uitnodiging gehad van Renault de fabrieken in Frankrijk te bezoeken." Fox Auto Advies Bureau heeft van de vakbladen Autovisie en Rij- instructie ook publiciteit gekregen, waaruit blijkt dat de jongens hun „zaak" ook weten te „verkopen". Cees vertelt eerst voor familieleden te hebben gewerkt, en Wim zege twee leraren met succes te hebben gead viseerd een Volvo en een Fiat 1500 te kopen. Proefkonijn Een zwager van Cees, de heer Th. J. Farinaux, diende als proefkonijn ,.Ze hebben me geadviseerd een Toy ota te kopen, en later raad gegeven bij het kopen van nieuwe banden. Mijn autobanden waren na 26.000 ki lometer al weg, en dat werd me te igek. Cees heefc toen gezegd, dat ik er beter radiaal-banden om kon laten leggen. Ik ben helemaal niet deskundig, en voor mij is een auto hetzelfde als het blad papier dat daar ligt. Ik ben voor die banden informatie gaan vragen bij de dealers, maar die antwoordden allemaal: ons merk is goed. Maar ik wilde weten, hoe lang die radi.falbanden mee gaan, of ze geschikt zijn voor m'n wagen enz." De heer Farinaux rijdt nu tot zijn Links: Cees; rechts: Wim. tijdschriften en folders ROTTERDAM In de protestants- christelijke lezerskring en ook voor velen daarbuiten heeft de naam Her man Steggerda een vertrouwde klank. Bekend vooral als de signatuur van een dichter, van een auteur die ver scheidene succesvolle romans schreef en, voor wat onze bladen betreft: als de schrijver van de traditie gewor den Kerstsproken en de laatste jaren in zijn kwaliteit als kunstredacteur. De drager van deze naam Fries van oorsprong, Amsterdammer van geboorte, maar sedert 1947 van de echte Rotterdammers nauwelijks te onderscheiden, of het moest zijn op een kleurrijk hoofdstedelijk accent noopt morgen zijn vijfenzestigste jaar dag te gedenken. Een dag, die voor hem niet ten halve zal verdonkeren onder die sluier van weemoed, zoals dat bij vele anderen het geval is, wanneer zij zich prompt buiten een stuk van hun leven geplaatst n, vanwege, wat wij zo fantasieloos „de pensioen gerechtigde leeftijd" plegen te noe men. Herman Steggerda voelt zich een gelukkig mens door de hem geschon ken vitaliteit, die hem in staat stelt, ook vóórbij mijlpaal 65 het culturele leven als kunstredacteur nog te blij ven begeleiden. Hij ervaart het ook als een voorrecht, dat hij de afron ding van zijn loopbaan heeft mogen vullen met het werk in de kunstsec tor van de journalistiek. Hij zal het zelf niet hebben kunnen bevroeden hoeveel wonderlijke wen dingen die loopbaan wel zou krijgen. Aanvankelijk opgeleid voor de han del, werd het verlangen, zich in vers en proza te uiten zo sterk, dat hij, reeds getrouwd zijnde, de grote sprong naar het schrijverschap waag de. Daarin gesteund door zijn vrouw werkte hij op free lance-basis aan de ontplooiing van zijn talenten. Steggerda droeg al gauw bij aan de verlevendiging en verdieping van de kring van protestants-christelijke schrijvers. Hij publiceerde in die spe cifieke klankborden als „De vriend des huizes", „Het Korenland" en „Op waartse Wegen" om er enkele te noemen. Hij diende zich aan als ro mancier en ook op dat vlak vond hij weerklank, o.a. met zijn boeken „Con fectie", „Compromis", „Die eneavond" en „De Rebel". brieven van mensen, die verder weg wonen." Voor het advies wordt verstrekt, moeten de jongens weten wat de- wensen zijn. „We vragen de man wa'c hij wil. Een sportieve auto? Een auto voor een gezin? Voorwiel- of achter wielaandrijving? Enzovoorts. Het •gaat er ons echt helemaal om de mensen de auto te bezorgen, die bij hen past." Voorlopig hobby De adviezen van Fox' Auto Advies Bureau hebben een groot uniek voordeel: ze zijn gratis. „Och", zegt Wim trouwhartig, „we willen geen belastingmensen aan de deur, zijn ook niet ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, en het is de bedoeling niet eraan te verdienen. Het is echt helemaal een hobby. We vinden het gewoon leuk iemand een auto te be zorgen die bij hem past." De jongens weten niet of hun adviesbureau in de toe komst wèl broodwinning zal worden. „Het is zover nog niet, we moeten eerst naar Drieber gen. Bovendien, we denken, dat dit niet gaat als ervoor moet worden betaald. Nee, 't blijft voorlopig een liefhebbe rij."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 21