VOORNES ANGSTDROOM Winst Hoogovens steeg 34 procent Make -up- stylist Paul Corrène Mooi zijn voor vijanden Landhonger van Rotterdam bedreiging voor belangrijke natuurrijkdommen Zwartgallige bui dreef verpleegde tot moord Bert yan der Ent Grondwet ter sprake op jaarvergdering Vooruitzichten zeer gunstig Akkoord over cao's grafisch bedrijf Veel te zien op Huishoudbeurs EMS verkoopt fameus Carré WOENSDAG 10 APRIL 1968 ROTTERDAM Hü is ka lend, goed verzorgd en spreekt engels met een slepende fran se intonatie, Helena Rubin stein's make-up-stylist mon sieur Paul Corrène. Een druk ke prater, op het prekerige af, maar hg weet waarover hg praat. De huid van de vrouw en haar uiterlijke verschg- ningsvorm. Over het innerlijk kan hg slechts filosoferen en dat doet hg dan ook graag. Een filoso fietje a la Paul Corrène: „De kroon van de vrouw zit in haar hart en daar bergt ze ook de mogelijkheden om wat te worden". Paul Corrène haat negatieve mensen. „Ik wil de mensheid helpen" zo zegt hij positief en hg draagt zgn steentje bg door de vrouwen te adviseren over huidverzorging, make-up e.d. „Ik wil helpen een vrouw aan trekkelijker te maken, waar door die vrouw ook weer ge lukkiger wordt" aldus weer een van zgn filosofietjes. Al op jonge leeftijd voelde Paul Corrène dat hij de mensheid wilde helpen. En met deze mensheid dacht hij in het bijzonder aan vrouwen en hun al dan niet opgevijzeld schoon. Nu hoefde hij gelukkig geen misluk te idealist te worden, want hij liep Helena Rubinstein tegen het lijf. Heel toevallig in een museum en notabene onder een Rembrandt Nu is hij „worldfamous" en onder zijn aandachtig gehoor (en tevens dure behandeling) mag hij grote filmsterren rekenen. Zijn mening over Geraldine Chaplin? „Die he-ft hele kleine oogjes, je weet wel van die..." Hij trekt zijn ogen tot spleet jes. Ingrid Bergmann? „Dat is oen gezonde en sprankelende schoon heid. Heel natuurlijk en eigenlijk helemaal niet „sophisticated." De Hollandse vrouwen? „Als jon ge vrouwen zijn ze mooi, aantrekke lijk, gezond en heel natuurlijk. Maar wanneer ze gaan trouwen en ze krijgen drie, vier, vijf kinderen dan verwaarlozen ze zichzelf. Zij moeten blijven letten op hun uiter lijk, voor zichzelf, maar vooral voor haar man". Natuurlijkheid van de vrouw vindt hij erg belangrijk. „Make-up helpt en verbetert en corrigeert, maar dat is het niet alleen". Een goede en regelmatige huidverzorging is een vereiste. Vijf minuten 's mor gens en vijf minuten 's middags, dat is genoeg. Vanzelfsprekend eist het opmaken meer tijd. Maar ook hier geldt bescheidenheid, en strikte aan passing aan het huidtype. „Wanneer een vrouw mooi is, dan maak ik ze nog mooier. Wanneer ze lelijk is dan ga ik dat verhelpen en dat is veel moeilijker, maar ook veel fascine render" vindt monsieur Corrène. Voldoende nachtrust rekent hij ook tot een vast onderdeel van de make-up. Kom Je als werkende a .-ouw niet aan voldoende rust toe, dan sprint een skin-lift-mask wel even in. Vijanden „De vrouw moet haar natuurlijk heid benadrukken" is zijn mening, maar als je nu naar het strand wil moeten de winterswitte benen met body- en legmake-up een bronzen tint krijgen en niet langs de natuur lijke weg, door .de zon. Ja, zegt monsieur Corrène, „maar aan de an dere kant moet de vrouw er ook al tijd voor zorgen dat ze mooi is. Voor haar man, maar ook voor haar vij anden. Nooit een vreselijk gezicht tonen aan je vijanden, want dan heb je het spel verloren" is zijn raad. Face-lifting is voor hem in nor male gevallen uit de boze en van de make-up uit de twintiger jaren moet hij ook niets hebben. Monsieur Paul Corrène voelt zijn werk als een missie, die hij heeft te brengen in deze wereld. Deze week brengt hij hem in Vroom en Dreesmann in Rotterdam. Tot en met zaterdag zal hij daar adviezen geven aan wie dat maar wil. Hij moet hier de secundaire paden op, de hele smalle laantjes in, zoals een variant kan luiden op het Nederlandse marslied sinds het verkeer geen wandelen meer toestaat. Het biologisch station is een gloed nieuw gebouw. Zijn zakelijk karakter onderstreept, dat hier wetenschappe lijk natuuronderzoek wordt bedre ven. Geen uitkijkpost voor natuur- mlnnenden, zoals die in romantische natuurfilms via wankele treden wor den beklommen door mannen met lo den jassen en kijker om de nek. Op Weevers'Duin wordt gericht wetenschappelijk onderzoek gedaan: plantenfysiologisch en vegetatiekun- dig. Vanuit dit station, ressorterend on der de Koninklijke Academie van Wetenschappen en het groo'cste biolo gisch onderzoekstation in Nederland, is scherp gereageerd op Rotterdams jongste haven- en industrieplannen. Zij veroorzaakten een golf van on rust bij natuurbeschermers en we tenschapsmensen, omdat het de "twee de aanval was en omdat hij volko men onverwacht kwam, daar via een demarcatielijn over Voorne een voor lopige vrede scheen getekend tussen Rotterdam en de natuurbeschermers. De laatsten konden de aanleg van Maasvlakte I ondanks de hevige s"crijd die gevoerd was, niet voorko men. Dr. M. J. Adriani, hoofd van het station, is zelfs van mening, dat de natuurbeschermers er niet eens zo slecht zijn afgekomen nu de raad voor de ruimtelijke ordening een compromisbesluit nam. De Beer ging voor de bijl, dat wel, maar het eind resultaat was beter dan men had verwacht. Gestild Eigenlijk, zo redeneerde men, had Voorne de strijd min of meer gewon nen en men dacht, dat de Iandbonger van Rotterdam wel 10 ongeveer gestild was. Voedsel aan die veron derstelling gaf de studie, die bekend staat als „het groene boekje", gewijd aan de ontwikkeling van het haven gebied tussen de Westerschelde en Rotterdam. In dit boekje stond de duidelijke uitspraak te lezen: Voorne moet on aangetast blijven. Er was een demar catielijn getrokken tussen het Rotter damse havengebied en de natuurge bieden op Voorne. Dat was de geruststellende situatie van enkele maanden geleden. Inmid dels is die drastisch gewijzigd en het bestand op basis van de demarcatie lijn enkele malen eenzijdig door Rot terdam geschonden. De eerste schending stond te lezen in het rapport met de lange naam: Verkenning van enkele aspecten van de ontwikkelingsmogelijkheden van zeehavens in het Deltagebied, waarin onverbloemd wordt gepleit voor uit breiding van de Maasvlakte met vierduizend hectare voor de kust van Voorne. Die uitbreiding, daar zijn de na tuurbeschermers en de we tenschapsmensen het over eens, zou het einde van Voorne als uniek na tuurgebied betekenen. Want Voorne kent als geen andere vergelijkbare duinstreek in West-Europa een zo grote rijkdom aan plantenge meenschappen. DOOR: Dr. M. J. Adriani (59), hoofd van het biologisch station Weevers' Duin te Oostvoorne: „Hoe is in het jaar tweeduizend de situatie van de mens? Is hij een verlengstuk geworden van glas, staal en beton, of zoals een sowjet-theoreticus eens heeft gezegd: een onpersoonlijk apparaat ten dienste van het algemeen belang?" ARNHEM De 20-jarige mon teur H. B. uit Heerenveen, die ervan wordt verdacht de 19- jarige Riekje Florijn uit Ruurlo op 3 juli van het vorige jaar in de buurt van het rijksasiel De Kruisberg te Doetinchem op beestachtige wijze te hebben ver moord, hoorde gisteren voor de Arnhemse rechtbank onvoor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering en een ge vangenisstraf van negen maan den met aftrek van het voorar rest (negentien dagen) tegen zich eisen. De tenlastelegging was moord subsidiair doodslag. De monteur heeft tijdens het ver hoor aarzelend toegegeven dat hij op die bewuste dag een zeer zwartgalli ge bui had, omdat hij vreesde dat een hernieuwd verzoek om proefver lof weer zou worden afgewezen, in deze stemming groeide een plan met «en mes, dat hij gevonden had, iets agressiefs te ondernemen. Toen hij bezig was in de boerderij waar hij te werk was gesteld, zag hij Riekje Florijn aankomen die juist uit de bus van Ruurlo was afgestapt. De ambtenaar-boer die het toezicht had en drie andere verpleegden hadden de boerderij verlaten en B. was op dat moment alleen. Hij viel het meisje aan, nam haar in een wurg greep en sleepte haar naar de boer derij, waar hij met het mes enkele keren in haar keel stak. Na zijn daad bedekte hij het stoffelijk overschot met gras en zand achter een heg. Bloedvlekken op een werkbroek, die hij ter reiniging op De Kruisberg in leverde, brachten na een week de politie op het spoor. De moord heeft grote ongerustheid teweeg gebracht in de omgeving van De Kruisberg. Gevaarlijk Volgens de psychiater, dr. J. G. Schnitzler, is de monteur hoogst ge vaarlijk voor de samenleving en slechts in zeer geringe mate toereke ningsvatbaar. Officier van justitie, mr. J. van den Berkhof, baseerde zijn requisitoir op deze conclusie. Hij acht te voorbedachte rade aanwezig. De officier betuigde zijn deelneming aan de familie van het slachtoffer, maar gaf ook uiting aan zijn deernis met verdachte, een mens die slechts een uiterst ongelukkig plaatsje in de sa menleving is toegewezen. Hij zag in B. een gebrekkig functionerend we zen. Mr. Van den Berkhof legde de nadruk op de noodzaak dat de mon teur zal worden verpleegd in een asiel met meer dan normale beveili- fing. Hij dacht aan het rijksasiel dr. imon Mesdag te Groningen. De raadsman, mr. J. G. de Vries Robbé, sprak van een samenspel van noodlottige omstandigheden. Hij was het eens met de opneming in het Groningse asiel. De mening van de officier dat hier sprake is van moord bestreed hij. Volgens hem betrof het hier doodslag. Uitspraak over twee weken. GOUDA Het landelijk verband van staatkundig gereformeerde studiever enigingen houdt zaterdag 20 april in Gouda zijn jaarvergadering in de aula fan de christelijke kw< skschool „De Driestar". De heer R. vac Ommeren, ètmeentesecretaris van Zierikzee en lid ran de provinciale staten v.«ui Zeeland, P uitgenodigd een referaat te houden jww ae proeve van «l. i nieuwe grond- IJ MUIDEN De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en staalfabrieken NV heeft over het vorig jaar een netto-winst ge boekt van 106,7 miljoen, een stijging ten opzichte van 1966 met maar liefst 33,9 procent, aldus staat in het jaarverslag. Dit was niet alleen te danken aan een gunstiger gang van zaken in de fabrieken in IJmuiden, maar ook aan een verbetering van de resulta ten van Demka. Deze NV leed in 1966 een verlies van 6,8 miljoen, maar het vorig jaar werd een be scheiden winst behaald. Voorts daal den ook de interestlasten. De bedrijfswinst nam toe met 16,2 procent tot 202,1 miljoen. Deze stij ging is vooral te verklaren uit de daling van de kostprijzen van de pro- dukten. Deze lagere kosten per een heid produkt zijn voor een belangrijk deel toe te schrijven aan een toeneming van de produktie. Voorts kon de efficiency in de be drijfsvoering verder worden verhoogd. Verbeteringen in de procesvoering leid den tot een lager grondstoffenverbruik per eenheid produkt. Daarnaast had ook de daling van de grondstoffen- prijzen over vrijwel de gehele linie een gunstige invloed op het kostenniveau, aldus het jaarverslag. Dividend Zoals gemeld, zal worden voorgesteld 4 procent dividend op de prioriteits aandelen uit te keren. Op de gewone aandelen zal de uitkering 20 procent zijn. Hierop is in december reeds 6 pro cent als interim betaald zodat een slot- dividend resteert van 14 procent. Tevens wordt voorgesteld uit de agio- reserve 2 per gewoon aandeel van 20 in aandelen uit te keren. Uit de netto-winst wordt voorts aan het per soneel uitgekeerd 17,2 miljoen en toegevoegd aan de reserve voor diverse belangen 57 miljoen, waarna de te verdelen winst bedraagt 32,5 miljoen. Voor investeringen werd in 1967 uit gegeven 335 miljoen. Deze uitgaven werden voor een belangrijk deel intern gefinancierd. Het vorig jaar kwamen geen belangrijke financieringsmutaties voor. Verbetering Hoogovens verwacht voor 1968 een zelfde winststijging als in 1967 (33.9 procent) en misschien zelfs nog een iets hogere. Hoewel alle cijfers over het eerste kwartaal van 1968 nog niet bekend zijn, blijken de re*ds geboekte resultaten bevredigend te zijn. D» vraag naar walserijprodukten is sterk geste gen als gevolg van de conjuncturele verbeteringen in Duitsland. Het jaarverslag maakt melding van goede resultaten van de deelnemingen, uitgezonderd de Aluminium industrie Vaassen NV, waar verlies werd ge boekt. Ondanks de in 1967 gestegen werk loosheid. heeft de NV nog steeds een tekort aan personeel. Waarschijnlijk wordt dit mede veroorzaakt door een zekere terughoudendheid om bij de hui dige situatie op de arbeidsmarkt van werkgever te veranderen. Het aantal werknemers van Hoogovens in IJmui den steeg het vorig jaar met 450 tot 16.900 mensen. AMSTERDAM Werkgevers- en werknemersorganisaties in het gra fisch bedrijf hebben overeenstemming bereikt over nieuwe cao's voor het technische en leidinggevende perso neel, die van kracht zullen zijn per 1 februari jl. Het akkoord houdt o.m. in een loonsverhoging van 4.5 procent, uit breiding van de vakantie met een ver plichte snipperdag en een arbeidstijd verkorting per 1 juli van een kwartier per dag in de normale dagdienst. In verband met deze werktijdverkorting zijn compenserende maatregelen ge troffen t.a.v. de ploegendienst- en werktij dregelingen AMSTERDAM De 23ste interna tionale Huishoudbeurs/idee, traditie getrouw in de RAI, wordt gehouden van 19 tot en met 28 april. Het thema is recreatie voor de vrouw en haar gezin, een vraag waarop zich bijzon der het ministerie van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk met een eigen stand vertegenwoordigd zal werpen. Belangrijk in dit verband is de vraag of de (huis)vrouw feitelijk wel vrije tijd heeft. De beurs he pt haar bij dit probleem door evenals v». ige jaren een crèche in richten, waar in de beursgangster haar kinderen kwijt kan, opdat zijzelf dus in alle rust haar rondgang kan doen. Tivee foto's die een indruk geven van hel Voornse landschap. Zij geven uiteraard geen volledig beeld, want Voorne is niet uitgesproken met een duingezicht en een bospartij. Het zijn slechts twee karakteristieken van een landschap, dat voortdurend wisselt van aanzien naarmate men van de zee uit dieper het land inkomt. Direct uit de hoogwaterlijn op het strand bevinden zich lage duintjes, begroeid met biestarwegras. De zee- reep zelf is sterk beplant, aan de zeezijde met helm, aan de landzijde met populieren. Daarachter vinden we een reeks van duinvalleien en een lage zeereep ontstaan in 1926 sluit een tweede reeks valleien af. De jongste zeereep weer daarachter dateert van 1910, is de hoogste en fungeert officieel als zeewering. Dr. Adriani sprak deze gedachte, die de beklemming oproept van een toekomst, waarin het menselijk bestaan onderge- J wk schikt is gemaakt aan de manipulaties van jaffii. JpL de technologen en de economen, uit aan y' het eind van een gesprek over de natuur gebieden van Voorne. - Jlm, Deze gedachte rondde een verhaal af vol ongerustheid over de toekomst van deze gebieden, die zoals ieder weet, wordt bedreigd door de recente havenplannen van Rotterdam. Wij kunnen niet beoordelen in hoeverre deze plannen voor de wel vaart van Nederland noodzakelijk zijn, al kunnen er wel vraagtekens worden gezet. Het is de vraag namelijk of in het jaar tweeduizend, als Maasvlakte II gerealiseerd is, de technologische kaarten nog zo liggen als op dit moment. Ongetwijfeld zullen er meer mogelijkheden zijn: pijpleidingen, luchttransport, kunstmatige eilanden, de toepassing van vreedzame atoomenergie. Maar als de Rotterdamse plannen worden gerealiseerd zal het unieke natuurgebied van Voorne verloren gaan. Hoe uniek vertelt dr. Adriani in dit verhaal. OOSTVOORNE Het biologisch station Weevers Duin ligt waar een dergelijk sta tion behoort te liggen: afgelegen aan de duinrand en bijna onvindbaar voor de automobilist, die het moet hebben van grote wegen en vrij uitzicht. mer 11 en de Rotterdammer als slechtst bedeelde 2,5 m2. Ten slotte: „De economen ver wijten ons natuurbeschermers altijd, dat wij voor eigen paro chie preken. Omdat we zo graag wandelen in de natuur willen we die gebieden niet kwijt. Maar dat is onzin. Want natuurbescherming is een es sentiële uiting van zich mens waardig gedragen op aarde." DEN HAAG Er gaat weer een ge renommeerde schouwburg verdwijnen, nL het vermaarde Theater Carré aan de Amstel in Amsterdam. De EMS is thans in onderhandeling met een aantal gegadigden die op het terrein een groot hotel zullen bouwen. Carré is eigendom van de maatschap pij Serbadjadi, een dochteronderneming van de EMS. De EMS. die zes miljoen vraagt voor het complex, zegt, dat het theater in verhouding tot het kapitaal wat erin gestoken is, een te geringe winst oplevert. „Tot die conclusie kom je," zegt dr. Adriani, „als je de bestaande litera tuur over duinlandschappen onder zoekt. Maar wij hebben meer gedaan. Uit eigen aanschouwing zijn wij tot die conclusie gekomen. Onderzoek Een groep medewerkers van het biologisch station is uitgezwermd naar de duinen van België, Frankrijk en Engeland om daar een nauwkeu rig onderzoek te verrichten. Vaststaat, dat de rijkdom en verscheidenheid van levensge meenschappen nergens in West-Euro pa zo groot is als in de vochtige en kalkrijke duinen van Voorne. Deze wordt veroorzaakt door een steeds wisselende grondstructuur, va riërend van kalkrijk tot kalkarm en ken't verder overgangen in zuur- en zoutgraad. Een andere belangrijke factor is de grondwaterstand, waar door veel duinvalleien een belangrijk gedeelte van het jaar onder water staan. Een ongekende toestand voor duingebieden in andere delen van Nederland, waar grondwater aan de duinen wordt onttrokken vóór de drinkwatervoorziening. Het grondwater is van Jaar tot jaar wisselend, afhankelijk van natte en droge zomers. Sommige plantenge meenschappen verplaatsen zich met deze wisselingen. Voor grote te genstellingen in het landschapsbeeld zorgen ook de duinen, waar voortdu rend sprake is van duinvorming en duinafslag. Grote waarde Al deze factoren doorkruisen el kaar op steeds verschillende niveaus en leveren een vegetatiebeeld, dat wetenschappelijk van grote waarde is. De invloed van de aanleg van Maasvlakte II op dit landschapsbeeld u volgens dr. Adriani duidelijk: als de buitenduinen van de zee worden afgesloten zal geen duinvorming meer kunnen op'treden, de natuur lijke helm- en duindoornbegroeiing zal verloren gaan en de kalkrijkdom verminderen. In versnelde mate za] het landschap gaan verarmen zodat ten slotte het natuurlijk evenwicht in de flora van de Voornse duinen volko men zal worden verstoord en de ve getatie verloren zal gaan. De vrees bestaat voorts, dat het uitdiepen van het Brielse Gat de grondwatersituatie zal aantasten. Over Voorne als recreatiegebied hoeven geen illusies gemaakt te wor den als de Rotterdamse plannen doorgaan. Dwars door die duinen zul len volgens he't Zeehavenrapport bre de toegangswegen, spoorbanen en ka nalen worden aangelegd. Op Voome zal verder „voor het havengebied on dersteunende industrie" komen, al weer volgens dit rapport Ruimte Weg dus met de weinige recreatie mogelijkheden voor de Rotterdam mer, waarover dr. Adriani beangsti gende cijfers wéét te noemen. „De Utrechtenaar" zegt hij, „heeft binnen een straal van twintig km 129 m2 recreatieruimte, de Haarlemmer 77 m2, de Hagenaar 25, de Amsterdam-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9