WEER GOLF VAN GEWELD üÊÊk Gastenboek 37 Rouwdienst dr. King tocli overal gezien Dr. King heeft getoond hoe men moet leven Militairen paraat Gevangenissen vol •fa Honderden branden tot doden dusver Early Bird werkte slecht Vredeshand Mobilisatie Wereld leefde mee met Atlanta alles goed en wel NCR (eis) uit de V niet tijd 5 WOENSDAG 10 APRIL 1968 NEW YORK Nadat gisteren de begrafenis van dominee Martin Luther King een rust pauze in de golf van rassenonlusten had teweeggebracht, kwam het 's avonds in versceidene steden tot nieuwe uitbarstingen van geweld. Met name was het onrustig in Kansas City en Newark tot dan gespaard gebleven voor de woede van de negers en in Brooklyn (New York). Er vielen voor zover bekend vier doden, allen negers. In Atlanta, waar dominee King ten grave werd gedragen, kwamen laat op de avond sporadisch incidenten voor. Een groep jonge negers werd tegengehouden door een even sterke politiemacht onder leiding van een neger. De uitvaartplechtigheid was zeer I waardig verlopen en door geen inci- dend verstoord. De tocht door de straten van de zuidelijke stad was wellicht de grootste demonstratie voor geljjke burgerrechten in de ge- i schiedenis van de beweging. Blank en zwart liep arm in arm achter de boerenkar waarop de kist was ge- plaatst, onder het zingen van licde- ren als „We shall overcome". Maar in de negerwijk van Newark (New Jersey) braken 's avonds min stens dertig branden uit. Een daarvan legde dertien huizen in de as. Negers hielpen de brandweer met blussen. Er werd niet geplunderd. Dat gebeurde wèl in Trenton (New Jersey), Kansas City en de New- yorkse negerwijk Brooklyn, waar meer dan honderd branden woedden en op grote schaal werd geplunderd. In San Francisco werd een bus chauffeur gedood, in Kansas en in Trenton een plunderende neger en in Jacksonville schoten blanken uit een rijdende auto een negerjongen dood. De onlusten sinds de moord op dr. King hebben tot dusver aan 37 men sen het leven gekost. Er zijn meer dan 2500 gewonden gevallen en ruim 15.000 arrestaties verricht. De uitvaart van dr. King. Twee muilezeles trokken de boerenwagen, waarop de mahoniehouten kist met het stoffelijk overschot was geplaatst. "LIET nieuwe bewind in Tsjecho Slowakije heeft nu duidelijk te kennen gegeven, een onafhankelijk buitenlands beleid te willen voeren. Of het eenzelfde houding zal aan nemen als Roemenië, zal wellicht in de nabije toekomst al blijken. Een dergelijk beleid hoeft niet nood. zakelijk te leiden tot meningsver schillen met Moskou. De leiders te Praag beseffen terdege, dat zij voor zichtig te werk moeten gaan, willen *.ij de verworven vrijheden niet in Tevaar brengen. In dit verband doet zich nu een belangrijke ontwikkeling voor, nu West-Duitsland heeft aangeboden, met Tsjechoslowakije te onderhan delen over het beruchte pact van München, dat in 1938 het einde in luidde van de Tsjechische staat. De stap van Bonn is onderdeel van een vredesinitiatief, dat moet leiden tot het uitwisselen van plechtige verklaringen met de landen van het Warschaupact, waarin wordt afgezien van het gebruik van geweld. Het Westduitse aanbod werd ge daan in een nota aan Moskou. Dit is een gelukkige omstandigheid. Een rechtstreekse benadering van de re gering te Praag zou in de gegeven situatie niet verstandig zijn geweest. TAE volledige mobilisatie die in de komende dagen in Zuid-Vietnam wordt afgekondigd is een recht streeks gevolg van de gewijzigde Amerikaanse politiek. De regering te Saigon voelt, dat het er nu op aan gaat komen. Zij heeft niet langer vat op het beleid van de Verenigde Staten. Het staken van de bombardementen op het grootste deel van Noord-Vielnam en het openen van vredesbesprekln- ken is duidelijk niet naar de zin van het bewind te Saigon. Als we secretaris-generaal Oe Thant mogen geloven, beginnen de bespre kingen tussen Washington en Hanoi spoedig. Bij zijn vertrek zei hij op het vliegveld Ypenburg op timisti- scher te zijn dan ooit in de laatste vier jaren. De regering te Saigon vreest niet alleen, dat zij voorlopig buiten de conferentiezaal zal worden gehou den. Zij beseft tevens een slechte onderhandelingspositie te hebben, als zij haar politiek niet ingrijpend wijzigt. Een volledige mobilisatie is daar voor echter niet voldoende. Er moet ook bereidheid zijn, naar een poli tieke regeling te streven met de tegenstander, mits die niet in strijd is met het wezenlijk belang van Zuid-Vietnam. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Hoewel de com municatiesatelliet Early Bird gisteren slecht functioneerde, hebben miljoe nen in Europa toch de rouwdienst, gehouden bij het stoffelijk overschot van dr. Martin Luther King in de baptistenkerk van Atlanta in Geor gia, via de beeldbuis kunnen bijwo nen. Althans een gedeelte, want de dienst duurde veel langer dan men verwachtte en om zes uur was de kunstmaan niet langer te gebruiken. Het geschonden beeld en het ver. wrongen geluid (waarvan ook de ra dio het moest hebben) namen veel weg van de directe betrokkenheid bij het gebeuren. Wij hadden nu echt de indruk, van zeer verre toe te kijken. Het meest imponerende was eigenlijk het optrekken van de tienduizenden, in brede, straten vullende rijen, naar het kerkhof. Dat gebeurde in de zon nige ochtend, terwijl in de kerk elk begrip voor tijd verloren ging bij bidden, spreken en ontroerende zang. Aangrijpend Menig hart zal hebben meegevoeld met het verdriet van de uitermate vermoeide weduwe en haar kinderen, dat herhaalde beelden zo duidelijk aantoonden. Aangrijpend was het, te zien hoe het jongste dochtertje van dr. King de lange dienst? in de zeer warme kerk niet aankon en op moe ders schoot in slaap viel. De Amerikaanse televisie re gistreerde het gebeuren op gematigde wijze. Terwijl de kerk vol liep lieten de camera's de hooggeplaatste rege ringspersonen goed zien, later volg den zij uitsluitend de dienst, zoals dat behoorde. Voor Nederland gaf Willibrord Nieuwenhuis uitstekend commentaar, dat helaas meermalen onverstaanbaar was, evenals toespra ken en bijbellezingen. Gebreken Tegen vijf uur viel al het geluid weg, maar de beelden bleven, zodat in de Hilversumse studio's resp. Koos Postema en Jacques Grijpink de gesproken toelichting konden overne men. De lijn werd vrij vlug hersteld. Er ontbreekt nog veel aan het han teren van transatlantische communi catiesatellieten, maar het is ten slotte ook geen kleinigheid op technisch ge bied. Misschien moeten we al blij zijn met wat we hebben. MOSKOU De Russen hebben gisteren weer een Kosmossatelliet ge lanceerd. Met de Kosmos-211 wil men het onderzoek van de ruimte voortzetten. De 2600 branden en de talrijke plunderingen hebben een schade van naar schatting 30 miljoen dollar aan gericht. Ruim 60.000 militairen van de nationale garde en geregelde troe pen blijven op hun post. In de staalstad Pittsburg, waar de 3.000 man van de Nationale Garde gisteren nog versterking kregen van 1.650 man, was het voor het eerst sinds drie dagen rustig. In de stad zijn tussen de 750 en 1.000 arrestaties verricht Blanke vermoord Ook in Cincinnati, waar een korte maar hevige uitbarsting van geweld maandagavond twee levens eiste, was volgens de politie de rust terugge keerd. Een van de slachtoffers, de 30-jarige blanke Noel Wright, werd door een groep negers uit zijn auto gesleurd en voor de ogen van zijn vrouw met messteken vermoord. Het tweede slachtoffer, en negerin, werd dodelijk getroffen door een ver dwaalde kogel uit het geweer van haar echtgenoot, die bij de bewaking van een juwelierszaak door een aan tal op plundering beluste jongelui be laagd werd. Dit tragische ongeluk leidde tot verdere uitbarstingen van geweld doordat het gerucht de ronde ging doen dat de vrouw door de poli tie was doodgeschoten. Baltimore, één der ernstigst getrof fen steden, heeft groot gebrek aan gevangenisruimte. De stadgevangenis, berekend op 2.000 gevangenen, her bergt er 3.300 en nieuwe arrestanten worden naar gevangenissen buiten de stad overgebracht. Het stadhuis is als tijdelijk huis van bewaring in ge bruik genomen. De gehele 'üag door kwam het op kleine schaal tot plun deringen en op verscheidene plaatsen brak brand uit, maar de 11.000 in geschakelde ordetroepen schijnen de toestand meester te zijn. Burge meester Alsandro heeft de avondklok met vijf uur bekort. Gisternacht is in deze stad voor het eerst melding ge maakt van optreden van sluipschut ters. De voorlopige balans van de on lusten in Baltimore, is vijf doden, 670 gewonden, 4.424 arrestanten, 1.047 ge vallen van plundering en 1.027 brandmeldingen. In Washington, waar de onlusten tot dusver aan negen personen het leven hebben gekost, worden 13.600 militairen in staat van paraatheid ge houden. Het aantal arrestaties in de .federale hoofdstad bedraagt 5.500, waarvan meer dan de helft wegeiis overtreding van de avondklok. AMSTERDAM Ongeveer 1.000 tot 1.250 mensen hebben gisteren een stille mars gehouden van het Haar lemmerplein tot de Dam om hulde te brengen aan ds. Martin Luther King, die in Atlanta ter aarde werd besteld. Er werden bloemen gelegd bij het Nationaal Monument, waarna een herdenkingsbijeenkomst werd gehouden in Krasnapolsky. Burgemeester en wethouders van Haarlem zijn voornemens binnenkort een straat te noemen naar de Ameri kaanse negerleider dr. Martin Luther King. Ook elders in de wereld zijn ge- denkdiensten voor dr. King gehou den, zoals in het Huis van de Volken vriendschap in Moskou. In Jamaica werd een dag van natio nale rouw afgekondigd en in Ethio pië, Ghana en Liberia gaf de regering opdracht de vlaggen halfstok te han gen. In West-Duitsland werden gedenk- diensten gehouden, vlaggen halfstok gehangen en condoléanceregisters opengesteld op de Amerikaanse consulaten. Van goud, beladen met een oije- vaar in deszelfs bek een paling; het schild gedekt met ene kroon van goud, waarop dertien paarlen, en vastgehouden door twee leeuwen van goud. Dat is ons wapen van 's-Graven- hage en zeker duizendvoudig in ons Haagje aanwezig. Op uniformpetten, op revers en kragen van functiona rissen, op de ambtsketen van de burgemeester. Maar de echte ooievaar, die gaat naar Oudewater! Elk jaar is het weer een tik op het Haagse hoofd, wanneer de berichten over bevolkte nesten loskomen. Achttien ooievaarsparen hebben hun zomerresidentie in ons land, maar geen verkiest onze residentie. Zeg niet, dat we er ook geen moeite voor over hebben. Jaren en jaren heeft op een paal in het tnidden van het eilandje in de Hofvijver een gastvrij nest geprijkt. Jarenlang werd hoog op de nok van de Ridderzaal op het grote rad met stro vol zorg het bed gespreid. En dat was wat! Op een overmoedige dag, zoals men dat in de nog onstuimige jaren kan hebben, ben ik eens op weg geweest naar dat nest. Ik kwam wel hoog, maar niet hoog genoeg, de laatste glibber-steile meters waagde ik niet meer. Onze fotograaf was moediger. En kwieker. Hij bereikte het nest. Het is echter slechts aan vele hulpvaardige handen, touwen, lad ders en mijn deels smekende, deels versterkende kreten te danken, dat hij er ooit weer uit gekorven is. Hij rapporteerde, dat het een prachtige ooievaarsbehuizing was. Eilaas de eibers denken er kenne lijk anders over. De grote vraag is waarom? Zijn de kikkers uit de Hofvijver niet smakelijk genoeg? Of zou het zijn, dat onze voorva deren de grote fout hebben gemaakt de ooievaars te veel te verwennen? Er moeten Hagenaars zijn, die het nog precies weten, hoe op de Vismarkt de langpoten (gekortwiekt) statig rondstapten onder het toezicht van een speciale oppasser, die hen des avonds zorgzaam in bed stopte. Oiievaarsbed dan. De visbanken leverden de heer lijkste hapjes en de oppasser vulde zo nodig met uitgezochte spijzen het rantsoen aan. Zo'n behandeling maakt veel eisend en de jonge ooievaars moeten het eenvoudig niet genomen hebben, dat ze zelf de kost maar op moesten scharrelen. Hoe dan ook. Wij worden door de ooievaars versmaad. Na minstens vier eeuwen trouw. Het oudste ooievaarswapen da teert uit 1541! en dat wapen zal pas tot stand zijn gekomen toen de ge dachte Die Haghe en ooievaars tot één begrip geworden was. Toen was de achtergrond nog slechts een grasveld of een groen en geel doorsneden veld. Misschien als het gras nooit goud, de hobbelige steentjes rond het Bin nenhof nooit asfalt geworden zou den zijn, misschien dat dan ,de ooie vaars nu nog hun nesten zochten bij de kikkers van de Hofvijver. De uitvaartdienst voor dr. Martin Luther King in de Ebenezerkerk van Atlanta was indrukwekkend, maar lang. Te lang voor het vijfjarig dochtertje van de vermoorde neger leider, Bernice, die op mamma's schoot was gekropen en af en toe in slaap viel. DEVENTER De 50-jarige schip per J. Schutte van het Amsterdamse motorschip Vita Pugna is gistermor gen van zijn schip gevallen en ver dronken. Het schip lag gemeerd bo ven de sluis in Eefde. Schipper Schutte was bezig met werkzaamhe den op het voordek dat tengevolge van de nachtvorst glad was gewor den. Hij gleed uit en viel in het wa ter. Wie betaalt dat? Wat demonstreren de mensen tegen woordig toen gTaag.önlangs aé bouw vakkers weer. Ik las da'c de vakbon den de kosten daarvan betalen. Nu ben ik ook georganiseerd, dus: wij moeten het betalen. Dat vind ik verschrikkelijk, temeer omdat een bouwvakker gemiddeld 3.000 per jaar meer verdient dan de meeste fabrieksarbeiders, die het in ploegendienst moeten verdienen, ter wijl de bouwvakarbeiders hun loon in vijf dagen verdienen. De demonstratie dag heeft duizenden gekost en op vele plaatsen is er niet gewerkt. Dat wordt natuurlijk weer in de kostprijs van de woningen verre kend. Dan straks maar weer de monstreren tegen minister Schut Asperen D. van Steenis Ds. Toornvliet Vorige week werden we weer eens opgeschrikt: er moest zo nodig weer een predikant drie maanden met ver lof gestuurd worden. Ditmaal was ds. Toornvliet uit Bloemendaal de „geluk kige". Oorzaak: kortsluiting van orga nisatorische aard met zijn deputaten noopten de provinciale synode tot dit besluit. Was deze kortslüitng nu zo accuut? Wie peilt de paniek onder de vele niet-kerkelijke luisteraars? Week-in- week-uit werden velen gesterkt in hun ernstige levensmoeilijkheden door deze predikant. Nu de vertrouwde stem moet zwij gen, drie maanden lang, moesten ei genlijk alle christenen veel bidden voor deze mensen én voor hun pastor. Jammer dat de gerezen moeilijkheden schijnbaar zo groot waren dat deze categorie en hun belangen over het hoofd gezien werden. Haarlem Mej. G. Dood Prof. dr. B. Meulenbeld is thans vijf jaar voorzitter van de Nederlandse Cchristelijkc Reisvereniging. Hij volgde dr. A. van Deur se n op, die 40 jaar lang de leiding van de NCRV heeft gehad. Hij was van 1949-1952 hoogleraar aan de Universiteit van Indonesië te Bandoeng en is sinds 1952 hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. In 1962—1963 gaf hij gastcolleges in de wiskunde in Amerika. Hij is voorzitter van de Europese divisie van het Educatio nal Travel Institute, behorende tot de organisatie „People to People", gevestigd te Kansas-City, USA. DE Nederlandse Christelijke Reisvereniging is haar 46e ver enigingsjaar ingegaan. Vol goede moed en vol goede ver wachtingen, omdat zü meent, dat zü het christelük volksdeel nog steeds veel te bieden heeft. Zeker, we leven in een tüd, waarin de noodzaak van de christelijke organisatie discutabel wordt gesteld. Ook die van de Ned. Chr. Reisvereniging. Zij reist immers met openbare vervoermiddelen; vliegtuig, trein, boot en autobus worden door iedereen gebruikt. Waar om dan een reisvereniging met een christelijke signatuur? Een christelüke reisvereniging? Uit de tüd en volgens de recente opvattingen van een zogenaamde vooruitstrevende groep zelfs een onmogelijkheid. En toch.... De Nederlandse Christelijke Reisvereniging bloeit en groeit, zelfs in deze tijd, nu de overtuigingskracht van de noodzaak van christelijk organisatieleven tanende schijnt te zijn. Niet omdat zij steunt op „conservatief ingestelde" mensen. In het afgelopen verenigingsjaar was ruim 45 procent van de deelnemers aan groepsreizen beneden de leeftijd van 35 jaar. Niet, omdat het bij de NCRV gaat om „christelijk" reizen. Nimmer heeft zij getracht te poneren dat met haar in openbare vervoermiddelen „christelijk" Wordt gereisd. Die mogelijkheid heeft de NCRV met haar reizen nimmer gesteld. ONDERSCHEID Wanneer de Ned. Chr. Reisvereniging op haar reizen het predicaat „Christelijk" handhaaft en hooghoudt, bedoelt zij daarmede iets anders dan velen denken. Geen enkele van de vele duizenden, die aan een NCRV-reis hebben deelgenomen, zullen ooit de gedachte hebben gehad, in vliegtuig of 'trein, in boot of autobus op een andere wijze te reizen dan hun medepassagiers in deze openbare vervoermiddelen. Het onderscheid ligt in een geheel ander vlak! En daarin ligt de grote kracht van de NCRV, die weet dat zij ieder jaar weer op vele getrouwe reislustigen kan rekenen. Volgens haar statuten is het doel van de NCReisV haar leden zowel In natuur als kunst, het schone in Gods schepping te doen genieten. Daartoe worden de reizen uitgeschreven, en ook al neemt men deel hieraan om een bepaald reisgebied te willen bezien, een heerlijke luie vakantie aan het strand te hebben, de wintersport te beoefenen of de bergsport te bedrijven, het feit dat men daarvoor de NCReisV kiest heeft tot gevolg dat men hetzij door de leider, hetzij door de reisgenoten, in gesprekken, in een zondagdienst of avondsluiting, bepaald wordt bij de betekenis van dit doel. De christelijke sfeer en levenstoon wordt op reis bewaard. De verbondenheid van gelijkgestemden komt tot uiting. Reeds zijn vele contac ten met protestantse gemeenschappen ver over onze landsgrenzen gelegd, hetgeen ook tot verrijking en verdieping van het eigen geestelijk leven heeft geleid. Onze reizen zijn niet afgestemd op goedkope en holle ontspanning. Gezamenlijk worden op de zondagen de kerkdiensten van christenen in den vreemde bezocht, en niet zelden worden contacten voor het leven gelegd. Die verbondenheid, met elkaar en met gelovigen in andere delen van de wereld, ervaart men niet zelden als een rijke schat. De leiding heeft ook volkomen begrip voor de wijze waarop onze jeugd in deze moderne tijd zijn levensstijl, welke afwijkt van die van de oudere deelnemers, in christelijke zin wil opbouwen. Het geheim van het enthousiasme voor het reizen met de NCReisV is niet zo eenvoudig in zijn totaliteit te verklaren. Eigenlijk moet men de sfeer op de reizen, de geest in de groep hebben meegemaakt en beleefd, om die te onderkennen. GEEN LOZE KREET Het NCRV-devies: „de gehele aarde is van Zijn heerlijkheid vol" is geen loze kreet. Steeds weer tracht de NCRV-leiding met haar reizen de schoonheid en rijkdom van Gods natuur te laten zien. Daarom is geen werelddeel overgeslagen. Reeds vele jaren geleden zijn de NCRV-reisdoelen ook buiten Europa gezocht. Voor het komende vakantieseizoen staan behalve IJsland en Ierland, Oost-Europa en de Zuideuropese landen, ook Zuid- en Midden Afrika op het programma, evenals Amerika en Australië. Was de NCRV soms niet de eerste reisvereniging, die naar de Bijbelse landen trok en de Lutherstad Eisenach in haar reisplan opnam? Er is meer. Het gaat de NCReisV er niet om, winst te maken. Iedere cent wordt voor de vakantiegenoegens besteed. Tevoren wordt een reissom berekend, waarin alle te verwachten uitgaven zijn opgenomen, zodat men tijdig weet waar men financieel aan toe is. Blijkt aan het einde van de reis dat van de betaalde reissom, die de reisleider meekrijgt, nog iets over is, twee deelnemers controleren de reisrekening dan wordt het reisoverschot aan de leden van de groep terugbetaald. Dat is andere taal dan die van de berichten, die straks weer, ook in deze krant, zullen verschijnen over fraude op toeristisch gebied. Fraude, omdat reissommen zijn verduisterd, voorgespiegelde vakantieaccommodaties niet zijn gereserveerd of betaald, kortom, de vooruitzichten op onbezorgde vakanties veel fraaier zijn voorgesteld dan de werkelijkheid blijkt te zijn. GROTE KERN In dit opzicht zijn NCRV-reisen veilige reizen. De meer dan 500 reizen welke in januari van elk jaar in het reisplan worden aangeboden, en waarover in het om de twee weken verschijnende Ons Reisblad volledige inlichtingenqworden verstrekt, zijn niet bedoeld als zo goedkoop mogelijke reizen zonder meer, maar als volledig verantwoorde reizen. Döardoor is uit het bijna 40.000 tellende ledental een grote kern van vaste NCRV-reis- lustigen ontstaan. De leiding van de NCReisV is er zich ban bewust dat ze de ze steeds groeiende kern tot grote tevredenheid moet blijven stemmen, en aan de door hen gestelde, met de tijd steeds veranderende eisen, moet voldoen. Daarom worden er aangeboden jeugdreizen en reizen voor jeugdige leden, vlieg-, auto- en bootreizen, kampeer, wintersport- en sportieve reizen, reizen voor leden zonder reisgenoot en AOW-reizen. En bij dit alles blijft zij onverbiddelijk de C in haar naam handhaven, ondanks kritiek van andersdenkenden. Deze C legt haar verantwoordelijk heden op, die zij ten volle wil dragen. ATLANTA Zeker 150.000 mensen hebben gisteren in At lanta de vermoorde negerleider dr. Martin Luther King begeleid naar zijn laatste rustplaats. Mil joenen anderen volgden de uit vaartplechtigheid via radio en televisie. Zij groeide uit tot de indrukwekkendste plechtigheid die de VS sinds de moord op pre sident Kennedy (in 1963) hebben gekend. „Dr. King heeft ons getoond hoe men moet leven en hoe men moet liefhebben. Hij was een bijzonder mens die een bijzondere leer predik te," zei de hulpprediker ds. English, die de uitvaartdienst in de Ebenezer baptistenkerk leidde. Slechts dertienhonderd mensen konden in deze kerk een plaats vin den. Maar buiten verdrong zich een grote menigte van voornamelijk ne gers, die nog voor de dienst was af gelopen aan de vijf kilometer lange j overschot van dr. King op een boe tAnht /In Unrtn» Power-beweging, Stokeley Carmi- chael, in de kerk. Eerst had men hem de toegang tot de kerk ontzegd, maar toen de menigte begon te roepen „Laat hem maar binnen", werd hij toch toegelaten. OP BOERENWAGEN Na de dienst werd het stoffelijk tocht naar de begraafplaats begon nen. „Waar gaan wij heen, naar chaos of naar gemeenschap? Wij bidden dat door het heengaan van deze man de openbaring, die hem werd gegeven, niet teniet wordt gedaan." Ds. English vroeg in zyn preek dringend vast te houden aan het beginsel van de ge weldloosheid, „opdat het land niet zal worden verscheurd door een ge- frusteerd deel van de zwarte massa". De weduwe van dr. King had aan vankelijk zichbaar moeite om haar emoties te bedwingen. Met gesloten ogen luisterde zij naar de koorzang. Vooral het afdraaien van een bandopname van dr. Kings laatste preek, waarin hij over zijn eigen dood sprak, bracht in de kerk diepe beroering teweeg. De dienst in de kerk werd bijge woond door vice-president Hubert lichaam renwagen, getrokken door twee muilezels, als symbool van de armoe de van de negers in de zuidelyke staten van de VS, naar het graf gebracht. Humphrey, enkele ministers, de se natoren Robert en Edward Kennedy en door de weduwe van president Kennedy, Jacqueline. Ook zat de leider van de Black Eerst ging het door het centrum van Atlanta, waar het stadhuis zwart omfloerst was, naar Kings vroegere school, Morehouse college, voor een openbare gedenkdienst. Deze dienst werd geopend met de spiritual „Gij zult een getuige van mijn God zijn". Toen de beroemde gospelzangeres Mahalia Jackson „Neem mij bij de hand, o Heer" zong, braken vele aanwezigen in tranen uit. Zelfs de zangeres werd het te machtig. Een massaal „We shall overcome" klonk op uit de menigte toen de stoet zich opnieuw in beweging zette. „De begraafplaats is te klein voor zijn geest, maar wij vertrouwen zyn aan de grond toe," Kings opvolger, ds. Abernathy, na dat de kist langzaam in het graf was I neergedaald. Daarmee was de plech- tigheid, die in heel de wereld diepe indruk maakte, ten einde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5