Verkeer Utrecht-kuststreek nu via W. de Zwijger laan Kikkerpolder en Oegstgeest Matthaus-Passion trok volle Stadsgehoorzaal BEJAARDENTEHUIS GEREF. GEMEENTEN IN MOERKAPELLE Noordelijke omleidingsroute MORGEN OPEN RIJNSBURGERWEG ZAL WORDEN ONTLAST GOUDEN ARMBAND of COLLIER JUWELIER v" d. WATER Bejaarde Leidenaar (91) overleden na aanrijding Voorlichting over omzetbelasting WeUWE LE1DSE COURANT 3 WOENSDAG 10 APRIL 1968 BENTHUIZEN Het gemeentebestuur van Moerkapelle heeft van Ged. Staten bericht ontvangen, dat zij geen bezwaar hebben tegen de bouw van een bejaardentehuis door de classes Amsterdam, Leiden en Rotterdam van de Geref. Gemeenten op een terrein ten westen van de kerk van de Geref. Gemeente in Moerkapelle. Het tehuis zal plaats bieden aan 120 personen. De classes Amsterdam, Leiden en Rotterdam vertegenwoordigen niet alleen de drie genoemde steden, maar vrijwel de gehele provincies Noord- en Zuid-Holland. Ze worden gevormd door 38 gemeenten met een totaal aèntal leden van ongeveer 18.000. De Stichting Rusthuis der Gere formeerde Gemeenten in Noord- en Zuid-Holland exploiteert een be jaardentehuis in Leiden, dat echter niet meer voldoet aan de eisen. Tenslotte viel de keus op Moer kapelle, daar dit centraal iigt ten opzichte van de grote kerkelijke ge meenten en bovendien bouwterrein beschikbaar had naast het kerkge bouw van de Gereformeerde Ge meente. De Stichting voor Maatschappelijk Opbouwwerk in Zuid-Holland, die bepaalt in welke gemeenten een be jaardentehuis kan worden gebouwd, kan zich verenigen met de bouw van het centrum in Moerkapelle. Ook B, en W. van Moerkapelle hebben besloten zich positief op te stellen. Geen gemis „Gelet op de structurele opbouw van de gemeente Moerkapelle", zo schreven B. en W. aan Gedeputeerde Staten, „zou een dergelijk tehuis in deze gemeente stellig passen. Anders om kan met zekerheid worden ge steld, dat de bejaarden zich in de gemeenschap van Moerkapelle zul len thuisvoelen". G.S. kon tevens een brief ter hand worden gesteld waarin elf predikan ten van de Particuliere Synode Noord-West gezamenlijk verklaren: „Het ontbreken van recreatie in ver band met het landelijk karakter van Moerkapelle zien wij in het geheel niet als een gemis, mede omdat wij afwijzend staan tegenover de re creatie zoals deze in het algemeen wordt voorgestaan". Van de 38 kerkelijke gemeenten gaven er 35 te kennen Moerkapelle ACAD. EXAMENS LEIDEN, 5 april Geslaagd voor: doet ex II Gen: H G Meppelink (Dalen), R F Regensburg (R'dam), H E Vervaart (Was senaar); semi-arts ex: J D M Feuth (Rot terdam), H A Holtkamp (Leiden), B van Leeuwaarden (R'dam), H A M M Meijer (Oegstgeest); artsexE J M F Gerritsen (Hillegom). E J Klop (Leiden), W A van Vloten (Leiden). Op 9 april zijn geslaagd: kand ex A W en N: M Ph Dirks (Leiderdorp), W J M Arkesteijn (Lèiden), J C Bioch (Lelden). J H G E Cobben (Leiden), F W en N: M A de Bruin (Den Haag), G W en N: T B Middelkool (Leiden), L W en N: D A Hollander (Oegstgeest); doet ex biologie: J A Coster (Lisse). doet ex far macie: HAM Erckens (Leiden); doet ex geschied: J M F H Schrijvers (V'burg). geschikt te achten als plaats van vestiging. Voorts oordeelden 33 ker kelijke gemeenten het niet noodza kelijk of gewenst, dat bij het toe komstige bejaardentehuis recreatieve voorzieningen en andere uitingen van maatschappelijk verkeer, zoals die in grote stedelijke gemeenten aanwezig zijn, tot stand komen. Ik ga even benzine halen p de Zoeterwoudseweg... Ja.daar tank ik merkbenzine voor bijna 5 cent beneden de officiële prijs. Ook super? Natuurlijk! Supergold ben zine. Oe benzinepompen staan voor het gebouw van de HAI. ZOETERWOUDSEWEG 11 Leiden - West Schriftelijk onderwijs in Nederland LEIDEN Mede om een bijdrage te leveren aan de opinievorming over het schriftelijk onderwijs heeft de NV Leidsche Onderwijsinstellingen nu een Nederlandse editie uitgege ven van het eerder in het Engels verscihenen boekje „Schriftelijk on derwijs in Nederland". Prof. dr. I. A. Diepenhorst heeft het boekje van een voorwoord voor zien. Verder bevat het bijdragen van de heer R. Sloos, prof. dr. G. Kuiper, prof. dr. J. W van Hulst en mr. M D. van Wolferen. LEIDEN Morgenmiddag om vier uur wordt, drie we ken eerder dan was gedachtde nieuwe Oegstgeesterweg door de Kikker polder voor het verkeer vrijgegeven. Vooral met het oog op de verwachte Paasdrukte is het plezierigdat het toeristenverkeer uit en in de richting Utrecht nu via de noordelijke omleidingsroute buiten Leiden om naar en van kust- en bollenstreek kan rijden. Voor de zwaarbeproefde binnenstad en de overbelaste Rijnsburgerweg passage van 30.000 voertuigen per et maal) zal dit een belangrijke verlichting betekenen. De ontbrekende schakels in de snelle nieuwe route buiten de bin nenstad waren tot nu toe: 450 me ter van de Willem de Zwijgerlaan, de 40 meter lange en 40 meter brede Willem de Zwijgerbrug (de breedste verbinding in de wijde om trek), de voorlopige verbindingsweg over het Schuttersveld (400 meter) en de Oegstgeesterweg (1100 me ter). Hoewel de nieuwe route veel „sneller" is voor het doorgaande verkeer, is de afstand in meters groter- Gerekend van de nieuwe Leiderdorpse brug door de stad (singelroute) naar de Laan van Poelgeest is deze namelijk 6 km lang; de nieuwe route door Leider dorp en- Leiden-Noord is 6,3 kilo meter. Vorig jaar kwam de nieuwe Zijl- brug, gebouwd onder directie van Provinciale Waterstaat, gereed. Dat was eind oktober. Nu is de hele route voltooid, een route waarover reed stien jaar geleden werd ge sproken en waarin miljoenen gul dens zijn geïnvesteerd. Brug verdrong woningen De Willem de Zwijgerbrug is een van de fraaiste waterbouwkundige werken in de omtrek. De geméente- raad verklaarde zich in oktober 1964 akkoord met het ontwerp van gemeentewerken en stelde er een krediet van f 1,4 miljoen voor be schikbaar. liets van de tijdrovende voor bereidingen blijken uit het simpel gestelde feit, dat voor de bouw van deze brug de panden Maredijk 153, 153A, 155, 155A en 157 moes ten worden aangekocht, ontruimd en afgebroken. Ook de besprekin gen over doorvaarthoogte en -wijdte met Hoogheemraadschap en particulieren was een tijd- vergende kwestie. Toen alles in kannen en kruikeft was, kwam in augustus 1965 de rijksgoedkeuring en kon de bouw beginnen. De N.V. Bredasche Beton en Aannemings Maatschappij had met f 1.049.370 de laagste inschrij ving. Vijf kilometer paal Er gingen voor de brug ruim 260 betonpalen (bijna 4 kilometer totale lengte) en nog eens 82 houten palen (1154,5 meter) de grond in. Er werd ruim 1850 kubieke meter be ton verwerkt en 16.520 kubieke meter kunstgraniet, waarvoor bijna 4000 m2 bekisting nodig was. Het Haarlemmertrekvaar twater moest worden gekeerd met 300 gewapend- betonnen damplanken (1330 meter lengte). Het resultaat is een vloeiend verlopende brug van 40 x 40 meter. Die breedte is nodig voor een ongestoorde aansluiting op de vierbaans Willem de Zwijgerlaan. De zeer brede midden berm van 12 meter dient eensdeels voor uitvoegstroken en andersdeels voor het opnemen van de stoom- leiding van de SLF naar het Academisch Ziekenhuis. Aan weerszijden hiervan zijn rijbanen van zeven rneter, die door tussen- bermen van een meter zijn ge scheiden van de fiets- en voet paden van elk drie meter. De brug heeft gewelfde onder doorgangen. De doorvaarthoogte is 1,80 meter, de breedte bijna 17 me ter. In de tweede onderdoorgang is een voetgangers- en fietserstunnel opgenomen, die iets beneden het waterpeil van de Trekvaart ligt en door twee pompen wordt droogge- houden. Aan op- en afriitten viel ook wel het een en ander te doen. Het be stek vermeldde bijvoorbeeld het aanbrengen van 1041 meter trottoir band, 570 m2 straatklinker- en 915 m2 gietasfaltvei-harding, buiten de ruim 2500 m2 tegelbestrating dan. Door Kikkerpolder De aanleg van het laatste stukje Willem de Zwijgerlaan (altijd nog een halve kilometer) moest geruime tijd wachten op de opheffing van het spoorlijntje naar de SLF. Maar vorig jaar kon H. Compeer N.V. uit Voorschoten beginnen met net leggen van rond de 500.000 klinker keien van een kwartje per stuk en 50.000 tegels van bijna twee kwar tjes. De Oegstgeesterweg door de Kik kerpolder, waarvoor in 1964 een krediet van f 1,4 miljoen was vast gesteld, was degelijk voorbereid. De ruim 1100 meter lange weg was al goeddeels gefundeerd en de 32 meter brede Herdersbrug over de Poelwetering was al gebouwd, toen vorig jaar na de bouwvakantie de firma J. Bijleveld Zn. uit Koude kerk aan den Rijn begon met de aanleg. Het grootste gedeelte van deze weg heeft dubbele rijbanen. Ter hoogte van de sportterreinen wordt het echter een tweebaansweg, die op de Poelgeesterweg aansluit. Aan weerszijden zijn rijwielpaden, maar alleen aan de zijde van de sportvel den is een doorlopend trottoir. Aan de andere kant is slechts trottoir tussen de Boerhaavelaan en de in gang van het Heempark. Gele verlichting Van de nieuwe verbinding Lei- derdorp-Oegstgeest wil men vooral de omleidingsfunctie benadrukken. Behalve dat de weg van Zijlbrug tot Oegstgeest (ongeveer 3.5 kilometer) voorrangsweg is, zal zij als eerste in Leiden (gele) natriumverlichting krijgen. Op het nieuwe gedeelte is dit al gerealiseerd. Voor het oude gedeel te, tussen Marnixstraat en Sumatra- straat, is. teedg qpdrapht, ^.gsgèven aan de 'SLF. Tussen Marnixstraat fen' 'Oegst geest staan nu 71 masten met een lichtpunthoogte van 10 meter en 18 met een hoogte van 8 meter. Deze zijn overwegend dubbelarmig. Al leen deze verlichtinge ai kostte ruim f 140.000. Richtingborden Voorts hebben gemeentelijke ver- keersdeskundigen in samenwerking met de ANWB een bewegwijzerings plan ontworpen om de nieuwe route bij het verkeer, dat niet in Leiden behoeft te zijn, aan te bevelen. De bebording begint bij de Leiderdorp- se brug aan de Hoge Rijndijk en loopt tot de ^Varmonderweg in Oegstgeest. De bijzonder royale Willem de Zwijgerlaan (40 x 40 meter) maakt een sierlijke indruk, die helaas wat te niet wordt gedaan door het botenbedrijfdat hier nu nog is gevestigd. Terwille van dat bedrijf moest de brug ook hoger en dus duurder wor den gemaakt dan in de bedoeling lag. Midden op de brug ligt een .tot zitten nopende betonnen bak voor de hier te leggen stoom- leiding. De plantsoenendienst heeft door grote bakken met bloemen al voor een vrolijk tintje gezorgd terwijl zij druk bezig is met de omringende beplanting. Foto N. van der Horst Na de op de voorgrond liggende, veertig meter brede Willem de Zwijgerlaan te zijn gepasseerd, vindt het verkeer uit de richting Utrecht en dus ook uit Leiden- Noord zijn weg via de in snel tempo aangelegde Oegstgeester weg, die door de Kikker^polder vlak langs het Diaconessenhuis en door het bos van Oud-Poel geest naar de Hofdijck in Oegst geest slingert. Grote borden geven hier de verdere richtingen aan. Foto N. van der Horst .Het openbaar vervoer zal de nieuwe Oegstgeesterweg pas met in gang van de winterdienstregeling in september in zijn netten opnemen. Op diverse plaatsen zijn daarvoor al halteplaatsen aangebracht. Andere bitsroute De Willem de Zwijgerbrug zal met ingang van 5 mei (zomerdienst NZH) wel dankbaar worden ge bruikt om de ringlijn 13/14 te ver leggen. In plaats dat deze, komend uit de Kooi, over Willem de Zwij gerlaan nu via Marnixstraat en sin gels naar het Stationsplein gaat, komt de route te liggen over de nieuwe Willem de Zwijgerbrug, Zweilandlaan. Houtlaan en Rijns- burgerweg naar het slation. Hierdoor krijgen de Professoren- wijk, De Waard, de Kooi en Noord een directe en snelle verbinding met de Boerhaavewijk met haar scholen en ziekenhuizen. Ook de bussen voor het schoolzwemmen in het Zweilandbad zullen van de nieuwe verbinding profiteren. Vrouw viel over bal LEIDEN Een 50-jarige me vrouw werd slachtoffer van een partijtje straatvoetbal. Met haar bromfiets viel zij in de Bernard Zweersstraat over de bal. Met ver wondingen aan het gezicht werd zij in een ziekenhuis opgenomen. Zoekt U een voor 70,en 100,of 300.— Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Altijd voordelig. Maandag 27 november en 4 december DE GEHELE DAG GEOPEND HAZERSWOUDE De 91-jari- ge B. Rippe uit Leiden is na gis termiddag op de Rijndijk ter hoog te van de Zwaantjeskerk door een personenauto te zijn aangereden in het Leidse Diaconessenhuis over leden. Bet ongeluk gebeurde om kwart voor zes. De heer Rippe stak de weg over op het ogenblik, dat uit de richting Alphen een personen auto naderde. De chauffeur van deze auto slaagde er niet in de bejaarde voetganger te ontwijken. Het slachtoffer liep een schedel- basisfractuur op. De EHBO van de Rijndijk bracht hem per ambulance naar het ziekenhuis. LEIDEN De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Riinland heeft een onderzoek ingesteld naar de behoefte bij het bedrijfsleven aan voorlichting over de nieuwe omzet belasting (B.T.W.), die per 1 januari 1969 zal ingaan. De belangstelling daarvoor is zo groot gebleken, dat de Kamer zich genoodzaakt heeft gezien in de komende weken vüf voorlichtingsmiddagen over de B" te houden in de foyer van de Stads gehoorzaal. Het hoofd van de inspectie Invoer rechten en Accijnzen te Leiden, drs. A. C. den Duik, zal een uiteenzet ting geven over de structuur van de nieuwe wet, waarna een forum van enkele deskundigen op dit ge bied vragen zal beantwoorden. Naar wij vernemen, ligt het jn.de bedoeling dit najaar, wanneer het wetsontwerp zal zijn aangenomen en uitvoeringsmaatregelen bekend zullen zijn, een tweede serie voor lichtingsmiddagen te houden. Huis Leiden voldoet niet meer LEIDEN Gisteravond heeft de christelijke oratoriumvereni ging Ex Animo voor de 26ste maal de Matthaus-Passion van Joh. Seb. Bach tot klinken gebracht voor een volle Stadsgehoorzaal. Diri gent Herman de Wolff had buiten genoemd koor een staf van be trouwbare medewerkers tot zijn beschikking, waaronder gelukkig ook enkele nieuwej gezichten. Daar deze Passionuitvoering voor de merendeels getrouwe toehoorders kennelijk van bezinnende aard was, ontbraken na afloop tekenen van bijval. Een onderdrukte schuchtere poging daartoe mag echter worden gezien als een teken van dankbaarheid, waarvan de zaal aan het eind der uitvoering was vervuld. Bachs oratorische Passion heeft behalve het episch karakter een be schouwende functie, die in het tweede deel naar mijn smaak de handeling, waar het ten slote toch ook om gaat, te veel verstoort. En kele aria's, op zichzelf mooie stuk ken, kunnen worden gemist zonder het werk te verstoren. Integendeel: de dramatische kracht zou ermee gediend zijn. De Wolff heeft echter van cou pures, op een paar maten na in de aria Können Tranen, afgezien. Op dit punt zou ten aanzien van de tegenwoordige generatie nog wel iets te zeggen zijn, doch ik dien me te bepalen tot een louter muziek- technisch oordeel omtrent de inter pretatie. Ten eerste mag worden opge merkt, dat Ex Animo een respec tabele groei in de koorpartituur heeft ten toon letterlijk! gespreid. Zanglechnisch is er zelfs sprake van een routine. De Turbae (volkskoren, Sanhedrin, apostelen, gelovigen) klonken soms zeer suggestief, ter wijl de koralen fraai van klank, in nerlijk doorleefd tol het gehoor spraken. Het geslaagde openingskoor ver ried reeds het niveau, dat men van de uitvoering mocht verwachten. Het knapenkoor, waarbij de Wolff om de ruimte op het podium een selectie heeft toegepast, klonk hier ontroerend door het milde timbre. Op dit punt was er al een bewijs van groei. Het instrumentale koor (zoals Bach dit zelf noemt) in casu het Rott. Philharmonisch Orkest was over het algemeen aan de rest aangepast. Een paar malen heeft het mij echter gestoord in de te luide begeleidingen van aria's. Zo hield de gambaspeler (in dit geval een cellist) er duidelijk een eigen tempo op na in de moeilijk te strijken obligate partij van de aria Komm, süsses Kreuz. Voor de instrumentalist is het lang- zame tempo gemakkelijker, doch de aria verliest vocaal zijn kracht. Het zijn echter kleinigheden ge weest. Annie Blankenstein heeft hel orgel niet geïntoneerd; de mode op dit gebied is niet naar mijn smaak. Ook dat heeft me wel eens gehin derd in de holle akoestiek van het podium. Zoals te verwachten, was haar aandeel overigens stijlvol, evenals dat van Henk Jiskoot, clave- cimbel. Het zestal solisten bood gelegen heid tot vergelijking. Het was stel lig geen „team". Elke vocalist de monstreerde een eigen benadering. Herman Schey, deze wondergrijs- aard, wil ik het eerst noemen, om dat zijn stralende stem, ondanks de 73 jaren blijft frapperen. En hoewel ik persoonlijk deze „rol" van Chris tus in het epos bij voorkeur aan een jonge man zou toevertrouwen, moet worden gezegd, dat hij zijn partij uniek en soms diep treffend ver tolkte, waarbij ik de vaak misplaats te accenten vergeet. Sylvain Deruwe zong de evange listenpartij aanvankelijk wat traag, maar naar het werk vorderde steeds suggestiever met goed geluid. Dit ondanks een onlangs op het opera toneel opgelopen rugblessure. Geen geringe prestatie, gezien de onont beerlijke ademsteun. Angele Geerts. sopraan zou bij een strakkere toonproduktie aan be tekenis winnen in de lyrische par tijen: mogelijk zou deze het beel dend karakter vergroten. Zij ont roerde niettemin sterk in de aria Aus Lie be will mein Heiland ster ben. De alt Diet Kloos heeft met het eerste deel een aanloop moeten ne men voor haar latere vertolkingen, die met Erbarme dich bijvoorbeeld een grote hoogte bereikten, De tweede tenorsolist Ruth Pos boeide in zijn samenspraak met het koor, O Schmerz!, door zijn warme timbre en zijn gemakkelijke hoogte in Ich will bei meinem Jesu wachen. Ten slotte zij genoemd de zg. klei ne partijen van de bas Marco Bak ker. Hoewel ik hem zou raden het bij de recitatieven meer te zoeken in declamatie dan in cantilene, ver raste zijn gezond klinkende en vrije slem in de basaria's. Vooral Am Abend, da es kiihle war en Mache dich mein Herze rein waren vocaal bijzonder goed. Aan koorpedagoog De Wolff, die het geheel exact leidde, komt een woord van grote erkentelijkheid toe, een waardering, die hij overigens aan het slot van zijn vertolking be- scheidenlijk afwees. Hcnri Welbooren

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3