Kerkvolk moet meer voorgelicht worden Expositie Paaspostzegels Bijbelhuis NBG in Nog geen extra geld voor werkloosheid Een woord voor vandaag Amsterdamse predikanten wilden Emeritaat voor Kooiman Naar protestanten wordt geluisterd ^DRAKA Herman Ridderbos en Bruins Slot op hogesehooldag SPECIAAL STEMPEL Concilie: Geen Europese kernmacht Toekomst en verleden op achtergrond WOENSDAG 10 APRIL 1968 „En de Here keerde zich om en zag Petrus aan." De onstui mige discipel heeft net zijn Meester verloochend. Drxe maal heeft hij gezegd dat hij Hem niet kende. Hij heeft zo het lij den van de Heer verzwaard. „We zouden het nooit geloofd hebben!" Hoe vaak zeggen we niet zo iets van een trouwe volgeling van Christus. Van alle mensen, maar niet van hem." Zo is het ook met Petrus. Hij was altijd haantje de voorste in het belijden. En nu gaat hij .vooraan in het verloochenen. Hoe is het mogelijk. Ik geloof dat de basis voor deze verloochening al gelegd werd in Gethsemané. of eigenlijk nog eerder, toen Petrus de Hei land bezwoer dat hij Hem niet verloochenen zou. Pas op als mensen zo zeker zijn van hun geloof en hun trouw. Ze ver trouwen op eigen geloofskracht meestal, en dat is een wankele basis. En toen volgde Gethsemané. Petrus moest zijn eigen hoog moedige woorden waar maken. Daarom moest hij wel tegen wil en dank van zijn Meester het zwaard grijpen en er op in slaan. Pas op voor mensen, die menen hun Heer met machts middelen te moeten verdedigen. Het zijn gelovigen die zich op glad ijs begeven. Daar in Gethsemané is de afstand al gegroeid. In Lucas 22 54 lezen we: Petrus volgde van verre." Dan is het nog maar één stap naar de verloochening. Alleen wie dicht bij Jezus blijft is veilig voor de diepe afgronden van het eigen hart. We lezen vandaag: Lucas 22 54-71. CONCILIE OVER ONTWIKKELINGSWERK j (Van onze kerkredaclie) NOORD'WIJKERHOUT Gaven de protestanten de toon aan op de eerste zittingsdag van het Pastoraal Concilie, de rooms-katho- lieke jongeren drukten een stempel op de tweede vergaderdag. Tijdens het debat over ontwikkelingswerk slaagden zij er in een motie aangenomen te krijgen, waarin vooral gevraagd wordt om meer voorlichting over dit onderwerp. (studenten-, industriepastoraat etc.) aandacht besteden aan de onderwer pen missie en ontwikkelingswerk. Aan de redacties van tijdschriften wordt gevraagd stof voor preken hier- De motie werd ingediend door de 27-jarige mejuffrouw dra. J. S. M. Kooke, die gewerkt heeft in de Afri kaanse staat Mali. Rooms- katholieke organisaties en verenigingen, zo wordt gevraagd, moeten een concreet I over te publiceren, vormingsprogramma opstellen voor hun leden dat de komende winter kan functioneren. Ontwikkelingswerk moet het onderwerp zijn. Ook binnen de rooms- katholieke scholen en vooral kweekscholen en theologische hogescholen vraagt het Pastoraal Concilie grote aandacht voor de integratie van de ontwikke lingsproblematiek binnen het onder wijsprogramma. Bovendien zegt de motie, dat het wenselijk is dat al diegenen die ac tief zijn in de verkondiging en cate chese. met name de priesters in de parochiële en categoriale zielzorg Paasbijeenkomsten 'n zomer SER-advies over werkgelegenheidsraud (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG Het Eerste-Kamerlld geref. jongeren Zuid-Holland DELFT/RIDDERKERK Op tweede paasdag worden in Delft en in Ridderkerk de Zuidhollandse of- delingsdagen van de Gereformeer de jeugdverenigingen gehouden. Zuid-Holland-Noord viert dan in de Stadsdoelen te Delft het 75-jarig bestaan. Onder meer wordt mede werking verleend door het toneel gezelschap „Kaj Munk'* uit Utrecht bet ..Het grote proces", de cabara- tier Hessel van der Wal en ds. H. J. van Duinen uit Voorburg. De aan vang is tien uur. In de ontmoetingskerk te Ridder kerk begint om half elf de afdelings dag voor Zuid-Holland-Zuid en Rot terdam (sinds kort een aparte afde ling). Thema is: De kerk van mor gen. Ds. J J. Tissink uit Ridderkerk leidt de paasliturgie. Koos Bons be speelt het orgel. De cabaretgoep Impuls uit Rotterdam, een combo van het Leger des Heils en de ne- gerzanger Ludwig Albers treden op. structureel karakter draagt. Minister van zogenaamde psychofarmaca steeds nadrukkelijk vermeld moet ;mnnh,; worden dat het gebruik van deze Kloos (soc.) heeft gisteren by de be- handeling van de begroting van sociale i jmddelen bij deelneming aan het er- zaken en volksgezondheid nadrukkelijk J keer schadelijk is. Het gaat hier om Ds. R. J. van der Veen, studenten predikant te Delft zaj een teach-in voorzitten. gevraagd of de regering bereid is extra geld beschikbaar te stellen voor de werkloos^eidsbestijrdine. Ook andere Kamerleden informeerden naar de si tuatie rond de werkloosheid. Minister Rooi vink zei dat aan het eind van 1967 pas twee uitvoe ringsprogramma's van 100 miljoen voor de helft waren uitgevoerd. Het totaal effect op de werkgelegenheid van deze programs evenals het derde program van 100 miljoen en het zo genaamde ..verschuivingsprogram" zal pas aan het eind van 1968 blijken. Indien nodig zullen verdere maat regelen worden genomen maar dit vereist nauwkeurige studie, omdat de huidige werkloosheid vooral een Roolvink verwacht dat hij in de loop van de zomer het SER-advies over instelling van een Raad voor de Werkgelegenheid zal ontvangen. Bon w-cao NVV-voorzitter Kloos zorgde voor het vrijwel enige interessante punt in zogenaamde stimulerings- en kalme ringsmiddelen. Minister Roolvink zei nog dat een gedeeltelijke wijziging van de Krankzinnigenwet in voorbereiding is. Later zal een algehele herziening van deze wet volgen. Het gaat hierbij vooral om het toezicht door de inspectie van de volksgezondheid. Deze kwestie was aktueel geworden door een verzoekschrift aan de Ka mer in verband met het ontslag van •2en geneesheer-directeur in een psy chiatrische inrichting in Noordwijker- hout. het vrijwel enige interessante punt in r» I tpviTl Q ri nri he debat. Hij noemde bezwaren vJUllGI lliail Gil gen het afkeuren van de bouw-cao. TprjppOTip De heer Kloos betooede dat minister Gvlvl tlUG MENTALITTIT Mejuffrouw Kooke was een van de eersten die gistermorgen aan het woord kwam. Jonge mensen willen geen theologisch gepraat en geen ro- meinse prudentia (voorzichtigheid). Ze willen daden, zei ze. Er is een kloof, vervolgde ze, tus sen het geloof van het kerkvolk en het rapport dat geschreven is door en voor experts. De moeilijkheid is dat nog de juiste mentaliteit ontbreekt. Deze opmerking sloeg in en werd in latere interventies telkens weer her haald. Volgens mejuffrouw Kooke wordt ontwikkelingswerk te vaak gezien als het opzetten van een aantal projec ten. Te weinig wordt gedacht aan het opofferen van onze welvaart. Daarom moet er een mentaliteitsverandering komen. Een luid applaus barstte los. Een groot deel van de morgen stond dit voorstel van de jongeren centraal in de bespreking. Al spoedig bleek dan ook de vergadering rijp voor een j stemming. STELLINGEN De bespreking van het rapport zelf kwam door deze spontane interventie wat in de verdrukking. Eigenlijk zou de vergadering meer aandacht heb- ben moeten besteden aan de uit het rapport gelichte 45 stellingen. Maar de vergadering is helemaal niet ge- lukkig met de nieuwe methode om alle aandacht op stellingen te richten. In dit speciale geval vond de Gro ningse hoogleraar prof. dr. J. A. G. Tans het rapport trouwens veel beter dan de wat bloedarme stelling. Echte scherpe kritiek kwam nau welijks uit de vergadering naar vo ren. Prof. Tans vond sommige uitspraken te vrijblijvend. Mr. G. J. Dekkers, lid van de Concilieraad. 1 vond dat er wat te denigrerend gesproken wordt over Caritas, liefde als barmhartigheid. Er is behoefte, zei hij, aan ontwikkelingswerk, maar niet minder aan leniging van directe noden. Dat zijn twee aparte taken Zuster dr. Alix Alkemade wilde dat het Pastoraal Concilie de Neder landse regering voor zou stellen een ..ontwikkelingsbelasting'' in te stel len. Maar op dit voorstel werd door niemand gereageerd. Tegen het einde van de ochtend vergadering werd voorgesteld het rapport als goed uitgangspunt aan te nemen. „Maar moeten we niet nog dieper ingaan op bepaalde punten", vroeg kardinaal Alfrink. De hele zaal wilde weten welke kritiek hij dan wel had. Maar daarover liet hij zien niet uit. Ook de voorzitters van het concilie waren kennelijk verrast. Onmiddel lijk werd geconfereerd hoe er dan wel gestemd moest worden. Kenne lijk vreesden zij een al te overhaaste aanvaarding van het rapport, want zij stelden voor in de loop van van daag met een zorgvuldig geformu leerd voorstel te zullen komen. Welke bezwaren had kardinaal Al frink? Hij liet zich er niet over uit, maar sommige afgevaardigden waren niet al te gelukkig met de volgende uitspraak: „De kerken moeten echter niet schromen hun vrijheid te bewij zen door morele en materiële steun te verlenen aan revolutionaire bewe gingen die gericht zijn op de uitoefe ning en het herstel van de menselijke grondrechten." STIMULEREN Prelaten in Spanje. Portugal en Zuid-Amerika konden zich wel eens bijzonder stoten aan deze woorden, die door enkele leden van het conci lie toch ook weer luid geprezen wer den. Een echte discussie over deze uitspraak is er echter nog niet ge weest. En over de volgende uitspraak is nog in het geheel niet gesproken: „De Kerk zal ook in sterke mate stimule rend moeten werken aan de omvor ming van sociale structuren in de ontwikkelingslanden, waar bestaande structuren een rechtvaardige ontwik keling verhinderen." In wezen had de kardinaal waarschijnlijk gelijk om een al te overhaaste aanvaarding al is het maar van de grote lijnen van dit rapport onjuist te vinden. Er is wel veel langs het rapport heen gepraat, maar nog slechts heel weinig over het rapport zelf gesproken. Steeds weer blijkt dat vele afgevaardigden warmer lopen voor het nemen van practische stappen, dan voor het moeizaam zoeken naar richtlijnen voor de toekomst NOORDWIJKERHOUT Nog even kwamen gisteren prof dr. J. C. Groot, voorzitter van de oecumenische commissie van het pastoraal concilie en de protestantse theologen L. J. van Hoik en A. J. Bronkhorst terug op hun interventie, die goeddeels een voorlopig einde maakte aan het gezagsrapport. Met nadruk zei prof. Bronkhorst dat zij het rapport niet wil den torpederen, maar uit dit concilie het meeste wilden halen wat er in zit. Ze waren tegen het rapport-Gezag, omdat er veel meer gezegd kon worden. Dit deelden zij mede op een korte persconferentie, gistermiddag. De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. (Van onze kerkredactie) ,,Er is in de plenaire ver gadering gezegd, dat wij nu een ander standpunt innemen dan op de zitting van januari. Dat is niet juist", zei prof. Groot. ..Wij hebben toen de goede eigenschappen van het rapport-Loeff onderstreept, maar de eenzijdigheden aange vallen." Dat rapport was eenzijdig, omdat het niet opgesteld was als conciliedo cument. maar als beleidsrapport voor de bisschoppen. Daarom is in allerijl vlak voor de januarizitting nog een theologisch aanvullend rapport op gesteld. In het herschreven rapport zijn de goede aspecten van die twee rapporten niet verwerkt. Tijdens het persgesprek gisteren, waren ook leden van de redac tie-commissie aanwezig. Duidelijk bleek dat er een groot verschil bestond tussen deze redactie-commis sie en de oecumenische commissie. De eerste zag als haar taak eenvou dig. in stellingen, de opmerkingen uit de rapporten die indertijd ge maakt werden bij elkaar te voegen. Prof. Bronkhorst en de oecumenische commissie meende dat de opdracht veel verder ging. HANDTEKENING Maar wat betekent dan de handte kening van prof. dr. G. P. Hartvelt, de gereformeerde hoogleraar, onder het herschreven stuk. vroeg een jour nalist. Prof. Groot zei. dat de refor matorische vertegenwoordigers zich niet achter een stuk als geheel stel len, maar slechts helpen, opdat er geen pijnlijke of onjuiste dingen worden gezegd. Ze zijn meer raadge vers in de commissies dan gesprekspartners. Toch bleek hoe belangrijk de pro testantse inbreng in dit concilie is. Namens de redactie-commissie zei de voorzitter, mr. Th. J. C. Verduin: „Wij hebben prof. Hartvelt gevraagd om zijn eigen inbreng te geven: Hij stond helemaal achter onze stellin gen." En commissielid dr. B. van Iersel klaagde: „Was hij er maar ge weest. dan was dit (de verwerping van het gezagsrapport) niet gebeurd. Wij waren als een voetbalclub waar- AMSTERDAM Curatoren van de universiteit van Amsterdam hebben met ingang van 1 en 3 september respectie velijk eervol ontslag verleend aan prof. dr. W. F. Golterman en prof. dr. W. J. Kooiman, de eerste wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd, de ande re op eigen verzoek. Prof. Golterman werd in 1946 lector i in de praktische theologie aan het doopsgezind seminarie en in 1960 lector in de geschiedenis van het christendom van de twintigste eeuw. in het bijzon der de verhouding der kerken, aan de universiteit van Amsterdam. In 19OT werden beide lectoraten omgezet in een professoraat. Tevoren was hij doopsgezind predi kant, sinds 1933 achtereenvolgens in Makkum-Witmarsum, Amersfoort en Amsterdam. Ook was hij voorzitter van de algemene doopsgezinde sociëteit. Van 1953 tot 1960 was hij secretaris van de oecumenische raad. Prof. Kooiman is 64 jaar. Hy werd in 1927 predikant, diende de lutherse ge meenten in Wildervank, Deventer en -Amsterdam. In 1946 werd hij hoogleraar in de geschiedenis van het christendom aan de universiteit van Amsterdam en tevens hoogleraar aan het luthers se minarie. De laatste functie zal prof. Kooiman blijven waarnemen. Opgewekt Leven: oecumenisch paasblad DEN HAAG „Opgewekt Leven Pasen 1968" is een goed paasblad van De Open Deur/Onderweg, de sa mengevoegde twee evangelisatiebla den. Het is verschenen in het voetspoor van het oecumenisch kerstblad „Mens met de mensen", dat een bijzonder goed onthaal kreeg. Voor het eerst verzorgde toen zowel protestanten als rooms-katholieken het. In tal van plaatsen namen beide ook de versprei ding op zich. Dat is ook ditmaal het geval. Van rooms-katholieke zijde is een artikel van pater dr. W. L. Boelens. Verder schrijven er onder andere in: dr. J. J. Buskes, ds. E. Pijlman, drs. G. H. ter Schegget en Jac. Roos. Bert Bouman maakte de kleurige omslag. Weer in Enropn De heer Kloos betoogde dat minister Roolvink in feite het beginsel van een vrijere loonpolitiek verlaten had. Zo had hij ten aanzien van de ar beidstijdverkorting duidelijke nor men gesteld. „De minister zal nu de vuile was opknappen van werkgevers die te vrijgevig zijn geweest", zei de heer Kloos. De uitdrukking „alge meen belang" was volgens hem niet zuiver objectief maar altijd subjec tief. Minister Roolvink herhaalde voor een deel de uitgangspunten die hij vorige week aan de Tweede Kamer heeft meegedeeld. Dat er een norm was geschapen, ontkende hij. De be windsman hoopte dat er voor het ontbinden van de bouw-cao wat meer begrip zou komen, dan we de laatste tijd hebben gezien. Hij betreurde het dat de heer Kloos voor de televisie na afloop van de protestbijeenkomst van de bouwvakkers, zich niet wat meer bezorgd had getoond voor de huidige situatie. Schadelijk Staatssecretaris Kruisinga deelde mee dat een regeling in voorberei ding Is. die bepaalt dat bij verkoop WASHINGTON De agenda commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren, terugkomend van haar aanvankelijke oppositie, het wetsontwerp ten aan zien van de burgerrechten goedge keurd zonder daarin wijzigingen aan te brengen voor zover het de door de Senaat goedgekeurde tekst aangaat. Het Huis van Afgevaardigden komt vandaag of morgen bijeen om zich definitief uit te spreken over het wetsontwerp, dat een bepaling bevat die discriminatie verbiedt bij de ver koop of huur van 40 pet. van de woningen in de V.S. weer gisteren slag Kopenhagen onbew 0.2 Locden 13 0 Amsterdam 10 0 Brusse) O Luxemburg 9 0 Pa rij» onbew 11 0 Vice zw bew. 16 0 Frankfort onbew 10 0 MUnchen 5 0 ZUrtch onbew 7 0 Genève onbew 9 0 Locarno Wenen sneeuwbui onbew 16 6 0.1 0 Innsbruck onbew oj Rome licht bew. 16 0 Madrid iw bew 17 0 Mallorea geh bew. 16 0 NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw-Beijerland A. Boertje te Moerkapelle: te Lienden: S W. Verploeg te Leerdam. Bedankt voor Monster «vac. D. v. d Ent-Braat): G. v. Estrik u Genemuiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Bergen op Zoom Oud- Vossemeer: P v. Dijk te Creil-Espel NOP.»: te Wormerveer: H. Makkinga te Koudekerk a. d. Rijn. Aangenomen naar Roermond: J. Spoelstra te Boskoop. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepbaarstelling: ds M R v. d Berg. voorh. zendingspred. in Zuid-Afri- ka, Buigwal 54. Kampen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sioux-Center <N-Ame rika»: A. W. Verhoef te Barneveld. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Verschillen de leden van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Amster dam-Centrum hebben het voor beeld van hun beide predikanten J. P. van der Stoel en P. Wulf- fraat gevolgd en zijn overgegaan naar de Gereformeerde Kerken. De predikanten hebben hun ambt neergelegd, nadat hun gebleken was, dat hun voorstel, om met de Gere formeerde Kerken een zeker fede ratief verband aan te gaan, niet haalbaar was. Na de scheuring in Amsterdam- Centrum (ongeveer een kwart van de zeshonderd ziélen scheidde zich af. omdat beide predikanten de be kende Open Brief hadden onder tekend) zagen de predikanten voor hun gemeente als enige verantwoor de toekomstmogelijkheid een fede ratief verband met de Gereformeer de Kerken, met in het verschiet de mogelijkheid van algehele vereni- i ging- Kans-elruil Iets dergelijks is. gelijk wij dezer dagen meldden, ook in het blad Contact voorgesteld door de heer J. Keveldam te Groningen. Een dergelijk verband zou onder meer i wederzijdse erkenning als zuster kerken en kanselruil inhouden. Van gereformeerde kant had men al la ten weten, met dit voorstel akkoord te gaan. Continuering van de bestaande situatie met als enig perspectief de vorming van een „vrije kerk" was voor d>. Van der Stoel en ds. Wulf- fraat principieel onaanvaardbaar Nadat op een gemeentevergade ring de meningen gepeild waren, wilde de kerkeraad echter niet ver der gaan. dan op zijn hoogst contact met de Gereformeerde Kerken op te nemen, om tot besprekingen te 1 komen. KAMPEN De ontwikkeling van het gereformeerde leven In deze tijd is het thema van de komende Theologische Hogeschooldag van de Gereformeerde Kerken. 's Morgens zullen dr. A. H. J. S Bruins Slot en prof. dr. Herman Ridder bos aan de hand van een aantal korte stellingen ieder op hun wijze hun visie geven. De middagvergadering zal dan gewijd zijn aan een brede discussie, waartoe enkele discussianten speciaal I ziin uitgenodigd. I De hogeschooldag wordt gehouden op donderdag 16 mei in de Burgwalkerk 1 van 10.15 uur tot 3.30 uur De leiding zal berusten bij prof dr. G. Th. Rot huizen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Weinigen buiten de filatelisten weten 'dat duizenden postzegels ter wereld te maken heb ben met bijbel en christendom. Er zijn er zoveel dat er zelfs een ge richte vereniging van deze verzame laars bestaat, St. Gabriël geheten, die in ons land meer dan tweehon derd leden telt. Een keur van hun bezit, toegespitst op het Paasgebeu- ren laten ze van vandaag af tot en met zaterdag in het Bijbelhuis van het Nederlands Bijbelgenootschap (Herengracht 366) zien. Terecht zegt men bij het NBG dat cr weinig verzamelingen zijn, die hoofd en hart zoveel te bieden heb ben. Het verzamelen kan namelijk tot een diepere bijbelkennis, of tot een bredere bekendheid met de kerkgeschiedenis. met de zen dingshistorie of welk deelgebied ook. leiden. >.0*<5ïA>«l»ircn c* CUCHMJ Enige leden van St. Gabriël bezig met het inrichten van de expositie. SURINAME 1968 Zo uitgebreid is namelijk de ver zameling postzegels op de wereld, die met bijbel en christendom ver band houden, dat er voor de meeste verzamelaars weer onderdelen uit genomen worden, omdat het onder werp in de breedste zin eenvoudig teveel biedt. Vandaar, dat de vereniging St. Gabriël. die deze specialisten vere nigt. met leden te maken heeft, die zich uitsluitend toeleggen op het verzamelen van Madonnazegels, van kloosterorden, van zegels ovet kerk geschiedenis, van zegels uitsluitend uit Israël en/of Judaica (alles buiten Israël wat met het Jodendom te ma ken heeft) van zegels der Hervor mers. zegels over religieuze schil derstukken. enzovoort. De expositie in Amsterdam heeft betrekking op het Paasgebeuren Het Paasgebeuren is ondergebracht in diverse „hoofdstukken": zegels, die betrekking hebben op Alle din gen worden nieuw, op Christus de Heer, Christus de Vredevorst, Christus de Ontfermer. Christus de Verlosser, om nu maar enkele voor beelden te noemen. Alle zegels vermelden uitvoerige bijschriften, waaruit moge blijken dat het niet om de loutere verzame ling gaat. Zo diepgaand mogelijke toelichtingen maken tevens deel van deze vrijetijdsbesteding uit. Dat het op deze wijze rubriceren van de ze gels tot interessante vergelijkingen van wat de landen ermee „deden" aanleiding kan geven, behoeft geen betoog. Het belangwekkende van de bij eengebrachte verzameling is dus vooral die toelichting. Vandaar dat ook niet-filatelisten er belangstel ling voor zullen kunnen hebben en wij hier ln breder verband op deze expositie willen attenderen. De toegangsuren zijn vandaag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur en 's avonds van zeven tot tien uur. Eerstedags-enveloppe met de pas uitgekomen serie Paas- weldadigheid" in Suriname: 10 cents Bereidt de weg des Heren: 15 cents Hosanna, ge zegend Hij, Die komt: 20 cents Een voorbeeld heb Ik u ge geven: 25 cents Het is volbracht en 30 cents Hij gaat u voor. van de keeper (prof. Hartvelt) niet was komen opdagen. Ook gistermiddag moest even een i protestant als „keeper" optreden. In discussie was het rapport over mis sie. Weer kwam de oecumenische commissie, bij monde van dr. H. A. M. Fiolet. met vrij scherpe kritiek. Hij vond dat het rapport veel meer uit moest gaan van de opdracht van de Kerk van Christus als geheel, en niet meer zo zeer de missietaak van de Rooms Katholieke Kerk centraal moest stellen. TEGENSTEM De voorzitter, dr. L. G. Ch. A. M. j Schneider, vroeg namens de studie commissie „Missie" aan prof. dr. J. M. van der Linde (van de Utrechtse 1 universiteit) te antwoorden, die met nadruk het beperkte uitgangspunt van de commissie verdedigde. Tot een botsing kwam het echter niet, omdat Fiolet duidelijk over de hoof den van de gedelegeerden heensprak en er direct een tegenstem klonk. Deze zitting heeft echter, meer dan die van januari, bewezen dat de pro testanten niet voor spek en bonen meedoen. Er wordt naar hem met grote aandacht geluisterd. Toen eergisteren prof. Bronkhorst en prof. v. Holk hun kritiek naar voren brachten, verwachtten zij tegenspel uit de zaal, die tot dat moment hele maal niet extra negatief had gerea geerd. Tot hun verbazing volgde de zaal hen echter op de voet. Hun woorden werkten als een soort kata lysator die, tot hun schrik, een plotseling verzet wakker riep, waar door echter de indruk werd gewekt dat zij het rapport torpedeerden. Beiden waren allerminst gelukkig met de ontstane situatie. Maar het gevolg is nu, dat er toch nog een rapport kan komen met meer inhoud, waarin meer aandacht geschonken wordt aan de mondige gemeente, een visie uit het eerste rapport-Loeff die in de herschreven stellingen tussen de wal en het schip terecht gekomen was. maar de protestanten juist bij zonder aansprak. (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT Twee politieke resoluties haalden de eindstreep op het Pastoraal Concilie. In principe werd een uitspraak over Vietnam aanvaard, die vandaag nog moet worden geamendeerd en zonder verandering werd een uitspraak over kernwapenen aanvaard. In een resolutie van meer dan drie gestencilde vellen wordt gezegd dat het onmogelijk is een verdrag tegen de^ verspreiding van kernwapens op te stellen, dat in alle opzichten ge lijke rechten en verplichtingen aan alle ondertekende staten toebe deelt. Dat moet aanvaard worden om een groter goed te bewerken. In Europa moet gestreefd worden naar regelingen die wapenbeheersing en ontwapening bevorderen en niet naar regelingen die doelbewust de vorming van een Europese kern macht zouden toelaten. De Europese landen moeten ook het Internationale Bureau voor de Atoomenergie toestaan om te controleren of zij een eventuele overeenkomst naleven. Rapport Missie JVu (Van c p kerkredactie) Andorra-zegel uit 1948, waarop een fresco uit de zestiende eeuw is afgebeeld: de afneming van het kruis (Marcus 15:46). Zaterdag, de slotdag, alleen van tien tot vijf uur. De toegangsprijs is twee kwartjes. Interessant is, dat op de ten toonstelling een speciale enveloppe met poststempel verkrijgbaar is. Dit is de tweede postzegelexpositie die het NBG organiseert. De vorige van enkele jaren geleden trok brede be langstelling. NOORDWIJKERHOUT Het Pastoraal Concilie openbaarde meer verzet tegen het rapport „Onze Mis sie-opdracht Nu!" dan tegen het rap port ontwikkelingshulp. Gistermid dag werd een begin gemaakt met de bespreking. Sommigen vonden dat te weinig eer werd bewezen aan de missionarissen uit het verleden, an deren dat te weinig aandacht geschonken is aan de toekomst. Volgens de oecumenische commis sie beperkt het rapport zich te veel tot de rooms-katholieke missie. Het had moeten uitgaan van de taak van de gehele Kerk van Christus. Me vrouw drs. C. J. M. Govaart-Halkens vond dat het rapport vee) te clericaal was. Weer anderen zeiden dat het rapport veel bescheidener moest spreken over missie. Opmerkelijk was dat juist de pro testant prof. dr. J. M. van der Linde het daar helemaal niet mee eens wasi Voor zending en missie wordt jaar lijks 30 miljoen gulden bijeen ge bracht. Het gaat niet zozeer om de bescheidenheid van de apparaten, maar veel meer dan onze bescheiden krachten zo goed mogelijk worden besteed. In Ghana is de oudste heilssoldate overleden. Bij haar overlijden was zus ter Hannah Debra ten minste 120 jaar oud. Dat betekent, dat zij werd ge boren in het jaar. waarin William I Booth trouwde en er van een Leger des Heils nog geen sprake was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2