TOTALE MOBILISATIE IN ZUID-VIETNAM Veerboot zinkt in vliegende storm Commentaar Na begrafenis nieuwe golf van onlusten Luchttariefbepalingen zetten toeristen vast Het Kwartet Saigon: situatie zeer hachelijk Examens in het groot „Bied alsnog excuses aan" Rampen met veerboten SPREUK Koude nacht Totocompromis Regering gevraagd om „dam" tegen „witte" dranken Uitkeringen AOW en AWW hoger Nieuwe Leidse Courant Woenydag 10 april 1968 - 49ste |aargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich i> ghcbleven mijn hert in teghenipoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur NEW YORK Na de begra fenis van dr. Martin Luther King rustpauze in de golf van rassenonlusten is het gister avond tot nieuwe uitbarstingen van geweld gekomen in een aantal Amerikaanse steden. Er woedden weer tientallen bran den en er vielen doden. In Joplin (Missouri) is gisteren «en man gearresteerd die vaag be antwoord aan het signalement van Kings moordenaar. Het is een 33- jarige hulpprediker uit St. Louis. zie pag. 5 Amsterdam bouwt 's lands grootste bejaardentehuis AMSTERDAM Over twee weken tal de eerste paal worden geslagen in Amsterdam-oost voor het Flevohuis dat te zijner tijd het grootste bejaar dentehuis van Nederland zal worden. Het zal door de gemeentelijke dienst voor bejaardenzorg geëxploiteerd ■worden en moet in 1971 gereed zijn. De bejaarden die nu nog in het uit 1782 daterende Roeterhuis wonen, rullen erin ondergebracht worden. SAIGON Zuid-Vietnam gaat volledig mo biliseren. President Thieu nam het besluit, ter wijl Amerika en Noord-Vietnam proberen tot een vredesgesprek te komen. Hy wenst, dat Zuid-Vietnam bij eventueel overleg een centrale rol wordt toebedeeld. Thieu vreest, dat zijn re gering buiten de dialoog zal worden gehouden. „Terwijl wij ons voorbereiden op vrede moeten we onze gevechtskracht verhogen om over de nodige kracht te beschikken voor besprekingen met de communisten", aldus Thieu. WELLINGTON De reusachtige Nieuwzeelandse veer boot Wahine is vandaag in de haven van Wellington in een vliegende storm gezonken. Het meerendeel van de 740 op varenden kon tijdig overboord springen en werden gered. Ten minste 56 mensen verdronken echter in het kolkende en ijs koude water. De president zei verder: „We gaan tijden van beproeving tegemoet, maar de vrede is in zicht. Alles hangt van ons af. Zuid-Vietnam zal echter in geen enkel stadium toestaan, dat het Bevrijdingsfront aan vredesbespre kingen deelneemt". Ongerust Op een gezamenlijke bijeenkomst van de beide kamers van het parle ment vroeg Thieu om snelle goed keuring van een mobilisatiedecreet, dat hij een uur te voren had inge diend. De maatregel betekent dat alle mannen tussen 19 en 45 jaar, kunnen worden opgeroepen voor mi litaire dienst. De maximumleeftijd was 33 jaar. De strijdkrachten tellen nu ca. 780.000 man. De mobilisatie zal vermoedelijk ook drastische eco nomische maatregelen noodzakelijk maken. Tevoren had premier Ngoeyen van Loc getracht, de contacten tussen Washington en Hanoi als onbeteke nend voor te stellen. Hij was de eer ste, die in het openbaar toegaf, dat deze contacten in Saigon grote on gerustheid teweeg hebben gebracht. „De ontwikkeling van de interna tionale toestand heeft ons in een uiterst hachelijke situatie geplaatst", aldus de premier. Saigon heeft intussen Washington laten weten, dat Phnom Penh (hoofd stad van Cambodja) niet aanvaard baar is als plaats voor inleidende be sprekingen tussen Washington en Hanoi. Zoals bekend heeft Noord- Vietnam Amerika voorgesteld, de on derhandelingen in genoemde stad te voeren. President Johnson, die Genève als conferentie-oord had aanbevolen, heeft Hanoi nu een ander voorstel gedaan. Hij wilde niet zeggen welke plaatsen het zijn, maar aangenomen wordt, dat hij voorkeur heeft voor Rangoon (Birma), New Delhi (India) of Djakarta (Indonesië). De contac ten zouden op ambassadeursniveau gelegd moeten worden. Noord-Vietnam heeft Johnson er echter aan herinnerd, dat hij her haaldelijk in het openbaar heeft aan geboden, gedelegeerden te zullen stu ren naar elke door Hanoi aan te wij- zen plaats. Camp Da vid In het presidentiële buitenverblijf Camp David (waar Eisenhower eens met Chroesjtsjef confereerde) voer de president Johnson besprekingen over Vietnam. De Amerikaanse am bassadeur te Saigon, Bunker, gaf een optimistisch beeld van de toe stand in Zuid-Vietnam, zoals eerder in de week generaal Westmoreland al had gedaan. Na afloop van het overleg zei Bun ker, zeer bemoedigd te zijn door de ontwikkelingen en de toekomst met groot vertrouwen tegemoet te zien. De Zuidvietnamese regering zou be langrijke vorderingen hebben ge maakt sinds het communistische Tet- offensief van enkele maanden gele den, De communisten zouden niet al leen een zware militaire, maar even eens een psychologische en politieke nederlaag hebben geleden. Bunker gelooft niet, dat de rege ring van president Thieu verontrust is over het vooruitzicht van onder handelingen met de communisten. Hij wees op de psychologisch gun stige uitwerking, die de ontzetting van de Amerikaanse mariniersbasis Khe Sanh in Zuid-Vietnam heeft ge had. De examens zijn weer in volle gang. Bij scholen en grote ge- bonwen groepen 's morgens vele tientallen jongelui samen om datgene, waar ze jaren voor ge werkt hebben waar te maken. Zo ook de ongeveer 1200 aan nemers in de dop, die gisteren naar Hilversum togen om in de grote Expohal proeven van hun bekwaamheid te gaan afleggen. Van een der balkons af was het volgende examen-mozaïek te zien. Zeker 56 mensen verdronken De veerboot Wahine, die een dienst onderhield tussen de twee grote eilanden waarin Nieuw- Zeeland is gesplitst, was vlakbij de haven van de hoofdstad Wel lington door een storm met wind stoten van 190 kilometer per uur op een rif geslagen, maar was er in geslaagd weer vlot te ko men. De kapitein meldde „alles onder controle", maar kort nadat de Wahine de havenmond was binnengedreven met een groot gat in de zijkant, begon het slagzij te maken en verdween het voor de ogen van de verbijsterende mensen aan de wal in enkele minuten onder water. Een armada van bootjes begon een reddingsactie en pikte honderden Beroep op Pont: De strijd Ei, Ei, een idee op z'n paasbest zo'n luxe paasei of paasmand. Méér keus op de „ei-in" bij Jamin! Bij Khe Sanh gevangen genomen Noordvietnamese militairen hebben gezegd, dat een deel van hun troe pen opdracht had verder naar het zuiden te trekken. Zij moesten de Ho Tsji Minh-route in Laos opzoe ken, Zuid-Vietnam weer binnenko men bij Kontoem in het centrale hoogland en dan de dichtbeboste bergen doortrekken tot bij Qoeang Ngai aan de kust. Bij Kontoem zijn gisteren inder daad grote vijandelijke troepencon centraties waargenomen. Ze werden bestookt door de enorme B-52 bom menwerpers, die in Thailand zijn ge stationeerd. De Vietcong heeft een brug in de weg no. 13, die van Saigon naar het centrale hoogland leidt, opgeblazen. Dat gebeurde op 40 km van de hoofdstad. Verkeer is niet meer mo gelijk. Juist voor het ter perse gaan van dit nummer werd bekend, dat een nieuwe grote zuiverings actie is ingezet rondom Saigon. De operatie, waaraan enkele di visies deelnemen, is de grootste die de geallieerden ooit in de Vietnamese oorlog hebben on dernomen. VENLO In het ziekenhuis te Venlo is gistermorgen de 60-jarige mevrouw A. Leurs-Everts, moeder van twaalf kinderen, overleden. Zij was maandag te Venlo met haar fiets in botsing gekomen met een bestel auto. KAAPSTAD Prof. A. D. Pont hoeft niet het hele bedrag aan scha devergoeding te betalen, mits hij als nog in het openbaar zijn excuses aan biedt. Dit hebben prof. A. S. Geyser en dr. C. F. Beyers Naudé hem laten weten. Gelijk bekend is prof. Pont veroordeeld, om hun elk 47.000 gul den schadevergoeding te betalen we gens smaad. Zij zeiden, dat een „gentlemen's agreement" hen verhinderde, om van het hele bedrag afstand te doen. Kerken in de Verenigde Staten, Ne derland, Duitsland, Engeland en Scandinavië hebben het hen namelijk financieel mogelijk gemaakt, het pro ces te kunnen voeren. Dat geld wil len zij terugbetalen. Overal in het land is gisteren spon taan halfstok gevlagd in verband met de begrafenis van dr. Martin Luther King. Hier het beeld van gistermiddag in het hart van de hoofdstad: de Nederlandse driekleur in rouwstand naast het nationale monument. Voor het verslag van de begrafenis zie elders in de krant. Ch arterbepalingen overtreden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met een dag ver traging zijn vanmorgen 22 Surinaam se toeristen en enige kinderen van Zestienhoven naar de overzijde van de Atlantische Oceaan gevlogen. Zij moesten daarvoor gebruik maken van een Brits vliegtuig want van het toestel waarmee zij naar Nederland waren gekomen mochten zij in geen geval gebruik maken. De mensen mochten overigens eerst weg, nadat de Surinaamse re- H. G. Abma van de SGP aan het woord in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de gewijzigde wet op de kansspelen. zie pagina 10 gering Nederland telegrafisch had meegedeeld, dat alles heus in orde was en dat zij er veel prijs op zou stellen als Nederland deze mensen zou „loslaten".' Dat alles heeft te maken met de tarieven-afspraken en ook tarie ven-oorlogen in het internationale luchtverkeer en de volgens sommi gen nogal gecompliceerde rol, die de verschillende regeringen in deze ver houdingen spelen. Zo mogen toeristen volgens voor schriften van de rijksluchtvaartdienst slechts deelnemen aan chartervluch ten tegen lagere prijzen dan de RLD voor deze vluchten heeft vastgesteld, indien zij tenminste een half jaar lid zijn van een reisvereniging die zich met dergelijke vluchten bezig houdt. Bovendien mogen geen „enkele rei zen" worden gemaakt. Waar de groep Surinaamse toeris ten drie en een halve week, toen zy naar Nederland kwam, bestond uit 65 personen en waar de rijkslucht vaartdienst nog andere redenen had om te twijfelen aan de juiste toe passing van de tariefbepalingen, mochten de toeristen dinsdag niet volgens plan naar -huis vliegen. Zij zijn vannacht ondergebracht in het Skywaij-hotel bij de Rotterdamse luchthaven. De charteronderneming, die de vlucht had verzorgd was de Noorse luchtvaartonderneming Braathens SAFE, als makelaar was opgetreden de luchtvaartmakelaar „Aero Con tracts" in Rotterdam. Interessant is bij dit merfewaardi- ge tarieven-incident het aantal in stanties, dat daarmee bemoeienis had. Zo liepen er zes rijkspolitiemannen rond het Noorse toestel. Op onze vraag, of dit onder bewaking zou staan werd gezegd: „beslist niet!" Op onze tweede vraag wat de rijks politie bij het vliegtuig deed: „Nu, eb, kyken drenkelingen uit het water. De be manning van de Wahine was er nog in geslaagd enkele reddingssloepen uit te zetten, die zich juist van de veerboot begonnen te verwijderen, toen zij zonk. De vele honderden die toen nog aan boord waren- sprongen voor hun leven. De meeste passagiers waren, vol gens overlevenden, kalm gebleven. De bemanning had de opvarenden rustig geholpen. Sommigen waren met in elke arm een kind in het water ge sprongen waarna reddingsbootjes de drenkelingen oppikten. De storm is voor zover bekend de zwaarste die Nieuw-Zeeland ooit heeft meegemaakt. De Wahine is gezonken op het hoogtepunt van de storm. In Wellington verloren door de natuur kracht twee mensen het leven. In het noorden kwamen bijna 5000 hectaren onder water te staan. DEN HAAG Hoewel het aantal mensen, dat bij de ramp met de Nieuw zeelandse veerboot Wahine is verdron ken aanzienlijk is, hebben zich de laat ste jaren nog ergere rampen met veer boten voorgedaan. Het grootste ongeluk was in 1958 toen bij Izmit een Turkse veerboot verging waarbij 361 mensen omkwamen. Verser in het geheugen ligt het zinken van het Griekse schip Iraklion in december 1966 tijdens een storm. Van de 288 opvaren den werden er slechts 47 gered. In mei vorig jaar kwamen tweehon derd mensen om toen twee veerboten op de Jangtse in China in aanvaring kwamen. Ruim 170 mannen, vrouwen en kinderen verdronken in mei 1963 toen op de Nijl een veerboot zonk en in januari van dat jaar kostte het vergaan Niets bekoelt geestdrift zo zeer als een kleine toegangs prijs. HUBBARD TV met Pasen op de luchtige toer pagina Radio TV f&jérstv/- „Geloof je niet, dat hij liever een heerlijke gebakken biefstuk ruikt?" g UI» xjggg DE BILT Een hogedrukge- bied, waarvan het centrum boven Engeland lag, nam het afgelopen etmaal in betekenis af, terwijl een ander gebied met hoge baro meterstanden zich naar het mid den van de Noordzee versplaatst. Het gevolg hiervan was, dat de wind in onze omgeving van west naar richtingen tussen noord en oost ruimde. Met deze luchtstro ming dreven enkele wolkenvel den ons land binnen, die de nachtelijke uitstraling enigszins belemmerden. Het hogedrukgebied boven de Noordzee breidt zich intussen ook over Scandinavië uit, terwijl boven Oost-Europa de druk be trekkelijk laag blijft. Boven onze omgeving blijft de noordoostelijke luchtstroming hierdoor gehand haafd. Er wordt dan ook morgen weinig verandering in het hui dige weertype verwacht, dus droog weer met zonnige perio den, maar er zal weer op uit gebreide schaal nachtvorst voor komen. DE BILT —7- Droog weer met een heldere nacht en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag flinke zonnige perioden en ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. Over wegend matige noordoostelijke wind. TN het Kamerdebat van gisteren over de aanmerkelijk hogere toto- prijs sprak de kijk die men op de overheid heeft een geducht woord mee. Wat is in ons leven de taak van de overheid? Wat bijvoorbeeld is de zin van het „u ten goede" uit de Romei nenbrief? Moet zy volstaan met het kwaad, dit eenmaal gepleegd zijnde, te straffen? Of moet zij ook weer houden? Wie het gisteren in de Kamer be sproken wetsvoorstel op de toto be ziet onderkent al spoedig het com promiskarakter. In een gemengde samenleving als de onze is het onderkennen van bereikte compromissen trouwens een vrucht bare bezigheid. Het kan ook moeilijk anders. Het compromis van gisteren zat dui delijk in de belangrijke verhoging van de te winnen prijzen aan de ene kant, het niettemin vasthouden aan de „kanalisering" aan de andere. Daar waren er, die zowel de (hoge) begrenzing wilden loslaten alsook af zien van de kanalisering; anderen hadden bezwaar tegen de verhoging van de prijzen en wilden bovendien aan de kanalisering vasthouden. In zulk een situatie ziet de wetgever de mogelijkheid van een compromis al licht spoedig gloren. Het gaat, zeiden we, om de taak van de overheid. Moderner uitgedrukt: het gaat om de betrekkingen tussen regering en burger. Naar onze indruk wordt tegenwoordig minder dan voor heen van „overheid" dan van rege ring gesproken wat op zichzelf al typerend is. Naarmate dc burger zich volwassener acht, zal hij minder geneigd zijn voor schriften te dulden. Is trouwens, zegt hij dan, de regering niet het resul taat van zijn eigen activiteit in de verkiezingen? Er zal, dunkt ons, ook voor vele christenen in toenemende mate een spanningsverhouding zitten in ener zijds de overheid als „instelling" en anderzijds de regering als resultaat van een brok volksinvloed. De vraag is natuurlijk, in hoeverre men metterdaad volwassen is en ge noeg heeft aan bijvoorbeeld het eigen geweten. De behoefte om deze toto- prijzen zo opmerkelijk tc verhogen kan juist ook ten aanzien van die volwassenheid enige twijfels oproe pen. Moet hier metterdaad niet ook aan verslaving worden gedacht? In zulke situaties nog van een onschul dig aandoend „gokje" spreken moet wel tot enige achterdocht aanleiding geven. Blijft ook het feit, dat, wint men werkelijk, het resultaat niet geacht kan worden in enige verhouding te staan tot de uiterst geringe prestatie. Kortom, een onbevredigend geheel en we kunnen ons voor regering en volksvertegenwoordiging gelukkiger dagen denken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het produktschap gedistilleerd heeft de regering ge vraagd als het ware „een dam" te leg gen in de groeiende stroom „witte" jene ver. Industrie en handel in deze be drijfstak meent dat een minimumprijs noodzakelijk is. Een desbetreffend verzoek is dinsdag gericht tot staatssecretaris Van Son van economische zaken. Het produktschap is beducht voor ernstige problemen nu de concurrentie door de „witte" jene ver, die aanzienlijk goedkoper op de markt komt, voelbaar wordt. Het produktschap kreeg van de be windsman toezegging, dat over deze zaak verder overleg zal worden ge voerd. Zoals gemeld, werd in kringen van het produktshap reeds meer dan een maand geleden gedacht over het nemen van stappen bij de regering. De ontwikkeling heeft deze pogingen nog verhaast. De handel in „witte" dranken heeft zich in korte tijd een flinke plaats ver overd. Vooral in de grote steden stijgt het aantal z.g. witte slijters, dat goed kope jenever verkoopt. Ook supermark ten beginnen zeer voordelige drank aan de markt te brengen. Een feit dat de sector gedistilleerd in opschudding bracht was het verlaten van het z.g. prijskartel door de fa. Johs. Vrijmoed, Schiedam, een van de aloude ondernemingen op dit gebied. Vrijmoed ging hiertoe over om ook produkten merkloos en goedkoop te kunnen afzet ten. (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG De uitkeringen krach tens de AOW en de AWW zullen spoe dig met ongeveer drie procent worden verhoogd. Het juiste percentage zal blijken als de cijfers over de ontwikke ling van de loonindex over het eerste kwartaal van dit jaar bekend zullen z(jn. Dit zei gisteren minister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van zijn begroting. De uitkeringen van de AOW en d® AWW zullen moeten stijgen omdat ze welvaartsvast zijn. Verwacht wordt dat de lonen in het bedrijfsleven met onge veer drie procent zijn gestegen, zodat de pensioenen hieraan moeten worden aangepast Op pagina 2 vindt men uit* voenger nieuws over dit antwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1