Uniek boek over Berssenbrugge TOENADERING TOT OOST-EUROPA Ook kleine bedrijf ontkomt niet aan de eomputer V ietnamgesprek begint spoedig Rotterdam in mei Stad-van-de-dans PORTRET VAN FOTOGRAAF Lieve prinses Beatrix «O VV WIL ONDERHANDELEN Doorbraak naar nieuwe tijdperk W. G. Galesloot overleden Inspraak student ter verbetering van colleges Nieuwe problemen voor de detaillist HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS WITTE KRUIS Oe Thant op Ypenburg: WOENSDAG 10 APRIL 1968 „Portret van een fotograaf" is de titel van een in duizend ge nummerde exemplaren ver schenen boekwerk over leven en werken van wijlen Henri Bers senbrugge, de man die de foto grafie tot kunst verhief en met zijn foto's een uitzonderlijk hoog peil bereikte. Hij geldt als Nederlands grootste fotograaf. Dr. H. J. Scheffer, adjunct-hoofd redacteur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, heeft zich in Berssen brugge en zijn werk verdiept. Het resultaat van deze arbeid is een uniek boek. De uitgave verschenen bij Sijthoff in Leiden) ƒ70 is mogelijk geworden door steun van vele fondsen en instellingen. Het boek bevat behalve het levensverhaal van Berssenbrug ge de achergronden en de redenen waarom de fotograaf zich zo intens met de fotografie bezighield en er zijn hele leven mee vulde. Vele tientallen reprodukties van Berssen- brugges mooiste en roerendste fo'to's completeren het „Portret van een fotograaf". Prof. dr. H. van de Waal, directeur van het Prentenkabinet van de Rijksuniversiteit te Leiden, schreef een voorwoord. Laat de kinderfantasie los op een onderwerp als de geboorte van prins Willem-Alexander en er komt in brief en tekening een regen van originaliteiten los. Het begint al zo leuk met dit plaatje: de koninklijke geboorte, een on derwerp waar wij, groten, verschrikkelijk veel moeite mee zouden hebben. Niet alzo Irmgard van Blijswijk uit Heerlen: ze tekent een blijde Beatrix te bed, een reeds gekroond prinsje en een Claus (kroon tussen de knieën) die al met de Hollandse tulpen in de aanslag zit. Uit de brieven: prinses Bea trix, ik vind uw hoedjes zo leuk. Als u er één weggooit, mag ik die dan hebben? Of: ik ben zo zene- wachlig. Ik heb nooit naar ie mand voornaam geschreven. Of: Hooghijd, bij het dopen in de kerk was prins Bernhard zo on rustig. Had hij honger? En dan deze: ik wil een appeltaart voor u bakken. Of 'is dat niet deftig genoeg? Een bloemlezing varl al die vrijmoedige uitingen heeft de Geïllustreerde Pers in een grap pig boekje uitgegeven. Het initia tief tot de schrijverij en tekena- rij kwam van het blad Margriet. Het boekje heet „Lieve prinses Beatrix" en het is voor f2,95 in de boekhandel verkrijgbaar. BONN De regering van West-Duitsland probeert de betrekkin gen met de Oosteuropese landen en vooral met Tsjechoslowakjje te verbeteren. De regering van de Sowjetunie kreeg een nota van Bonn, waarin wordt voorgesteld van gedachten te wisselen met de landen in Oost-Europa. Deze nota noemt verder een belangrijk concreet punt: onderhan delingen met de nieuwe regering in Praag om een streep te zetten door het Pact van München, dat Hitler in 1938 sloot. Het annuleren van dit verdrag is een belangrijke voorwaarde voor Tsjechoslowakije voor het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland. Door dit verdrag verloor Tsjecho slowakije zijn Boheemse en Mora vische randgebieden. Op het ogen blik wonen in deze gebieden nog 1.350.000 Duitsers. In het nieuwe aktieprogram van de regering in Praag worden deze Duitsers als minderheidsgroep erkend. Het is echter niet zo eenvoudig zo maar een streep te zetten door dit Hit- Ier-verdrag, dat onder'bedreiging van geweld is afgedwongen. Want ook Daladier van Frankrijk en Chamber lain van Engeland hebben het onder tekend. Nu zegt Bonn, dat door deze handtekeningen het verdrag toch. rechtsgeldig is. De Westduitse nota, die gisteren aan de Russische ambassadeur in Bonn, Semyon Tsarapkin is overhandigd, is een officiëële reaktie van West-Duits land op het Russische voorstel van het vorige jaar om wederzijdse beloften te doen ter wille van de ontspanning en vrede in Europa. Bonn erkent nu, dat ook Oost- Duitsland betrokken moet worden bij de oplossing van de problemen in Midden- en Oost-Europa. Een belangrijk vraagstuk is de om streden Oder-Neisse-grens. In maart verklaarde minister van buitenlandse zaken Brandt nog, dat deze grens er kend moet worden. Maar thans wordt gesteld, dat deze kwestie alleen kan worden opgelost door een verenigd Duitsland en via een vredesverdrag voor de Tweede Wereldoorlog. ganisaties in West-Duitsland. Onlangs heeft Moskou hiervoor nog een waar schuwing laten horen aan het adres van Bonn, Washington, Londen en Parijs. In de nota wordt gezegd, dat de re gering van West-Duitsland deze groe pen óók veroordeeld. De eerste reactie in Praag op de nota is bemoedigend: Dit is een con crete stap naar een klimaat, waarin goede betrekkingen kunnen ontstaan tussen West-Duitsland en Tsjechoslo wakije. UTRECHT Geheel onverwachts is maandag op 56-jarige leeftijd overleden de heer W. G. Galesloot, pedel aan de rijksuniversiteit te Utrecht., In .de. se naatszaal van het academiegebouw werd gistermiddag een herdenkingsbijeen komst gehouden. Het stoffelijk over schot van de heer Galesloot wordt don derdagmorgen op de r.k. begraafplaats aan de Prinsesselaan te Utrecht ten gra ve gedragen. Rotterdammer Henri Berssenbrugge was Rotter dammer, geboren in 1873. Als 14-ja- rige jongen gaat hij studeren aan de Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen aan de Coolvest. Rond 1900 noemt hij zich kunstschilder, maar of hij ooit iets op linnen heeft gezet, is de vraag. Er is niets van teruggevonden. Berssenbrugge voel'c zich aange trokken tot de fotografie en in 1901 vestigt hij zich in Tilburg, voor vijf jaar. Hij begint met het gewone werk: geretoucheerde portretjes. Maar als spoedig gaat hij experi menteren, nieuwe technieken zoe ken. Na Tilburg keert hij naar z'n geboortestad terug, waar hij zo'n tien jaar zou blijven. Berssenbrugge wordt de fotograaf van de kunstenaarswereld, maar ze ker ook de man die met zijn camera de straat op gaat en het dagelijkse doen en la'cen vastlegt. Onnoemelijk knap en sfeervol zijn de prenten uit die tijd, waarvan vele in het boek opgenomen: Mist op de Schiedamse- dijk, Visvrouwen, Schotse kerk, Lange Lijnstraat. Krachtpatsers en vooral Begrafenisstoet. Artiesten Berssenburgges ster als portretfo tograaf rijst tot grote hoogte. Hij meent zijn artisticiteit beter ie kun nen uitleven in Den Haag en in de Zeestraat naast Panorama Mesdag opent hij een atelier. Zijn faam wordt er nog groter. Berssenbrugge portretteert vrijwel alle beroemdheden uit die tijd. Staatslieden, kunstenaars, ze komen allen naar hem. Scheffers boek laat er veel van zien. Op alle mogelijke manieren en experimenterend met vele technieken maakte Berssen brugge stuk voor stuk kunstwer ken. Vooral de Erwinografie heef. Berssenbrugge veel toegepast. Het is ten dele een chemisch, ten dele een grafisch procédé. Ook werkt hij met bromide, platina- en kooldrukken, olier en verfdrukken, gomdrukken en kleurenwerk. „Portret van een fotograaf" is de spiegel van zijn grote kunstzinnig heid. -Het boek ',oont uit zijn Haagse tijd o.m. Jacqueline Royaards-Sand- berg, P. C. Boutens, Willem Kloos, Fie Carelsen, W. L. Penning, Willem Royaards, Jean Louis Pisuisse, Lo- dewijk van Deyssel, Jan Fabricius. In Berssenbrugges oeuvre vindt men alle stromingen uit de schilder kunst van de decennia rond de eeuwwisseling. Het zijn het natura lisme, impressionisme, expressio nisme, kubisme, De Stijl en de Nieuwe Zakelijkheid. Met al deze stijlen heeft hij in zijn werk een gro'ce hoogte bereikt. In de oorlogsjaren stopt Berssen brugge met zijn werk. Er wordt een tijdperk in de fotografie afgesloten. Op 86-jarige leeftijd overlijdt hij 4 mei 1959 in Goirle. Prof. Van de Waal schrijft in zijn voorwoord: „Het was goed dat dr. Scheffer het intia'cief heeft genomen tot een grondig onderzoek omtrent het leven en werken van Berssen brugge en het was een gelukkige omstandigheid dat dit nog kon ge beuren in een tijd waarin er nog zeer veel over hem viel te achterha len, nie't in de laatste plaats bij nog levende generatiegenoten. Hij heeft daarbij niet alleen het leven van een fotograaf beschreven, maar daarbinnen ook een boeiende socio grafische schets geleverd". Daaraan valt weing toe te voegen. PROEF IN DELFT DELFT Studenten van de TH krij gen een soort gemechaniseerde inspraak in het doceerbeleid. Op initiatief van de rector-magnificus is begonnen met de proef „college-evaluatie", waarbij voorlopig 26 colleges met in totaal on geveer tweeduizend studenten zijn be trokken. De studenten vullen een gestandaar diseerde vragenlijst in, waarop zij even tuele wensen kunnen kenbaar maken. Deze gegevens worden mechanisch ver werkt en komen ter beschikking van de docent, die de wensen kan honore ren door verbetering van zijn college. Dit laatste kan tot stand komen na nog mondeling overleg met de studenten. Op deze betrekkelijk eenvoudige wij ze kunnen gegevens worden verkregen die op andere wijze niet of zeer moei lijk te achterhalen zijn. LONDEN Saoedië-Arabië heeft het agrement voor de benoeming van Horace Philips als ambassadeur van Engeland in Djeddah ingetrokken omdat deze van Joodse afkomst is. Het Britse ministerie van buiten landse zaken betreurt dit en heeft er op gewezen dat Phillips een langdu rige staat van dienst in verscheidene Arabisohe landen heeft. Hij was tot onlangs ambassadeur in Djakarta. In Oost-Europa heerst vooral onge rustheid over de neo-nazistische or- JONG TALENT De Werkgroep Danskunst lanceert 26 mei werk van acht jonge Neder landse choreografen: Man ja Sie- breoht, Margriet Franken, Ton Lut- gerink, Winja Marova, Mandy Slote- maker, Ineke Sluiter, Jenny Veldhuis en Vera Whistler. Het betreft hier eerste uitvoeringen van in opdracht van de minister van cultuur gemaak te balletten. De dansers zijn gerecru- teerd uit het Scapino Ballet en uit de leerlingen van conservatoria en bal- tetacademies. Van het Harkness Ballet uit New York wordt op 23 mei in De Doelen het hoogtepunt van het festival ver wacht. Het programma van dit uit vijftig dansers bestaande gezelschap is nog niet volledig bekend, maar het zal stellig bijzonder veelzijdig zijn met accent op moderne danskunst. Het Nationale Ballet verzorgt de slotvoorstelling op 27 mei in de Rot terdamse Schouwburg. Uitgevoerd wordt het fameuze ballet „Het Zwa- nenmeer". Voor het eerst sinds haar terugkeer in eigen land zal dan Mari- anna Hilarides in Rotterdam optre den. Zij danst de vermaarde dubbel rol Odette-Odile. Van 10 mei tot 10 juni zal in het nische Industrie (FME). De traditionele machine en de eom puter vergeleek hij met het paard en wagen en de auto. Prof. Ten Hora geloofde, dat over twintig jaar ook in het eenvoudige reparatiewerkplaatsje de draaibank vervangen zal zijn door een numeriek bestuurde machine, machines die haar commando's krij gen van ponsbanden of van magne tische banden. Specialiseren De numerieke besturing van ma chines is een nieuw systeem van fa briceren; men kan hiervoor niet te rugvallen op voorgaande ervaring en evenmin op visie en intuïtie. Neu trale adviesinstituten zullen loodsdiensten moeten gaan verrich ten. De ambachtelijke aanpak van kleinere bedrijven zal nog verder worden teruggedrongen. Kleine on dernemingen, die zichzelf willen handhaven, zullen sterk moeten spe cialiseren. In technisch opzicht zullen de klei nere ondernemingen iets van haar onafhankelijkheid moeten prijsgeven. Ook zij zullen zich aan moeten slui ten bij instellingen, die know-how en computerdiensten ter beschikking stellen. Ir. H. Oosterhuis deelde in een kor te inleiding mee, dat in 1965 in Ame rika al 7000 numeriek bestuurde ma chines in gebruik waren; ons land telt ook nu niet meer dan een zestig tal van deze machines. Het tempo, dat Amerika, Zwitserland en Zweden aan de dag leggen noemde de heer Oosterhuis bijna beangstigend. De produktiestijging, die uit het nieuwe systeem voortvloeit, is niet gering. Ir. J. M. G. D. Baron van Slinge- landt, lid van de Raad van Bestuur van Werkspoor Amsterdam, voegde hieraan toe, dat in Amerika op elke 19.000 inwoners een numeriek bestuurde machine in bedrijf is; in Nederland is deze verhouding één op de 210.000 inwoners. Grote veranderingen zullen zich in de bedrijven nog moeten voltrekken op het gebied van opleiding van j van personeel per eenheid, het leren omzetten van het werk in ponsban den enz. Over 5 tot 10 jaar verwacht te hij ook voor ons land, dat de nu merieke besturing tot grotere pro- duktie zal leiden. Ir. J. L. Remmerswaal vroeg er nog aandacht voor, dat thans de pröduk- tie van grote series en massa-artike len naar verhouding goedkoper is dan kleine en middelgrote series. Hierin gaat ook verandering komen bij de automatisering. De afhanke lijkheid van de kostprijs van de se riegrootte zal verminderen. Commissie CHU: NOOTDORP „Het betrekken van de detailhandel in de omzetbe lasting, na hiervan sedert 1955 te zijn vrijgesteld, zal voor de detaillist ernstige administratie- en calculatie problemen oproepen." De middenstandscommissie van de CHU heeft in verband met de voor genomen invoering van een belasting naar toegevoegde waarde gewezen op de problemen die ontstaan voor de middenstandsondernemers in detail handel, ambacht en dienstverlening. De commissie acht het noodzake lijk dat soepele administratie voorschriften tot stand komen onder meer ter vermijding van het moeten uitsplitsen van de kassaverkopen naar de verschillende tarieven en dat deze voorschriften ook zo spoedig mogelijk worden bekendgemaakt. Ook is het noodzakelijk, om ver warring bij de consument te voorko men, dat de ondernemers verplicht zullen worden hun prijzen aan parti culieren inclusief belasting bekend te maken en af te rekenen. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM In mei pre- j I senteert Rotterdam een unicum in Nederland: een balletmanifes tatie die eeia volle maand duurt. Naast twee Nederlandse ensem bles en de Werkgroep Dans kunst werken hieraan mee het j Ballet van de XX-ste Eeuw uit Brussel, het Britse Western Theatre Ballet en het Harkness Ballet uit New York. Het Belgisch ensemble van Mauri ce Béjart opent donderdag 2 mei dit „Balletfestival 1968" in de Rotter damse Schouwburg. De uit ongeveer vijftig dansers bestaande troupe Elisabeth Car oil en Roderick Drew van het Harkness Ballet voert dan uit: „Bloemen noch kransen", ter gelegenheid van de Olympische Winterspelen ontstaan als variaties op thema's van Petipa uit Tsjaikowsky's ballet „Doorn roosje", voorts de liefdesscène uit „Romeo en Julia" en de „Bolero" op de bekende muziek van Ravel. STERREN In' de „Bolero" zal Tania Bari op treden, de danseres van Rotterdamse origine, die bij het vorig bezoek van Béjart aan ons land niet mee kon komen. Scapino verzorgt op 12 mei een voorstelling en donderdag 16 mei komt het Western Theatre Ballet, dat zich niet houdt aan de academische danstechniek, maar toepassingen van de verschillende moderne stijlen laat zien. Ook aan het Britse gezelschap is Rotterdams talent verbonden: Robert Verbrugge. Het programma omvat „Dance Macabre" van Peter Wright op muziek van John McCabe, „The Prisoners" van Peter Darell (Bariok), „Sonate a trois" van Béjart (Bartok) en „Mods and Rockers '63" op muziek van The Beatles. (Van onze sociaal-economische I redactie) UTRECHT De computer be- j tekent het begin van een nieuw j tijdper Zoals de stoommachine I en de elektrotechniek een indus- triële revolutie veroorzaakten, zo zal de computer een nog grotere j doorbraak op technisch gebied 1 worden. De snelheid van de com puter is onvoorstelbaar en de omvang van het werk ongeloof- j waardig. De computer haalt in J enkele tientallen seconden de j „naald uit de hooiberg". Wel zal nog een lange weg gegaan moe ten worden, voordat alle fantas tische mogelijkheden van deze techniek werkelijkheid zijn. Deze visie op het komende tech nische tijdperk gaf gisteren prof. ir. B. L. ten Horn, wetenschappelijk me dewerker van Philips in een bijeen komst van de Federatie van werkge vers in de Metaal- en Elektrotech- Een gigantische boor- en freesma chine, die elektronisch bestuurd wordt. De machine is bijzonder zwaar gefundeerd om bij de grote afmetingen en hoge gewichten van werkstuk en machine (ongeveer 100.000 kg) de vereiste nauw keurig heid te bereiken. En U? Cachets of tabletten? Houd het in elk geval bij Witte Kruis: aktief tegen griep, verkoudheid en pijnenWitte kruis spaart boven dien de maag YPENBURG VN-secrelaris- generaal Oe Thant verwacht dat de vredesbesprekingen over Vietnam zeer spoedig zullen beginnen. Hij weigerde zich echter uit te laten over de contacten, die liij de laatste dagen met Washington en Hanoi had gehad. Oe Thant zei dit op het vliegveld Ypen'burg, kort voor zijn vertrek naar Brussel. Hij acht Genève nog steeds de geschiktste plaats voor de besprekingen, maar sluit andere Historisch museum een tentoonstel ling zijn ingericht, die een overzicht biedt van de geschiedenis van de j danskunst onder het motto „Tussen j Bal en Ballet". Het materiaal van deze in samenwerking met de Werk groep Danskunst tot stand gekomen expositie is afkomstig uit de collec- I ties van het Centraal Dansberaad in i Den Haag, het Haagse Gemeente- I museum, de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam, het Toneelmuseum I in Amsterdam, Stenmans-Utrecht en uit de archieven van het Rotterdamse museum. mogelijkheden niet uit. De betrok ken partijen moeten zelf uitmaken, waar zij bijeenkomen. De secretaris-generaal zei niets te weten van een geheim vredesplan. Bovendien achtte hij het niet in het algemeen belang, bijzonderheden» mede te delen over de contacten, die hij onderhoudt. Niettemin noemde hij de jongste ontwikkelingen be moedigend. Wat West-Irian (Westelijk Nieuw- Guinea) betreft zei Oe Thant, met minister Luns gesproken te hebben over een volksstemming, die daar uiterlijk volgend jaar gehouden moet worden. Hij vertrouwt er op, dat de Indonesische regering zich aan de in augustus 1962 gemaakte afspraken za] houden. Op de basis stond een erewadhfc opgesteld van het detachement ma riniers, dat Nederland ter beschik king houdt van de Ver. Naties. De heer Thant maakte de reis naar Brussel in een regerings-Friendship.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11