meer mode bij van Haren Generale Zaterdagelftal loste niet alle vragen op Veroordeelde zeelui via hoger beroep eerder vrij Kamer eens met hogere totoprijs van f 500.000 Verlies eii winst volleybalteams Verbod voor ambtenaren wordt nader bekeken Ingrijpen van minister in appelcrisis Huet won tweemaal want van Haren heeft de grootste kollektie voorjaarsschoenen die modieus, gemakkelijk en sterk zijn voor de Motie: ook voor andere loterijen ONDANKS 1-0 ZEGE OP MILITAIREN UEFA-team verloor van Engeland 10 WOENSDAG 10 APRIL 1968 Kapitein van Eos optimistisch (van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM In Kania op het Griekse eiland Kreta dient vandaag het hoger beroep in de zaak van de zes bemanningsle den van het KNSM-schip Eos, die onlangs wegens belediging van de Griekse vlag tot zeven maan den gevangenisstraf zijn veroor deeld. Kapitein T. de Graaf (40) van de Eos verwacht een zodani ge vermindering van de straf dat zijn mensen met een afkoopsom kunnen vrijkomen. Vanochtend arriveerde de Eos in de Prinses Beatrixhaven. Kapitein De Graaf vertelde direkt na aankomst van zijn schip dat hij *o'n zware straf (de eis was een jaar) niet had verwacht. De advo caat die hij in Heraklion na de zaak in de hand nam was er ook van over tuigd dat de zaak met een sisser zou aflopen. Later bleek dat de straf di rekt al vaststond. De zes zeelui werden veroordeeld omdat ze op de avond van de 26e maart een Griekse nationale feestdag vlaggen hadden gesto len. Er waren die dag in Heraklion vele parades en overal werd gevlagd. Acht bemanningsleden gingen de wal op en vierden het feest mee. Ze kwamen in contact mét een groep Amerikaanse luchtmacht-militairen van een avo-basis op Kreta. De Ame rikanen die, evenals de Neder landers, gedronken hadden namen het eerst enige vlaggen mee. De Nederlanders deden even later het zelfde. De politie, die de groep al enige tyd had gevolgd, vond het te ver gaan toen de vlaggen in de zakken verdwenen. De Amerikanen hadden kennelijk iets gemerkt en waren er tussenuit geknepen. De acht beman ningsleden van de Eos werden opge pikt en in voorarrest gezet. Twee dagen daarna veroordeelde de rechtbank in Heraklion zes van hen tot zeven manaden cel. Derde werktuigkundige B. ten Brink (24) en handlanger J. J. Baas (23) wer den vrijgesproken omdat ze wel bij de groep hoorden, maar geen vlag gen hadden weggehaald. Normaal Kapitein De Graaf, die direkt aan boord werd gewaarschuwd, heeft ge probeerd de zaak af te kopen, maar dat mislukte. Hij kreeg van het pro ces de indruk zelf kon hy er niet vbij zyn omdat er op dat moment 'een vliegende storm was en hij aan boord moest blijven dat het nor- 1 maal verlopen is. De zeelieden werden bijgestaan door een tolk van het Nederlandse consulaat. Een verdediger hadden ze niet. Ze gaven toe spijt te hebben, hetgeen tot vermindering van hun straf heeft geleid. Kapitein De Graaf: „Onze mensen hebben die eerste twee dagen in twee zaaltjes in de gevangenis ge zeten. Ze moesten zelf voor eten zorgen, dat ze vanaf een menukaart in de stad konden bestellen. Nu zit- Politieke partijen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beernink Is bereid de bepalingen in het Rijksambtenarenreglement, op grond waarvan het een ambtenaar kan worden verboden lid te zijn van een bepaalde politieke partij of een maatschappelijke vereniging, nader in studie te nemen. De bewindsman zei dit gisteravond in een openbare vergadering van de Tweede-Kamer commissie voor binnenlandse zaken. Het zg. antecedentenonderzoek, dat vooraf gaat aan ambtelijke benoe mingen in bepaalde rijksfuncties met een vertrouwelijk karakter, wordt op het ogenblik al nader bekeken, zo deelde mr. Beernink mee. De Kamer commissie aanvaardde echter toch een ontwerp-motie van de socialist drs. Franssen, waarin de regering wordt gevraagd de betrokken bepa lingen uit het Rijksambtenaren reglement nog eens te bezien. De mo tie spreekt uit, dat het verbod voor een ambtenaar om lid te zijn van een bepaalde politieke partij opnieuw dient te worden overwogen. Na de toezegging van de minister op dit stuk, hadden de vertegenwoordigers van de confessionele partijen geen behoefte meer aan de ontwerp-motie, die met 9 tegen 7 werd aangenomen. Verworpen werden twee ont- werp-moties van de PSP-er Wieben- ga. Eén daarvan sprak uit, dat ie mands lidmaatschap van de PSP geen verhindering of belemmering mag zijn voor zijn benoeming of be vordering in overheidsdienst. Mi nister en commissiemeerderheid von den deze uitspraak te algemeen en te ongenuanceerd gesteld. Mr. Beernink wees erop, dat volgens een beschik king van 1961 een verbod geldt voor ambtenaren om lid te zijn van één politieke partij (de CPN) en vier ver enigingen. Ook dit wordt nu dus be keken. BRUSSEL De aftredende Bel gische minister van defensie, Charles Poswick, heeft gisteren in de buurt van Luik een elektronische reken- en informatiecentrum ter verbetering van de Westeuropese luchtafweer ge opend. De rekencentrale ligt 22 meter onder de grond en is in samenwer king met Nederland en West-Duits- l«nd gebouwd. ten ze 's nachts in een cel. Overdag kunnen ze in het dagverblijf normaal met elkaar omgaan. Er is censuur, maar we hebben uit de ontvangen post gemerkt dat er niets geschrapt is." De gezagvoerder van de Eos kreeg in Heraklion aan boord nog bezoek van een Amerikaanse veiligheids officier, die wilde weten welke Ame rikanen hadden meegedaan aan de diefstal van totaal 65 Griekse vlag gen. Kapitein De Graaf heeft echter niet gehoord of ook zij zijn veroor deeld. Na de veroordeling zijn uit Ne derland zes nieuwe bemannings leden voor de Eos overgevlogen. Het schip dat totaal 23 man aan boord heeft liep totaal twee dagen ver traging op. De veroordeelden zijn: tweede stuurman R. H. Nieuwland (25) uit Gorinchem. derde stuurman J. A. Bos (23) uit Hilversum, marconist ,T. v .d. Heyden (22) uit Utrecht, hof meester J. v. d. Velde (24) uit Den Helder, kok A. Smak (24) uit Beek bergen en matroos S. Benjamin (22) uit Amsterdam. DEN HAAG Minister Lardinois is verontrust over de ontwikkeling op de appelmarkt. Het vooruitzicht van vrije aanzienlijke verhogingen van de EEG-interventieprijzen, deze en de volgende maand, schijnt tot ge volg te hebben gehad dat de appelen langer worden opgeslagen dan voor een regelmatig verloop van de markt wenselijk is. De minister vraagt zich dan ook af of ingrijpen van zijn kant nodig is. Hij schrijft dit aan het produktschap voor groenten en fruit en vraagt dit publiekrechtelijk bedrijfsorgaan om advies over de manier, waarop hij kan bijdragen tot een betere doorstroming op de appelmarkt. Het bestuur van het produktschap gaat morgen deze kwestie bespreken. APELDOORN De uitslagen van de dinsdag in Apeldoorn gespeelde partijen voor de derde ronde van het persoonlijk jeugdkampioenschap dammen van Nederland luiden: Drost (Langweer) Broers (Zwartsluis) 20, Huet (Rotterdam) Reuleaux (Chevremont) 2—0, De Bruyn (Woer den) Simons (Voorburg) 20. Lere (Middelburg) Hofman (Groningen) 1—1, Smeenk (Ruurlo) —Teer (Zaan dam) 02, Kalverboer (Leeuwarden) Paulissen (Tilburg) 11. De uitslagen van de partijen uit de vierde ronde zijn: Paulissen Drost 02, Teer Kalverboer 20, Hof man Smeenk 0—2, Simons Lere 2—0, Reuleaux De Bruyn 0—2, Boers Huet 02. De stand na vier ronden: 1. Drost en De Bruyn 7 punten, 3. Teer 6, 4. Paulissen en Huet 5. 6. Simons 4, 7. Smeenk, Kalverboer en Hofman 3, 10. Reuleaux en Lere 2. 12. Boers 1. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met 99 tegen 15 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsont werp aanvaard, dat de prijzen voor de voetbaltoto en de staatsloterij op maximaal een half miljoen brengt. Zeven a.r.-afgevaardigden en drie c.h.-leden stemden met GPV en SGP en de socialist Frans sen tegen. De Kamer heeft met dit wetsontwerp zo'n haast gemaakt om het mogelijk te maken dat de toto in augustus reeds volgens de nieuwe rege ling wordt georganiseerd. Een amendement van D'66 om de hoofdprijs niet aan een limiet te bin den werd met 69 tegen 46 stemmen verworpen. Een motie van mevrouw Van Someren-Downer (lib.), waarin de regering uitgenodigd wordt deze verruiming van mogelijkheden ook toe te staan voor andere grote lote rijen die een charitatief doel dienen (onder meer de SUS-loterij en de grote Voor- en Najaarsloterij), kreeg wel een meerderheid, hoewel mi nister Polak van Justitie zich reeds bereid verklaard had ook de moge lijkheden voor andere loterijen te on derzoeken. Overigens had minister Polak aan deze motie geen behoefte. De KVP stemde in overgrote meer derheid voor. Over het algemeen had de Kamer meerderheid waardering voor de snelheid waarmee het wetsontwerp is ingediend, en de gedachte die er aan ten grondslag ligt: namelijk het in dammen van de geldstroom naar het buitenland door de geweldige concur rentie, vooral van de Duitse lotto, en het vasthouden aan het beginsel van de kanalisatiegedachte, die bepaalde beperkingen aan de „speelwoede" stelt. Prof. Diepenhorst (a.r.) wilde zich na een nogal langdurig en met geestige citaten doorspeekt betoog wel door minister Polak laten over tuigen, maar hij benadrukte wel, dat zijn fractie zou kiezen krachtens be ginselen van eigen levensovertuiging. De grenzen van de kanalisatiege dachte zijn moeilijk te trekken, aldus de heer Diepenhorst, er is een publie ke maar ook een persoonlijke moraal. ..De ARP is zeer kritisch, maar de minister kan enkele stemmen win- Beperking De heer Tilanus (c.h.) deelde mee, dat de meerderheid van zijn fractie de verruimingen aanvaardbaar vindt, een minderheid meent, dat aan de kanalisatiegedachte te veel geweld werd aangedaan (de afgevaardigden Bode, Scholten en Tilanus). De heer Tilanus vroeg zich: is er nog wel sprake van een wezenlijke beperking, waar slechts de hoofdprijs in de wet vastligt en andere zaken bij ministe riële maatregel geregeld worden (zo als de maximum-inzet van 6,), en waar het loslaten van het maximum aan vervangende uitslagen minder aan sport en meer aan lotto doet denken. Hij informeerde naar de verhou ding prij zen-subsidies (nu 40-60), wordt 55-45). Als er inderdaad bij de verhoogde inzet en prijzen meer bin nenkomt, krijgen de sport-, culturele en maatschappelijke organisaties dan ook meer? Komt er minder binnen, is de overheid dan garant voor het min dere bedrag? Minister Klompé (C R en M) ant woordde, dat de taak van de over heid onverlet blijft en dat zij de be voegdheid heeft de verdeelsleutel te wijzigen, mocht deze ongunstig wer ken voor de organisaties. Komt er meer binnen dan profiteren de orga nisaties hiervan. „Er moet zoveel ge beuren", was haar antwoord. De heer Abma (s.g.) hield vast aan zijn standpunt, dit wetsontwerp een verwerpelijke zaak te vinden: „zon- Verkoop gestart zomerpostzegels AMSTERDAM Muzikaal bege leid door de Amsterdamse politieka- pel heeft loco-burgemeester dr. P. J. Koets gisteren op de Magere brug de eerste serie zomerpostzegels gekocht van de hoofddirecteur van de poste rijen, de heer A G. de Vries. De zegels zijn tot en met 25 mei ver krijgbaar. De plaats van handeling was niet toevallig: op de uit vijf zegels bestaande serie zijn bekende bruggen uit Nederland afgebeeld en een daar van is de uit de zeventiende eeuw daterende brug over de Amstel. De overige postzegels worden gesierd door de St. Servaasbrug in Maastricht, de spoorbrug over de Lek bij Culemborg, de Van Brienenoord- brug in Rotterdam en de Zeeland- brug over de Oosterschelde. der veel te presteren, sleept men gro te sommen in de wacht. De goklust is slechts één exponent van alle ellende. Wij verzetten ons omdat we voor het hele volk het goede willen. Wan neer we toegeven, tonen we gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef." De heer Jongeling (g.p.v.) meende, dat de ministers twee soorten goklust onderscheidden: een binnenlandse goede en een slechte buitenlandse. Hij betreurde de verruiming, omdat deze opvatting van kanaliseren slechts een aanzuigende werking heeft. Hij verweet de ARP, dat men nu maar weer kan zien dat het daar kan vriezen en dooien, waarop de heer Diepenhorst repliceerde, dat ook in de kring van de heer Jongeling verdeeldheid kan bestaan. Overigens stemden van de ARP de heren Boer- tien. Geelkerken, Goudzwaard, Kieft, Mooij, Schakel en Walburg tegen het wetsontwerp. Minister Polak verijdelde nog een poging vanuit de VVD om nu ook „gekanaliseerde casino's" in ons land een kans te geven: voor het vreemde lingenverkeer. Minister Polak: „Van dit kabinet is geen goedkeuring van de roulette te verwachten". Zijn hoofdmotief voor de huidige verrui ming was: „Het zal hen aanspreken, die de taak van de overheid wat be perkt zien tot het weren van exces sen. die de geestelijke volksgezond heid in gevaar brengen." Tot nu toe was er volgens hem nog geen sprake geweest van trieste gevolgen van de goklust. (Van een onzer sportredacteuren) ZEIST Hoewel er nog ze ventien dagen resten alvorens de eerste interland voor het zaterdagelftal wacht, heeft de nationale selectie de generale repetitie al achter de rug. De wedstrijd die het voorlopig elf tal dinsdagavond in het KNVB centrum in Zeist speelde tegen een militair selectie-team hood de keuze-commissie de laatste kans de spelers aan de tand te voelen. Volgende week zal er kort na het Paas-weekeinde geen mogelijkheid bestaan een acceptabele oefenpartner te vinden en de week daarop wacht in Rijssen (27 april) de interland tegen de Fransen. En hoe gaat i}at met generale repe tities. bevredigend zijn ze nooit. Ook voor de zaterdag-KC zal het nog niet duidelijk zijn in welke formatie er straks moet worden aangetreden. Er zijn slechts een handjevol spelers ze ker van hun plaats: de centrum-ver dediger Schinkel, de middenveldspe lers Kiel en Den Rooyen alsmede linksbuiten Slagboom en stellig ook Diepeveen. Maar om dit vijftal „taan nogal wat vraagtekens. En zelfs al valt het aan te nemen dat Van der Giesen, hoewel dinsdagavond in de rust vervangen door Kok, in Rijssen zijn achtste interland zal mogen gaan spelen, dan nog blijven er voldoende punten waarover de KC zich het hoofd kan breken. Daar verandert de 10 overwin ning op de vinnig strijdende militaire ploeg niets aan. Welke keeper zal de opvolger van Van der Laan worden? Beukers deed het stellig goed, maar liep na rust bij een uitval een heup blessure op en moest zich laten ver vangen door Vlaanderen die evenals vorige week met enkele knappe red dingen kwam. Gouman goed En dan de bezetting van de back plaatsen. De Heerjansdammer Gou man deed het als rechtsback stellig zo verdienstelijk, dat hij beslist een ernstig gegadigde is voor het Oranje shirt, terwijl op links Van Effrink zoals te doen gebruikelijk na een knap begin steeds verder terugviel. Een regelrechte terugkeer van Kralt moet daarom nog voor mogelijk wor den gehouden. De voorhoede kwam dinsdag al evenmin tot grote daden. Baltechnisch was Diepeveen de beste, maar een pure rechtsbuiten is hij niet. Kalden kwam dit keer hoe wel beslist niet falend niet tot de glansrol van vorige week. terwijl ook Slagboom het juiste ritme miste. Dat Kapinga (geen tempo) bij rust werd vervangen door Pluimgraaff bracht lang niet zo veel rendement op als de vervanging van de physiek nog niet sterke Cornel isse op de rechtshalf plaats door Den Rooyen. Mede doordat het militair team beslist geen eenheid vormde de zaterdagspeler Gritter moest het elf tal geen eenheid vormde de zater dagspeler Gritter moest het elftal zelfs completeren werd het een wat rommelige wedstrijd, waarin de militairen individueel werkten om zich te presenteren voor de A-selectie. De Ridder van PSV had pech met twee schoten op de paal. Aan de andere kant redde v. Bergen (Alkmaar) voor rust fraai bij een kogel van Diepe veen en na rust bij een inzet van Pluimgraaff. Met wat geluk scoorde Diepeveen uit moeilijke hoek na zo'n 20 minuten in de tweede helft 10. De KC zal het Oranje-team volgen de week samen stellen. DRONTEN Het Nederlandse da- mes volleybalteam heeft dinsdag- j avond voor de vierde maal een ne- derlaag geleden tegen Polen. De ont- moeting. voor 2.000 toeschouwers 'in Dronten sespeeld, werd met 13 ver loren. De setstanden waren 515 11—15 15—9 9—15. De Poolse dames waren opnieuw i technisch aanmerkelijk bekwamer dan de Nederlanders. Truus Grunne- kemeyer was in de Nederlandse for- 1 matie de meest op de voorgrond tre- dende speelster. Na de nederlaag van de Neder landse dames zorgde het Nederlandse herenvolleybalteam gisteravond in I Dronten voor een revanche door Po- I 1 en met 32 te verslaan. De setstan- I den waren: 159, 615, 1215, 156. 1513. Uitblinkers bij de Ne- derlanders waren Harry Jansen. Bram Bermeulen en Richard Onnes. NIMES Het Nederland UE- FA-team heeft dinsdagavond in Ni- mes met 1—0 verloren van Engeland. De Engelsen startten in een hoog tempo en al na vier minuten keek Nederland tegen een achterstand aan door een treffer van Foggan. Neder land kwam fel terug en wist zich scoringskansen te scheppen maar de precisie in de afwerking ontbrak. Door deze nederlaag is Nederland vrijwel kansloos om de kwartfinales van het UEFA-tornooi te bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 10