Clowneske vertonini Aardgas hielp Shell aan goed resultaat Algemene Bank tegen invoeren spaarloon Madurodam99 opent morgen haar deuren RUST MINNENDE PIPO LIGT OVERHOOP MET JUKEBOX IVC Z/V/**- tfeazvs Huib Goudriaan y» zt///**- Marktkoopman na week hongeren in ziekenhuis Liberace koopt piano in Nederland Bouwval en woonbunkers SLUITING SUEZKANAAL WERKTE NADELIG VERKOOP PRODUKTEN VERDER GESTEGEN Religieuze troebelen Kongo Oprichting hypotheekbank schenk fgü-schenkgl^ Pittig werk voor ulo-kandidaten Parkeerplaats voor invalide autobezitters 5 DINSDAG 9 APRIL 1968 Pipo de clown, die elke avond onze tv-kijkende kindertjes trouw welterusten zegt, dreigt in opspraak te komen. Dat moest elke Amsterdammer, die gistermorgen met half ontwaakte maandagmorgen-ogen, de raambiljetten van de Amstel Taveerne las, wel constateren. Er was immers te lezen: „Door onze lieve bovenbuurman Pipo de clown, zijn we onze muziekvergunning enkele dagen kwijt." Een van de eerste klanten, fris en monter het schilder achtige, op z'n zeventiende- eeuws ingerichte café in de Halve Maansteeg binnentre dend, zag ik al gauw versom beren. Grimmig kwam eruit: ,,Ik hoor geen muziek. Of horen we dat soms vanavond in het programma van Pipo de clown? Leuke buurman!" Caféhouder A. Besouw zegt klagelijk: „Mijn zaak draait enorm op muziek, en sinds woensdag is mijn vergunning al ingetrokken." Oorzaak: zijn boven buurman, acteur Cor Witschge beter bekend als vertolker van Pipo de Clown diende vorige week opnieuw een klacht in over de jukebox van het café. Dempen De heer Witschge en zijn vrouw be gonnen vier jaar geleden al met pro testeren. Toen installeerde de heer Besouw. die de zaak van zijn moeder j0£ M j fi/iAses/yW* "$E2fC TM //av&MAs Raambiljet had overgenomen, een jukebox. Na de eerste klacht werden geluiddempende kappen om de supermuziekdoos ge plaatst. Maar volgens Cor Witschge baatte dat niet. De heer Besouw liet vervolgens een geluiddempend plafond aanbrengen. Ook dat bracht zijn bovenburen niet de gewenste rust. De toppers, de Jor- daners en smartlappen bleven maar al te duidelijk doordringen tot in de huis kamer van de Witschge. Er volgden nieuwe aanklachten, en een gesprek tussen de heren Besouw en Witschge. Dit resulteerde in de ver bouwing van het café in oktober 1967: met geluiddempende plaat werd de zaak afgeschermd. Caféhouder Besouw: „Alles werd goedgekeurd, en zes maanden lang heb ik geen klacht gehoord. Mijn buur man groette me gewoon als we elkaar passeerden, totdit." Dl iet ontplooien Hy maakt een machteloos aandoend gebaar, en vertelt dat vorige week woensdag opnieuw controleurs van de Hinderwet verschenen. „Alles werd opgemeten, en ze zei den dat de zaak in orde is. Maar on dertussen is onze muziekvergunning afgenomen. En dat merken we heus aan de omzet. Onze klanten komen wel, maar als ze vertier zoeken willen ze muziek, en dan gaan ze verder. Heb ik dan voor niets m'n geld uit gegeven in oktober? Uiteindelijk heb ik het voor hem gedaan. De andere bu ren hadden nooit geen last. In oktober is hij nog beneden geweest, en hij vond het fantastisch. En als het niet goed was, dan is het toch gek, dat hij nu pas na het zes maanden aangehoord te hebben een nieuwe klacht heeft ingediend. Zo kan ik me niet ontplooien. Ik zou graag een discotheek willen plaatsen. maar dat kan niet, omdat een persoon het tegen houdt", besluit de geluidloze caféhouder. Inmiddels lezen voorbijgan gers de raambiljetten en kij ken dan veelbetekenend naar boven. Maar Cor Witschge is er niet. De bel van de telefoon, noch van de deur, doen hem of zijn vrouw verschijnen. Kan het echtpaar de sinds vorige week woensdag zo plotseling ingetreden, maar lang verbei de, rust niet verdragen? De klanten van Amstel Ta veerne drinken hun pils (lijd zaam) ook maar in stilte. ,,Er zit niet veel muziek meer in", stelt een oude man misnoegd vast. En dat allemaal door een clown. De Amsterdamse marktkoopman P. ten Bosch is gistermiddag in het zie kenhuis opgenomen. De heer Ten Bosch bond een week geleden de strijd aan met Douwe Egberts door in hongersta king te gaan. Hij verzet zich tegen het vaststellen van de koffieprijs door DE, en de daar uit voortvloeiende „bewaking": DE schaduwt hem om na te gaan van welke grossiers hij nog DE-koffie betrekt. Ook in het ziekenhuis heeft de heer Ten Bosch gisteravond nog hardnekkig geweigerd iets tot zich te nemen. De heer Besouw met zijn moeder bij de jukebox. Liberace, de 47-jarige Amerikaanse pianist, die grote bekendheid kreeg door zijn spel bij kaarslicht, kwam gistermorgen op Schiphol aan, voor een kort bezoek aan ons land. Hij is van plan hier een concertpiano te kopen, die de firma Rippen in op dracht vervaardigt. Het ligt in de bedoeling om de vleugel opklapbaar te maken waar door het instrument makkelijk te vervoeren zal zijn op de toernee van Liberace. Een ruïne en moderne woonbunkers in aanbouw. Kunnen twee tijdperken pijn lijker op elkaar botsen als op deze foto van een afbrokke lende slottoren in Lisse? De bouwval, eigendom van de gemeente, is de wat af tandse herinnering aan het slot Dever, of Huis te Lis. Het kasteel moet eens zijn gebouwd door Gerard Dever, vazal van graaf Floris V. Daarna werd het slot door verschillende families be woond, tot het in de negen tiende eeuw verviel tot een ruïnewaarvan een Duitse baron eigenaar was. Zijn nakomelingen moesten het bezit in 1945 overdoen aan de gemeente Lisse voor het symbolische bedrag van een gulden. Maar de be woners van Lisse lieten het er niet bij zitten. Er kwam een Stichting Dever met als doel stelling de ruïne te restau reren. Een nog ver ver wijderd doel: er is geen geld. Inmiddels wordt de bouw val, die mensen met een beetje fantasie wel een ver haaltje wil vertellenom singeld door rijen brood nuchtere flats. Zo staat hij daar triest zijn verval te accentueren onder een echte Hollandse lentelucht. DEN HAAG De Konink lijke/Shell Groep heeft een meer dan normaal bewogen jaar ach ter de rug, met ondanks alle moeilijkheden toch een gunstig financieel resultaat aldus het jaarverslag over 1967. De werkzaamheden van de Groep werden in sterke mate beïnvloed door de sluiting van het Suezkanaal en het stag neren van de aanvoer van ruwe olie uit Nigeria, terwijl in november het pond sterling werd gedevalueerd. Niettemin konden de nadelige gevol gen van de ontwrichting van de aan voer voor de financiële resultaten wor den ondervangen dank zij de flexibili teit in de bedrijfsvoering van de Groep, terwijl de invloed van de devaluatie op de financiële resultaten beperkt was. Het nettoresultaat van de Groep over 1967 bedroeg 266 miljoen, 29,5 mil joen meer dan in 1966. Het rendement op het gemiddeld netto-actief was 9 procent tegen 8,5 procent in 1966. STIJGING PRODUKTIE De hogere winst was te danken aan de voortgaande stijging van de hoeveel heden olie, aardgas en chemische pro- dukten die door de Groepsmaatschap pijen zijn verkocht en een verlaging van de kosten per eenheid produkt in enkele van de belangrijkste sectoren van het bedrijf. De ontwrichting van de normale aan voer voor sommige Groepsmaatschap pijen heeft aanzienlijke kosten met zich bracht, een situatie die dit jaar nog voortduurt. In 1967 waren er echter in de meeste landen prijsverhogingen ten einde deze kosten op te vangen. De kapitaaluitgaven en de research- en opsporingskosten bedroegen 581 miljoen, tegen 642 miljoen in 1966. Deze vermindering is ontstaan doordat een aantal projecten in de verwerkings sector is gereed gekomen en door een incidentele deling van de kapitaaluitga ven voor tankschepen. INVESTERINGEN Ongetwijfeld zullen de recente zeer hoge investeringen in de eerstkomende jaren goede resultaten afwerpen. Het Groepsrendement is nog altijd niet be vredigend en het zal dan ook nood zakelijk zijn de kapitaaluitgaven op een hoog niveau te handhaven. De opsporingsactiviteiten van de Groep zijn het vorig jaar opnieuw met een aantal gebieden uitgebreid. Zeer belangrijk was de verwerving van ex- ploratiegebieden voor de kust van Louisiana. Het vorig jaar leverde het Groningse aardgas voor het eerst een positieve bijdrage van de Groep. Welke enorme bedragen moeten worden geïnvesteerd alvorens enig rendement wordt ver kregen, blijkt uit het feit dat tot eind 1967 reeds 2,4 miljard (Groepsaandeel 600 miljoen) in Nederland was uitge geven voor de opsporing en winning van aardgas en voor het op de markt brengen van dit gas. Nu dit stadium eenmaal is bereikt, zal de afzet van het aardgas verder stijgen en in steeds toe nemende mate tot het nettoresudtaat bijdragen. De voortgezette groei van de Konink lijke/Shell Groep komt niet alleen tot uiting in de omzet, maar ook in de om vang van het geïnvesteerde kapitaal. In 1967 kwam deze groei zonder uitbrei ding van de personeelssterkte tot stand buiten Noord-Amerika daalde het personeelsbestand zelfs voor het achtste achtereenvolgende jaar. Per werknemer nam de omzet van olie, aardgas en chemische produkten in 1967 met negen procent toe in verge lijking met 1966 en het geïnvesteerde kapitaal per werknemer steeg van 21.000 tot 23.000. Het aantal werk nemers van de Groep bedroeg einde UI KINSJASA Negen mensen zijn om het leven gekomen bij relletjes in Miabi in de Kongolese provincie Kasai. De troebelen waren uitgelokt door een religieuze sekte die onge veer driehonderd leden telt De leider Moekoemba is gearresteerd. 1967 172.000 tegen 174.000 eind 1966 en 214.000 einde 1958. Eind 1967 waren evenals het jaar daar voor 17.000 mensen in dienst van de Groepsmaatschappijen in ons land. De Shell Nederland raffinaderij in Pernis werkt thans, ondanks de grote brand van enkele maanden geleden, weer op negentig procent van de capa citeit. Oe Thant werd gisteren door de Koningin ontvangen op Huis ten Bosch. De foto werd genomen tijdens een genoeglijk onderons je. Van rechts naar links: prins Bernhard, Thant, prins Claus, prinses Beatrix en de Koningin. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland gaat haar vleugels verder uitslaan. Er wordt namelijk gewerkt aan de oprichting van de Hypotheekbank van de ABN. Het ka pitaal van 10 miljoen is al voor tien procent volgestort. De hypothe caire leningen zij bedoeld voor de financiering van het eigen woning- bezit. Het ligt voorlopig in de be- DEN HAAG De minister van financiën, dr. H. J. Witteveen, zal morgen de miniatuurstad Maduro dam officieel heropenen met het in werking stellen van een zgn. „ticker- tape" waarop de koersen van een mi niatuur-effectenbeurs zijn te lezen. De laatste voorbereidingen worden getroffen om het stadje tijdig gereed te krijgen. In de winter is veel werk verzet om aan de miniatuurstad verschillende nieuwe objecten toe te voegen. Vorig jaar heeft Madurodam 1.078.975 bezoekers getrokken, waar van er 312.708 per bus naar de minia tuurstad waren gekomen. Een van Nederlands meest geliefde toe ristische objecten; het aantal buiten landers bedroeg 60 procent van het totaal aantal bezoekers. Madurodam heeft een capaciteit van 22.000 bezoekers per dag. Zesdui zend bezoekers "kunnen zich tegelijk in het stadje bevinden op het drie en een half kilometer lange looppad. Momenteel worden de laatste voor bereidingen getroffen om het nieuwe expositiegebouw in gebruik te ne men. De Stichting Madurodam heeft vo rig jaar ruim zes en een halve ton geschonken aan instellingen die zich intensief met het jeugdwerk bezig houden. Dat zijn onder meer de club huizen „Dc Arend" en „De Zee meeuw" in Rotterdam, het Utrechts Buitencentrum en de Ned. Jeugd Herbergen Centrale. Verschillende nieuwe objecten zijn vanaf woensdag a.s. in Madurodam te bezichtigen. Het gebouvif van de Nationale Nederlanden is met zijn hoogte van 74 meter (maquettehoogte circa 3 meter) een van de belang rijkste aanwinsten in de minia tuurstad. Ook is een miniatuur-boomkweke rij aangelegd, waarbij de kwekerijen in Boskoop als voorbeeld hebben ge diend. Bij de heropening zal voor het eerst optreden het „Mini Korps Ma durodam" dat is samengesteld uit de blazersgroep van het miniatuur ste delijk orkest Madurodam. De kleding van het korps is geïnspireerd op net studentengala, aangepast evenwel aan de jeugdige leeftijd van de spe lers. (Van onze onderwijsredactie) ROTTERDAM De ylo-eindexa- menkandidaten hebben gisteren geen gemakkelijk dag gehad. Voor Neder lands kregen zij een tekst van Bertus Aafjes voor zich „Morgen bloeien de abrikozen", die naar veler oordeel niet zo eenvoudig was. De vraag ze ven allitererende uitdrukkingen te vinden heeft heel wat zweetdruppel tjes gekost. Verder moesten de jongelui zich wagen aan een opstel en aan be- drijfsrekenen, dat over het algemeen in de smaak is gevallen. Frans werd echter weer vrij pittig gevonden. De vertaling (een ontmoe ting tus&2n Farah Dibah en de sjah van Perzië) leverde nogal wat moei lijkheden op. Tenslotte meetkunde. Hierover wa ren de meningen verdeeld, al bevatte het werk volgens sommigen minstens een lastige opgave. doeling pandbrieven te gaan uit geven. In 1967 stond vooral de fusie met de Hollandse Bank-Unie centraal, al dus het jaarverslag. De balanstelling van beide instellingen bedraagt nu meer dan tien miljard gulden. De totale baten zijn toegenomen met bijna ƒ40 miljoen tot ƒ284 miljoen. Het balanstotaal van de Algemene Bank steeg van 7605 miljoen tot ƒ8701 miljoen. Vooral de spaargel den gingen sterk omhoog: van 887 tot 1145 miljoen. Niet pessimistisch De ABN-directie is niet pessimis tisch over de vooruitzichten voor 1968. Vooral de efficiency zal worden opgevoerd. Het gehele bedrijf zal worden „doorgelicht", zo deelt de directie mee. Verder zal het dienstenpakket worden uitgebreid zonder dat meer personeel behoeft te worden aange trokken. Vorig jaar werden 27 nieuwe kan toren geopend, waardoor het aantal steeg tot 391 en samen met de HBU tot boven de 400. Deze banken heb ben nu 51 vestigingen in het buiten land. De directie zegt tenslotte ernstig bezwaar te hebben tegen het invoe ren van spaarloon en het gedwongen sparen via het belastingbiljet. Zij juicht het daarom toe dat de aan dacht zich op het ogenblik meer richt op verbetering van de pensioenvoor zieningen. Er zijn nog veel achter standen in te halen, aldus de directie. DEN HAAG De minister van verkeer en waterstaa'c drs. J. A. Bak ker is bereid op korte termijn een onderzoek in te stellen naar de vraag hoe aan ernstig invalide autobezitters zo nodig een parkeerplaats bij hun woning of werkplaats kan worden verzekerd. Deze vraag was opgeworpen door het socialistische Tweede-Kamerlid drs. Van Thijn, volgens wie duidelijk gemarkeerde parkeerruim'cen voor de woning van invaliden veelvuldig door anderen in beslag wordt geno men. Minister Bakker voegt hier aan toe dat bij genoemd onderzoek te vens de gevolgen van het reserveren van parkeerruimten voor bepaalde personen in ruimer verband zullen worden bezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5