g» In Nederland wekelijks 100 In Nederland sluiten wekelijks 100 winkels Afwachtende houding van beurs na nieuws uit VS ,We leven in een bezeten wereld en we weten het FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Damesploeg kansloos Kans op jaarlijkse huurverhoging 6 pet. Rijkspostspaarbank altijd safe! De veilige manier van sparen Wat bedoelde mr. Klaasesz? Nieuw gebouw Martin Air in gebruik SANERINGSFONDS HAALDE ACHTERSTAND IN Wagtmans tweede in ronde van België 9 ZATERDAG 6 APRIL 1968- Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een eantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Hartekreet mr. KlaaseszIk wat doen aan die papieren rompslomp DEN HAAG De Tweede Kamerleden mr. G. A. A. M. Boot en mr. J. T. M. de Vreeze (beiden kath.) hebben de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van binnenlandse zaken gevraagd of het juist is dat het psychiatrisch ziekenhuis Overduin te Katwjjk in derdaad een miljoen meer heeft ge kost dan nodig was. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De kogel is door de kerk. Tenminste voor mr. J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. Bij de opening van het psychia trisch ziekenhuis Overduin in Katwijk aan Zee heeft hij ge zegd: „Ik ga wat doen aan de bezèten wereld waarin wij le ven, aan de ambtelijke papier winkel, die ons geld en tijd kost." De reactie is niet uitgebleven. De telefoon in het provinciehuls in Den Haag stond roodgloeiend. Journa listen, efficdency-mensen (Klaasesz: „Ze hadden allemaal pasklare oplos singen"). Maar ook van dc andere kant. Klaasesz: „Op de Rotary-lunch vanmiddag kwamen ze naar me toe, generaals, hoge ambtenaren, zaken mensen: „Gelukkig, dat jij daar wat aan gaat doen." „Ik heb Iets losgemaakt. So what? Je trapt tegen schenen, maar het zijn in de eerste plaats je eigen schenen. Ik heb in Katwijk ook al gezegd: in de nieuwe Tati-fllm Playtime is de bezetenheid van deze wereld ten top gevoerd. Öncle Tati zou hier ook eens moeten kijken, in het Provinciehuis. Prachtige stof zou hij voor een film opdoen." „Op de eerstvolgende vergadering zullen mijn collega's me wel honen: hij heeft weer eens wat gezegd. Ik heb al gehoord dat Kamerleden vra gen gesteld hebben. Nou, daar ben ik blij mee." „KREET" „Ik heb wel meer de gewoonte om bij officiële gelegenheden wat „geks" te zeggen. Het is me ook wel eens opgevallen, dat zo'n kreet resultaat bleek te hebben. Ik hoop dat dat nu opk hef geval zal zijn. Ik ga er in ieder geval op door. Ik weet nog niet hoe; ik heb ook niet de illusie dat ik succes zal hebben. Maar toch, mis schien is het goed dat het gezegd wordt." „En dan heb ik niet alleen het oog op de ambtenarij. Overal is de beze tenheid merkbaar. Op uw eigen re dactielokaal misschien ook wel. Hui zing© heeft het al gezegd: wij leven in een bezeten wereld en wij weten het" „Om voor u begrijpelijk te maken hoe ik tot die uitspraak kom, zal ik u een dag uit het leven van een Com missaris schilderen. Overdag de ope ning van het E?tec-gebouw in Noord- wijk. Je dwaalt door de gangen van dat immense gebouw, je ziet de ge heimzinnige machines die de commu nicatie moeten bevorderen in een we reld waarin het gebrek aan inter menselijke communicatie zo groot is. 's Avonds de première van Tati's film. Hetzelfde probleem: een beze ten wereld." WAANZIN „En dan kom Je in dat ziekenhuis voor psychisch gestoorde bejaarden openen en dan merk je, dat ook hier die bezetenheid aanwezig is. Een sta pel papier: zo hoog (Mr. Klaasez heft zijn hand en duidt een stapel van ruim een meter aan). In 1957 zijn ze begonnen. Moeilijkheden met de fi nanciën. Daar wordt over vergaderd. De Staten, de Kroon, de gemeente, wëët ik wie komen er aan te pas. Uiteindelijk zou het Rijk financieren Mr. Klaasesz toen bleek dat de provincie het geld toch wel had. Maar toen waren de kosten weer gestegen. Men ging aan het werk. er werd wat bijgebouwd zonder onze toestemming; we kregen ruzie over enkele onderdelen. Er werd weer over gecorrespondeerd. Kortom, de papierwinkel bij mij, bij de gemeen te, bij de rijksinspectie voor de volksgezondheid, bij de minister was niet te overzien. MILJOEN Provinciale Staten heeft er vijf maal over vergaderd, de gemeente een paar keer. Ga zo maar door, het (Van onze sociaal-economische redactie) zou me niet verwonderen als er een miljoen aan ambtelijke kosten bijge komen is. Je vraagt je wel eens af: als je zomaar toestemming tot de bouw had gegeven, wat zou er dan van terecht gekomen zijn? Misschien zou de bouw wel een ton of twee te duur geweest zijn? Misschien zouden we later spijt hebben dat we dat en dat zo gepland hadden? Maar dat zijn nadelen waar we nu nadat iedereen advies heeft gegeven ook mee te maken hebben. „Je zou kunnen zeggen: dit in Kat wijk is voor mij de druppel die de emmer heeft doen overlopen. Een hartekreet. Je bent geneigd om met Tilanus te zeggen: moet dat nu zo?" GEZELLIG „Misschien zullen er wel mensen zijn die zeggen: we hadden het zo rustig en gezellig onder elkaar en nou kermt hij weer. Best mogelijk, maar ik heb er geen spijt van. Ik moet het er toch eens met onze effi- ciency-mensen over hebben wat hier bij ons verbeterd kan worden." „Wil je het helemaal goed doen, dan komen we aan wetswijzigingen toe en dat is niet mijn terrein." „Ik denk niet dat alles in een handomdraai verbeterd kan worden. Daarvoor is onze maat schappij te complex. En wat wil je eigenlijk? Ook in het geval- Katwijk heeft iedereen zijn plicht gedaan, niemand heeft te veel gedaan. Maar het is juist het trieste van de situatie, dat we dat als onvermijdelijk op ons moeten laten afkomen." jaar in jaar uit de toegestane woning wetcontingenten kregen toegeschoven, is er thans een totaal andere situatie ontstaan. De woningbouwcorporaties, aldus de heer Peliicaan, zjjn plotseling volwassen geworden. „We moeten nu zelf bepalen of we zullen bouwen, wat wjj zullen bouwen, en voor welke prijs we zullen bouwen. Dat vraagt van de besturen een Inzclht en een deskundigheid, die wtf tot nu toe eigenljjk nauwel/ks nodig hebben gehad". De heer Peliicaan deed er medede ling van- dat thans ook het Christelijk sociaal centrum voor de volkshuisves ting en de Nationale Woningraad zich bezinnen op de vraag, hoe de corpora ties moeten worden voorgelicht en hoe hun het materiaal in handen moet worden gegeven om de nieuwe taak zo goed mogelijk te verrichten. Krotten Een belangrijke bijdrage zal, in de toekomst ook geleverd moeten worden aan de sanering en krotopruiming. Ne- deland telt op dit ogenblik ongeveer 350.000 krotten. Per jaar worden er 5000 opgeruimd, zodat men in dit tempo eerst na 70 jaar het karwei van de krotopruiming klaar zou hebben. Maar in deze 70 jaar komt er een veelvoud van 350.000 aan krotten bij. Wanneer deze krotopruiming niet spoedig forser wordt aangepakt, dreigt ondanks de nieuwbouw het niveau van de volkshuisvesting in Nederland on rustbarend te dalen. De heer Peliicaan zag ook hier grote verantwoordelijk heden voor de christel/ke woning bouwcorporaties. Zoals eerder gemeld heeft de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, donder dag bij de opening van de inrichting gezegd dat de „verschrikkelijke hoeveelheid rapporten en dossiers" deze meerkosten hebben veroorzaakt De Kamerleden vragen de ministers op welke feiten en omstandigheden de kritiek van mr. Klaasesz, die ook sprak over „een krankzinnige wereld en gemeenten, provincies en rijk die lijden aan een handenvol geld kostende ambtelijke bezetenheid", nog meer betrekking kan hebben en welke maatregelen zij denken te nemen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Prins Bembard heeft gisteren het nieuwe gebouw van de Martin-Air-Holland op het nieuwe Schiphol geopend. Het was een korte feestelijke bijeen komst waarop de prins nogeens wees op de snelle groei die het bedrijf sinds de oprichting tien jaar geleden heeft meegemaakt. Waren het toen nog maar een handjevol mensen dat samen met directeur Martin Schroder de start gaf aan het bedrijf, nu zijn er vijfhonderd personen bij de MAC in dienst. Ook de aantallen passagiers zijn snel gestegen: in 1958 nog geen tienduizend, dit jaar waarschijnlijk veertigduizend, terwijl aan vracht ruim tien miljoen kilogram zal worden vervoerd. Directeur Schroder maakte bekend, zojuist van aandeelhouders en commis sarissen toestemming te hebben gekre gen voor de aankoop van een derde verlengde DC 9, die over enkele jaren kan worden ingezet. Hij zei nog dat het bedrijf begonnen was met slechts enkele gehuurde vlieg tuigen en nu beschikt over elf eigen toestellen, terwijl er drie in bestelling zijn. Een groot deel daarvan bestaat uit Turboprop- en straalvliegtuigen. Met deze vloot is de MAC de vierde plaats op de ranglijst op Europese charter maatschappijen gekomen. Na afloop van de plechtigheid bezich tigde de prins de afdeling cartering. Het nieuwe gebouw, dat is ontworpen door prof. M. J. Duitjer en L. Jonkers, heeft 4,5 miljoen gekost Een tekening van de nieuwe Lockheed voor middelgrote afstanden: de L-1011. Het toestel krijgt drie Rolls Rdyce RB 211-straalmotoren en biedt accomodatie aan 256 passagiers. AMSTERDAM In Nederland gaan op het ogenblik honderd winkels per week dicht. Het Centraal Instituut voor het midden- en kleinbedrijf, dat is belast met de uitvoering van het Ontwikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand, heeft op dit moment 1890 saneringsaanvragen godegekeurd. Per week komen thans ongeveer honderd bedrijfsbeëindigings contracten gereed. De contracten moeten daarna door belanghebben den worden getekend, waarna de betalingsopdrachten automatisch worden, doorgezonden naar Economische Zaken en de uitbetaling een aanvang neemt. He't departement kreeg al 402 con tracten doorgestuurd. Samen met de Prins Bernhard samen met MAC-directeur Martin Schroder voor de plan- ningkaart in het nieuwe gebouw op Schiphol, dat de Prins even tevoren had geopend. Hoewel de ondertoon van de effec- tenmarkt gunstig was, bleef men toch de nodige reserve in acht nemen, daar de pogingen van president Johnson om tot vrede in Vietnam te komen, nog niet met een gunstig resultaat zijn bekroon, terwijl de moord op de nederleider ds. King nieuwe onzekerheid in het leven riep. De onrust op de valuta- en goud- markt is sterk verminderd na het slagen van de conferentie in Stock holm over de nieuwe trekkingsrech ten. Afgewacht moet worden of deze ontwikkeling gehandhaafd blijf, daar zowel in Engeland als in Amerika de betalingsbalansen gesaneerd dienen te worden. De bekendmaking van president Johnson tot beperking van de bom bardementen op Noord-Vietnam leid de in eerste aanleg tot een uit barsting van optimisme. Nu was er een gerede kans, dat de oorlog in het Verre Oosten tot een einde zou ko men. De Amerikaanse beurs reageer de willig op genoemde aankondiging en ook de continentale financiële centra toonden een gunstige stem ming. Toen later bleek, dat de weg naar de conferentietafel mogelijk lang en die naar een aanvaardbare vrede vooralsnog dubieus zou zijn, taande het optimisme spoedig en nam men een afwachtende houding aan. Gezien het feit, dat de ondertoon der beur zen niet ongunstig is te noemen, zou men daaruit kunnen afleiden, dat men de ontwikkeling niet zonder hoop tegemoet ziet. Overigens gaan nu de gedachten reeds uit naar de economische toe komst van Amerika, als de oorlog in Vietnam eens tot een einde kan wor den gebracht. De beëindiging van de oorlog in Korea gaf aanleiding tot een economische inzinking. Daan heeft men van geleerd en reeds lig gen plannen in Amerika klaar om de stand op te vangen. KLM Van de internationale aandelen kon KLM gisteren tot 195 stijgen (v.w. 178) vanwege het bericht over de in ternationale verhoging van sommige belangrijke reizigerstarieven. Kon. Olie steeg eerst van 157.70 tot 160, maar later in de week brok kelde de koers af en gisteren werd gesloten op 159.30. De overige inter nationals zijn per saldo weinig ver anderd, ondanks het bericht, dat de Engelse Pye, een dochteronderneming van Philips, belangrijk beter gaat, terwijl AKU's Amerikaanse dochter, Amerikan Enka, uitstekende resulta ten te zien gaf. Fokker sloot vorige week op 404 pet., gisteren op 435 pet., een flinke stijging, welke veroorzaakt werd door het bericht van de verhoging der winstuitkering aan de aandeel houders van 18 op 21 pet. Rondom Centrale Suiker Mij. cir- culeerdeh opnieuw de traditionele fusiegeruchten. De belangstelling voor het fonds nam snel toe en de koers steeg van 409 tot 434 pet Bilhrmann-Tetterode verraste de beurs met een dividend ad 20 pet., waarvan 5 pet in stock (onv.), terwijl bericht werd, dat de winst over 1967 6.7 pet. hoger was dan in 1966. De verwachting bestaat, dat h©t jaarverslag gunstig zal uitvallen, maar de beurs bleef per saldo onbe roerd door het goede bericht Chemische waarden dedeff het "deze week goed. Chem. Fabriek Naarden klom van 543 tot 562 pet., Zwanen- berg-Organon van 161.80 tot 163.30. Wessanen kwam met een gunstig verslag en de belangstelling voor dit fonds nam toe. Ver. Machi nefabrieken heeft in het afgelopen jaar een winst behaald, die zes pro cent hoger lag dan vorig jaar. Er wordt een onveranderd dividend van 12 pet. uitgekeerd, wat uitkomt op een rendement van 7V« pet. De jaarvergadering van Slaven- burg's Bank leverde het nieuws op, dat de gang van zaken in 9168 zich zeer gunstig ontwikkelde. Voor fusie voelt het bestuur niet. De koers van aandelen Slavenburg was ex div. ho ger genoteerd. contracten die nog getekend mooeten worden, zijn er 1200 saneringen ge reed. Een 700 contracten zijn voorts goedgekeurd, maar nog in bewerking. Het aantal afgewezen aanvragen om sanering bedroeg per 1 maart precies 1753. Duizenden Nog duizenden.' andere aanvragen zijn in behandeling. Irt "tótaal warén er op 1 maart bij het fonds 8870 serieuze gegadigden, vjoor sanering bekend. De dchtferitarid, die het fonds bij de afhandeling van de aanvragen had, is vrijwel geheel weggewerkt. De winkeliers die hun bedrijf gaan sluiten en in aanmerking komen voor uitkering moeten in een tijd van en kele maanden hun voorraden uitver kopen en hun winkelpand van de hand doen. Daarna beginnen de uit keringen. Voor sanering komen In aanmer king middenstanders, die tenminste tien jaar een bedrijf hebben gehad en daarin in de periode 1964-1966 per jaar niet meer dan 8300 bruto ver diend hebben. Is men jonger dan 55 jaar dan wordt 2000 ineens uitge keerd. De 55-jarlgen en ouderen krij gen een waardevaste uitkering van 305 per maand. Is men 60 jaar of ouder dan bedraagt de uitkering 539 per maand. Boven de 65 jaar lopen de bedragen terug tot 114 per maand. Naar schatting zullen er per jaar een vijfduizend winkels sluiten. Daarbij komen nog de winkels, die wel sluiten maar niet voor uitkering in aanmerking komen. Grootste aantal Volgens mededelingen van het vak blad voor de textieldetailhandel, Textiel-visie, is het grootste aantal saneringsaanvragen afkomstig ui't de provincies Groningen (10.7 procent), Friesland (8.9), Gelderland (10.5), Noord-Holland (9.2) en NOord-Bra- toant (11.9). De percentages voor de overige provincies zijn als volgt: Drente 4.2, Overijssel 6.2, Utrecht 4.7, Zuid-Hol land 7.1, Zeel&nd 4.2, Limburg, 6.9. De percentages voor de drie grote steden waren: Amsterdam 6 procent, Den Haag 5.2 procent, Rotterdam 4.3 procent. Per branche lopen de percentages aanzienlijk uiteen: levensmiddelen (kruideniers, melkhandel, bakkerijen en slagerijen) 25 procent, groenteza ken 5.7, tabaksartikelen 4.3, drogiste rijen 0.5, kapperszaken 5.8, schoen- BRUSSEL —De jopgè Belg Wil- fried David heeft in de vierde en laatste etappe van de ronde wan Bel gië de blauwe leiderstrui niet meer afgestaan. Wel heeft het er even naar uitgezien, dat Roger Swerts een aan val op de eerste positie beloond zag worden, maar de kopgroep van der tien renners waarvan hij deel uit maakte, kwam nimmer tot een grote re voorsprong dan 3 minuten 10 se conden. Swerts had een achterstand in het algemeen klassement van 3.38. De ploeggenoten van David trokken er echter, vooral in het laatste ge deelte van de etappe zo hard aan, dat de dertien aan de finish nog slechts 46 seconden overhielden. Dat was overigens maar gelukkig voor het Nederlandse contingent (met Rini Wagtmans vooraan als tweede in het klassement), want bij de kop groep bevond zich geen enkele verte genwoordiger. De laatst© etappe werd na een felle eindsprint gewonnen door Willy Ve- kemans. handel 6.7, textiel 5.5, kleermakerij 3.3, rijwielhandel 3,8, graan- en vee voer 0.9, binnenvaart 5.1, brandstoffen 5.5, diversen 25.4 onbekend 2.5. De .goedgekeurde saneringsaanvra gen blijken vooral betrekking "te heb ben op de oudste leeftijdsgroepen. Niet minder dan 23 procent van de- zelfstandigen, die op 1 maart hun aanvragen zagen goedgekeurd, had een leeftijd bereikt van 65 jaar of ouder, 9.8 procent was 64 jaar, 12.4, procent 63 jaar, 11.2 procent 62 jaar, 10.2 procent 61 jaar, 8.7 procent 60 jaar, 8 procent 59 jaar, 5.7 procent 58 jaar, 4.6 procent 57 jaar, 3.4 procent 56 jaar en 1.2 procent 55 jaar. Het aantal aanvragen om ontwik» kelimgshulp blijkt heel wat geringe» te zijn. Tot ongeveer 1 maart van dif jaar waren 410 aanvraigen gere gistreerd. In 248 gevallen werden oriënta'ciebezoeken afgelegd. De centrale commissie behandeld© 191 gevallen, waarvan zij er 33 af wees, 40 goedkeurde voor verder on derzoek en 45 voor gesubsidieerde ad vies verlening in aanmerking deed komen. In vijf gevallen werd krediet verleend. De overige 68 aanvragen werden ingetrokken, aangehouden, verwezen naar derden of schriftelijk geadviseerd. (Van een onzer verslaggevers) WOERDEN Dat de Nederlandse dames-voileybalploeg zich nog niet kan meten met tegenstanders van Oosteuropees niveau, bewees het tweede iduel in de reeks van vier tegen de sterke Poolse meiajes vrijdagavond in de bomvolle veilinghal in Woerden. Steeds weer spatten de smashes van de Nederlandse aanval uiteen op het hechte Poolse blok. De Poolse dames daarentegen vonden steëds weer openingen in de Nederlandse defensie. De sctnederlagen logen er 6—-15°°'f niCt °m; l5' 5—15 e° In de eerste set liep Polen al spoedig uit naar een 2—5 voorsprong. Fel vechtend kwam Nederland terug tot 55 maar ondanks goed verdedigend werk van Annéniieke Epping werden de Nederlandse meis jes kansloos naar een 6—15 setneder laag gespeeld. De superieure Poolse meisjes kwamen in de tweede set pas goed los. Soepel aanvallend en rustig verdedigend bouwde men een 04 voorsprong op. Enkele goede smashes van de overigens weinig opvallende aanvoerster Hilda Blanken-Van Gulik brachten nog even hoop in de Nederlandse harten (2—7). Didy Hoogendoorn werd vervangen door de wat fellere Philippine van der Berg. Bij de stand 5—11 verhoogden de Poolse dames het tempo echter wat en dat leidde prompt tot een 515 nederlaag. De derde set bracht in de beginfase bij vlagen volleybal van topklasse. Onder stormachtige toejuichingen van de 800 toeschouwers zetten de Oranje-meisjes uitstekende combinaties op en via vlammende smashes van Hilda Blanken-Van Gulik liep men zelfs uit tot 5—2. Plotseling hervonden de lange Poolse dames hun ritme; de Nederlandse ploeg was nergens meer. Er werd vrijwel geen bal meer goed geplaatst, er werden vele netfouten gemaakt en een goedgeplaatste smash bleek plotseling te moeilijk. Zonder zich bovenmatig in te spannen freewheelden de Poolse dames dan ook naar een forse 6—15 setoverwinning. Coach Johan van der Haar, die zich na het duel zeer teleurgesteld toonde, krijgt, na de interland* in Breda en Woerden, nog tweemaal de gelegenheid met zijn ploeg een beter resultaat te behalen tegen de sterke Poolse meisjes. DEN HAAG De wedstrijd Hon garije Rusland voor de kwartfina les van het tornooi om het Europees kampioenschap voor landenteams, die op 4 mei a.s. in Boedapest gespeeld wordt, zal onder leiding staan van scheidsrechter L. van Ravens. Als grensrechters fungeren de herent J. F. Dorpmans en C. M. Voermans. VERBOND CHRISTELIJKE WONINGBOUWVERENIGINGEN (Van onze soc.-econ. redactie) LAREN De kans bestaat, dat de jaarlijkse huurverhoging zal moeten worden opgetrokken van 4 naar 6 pet. Ook dan nog zal het de vraag zijn, of in tien jaar de rijksbijdrage op nieuwe wo ningen volgens de nieuwe rege ling van minister Schut is af te breken. De kostenstijgingen in de exploitatie leggen een steeds zwaardere druk op de huren. Deze mededelingen deed gisteren voorzitter J. C. Peliicaan in de algeme ne vergadering van het Verbond van Christelijke Woningbouwverenigingen en Stichtingen in Nederland. De heer Peliicaan noemde het nieu we huur- en subsidiebeleid van de hui dige regering van grote invloed op het werk van de woningbouwcorporaties. Hij vond ed veranderingen van zo in grijpende aard, dat de konsekwenties nog nauwelijks te overzien z/n. De woningbouwcorporaties zullen tot een gezonde competitie moeten komen met de particuliere bouwers en beleggers. Vergeleken by het „automatisme", waarmee de corporaties na de oorlog

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9