Philips verwacht flinke groei Jantje anders dan Jetje Toxopeus: Aarden stapt (nog) niet in PvdA op Duitsland nog aan banden Voor f 250.000 aan diamanten gestolen Zilveren rijder voor Jan Bols Veel cadeaus voor M. W. Schouten Inbreker rooft tien mille Bezichtiging kerken: „tempelwisselaars" Hoofdinspecteur in beroep tegen schorsing IR. P. OTTEN TREEDT AF H. van der Molen kandidaat voor functie bij AVRO 7 ZATERDAG 6 APRIL 1968 Liberalen en socialisten politieke polenl'cicll tVCTVOCr (Van onze parlementsredactie) MAASTRICHT „Waarom wil de heer Aarden eigenlijk geen lid van de socialistische partij worden als zijn meest kenmerkende eis een vast sa menwerkingsverband met de PvdA is? Wellicht wil hij de oversteek pas maken als hij aan het hoofd van een grotere op tocht loopt." Mr. E. H. Toxopeus schonk gister avond in zijn grote rede op de Alge mene vergadering van de VVD veel aandacht aan de ontwikkeling binnen de andere partijen, iets minder aan de drang tot vernieuwing in eigen partij. Twee punten die de politiek bi Ne derland bepalen, haalde hij speciaal aan. De onmiskenbare steun voor de- se regeringsconstellatie onder leiding van De Jong, die „geen persoonlijke populariteit zoekt en mede daardoor vertrouwen wekt", en de door hem verwachte (Daarin was hij het met Den Uyl eens) ontwikkeling naar twee grote politieke concentraties: een progressieve, waarin PvdA, D'66 en Radicalen, en anderzijds een libe raal-christendemocratische. „Het Interessante in die gedachte ls, dat dan toch de twee stromingen, die ik steeds als de twee enig duide lijke politieke richtingen heb gezien de socialistische en de liberale nog altijd de politiek bepalende fac toren zijn". GELOOF Sprekend over de ontwikkelingen in de rooms-katholieke kerk zei de liberale leider, dat de uitspraak van de bisschop van Den Bosch, dat „con fessionele partijen uit de tijd waren", juist voor liberalen die aanvaar den dat ieder wordt bewogen door zijn geloofsovertuiging en levensbe schouwing, maar dat bij verschillen in overtuiging politieke eens gezindheid volstrekt mogelijk is een aansporing was. Even later, sprekend over de uitspraak van Aar den, dat het geloof niet langer de basis kan zijn voor een politieke keu ze, stemde Toxopeus daarmee in. Toxopeus liet alle partijen de re vue passeren: „de PvdA weet zelf niet waarheen zij morgen gaat, het socialisme van Drees, de volkspar tij of het pacifistisch en dogmatisch «ocialisme van Nieuw Links. Wat wordt het?" „D'66? Van Mierlo kan niet kiezen tussen socialisten en liberalen. Niet zo verwonderlijk voor de leider van een partij, die geen politiek beginsel wil hebben". „De confessionelen? Geen werke lijke vernieuwing van de partijstruc tuur. Wat gaat een CDU politiek be tekenen? De CHU is tegelijk ver heugd en geschrokken over de radi caliteit van de groep van Achttien. Voor de ARP ligt de zaak heel lastig. Enerzijds verwerpt zij de onderschei ding progressief-conservatief als on werkelijk, anderzijds wil zij het kalm aan doen met de fusiebesprekingen vanwege de radicalen in eigen kring". De heer Toxopeus tastte verschei dene keren „met de kiezer" in het duister. Wat is radicaal, progressief, konsekwent-vooruitstrevend? Wat is het verschil tussen een Parool-socia list, een echte radicaal, een D'66-er, een KVP-radicaal, een ar-spijtstem- mer en een progressieve CHU-man? Over de ontwikkeling in eigen kring \ad hij niet zo veel mee te delen. „Zowel de resultaten van Li beraal Beraad als die van de com missie Kiezer-Gekozene moeten in de partij tot uitvoerige discussie aanlei ding zijn. Tal van aniiere commissies in de partij zijn, zo lijkt het mij althans, actiever dan ooit". Even raakte de heer Toxopeus de - kwestie aan. dat de liberalen in een HEERENVEEN Jan Bols, een van de leden van de Nederlandse kernploeg die het afgelopen schaats seizoen vele successen heeft behaald, is vrijdagavond in Heerenveen on derscheiden met de „Zilveren Rij der", een trofee voor de beste schaatsenrijder uit de noordelijke provincies. Bols ontving de rijder uit handen van mr. H. Linthorst Homan, commissaris van de Koningin in Friesland. groter verband zouden kunnen op gaan. „Ik voel er niets voor te gera ken in een avontuur waarbij het po litiek liberalisme geen exponent meer zou zijn. Het gaat om het liberale beginsel, dat teloor gaat wanneer wij niet duidelijk de vooruitstrevendheid van het liberalisme naar een betere samenleving tot uitdrukking bren gen". VRIJHEID Zeer uitvoerig ging de heer Toxo peus in op vraagstukken als demo cratie en rechtstaat. Hij meende een duidelijk gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef te onderkennen (Delf- gaauw, Boetes) bij hen, die onder „het vaandel van vrijheid van me ningsuiting middelen in de politieke strijd gebruikten die in strijd zijn met de wet". Daarom riep de heer Toxopeus op tot steun aan politie en justitie, die de zware taak hebben de rechtsstaat, de democratie en de vrijheid onver kort te handhaven. Hij zei dat uiter mate gevaarlijk te vinden de situatie in communistische dictaturen te idea liseren. Dat, gevoegd bij het anti-A merikanisme, is een romantische mo de die de realiteit miskent. De heer Toxopeus somde nog enke le pluspunten op van het beleid van het kabinet-De Jong: ontwikke lingshulp, woningbouw en huurbe leid, de werkgelegenheidspolitiek. Hij vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn vooral jongere werknemers die werkloos zijn naar die gebieden te brengen waar arbeid gevraagd wordt. Wat betreft belastingverlaging zei hij, dat de uitwerking van de inflatie ongedaan gemaakt moet worden. Maar de progressiewerking Idoor de reële stijging van ons inkomen „staat op de tocht". En „dat is geen wonder, want we stellen dagelijks meer eisen aan de overheid". DEN HAAG Als een van Duitse zijde ingesteld onderzoek naar het aantal Nederlandse vrachtwagens dat op één dag in Duitsland vertoeft juist is, dan bestaat er volgens Nederlandse vervoerskringen een tekort van ten minste duizend vergunnin gen per dag. De Duitse telling kwam op een topdag aan 2360 vrachtwagens, waarvoor volgens de Nederlanid.se vervoersspecialisten rustig 2500 kan worden gelezen. Daar er slechts 1950 Duitse vergunningen zijn waarmee in het gunstigste geval ten hoogste 1500 auto's per dag in Duitsland aanwezig kunnen zijn, bestaat er een tekort van duizend vergunningen. Intussen is gebleken dat ook de Duitse overheid die in Düsseldorf belast is met de uitgifte van Nederlandse vergunningen aan Duitse wegvervoerders op grote moeilijkheden stuit. Uit betrouwbare bron heeft de Nederlandse vervoerswereld vernomen dat niet minder dan zevenduizend aanvragen voor nieuwe Nederlandse vergunningen zijn ingediend. Daarbij waren veel aanvragen van Duitsers die tot nu toe geen enkele vergunning voor vervoer op Nederland bezaten en kennelijk steeds illegaal op Nederland hebben gereden. De vervoerders hopen dat staatssecretaris Keyzer nog deze maand een gesprek zal hebben met zijn Duitse collega Lebt- om het hele probleem nog eens te bespreken. De Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie (NIWO) wijst op het ogenblik aanvragen voor kortlopende vergunningen op grote schaal af. Zij kan honderdei; aanvragers niet helpen. Van links naar rechts de scheiden de directeur en zijn echtgenote, de voorzitter van het hoofdbestuur, prof. dr. Meulenbelden, de opvolger van de heer Schouten, de heer W. J. Hoogerwerf. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De directeur van de Nederlandse christelijke reisvereni- ging, de heer M. W. Schouten, heeft gistermiddag afscheid genomen op een zeer druk bezochte receptie, met weinig toespraken, maar zeer vele geschenken. Op 16 maart was op de ledenverga dering reeds afscheid genomen; gistermiddag wilde het hoofdbestuur iedereen in de gelegenheid stellen de man die bijna 47 jaar werkzaam is geweest in het reiswezen, de hand te drukken. Prof. dr. B. Meulenbeld, voorzitter van NCRV, dankte de heer Schouten nogmaals voor het vele dat hij had gedaan. Er was tevens de mogelijk heid kennis te maken met de nieuwe directeur, de heer W. J. Hoogerwerf. VENLO In de afgelopen nacht is ingebroken in een woning in Venlo. Een geldkistje met een in houd van acht a tienduizend gulden, waaronder zes briefjes van duizend, wordt vermist. Van de dader ontbreekt elk spoor. Lichaam lag maanden lang in de Maas ARCEN Uit de Maas is onder Lomm het lichaam opgevist van een ongeveer zestigjarige man, dat twee a drie maanden in het water moet hebben gelegen. Bij sectie-onderzoek door de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust zijn geen tekenen van geweld gevonden. Het slachtoffer droeg zwarte lage schoenen waarin de naam Homan of Doman is gekrast. Ondanks ijverig speuren van de rijkspolitie kón de identiteit van de man nog niet wor den vastgesteld. De bouw van de nieuwe Queen Elizabeth II in Glasgow vordert snel. De lijnen van het eschip zijn al te zien alleen de schoor steen ontbreekt nog aan hei sil houet. Aan het interieur wordt nog hard gewerkt. Politierel Zaandam HAARLEM In een bijna vier uur durende zitting heeft het Haar lemse Ambtenarengerecht zich bezig gehouden met een beroepschrift van de plaatselijke hoofdinspecteur van politie J. de Rave tegen het besluit van loko-burgemeester Hi'.le, hein te schorsen. De hoofdinspecteur is nog steeds in dienst. Een onderzoek dat de rijksrecher che instelde wees uit dat de feiten die commissaris van politie J. Prak ken tegen de hoofdinspecteur in het geding bracht niet juist zijn. De com missaris, die als getuige werd ge hoord, zei dat het privé-leven van de hoofdinspecteur het aanzien van het politiekorps heeft geschaad en de sfeer ongunstig heeft beïnvloed. De raadsman van de hoofdinspecteur, mr. N. Geleynsen sprak echter van „roddelpraat in het korps','. Loko-burgemeester Hille hield staande dat hij de schorsing niet op lichtvaardige gronden heeft genomen. Het was nodig om rustig een onder zoek te kunnen instellen. Een gesprek zou nieuwe conflicten hebben opgele verd omdat reeds geruime tijd span ningen in het korps bestonden. Volgens mr. Geleynsen ligt de hoofdoorzaak van het conflict in het feit dat men niet opgewassen was tegen de persoon van de heer De Rave. Als men een objectief oordeel wil hebben, dan moeten, zei hij, de gedragingen van meer politiemannen in het Zaanse korps worden nage gaan. De vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, dr. A. van der Horst betoogde aan de hand van reglemen ten dat de schorsing op juiste wijze is genomen en dat het onjuist is een onderzoek in te stellen zolang de bej trokkene nog op zijn post is. De uitspraak van het Ambtenaren gerecht volgt later. Structuurrapport over leerindustrie TILBURG Vijf werkgroepen zijn bezig met het verzamelen van cijfermateriaal voor een structuurrapport over de leerindustrie. Het Raadgevend Bureau Berenschot zal de uitkomsten bundelen in een voorlopig rapport. He'c structuurrapport zou uiterlijk 1 juli voltooid moeten zijn. Het bedrijfschap voor de leerindustrie heeft dit besloten op een vergadering in Tilburg. Al eerder deed de minister van economische zaken een suggestie om te komen tot de samenstelling van een struócuurrapport. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Gijs-Jan is jarig en hij zit in de vierde klas. Hèt feest aller feesten: hij gaat tracteren de hele klas en de meesters en de juffen. Zijn beste vriendje mag mee de andere klassen langs. Maar let op: hij gaat vast niet, als wijlen jarig Jetje van weleer, ulevellen ronddelen. Niks daarvan. Radicale Jantje torst op de blijde dag een grote mand appels naar school. Zijnde „het verstandige snoepwerk" van deze tijd. Wist u, dat er al heel wat school hoofden zijn die bij tracteren snoep verbieden? Goed, ze zijn nog in zekere zin de pioniers in de kruistocht tegen tandbederf, maar door dat alles raakt de appel er toch maar aardig in. Eigenlijk komt dit vooral door het „grootkapitaal" van de appe lenverkopers, in casu het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland, dat een geslepen goeie propaganda is gaan bedrij ven. Prachtige kleurenplaten met een ondeugende jongenstoet die met smaak een appeltje voor de dorst oppeuzelt. Ze blikken u in prak tisch elke schoolgang tegen. Het water loopt het ventje om de kin: oei, je zou er ook een willen heb ben. 17"IJK, dat doet het, nietwaar? Daar kunnen de louter ideële jongens van Het Ivoren Kruis, het voorlichtingsbureau voor de voe ding en dergelijke instanties met hun bescheiden subsidietjes niet te genop. Maar fijn-is het toch, dat de belangen van de strijders tegen tandbederf, inclusief de werkers in de schooltandartsendienst, zo pret tig parallel lopen. Een mentaliteit wordt langzaam maar zeker door broken. „Snoep verstandig", het ls al haast een gemeenplaats, waar ie dereen het vervolg op weet. Er worden de nodige mopjes op dit thema gemaakt. Me een vervolg als: eet de pil (in de schoolkrant van een MMS). Ondeugend, dat wel. Maar als er eenmaal mopjes op een slogan worden gemaakt, heeft de massa hem verwerkt. En daar is het nu juist om begonnen. Het centraal bureau heeft meer gedaan. In januari schreef het een opstelwedstrijd uit voor de twee hoogste klassen van alle lagere scholen. Het beste opstel van elke klas over (wat dacht u?) kon wor den ingezonden. 1YTU, daar is heel wat op bin- nengekomen. Duizenden opstel len, waaronder zeer leuke en origi nele. Een gaat over: Een appel ver telt. „Ik lig in een mand. Een handje pakt me op en ik voel „hap". Foei, zonder dat ik schoon gemaakt ben. Want ieder kind moet toch weten dat men mij bespoot en dat dit er eerst af moet worden gewassen? Ik kom binnen in de mond. Wat ik daar zie... Wèt een slechte tanden en kiezen". En zo vervolgens. Een ander kind heeft een Tan- denrijk geschapen, waarover het vertelt. Koning Scherptand is er de baas. Op een dag komt zijn raadge ver, de heer Verstandskies, hem vertellen dat er in het Tandenrijk een merkwaardige aanslibbing is geconstateerd. Commissie van on derzoek. Rapport: allemaal zoetig heid. Gevolg: verbanning van al wat zoetig is. Waarmee we maar zeggen willen: een rijke oogst van alleraardigst werk, waar een jury moeite genoeg mee heeft gehad. Maar ze zijn nu toch uit de bus gekomen, de veertig prijswinnaars. De hoofdprijzen, twee fietsen plus oorkonden, werden vamiddag op de jaarvergadering van Het Ivo ren Kruis te Utrecht verheugd in ontvangst genomen door Pieter Hermans van de Eerste openbare la gere school in Hendrik Ido Am bacht en door Rachel Katz, van de Koningin Julianaschool in Veenen- daal. Andere prijzen zijn radio- tjes, gouden halskettinkjes, foto toestellen, rolschaatsen en ga maar door. Het feest is daarmee nóg niet afgelopen want de komende week krijgen alle scholen, waar winnaars zijn een hele week elke dag een appel van het centraal bureau ca deau. Daar rijden twee versierde vrachtwagens dagenlang voor door het hele land. Een genereus aanbod van 40 (scholen) maal gemiddeld 250 (leerlingen) maal vijf (dagen) is, pak weg, 50.000 appels. T EUK dus allemaal.- Moraal: snoep minder zoetigheid en pèk die appel! Waaraan we nog graag wat behartigenswaardige tips van Het Ivoren Kruis willen toevoegen, als daar zijn: Ouders zullen er nooit in (kun nen) slagen hun kinders snoeploos of steriel te houden. Maar handel verstandig: laat zoetigheid uitzon dering blijven. Bijvoorbeeld 's zon dags alleen en op feestjes. Stuur een kind nooit met een snoepje naar bed. Enquête wees uit: bij de helft van alle kinderen ge beurt dat 1 Tandbederf ontstaat door liet sa menkomen van mondbacteriën en zoetigheid. Bacteriën kun je niet verwijderen, maar snoepen kun je wel tot een minimum reduceren. Het gaat vooral om de lang- zaamsmelters: toffees, lollies, zuur tjes. Ga je indelen, dan zijn (lau rier) drop, chocola en zelfs een fon- dantje waarschijnlijk al veel min der funest. Dit is allemaal veel vlugger „weg". Overdreven gezegd: je kunt veel beter achter elkaar een pond snoep opeten, dan het over een week uitsmeren. In het laatste geval kan de mond zich niet neutraliseren. Met goed tandenpoetsen bestrijdt men tandbederf nooit af doende. Het ideale poetsen zou minstens vijf minuten moeten du ren, waarbij ook de techniek van groot belang is. En dan nog is het gebit niet voor 100 procent schoon. Reden te meer om zoetigheid bij uitzondering in de mond te nemen. DEN HAAG En treeheffing voor het be zichtigen van enkele be roemde Nederlandse ker ken doet in sterke mate afbreuk aan de gunstige voorstelling die buiten landse toeristen van het Nederlandse volk hebben. Bij bezoekers uit landen als Frankrijk en Enge land, waar de wereldbe roemde kathedralen de hele dag open staan, ko men spontaan associaties op met de wisselaars in de tempel en velen tonen zich ten zeerste geschokt. Dit staat te lezen in een studie van mr. H. G. van Diffelen, hoofd afdeling re search van de Algemene Vereniging voor Vreem delingenverkeer over „De betekenis van be zienswaardigheden en at- tractiepunten voor het toerisme." Mr. Van Diffelen acht het gepast de vraag te stellen of de kerkge nootschappen niet ver plicht moeten worden gesteld hun cultuur-histo rische monumenten gratis voor belangstellenden open te stellen. De over heid, zonder welker fi nanciële medewerking toch praktisch geen restauraties kunnen wor den uitgevoerd, zou er goed aan doen dergelijke voorwaarden te stellen. Dat overigens de meeste Nederlandse ker ken gewoonlijk gesloten zijn („in het gunstigste geval kan men een be roep doen op de koster, maar die is niet altijd thuis") houdt volgens de schrijver in dat veel inte ressante oude en moderne kerken voor belangstel lenden onbereikbaar zijn. De traditionele sluiting van musea op zondagoch tenden strookt volgens mr. Van Diffelen slecht met de behoeften van het tegenwoordige publiek. Juist op de dag dat het meeste bezoek is te ver wachten (zondags) is de openingstijd korter dan anders. Dit is irrationeel en doet afbreuk aan de toeristische aantrekke lijkheid van ons land. De VVV-functionaris concludeert ook dat wie een toeristisch attractie- bedrijf wil beginnen er goed aan doet dit te plaatsen naast een die rentuin. Hij gaat ervan uit dat het totaalbezoek aan de beide attracties dan twee maal zo groot zal zijn als het bezoek dat de dieren tuin voordien alleen trok. Nieuwe gegevens dieetkosten DEN HAAG Als men zelf niet aannemelijk kan maken dat het volgen van een bepaald dieet op doktersvoorschrift extra kosten meebrengt, zullen de belastinginspecteurs geen hogere aftrek voor dieetkosten toepassen dan gegevens van de Financiële inlichtingen- en opsporingsdienst aan geven. Dit antwoordt staatssecretaris Grapperhaus het Tweede-Kamerlid Oele (soc.). Deze had gevraagd de normen aan te passen aan de z.i. sterk gestegen dieetkosten. De fiscus werkt nog met gegevens van maart 1966, maar er worden nieuwe verzameld. Voorlopig lijkt het er echter op dat de aan het houden van een dieet verbonden extrakosten in vele gevallen niet zijn gestegen. Aan het houden van bepaalde diëten zijn kennelijk zelfs helemaal geen extrakosten verbonden, zegt dr. Grapperhaus. EINDHOVEN Ir. P. F. S. Otten, voorzitter van de raad van commis sarissen en gedelegeerd commissaris van N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken, zal in de aandeelhoudersver gadering van 26 april aftreden. Bijna 44 jaar heeft hij de onderne ming gediend. Van 1939 tot 1961 was hij de aanvoerder van de topleiding. DEN HAAG Op de bestuurs vergadering van de AVRO van van daag zal de kandidatuur worden besproken van de heer H. van der Molen voor de functie van hoofd Informatieve Programma's bij de AVRO. De heer Van der Molen, thans parlementair redacteur van het NTS-journaal, zal indien hij wordt benoemd de leiding krijgen over alle actualiteiten- en documen taire programma's van het radio- en televisiebedrijf van de AVRO. Diamantair ivoonde begrafenis bij AMSTERDAM Terwijl hij een begrafenis in Muiderberg bijwoonde hebben enkele mannen uit de auto van de Amsterdamse diamantair M. Asscher voor een kwart miljoen gulden aan diamanten gestolen. De heer Asscher had zijn auto voor de begraafplaats neergezet, vlakbij de lagere school De Vinkenbaan. Toen hij na afloop van de plechtigheid in zijn auto stapte, zag hij dat de tassen met de diamanten waren verdwenen. Schoolkinderen hadden gezien dat een paar mannen via het tochtraampje van de auto de tassen weghaalden. Een dochtertje van de postcommandant van de rijkspolitie heeft nog geprobeerd haar vader te waarschuwen. Dat lukte haar echter niet tijdig. De postcommandant zelf had nog wel het nummer van een auto geno teerd, waarvan de bestuurder -h volgens hem verdacht ophield. Later bleek dat deze man niets -met de dit fstal te maken had. EINDHOVEN Net als in 1967 verwacht Philips blijkens het jaarverslag over het lopende jaar een met acht procent stij gende activiteit, nu echter bij een niet meer afnemende perso neelsbezetting. Deze verwachting is mede ge baseerd op de verbetering van de conjunctuur in West-Europa en een groeiende belangstelling voor kleu rentelevisie. Scherpe concurrentie en stijgende kosten zullen worden opgevangen door hogere produktiviteit, waardoor de omzetstijging gepaard zal gaan met een grotere netto-winst. De fi nanciering zal geen speciale maatre gelen vereisen. Het aantal werknemers daalde vo rig jaar met 10.000 tot 241.000 (in Nederland met 4000 tot 82.000), maar deze afvloeiing is alweer voorbij en bij Van der Heem worden zelfs weer mensen aangetrokken. De in Europa bestaande neiging naar werktijdverkorting kan vol gens Philips slechts gerealiseerd wor den indien de produktie per werkne mer zo stijgt, dat de groei voldoende is voor stijging van het reële inko men per hoofd en werktijdverkorting samen. De vervanging van zwart/wit-tele- visie door kleuren-tv is iets bij de verwachtingen achtergebleven, (er werd meer zwart/wit verkocht dan men gedacht had), maar dat vindt Philips eigenlijk wel goed: nu kon men de vraag bijhouden. Dit jaar zullen er in Europa een kleine 500.000 kicuren-tv-toesteüen (door alle fabri kanten samen) worden verkocht. Volgende troef van Philips: de computer. Dit jaar komt de eerste serie voor intern gebruik klaar, vol gend jaar zijn ze voor derden beschikbaar. Men noemt dit een be langrijke mijlpaal. De jaarvergadering is 26 april; de resultaten van het eerste kwartaal worden 13 mei bekend. DONGEN In het Wilhelminakanaal is gistermiddag bij de loswal het lichaam gevonden van de 16-jarige J. C. van Heeswijk. Het is niet bekend wanneer hij is verdronken. Hij was een verpleegde van het sanatorium Huize Overdonk. NIEUWE C.A.O. Philips verhoogt lonen met vier procent EINDHOVEN Directie en personeel van Philips hebben overeenstemming bereikt voor een nieuwe c.a.o. met een looptijd van drie jaar. Zij voorziet in een jaarlijkse loonsverhoging van vier procent en een werktijdverkorting van 43 tot 42'/» uur per week met ingang van 1 januari 1970. In de c.a.o. is een. bijsturingsclausule van lVt procent opgenomen die voor het eerst op 1 januari 1969 zal worden uitgekeerd. In afwijking van het vorige contract wordt nu niet meer gesproken van loonkostenstijgingen, maar van percentages. Dit is gedaan om verwarring te voorkomen. Voor de grote groep laagstbetaalden komt een extra verhoging per 1 juli a.s. Wat de secundaire arbeidsvoorwaarden betreft geldt de c.a.o. zowel voor handarbeiders als voor beambten. Het overleg over de verder® integratie op het gebied van vakantieregeling, pensioenen en werktijd wordt nog voortgezet. Deze niet geringe verbetering ln de arbeidsvoorwaarden voor de 82.000 man personeel bij Philips, heeft waarschijnlijk ook grote betekenis voor de honderdduizenden werkne mers in de metaalindustrie. Bij de onderhandelingen voor deze be drijfstak die nu spoedig gaan begin nen, wordt meestal scherp gelet op wat bij Philips werd bereikt. Voor de „metaal" zal nu waarschijnlijk opnieuw een driejarig contract worden afgesloten met ca. 4 procent loonsverhoging, een kwartier arbeidstijdverkorting per 1 januari 1970 en een jaarlijks bijsturingsper centage van anderhalf procent ter compensatie van de prijsstijging. In het vorige contract zowel voor Phi-* lips als de metaalindustrie bedroeg het bijsturingspercentage twee pro* cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7