Dood van dr. King kan tot kettingreactie leiden Weg nu vrij voor het geweld Takel-alarmering landelijk geregeld Washington belegerd Ronnie wil je een stuk kaas* uit het vuistje Reacties Verbijstering aan VU over moord op King GROOT GEVAAR BEDREIGT AMERIKA Interviews met King Wilson wijzigt zijn kabinet 5 ZATERDAG 6 APRIL 1968 De Amerikaanse filmacteur Charl ton „Chuck" Heston, gefotogra feerd, tijdens zijn persconferentie, gisteren in het Rembrandtplein- theater, waar zijn nieuwste rol prent „De Apenplaneet" in pre mière gaat. Gisteravond trad de ac teur op in het programma „Voor de vuist weg" van Willem Duys. (Van een onzer redacteuren) DE gewelddadige dood van dr. Martin Luther King kan onder de negerbevolking een kettingreactie teweegbren gen, die de Amerikaanse sa menleving op haar grondves ten kan doen schudden. Het onweer, dat een lange hete zomer voorspelt, dreigt nu reeds boven Amerika los te barsten. Gevreesd moet worden dat de ma tigende invloed op de opstandige ac tiviteiten van een deel der negers geheel zal verdwijnen, nu de inspi rerende kracht achter de beweging van geweldloosheid zelf het slacht offer is geworden van een laffe en weerzinwekkende daad van geweld, die op rekening van blanken moet worden geschreven. Washington Dr. King stond op het punt. dui zenden arme negers naar Washing ton te brengen om te pogen het Amerikaanse Congres te bewegen, ingrijpende verbeteringen aan te brengen in de sociale wetgeving. Doel van de actie was, de Ameri- (Vervolg van pag. 1) De Zevende Straat, die vlak bij het Witte Huis ligt, was vooral het domein van de plunderende negers, tegen wie de politie niets kon uit richten. De plunderaars konden daar ongestoord hun gang gaan. De poli tie, onder wie veel negers, maakte niet van vuurwapens gebruik, maar wierp kwistig met traan gasbommen. De militante negerleider Stokely Carmichael, die eerder op de dag had gezegd, dat door de moord op dr. Kink „blank aan zwart de oor log had verklaard", mengde zich on der de menigte. Toen hij zag hoe er geplunderd werd riep hij: „Nu niet, ga naar huis." Hij waarschuwde dat de politie gewapend was. Vervolgens pakte hij een neger zijn pistool af en beet hem toe: „Niets er van". Daar na trok hij zelf een vuurwapen, rwaaide er mee boven zijn hoofd en schreeuwde de negers toe, dat zij naar huis moesten gaan. Chicago In totaal zijn al elf mensen omge komen door de rassenonlusten na de moord op dr. King. De onlusten teis terden talrijke steden. Ook in Chicago woeden grote bran den. Sluipschutters doodden vier men sen. In een wijk van zestien huizen blokken woeden zware branden. Deze wijk, waar voornamelijk negers wo nen. ligt 5 km. van de grote winkel straten van de stad. Zesduizend man van de Nationale garde van Illinois (de staat, waarin Chicago ligt) zijn de stad binnengetrokken. Een brandweerman werd door een kogel van een sluipschutter gewond en twe politie-auto's gingen in vlam men op. Een blanke werd door negers, die schreeuwden „Een blanke heeft Martin Luther King vermoord", uit zijn auto gesleurd en mishandeld. Daarna werd het voertuig in brand gestoken. Ook in Chicago werd op grote schaal geplunderd. New York Groepen negers troken gisteravond kuit de wijk Harlem naar het winkel centrum van Manhattan. Onderweg sloegen zij etalageruiten in en plun derden de winkels. In de negerwijk zelf raakten jonge negers slaags met de (uit negers bestaande) politie-een- heden. Een bijeenkomst van negers en blanken in Central Park verliep vreedzaam. Hier voerde o.m. dr. Ben jamin Spock het woord. Ongeveer 1000 demonstranten klom men over en door de houten barrica den, die waren opgericht voor City Hall en stroomden over het grote ga zon naar de ingang. De meesten ver dwenen echter, toen duidelijk werd, dat burgemeester Lindsay niet zou verschijnen om de mensen toe te spreken. Deze had eerder gezegd, dat New York diep bedroefd en diep be wogen was. Hij sprak de vrees uit, dat extremistische elementen geweld daden zouden uitlokken. In Harlem en Bedford-Stuyvesant is de toestand bijzonder gespannen. f garde houdt pantserwagens in ge reedheid. Dit grote machtsvertoon bracht vele demonstranten er toe, zich te verspreiden. Er vonden wel ongere geldheden plaats, maar die namen niet zulke ernstige vormen aan als in Washington. Er viel één dode. Een jonge neger, die met een groep plunderaars werd gearresteerd, liep volgens de politie tegen het vuui wa pen van een politieman op, waardoor dit afging. Intussen is de Canadees-Ameri kaanse grens tussen de steden Wind sor en Detroit gisteravond gesloten in verband met de gespannen toe stand. Elders In Tallahassee (Florida) kwam een blanke jongen om het leven. Hij verbrandde levend, nadat een brand bom in de winkel van zijn vader was gegooid. De Nationale garde is ook in actie gekomen in Roxbury, de negerwijk van Boston (Massachusetts). Deze garde doet voorts straatdienst in Memphis en Nashville (in de staat Tennessee). Zoals men weet werd dr. King in Memphis vermoord. De stad deed gisteravond aan oor logstijd denken. Door de verlaten straten patrouilleerden voertuigen met politie en militairen. De radio zond onophoudelijk oproepen uit, de kalmte te bewaren. Voor he teerst voegden zich blan ke geestelijken bij hun neger-colle ga's om bij de burgemeester van Memphis aan te dringen op inwilli ging van de eisen van de vuilopha- lers, de directe aanleiding voor de aanwezigheid van dr. King in de stad. Joh Detroit In de staat Michigan heeft gouver neur Romney 9.000 nationale gardis ten in staat van alarm gebracht. In Detroit, dat vorig jaar ernstig ge troffen werd door rassenonlusten, werd een uitgaansverbod van zons ondergang tot zonsopgang ingesteld. Alle vermaakcentra, die wapens, munitie, benzine of sterke drank verkopen, moesten hun deurex. ge- «loten houden. De politieverloven werden ingetrokken en de Nationale nson President Johnson, die zijn reis naar Hawaii nu heeft afgelast, sprak gisteren met leiders van de Bewe ging voor gelijke burgerrechten en hoge ambtenaren. Nadien zei hij, dat blanken en negers moeten sa menwerken om waar te maken dat het land geregeerd wordt door de stem van de kiezers en niet door de kogel. ,.Nu wordt de kracht van de natie op de proef gesteld", aldus Johnson. Uiterlijk maandag wil hij beide Huizen van het Congres toespreken en aanbevelingen doen voor een ..constructief optreden in dit uur van nationale beproeving". De vader van dominee King, zelf I predikant in Atlante in de staat Ge- I orgië, heeft de president een tele- gram gezonden, waarin hij' zich I schaarde achter diens oproep, het rassengeweld te beëindigen. De i voornaamste vertegenwoordiger van de beweging van dr. King in Was hington maande eveneens tot kalmte De moordenaar van ds. King is nog niet gevonden. Enkele verdach ten zijn na ondervraging weer vrij gelaten. Rouw Zondag zal een dag van nationale rouw zijn. Tot de dag van de begra fenis zal van alle openbare gebou wen en oorlogsschepen de vlag half stok hangen. De bond van havenar beiders bewerkstelligde dat gister middag alle havens aan de Atlanti sche kust, de Golf van Mexico en de Grote meren gesloten waren. Het stoffelijk overschot van ds. King is per vliegtuig van Memphis naar Atlanta gebracht, waar het dinsdag zal worden begraven in aan wezigheid van president Johnson en vele andere hooggeplaatsten. kaanse hoofdstad te belegeren, tot dat het Congres zou toegeven. Zo nodig zou het verkeer worden lam gelegd door de bruggen over de ri vier de Potamac te blokkeren. De campagne van dr. King in Washington zou volgens enkele van zijn medewerkers een laatste poging zijn geweest om de enorme uitwer king te demonstreren, die kan uit gaan van zijn geweldloze integratie beweging. Er zou veel afhangen van het sla gen van deze poging, de snel opko mende „zwarte macht-beweging", die massale geweldpleging in haar vaandel heeft geschreven, de wind uit de zeilen te nemen. Nu is ineens alles veranderd. Het gevaar is groot, dat de extremisti sche leiders van de „zwarte macht" de leiding overnemen. De kans dat de campagne in Washington op een bloedbad zal uitlopen, is daardoor groter geworden. Dat zal met name het geval zijn als de (blanke) auto riteiten harde maatregelen nemen om zoals in Detroit, Newark en andere steden gebeurde de situa tie meester te blijven. Carmichael Stokely Carmichael, een van de be langrijkste leiders van de „zwarte macht", had toegezegd zich niet te zullen inlaten met de campagne van dr. King in Washington. Hij zal zich niet langer gebonden achten aan de ze belofte, nu de moord op de grote verdediger van de geweldloosheid enorme verbittering onder diens vol gelingen heeft gebracht. Vorige maand schreven we al over de grote bedreiging, waaraan Ameri ka was blootgesteld. Dit naar aan leiding van het rapport van de pre sidentiële commissie over de onlus ten, die vorig jaar tijdens een lange en hete zomer delen van het land hebben geteisterd. Een rapport, dat in alle opzichten onthullend bleek te zijn. Schokkend was de conclusie van de commissie vooral wat betreft het blanke racisme, dat verantwoordelijk moest worden geacht voor de explo sieve toestand. Zelfs in zwaar getrof fen steden als Detroit bleek men niets te hebben geleerd. Van wezen lijke toenadering was geen sprake. De tegenstellingen tussen blank en zwart waren eerder groter dan klei ner geworden. Bekend is dat in alle delen van Amerika blanke mannen: en vrou wen al geruime tijd, oefenen met vuurwapens om lyf en goed te kunr nen verdedigen, als de negers in op stand komen. Een dergelijk ver schijnsel wijst erop, dat men niet bereid is, toe te geven aan de ver langens van de negers, die niet al leen op papier, maar ook in de prak tijk gelijke mogelijkheden willen hebben als de blanken. meer aandacht te besteden aan het sociale vraagstuk in Amerika, waar mee het negerprobleem zo nauw verweven is. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat massale opstandige activiteiten in Amerika een nadelige invloed zul len uitoefenen op het verloop van de vredesbesprekingen met Noord-Viet- nam en wellicht ook op de militaire en politieke ontwikkelingen in Zuid- Vietnam. De positie van Amerika dreigt zowel aan de onderhande lingstafel als aan het front danig te worden verzwakt. Voorbeeld De hoop, dat een uitbarsting van geweld nog kan worden voorkomen is gering. Geheel uitgesloten is zij echter niet. Maar dan moet de ge welddadige dood van dr. King wel een ommekeer teweeg brengen bij de blanken, die menen, het lot van Amerika in handen te hebben. Het Congres zou het goede voorbeeld kunnen geven. AMSTERDAM Het IKOR zendt zondagavond om 7 uur op Nederland I een recent BBC-interview met dr. Martin Luther King in kleuren uit. De KRO wijzigt vanavond het televisieprogramma. In een extra Brandpunt-uitzending om halfacht j hoopt men een uitgebreid interview met dr. King uit te zenden dat een Brandpuntploeg deze week heeft opgenomen. De begrafenis zal rechtstreeks via de Nederlandse radio zijn te volgen. De interkerkelijke herdenkings dienst in de Amsterdamse Westerkerk wordt vanavond voorafgegaan door een stille tocht die bij -het Frederik Hendriksplantsoen begint. Zondagmid dag organiseert o.a. de Anti-rassen- diskriminatieklub een stille tocht van J. D. Meyerplein naar Westermarkt in Amsterdam. Triest beeld van Washington: I soldaat op wacht voor een volko men uitgebrand gebouw. De stad praktisch in staat van beleg verkerend werd geteisterd door de woede, die na de dood van dr. King bij de negerbevol king een uitweg zocht in brand stichting, vernielingen en plun deringen. De balans: drie doden en 350 gewonden. Jont In de afgelopen jaren moest de politiek van geweldloosheid van dr. King het steeds meer afleggen te gen de onverzoenlijkheid van ande ren, die grote invloed hebben op de opstandige jongere generatie van niet-blanken. De onwil van de blan ken, hun bevoorrechte positie prijs te geven, werkte die opstandigheid in de hand. En het zijn deze jongeren, die nu minder dan ooit bereid zullen zijn, te wachten op iets, dat zij op vreed zame wijze niet zullen krijgen. Terecht hebben de gematigde ne gerleiders in het verleden tevens verband gelegd tussen de geringe vorderingen bij het wegnemen van de tegenstellingen tussen beide ras sen en het groter worden van de Amerikaanse verplichtingen in Viet nam. De miljarden, die in deze bo demloze put verdwenen waren aan vankelijk bestemd voor een natio nale strijd tegen de annoede. waar onder vooral de negerbevolking ge bukt gaat. Het is dan ook bijzonder tragisch, dat dr. King werd vermoord en wel op het ogenblik, dat er nieuwe hoop bestond op een vreedzame regeling van het Vietnamese probleem of in elk geval een drastische beperking van de oorlogshandelingen daar. Wellicht zou het mogelijk worden, PARAMARIBO Mr. W. Lim a Po, advocaat en ondervoorzitter van de staten van Suriname, is met ingang van 1 juli 1968 benoemd 'cot gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland. Hij volgt als zodanig dr. J. F. E. Einaar op. Voordat hij naar zijn woonplaats Atlanta werd overgebracht, heeft Martin Luther King korte tijd opgebaard gelegen in een rouw kamer in Memphis. Aan zijn doodsbed twee jonge negers. (Van een onzer redacteuren) RIJSWIJK Door de BOVAG, de ANWB en de Cen trale Politie Verkeerscommissie is een landelijk net van 166 ta kel- en bergingsbedrijven als mede een alarmeringssysteem in het leven geroepen, dat van daag in werking is getreden. De deelnemende bedrijven be schikken tezamen, over 300 ta kelwagens, variërend van 1 tot 30 ton hefvermogen. Het doel is om ide autowegen bij verkeersongelukken zo spoedig en zo efficiënt mogelijk vrij te krij gen voor het verkeer. Via de Wegen wacht en de politie kunnen de takel wagens te hulp worden geroepen. De bedrijven zijn vastgestelde prijzen overeengekomen, die door de BO VAG worden gecontroleerd. Strandt een individuele automobilist en wil hij worden gesleept, dan kan hij zich in verbinding stellen met de alarmcentrale van de ANWB, tel. 070 - 81.43.81. of met de centrale van de Rijkspolitie in Driebergen, tel. 13438 - 4321. Deze instanties zorgen dan dat er een takelwagen komt, waardoor wordt voorkomen, dat er doublures ontstaan of dat er in het geheel geen hulp komt opdagen. De 166 bedrijven hebben zich verplicht 24 uur gereed te staan. Kettingbotsingen De idee voor een dergelijk systeem is ontstaan in 1965, toen zich na de voetbalwedstrijd Engeland-Nederland een groot aantal kettingbotsingen had voorgedaan. Vorig jaar had men een organisatie opgebouwd na onder ling overleg, waarin een proef werd genomen in de driehoek Amster dam-Rotterdam-Utrecht. Hier werd voortdurend gepatrouilleerd door eenheden van de sectie bijzondere verkeersta.ken van de Rijkspolitie en de Wegenwacht, die via hun mobilo foons de takelwagens, welke langs de drie autosnelwegen in gereedheid werden gehouden, konden oproepen. Deze proef slaagde en men besloot te komen tot een landelijke opzet. Het plan werd verder uitgewerkt door de "Centrale Politie Ver keerscommissie, waarin samenwer ken de rijks- en gemeentepolitie, de ANWB en de Bovag. Deze besprekin gen leidden tot een definitieve opzet. De bedrijven, alle leden van de BOVAG. werden gevraagd vrijwillig mee te doen. Dit verzoek resulteerde in een definitief ja van 166 bedrijven, die aan bepaalde voorwaarden moesten voldoen. De zwaarste voor waarde is wel, dat men 24 uur van de dag gereed moet staan om direct gevolg te kunnen geven aan een op roep om hulp. Het aantal bedrijven is ongeveer 70 percent van het aantal takel- en bergingsbedrijven, dat ons land kent. Zowel bij alle WW-stations en poli tiediensten is een lijst met namen, adressen en telefoonnummers van de meewerkende bedrijven gedeponeerd. Deze namen zullen het publiek niet bekend worden gemaakt om te voor komen, dat men zelf een van deze bedrijven gaat bellen. De wagens die ter beschikking I worden gesteld, moeten aan bepaalde j voorwaarden voldoen. De tarieven die worden gehanteerd, zijn in sa- 1 menwerking tot stand gekomen en goedgekeurd door het Nederlands Instituut van Automobiel- en Ver- keersdeskundigen en ter kennis ge bracht van de Nederandse Vereniging j van automobiel assuradeuren. Voor wat betreft het alarme ringssysteem, dat vandaag in wer king is getreden, is gedurende drie maanden in de provincie Utrecht een geslaagde proef genomen. Hier en daar op de wegenkaart van ons land zijn noa witte plekken, zoals iangs de weg Nijmegen-Venlo, ten zuiden en noorden van Groningen en in Zeeland. De BOVAG stelt zich I voor te irachten ook deze witte plek- 1 ken op te vullen door bedrijven be- reid te vinden, die aan de actie wil- i len deelnemen. Levensmiddelenbeurs Roka geslaagd UTRECHT De zestiende internationale levensmiddelenbeurs Roka, die van maandag tot en met gisteren in Utrecht werd gehouden, heeft aan de verwachtingen van het grootste deel der exposanten beantwoord. Driekwart van hen hebben nieuwe relaties aangeknoopt. Alleen in de „non-food-sector" zijn de resultaten wat tegengevallen. De beurs kreeg ruim 35.000 bezoekers tegen 36.000 in 1966, maar aangezien zij alleen voor branche-genoten toegankelijk was en het aantal vestigingen in die sector sinds 1966 met ruim zesduizend is verminderd, acht men de omvang van het bezoek verheugend. NEW YORK Jacqueline Kennedy, de weduwe van de vermoorde president, zei gisteren: „Wanneer zal ons land leren dat te leven met he( zwaard betekent om te komen door het zwaard? Ik bid dat de prijs die ds. King betaalde, ruimte zal maken in de harten der mensen voor liefde, niet voor haat." VATICAANSTAD De Paus telegrafeerde diep bedroefd te zijn en te bidden dat de broederliefde waarvoor ds. King zich had ingezet, overal gerespecteerd zal blijven. DRIEBERGEN Kerk en Vrede en de Doopsgezinde vredesgroep hebben de wens geuit dat iedereen als blijk van medeleven op de dag van de begrafenis de vlag halfstok hangt. UTRECHT De Nederlandse bisschoppen hebben alle gelovigen opgeroepen met name zondag te bidden voor ds. King, zijn nabestaanden en zijn volk en om God te vragen dat Hij alle pogingen van de mensen van goeden wil om overal in de wereld de vréde te vestigen, mag zegenen. Laatste rede MEMPHIS Uit de laatste rede van ds. King, woensdag bij zijn aankomst in Memphis gehouden: „Ik wee'c niet wat er nu gaat gebeuren. We hebben een paar moeilijke dagen voor ons. Voor mij komt het er nu niet meer zozeer op aan, omdat ik al op de berg ben geweest. Net als ieder ander zou ik graag een lang leven leiden. Maar ik maak me er nu geen zorgen over. Ik wil alleen Gods wil ten uitvoer brengen. En Hij heeft mij toegestaan de berg te beklimmen. Ik heb het beloofde land gezien. Misschien kom ik er niet me't u aan. maar wij als volk zullen het bereiken. Ik vrees niemand: mijn ogen hebben de heerlijkheid van de komst van de Heer gezien." Prof. De Gaay Fortman: AMSTERDAM De rector- magnificus van de Vrije Univer- teit prof. mr. W. F. de Gaay Fortman herdacht dr. Martin Luther King in de openbare ver gadering van de senaat van 5 april 1968 met de volgende woorden. „Met ontroering heeft de Vrije Universiteit vanmorgen vernomen dat haar eredoctor Martin Luther King vermoord is. Ik verzoek u op te staan opdat wij hem kunnen geden ken. Martin Luther King was sinds 20 oktober 1965 eredoctor in de socia le wetenschappen van onze universi teit. Ik ben begonnen met te zeggen dat wij het bericht van zijn sterven met ontroering gehoord hebben. Wij heb ben het ook gehoord met verbijste- I ring. Verbijstering ten aanzien van I de persoon van de moordenaar, ver bijstering ook over een land dat zijn beste zonen vermoordt. Er is misschien een derde gevoel dat ons zou kunnen aangrijpen en dat is verbittering. Wie het voorrecht heeft gehad om in 1965 bij de uitrei king van het eredoctoraat met King te spreken weet, dat hij dc aanvech ting van de verbittering gekend heeft. Maar het mag niet meer zoals het bij hem was. het mag niet meer dan een aanvechting zijn. Want als er een les is die hij de wereld heeft willen Ieren dan is het deze: dat niet verbit tering maar liefde het behoud van de wereld is. Hij heeft zich geweldloos verzet te gen de rassenscheiding en hij heeft daardoor een werkelijk vreedzaam samenlêven van de rassen bevorderd. I En omdat zijn verdiensten op dat maatschappelijk terrein lagen dat j terrein waarop zich misschien de grootste opgave van onze eeuw be vindt. namelijk een waarlijk vreed zaam samenleven der rassen daar om heeft de senaat op voordracht van de faculteit der sociale we tenschappen hem in 1965 het eredoc toraat gegeven. Herdenking van doden is altijd op roep tot dienst voor de levenden. En zo ligt ook in dit sterven en ook in de wijze van dit sterven voor ons een oproep om dat grote vraagstuk van onze eeuw ook zelf te zien als een opdracht voor ieder van ons persoon lijk. Onze gedachten zijn bij Mrs. King en bij haar kinderen.'Hun man en vader heeft zijn preken eens gebun deld en aan die bundel de titel gege ven Strong to love, de kracht om lief te hebben. Wij bidden dat hun die kracht, die kracht om lief te hebben, overvloedig geschonken zal worden en wij weten dat dat mogelijk is door Hem bij wiens lijden zij in deze dagen bijzon der bepaald zijn. LONDEN Premier Wilson heeft een omvangrijke verandering in het Britse kabinet bekendgemaakt, waarbij zestien ministersposten zijn betrokken. Twee naaste medewerkers van Wilson in de jaren vijftig, toen hij de linkervleugel van de Labourpartv leidde. zijn bevorderd. Richard Crossman. vroeger voorzitter van het Lagerhuis, krijgt een nieuw departement van gezondheid, huisvesting, sociale zekerheid en onderwijs. Mevrouw Barbara Castle verwisselt het departement van vervoer voor dat van arbeid. De huidige minister van arbeid. Gunter (die de steun van de vakbonden heeft) krijgt energievoorziening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5