"Je doet geen vijf minuten hetzelfde" Maandag voor de Lukas-Passion in 25 ste maal Noord wijk a]b GDEFGHIJKLMNOPQRSTUVfXYZ. A Beroepshalf "fceea deJleeuui BIJ GALERIE VAN DER VLIST Poppenkast voor cynici van Ma ja Alexander Belangstelling steeds groter SKOL? Mej. H. Kramer veertig jaar onderwijzeres F. HEIJNEN Crote aanvoer op Leidse veemarkt Oudt-^den™ Lening Gulf Oil nieuwe leidse courant 3 ZATERDAG 6 APRIt 1** ZK doe dit werk nu al bijna veer tig jaar. Ik ben er in 1929 mee begonnen en heb de sloperij van mijn vader overgenomen. Er was toen een ontzettende crisis en de scheepsbouw, waar mijn vader zich mee bezig hield, rendeerde niet. We begonnen met oud ma teriaal op te kopen en zijn lang zaam op automobielen overge gaan. In '34 kwam ik van de hbs af. maar toen was de zaak nog veel slechter. Het plan was eerst, dat ik zou gaan studeren, maar er was eenvoudig geen geld. Ik ben er haast vanzelf ingestapt. Ik zou nooit meer iets anders willen doen. Je kunt rommelen, wat je wilt en het brengt behoor lijk zijn geld op. Het werk zelf is leuk en afwisselend. Je doet geen vijf minuten hetzelfde. Ik sloop allerlei soorten auto's. Met de politie heb ik goede con tacten. Als ergens een wagen in elkaar is geknald, komen ze even waarschuwen en dan wordt hij weggesleept. Die mensen zelf we ten vaak de weg niet. Ook wor den er veel PTT-auto's wegge kocht. Meestal gaat dat met par tijen tegelijk. Ik koop ook van andere instanties, zoals leger en marine, maar geen speciale dump spullen. Daar zijn andere mensen voor. Alleen vrachtwagens zijn me te groot, al zijn ze even gemakkelijk te slopen. Het gaat echter om de onderdelen. Ik heb een groot ma gazijn, waar al die onderdelen in vakken naar automerken gesor teerd liggen. Vooral Volkswagen en Opel zijn zeer belangrijk. Daar is veel vraag naar. Ik heb in het magazijn banden, veren, assen, sturen, carburators en noem maar op liggen. LLES wat bruikbaar is en waard om gesloopt te wor den, wordt er uitgehaald. Als een grote zaak in auto-onderdelen failliet gaat, koop ik het allemaal. Verleden week nog had ik een partijtje uitlaatdempers. Erg aan lokkelijk. Dat heb ik voor een re delijke prijs op de kop weten te tikken. Zo iets is mooi, dan kan je je vaste klanten een aardig douceurtje geven. Buiten staan al mijn wagens. Het is eigenlijk ook een magazijn, maar dan in de open lucht. Nee, het is geen kerkhof. Je mag het natuurlijk wel zo noemen, maar er liggen geen botjes. Er komt wel iemand met een koplamp af lopen. Wat ik niet kan gebruiken, gaat naar de hoogovens toe. Onder de pers. Eerst aan de bovenkant en dan aan de zijkant. In het formaat van een sinaasappelkistje komt het er dan uit. Voor het gruis be staan aparte afdelingen. Dat wordt ondergesorteerd in chroom en zo. Het zware materiaal wordt geknipt. DE auto's, die hier komen, zijn meestal in elkaar gereden, hoewel er ook bij zijn, die door slijtage gewoon op zijn. Ameri kaanse wagens krijg ik niet veel meer. Dat is er helemaal uit. Het zijn vooral Europese wagens. Voor sommige merken (Mercedes, Opel, Volkswagen) heb ik een speciale voorliefde. Aan vrachtwagens zit veel ijzer, maar de onderdelen zijn het belangrijkst. We beginnen op één plaats ach teraan met slopen en werken zo naar voren toe. Per jaar nemen we met een ploeg van een man of 2, 3 ongeveer 500 wagens onder han den. Dan zijn we het terrein rond. AutosAoper C. de Graaf op zijn terrein aan de Ommedijkseweg in Leiden en beginnen we van voren af aan. Er wordt systematisch gewerkt. Het eerst gaat de accu er uit en daarna aljes, wat de moeite waard is om te bewaren. Blijkt het een wrak te zijn, dan gaat het naar achteren, naar de schroot hoop toe. Is het een jong ding van '63/'64, dan wordt-ie bewaard. EEN kreukélaar opknappen doen we niet. Daar ben ik zwaar op tegen. Ik hou er niet van. Dat is veel te gevaarlijk. Per soonlijk ben ik erg huiverig voor die dingen. Die moeten echt van de weg af. Er zijn een hoop mensen, die er anders over denken.- Pas had ik nog iemand, die kwam een hal ve achterkant van een wagen ko pen. Hij had al een voorkant en als hij die twee stukken nu aan elkaar laste, had hij weer een hele auto. Levensgevaarlijk. Nee, ik vind niet, dat ik een negatief beroep heb. Alleen om dat ik alles sloop en niets op bouw. Ik lever toch ook weer on derdelen. Dan zou een slager ook een negatief beroep hebben. Ten slotte krijgt hij een levende koe binnen, die in mootjes weer de deur uitgaat. LEIDEN Bij Galerie Van der Vlist aan de Botermarkt is de lente ingeluid met een driedelige expositie, waarvan twee delen in elk geval erg de moeite waard zijn. De grootste attractie vormt een aantal poppen van Maja Alexan der. Haar vaak ronduit karikatu rale figuren getuigen zowel van raffinement als van een grote artisticiteit. De andere exposant die werk van niveau laat zien, is ook een vrouw: Jeanne-Marie E. H. Bodewes-den Rooyen, die zich met haar wandkleden even eens op een typisch vrouwelijke kunstvorm heeft toegelegd. Maja Alexander, geboren in 1926, geeft les aan de Koninkl. akademie voor kunst en vormgeving in Den Bosch. Ze heeft al meermalen geëx poseerd, onder meer in het Stedelijk museum in Schiedam en in het Frans Halsmuseum in Haardem. Haar poppen geven blijk van een humoristische kijk op het leven, al is de humor wel wrang en af en toe zelfs boosaardig. In een titel als „Ha ha! dat was de vrijheid niet" klinkt iets van haar cynisme door. De creaties van Maja Alexander zijn over het algemeen geen op maat ge sneden marionetten voor de poppen kast, al valt er wel, zij het misschien wat bitter, om te lachen. Technisch gezien zijn haar poppen volmaakt; aan elk detail is de groot ste zorg besteed, waardoor het stuk voor stuk staaltjes van ambachtelijk kunnen zijn geworden. De wandkleden van Jeanne- Marie Bodewes, in 1928 in Roermond geboren, zorgen het meest voor een NOORD WIJK Wie in onze contreien over de Lukas-Passion hoort, denkt aan Noordwijk-B innen, de stille week, Johan Ad miraal. Ieder jaar weer klinkt die gewijde muziek twee uur lang in de oude Grote Kerk, die te mooi is om niet spoedig gerestau reerd te worden. Er zijn veel tradities op concert gebied. Passionen staan wel in bijzonder hoge achting. Voor menigeen zijn ze om zweefd door een sfeer van wijding. Eén van die Passion-uitvoerin gen verdient dit jaar in het centrum der belangstelling te staan. In Noordwijk-B innen hopen Johan Admiraal en zijn korencombi natie „Cantate Domino" - ,JIalleluja" op maandag 8 april voor de vijf-en-twintigste keer de Lukas-Passion te verklanken. Bij zo'n aankondiging past een terugblik. Het idee kwam destijds bij Admi raal op. Hn was lid van het Leidse „Sursum Corda" (dat '•.1 lang niet meer bestaat) en zong daarin onder leiding van de grote Bach-kenner- dirigent en organist Anton van der Horst (opvolger in Leiden van Hu- bert Cuypers). Dit contact leidde tot wederzijdse waardering en vriend schap. Vaak bracht Admiraal zijn dirigent naar de trein en dan praat ten ze, natuurlijk over muziek, heel wat af. Johan Admiraal is, ofschoon ama teur, een raszuivere muzikant, die altijd met de schone kunst is bezig geweest. Hij musiceerde (orgel, con trabas), zong (tenor), arrangeerde, snuffelde in bibliotheken, compo neerde. Zo bracht hij in die mooie Leidse tijd de oude cantate „O Ley- da graziosa van Cornelis Schuyt in modern notenschrift over. Die werd toen onder Van der Horst ge zongen ten bate van een klok in het nieuwe cariljon van het na de brand herstelde Leidse stadhuis. Omveerstaanbaar De gesprekken met Van der Horst en diens traditionele Naar der Matthaus-Passion-uitvoeringen brachten Admiraal op het denkbeeld ook eens zo iets te gaan doen. Het steeds wéér tot klinken brengen van een groot werk trok hem on weerstaanbaar aan. Hij begreep ech ter, dat zo'n onderneming de dach ten van zijn koor niet te boven mocht gaan. Op zoek in de biblio theek van de christelijke bond vond hij de partituur van de Lukas-Pas sion, waarvan, tussen haakjes, in 1950 Henk Dieben en Piet Ketting na door hen ingestelde onderzoekin gen, het auteurschap van Bach meenden te kunnen vaststellen. In ieder geval stond de waarde van dit werk. ook internationaal zo hoog aangeschreven, dat het op de Weense Bachfeesten in 1949 naast de Matthiius- en Johannes-Pasion en de Hohe Messe werd uitgevoerd (onder leiding van Günther Ramin). Eigendom Admiraal bestudeerde het werk grondig, maakte het tot zijn geeste lijk eigendom, vond een eigen inter pretatie. Zo is de reeks in 1943 be gonnen en nu, in 1968, is dank zij de groeiende reputatie, de zilveren ver tolking bereikt. Admiraal repeteert met de koren afzonderlijk. Samen vormen ze dan een hechte eenheid van wel honderd zangers. Ook het orkest, uit een zes a zeven amateur-ensembles bijeen gelezen, is volkomen met de parti tuur vertrouwd geraakt. Juist omdat er, op een enkele so listische uitzondering na, geen vak lieden aan deze uitvoeringen te pas komen, noemt Admiraal ze een staal van echte volkskunst. Inderdaad, JOHAN ADMIRAAL maar dan zonder een schim van di lettantisme. Het hoge peil verhief deze Noord- wijkse Lukas-Passion in de loop der jaren tot een soort van zangcultuur monument. Hoe lang hij er nog mee doorgaat? Zolang het publiek komt. En de be langstelling stijgt nog, vooral van buiten af. Als solisten werken a.s. maandag mee: Nelly Schultze (sopraan), Belia Keyzer (alt), Henk Meyer (te nor, evangelist), Alfred Lukassen (tenor-aria's), Henk van den Brink (Christus-partij), Ton de Koning en Ccr de Heiden (kleine partijen). Joh. van Wolfswinkel N.V. Nederlandsche Scheepvaart Unie te Amsterdam: 11.4 procent op de gewone aandelen (v.j.: 11,3 pro cent). Talar Ni Svenska? Sla Nummer (010) 129464 Bloemen weer voor ieder betaalbaar RIJNSBURG Toen wij de vori ge week over de situatie bij veiling Flora meldden dat de bloemen beslist goedkoop waren, scheen er een aangenaam zonnetje. Sindsdien is er wel een en ander veranderd. Niet dat de bloemen nu weer schreeuwend duur zijn geworden, maar het scheelt toch, weer gauw een paar kwartjes óp een bos. Hoewel de te'velde staande gewas sen natuurlijk sterk te lijden hebben gehad van de late sneeuwstormen en hagelbuien, zijn er nog volop narcis sen van buiten te koop, tegen lage prijzen. Ook de prachtige rode tul pen in de variëteiten Madam Lafa- ber worden al van de koude grond aangevoerd. Kortom, de tijd is weer aangebroken dat er voor iedere beurs een bloemetje te koop is. De export van tulpen en narcissen is nu vrijwel tot stilstand gekomen en de exporteur krijgt nu even een adempauze, tot over enkele weken de anjers in grotere hoeveelheden gaan komen. SASSENHEIM Honderden oud-leerlingen en leerlingen, niet alleen uit Sassenheim maar ook van zeer ver, van de Dr. De Visserschool kwa men gistermiddag naar het jeugdhuis om mej. H. Kramer geluk te wen sen met haar 40-jarig jubileum als onderwijzeres aan deze school. Ook waren er collega's, otid-collega's, hoofden van lagere en ulo-scholen, bestuursleden en ouders van leerlingen. Van de zijde van het gemeente bestuur was wethouder Westerbeek aanwezig, een van de oud-leerlingen. Velen kwam niet met lege handen, maar brachten cadeaus mee, verschillende telegrammen kwamen binnen en verscheidene bloemstuk ken verhoogden de feestelijkheid. Om zes uur vertrok de jubilaresse met het schoolbestuur en collega's naar Noordwijk, waar in het Hof van Holland een intieme bijeen komst plaats vond. Hier werd mej. Kramer door ere-voorzitter A. Voge laar op hartelijke wijze toegespro ken. Deze nam de taak over van voorzitter C. Westerbeek, die door ziekte verhinderd was. De hr. Vogelaar merkte o.m. op dat mej. Kramer in haar jeugd bij het begin van haar loopbaan voor wei nig of niets werken moest. Hij vond het een voorrecht dat hij lange tijd met de jubilaresse aan de De Vis serschool verbonden mocht zijn. De heer Vogelaar wenste haar een mooie en rijke levensavond toe en overhandigde haar het cadeau van het bestuur: een staande schemer lamp. SASSENHEIM Kandidaat J. G. Barnhoorn heeft een beroep ontvan gen van de Hervormde gemeente in Suawoude (Fr.). lentelijk geluid in de galerie, alleen al door titels als „Lente", „Pasen" en „Bloei". Ze zijn goed gecomponeerd, hebben vrolijke en frisse kleuren en houden het midden tussen figuratie ve en abstracte kunst. Persoonlijk vonden wij het in warme kleuren uitgevoerde „Venster" een van de meest geslaagde. De olieverfschilderijen en tekenin gen van de 40-jarige Hagenaar De moeder, een van de poppen van Maja Alexander, tot 26 april te zien bij Galerie Van der Vlist. Foto N. van der Horst Meindert Volkers steken bij het werk van zijn vrouwelijke collega's wat af. Volkers blijft netjes op de geëffende paden lopen. Hij valt daar niet uit de toon, maar zorgt ook ner gens voor een verrassing. Het is al lemaal erg braaf wat hij maakt, al kan dat aan de andere kant een lof waardig bewijs van zelfkennis zijn. Over lof gesproken: galeriehouder Hans van der Vlist heeft voor een uitstekijde presentatie van vooral de poppen gezorgd. Aan hem ligt het niet als de bezoeker zijn galerie te leurgesteld weer verlaat, al zit dat er deze maand niet zo in. Het drie manschap blijft in Leiden tot 26 apriL LEO KLEYN Assurantiekantoor BOGEWOERD 124 LEIDEN Telefoon 20098 Hypotheken - Bouwkredieten le hypotheek 510 jaar met of zon der aflossing. Rente vanaf 6M%. Boetevrije aflossing tot 10% p. jaar nogelijk. 2e hypotheek op disconto basis 5.6% Mej. H. Kramer temidden van enkele van haar eerste eerste klassers, onder wie wethouder Westerbeek. Op alle afdelingen van de vee markt was de aanvoer ruimer. Het aantal varekoeien was groot en lich te varkens waren er beduidend meer dan vorige week. Ook was er meer slachtvee. De melkkoeien deden het kalm aan. Het wachten is op zon, warmte en groei van het gras. Toch bleven de prijzen wel op het oude niveau. Bij het jongvee bleven de prijzen ADVERTENTIE Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren. T. Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a. Leiden Telefoon 23405 goed. Pinken en graskalveren deden het van kalm tot redelijk. De nuchtere kalveren blijven duur. Men heeft nogal hoge ver wachtingen van de export. Slachtvee. In de rundvleeshandel heerst een flauwe stemming, mis schien omdat er nogal wat var kensvlees wordt verkocht. Gisteren werden de aangevoerde dieren rede lijk verkocht, zij het in het begin van de morgen beter dan tegen het einde van de markt. De vette kalve ren deden het bij een goede export en een niet te grote aanvoer vlot. Wolvee. De aanvoeren nemen langzamerhand toe. Vette lammeren bleven duur, terwijl de nog weinige zuiglammeren zeer hoog in prijs zijn. Weideschapen en lammeren de den het willig en vlug. Geiten. Veel jong en klein goed met een redelijke handel. Varkens. De prijzen bleven deze week op het oude peil. Biggen en lichte varkens werden gisteren be hoorlijk aangevoerd. Alles bleek goed verkoopbaar, althans voor de goede soorten. 7 Bistro AMSTERDAM In aansluiting aan eerdere publicaties deelt Gulf Oil (Ne derland) N.V. mede. dat de onderhand se lening ad f 100.000.000,- geheel is voltekend. Zoals bekend, bedraagt de rente 7'/4 pet, koers van storting 100%. ,De looptijd, is vastgesteld op 20 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3